Labradorec [Labrador Retriever]

ursa · 1415072

Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2190 : 22 April 2010, 23:16:50
Za konec pa bi se dodal, da je prva in najbolj pomembna stvar izbira primernega lastnika. Takega s katerim bos lahko sodeloval in mu svetoval. Ce tega ni, ti nobena pogodba ne bo pomagal. Mislim, da se vas premalo zaveda, da ko enkrat psa prodas, le-ta ni vec tvoj in izgubis moznost odlocanja - pogodba gor ali dol...
In preprican sem, da ima skoraj vsak vzreditelj vsaj eno tako izkusnjo, ko je mladica prodal v napacne roke... kjer se je trudil in pomagal, vendar pa je na koncu obstala odlocitev novega lastnika. Kot sem povedal, za vzreditelja se moc vplivanja in odlocanja konca, ko da mladicka v druge roke oz. uradno, ko na KZS poslej potrdilo o spremembi lastnistva...

Ne vem, no. Meni se pa vseeno ne zdi pogodba tako nepomembna, če bi bila, bi jo bilo pravzaprav brez veze spisati...Seveda je najpomembnejša stvar izbrati dobrega lastnika, ampak nekateri ljudje so dobri igralci in pred takimi naj bi pse ščitila pogodba. Lahko, da sem naivna. Pa vseeno, tisti, ki kupujejo psa s figo v žepu pa mogoče vseeno 2x premislijo preden podpišejo (oz. ne podpišejo in gredo drugam).

Glede EIC - jaz Roxy ne mislim testirat, ker se mi trenutno dejansko zdi nepotrebno (čeprav o statusu staršev nimam pojma). Sem prepričana, da bi se že pokazalo, če bi bilo z njo karkoli narobe (ima dovolj "stresno" življenje). Če pa se slučajno karkoli pokaže, jo še vedno lahko testiram takrat.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2191 : 23 April 2010, 07:22:04
Roxy se mi zdi, da je pri nasih pogodbah problem, ker niso notarsko overjene in ti v bistvu ne pomeni nic. Popo, - imam prav? In imaš lahko spisano še tako super duper pogodbo, pa na koncu lahko lastnik dela kar želi.

Glede testiranja pa kot sem rekla..že pes ni za vzrejo, ga testiraš če želiš..eni želimo vedet kaj nas čaka in koliko lahko ženemo psa, drugi ne. Meni osebno se 35€ za test ne zdi veliko in dam rajši ta denar tja, pa Zari kupim kakšno igračo manj.

Je pa to, kot sem že rekla, čisto stvar osebne odločitve (če si kontrol freak in želiš vedet kaj te čaka + dodaš poklicno deformacijo - ja, potem ga testiraš :P).



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2192 : 03 Maj 2010, 21:05:12
Kako je z verodostojnostjo pogodbe nisem prepričana, da pogodba ni veljavna, če ni overovljena pri notarju. Saj tudi ko v službi podpisuješ pogodbe, te niso overovljene pri notarju.
Se pa strinjam s Popotom da je bistvena izbira lastnikov. Tudi sama enako kompliciram kot Popo in pri meni rezervacija za psa velja šele, ko pridejo osebno na obisk. In lahko rečem, da sem imela z izbiro lastnikov do sedaj veliko srečo. Nekatere, ki so mi bili "sumljivi", sem skenslala že pred obiskom. Dejansko sem bila malo skeptična edino pri enih, kjer sem že razmišljala, da bi preklicala rezervacijo, a se je potem izklazalo, da so super lastniki (so prišli tudi na priporočilo ene moje kolegice).

Se pa strinjam, da ljudje premalo vedo o tem, zakaj je kakšen test pomemben in kaj vse morajo vedeti rped nakupom psa. Jaz dobim sigurno vsak teden kakšen mejl novopečenega lastnika, ki ne ve niti tega, s čim naj hrani psa in kolikokrat, pa o raznih "vzgojnih težavah".... Ne vem, kje najdejo ravno mene. Po drugi strani pa nekateri pretirano komplicirajo, tako kot se je zgodilo pri Popotu.

Sasha pa niso vsi testi samo 35 eur. Sama sem dala za test PRA okoli 250 evrov (za test + transport) in vsak si lahko zračuna, koliko to nanese na celo leglo.

