Hrvaški ovčar [Croatian Sheepdog]

Živa · 262324

SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #300 : 29 December 2008, 19:54:18
Ampak tale Rudi, ne samo da več kot odlično dela, ampak je tudi izredno lep pes!   :o



Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #301 : 29 December 2008, 20:15:16
Rudi je krasen pes!  :o
Ne dvomim da bosta tudi njegova mladička.  :-* :-* :-*



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #302 : 29 December 2008, 21:06:17
Čestitke za male bebice! ;D
Rudi pa je res lep, sigurno po očetu :o :D



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #303 : 30 December 2008, 09:54:24
Rudi pa je res lep, sigurno po očetu :o :D

Itak 8). Še sreča, da ima še malo pameti po mami ;D

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #304 : 01 Januar 2009, 05:37:22
Tudi Gravžica (in ostala banda) želi vsem SREČNO 2009 !!!


Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #305 : 05 Januar 2009, 11:53:35
Rudijeva dječica stara 4 tjedna 8)...





I riječi Citine (majka od štenaca) suvlasnice Silvije, koje su me stvarno razveselile ;D:

"Ovi cucki su totalno ludi, sinoć su prohodali po boksu, svih šest, apsolutno ih ne diraju nikakvi podražaji, buka, pokreti, ništa - samo trče i igraju se. Mislim da je ovo leglo Citino najbolje do sada po naravi - još nisam imala ovakve štence da svi istovremeno krenu van i da ih ništa ne dira!"



Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #306 : 05 Januar 2009, 16:33:46
Pa prav lepo skodarni so ;)
Tempty  :o
Lp, Ivana


Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #307 : 05 Januar 2009, 19:25:43
Štiri su kodrasta ;D. Dva su više na Rudija, jedna cura i dečko, ali mi se čini da ipak nisu tako zalizani kao što je on bio :). Svi su repati. Baš mi se jako sviđaju, jedva čekam da prođe još koji tjedan i da se mogu početi za pravo igrati sa njima i vidjeti kakvi su ;D.



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #308 : 06 Januar 2009, 18:42:00
Se vidi kdo je njihov oče  :P :P  :)
Lahko še kakšno sliko Rudija?  8) :-*



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #309 : 08 Januar 2009, 11:32:30
Rudijeva dječica stara 4 tjedna 8)...

Ko bom velika... Ah ne, to sem že ::) (v vseh smereh :-[)... Še enkrat od začetka - ko bom zadela na lotu, da mi ne bo treba več delat in bom lahko uredila svojo kmetijo... Do takrat pa  :-|~, ker so moje trenutne HO kapacitete polno zasedene :(

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #310 : 08 Januar 2009, 11:37:07
Ko bom velika... Ah ne, to sem že ::) (v vseh smereh :-[)... Še enkrat od začetka - ko bom zadela na lotu, da mi ne bo treba več delat in bom lahko uredila svojo kmetijo... Do takrat pa  :-|~, ker so moje trenutne HO kapacitete polno zasedene :(
sej maš ssamo enega ;) si predstavljaš kako gledajo mene v bloku s 6 pični, hrvaško ovčarko in dogo?


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #311 : 08 Januar 2009, 11:42:54
Gledajo že, gledajo, sam nič ne upajo rečt...  >:D >:D >:D  :D



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #312 : 08 Januar 2009, 12:33:47
Hehe Ivana, hvala za spodbudo  :P. Torej si moram nabavit še 6 psov, pa mi več nihče ne bo upal nič reči 8). Samo ne vem, kaj bodo moji ubogi živci porekli na to  :D

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #313 : 09 Januar 2009, 18:36:41
Samo ne vem, kaj bodo moji ubogi živci porekli na to :D

 ;D. To je upravo razlog zbog kojeg sam ja odlučila da je vrijeme da promijenim pasminu ;D. Da se konačno uspijem malo odmoriti ;). Baš sam razmišljala o hrvatima neki dan i zaključila da je riječ koja ih najbolje opisuje i koju bi trebalo ubaciti u standard - "over-eagerness for any action" - ne znam to lijepo napisati na hrvatskom i slovenskom, bolje ćete shvatiti ovako ;D.



