Hrvaški ovčar [Croatian Sheepdog]

Živa · 263073

martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #510 : 15 Januar 2011, 16:14:15
Živa, jaz mislim, da ti manjka samo malo več potrpljenja, meni ona deluje malo prestrašena tega novega načina "dela", vsekakor je zadnjič dokazala, da jo plen zanima (ko se je zapodila za žogico, ki je slučajno padla blizu nje), zdaj jo je treba počasi še prepričati, da lahko igračko tudi v gobec vzame. ;) 


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #511 : 15 Januar 2011, 17:55:59
Sicer za agility, Ro , pašo , dog dancing, trieb ball in celo kolekcijo športov  sploh ni treba, da pes žogico ali plen v gobec vzame. Važno, da  ga zabava preganjat, ali letat pa čeprav v prazno. Samo, da ga karkoli zabava tako, da pač imaš nek mahanizem za nagrajevnje in sproščanje. Se ne bi obremenjevala torej, če lovi s tacami ali pa tudi če samo teka v smeri vržanega , vlečenega

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #512 : 15 Januar 2011, 19:11:33
Moji je še najbolj zanimivo preganjat priboljške, nekatere igrače (predvsem nove) pa ji je zeelooo zanimivo preganjat kjerkoli. Še najraje se zažene z igračo, ko pričofota iz vode.

Seveda se nič ne približa užitku preanjanja živali.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #513 : 15 Januar 2011, 19:22:25
Danes smo izkoristili lepo vreme, da se malo pofotkamo :)










LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #514 : 17 Januar 2011, 09:21:37
Živa, žal ne poznam tebe niti psičke, tako da ne vem koliko je stara. Ampak jaz sem bila na začetku že na robu panike ker se mi PRT ni hotel igrat kot mladiček. Ok doma že prbližn, zunaj pa samo minimalno.
No pa se je to spremenilo (v veliki meri tudi s Polonino pomočjo). Ko je ugotovil da mu je agi ful žur, se je začel tud ful z veseljem igrat. Celo tako zelo da zdaj delava obrambo in je marker zadnjič rekel da bi bil za policijskega psa, k se mu tok dogaja.

Lp, Tanja



Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #515 : 18 Januar 2011, 09:41:44
Mateja, skokica bi lahko bila zanimiva. Kje pa si ti to metala?
Na poligonu pri klasikih, pa tudi na okoliških travnikih. Škoda, da se na treningu nič ne vidiva  ::), zato težko komentiram. Res pa se mi zdi, da sta si z mojo nevejetno podobni. Ona je na začetku tudi težko vzela kaj v gobec, obračala se je vstran in se ni hotela obešat na stvari (ne mehke, ne trde); je pa vedno z zanimanjem tekala za predmeti in počasi je iz tega prišla do pobiranja žogic, aporta, cufe,.... zdaj ji je pa itak največji žur obešanje na štrik/cufo in ruvanje; bolj kot agi >:D. Res je tudi, da sva midve to delali slabega pol leta prej glede na Reino starost, ampak kar sem vaju videla, mislim, da je samo vprašanje časa. Kako pa delaš z njo? A še vedno v družbi več psov ali si že probala individualno? (Jaz sem hitro prešaltala na individualno, ker se je preveč ozirala na Princa in histerirala in na začetku posledično izgubila na brzini in interesu - takrat mi je prišla prav skokica; je pa ta faza hitro minila.)

Citiraj
Če vlečem predmet vrvici, ga lovi, bolj s tacami, kot z gobcem, ampak samo dokler ne opazi, da jaz držim vrvico na drugi strani.