Sicer pa smo različni. Če jaz psice ne bi imela za vzrejo, ne bi delala nobenega od teh testov. Sprejela bi jo takšno kot je in se ne bi želela že vnaprej obremenjevati s tem, da je lahko kaj narobe. Tudi če bi recimo imela PRA: kaj bi imela od tega, če bi to vedela? Vsak dan bi bila živčna in bi spremljala, če še vidi. Se res to splača ali se je bolje prepustiti usodi in sprejeti težave, če se pojavijo, ne pa se že vnaprej o0bremenjevati.
Ko gre pa za vzrejo, je pa seveda druga zgodba, ker tu pa ni v špilu samo moja psica, ampak tudi vse njeno potomstvo.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2193 : 03 Maj 2010, 21:13:43
Roxy jaz vem, kaj želiš povedati in se strinjam s tem, da se morajo dejstva jasno predstaviti. Vendar dam en primer:
Je prišel k meni en lastnik "labradorke" (mešanka), ki je bil blazno v skrbeh, zakaj se njegova labradorka pa ne obnaša tako kot sosedov labradorec (pasemski). Meni je bilo že na prvi pogled jasno, da je njegova psica daleč od labradorke (tako po zunanjosti kot tudi po karakterju) in imela sem dve možnosti:
1. Mu direkt povedati, da je njegova psica mešanka in da kaj drugega niti ne more pričakovati.
2. Mu povedati, da se včasih tudi med pasemskimi psi zgodi, da ima kakšen ne ravno tipičen karakter za pasmo. Da pa je v primeru psa brez rodovnika, ko dejansko ne poznamo korenin in ne vemo, katerih pasem so bili predniki (zraven še razložimo, da je pes lahko sicer na izgled posrečen labradorec, vendar je lahko v bistvu mešanec čisto drugih pasem), težko pričakovati, da bo imel pes vse karakteristike pasemskega psa, pa četudi je bičl kupljen kot "pasemki brez rodovnika".

V obeh primerih lastniku poveš, da je njegov pes dejansko mešanec, vendar je v drugem primeru veliko bolj verjetno, da bo lastnik informacijo sprejel kot dobronamerno in jo upošteval, medtem ko se bo ob prvi postavil le v obrambno držo in vam kvečjemu zatrdil nazaj, da njegov pes je pa ja pasemski, pa papirji gor ali dol.
In žal se na forumu pojavljajo večino,ma odgovori v stilu 1 in to se mi zdi problematično. Se pa zavedam, da je problem že 1000 in enkrat odgovarjati na eno in isto (nam butasto) vprašanje, ampak moramo se zavedati, da je za "novince" vse to novo, pa čeprav je nam to tako samoumevno.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2194 : 05 Maj 2010, 10:41:55
Notar ni merilo verodostojnosti pogodbe. Vsaj ne teh kupoprodajnih. Tudo ko posvajaš psa, kupuješ avto-ne rabiš notarja. Tako, da ti super duper spisana pogodba še kako pomaga.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #2195 : 05 Maj 2010, 13:17:36
Ne gre se sploh za verodostojnost pogodbe, ampak je problem pri izvajanju nekje povsem drugje.
V vse skupaj je vkljuceno zivo bitje, ki ima doloceno zivljensko obdobje. Problem se pojavi, ko vzreditelj ve, da so lastniki krsili pogodbo, recimo da v clenu, ki za krsitev predvideva npr. odvzem psa... Kaj storiti v takem primeru?
Na tujo posest ne smes stopiti in vzeti psa, saj gre v tem primeru za krajo...
Lahko se obrnes na sodisec in vlozis tozbo zaradi krsitve pogodbe... spet... to ti ne prinese nicesar, ker preden bi se karkoli resilo bi minilo par let, pes pa bi ostal na istem...
Tudi, ce imas v pogodbi obvezno testiranje pred parjenjem, ne mores nic, ker pes ni tvoja last... in kljub temu, da si ga prodal pod dolocenimi pogoji, lahko na koncu samo vlozis tozbo za krsitev pogodbe, lastnik pa v tem casu itak da ze pari in naredi skodo. Spet ti pogodba ne pomaga tako kot bi morala...

