Labradorec [Labrador Retriever]

ursa · 1415029

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3360 : 06 Avgust 2012, 19:16:20
Prav je, da se pri pasmah ohrani raznolikost. Standardu lahko ustrezajo različni tipi standard je moč tolmačiti na različne načine. In če naj pasma ostane taka kot je bila, naj ostane taka kot je bila in ne taka kot je postala ko so postale pomembne razstave in ne uporabnost (še ne tako dolgo nazaj so bili labradorci veliko lažje zgradbe in neverjetno vztrajni, neutrudni in so imeli zdrave komolce). Sicer pa sem videla tudi nekaj zelo lepih labradorcev neke srednje zgradbe naše, hrvaške in srbske vzreje.
Ali ima kdo kakšno sliko od teh "field labradorcev"?


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3361 : 06 Avgust 2012, 19:22:04

battito animale


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3362 : 06 Avgust 2012, 19:22:31



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3363 : 06 Avgust 2012, 21:15:53
Meni se zdijo čist normalni labradorci taki kot so bili pred 30 leti. Všeč.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #3364 : 06 Avgust 2012, 21:28:36
Meni se zdijo čist normalni labradorci taki kot so bili pred 30 leti. Všeč.
Vem, da me boste spet poučili, da je moja "punca" mešanka, ampak dejansko je točno taka, kot so psi na teh slikcah. Jo bom prav en dan spet pofotkal in prilepil gor kakšno slikco.


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #3365 : 06 Avgust 2012, 21:34:26
Očitno mam pa potem jaz pomešane pojme kakšni so bili labradorci včasih...saj je že enkrat nekje bila prilepljena slikca kako so se razvijali,tam je super predstavljeno...se pa strinjam, da so nekateri šli z vzrejo razstavnih labradorcev v skrajnost (predvsem v nizkost psa)...



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #3366 : 06 Avgust 2012, 21:35:09
Zelo podobne labradorce srečujem na vsakem koraku tukaj v Angliji. Večinoma čokoladne. Nižje in težje sem v Angliji doslej videla samo na pasji razstavi.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3367 : 06 Avgust 2012, 21:46:36
Ne bom se spuščala v to, kaj je izvorno in kaj je bilo prej, a take labradorce smo imeli pri nas preden so prišli "sodčki" ki so se dobesedno prodajali na kile. noro dobri za delat, za pogledat so pa mogoče res lepši za spoznanje močnejši (ampak res za spoznanje).


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #3368 : 06 Avgust 2012, 22:08:19
Iščem namreč po tujih oglasih, ker ne želimo tistega bikovskega tipa labradorca z globokim prsnim košem in kratkimi nogami in kratkim gobcem, ampak bi rajši vitkejši 'ameriški tip'... črnega ali rjavega, pri nas pa imajo po večini rumene in tiste bikovske variante. :)

Putka mislim, da imate zgrešeno predstavo o tipih labradorca, saj je ameriški tip labradorca precej močnejši in na precej krajših nogah, kot so pa naši labradorci. Američani itak pretiravajo v vsem, tudi labradorci niso izjema.

Tole je en primer tipičnega labradorca t.i. "ameriškega tipa".


Tule pa še ena shema razvoja labradorca skozi leta.


In če naj pasma ostane taka kot je bila, naj ostane taka kot je bila in ne taka kot je postala ko so postale pomembne razstave in ne uporabnost (še ne tako dolgo nazaj so bili labradorci veliko lažje zgradbe in neverjetno vztrajni, neutrudni in so imeli zdrave komolce).
Lanabela, kot je prikazano na shemi, so 30let nazaj bili labradorci takšni, kot so danes (s poudarkom, da govorim o vzreji dobrih vzrediteljev)!

Labradorci takšnega tipa, kot jih poznamo danes, pa obstajajo že precej časa. Kakšnih 10let nazaj je bil v Sloveniji res trend vzreje debelih, kratkonogih, izjemno nizkih labradorcev, ki so zgledli bolj sodčki kot pa psi, ampak se je stanje popravilo. Kar se pa zdravja tiče gre pa na slabše, kdo je kriv za to? Nevestni vzreditelji, ki jim je pomemben zaslužek. Večina lastnikov, ki parijo svojo labradorko, izberejo samca, na podlagi oddaljenosti. Tisti, ki je najbližje, ga pač uporabijo :-X
Kar se pa problemov z komolci tiče, pa mislim (morda se tudi motim), se pojavljajo pri mladičih enega in istega plemenjaka...

