Hrvaški ovčar [Croatian Sheepdog]

Živa · 262789

Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #270 : 18 September 2008, 15:04:37
Kar se kvalitete dlake tiče, lahko komentiram Groma in Sivo, ki ju bolje poznam. In kar se vzdrževanja tiče, je Gromova dlaka precej bolj kvalitetna, kot Sivina. Tega psa v resnici sploh ni treba česat. Na dlako se skoraj nič ne prime, kar pa se, samo odpade v kratkem času. Počešem ga enkrat na nekaj mesecev, pa ni nikoli zvozlan. Dlako menjuje ves čas po malem, malo bolj intenzivno jeseni. Edinkrat do zdaj, ko mu je podlanka izpadala v šopih, je bilo lani jeseni, ko je bil bolan. Sivina dlaka je mehkejša in nagnjena k filcanju in vozlanju, pa tudi sezonsko ji bolj obilno izpada. Kako je to pri tisth zares kodrastih HO-jih, pa ne vem.

Sponim se, da mi je Alen rekel, da se HO-ja ne češe in sem bila čisto  :o, zdaj pa vidim, bi verjetno res moralo biti tako, če ima pes dlako, kot je treba. Navsezadnje, kdo pa se ima čas ukvarjati z dlako vsestransko uporabnega kmečkega cucka, ki se po možnosti niti prijeti ne pusti.

Zdajle sem se spomnila še, kaj mi je lani na razstavi v ZG razložil en Gromov občudovalec o repu HO-ja. Torej rep (če ga pes ima) mora bit tak, kot je Gromov - čisto na hrbet zavihan. In to zato, da se ne prijemlje umazanija na dolgo dlako na repu, ko pes dela z živino (npr. svinjami) v blatu. Človek je bil resnično navdušen nad Gromovim repom ;D in ga je mikalo, da bi prišel parit (ampak, ko je izvedel, da bi moral v MB, si je premislil) ;D

Osim tih krasota :), hrvati u sebi kriju i palež (kao Siva), krem boju, crno bijelu boju (velike bjeline na vratu, grudima i prednjim nogama) i oštrodlakost (kao terijeri).

Takšnih z ožigi se je v zdanjem času kar nekaj pojavilo (le kakšna je kaj tu genetika ;)), kaj pa ostale variante, koliko so kaj pogoste? A ne obstaja neka teorija, da je ostrodlakost (in ožigi) posledica vkrižanja NLT-ja? Za bele lise pa se spomnim, da je sodnik na tisti specialki v ZG 2005 nekaj razlagal (ker se mu ni dopadla Gromova rožnato lisasta sluznica v gobcu). Nekaj v stilu, da se to pomanjkanje pigmenta "sešteva" - npr. če pariš pse s pomanjkljivo pigmentirano sluznico med sabo, je večja verjetnost, da se bodo pri potomcih pojavile bele lise, če pariš take z belimi lisami, pa bodo te pri potomcih večje... (se mi zdi, ne spomnim se več točno).

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #271 : 18 September 2008, 22:40:21
Zanimivo to z dlako... Pri meni je tako - Šja ima neprebojno dlako - pravi oklep. Črna je trša, siva mehkejša, oboje je ogromno. Menja 2x letno, takrat je GROZNO. Češeš in češeš in ni konca. Zelo težko jo zmočiš do kože, hkrati se pa hitro posuši. Nafrtajčkana Šaj ima tudi kar kvalitetno dlako, podobno kot Grom kar se samočiščenja in nefuclanja tiče. Ko menja dlako, se ji ta sprime v nekakšne dredke, ki se potem z lahkoto izpulijo, zato mi je njena dlaka najljubša. Dejansko je ne češem. Za ušesi ima daljšo in bolj svilnato dlako, ki se včasih nepovratno zavozlja - meni so bili ti dredki za ušesi simpa in sem jih pustila, pa se nekateri niso strinjali z mano in jo postrigli...  >:(
No Kiša - to je pa čisto drug tip dlake, ampak se moram srinjat da je res kvalitetna. Ta pes se enkrat otrese in je suh, ne glede na to da je minuto prej še plavala. Je pa najbolj nadležna ko menja dlako. Ne da se dobro izčesat, zato bi bilo za kakšnih 14 dni najbolje, če bi jo kar priklopil na sesalec...  :)

Torej rep (če ga pes ima) mora bit tak, kot je Gromov - čisto na hrbet zavihan. In to zato, da se ne prijemlje umazanija na dolgo dlako na repu, ko pes dela z živino (npr. svinjami) v blatu.