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #314 : 09 Januar 2009, 19:02:06
Evo i jednog lijepog opisa pasmine sa strane, od osobe koja ga nema. Radi se o Bucinoj prijateljici koja inače ima bullmastifa :).

Moj prijatelj Buco drzi hrvatske ovcare i kod njega sam se dobro sprijateljila s dvije crne kovrcave cure, Tonkom i Zekom, i upoznala jos nekolicinu, uglavnom cura, ukljucujuci jednu krizanku u tipu hrvatica koju je Buco pokupio s ceste i kasnije udomio kod nekog covjeka koji drzi ovce. Ta mala krizanka je ponasanjem bila 100% hrvatski ovcar, kao da je ostenjena i odrasla u tom dvoristu. Od muzjaka sam srela samo jednog, koji nije iz Bucinog uzgoja niti je drzan poput Bucinih pasa, i cinio mi se dosta razlicit temperamentom, daleko manje druzeljubiv i vise strasljiv -- ali naravno, ne mogu se nikakvi zakljucci o pasmini ili spolu donositi na temelju kratkog poznanstva sa samo jednim psom, pa moram reci da o muzjacima zapravo ne znam nista.

Evo kako bih ja opisala Bucine "crne bisere": to su psi sa zastrasujucom kolicinom energije, vrlo vedri i razigrani, koncentrirani na vlasnika na nacin na koji nisam vidjela ni kod jednog drugog psa. Oni prate svaki vlasnikov mig i bukvalno polaze izvrsiti zapovijed u trenutku kad je vlasnik izgovorio prvo slovo zapovijedi. (Mozda se vama koji imate aktivnije pse to ne bi cinilo tako impresivno, ali jednoj vlasnici bullmastiffa-pitona je to skoro ravno pretvaranju vode u vino.) Jedan covjek koji je prije imao hrvatica mi je ispricao kako ga je to znalo izludjivati -- on bi, recimo, spremao stan i hodao iz prostorije u prostoriju, a pas bi stalno trckarao pola metra ispred njega i buljio mu u oci ocekujuci nekakvu zapovijed. Buco vecini svojih pasa povodnik stavlja samo na vrlo prometnim ulicama, Tonki (ona je matrijarh u njegovoj kuci i jedan od najfascinantnijih pasa koje sam srela) vecinom niti tada, jer se ti psi na tudjem terenu nece udaljiti vise od pola metra od njegove noge bez obzira sto se dogadjalo i kakvi psi, macke ili ljudi prosli pored njih, a ako ih ostavi pred trgovinom, oni sjede potpuno nepomicno pogleda zalijepljenog za vrata kroz koja je usao. To nije rezultat nikakve obuke, on ih nikad nije ucio hodanje uz nogu niti cekanje -- one jednostavno hodaju tako, pored noge i nesto malo ispred njega, podignute glave da mu vide lice i "budu u toku," a ponasaju se kao da uopce nema smisla poci dalje dok se on ne vrati iz trgovine. (Barem ja to tako dozivljavam.) Tonka je "prodana dusa," kako Buco kaze -- utrpava se ljudima u krilo, lize ih, donosi im lopticu. Zeko je drukcija, isto tako strasno vezana za vlasnika ali daleko nepovjerljivija prema nepoznatima, i trebalo je skoro godinu dana intenzivnog druzenja da me Zeko "usvoji" i pocne mi dobrovoljno prilaziti. Sad sam "Zekina," a bogme sam i "Tonkina." Trebali ste me vidjeti prekjucer, kad sam s Bucom pila kavu kod njega u dnevnoj sobi: Ja sjedim, Zeko mi sjedi u krilu u pozi attento, njuske uperene u moj nos, Tonka stoji na straznjim nogama, prednjim nogama me "drzi" za podlakticu, i dok ja pricam, obje mi pilje u oci sa strasnom koncentracijom, mrdaju glave za mojim licem dok ja pricam i gestikuliram, a ako ih slucajno pogledam, obje se razmasu repovima. I tako dva sata, dok smo Buco i ja cakulali a Ena spavala pod stolom. Ali svejedno laju kao da se kuca zapalila kad ja pozvonim na dvorisnim vratima i pozdravim ih kad izlete na dvoriste da vide tko to ide. I ne daju se zafrkavati previse. Tonka je spremno ustipila mog Kresu zubima za obraz, poprativsi to onom drekom s kojom mama-kuja disciplinira zlocesto stene, kad je Kreso pretjerao s njeznostima u obliku hrvackih zagrljaja. Sreca da Tonka zna ustipiti tako da ne ostavi nikakav trag i da je Kreso to upozorenje primio kao pravo stene -- povukao se malo, obrisao obraz, a onda se vratio Tonki noseci punu saku psece hrane da se pomire (samoinicijativno). I odmah su se pomirili. Tonka nije zlopamtilo.

