Labradorec [Labrador Retriever]

ursa · 1415138

idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #2520 : 09 Januar 2011, 11:12:32
Atidi, super  8)! Ali lahko objaviš, ali pa mi pošlješ na ZS, rodovnik? Hvala! :)

lp ž & l & h


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2521 : 09 Januar 2011, 12:03:42
Take bom sigurno odsvetovala!

Ali imajo field trial linije prav tako FCI rodovnike ali kakšno svojo varianto?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2522 : 09 Januar 2011, 12:06:07

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #2523 : 09 Januar 2011, 12:26:50
Meni pa te field trial linije sploh niso všeč  :-\...ampak vsak ima svoj okus...



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2524 : 09 Januar 2011, 12:45:13

http://www.atterseewelle-fichtenhorst.at/?FICHTENHORST:W%FCrfe:X-Wurf


Meni ja tale zelo všeč. Ampak sem mogoče malo pristranska, ker je psica v žlahti z mojo Roxy  ;) . Jaz bi mladiča iz te kombinacije vsekakor vzela, pri samcu sicer ne najdem kakšnih dodatnih DNA testov vsaj za PRA objavljenih, ampak je psica vse N/C. Znajo bit pa labradorci iz takih kombinacij precej karakterno zahtevni, v smislu delavnosti. Jaz si Roxy ne predstavljam samo s sprehodi pa ima precej razstavnih psov med predniki, teli imajo pa field trialerje. Odvisno kaj pričakujejo od psa.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #2525 : 09 Januar 2011, 13:09:28
http://www.ten-oakes.at/

Tuso Leno parili z Blackthorn Achenart (www.gundogs.hu)
Lena mi je lepa psica, ampak pes me pa ni prepričal, kombinacija pa zna bit v redu. Cena je pa 1300€


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2526 : 09 Januar 2011, 13:18:21
http://www.ten-oakes.at/

Tuso Leno parili z Blackthorn Achenart (www.gundogs.hu)
Lena mi je lepa psica, ampak pes me pa ni prepričal, kombinacija pa zna bit v redu. Cena je pa 1300€
Ampak piše, da pričakujejo samo črne mladiče...



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #2527 : 09 Januar 2011, 13:25:30
Možno, ja, nisem šla ponovno brat.
Že pred časom mi je gospa Christl poslala mail in povedala katero psico bodo parili s katerim psom, takrat mogoče še ni vedela za barve, ki jih nosita. Vem le, da od bodočih lastnikov pričakujejo, da se s psi dela - čemur so namenjeni (lov), tudi kakšen dummy work še pride v poštev, kaj manj pa ne. Bolj za lovske roke, torej. Oddajajo čipirane, cepljene in s FCI rodovniki, pri 8 tednih.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #2528 : 09 Januar 2011, 13:38:36
Cena je pa 1300€

A sem samo jaz cudna, ali je tole malo previsoka cena za labradorca??  :-[ ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2529 : 09 Januar 2011, 13:40:38
Ovcka ne ni..vsaj za tujino je tole cisto normalna cena..

Na Danskem so cene labijev od 1100€ naprej..



ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #2530 : 09 Januar 2011, 14:15:22
Zakaj je pa takšna razlika v ceni pri nas in v tujini?Ker so iz tujine bolj kakovostni?



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2531 : 09 Januar 2011, 14:22:32
V tujini pod 1000 evri ne najdeš solidnega labradorca. Tako da je cena čisto pričakovana.

Pri nas pa je cena takšna kot je. Za nekatere prenizka, za večino pa previsoka vsaj glede na kakovost vzreje. Žal tako je.