Tole je pa čisto zakon! Sem vedno trdila da pravi Ho mora met rep gor, zdej mam pa še popolnoma logično utemeljitev zakaj je temu tako! Hvala Gromov oboževalec...  ;)

Takšnih z ožigi se je v zdanjem času kar nekaj pojavilo (le kakšna je kaj tu genetika ;)), kaj pa ostale variante, koliko so kaj pogoste?

Bi bilo bolje rečeno - takšnim je v zadnjem času nekaj uspelo preživeti... Po moje je to nek recesivni gen, ki sploh ni tako redek. Bi rekla da bolj pogost kot gen za belo. Sem pa enkrat videla eno črno belo mladičko... Luškana za znoret. Nafrtajčkana mini šaj z belim slinčkom... zakon!



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #272 : 19 September 2008, 10:05:30
Zdajle sem se spomnila še, kaj mi je lani na razstavi v ZG razložil en Gromov občudovalec o repu HO-ja. Torej rep (če ga pes ima) mora bit tak, kot je Gromov - čisto na hrbet zavihan. In to zato, da se ne prijemlje umazanija na dolgo dlako na repu, ko pes dela z živino (npr. svinjami) v blatu. Človek je bil resnično navdušen nad Gromovim repom ;D in ga je mikalo, da bi prišel parit (ampak, ko je izvedel, da bi moral v MB, si je premislil) ;D

Da, Alen i ja uvijek diskutiramo kako je standard za hrvaškega ovčarja krivo napisan jer piše da je rep u mirovanju opušten ili nošen u liniji leđa. To su valjda napisali na osnovu onih na smrt preplašenih i nesocijaliziranih HOa koje su našli po selima ::). Nisam U ŽIVOTU vidjela hrvata sa spuštenim repom. Osim ako nije bio u panici. Ili je bilo evidentno da je od nekud povukao malo gena nemških ovčarja ;).

No Kiša - to je pa čisto drug tip dlake, ampak se moram srinjat da je res kvalitetna. Ta pes se enkrat otrese in je suh, ne glede na to da je minuto prej še plavala. Je pa najbolj nadležna ko menja dlako. Ne da se dobro izčesat, zato bi bilo za kakšnih 14 dni najbolje, če bi jo kar priklopil na sesalec...  :)

To su onda valjda štenci pokupili dobru dlaku na Groma ;D. I Rudi ima takvu dlaku. Miška i Edi su grozni, oni su čak i ako ih doma posušim s ručnicima, još nekoliko sati nakon kupanja i dalje vlažni. Edi ima groznu dlaku za održavanje, sve se zakači na njega i sva se zmazanoća zadržava pa vrlo brzo dobi neugodan miris i kad ga diraš osjetiš pod rukom da je dlaka zmazana. Njega bi doslovno trebalo oprati svakih mjesec dana. Ko da je pudlica (koder, tak vi kažete :)?).

Takšnih z ožigi se je v zdanjem času kar nekaj pojavilo (le kakšna je kaj tu genetika ;)), kaj pa ostale variante, koliko so kaj pogoste? A ne obstaja neka teorija, da je ostrodlakost (in ožigi) posledica vkrižanja NLT-ja? Za bele lise pa se spomnim, da je sodnik na tisti specialki v ZG 2005 nekaj razlagal (ker se mu ni dopadla Gromova rožnato lisasta sluznica v gobcu). Nekaj v stilu, da se to pomanjkanje pigmenta "sešteva" - npr. če pariš pse s pomanjkljivo pigmentirano sluznico med sabo, je večja verjetnost, da se bodo pri potomcih pojavile bele lise, če pariš take z belimi lisami, pa bodo te pri potomcih večje... (se mi zdi, ne spomnim se več točno).

