Labradorec [Labrador Retriever]

ursa · 1415203

*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #150 : 25 Julij 2006, 17:26:26
Sem te pozabila vprašat: kako sploh izgleda priprava na PNZ?
Midve sva šele začele, tako da ti ne bom znala dosti povedati. V glavnem se zdaj učiva prinašanja iz kopnega in vode.
Psa moraš zmotivirati, da mu postane aport všeč in si ga želi. Potem ga moraš pa naučit, da ga prinese direktno do tebe in izroči v roke. ene pse je treba še navdušiti nad vodo, da splavajo in jih ni strah skočiti v vodo. Pri nama težav z vodo ni, imava pa težave z prinašanjem, ker bi Luna s svojim "plenom" rada divjala okoli in ga seveda zadržala zase, pa hoče ga stresat, kar ji moram preprečevati.
Drugače se pa potem dela tudi na pravi divjadi, ker mora na preizkusu prinesti mislim da raco iz vode in fazana iz kopnega. Pa še streloplahost je treba prej preveriti, da ni potem kakšnega šoka.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #151 : 25 Julij 2006, 17:47:47
PNZ je v bistvu preiskus NARAVNIH zasnov in kot tak priprave nanj sploh niso potrebne,saj mora pes na vzrejnem pokazati svoje naravne zasnove in ne to,kaj je naučen.

Drugo so pa potem tekme.


Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #152 : 25 Julij 2006, 17:59:00
PNZ je v bistvu preiskus NARAVNIH zasnov in kot tak priprave nanj sploh niso potrebne,saj mora pes na vzrejnem pokazati svoje naravne zasnove in ne to,kaj je naučen.

Drugo so pa potem tekme.

Ja, veliko dajo na to, da pokaze veselje do dela oz. do prinasanja.

Me pa zanima, a ko pes opravi pnz velja to tudi ze kot vzrejni, ali je potrebno se posebej na vzrejni pregled (ce ima ze npr. prej telesno oceno)?

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #153 : 25 Julij 2006, 18:00:40
Ja,pri PNZ-ju je to najpomembnejše-da pač pes pokaže,da ima to veselje do prinašanja v sebi. 


Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #154 : 25 Julij 2006, 22:13:30
Pri PNZ-ju je pomembno, da pes prinese tebi raco oz. fazana. Ni dovolj samo da nese. Recimo Luna mora nonstop nekaj prenašati v gobčku, samo jo moram še naučiti, da to prinese meni. Saj je govora o prinašanju in ne nošenju. Se pa strinjam, da mora imeti pes že prirojeno željo po prinašanju, kar se da ugotoviti, je pa tudi res, da lahko z napačno vzgojo to tudi zatremo.

Ko sem bila spomladi na vzrejnem pregledu, eni psi niso pokazali niti najmanjšega zanimanja za predmet, kaj šele za prinašanje. Krivo je bilo pa to, da je na terenu ležalno polno različnih aportov in da lastniki pri psih pred metanjem sploh niso vzpodbudili zanimanja.

Je pa razlika med pravim PNZ-jem in PNZ-jem ki ga preverjajo na vzrejnem. Pravi PNZ je bolj zahteven, ker morajo prinesti žival in ne predmeta.

Citiraj
Me pa zanima, a ko pes opravi pnz velja to tudi ze kot vzrejni, ali je potrebno se posebej na vzrejni pregled (ce ima ze npr. prej telesno oceno)?
Mislim, da mora vseeno opraviti tudi vzrejni pregled. Nisem pa sigurna. Bom vprašala kolegico, ki že ima telesno oceno, PNZ je pa opravila pred kratkim.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #155 : 26 Julij 2006, 07:35:32
Ja seveda, da more prinest lastniku, saj je prinašalec.  ;) Ko sem jaz gledala (tudi letos spomladi) pnz, sem ugotovila, da niso tako strogi.
Jaz sem mislila, da mora pes prinesti, se vsesti in držati tako dolgo da jim ne rečejo spusti (v roko). Pa so kar metali ven, pa ni bilo nič narobe.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #156 : 06 Avgust 2006, 16:09:18
Kako se preverja streloplahost? Dejansko s strelom ali se uporablja tudi npr. pok biča (ali je vseeno ???)? Ali pes ne sme pokazati strahu, ali se ga navaja postopoma?
Sprašujem, ker je naš inštruktor v p. šoli enkrat »preverjal« z bičem, in se je večina psov še celo uro tresla (mar to pomeni, da je večina streloplahih?)