Kakovost vzreje v tujini je seveda v povprečju boljša kot pri nas, ker je ozaveščenost na čisto drugem nivoju kot pri nas. Tam si noben dober vzreditelj ne bo privoščil, a bi paril s slabimi psi ali da ne bi naredil testov ali pa da ne bi izločil iz vzreje psa, ki morebiti prenaša naprej kakšna obolenja .... Pri nas pa je večini problem narediti že samo predpisane preglede, kaj šele da bi kakšnega psa izločiti iz vzreje, raje se zgovarjajo, da je kriv lastnik, o pasmi ne vejo niti tega, kakšne barve obstajajo (za rumene pravijo da so beli ali rjavi), o kakšni socializaciji še slišali niso ....

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #2532 : 09 Januar 2011, 15:05:51
Samo tudi v tujini ni vse tako super fajn. Čisto odvisno od vzreditelja. Večje psarne večinoma med sabo parijo svoje pse, le zakaj...gotovo, ker je ceneje, ne pa najboljša kombinacija. Raznih zdravstvenih testov tudi ne delajo vsi, sploh tistih, ki niso obvezni. V Italiji imajo menda precej ohlapne zahteve, to mi je povedala ena vzrediteljica. Ona dela teste za PRA, v planu ima sedaj še EIC.
Ravno tako je treba dobro preverit in se pozanimat. Na splošno pa je višji nivo, to je res.
Meni osebno je 1300eur preveč in tam ga pač ne bom vzela, glavni razlog pa je, ker so preveč field trial izgleda (to leglo bo sicer verjetno še najlepše) in tudi nimam načrtov z delom v tej smeri. Torej to ni pes zame.
Naletela sem celo na vzreditelja, ki na vsak način želi, da so mladiči/psi v razstavnih vodah, ker je to bistvo današnjih labradorcev  ???  ::)


Atidi

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #2533 : 10 Januar 2011, 12:13:57
Osebno sem prej iskala po celi Sloveniji, a me nekako niso prepričali z izgledom. Včasih so menda bili "in" Oliveland dolgonogi labradorji, a so današnji odzivi vedno slabši, žal.
Kar mi je uspelo v domačih logih, v aktualnem času, ko smo iskali mladiča, preveriti, je bil pozitiven odnos Lunce :) in Popo (Soulpatcher). Zelo pozitivno. Poudarjam, da takrat ostali niso imeli v planu mladičev in se vanje nisem poglabljala.
Potem sem padla v raziskovanje avstrijskih vzrediteljev. Samo nekaj jih je imelo v tistem času palnirano leglo in to takih, ki so imeli vaje v Field Trial-u.
Priporočam Dukefield in Ragweed ter Beechdale labrador. Vse povezave so na netu.

Naša je zadnje leglo Dukefield. Na strani so vsi podatki. Bolj kot z vsem sem bila zadovoljna s komunikativnostjo in odzivom vzrediteljice. Jaz, ki pojma nimam o Field Trialu in ne znam psa tako voditi, je bilo vse skupaj seveda preveč. Ne sprejema odločitev "na vrat na nos". tu sem dobila vse potrebne informacije o pasmi, o psici, o leglu, o hrani, boleznih, zaščiti,.... Izdatno. Med drugim je omenila, da ni omejitve ali boš z njim delal dummie ali field trail ali reševanje ali bo to družinski pes. Vodilo je tvoja želja in delo z njim, usmerjanje nagonov glede na karakter. Do zdaj nobenih problemov in jih tudi ne pričakujem, čepra smo bili pripravljeni na vse. Na grizenje čevljev, časopisov ipd. Pes je vedno zaposlen, druži se z drugimi psi, namen je opraviti vse izpite poslušnosti in se morda podati v reševalne vode. Bomo videli.
Ne bi spremenila nič, psička je odlična, njeni sorodniki tudi.
Evo slikce.
 

Verjamem pa, da si določeni vzreditelji s svojimi zahtevami glede pojavljanj na razstavah delajo reference. Navsezadnje je to tudi posel, mar ne?