Od onih "prolaznih" pasa koji budu kod Buce kratko vrijeme dok im se ne nadje novi vlasnik ili se stari vrati s puta, vidim da se svi vrlo brzo vezu za Bucu i gledaju ga kao bozanstvo, isto kao i njegovi rezidentni psi, i isto su tako ubrzani u kretanju, zainteresirani za lopticu, i bez iznimke vrlo lajavi. Neki su od njih zderonje, poput Tonke, koja nije nimalo izbirljiva i pojela bi krepanog vola zajedno s rogovima i papcima, pa Buco muku muci s njenom tezinom i smislja kojekakve dijete za nju, a neki su strasno izbirljivi, poput Zeke, koja je u stanju zivjeti tjedan dana od komadica mesa koji je ukrala macki i u medjuvremenu odbijati sve ponudjene delicije -- njoj je najsladja hrana ona koju nekome ukrade. (Mozda to ima veze s tim da je slavonski seljak u pravilu bio vrlo skrt s hranjenjem svojih pasa i ocekivao od njih da se vise-manje snalaze sami.)

I tako, to bi bila moja zapazanja o hrvaticima, koliko god ogranicena bila. Znam jos dosta prica o njihovoj inventivnosti u radu s ovcama, ali mislim da je malo vjerojatno da ce Medo cuvati ovce (osim Luja). Mozda se i on jednom odluci provozati na Lujevim ledjima -- jedna je hrvatska ovcarka uocila da su ovcina ledja zgodno prijevozno sredstvo.



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #315 : 09 Januar 2009, 19:40:46
Se vidi kdo je njihov oče  :P :P  :)
Lahko še kakšno sliko Rudija?  8) :-*

Evo... :)






silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #316 : 10 Januar 2009, 12:28:32
Lepotec, Rudi mi je daleč najlepši hrvat  :) :-* :-*



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #317 : 10 Januar 2009, 22:00:40
Lepotec, Rudi mi je daleč najlepši hrvat  :) :-* :-*

Možda zato jer nije tipičan :D. Mislim da bi bilo točnije reći da je lijepi pas, nego lijepi hrvat ;). Njegov tata Grom je prekrasan tipični hrvat 8). Rudi je puno naslijedio od njega, u stavu i ponašanju i plijeni pogled isto kao i tata. Onako, pravi je pozer ;).

Osim Groma, moji drugi favoriti po ljepoti su definitivno Edi i njegovi sinovi 8).