Mi smo včeraj obiskali Idrijo: štartali smo ob kopališču Bela in se sprehodili navzgor ob Idrijci. Kljub ne najlepšemu vremenu je bilo prav fajn, pa še madam je - začuda :o - brez problema plavala.
   



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #157 : 06 Avgust 2006, 21:39:41
Streloplahost se preverja s pusko (natancneje s srotom) - to ti bo lahko pomagal kaksen lovec.
Psi pa ne smejo kazat znakov strahu. Lahko trznejo (kar ponavadi tudi naredijo), ampak ne smejo pa panicarit.  ;)

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #158 : 07 Avgust 2006, 23:23:32



Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


paty

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 1
Odgovori #159 : 08 Avgust 2006, 13:01:07
ROSA IN LUNA

lepo pozdravljene. Evo vama bom razložila kaj pomeni pnz oziroma kakšno povezavo ima z vzrejnim pregledom.
Tudi če imaš opravljen Pnz moraš iti na vzrejni pregled, da dobiš telesno oceno.
Telesno oceno lahko pridobiš ko je kuža star vsaj 9 mesecev. Ocena z razstave, npr. v Hrušici ne velja. Velja pa ocena z klubske razstave, letos bo 15.10 tako da boste morale iti na vzrejni pregled, ki bo septembra.

Še nekaj. Če imaš opravljen Pnz gre tvoj pes v višji vzrejni razred, seveda če ima zraven še dobre kolke in komolce.

LUNA kako kaj priprave na pnz? A prideta mogoče na lovsko preizkušnjo 23.9.
Jaz bom najbrž tam kot gledalec. Upam da se vidimo

lp obema
papa



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #160 : 13 Avgust 2006, 00:08:03
Citiraj
Sprašujem, ker je naš inštruktor v p. šoli enkrat »preverjal« z bičem, in se je večina psov še celo uro tresla (mar to pomeni, da je večina streloplahih?
Streloplahost se preverja s pravo puško, ki kar precej močno poči, samo v glavnem lovske pasme s tem nimajo problemov oz. jih ne smejo imeti. Večina drugih psov se pa takega streljanja boji in ne vem v čem je smisel, da jih v šoli plašijo.

Paty priprave gredo, ampak Luna bi še vedno ubijala "svoj plen". Na lovsko preizkušnjo pa ne vem če bova šle, ker ne vem kako mi bo uspelo vse pokombinirati. Takrat je še razstava v Mariboru, kamor sva mislile it, pa še 2 dobra prijatelja se poročita isti dan, tako da imava samo dopoldne čas. Pa še jaz sem trenutno prisiljena na mirovanje, tako da ne vem če se bo izšlo. No upajmo na najboljše.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #161 : 13 Avgust 2006, 10:09:15
Klik. En zanimiv članek o raziskavi, ki so jo delali na Nizozemskem. Me zanima kakšna bi bila situacija pri nas, veliko boljša najbrž ne :-\ Ampak vseeno kot kaže ta statistika je bolj varno če kupiš katerokoli drugo pasmo kot Labradorca, žal. :(