Jaz bi kar nadaljevala in se ji poskušala skrivat za posteljo, omaro, revirjem,... Sicer pa upam, da se kaj vidimo in v živo pokomentirava  ;).
Lp, Mateja



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #516 : 18 Januar 2011, 09:47:56
Živa, žal ne poznam tebe niti psičke, tako da ne vem koliko je stara. Ampak jaz sem bila na začetku že na robu panike ker se mi PRT ni hotel igrat kot mladiček. Ok doma že prbližn, zunaj pa samo minimalno.
Lp, Tanja

Nikol ne bi verjela, če ne bi ti napisala :o
Rea je stara cca 1 leto, če se ne motim in je bila psihično "zanemarjena". Tako, da je sedaj na razvojni stopnji 6-8 tednov starega mladiča, kar se nagonov tiče in rabi tudi program dela oz ukvarjanja  za to razvojno starost.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #517 : 18 Januar 2011, 10:05:39
Točno tako, kot je Deteljica napisala...

Sicer pa, saj napredujemo, samo jaz se ne smem spozabit in pretiravat :). Med tem pa zbiram informacije, kaj vse še lahko poskusim in kako...

Mateja, v glavnem individualno, ampak načeloma drugi psi niso problem, če niso Grom ;)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #518 : 18 Januar 2011, 10:08:30
Živa, kaj pa kakšne rolerje s frizbiji si že probala? Pri nas so tudi vsi nori na TurnUp žogico, ki skače v vse smeri... Pa tudi Nisha na začetku ni bila ful nora na igrače in sem delala zelo kratke in dinamične intervale igre in sedaj lahko vzamem katerokoli igračo in ji bo cel žur :)
Sicer ne spada najbolj v to temo, ampak en moj tečajnik je vzel BC psičko od deda Campija pri nekje 7 mesecih. Ko smo prišli tja bi res lahko rekli, da so bili "psihično" zapostavljeni, prišli so sicer k človeku, ampak igrati se pa nihče ni znal. Ko jo je prinesel domov se je bala ogromno stvari (tuširanja, avta, boksa, podlage na tleh,...) in tudi do igrač ni pokazala pretiranega navdušenja. Po nekje 2 mesecih pravilnega dela je postala čisto drug pes-njen plenski nagon je fantastičen in vse bi naredila za žogo... Res, da je BC, ampak v razmerah sta pa istih odraščale... Tako, da jaz mislim, da ima te nagone v sebi, samo prebuditi jih morata :)

Torej, jaz sem sedaj Nisho toliko zmotivirala, da lahko vzame tudi hrano za nagrado za poslušnost. Včeraj sva imeli prvi trening in je bilo... smešno :-\ Celo poslušnost se tudi enkrat ni oglasila in čeprav je delala vse kar sem rekla se mi je zdelo, da dela brez tistega navdušenja. Jo bom ob priliki posnela, da boste videli.

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #519 : 18 Januar 2011, 10:32:38
Deda Campi je sicer imel dobre gene v svojih psih in za pašo ne dvomim niti o sistemu dela. Sicer pa sem jaz pred mnogo leti šla pogledat, če bi kupila mladička v pravi starosti za oddajo ( ene 8 tednov al pa kakšen čez) in se je zelo opazilo,da že v leglu ni delal z mladiči, da niso imeli igrač niti z asamostojno igro ali spodbujanja plena bilo kako.
Ker sem itak človek, ki ima s tem težave ( z odpiranjem nagonov pri mladičih) se takrat potem nisem odločla za nakup.
Vsekakor pa verjamem,da ima vsak ,ki je od tam vzel mladiča starejšega kot 7 tednov težko prehodno obdobje. Se pa zagotovo odprejo samo treba je bit sproščen in delat v tej smeri.
Veliko škode naredi podzavesten dvom v psa, nezadovoljstvo, skrb ali bo ali ne bo, tudi če tega ne pokažemo. Psi zaznajo vse kar naj ne bi zaznali  >:( in občutek,da očitno nekaj pričakuješ čemur niso kos jih najbolj zamori. (Prav zato jaz zase ne upam vzet več nobenega "sumljivega primerka" , kajti vedno me neka skrb razjeda- ker kogar je kača pičila,  se še vrvi boji  ;)).
Poskušaj torej odmislit vse kaj pes naj bi in kaj ne, pa bi moral, in uživaj sproščeno, neobremenjeno  v igri, bilo kakršnikoli, samo da se zabavata.
Ne mislim s tem, da ne probaš vsega kar ti pride na misel ampak bistvo je v "tvoji meditaciji " in temu,da nimaš nobega plana. Ker, če nimaš plana, tud razočaran ne moreš bit  :P.
"No sistem is the best sistem " je vedno rekel moj profesor za anglečščino (in na koncu srednje šole smo vsi tekoče govorili angleško.)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #520 : 18 Januar 2011, 10:51:05
Poskušaj torej odmislit vse kaj pes naj bi in kaj ne, pa bi moral, in uživaj sproščeno, neobremenjeno  v igri, bilo kakršnikoli, samo da se zabavata.