Lp



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #3369 : 06 Avgust 2012, 22:10:59
No meni se zdi moja labradorka čisto field Trial. Mogoče se motim. Višina 53cm, težka 22kg, stara 13 mesecev.






Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3370 : 06 Avgust 2012, 22:12:04
Ne vem, v zivo, ce ne bi vedla, ne bi nikoli rekla, da je labrador. Prej pticar. Tudi giba se drugace.
Pred 20 leti niso bili taki ;) Recimo, da bi lahko bla podobna tistim iz 1930.

Ampak, stvar okusa...

battito animale


Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #3371 : 06 Avgust 2012, 22:14:48
Meni so sicer lepši vitkejši in visoki. Srečujem pa čisto vse. Niti 2 nista enaka.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3372 : 06 Avgust 2012, 22:18:20
Ma, saj tudi jaz srecujem razlicne tipe, eni so bolj suhi, drugi bolj cokati... ampak podobnega Indi se nisem srecala.

Se video za lazjo predstavo http://www.youtube.com/watch?v=AvUq5wkKmKk

HUDMA, da te malo zbodem ;) zadnjic si napisal, da je tvoja ista kot tista labika, ki se je cuvala pri aski - ki je cisto drugacen tip od teh field trial :P ;)

battito animale


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #3373 : 06 Avgust 2012, 22:48:58
Ja no, Slovenija je pač en tak otoček sredi Evrope, kjer so delovne  linije labradorcev (ki jim v rodovniku piše, da so specialna lovska vzreja) zelo slabo poznane.
Nekaj o možnostih vzreje kombiniranih linij piše tule:
http://www.thelabradorretrieverclub.com/Articles/JVRosedualpurpose.htm
Nekaj o iskanju po značaju, uporabnosti, zdravju in zunanjosti 'starega tipa labradorcev' v vzreji, pa tule:
http://www.all-about-retriever.de/html/helena_niehof_en.html
Bom poiskala še kakšno sliko :)

lp ž & l & h


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #3374 : 06 Avgust 2012, 23:00:26
HUDMA, da te malo zbodem ;) zadnjic si napisal, da je tvoja ista kot tista labika, ki se je cuvala pri aski - ki je cisto drugacen tip od teh field trial :P ;)
Tudi to je res.  ???
Tista pri Aski je bila, mislim da na 3 fotkah, povsem enaka kot moja. Če se prav spomnim pri ležanju na hrbtu, v kletki in v teku, na 1 fotki pa precej drugačna. Še bolj je bila tisti psički podobna, ko je bila nekoliko manjša. Zdaj se je babnica potegnila in ima pri dobrih 8 mesecih 57 plečne višine, 27 kg in je le nekoliko močnejša (ampak res kanček močnejša) od fotk tiste psičke, ki jo je mislim da Lilil ocenila za ptičarja. No, da bi bil hec še večji, tudi naša babica že nekaj časa sumi, da je naša črnuha vendarle nekaj ptičarja! In ko ste me vsi skupaj že skoraj prepričali, da so rodovniki staršev zlagani, mi pokažete field trial verzijo. Hec, ni kaj.  :D


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #3375 : 06 Avgust 2012, 23:51:50
Trije bratje, specialna lovska vzreja, stari 13 mesecev (kar pomeni, da so še v razvoju, predvsem prsni koš se bo še precej razvil):



lp ž & l & h


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #3376 : 07 Avgust 2012, 07:04:53
Tole je fotka moje Zare - potomke dveh labradorcev, ki nista field-trial linija.



Predebela? Sodčkasta? Mislim da ne..

Torej se da najti tudi "klasičnega" labija, ki je nekoliko lažje konstitucije.