Lp nina



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #162 : 13 Avgust 2006, 11:34:22
Če pogledam svoj okoliš, potem je najbolj nevarno kupiti nemškega ovčarja ali zlatega prinašalca ... tako da dvomim, da so samo labiji tisti najbolj kritični. Bi morali narediti raziskave za vse pasme, potem bi se pa dalo primerjati. Žal pa popularnost določenih pasem vodi na napačno pot.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #163 : 13 Avgust 2006, 13:22:17
Se kar strinjam z Luno.
Ampak vseeno kot kaže ta statistika je bolj varno če kupiš katerokoli drugo pasmo kot Labradorca, žal.
"The Labrador Retriever happens to be one of them." (z zdravstvenimi problemi) ;)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #164 : 13 Avgust 2006, 14:21:59
Ja seveda jih imajo tudi druge pasme, bi bilo kar preveč dobro če jih ne bi imele,  samo so teli podatki zaskbljujoči, ker so pri vseh stvareh nekje pri vrhu. Če se pa vzreditelji ne bodo vsedli skupaj in dorekli določene stvari in določene pse izločili iz vzreje in začeli delati na svoji pasmi pa... bo najbrž res točno tako kot sem rekla... največji rizik je/bo kupit labradorca.

Luna.. kakor vem lahko z malo truda dobiš zdravega lepega predstavnika nemških ovčarjev, delavne linije seveda, razstavni so itak na pol invalidi. Prav tako goldna... predvsem v tujini, dobra legla so pri nas pač redka. Mislim pa da je tudi z labradorci pri nas stanje enako ali pa še slabše.

Lp nina




rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #165 : 13 Avgust 2006, 16:03:55
Po mojem mnenju so tako ali tako vedno bolj uniceni (tako labradorci, kot zlati prinasalci...). To je pa posledice tega da so v samem vrhu prodajne lestvice.
Vecina "vzrediteljev" se tega mocno zaveda in pac parijo. Kam mnozicno parjenje pripelje pa vsi vemo.

Zakaj pa npr. redke pasme niso toliko podvrzene raznim dednim boleznim (npr. bradati skotski ovcar - zaenkrat zdrava pasma)...

Tako kot so pa nemski ovcarji, labradorci, zlatkoti... so pa iz leta v leto bolj unicena pasma. Najhuje pa je da se promovirajo kot blazno prijazni - sploh do otrok, hitro ucljivi (je vse res)... veliko ljudi pa sploh ne ve, da ce labrador, kot tudi zlatko, ne bo imel lepe izkusnje z otroci, prav tako zna enkrat ugriznat, prav tako ne poznajo trme... pa se in se bi se nastevalo.
Skoda jih je res!

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #166 : 14 Avgust 2006, 18:47:21
No, pa sem le pozitivno presenečna, da povem celotno zgodbo...
Lord, ki ga že dve leti imam za dedka in nasploh že težko hodi pride k meni na verando, potisne v roko palico (sam bog ve kje jo je dobil) in začne 'irhati' po travi. Jaz letim po fotoaparat ker me je popolnoma ospunilo, da ima toliko energije in mu začnem metati palico...

V teku in diru...Ušesa pa v zraku spokojno plapotajo kot zastave... :P

Jaz vedno ubogam in prijetno zadihan prinesem aport...'še, dej no Lucija, še malo'... ;D

Pa zopet letiiiiim po palčko /slabša slika, ker sončka ni bilo za trenutek/

Pa hiiitiiim k tebi, da ja ne bi pozabila še malo metat palčke... :)

Pa mi Lucija da palčko in reče, da sem bil fejst priiiiden in se malo čohava in jaz letim v senčko glodat novopridobljeni zaklad... :D

In ko se naglodam in naveličam palčke se pridem k Luciji čohat in zopet uživat življenje old-timerja... 8)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #167 : 14 Avgust 2006, 21:06:27
Na žalost je tako (vsaj videti je tako), da razstavljalci diktirajo, kam se bo pasmo "peljalo". Večini razstavljalcev je pa po mojih izkušnjah itak pomembno samo to, da njihove pes dobi ne vem kakšne lepotne nazive, da imajo potem zelo "zaželjena" in draga legla, za zdravje psov jim je pa bolj malo mar. Meni je to totalno mimo. Pa tudi vzrejni pregledi so verjetno preveč blagi in dopuščajo preveč napak tako v izgledu pasme, vedenju kot tudi zdravstvenih problemih. Mislim da bi tu morala tudi kinološka zveza malo poseči zraven in urediti zadeve. Če se točno ve, da imajo velike pasme težave s kolki, naj se dopusti pariti samo tiste z res dobrimi in naj se spremlja kakšne kolke imajo mladički. Pa da se za idealnega labija predstavi psa, ki komaj normalno hodi (zaradi premočne konstrukcije), je pa tudi meni totalno mimo, pa čeprav ga predstavlja priznani kinolog Vidic.