Se poskušam držati tega in stvari gredo samo še na boljše :), čeprav se moram občasno kar potruditi, da ne padem prehitro v kakšna pričakovanja in sisteme ::).

EnNa rolerji so zakon :)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #521 : 18 Januar 2011, 11:20:39
Kaj je to turn up žogica?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #522 : 18 Januar 2011, 11:32:46

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #523 : 18 Januar 2011, 11:33:31
Me je ovcka prehitela za žogo.

Bina je kar podobna-se rada igra, ampak male intervale, pa takrat bolj explozivno, tudi v igri med psi-pol pa rabi počitek. Še najbolj se razveseli najdenih igrač od drugih psov. Tako je na KDju oboževala wubbo in sem jo jaz seveda kupila, pa je niti približno ni tolk zanimala. ::)

Se je pa na začetku, prvi mesec blazno igrala, žogo sem in tja, cufala se je z veseljem za roza gumi križ...Potem pa sem verjetno jaz kiksnila v pretiravanju z igro in pričakovanji, kako bo ona meni nosila igračo nazaj, da ji žogico mečem...
Zdaj se igrivost popravlja na bolje, ker ne pričakujem nič in letim pred njo, ker mi je užitek in potem parkrat vržem žogo in ji je čisti užitek. Počasi bova že navdušeni nad zaganjanjem za igračo.

Tudi Rea se bo z navdušenjem začela igrati, sploh ne dvomim. ;) Kakšno solo fotko prilepi od Reje. :-*

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #524 : 18 Januar 2011, 21:34:54
ko je že ravno govora o igračah in spodbujanju igre... Kaj pa kakšen Chase it
Pri nas se je nekaj podobnega doma narejenega (čisto navadna palica na katero sem privezala vrvico, na konec vrvice pa igračo) super obnesla :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #525 : 18 Januar 2011, 22:01:43
Pri meni pomaga drugi pes, ki je igriv in ima rad igrače v gobcu, steče tudi za palico in potem Bina veselo ponavlja. :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #526 : 19 Januar 2011, 09:11:25
Včasih je uporabna rešitev najbolj preprosta in pridemo do nje, ko nehamo komplicirat ::)

Saj mi je kar malo nerodno :D - večina začetnikov, ki imajo prvega psa, bi verjetno prej rešila zadevo. Ker bi šli v trgovino in kupili piskajočo žogico, ker imajo to psi radi, ne?  :o

Skratka, glavno je, da piska in popolnoma vseeno iz kakšnega materiala je (trda guma, mehka guma, pliš...). Čisto je navdušena (jaz pa tudi) - lovi, nosi, celo prinese približno nazaj v mojo smer... Za plišasto piskajočo miško se je celo pripravljena cufat in ne spusti takoj, ko primem na drugi strani...