Edi




Bundi
http://hrvatskiovcar.pedigre.net/slike/slika.php?id=1348&dir=1

Matti
http://hrvatskiovcar.pedigre.net/slike/slika.php?id=976&dir=2



Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #318 : 12 Januar 2009, 11:10:09
Edo Medo  :-*
Pa tega ponavadi res ne delam. Ampak ne samo da je najlepši, Edo je v vseh ozirih pojem hrvaškega ovčarja. Pa ko smo že pri lepih - meni je ful lep samec tudi Atos (http://hrvatskiovcar.pedigre.net/en/details.php?id=45) in njegov sine Tvrtko (http://hrvatskiovcar.pedigre.net/en/details.php?id=1029). No tudi hčerkice ima lepe ta Atos... ;) Ena pozira na naslovki nove številke revije moj pes. Poster pa je dokaz da bi mudi in HO morala bit ista pasma. Celo nasim najvecjim kinoloskim strokovnjakom razlike ne gredo najbolje.  >:D Najprej sem se jezila, potem smejala, zdaj se pa ne sekiram več. Kot Alen vedno pravi mi je pač en HO malo splesnel. ;)



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #319 : 13 Januar 2009, 09:28:15
Hehe Polona. Jaz sem prebrala članek, se namrdnila (o hrvatih se pa ja da še kaj drugega napisat, kot to, da je HO in mudi ista pasma ::)), pogledala poster in se odločila, da itak od treh možnosti ne more bit drugo kot Šaj (če pa piše spodaj, da je hrvaški ovčar, no :-[). Šele, ko so me kolegice na klubu začele spraševati, kateri pes je pravzaprav na sliki, sem ugotovila, da ni samo igra svetlobe in vode in da pes čisto zares ni črn :o; in tudi da pravzaprav nima prave oblike glave in barve oči za Šajko. Eh ja ::)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #320 : 14 Januar 2009, 18:10:52
Ma jst sem pa z Hocevarjevim delom clanka cisto zadovoljna. Kaj pa naj pise o pasmi nekdo, ki nima nobenih pravih izkusenj z njo? To dilemo ho=mudi, pa se mi zdi da je prav lepo objektivno iz obeh strani orisal. Tako da mene razen zmesnjave z slikami v bistvu nic posebaj ne moti - pa se to je bolje kot Vidiceva prvotna ideja naj bo na vseh slikah Kisa. :D



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #321 : 19 Januar 2009, 21:20:48
Mali krokodili...http://www.youtube.com/watch?v=lUM3cjoY9so :o 8)

Jedan od muških ljepotana... ;D



Tako su dobri da su i meni već sline počele curiti ;). U zadnjih dva mjeseca sam se družila s brdom borderića, ali nisu oni malim hrvatima ubojicama ni do koljena :P.



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #322 : 19 Januar 2009, 21:36:19
Haha krokodili  :o >:D :D



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #324 : 19 Januar 2009, 23:02:46
sej maš ssamo enega ;) si predstavljaš kako gledajo mene v bloku s 6 pični, hrvaško ovčarko in dogo?

Malo nevmesna...Od kaj pa imaš ti dogo? ???


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #325 : 09 Februar 2009, 18:47:25
Našu v svojem albumu Kišine slikce.   :o


http://www.moj-album.com/uredi/skywalker/4358622/


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #326 : 09 Februar 2009, 20:59:32
Našu v svojem albumu Kišine slikce.   :o


http://www.moj-album.com/uredi/skywalker/4358622/


Lp Z.

Cukr mali  :-*



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #327 : 16 Februar 2009, 15:04:37
V pripravi imam agility bloopers z Gromom v glavni vlogi seveda ;D. Pravzaprav je v glavnem že narejeno, samo glasbena podlaga mi še manjka. Ima kdo kak predlog, kaj bi pasalo zraven :) (in kje to najti seveda ???).

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #328 : 23 Februar 2009, 12:57:13
Obilo zabave :) KLIK

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #329 : 23 Februar 2009, 13:15:05
SUPER filmček :D :D :D Res sta simpatična :D
Jst bom mela tud kmal dovolj materiala za kak tak filmčk naju :D :D :D