Tako, da ti super duper spisana pogodba še kako pomaga.
Morda se motim, ampak meni pogodba nic ne pomaga. Je nekaka varovalka, ampak na prvem mestu je pac izbira lastnika...
Drugace pa nisem pravnik, ampak sem se malo pozanimal pri le teh. Ce imas ti kaksne drugacne izkusnje, pa bi jih z veseljem rad slisal. Ljudje se pac velikokrat ne zavedamo svojih pravic...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2196 : 05 Maj 2010, 14:25:08
Pogodba ti pomaga, če je potrebna intervencija. V tem smislu, varuje psa, pred nadaljevanjem slabe oskrbe etc, če imaš zapisano da ga lahko vzameš nazaj, če se ti zdijo pogoji neprimerni. Ni hudič, nekoč bodo že doma, če ne drugega ti pomaga policija z vstopom.... ;) Še nikoli pa kos papirja ni preprečil slabih stvari.
Vem za eno vzrediteljico, ki je imela v pogodbi zapisano da lahko vzame psa nazaj etc in ga tudi je vzela, brez problema.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2197 : 06 Maj 2010, 08:13:30
Roxy jaz vem, kaj želiš povedati in se strinjam s tem, da se morajo dejstva jasno predstaviti. Vendar dam en primer:
Je prišel k meni en lastnik "labradorke" (mešanka), ki je bil blazno v skrbeh, zakaj se njegova labradorka pa ne obnaša tako kot sosedov labradorec (pasemski). Meni je bilo že na prvi pogled jasno, da je njegova psica daleč od labradorke (tako po zunanjosti kot tudi po karakterju) in imela sem dve možnosti:
1. Mu direkt povedati, da je njegova psica mešanka in da kaj drugega niti ne more pričakovati.
2. Mu povedati, da se včasih tudi med pasemskimi psi zgodi, da ima kakšen ne ravno tipičen karakter za pasmo. Da pa je v primeru psa brez rodovnika, ko dejansko ne poznamo korenin in ne vemo, katerih pasem so bili predniki (zraven še razložimo, da je pes lahko sicer na izgled posrečen labradorec, vendar je lahko v bistvu mešanec čisto drugih pasem), težko pričakovati, da bo imel pes vse karakteristike pasemskega psa, pa četudi je bičl kupljen kot "pasemki brez rodovnika".

V obeh primerih lastniku poveš, da je njegov pes dejansko mešanec, vendar je v drugem primeru veliko bolj verjetno, da bo lastnik informacijo sprejel kot dobronamerno in jo upošteval, medtem ko se bo ob prvi postavil le v obrambno držo in vam kvečjemu zatrdil nazaj, da njegov pes je pa ja pasemski, pa papirji gor ali dol.
In žal se na forumu pojavljajo večino,ma odgovori v stilu 1 in to se mi zdi problematično. Se pa zavedam, da je problem že 1000 in enkrat odgovarjati na eno in isto (nam butasto) vprašanje, ampak moramo se zavedati, da je za "novince" vse to novo, pa čeprav je nam to tako samoumevno.

Ja, se strinjam. Če novopečenemu lastniku nerodovniškega psa takoj vržeš naprej, da ima mešanca bo seveda na smrt užaljen in šel trdit, da je rodovnik le za snobe (po drugi strani mi ni jasno zakaj se toliko oklepajo tega, da je njihov tudi pasemski, če pa sebe ne štejejo med snobe. Torej bi morali biti z mešancem čisto zadovoljni :P malo za šalo, malo zares...). Bi se tudi jaz poslužila bolj druge opcije, le verjetno ne tako zelo potrpežljivo kot ti ;) . Pa, da so ga nategnili, bi tudi izvedel, se mi zdi, da beseda nateg marsikoga spametuje, da naslednjič bolje razmisli...

Popo, v tem smislu še nisem nikoli razmišljala o pogodbi. Dejansko imaš prav. Lahko sicer dosežeš odvzem na VURSu, če za psa zares slabo skrbijo, da bi pa odredili odvzem zato, ker so parili psa brez vzrejnega dovoljenja npr. pa ni šans. In, če naletiš na nekega težkega kerlca, ki ti psa nikakor noče vrnit kljub tožbi, psu pogodba nič ne pomaga...
No, še vseeno mislim, da pogodba je dobro varovalo. Malo je takih, ki bi si želeli tožbo.



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #2198 : 06 Maj 2010, 23:09:31
Tisto, kar se zadeva VURSA je itak druga zadeva. Tisto urejajo oni in nima veze z vzrediteljem. No, jaz imam se te osnovne zadeve se enkrat zapisane v pogodbi.
Ampak dejstvo je, da ti nemores kr nekomu kr tak odvzet psa, ker ga recimo ni testiral za to in to, ker ni april tako kot je bilo zapisano v pogodbi... vsaj jaz tako mislim! Sej, velikokrat se dajo te zadeve resiti brez zapletov. Tudi sam poznam primere, ko je bil pes vrnjen k vzrediteljici, ampak je to bilo po dolgotrajnem pogajanju. Ob vsem tem pa je vzreditelj moral psa dejansko odkupiti in ne odvzeti.