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #527 : 19 Januar 2011, 10:21:40
ČESTITKE !!!!
Nova žogica  v kombinaciji z minmumom časa za "ugnezdenje" v novo družino, bi jaz rekla  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #528 : 21 Januar 2011, 22:22:45
Sicer je tema že malo skrenila, ampak bom vseeno dodala še tole - moje mnenje je in vedno bo da so hrvaški ovčarji ekstremno lajavi psi. Vsekakor se mi to ne zdi njihova najboljša kvaliteta in zna biti nadležna kot tudi škodljiva ko se gremo nek resen trening v katerokoli smer. Moji psi bodo vedno imeli omejitve kar se tiče lajanja, nikoli in nikdar pa ne bom razumela ljudi, ki želijo tihega, mirnega in skoncentriranega psa, pa si nabavijo HO in ga potem maltretirajo od jutra do večera, ker pač ni tiho.
In ker je izkušnja ravno še sveža - zadnja dva dni sem preživela na Mia Skoogster seminarju. Ker je Kišina poslušnost sicer precej dobra, smo se danes ukvarjali predvsem z lajanjem. In kaj je bil Miin zaključni komentar: "tvoj pes bo prej umrl kot utihnil".  >:D

Živa - super da vam je začelo dogajat! Sicer sploh nisem dvomila v to, ampak vseeno super da se je zgodilo tako hitro. :)



ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #529 : 10 April 2011, 01:03:42
Sej nimam kaj za povedat, samo da se tema premakne spet proti vrhu strani  :P

Tako boste mogoče tisti ki imate kaj za povedat to delili z drugimi   :D
in bomo lahko spet prebrali kako zanimivo debato



LP  ;D ;D ;D ,

Tanja




EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #530 : 15 April 2011, 21:38:08
No, da spet premaknemo temo na vrh strani :D :D

Crazy Nisha na treningu (slikal Miha):






Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #531 : 20 April 2011, 22:02:23
Še enkrat Nisha :)

(foto: Miha)

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #532 : 13 Julij 2011, 14:39:01




Mala "miss simpatičnosti" ima obnovljeno svoj stran - KLIK  :)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #533 : 13 Julij 2011, 16:19:38
Mala "miss simpatičnosti" ima obnovljeno svoj stran - KLIK  :)
Fajn spletna stran. :) Citiram iz spletne strani: ''Vendar pa se tudi hitro in močno razburi do te mere, da ni več sposoben slediti navodilom in sodelovati z mano.'' Zanima me, ali je to tipično vedenje za Hrvaškega ovčarja (oz. če je pasma nagnjena k temu) in ali je običajno pri delu s temi psi potrebno posvetiti več pozornosti umirjanju ter samoobvladovanju kot denimo pri nekaterih drugih pasmah? Pa še eno vprašanje. Kako mislite, da bi se psi te pasme obnesli kot psi za canicross?
Grom pa teče po parkurju kot blisk, že z očmi mu je težko slediti, kaj šele teči za njim oz. ob njem. :D Grina je bila čudovita psička, meni osebno daleč lepša od marsikaterega 'novodobnega' škota. Krasna je bila. A je kakšna njena slikca že v temi dolgodlakih škotskih ovčarjev (se mi zdi, da je nisem opazila)?



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #534 : 14 Julij 2011, 10:50:40
Fajn spletna stran. :)

Hvala  :)

Citiram iz spletne strani: ''Vendar pa se tudi hitro in močno razburi do te mere, da ni več sposoben slediti navodilom in sodelovati z mano.'' Zanima me, ali je to tipično vedenje za Hrvaškega ovčarja (oz. če je pasma nagnjena k temu) in ali je običajno pri delu s temi psi potrebno posvetiti več pozornosti umirjanju ter samoobvladovanju kot denimo pri nekaterih drugih pasmah?