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2534 : 10 Januar 2011, 12:44:44
Ne razumem čisto dobro teh "field trial" labijev.  :-[ A bi bil kdo tako prijazen in mi malo razložil? A tudi recimo psi iz teh psarn, ki jih je dala Atidi naj bi bili nekoč mešani z drugimi pasmami?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Atidi

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #2535 : 10 Januar 2011, 16:02:49
Slike, končno.
Labrador v osnovi itak ni bil začetna pasma. Prej bi rekla, da so preferirani paritveni pari labradorjev (!) bili tisti, ki so pokazali največ zanimanja za določeno vrsto dela ali znanja, določeno velikost, obliko,... in so tiste parili dalje. Tako kot se pari dalje pare brez genetskih napak. In ohranja "čisto raso". Kmečka razlaga.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2536 : 10 Januar 2011, 16:06:51
Hm, a potem je to čisto druga pasma? Pod kaj so pa registrirani?

Kako pa se imenuje lovsko delo, ki ga opravljajo z labradorci? A ni tudi to field trial?

Psička je pa ful lušna :D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Atidi

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #2537 : 10 Januar 2011, 16:36:31
hvala  :)
Ni druga pasma, samo določene lastnosti se gojijo s paritvami naprej. Field trial je njihovo delo v igri, realno je to pes, ki prinaša ustreljenega ptiča, fazana,....iz močvirja, s travnika, kjerkoli, ne da bi ga raztrgal. In ga lovci tudi tako uporabljajo.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #2538 : 10 Januar 2011, 17:06:25
Ampak tudi ti niso podobni prvotnim/pravim labradorcem... Za vztrajno prinašanje perjadi, po možnosti iz vode, so psi morali biti bolj kompaktni. Očitno so jih bolj prilagodili za field trial, medtom, ko so razstavni modeli spet šli v drugo smer  ::) Potem pa poskusi najti nekaj vmes  :-\


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #2539 : 10 Januar 2011, 17:09:18
Medtom = medtem*, včasih se zatipkam  :-[
Atidi, kakšne višine pa naj bi bila potem psička? So dejansko manjši ali se tako le zdi? Ko ste že omenjali višino. Verjetno naj bi vseeno bili v okviru standarda, če so po FCI, a potem na spodnji meeji?


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2540 : 10 Januar 2011, 17:12:58
Meni pa filed-trial labiji niso všeč..brez zamere, ampak zgledajo mi kot velike podgane :-[

Dobiš v tujini tudi labije, ki imajo fenomenalen (delovni) lovski nagon (videno leglo v živo), pa vseeno zgledajo kot bi labi moral.. torej z lepimi glavami s kratkim gobcem, normalne visine, mocnega repa,...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2541 : 10 Januar 2011, 18:35:58
Meni je pa kar luštna tale psička.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #2542 : 10 Januar 2011, 19:04:00
Meni je pa kar luštna tale psička.

Ja, meni tudi! Ful luštna je! ;D
Sem šla malo pogledat na njihovo stran in meni so res lepi psi. Se mi ne zdijo pretirano suhi in preklasti, tudi gobce mi imajo lepe.
Jaz se sicer na labradorce prav nič ne spoznam, ampak tako na oko kot pes so mi tale field-trial zelo všeč. :)



ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #2543 : 10 Januar 2011, 19:26:32
Očitno tisti, ki imamo labije s standardno linijo nismo preveliki oboževalci filed-trial labijev  ;) ...ker sem že prejšnjega imela standardnega labradorca in zdajšnjega tudi in sem čisto nora na to njihovo super linijo  :)



idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #2544 : 10 Januar 2011, 20:37:27
Saj je jasno, da so okusi različni. Nekateri pač ne želijo mešati linij zaradi zunanjosti, drugi pa zaradi zdravja in sposobnosti.
Čeprav se sinonim malo predebelega hišnega razstavnega labradorca po malem spreminja že samo z zgodnjo sterilizacijo samičk in načinom hranjenja mladih psov,  tako da je tudi pri razstavni liniji (predvsem psičk) precej slokih in dolgonogih.
Razlage standarda so pa tudi odvisne od očesa in razvoja izkušenj sodnika (glede na linijo, s katero prihaja večkrat v stik). Iz domačih strani delovnih linij je razvidno, da je prevladujoča ocena zunanjosti prav dobra, nekaj je odličnih, kakšen je dober. Večinoma kažejo posnetki pozorne, vodoljube, agilne, vodljive prinašalce z dobrim nosom in spominom. Saj ne, da teh lastnosti razstavne linije ne bi imele, samo vložek časa v trening psa je mogoče malo različen.
Mogoče še en precej nazoren primer glede opazovanja zunanjosti: splača se poiskati original, s katerim se primerja, npr.,  oblika repa: primerjava je vidra.
Po moje gre za rečno vidro, ali pa mogoče za morsko?
Rep rečne vidre je podoben repu delovnih linij, torej širok na bazi, postopno se tanjša proti koncu. 
Rep morske vidre se ne oža tako hitro, je precej širok skoraj do konice repa. Kaj je prav glede na standard?
Zdravje:
na nekaterih straneh, predvsem delovnih linij, je razvidno, da sledijo (glede na test tudi 5 ali več generacij nazaj) ocenam sklepov, oči, srca, alergij, vseh testov, ki so trenutno že razviti za dedno prenosljive bolezni; hkrati se ogibajo premočni konstituciji.
Tveganje je povsod, logika pa je na strani lažje konstitucije.

lp ž & l & h


aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #2545 : 10 Januar 2011, 21:36:52
Vsak ima pač svoj okus in svojo predstavo kak bi naj bil. Meni je všeč neka kombinacija, da ni ravno suh in visok pa tudi da ni mali in široki.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2546 : 10 Januar 2011, 22:25:52
Meni še vedno ni jasno tole z obema različicama :-[

Field triarji so torej nastali iz drugih pasem kot "navadni" labradorci? Kdaj se je to zgodilo? In kako to, da oboji štejejo pod labradorce, če nimajo v bistvu (če prav razumem) nič skupnega?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #2547 : 10 Januar 2011, 22:34:05
Meni je ta psička čisto luštna, ampak ne kot labi, temveč pač kot pes.
Labradorci so mi najlepši prav tisti vmesni, še najbolj podobni prvotnim, kolikor je to možno. Malo višji in predvsem vitkejši, kot so danes razstavni. Sem mislila, da bo moj naslednji takšen, ampak je to težj naloga, kot sem si predstavljala. Kot sem že nekajkrat omenila, sem bila na razstavi (Euro - Celje) razočarana :-\ Najlepša pa je bila psička ene reševalke (Celje), s katero sta izvajali poslušnost (ali nekaj takega) in ni bila razstavna. Kdo pozna?
Če se ne motim, bi bil labradorski rep pravi tisti drugi - morska vidra, očitno. Bistvo je ravno v tem močnem repu, ki se ne zoža preveč, kot pri večini drugih pasem, saj to jih menda loči  ;)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2548 : 10 Januar 2011, 22:37:14
Inanna, če se ne motim je bila Xana, ki ni rodovniška. Sicer pa lahko pogledaš na njihovo stran: http://www.kdrp-celje.si/index.php/novice/2-reevanje/64-evropska-razstava-psov.html  :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #2549 : 10 Januar 2011, 22:45:30
Meni še vedno ni jasno tole z obema različicama :-[

Field triarji so torej nastali iz drugih pasem kot "navadni" labradorci? Kdaj se je to zgodilo? In kako to, da oboji štejejo pod labradorce, če nimajo v bistvu (če prav razumem) nič skupnega?

Če že bereš Evropski in Ameriški standard so velike razlike. Je pa na ang. Wikipediji lepo domače branje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Labrador_Retriever

Mogoče bo pa Wikileaks razkril pravo poreklo obeh vrst labradorcev  :P :D