Drugace pa, da malo spremenim temo... pri nas ze dogaja in smo ze v zadnji fazi brejosti. Kotitev pricakujemo cez priblizno 12 dni  :o

Tako pa izgleda nasa nosecka na 51 dan  8)

         




lep pozdrav



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2199 : 07 Maj 2010, 12:00:33
Ker ni bilo vse tako kot je bilo v pogodbi s "posvojiteljem", smo zahtevali psa nazaj + kastracija (ki do takrat ni bila izvedena), sicer bi slo na sodisce - so se ljudje sami spametovali in psa vrnili (kastriranega). Da povzamem, pogodbe so cisto kul - ce se "posvojitelj" z njo ne bi strinjal, ne bi podpisal in bi sel po psa kam drugam.

V primeru rodovniskih mack vem, da doloceni vzreditelji pridejo po macko/a, ce ni kul (ce mislijo parit, ce niso sterilizirali...) - zato ni toliko steparskih mack, preprodajalcev mack (ceprav so) v primerjavi s pasjim podrocjem - pogodba je bistvena tudi tu.


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #2200 : 07 Maj 2010, 13:25:24
Itak, da so kul. Nikjer nisem omenil, da niso. Tudi sam jo imam in iz dneva v dan dodajam nove stvari. Ampak hotel sem povedat, da je v prvi vrsti pomembno komu das mladicka. In ce naletis na "kretena", ki se je odlocil, da te bo zajebaval, ti pogodba ne bo nic pomagala.

- so se ljudje sami spametovali in psa vrnili (kastriranega).
Sej, v vecini primerov se spametujejo. In to je to kar si recimo kot vzreditelj zelis.
Problem so tisti, ki se ne. In hotel sem samo povedat, da ce nekdo odloci, da ne bo testiral recimo za doloceno bolezen in je vseeno paril, ne mores nic... lahko gre zadeva na sodisce, kjer pa se zadeve itak odvijajo zelo pocasi. V tem casu pa se krsitve pogodbe lahko nadaljujejo... Vsaj tako je bilo receno meni. Ce je v praksi pogodba vseeno toliko mocna, da lahko ti dejansko gres naslednji dan in odvzames psa, pa super!



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2201 : 07 Maj 2010, 13:44:45
Ja, saj VURS sem imela v mislih za primer, da se z lastnikom ne da nič zmenit in tako slabo skrbi za psa, da ga kot vsak drug državljan lahko prijaviš na VURS. Pogodba v tem primeru nima nobenega pomena, se opiraš na zakon o zaščiti živali...



black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #2202 : 10 Maj 2010, 21:44:31
No, da malo poživimo temo in se pohvalimo. Včeraj smo bili z našim podmladkom Moon-om, na njegovi drugi razstavi, CAC Barje, ki je bila fenomenalna ;D
Moon je dobil oceno zelo perspektivno, in za konec še zmagal na BIS-u najmlajših :o :o :o

Še slikca 8)



Lp
Mateja



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2203 : 10 Maj 2010, 22:01:12
Čestitke! Moonči je raztural :-*



Tica

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #2204 : 11 Maj 2010, 11:52:36
waw super! Koliko pa je Moon star?
Naša Kala počasi (pa ziher) raste in je vedno večji cuker! Imam pa občutek, da je bolj med tamalimi pa drobnimi. Zdaj pri petih mesecih ima namreč okoli 15kg, v obrazek pa je še čisti dojenček  :D Kaj se vam zdi?
LP vsem!



