Yorkshirski terier [yorkshire terrier]

Alya · 1724289

botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1740 : 06 Marec 2008, 18:39:41
Ja glede na to da niso rodovniški so po definiciji mešančki. Jaz nikakor nebi kupovala nerodovniških ˝čistokrvnih˝, ker tukaj nikoli ne veš kaj je v ozadju, kaj je z predniki, kaj je z zdravjem, ...toliko žalostnih zgodb sem že slišala na to temo, in veliko jih lahko prebereš tudi na pesjanarju...

Tako da če si res želi yorkija, naj najprej razmisli, pes je le za 15 let in ne nek trenuten navdih...in mislim da davati 450 € za mešanca, je absurd, glede na to da dobiš za 600 € RODOVNIŠKEGA kvalitetnega mladička za domačega ljubljenčka.

Mislim da ne rabim posebej povdarjati, da se psa na hitro ne kupuje... to ni igrača, čeprav mogoče yorki zgleda kot da je, ampak mislim da to že sama veš da ni in koliko odgovornosti in učenja, invztrajnosti zahteva pes :)

Drugače pa če so res zainteresirani, mislim da se sigurno da najti mladiček v tujini, recimo madžarska, tako kot ima honki svojo lepotičko...


tjasav

  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 0
  • R&R
Odgovori #1741 : 06 Marec 2008, 18:41:36
Mislim, da sem to deko, na kateri sedi yoki že videla nekje in mislim, da je bila uporabljena takrat, ko je prodajala čivave ali nekaj takega...jaz ne bi pri tej niti 5 dag pariške vzela, kaj šele psa...   :-\ Poskusita najti kakšno drugo leglo, ker se bojim, da bi se prijateljica precej znala opeči pri tej gospe.

Gigosy...koliko je cena te rože?  8)

Sašenka, kako je z Galom? :)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1742 : 06 Marec 2008, 18:41:52
Glede cene za ta pojšter...sem ziher da je v Mr. Petu astronomska cena in da se da dobiti to zadevo v nemčiji bistveno ceneje :)


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1743 : 06 Marec 2008, 18:45:46
No še enkrat bom povdarila, jaz osebno NE priporočam nakupa nobenega nerodovniškega psa...o tem je bilo že veliko govora...nikoli mi ni bilo jasno, zakaj bi kdo dal za mešanca bivših 100.000-120.000 sit (ZA MEŠANCA !!!!!) , kjer prav dobro veš, da je to čisti zaslužek za prodajalca. Lahko imaš srečo in je pes podoben pasmi, ampak še vedno je to mešanec in še vedno ima prodajalec čisti zaslužek ;)

Res se splača malo potrpeti, našparati, in najti psa svojih sanj ;)


Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #1744 : 06 Marec 2008, 18:49:34
Hmmm mislim da je bila cena okrog 25 Eur.


petval

  • *
    • Prispevkov: 447
    • Točke: 0
  • LOU-LOU
Odgovori #1745 : 06 Marec 2008, 19:22:03
Ja glede na to da niso rodovniški so po definiciji mešančki. Jaz nikakor nebi kupovala nerodovniških ˝čistokrvnih˝, ker tukaj nikoli ne veš kaj je v ozadju, kaj je z predniki, kaj je z zdravjem, ...toliko žalostnih zgodb sem že slišala na to temo, in veliko jih lahko prebereš tudi na pesjanarju...

Tako da če si res želi yorkija, naj najprej razmisli, pes je le za 15 let in ne nek trenuten navdih...in mislim da davati 450 € za mešanca, je absurd, glede na to da dobiš za 600 € RODOVNIŠKEGA kvalitetnega mladička za domačega ljubljenčka.

Mislim da ne rabim posebej povdarjati, da se psa na hitro ne kupuje... to ni igrača, čeprav mogoče yorki zgleda kot da je, ampak mislim da to že sama veš da ni in koliko odgovornosti in učenja, invztrajnosti zahteva pes :)

Poglej botticelli, mislim da si nekoliko preostro odreagirala na moje zastavljeno vprašanje. Se strinjam, da se je predvsem potrebno izognit "hitrim zaslužkarjem" ala matoš in podobni, ampak nevem zakaj misliš, da je z vsakim leglom, ki ni nastalo pri vzrediteljih in ki je cena 400eur za kužka,nekaj narobe. Potem po tvoje mi vsi, ki smo takšnega kužka kupili(tudi moja Lou je bila 400eur in je iz domačega legla)nekaj narobe(ali so bolani ali pa so mešanci)!!
Jaz verjamem da ti dosti veš, glede na to da se ukvarjaš intenzivno z to pasmo, samo taki stavki ko so recimo: naj najprej razmisli, pes je le za 15 let in ne nek trenuten navdih ali Mislim da ne rabim posebej povdarjati, da se psa na hitro ne kupuje... to ni igračaso za mene neumni in zvenijo kot da mi hočeš vsilit neko tvoje mnenje. Ti sploh ne poznaš osebe ki bi rada imela tega kužka, pa sklepaš, da pojma nima o pseh ali da je nevem nek otrok, ki ga je popadla kaprica, da bi kužke imel. Vsaj to sem jaz razbrala iz takih stavkov, ki si jih napisala.
In še odgovor na ta tvoj post:
No še enkrat bom povdarila, jaz osebno NE priporočam nakupa nobenega nerodovniškega psa...o tem je bilo že veliko govora...nikoli mi ni bilo jasno, zakaj bi kdo dal za mešanca bivših 100.000-120.000 sit (ZA MEŠANCA !!!!!) , kjer prav dobro veš, da je to čisti zaslužek za prodajalca. Lahko imaš srečo in je pes podoben pasmi, ampak še vedno je to mešanec in še vedno ima prodajalec čisti zaslužek ;)