Ima puno teorija :). Ali mislim da je od svih navedenih varijanti oštrodlakost najrjeđa. Doduše, budući da većina tih primjeraka koji odudaraju bude potamanjena odmah nakon okota, tko zna? Mislim da jedino bijele i krem hrvate ipak ostavljaju na životu, jel su dosta cenjeni. Rekao mi je Buco da su upravo oni prvi razgrabljeni kad se nađu u leglu :D. Kaže da nije nikad dobio ni jednog, ali kad god je susreo takvog psa u leglu da je već bio rezerviran. Čak kaže i da dosta uzgajivača pokušava s njima uzgajati. Samo ne znam gdje su onda ????

Ovo sa vezom lošije pigmentacije sluznicama i pojave bijele lise ne vjerujem... Ima potpuno crnih pasa sa potpuno rozim sluznicama i crno-bijelih sa potpuno crnim sluznicama. Mislim da roza sluznica više može ukazivati na pomanjkanje pigmenta koje može dovesti do pojave pasa sa dlakom sa smeđim odsjajem, ako se ne pazi pri parenju. Btw, Miška ima pomanjkanje pigmenta na usnama... ::)



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #273 : 22 September 2008, 11:08:17
V soboto in nedeljo smo se šli biznis na razstavi v MB, vmes pa sem se uspela še malo razgledati in v nedeljo še razstavljati Groma.

V soboto sta me presenetili dve psički iz SLO. Obe delata s kozami in se v prostem času tudi malo razstavljata :)

Aja




in

Dea




V nedeljo pa je Grom kraljeval sam:



Sem bila mimogrede malo okrcana, ker ni bil počesan :-[ in preden sva šla v defile, je doživel še malo groominga :o . Kljub temu se portugalskemu sodniku ni zdel dovolj lep za ožji izbor  ::) ;D.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #274 : 23 September 2008, 09:03:56
... Mislim da roza sluznica više može ukazivati na pomanjkanje pigmenta koje može dovesti do pojave pasa sa dlakom sa smeđim odsjajem, ako se ne pazi pri parenju. Btw, Miška ima pomanjkanje pigmenta na usnama... ::)

No, pa smo rešili še razlog za Kišino barvo dlake... ;D ;)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #275 : 23 September 2008, 09:05:14
O super!

Dea je taj neki Certisa tip koji ne volim, ali Aja mi se baš sviđa :o.

Mogu li poslati Alenu te fotke, da ih ubaci u bazu HO? Mislim, ako ti već nisi ;D.

A Grom izgleda fenomenalno - kao i uvijek... 8)



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #276 : 23 September 2008, 09:43:13
Ja tudi meni se Aja dosti bolj dopade, še posebej njena glava (le zakaj ;)), zmagala pa je Dea, ker Aja ni vajena povodca in ni imela dobrega gibanja.

Slik je več, bom poslala Alenu originale, pa še podatke moram preveriti v katalogu.

A Grom izgleda fenomenalno - kao i uvijek... 8)

 ;D Pa na tej sliki še niti počesan ni. Zamisli, kako je bil lep potem, ko ga je g. Kalmar dobil v roke ;) ;D.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Mishka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #277 : 03 Oktober 2008, 14:52:21
puno ste toga napisale, malo me je iznenadila ona rasprava oko dlake, po meni nema sumnje da je rudlava dlaka bas karakteristicna za HO a  kao sto je vec Polona napisala od 14 st., za to je po mome misljenju normalno da se ljubiteljima i uzgajivacima (ajde dobro, vecini) HO najvise svidjaju rudlavi predstavnici pasmine.

al jos vise me je iznenadila ona rasprava oko kvalitete dlake, da se neki linjaju tijekom citave godine, da se sporo suse, to je meni bas cudno cut a vidim da nije kod svih isto (kao sto sam mislila).