Meni osebno field-trial linija ni všeč po izgledu niti po karakterju, niti nekateri niso po standardu (vidrast rep, podldlaka,...). Kar se dela tiče - nekateri so nad njimi navdušeni, drugi pa ne, ker se je dostikrat dogajalo, da so prehitri in so šli mimo kosa divjadi, zato so se vrnili nazaj h klasičnem tipu labradorca.

Par let nazaj je bil res trend, ko so okrog hodili sodčki na 4 nogah (npr ko se šel na razstavo drugega niti nisi videl), danes pa temu ni več tako, ker so sami ugotovili, da tak pes ne more delat in se je trend začel obračat nazaj.




HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #3377 : 07 Avgust 2012, 07:25:54
Uf, tale tvoja Zara je pa res neverjetno lepa. Takih je pa malo.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #3378 : 07 Avgust 2012, 08:46:11
Idefix, a prilepiš še kakšno fotko tvojega? Me res zanima, kakšen je sedaj, ko je že bolj odrasel. Predvidevam, da je na sliki na sredini ???

Sicer pa so te debate o izgledu "never ending story", določena mera subjektivnosti mora biti...ekstremi mi pa ne potegnejo, v nobeno smer.

Evo, še Wai pred 2 mesecema, novejše pozerske slike nimam. Rep je pa tudi ZELO težko pri miru oz. ni nikoli :o :D


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #3379 : 07 Avgust 2012, 09:06:19
V pravega lepotca je Wai zrastel...zmeraj z veseljem pogledam njegove slike  ;)...



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #3380 : 07 Avgust 2012, 09:22:57
V pravega lepotca je Wai zrastel...zmeraj z veseljem pogledam njegove slike  ;)...
Hvala, ursa_9  :-[ :) Daj prilepi še tvojega čokoladka. Tu gor že nekaj časa primanjkuje slik ;D

No, lahko povem še to, da se je Wai na sprehodih lepo unesel in že kar nekaj časa ne vleče več. En dan je pač naredil preklop...nič jasno, ker sem mislila, da se ne bo nehalo nikoli ::)
Sicer je blazno živahen in "naspidiran" pes, vedno vesel, vedno za akcijo, prijazen do vseh in povsem nekonflikten. Za prinašanje iz vode pa je sploh neutruden (jaz ne :-X).
Prejšnji četrtek mu je uspelo, da ga je zjutraj pičila čebela v šapo in zvečer stresel električni pastir... ::) Na srečo brez posledic in nadaljnjega strahu.

In še ena osvežilna...v nedeljo smo bili v Kamniški Bistrici


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #3381 : 07 Avgust 2012, 09:30:44
Sicer pa so te debate o izgledu "never ending story", določena mera subjektivnosti mora biti...ekstremi mi pa ne potegnejo, v nobeno smer.

Podpis.

pa še naš Zoom Zoom pri 11ih mesecih, slikan na CAC Koroška


novejše slike pa tudi nimam. Bo treba en foto shooting naredit :) Mislim pa, da je iz slike razvidno, da ni ne na kratkih nogah in ne debel :P



Lauri

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #3382 : 07 Avgust 2012, 10:14:17
Če se vrnem malo nazaj k otiščancem...Asya jih sicer nima, ampak za vse takšne in podobne probleme, tudi če so to že gnojne rane, so meni priporočali smrekovo mazilo. Uporabno tako za ljudi kot živali in tudi če si zliže, je to samo za zdravje  :)

Kar se pa tiče linij...meni osebno niso všeč field trial labradorji. So mi preveč podobni že nekaterim lovskim psom. In labradorci niso neki dolgoprogaši, kar se tiče dela...ne rabijo biti suhi in hitri. Njihova naloga je prinašanje. Tudi pri reševanju se mi zdi, da suhci nimajo dovolj moči... Nevem, moje razmišljnje.
Cenim pa mnenje vsakogar.
Poznam Nikino Hebo, ki res deluje field trial...z Asyo sta v višino kar tam tam, je pa Heba res suhica, ko hrt :P , Asya enkrat širša od nje gledano v prsa ali v rito ;)
Se je pa v zadnjega pol leta ful baba naredila,po zadji gonitvi...v širino...(maja je dopolnila 2 leti), na LJ razstavi v začetku leta jo je sodnica skritizirala, da je prenežna; na Cacibi Bled pa je bila pohvaljena...močna zgradba itd... Seveda spet odvisno od sodnika.. :-\
Sem pa imela čast spoznati Zaro, ki je res čudovit predstavnik pasme (vsaj zame).
Asya je mogoče malo močnejša, meni se ne zdi predebela, taki labradorci zame morajo biti. Je neumorna plavalka, ima fuuul energije... Od lajkov poslušam da je predebela, kdor vsaj približno ve kako labi mora zgledat pa s tem nima težav ;)