Dokler se pa vzreditelji ne bodo ozavestili, da s svojim ravnanjem delajo pasmi škodo, so ap vsi nasveti odveč. Sama pa vem, da psa ne bom nikoli izbirala po "lepotnih nazivih" staršev, ampak po svojih kriterijih, na katerih so na prvem mestu zdravstvene karakteristike in uporabnost psa. In glede na to, da sem svojo sedanjo psičko izbrala čisto na slepo, sem imela veliko srečo.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #168 : 15 Avgust 2006, 11:27:18
Mislim da bi tu morala tudi kinološka zveza malo poseči zraven in urediti zadeve.

Vsekakor se strinjam! KZS bi morala zelo poseci v samo vzrejo in sicer v dobro same pasme - da se le-ta ohrani. Ne pa da je iz leta v leto bolj rizicna in skazena.
Tudi sama nisem izbirala psa po razstavnih ocenah, ker mi le-te prav nic ne pomenijo. Seveda hodim na njih, vendar zgolj zato ker mi je v veselje, ko pa mi ne bo, bem s tem prenehala. Ko sem izbirala sedanjo psicko, sem bila tako vesela, ko sem slisala da je njena mama delovna psicka - resevalka, kar mi osebno veliko vec pomeni kot razstavni nazivi.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


hovhovhov

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #169 : 16 Avgust 2006, 18:00:11
Pozdravljeni!

Tudi naša družina se je odločila, da bo novi član le-te kuža :). Nekaj dni že "visimo" na netu in iščemo podatke in zanimivosti o labradorcih. Zelo malo pa piše o tem, kje jih najti. Kakšen napotek Vas - prekajenih mačkov  ;D bi nam zelo prav prišel.

lp



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #170 : 16 Avgust 2006, 18:40:49
Ce iscete leglo, je nekaj objavljenih na klubu retrierjev http://www.klub-retrieverjev.si/

Prav o labijih pa bodo drugi vec povedali.  ;)

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #171 : 17 Avgust 2006, 21:11:06
Jaz sem svojo psičko dobila v Psarni Nursyland, ki je v Miklavžu na Dravskem polju. Sem zelo zadovoljna tako s psičko kot z vzreditelji. Psi so zelo kvalitetni, veliko jih prodajo v tujino, tudi razstavljajo v glavnem v tujini. Za te pse je značilno, da so zelo energični in delavni (precej jih je baje med reševalci in v lovskih društvih), ter da za razliko od večine labijev v Sloveniji nimajo zdravstvenih težav in imajo dobre kolke.

Če te še kaj zanima, kar vprašaj.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


hovhovhov

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #172 : 23 Avgust 2006, 21:52:05
Hvala za nekaj pomoči, vsekakor jo bom od današnjega dne potrebovala več ;D. Od danes naprej je namreč pri nas nov član ;D ;D ;D. Saj ena Luna ne bo huda, če je tudi naša nova kužika Luna (mož kriv za to ime že nekaj časa)?
In kaj zdaj? Ne vemo....beremo knjige, opazujemo Luno.....če sem poštena, mene je malo strah :'(.
Seveda je cel dan delal tudi fotoaparat ;).



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #173 : 24 Avgust 2006, 10:53:09
O super. Kje ste pa dobili malo navihanko?

sicer me pa ime ne moti. Imajo tudi moji prijatelji Luno - slovaško čuvajko (ki je iste starosti kot moja) in je prav zanimivo videt, ko se dobimo in sta potem 2 Luni na kupu. Pa svetlim psičkam tudi ful paše tako ime, črnim pa vsaj po mojem okusu ne.