Gera ima recimo srednje rudlavu dlaku, u usporedbi s Citom ili Saj moglo bi se rec da ima ravnu dlaku. Iako nije skroz rudlava simpaticna mi je njena rascupana dlaka. Super je za mazit, al prije svega se uopce ne treba o njoj brinuti. Njena se dlaka sama cisti, jako brzo susi (sto je jako bitno posto se Gerica jako puno kupa :-) a linja se tocno dva put godisnje kad u roku od 7 dana kompletno promjeni dlaku, a cak ni tad ju ne treba cesljat, sva suvisna dlaka odpadne, a to je to. Bas mi je super sto je tako, jer se meni cini grozno ak se nekom linja pas (svi oni kratkodlaki) tijekom citave godine pa je onda dlaka svuda po stanu, autu.

a dal ima onaj beli HO pedigre?



Mishka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #278 : 03 Oktober 2008, 14:54:46
V soboto in nedeljo smo se šli biznis na razstavi v MB, vmes pa sem se uspela še malo razgledati in v nedeljo še razstavljati Groma.

V soboto sta me presenetili dve psički iz SLO. Obe delata s kozami in se v prostem času tudi malo razstavljata :)


Kolko su bile visoke?



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #279 : 05 Oktober 2008, 17:51:49
Kolko su bile visoke?

Dea okoli 45 cm, Aja pa malo manj (če nisem kaj zamešala).

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #280 : 16 November 2008, 11:20:23
Uspjela sam naći slike onog oštrodlakog hrvaškega ovčarja kojeg sam spominjala :). Pas je iz okolice Đurđenovca. Rođen je u leglu od dva normalna roditelja, koji su, prema izjavi njegovog vlasnika, čak imali i rodovnike. Inače radi sa kravama. To na žalost nismo slikali, kad smo ga skužili već je bilo gotovo.







Kaj ne liči na malog Laekenoisa ;D?




SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #281 : 16 November 2008, 11:34:13
Con Maige, čestitam za včerajšnji izpit!

Zelo impresivno!

Če se ne motim, sta dobila 297 točk od 300 možnih!    :o



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #282 : 17 December 2008, 08:26:30
Hej, Polona, nahrani malo mojo radovednost in poročaj, kako je bilo na specialki v ZG ;D - kdo je bil, kdo je zmagal...

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #283 : 17 December 2008, 08:46:12
Še tole si zasluži objavo :) - Gromovi vnuki :D

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #284 : 17 December 2008, 12:07:37
Hmm, zanimivo. :) Ne, sej ne, v bistvu razstava kot razstava. Zaradi nekih njihovih internih problemov (beri kregarije), je bilo prijavljenih bolj malo psov. Trenutno ne najdem kataloga ampak na uč bi rekla da okrog 20. Šaj je imela še največjo konkurenco, mislim da jih je bilo 7,8. (open psice)
Začelo se je z mladički, ki jih je bilo kar žalostno gledat, po moje so bili prvič z dvorišča in prvič na vrvici. Rezultat je bil da niso hoteli hodit in so jih vlekli gor pa dol po ringu po trebuhu. :/ Pri samcih je bila kar majhna konkurenca, v oko mi je padel Tvrtko Prvi Plemeniti Slavonsko Brod.  ;D (Ja, res mu je tako ime.) Resnično lep pes, zame trenutno top, je pa valda v sorodu z našimi - je sinko od Atosa. Že Atos mi je eden lepših HOjev, samo tale sine ga prekaša. Ful skladen, čudovito gibanje res ni da ni. No za zmago to seveda ni dovolj. Imena zmagovalca si nisem zapomnila, ker me ni zanimal, ko bom našla katalog lahko poiščem če te zanima. Kar me je na tem psu resnično motilo poleg njegove "klobasaste" pojave je bilo njegovo gibanje. Kot da je rahlo defekten v zadnje noge, ampak je šampion in sodnikov to očitno ne moti. Kar mu pa štejem v velik plus je pa njegov karakter. Pes doma pase koze, pa se je kljub temu na razstavi obnašal ko proesionalec. Miren, samozavesten, odprt pes. Res, za karakter dobi pa vse pike.
Pri psicah je bilo malo več konkurence. V Šajkini klasi sta prvi dve mesti zasluženo pobrali dve lepi psički. Ne čisto moj tip HOja, ampak jima nimaš kaj očitat. Tretja in četrta pa... ne vem kako bi to komentirala. No kot je razvidno Šaj ni bila plasirana. Dlaka je bila res TOTALNO v k..., sori za jezik, ampak tako slabe res še ni mela. Na nekih mestih je bila že kar plešasta. :D No ja, sodnik je bil kar razumevajoč okrog tega, je rekel da je to normalno in da se pač zgodi. Pohvalil je njene temne oči ??!!  ;D  ;D in je vseeno dobila odlično. No sej, več pa tako nisem pričakovala. Je bila pa definitivno najboljše shendlan pes na specialki.  ;) Je pač nastopačica, kaj čmo. Citica je bla sama v veteranih in - če je bla od Šaj dlaka bolj boga jo ima Cita trenutno za izvoz. Prav grda je še, k en cmok na 4ih zobotrebcih. :) Še nikol ni bla tok kosmata. Dobila je odlično brez komentarja.
Nasplošno mi je bilo kar malo žalostno gledat vse skupaj, pa ne zaradi sodniških odločitev, ampak predvsem zato, ker je bila velik večina psov očitno nesrečna na tej razstavi. Prestrašeni in nesocializirani so bli očitno nezadovoljni da jih še sodnik šlata, tako da jih je bilo par res težko gledat. Me je pa razveselilo da sem pri nekaterih psicah videla, da jih raztavljalci peljejo v ring z žogico, torej jih je vsaj še nekaj takih kot bi po moje morali bit.
Mislim da taka razstava ni prostor za specialko HOjev in res se mi toži po tisti Zagrebški v Tanjini organizaciji... Pliz, pliz organizirajte še kdaj kaj takega... pridem pomagat!