Bom pa pobrskala in popoldne probala prilepit kako fotko od Asye (mogoče najdem še kako skupno z Zaro in pa z Hebo)

Laura



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3383 : 07 Avgust 2012, 10:39:41
Tudi pri reševanju se mi zdi, da suhci nimajo dovolj moči... Nevem, moje razmišljnje.


Ne drži.  ;)
Praksa kaže ravno nasprotno. In skoraj vsi reševalci za 2. psa iščemo lažje tipe psov, sploh za labradorce to drži. Field so redkejši, ker se jih ne da tako lahko dobit, so bolj redki in nepoznani, ampak lažji tipi so v ospredju.
Kar se prvega psa tiče pa večinoma začnejo delat, ker jim je luštno in ne izbirajo psa namensko...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #3384 : 07 Avgust 2012, 11:13:23
Evo naša "reševalka iz vode" se je prav danes izkazala. Hčerki je namreč padla kroksica v Savo in jo odnesla. Črnuha se je seveda takoj pognala ponjo in jo zelo ponosno vrnila svoji mali prijateljici!  :)


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #3385 : 07 Avgust 2012, 11:36:32
Nekje (pa se zdajle res ne morem spomnit kje) sem zasledila, da si prizadevajo, da bi field trial linija labradorca šla pod svojo "pasmo"...kar po mojem mnenju sploh ne bi bilo slabo..

Hudma mene je moja letos na dopustu reševala iz vode, ker se ji je zdelo, da se utapljam (pa sem samo mirno ležala na blazini)  ;)

Andreja pa saj se da tudi "normalne" labradorce dobit lažje konstitucije..ne vem zakaj je treba posegat po takih ekstremih..



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3386 : 07 Avgust 2012, 12:03:55
Andreja pa saj se da tudi "normalne" labradorce dobit lažje konstitucije..ne vem zakaj je treba posegat po takih ekstremih..

Seveda. Večinoma je tudi tako, tisti malo bolj zahtevni vodniki pa se vedno bolj spogledujejo s field. Vsakemu svoje ;)


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #3387 : 07 Avgust 2012, 12:17:15
Kot sem že rekla..nekateri bolj zahtevni vodniki so se jim pa začeli na veliko izogibati, ker so ugotovili, da so psi preprosto prehitri in ne delajo tako dobro, kot bi lahko.

Sicer pa..kakor komu paše..kot sem rekla, jaz osebno navijam, naj gre field trial pod drugo pasmo, ker to zame res niso več labradorci..žal..niti po karakterju niti po izgledu..



Lauri

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #3388 : 07 Avgust 2012, 12:21:24
Okej, Andreja, hvala  :)
Čeprav vseeno...razumem da kot reševalec iz ruševin ipd.je bolj pripraven field-atlet,
kaj pa za reševanje iz vode? Ni tam potrebna moč?
Težko si predstavljam te suhece vleči iz vode več ljudi naenkrat recimo.  ???
Pa ne me napačno razumet  :-\

Se pa kar strinjam z Sašo..delitev na 2 pasmi, čeprav bi kar težko naredili 2 standarda
in vsa nadaljna vzreja...kaj pa vem..




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3389 : 07 Avgust 2012, 12:41:54
Meni se tudi zdi, da bi lahko bili druga pasma. Predvsem zaradi tega (na Blackthorn strani):

Citiraj
I saw another type of retriever - another shape, another attitude ... and a totally different type of work.

battito animale