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #2205 : 11 Maj 2010, 23:37:15
No, da malo poživimo temo in se pohvalimo. Včeraj smo bili z našim podmladkom Moon-om, na njegovi drugi razstavi, CAC Barje, ki je bila fenomenalna ;D
Moon je dobil oceno zelo perspektivno, in za konec še zmagal na BIS-u najmlajših :o :o :o

Še slikca 8)



Lp
Mateja

Tale marcinica je pa mene se mi zdi zelooo prelupčkala in se hotela čohat...:D srček je...



black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #2206 : 12 Maj 2010, 00:08:09
Moon je zdaj star 8,5 mesecev  ;)

hm Abby, razmišljam če mi je kdaj v koga skočo pa se čohal pri kom pa se ne spomnim...a sem ga js mela takrat, al kdo drug? :)



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #2207 : 12 Maj 2010, 00:28:54
Nevem ena gospa...pa en gospod sta ga imela...če je pravi...



black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #2208 : 12 Maj 2010, 12:01:10
pa zna bit ja...kolko vem je bil edini čokoladni labradorec na razstavi. razen če se je še kje kdo skrival pa samo šetkal z njim :)



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #2209 : 12 Maj 2010, 15:51:30
bom danes prilepila eno slikco, da vidiš če je pravi... ;)



anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
Odgovori #2210 : 13 Maj 2010, 11:13:56
waw super! Koliko pa je Moon star?
Naša Kala počasi (pa ziher) raste in je vedno večji cuker! Imam pa občutek, da je bolj med tamalimi pa drobnimi. Zdaj pri petih mesecih ima namreč okoli 15kg, v obrazek pa je še čisti dojenček  :D Kaj se vam zdi?
LP vsem!

O, Kala lepotička.
Meni se zdi ta teža primerna za njeno starost - raje naj ima kakšno kilco manj kot kakšno preveč. Naša je imela pri tej starosti sicer že skoraj 20.
Uživaj dokler je še tako majhna, bo še prehitro zrasla ;)
Kako pa kaj v šoli? Je še vedno tak hudiček?  >:D Mi smo morali prekiniti šolanje za nekaj časa, tako da se ne bomo več srečevali. :(



Tica

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #2211 : 13 Maj 2010, 14:04:02
Ja anas, sem slišala (in prebrala) o vaši smoli  :( Naj se Lu čimprej pocajta in naj bo potem težav resnično konec!

Drugače pa ja, še vedno je mali vragec, ampak zadeva se izboljšuje. Če pogledaš slike igralnih uric, Kalo med igro redko vidiš z zaprtim gobcem - ali grize druge, ali pa lovi njihove povodce  >:D



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #2212 : 17 Maj 2010, 16:05:06
Nove novice iz našega tabora...

V noči s petka na soboto se nam je skotilo 7 malih čokolad. Presenetljivo je razmerje moči krepko na strani punc. Namreč, imamo samo enega samčka in kar 6 psičk  ::)

Starša:

     
Fenela Neli Goldy                                                                  Banner's Lubberline Chock
HD: A, ED: 0, PRA- clear, pregledane oči,                                 HD: A, ED: 0, PRA - clear, pregledane oči,
EIC - carrier                                                                          EIC - clear, Cardiac Echo: Clear

 
Tukaj pa je nekaj fotografij mladičkov:

     
   

Osnovne informacije o leglu so na spletni strani www.soulpatchers.com

Na voljo je še ena psička. Za več informacij lahko pišete na e-mail naslov: [email protected]


lp, Marko



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #2213 : 17 Maj 2010, 16:17:36
Cestitke za podmladek!!  ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #2214 : 17 Maj 2010, 18:08:44
Čestitke! :)



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #2215 : 17 Maj 2010, 18:23:20
Wiiiii, čestitke! Tokrat pa se res vabimo na obisk, ko bodo malčki primerne starosti. ;D

Naj pridno papajo in bodo zdravi. Edina posledica toliko bab pa je to, da se pol raje igrajo z babnicami. :P
Mimi je tudi imela štiri sestrice in samo enega bratca. :)



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #2216 : 17 Maj 2010, 19:24:37
Najprej čestitke :-*
Pa še novica.
Kala je imela v petek 6 let. Slike bom kmalu naložila ;)

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
Odgovori #2217 : 17 Maj 2010, 21:36:19
Čestitke!



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #2218 : 21 Maj 2010, 22:02:02
V obalnem zavetišču na nov dom čaka 6 let star rjavi labradorec Dino. Tu je njegova tema z več slikami: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=9837



Obalno društvo proti mučenju živali
Benčičeva ulica 2C
6000 Koper

041/626-448



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #2219 : 01 Junij 2010, 17:50:56
Hvala za cestitke  :o

Tamali lepo napredujejo. Pocasi se zacenja zurka. ocke so ze odprte, pa tudi igrat so se zaceli ;)

tukaj pa je nekaj fotk:

   

   


Vec fotografij in informacij najdete na: www.soulpatchers.com


Lp, Marko