Drugače je pa Gromko lako tudi na hčero malo ponosen, je opravila B-Bh z 100 pikami in je sedaj nič več ne ovira da spomladi napade IPO1. Se mi boš pridružila?

Lp, Polona

p.s. Priporočam januarsko številko revije moj pes... ;)



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #285 : 17 December 2008, 13:18:32
O, hvala za izčrpno poročilo :). A je Klemen sodil? Če bi vedela, da bi imela družbo, bi se mogoče tudi z Gromom šla pokazat, mi je kar malo žal. Me moraš drugič obvestit glede takih razstavljalskih namenov, pa še za hendlati bi ti ga dala, če bi ti bilo do tega :).

Me vseeno zanima ime zmagovalca, da si slike pogledam, če obstajajo (radovednost, kaj čmo ;)). Tvrtko pa je po slikah zelo všečen (ime pa... ;D).

Dlaka je bila res TOTALNO v k..., sori za jezik, ampak tako slabe res še ni mela. Na nekih mestih je bila že kar plešasta. :D
Bi jo morala pravočasno začet z lososovim oljem futrat, mogoče bi pa kaj pomagalo ;).

Pohvalil je njene temne oči ??!!  ;D  ;D
:o ;D

Mislim da taka razstava ni prostor za specialko HOjev in res se mi toži po tisti Zagrebški v Tanjini organizaciji... Pliz, pliz organizirajte še kdaj kaj takega... pridem pomagat!
Amen na tole :).

Gromko je zelo ponosen na hčerkico, tebi pa čestitke, da si jo naredila in odvodila za 100 pik. IPO pa  :-\ , a mi boš ti markirala ;) (sicer se že dolgo spogledujem s to IPO idejo, ampak se vsakič, ko me na novo zamika, odločim, da čisto zares nimam časa še za to :().