Drugače pa kr brez skrbi. Labiji so zelo navihani, tako da je z njimi veliko veselja, je pa seveda treba se z njimi ukvarjat in včasih je treba biti kar precej potrepežljiv. Vsaj pri moji je tako, ker je ultra navita. Sem pa potem tolk bolj vesela, ko kdaj pa res uboga.   ;)

Še kakšne slikce bi  :-[

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


hovhovhov

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #174 : 24 Avgust 2006, 11:14:32
Oj!

Luno smo šli iskat kar na drug konec Slovenije.....kar pomeni, da je bila pot domv precej huda :'(. Danes zračimo avto ::).
In naša prva noč je minila neverjetno, tišina in spanec :).



hovhovhov

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #175 : 24 Avgust 2006, 11:22:48
Uf, kaj vse sem pozabila vprašati. Je kaj narobe, če se kar tepemo, kdaj bi jo kdo peljal ven? Bi mogla več miru imet oz. ali naj nas kaj skrbi, de jo ne utrudimo? Zunaj kar veselo skaklja za nami ;D. Seveda smo bili blazno ponosni na to, potem pa ugotovili, da tako skaklja za komerkoli ;D ;D ;D.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #176 : 24 Avgust 2006, 22:06:45
Še zmeraj se mi niti sanja ne, kam ste šli iskat kužiko, ker ne vem iz kje ste. A je to takšna skrivnost?  ???

Drugače pa bodite pri sprehodih toliko pozorni, da psičke ne preforsirate. Opazujte jo in boste videli, kdaj je utrujena. Zdaj je v obdobju rasti in zato sklepi pa mišice še niso tako razviti, da bi zmogla kakne hude napore. Večkrat na dan po kakšnih 15 minut po zadoščalo.

Sicer pa vsi mladički veselo skakljajo za ljudmi, eni se držijo lastnika, drugi pa grejo za vsakomer. Moj prejšnji kuža se me je teko držal, da nisem rabila niti vrvice s sabo. Medtem ko je bila Luna pa tako radovedna, da je šla za vsakim. Najbolj so jo pa impresionirale premikajoče stvari, recimo kolesarji, tekači, majhni otroci, pa seveda psi in konji.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


hovhovhov

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #177 : 25 Avgust 2006, 10:09:27
Ojej, ni skrivnost ;D. Mi smo iz Škofje Loke, Luna pa je prišla iz Rogaške Slatine.
Sem razumela nekako takole, če psička kar skače in hodi vsa zadovoljna videt, je vse ok ;).
Še voda. Včeraj smo bili ob vodi, Tudi slučajno je ni nič zanimala. Kaj pa, če bi hotela it noter? Najbrž ne sme še? In pitje te vode?
 :) :) :), meni se zdi, da se ti kar smeje ob tako neumnih vprašanjih.......ampak tudi taka morajo biti :D
Tudi druga noč je minila čisto mirno. Tudi z našo muco Iro se gledata manj zmedeno :-\.

Imam še enega.......slikice si videla?
Seveda še hvala za pomoč.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #178 : 25 Avgust 2006, 23:55:34
Glede aktivnosti niti ni tolko problem v utrujenosti, kot v obremenitvi. Malo je vseeno treba paziti na sklepe. Mladički so pač polni energije in so sposobni tudi po več ur skupaj se podit. Tako da jaz s kakšnimi dolgimi sprehodi ne bi pretiravala, raje se več z njo igrajte, ker boste tako lažje opazili, kdaj je dovolj.

Glede vode pa jaz ne vidim problemov. Luna je plavala že pri 3 mesecih. Prej je pa že skakala po vodi, samo ni bila nikjer tako, da bi bila dovolj globoka za plavanje. Jaz v tem ne vidim problema. Ni je pa treba siliti v vodo, samo če gre sama. glede pitja vode je pa tako, boljše je, če je ne pije, ampak to težko preprečiš. Moja slane vode ne mara, tako da v morju ni problema, drugje jo pa pije in vedno samo upam, da ne bo nič narobe.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #179 : 26 Avgust 2006, 00:47:26
hovhovhov, pozdravljena!

Saj je najbrž ne vodite ob Sori? :) Tam ji tudi jaz ne bi pustila piti, medtem ko so potočki proti Crngrobu najbrž manj onesnaženi?