Samoobvladovanje - definitivno. Umirjanje - kaj pa vem... Po moje če imaš prvo dobro narejeno, drugega niti ne rabiš, če pa prvega ni, ti pa drugo ne pomaga dosti (izkušnje iz prve roke ::)). Je pa značilnost pasme, da so to živahni, temperamentni (in glasni) psi. Kar pa se Gromove "razburljivosti" tiče - kombinacija zelo močnih nagonov in malo slabših živcev ter mojega ne ravno briljantnega obvladovanja te razburljivosti v začetnih fazah učenja agilityja. Na začetku se mi je še fajn zdelo, ko se je raburil ::)

Pa še eno vprašanje. Kako mislite, da bi se psi te pasme obnesli kot psi za canicross?

Po moje OK, ampak bo Polona znala boljše povedati. Za bikejoring so super.

Grom pa teče po parkurju kot blisk, že z očmi mu je težko slediti, kaj šele teči za njim oz. ob njem. :D

hehe ja, zato pa sva (med drugim) tako uspešna, kot sva 8) ::)

Grina je bila čudovita psička, meni osebno daleč lepša od marsikaterega 'novodobnega' škota. Krasna je bila. A je kakšna njena slikca že v temi dolgodlakih škotskih ovčarjev (se mi zdi, da je nisem opazila)?

Hvala; ja meni ti 'novodobni' škoti tudi ne sedejo. Drugače pa v temi o škotih raje ne sodelujem :-\, samo preberem kaj včasih, ko sem potrebna dvigovanja pritiska in nimam kave pri roki ::)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #535 : 14 Julij 2011, 12:08:33
Samoobvladovanje - definitivno. Umirjanje - kaj pa vem... Po moje če imaš prvo dobro narejeno, drugega niti ne rabiš, če pa prvega ni, ti pa drugo ne pomaga dosti (izkušnje iz prve roke ::)). Je pa značilnost pasme, da so to živahni, temperamentni (in glasni) psi. Kar pa se Gromove "razburljivosti" tiče - kombinacija zelo močnih nagonov in malo slabših živcev ter mojega ne ravno briljantnega obvladovanja te razburljivosti v začetnih fazah učenja agilityja. Na začetku se mi je še fajn zdelo, ko se je raburil ::)
Vse jasno, hvala za odgovor. :)

Po moje OK, ampak bo Polona znala boljše povedati. Za bikejoring so super.
No če so za bikejoring, potem so skoraj sigurno tudi za canicross. Saj gre praktično za skoraj isto stvar. No pri canicrossu so hitrosti seveda počasnejše, pa ni treba imeti tako zelo zdresiranega psa kot pri bikejoringu. Bistvo je pa isto - tek in čim več vlečenja.

Hvala; ja meni ti 'novodobni' škoti tudi ne sedejo. Drugače pa v temi o škotih raje ne sodelujem :-\, samo preberem kaj včasih, ko sem potrebna dvigovanja pritiska in nimam kave pri roki ::)
Hehe, ja, včasih so tam precej žolčne debate, v katerih tudi jaz nerada sodelujem. ;)



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #536 : 14 Julij 2011, 15:42:10
Še nekaj čisto svežih fotk, primernih za tole vročino 8)









Več fotk pa TUKAJ

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #537 : 17 Julij 2011, 09:14:11
Ta druga silkca pa kar "kriči" da sta hrvaška ovčarja  :D  :P

Kakšne pošasti  ;D

Lp Tanja



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #538 : 17 Julij 2011, 15:02:12
Bi se dalo komu narediti primerjavo med hrvatom in borderjem? Slednji mi nikoli niso potegnili in to še sploh zaradi njihove naspidiranosti, ki pa me pri hrvatu začuda ne moti.



ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #539 : 17 Julij 2011, 16:32:49
Bi se dalo komu narediti primerjavo med hrvatom in borderjem? Slednji mi nikoli niso potegnili in to še sploh zaradi njihove naspidiranosti, ki pa me pri hrvatu začuda ne moti.

Tole je bolj opis hrvatov in mudijev, ampak mislim da je vmes tudi nekaj primerjave.

http://polona.agility-slo.net/articles/about-cs-and-the-mudi

Lp, Tanja