Moj pes pa mi ne uide... :)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #286 : 17 December 2008, 14:20:46
O, hvala za izčrpno poročilo :). A je Klemen sodil? Če bi vedela, da bi imela družbo, bi se mogoče tudi z Gromom šla pokazat, mi je kar malo žal. Me moraš drugič obvestit glede takih razstavljalskih namenov, pa še za hendlati bi ti ga dala, če bi ti bilo do tega :).
Ni za kaj, v tem dežju itak ni drugega za počet kot na forumih viset. ;) Ja, Klemen. Ni se mu kaj preveč dalo. Sem upala na kakšne izčrpnejše komentarje, pa nič od tega. Kot po tekočem traku nas je ocenil pa smo šli lepo domov. A ja, ti je lahko res žal da te ni bilo, smo za nagrado dobili cel žakelj !otroških! igrač.  :-\ Še dobro da mam bratrančke in sestrične...
Bi Groma z veseljem vzela v handlanje, samo če bi sodeloval. Lahko greva res kdaj na kakšno skupaj.
A ja, zmagal je Enrique od Gazde, ne vem kako sem lahko pozabila. Od Ete fotr. CACIB pri psicah pa Fany od Gazde. Zdej nisem čist zihr, ampak mislim da je bila ta pri šampijonkah, pa mi je bila tista, ki je zmagala open klaso bolj všeč.

Bi jo morala pravočasno začet z lososovim oljem futrat, mogoče bi pa kaj pomagalo ;).
Mislim da ji žal ni bilo pomoči.  :-\ Sam sem bla pa res jezna. Ko sem se prijavila je mela res lepo dlako. Gosto, skodrano pa jo je valda začela naslednji dan odmetavat. Res izgledala je ko oskubljen piščanc. Po vratu pleša pa tu pa tam kak čop dolge dlake. KATASTROFA.

IPO pa  :-\ , a mi boš ti markirala ;) (sicer se že dolgo spogledujem s to IPO idejo, ampak se vsakič, ko me na novo zamika, odločim, da čisto zares nimam časa še za to :().
Hehe, glede na to da sem zdaj med drugim tudi licencirana markerka  8) lahko tudi. ;) Ma sej ti res kr časa pobere tale IPO, ampak meni je tak žur to trenirat, da se mi agilitija sploh več ne da. Se pa zadnje čase spogledujem z idejo da bi šla še kak reševalski ispit položit. Sej me bo najbrž minilo...



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #287 : 17 December 2008, 14:29:11
Se pa zadnje čase spogledujem z idejo da bi šla še kak reševalski ispit položit. Sej me bo najbrž minilo...

Vsekakor čestitam za idejo, je pa res, da se to ne da kar tako odločit in it nardit.
Predvsem rabi vodnik prej cel kup izpitov, da lahko potem sploh pristopi s psom na praktične izpite.
Nikakor ne dvomim, da bi vama to ne uspelo, ne bi pa rad, da bi naključni bralec dobil občutek, kot da reševalne izpite se pa naredi sproti, ko ima kdo ravno čas.  ;)


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #288 : 17 December 2008, 19:33:06
Vem ja in ravno zato sem napisala da me bo najbrž minilo.  ;) Da ne bo pomote - spoštujem resne reševalce in se v to nikakor ne misilm spuščat, ker je to pač "way of life", ki me trenutno ne vleče preveč ker imam drugačnega. Ampak kak izpit narest bi se mi zdelo pa zanimivo in ne vem zakaj bi se ti izpiti tretirali kaj drugače kot kakšni drugi. In ja, ravno imam čas in voljo.
S psom kot je Kiša je pač vse preveč preprosto...  >:D



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #289 : 17 December 2008, 23:19:11
A baš mi je Polona uzela riječi iz usta ;).

Ja sumnjam da postoji bilo što u životu što Polona kad odluči napraviti ne napravi za res. A ako stavimo na stranu humanitarno ozračje rada sa spasilačkim psima, sve se ipak svodi na to da je to nešto što psa treba naučiti. A tko razumije što je cilj, ima volje, radi kvalitetno i dovoljno je tvrdoglav da pronađe način na koji to može učiniti, može psa naučiti sve što želi. Samo je nebo granica. Čak su i ispiti za vodnike u krajnjem slučaju ipak samo ispiti. Svatko ih može proći, a sad da li će biti dovoljno odgovoran da svoje znanje održava i tako bude spremniji u slučaju potrebe za primjenom, to je druga priča.

I da, s psom kakva je Kiša ja fakat vjerujem da bi to bio pravi piece of cake... 8) Miška je uz 10 treninga obrambe i isto toliko sledenja bez problema prošla IPO1. A kad se sjetim na kako smo glupe načine prvih par godina trenirali iskanje ponesrečenih oseb i kako je ona unatoč svemu postigla uspjeh koji je postigla, ja je doslovno smatram genijem. I potpuno sam uvjerena da Kiša nije nimalo različita ;D.



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #290 : 19 December 2008, 09:15:30
Ja, Klemen. Ni se mu kaj preveč dalo. Sem upala na kakšne izčrpnejše komentarje, pa nič od tega. Kot po tekočem traku nas je ocenil pa smo šli lepo domov.
In v čem je potem smisel specialke ??? Ah ja, mi čudaki, ki se nam zdi razlaga (opis) bolj pomembna od ocene ::)

Bi Groma z veseljem vzela v handlanje, samo če bi sodeloval.
Po moje da bi sodeloval. Vprašaj Tanjo ;). Pa še lepše bi se postavil, če bi mu jaz izza ograje žvižgala :)

A ja, zmagal je Enrique od Gazde,...
Aktualni evropski prvak, se mi zdi. Torej nič čudnega ::)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #291 : 19 December 2008, 10:01:46
Polona, brez dvoma bi vama uspelo narediti kake reševalske izpite s treningom predvsem na iskanju (poslušnost mislim, da imata že tako ali takoj naštudirano, ovire pa tudi niso kak bavbav za agilitaške pse, razen da jih morajo izvajati v izrazitem slow motion :). Edino kar ti bi verjetno bolj resno vzelo vso motivacijo je dejstvo, da preden greš opravljati reševalske izpite rabiš TI en kup teoretično/praktičnih izpitov  narediti :D
Tak da ti bi bilo lažje psa "posoditi" za delanje izpitov recimo Tanji, ki ima vse to že poštiman  :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #292 : 19 December 2008, 10:25:11
Ma, Kiša je tak fenomen, da ji res ne bi bil problem narediti kakršenkoli izpit. Kakor jo jaz poznam, se izkaže v vsaki stvari, ki se jo loti (no, seveda skupaj s pravim vodnikom).  :o :o :o Človek ne more verjet, da je toliko ljudi spustilo takega psa iz rok :'( (jaz bi jo takoj Poloni ukradla, če bi jo lahko). No, vsaj do Polone je prišla, kjer bo izkoristila ves svoj potencial.  :D Kar se pa Polone pa teoretičnih/praktičnih izpitov tiče pa mislim, da ji tudi ne bi delali težav.  :D

Kar se pa specialk tiče... Na borderski je sodnik pse v sede od daleč ocenil.  ::)


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #293 : 19 December 2008, 11:12:48
Kar se pa specialk tiče... Na borderski je sodnik pse v sede od daleč ocenil.  ::)
:o ::)

Očitno imam jaz kriterije nastavljene (pre)visoko, ampak za to je kriva moja prva razstava (jo je par postov višje Polona omenila). Tam sodnik ne samo, da si je vsakega psa dobro ogledal in da ni skoparil z opisi, ampak je tudi vsako grupo, skoraj vse pse in svoje odločitve komentiral za občinstvo, zraven pa razlagal še zgodovino in od kod bi naj katere lastnosti, ki jih je videl pri določenih psih, izvirale. In za mene je pač to smisel specialke. Najbrž sem čudna ;D.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #294 : 19 December 2008, 13:45:07
Polona, brez dvoma bi vama uspelo narediti kake reševalske izpite s treningom predvsem na iskanju (poslušnost mislim, da imata že tako ali takoj naštudirano, ovire pa tudi niso kak bavbav za agilitaške pse, razen da jih morajo izvajati v izrazitem slow motion :).
Ja, poslušnost ma z izjemo plazenja narejeno, ovire vem kako izgledajo in si predstavljam da niso problem, iskanje sem pa nehote že trenirala in ji je šlo tako dobro, da sem zaradi tega tudi prišla na to idejo. Občasno sem namreč varuška svojim 4im bratrančkom in sestričnam in ko mi zmanjka idej se igramo komisarja reksa. :D Oni štirje se skrijejo v gozd, jaz in moj "reks" jih pa iščeva naokrog. No in zdaj ko smo se to že parkrat šli, ni več šanse, da koga ne najde. In tisti ki poznate moje pse veste da oblajanje ni noben problem...  >:D In Kiša res uživa v tem.

Edino kar ti bi verjetno bolj resno vzelo vso motivacijo je dejstvo, da preden greš opravljati reševalske izpite rabiš TI en kup teoretično/praktičnih izpitov  narediti :D
Tak da ti bi bilo lažje psa "posoditi" za delanje izpitov recimo Tanji, ki ima vse to že poštiman  :)

Ja no saj to me malo zadržuje, ampak po drugi strani sem pa razmišljala da glede na to da me vsakaršno šolanje zanima in da se vsega kdaj tudi naveličam in ker nikoli ne veš kdaj ti kaj pride prav, zna bit da bom enkrat pljunila v roke in naredila te izpite. Sej v končni fazi je to čist uporabno znanje za nas ki smo bolj "outgoing".

:o ::)

Očitno imam jaz kriterije nastavljene (pre)visoko, ampak za to je kriva moja prva razstava (jo je par postov višje Polona omenila). Tam sodnik ne samo, da si je vsakega psa dobro ogledal in da ni skoparil z opisi, ampak je tudi vsako grupo, skoraj vse pse in svoje odločitve komentiral za občinstvo, zraven pa razlagal še zgodovino in od kod bi naj katere lastnosti, ki jih je videl pri določenih psih, izvirale. In za mene je pač to smisel specialke. Najbrž sem čudna ;D.

My point exactly! Da ne omenjam preizkusa naravnih zasnov in vsesplošne uporabnosti hrvaških ovčarjev. Ja to so bili lepi časi. Tanja.......  :-|~



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #295 : 19 December 2008, 17:45:35
Kar se pa specialk tiče... Na borderski je sodnik pse v sede od daleč ocenil.  ::)

Moja najdraža specijalka hrvaških ovčara je jedna od prvih na kojima sam bila. Sudac je uzeo katalog, pozvao prijatelja da uđe u ring (čovjek nije bio vođa ringa), zajedno su označili pse u katalogu, onda se je sudac sjeo za stol i napisao ocjenu, dok je Edi za čitavo to vrijeme stajao u stavu ispred stola, a ovaj ga nije ni pogledao (ni dotakao, ni vidio da li ima zube, testise...). I dao mu je trojku ;D. Ne sjećam se više tko je pobjedio, osim da sam imala bolove u trbuhu od smjeha :D. Povrh toga su odlučili da u jednoj drugoj klasi pobjedi pas koji je došao izdaleka, kao nagradu njegovom gazdi za prevaljeni put 8).

My point exactly! Da ne omenjam preizkusa naravnih zasnov in vsesplošne uporabnosti hrvaških ovčarjev. Ja to so bili lepi časi. Tanja.......  :-|~

Nešto se počelo kuhati oko toga, ali da li će uspjeti biti već slijedeće godine, ili tek godinu iza... vidjet ćemo ;).



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #296 : 27 December 2008, 22:17:27
Kaj novih slikc vaših hrvatov in mudijev?  :)



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #297 : 28 December 2008, 17:58:12
Evo, silver  ;) - za vse redne in naključne obiskovalce te teme:


LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #298 : 28 December 2008, 19:45:58
Oo hvala, želimo enako.  :)
Siva pa Grom sta pa taka lepotca!  :-* :-*
Mogoče kakšen nov agility posnetek? Mi je tako fajn gledat hrvate pri agilityu in tudi drugih športih, se prav vidi da delajo z veseljem.  8)



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #299 : 29 December 2008, 19:21:18
Nemrem izdržati... :)

Rudi...



I njegova dječica ;D:

Rudek


Rudolina


Moji favoriti, iz čisto sentimentalnih razloga :).

p.s. To sam ih samo ja tak prozvala (jasno vam je zašto, zar ne ;D?), znate da im Alen ne bi dao takva imena... ;)