ODGOVOR: Zakaj pa ne???!!!Ker mu pač je da da toliko za MEŠANCA, ki njemu ogromno pomeni in ga bo imel rad se ne zmeni, da pač ni po standardih te pasme in ga ne bo vozil na razstave in ga ne moti če nima svilene dlake, mu je pač všeč in si ga kupi!

Pa brez zamere, vsak ima pač pravico do svojega mnenja.


Ja Gigosy bom pa res Tinko vprašala, hvala!!



vanja

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • <3 LiN <3
Odgovori #1746 : 06 Marec 2008, 19:26:14
jaz se osebno tudi strinjam z petval ker tudi moj Lin(čivava) je bil 500 evrov iz domačega legla in nima rodovnika pa ni z njim čit nič narobe...sicer je res da če kupiš psa z rodovnikom veš v kaj ti bo pes zrasto, sam ne morš pa rečt da je z psom ki je iz domačega lega bilo kaj narobe ::) tej so pa tak mešančki za odpad ;D malo grdo rečeno sam tak je pa brez zamire :P pač moje mnenje ;) nekateri si pa vbistvo ne morejo privoščit psa za 1000€ pa ga nimajo namena razstavlat;) no ne vem...



Mateya

  • *
    • Prispevkov: 37
    • Točke: 0
Odgovori #1747 : 06 Marec 2008, 19:41:27
Meni se pa še najbolj pomembno zdi, da ima oseba ki kupi psa rada. Mislim da je več takih kateri kužka nimajo rodovniškega ali pa si ga ne morejo privoščiti in jih imajo zares radi. Kot pa nekateri, ki kupijo rodovniškega psa samo zato da se bojo z njim bahali da je rodovniški. Doma imamo rodovniškega in dva nerodovniška psa, pa nimam unega z rodovnikom nič bolj rada kot ostaledva. In tedva brez rodovnikom nista nič slabša od unega ki ga ima!



Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #1748 : 06 Marec 2008, 19:48:14
Petval mislim da Botticelli ni tako mislila kot si ti to sedaj razumela.

Seveda niso nerodovniški psi za na odpad. Samo poglej, vse pasme, še posebej pa jorkiji so nagnjeni k določenim boleznim in že če kupiš rodovniškega ni rečeno da bo vse ok, če pa je to še nerodovniški, katerega starši in na sploh predniki niso preverjeni in se jih ne kontrolira, je to še toliko bolj verjetno. Verjamem da ni nikomur vseeno, ko enkrat ima kužka, da bi le ta trpel zaradi takih in drugačnih bolezni. Sevedai imaš lahko tudi srečo, ne rečem da ne, ampak vse prepogosto se zgodbe končajo s tragičnim koncem, verjemi.
Poleg tega je cena za nerodovniške jorkije absolutno pretirana glede na to, da praktično ni nobenih stroškov z nerodovniškim leglom. Pa da seveda ne omenjam, da ko taki psički odrastejo običajno niti niso podobni jorkijem. Torej kaj ne bi bilo veliko bolj koristno iti v zavetišče in vzeti mešančka. Za moje pojme so tisti mešančki ki jih dobiš tam lahko bistveno bolj ljubki kot marsikateri ponesrečen jorki ali celo rodovniški jorki. Poleg tega ga dobiš zastonj, pa še dobro delo narediš, saj ubogemu kužku ponudiš dom.
Torej zakaj bi plačeval toliko za mešančka, če ga lahko dobiš zastonj???

Seveda pa je še vedno odločitev vsakega posameznika kaj bo storil. Verjemi Botticelli hoče tebi in tvoji prijateljici samo dobro ;)


Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #1749 : 06 Marec 2008, 19:52:00
Meni se pa še najbolj pomembno zdi, da ima oseba ki kupi psa rada. Mislim da je več takih kateri kužka nimajo rodovniškega ali pa si ga ne morejo privoščiti in jih imajo zares radi. Kot pa nekateri, ki kupijo rodovniškega psa samo zato da se bojo z njim bahali da je rodovniški. Doma imamo rodovniškega in dva nerodovniška psa, pa nimam unega z rodovnikom nič bolj rada kot ostaledva. In tedva brez rodovnikom nista nič slabša od unega ki ga ima!


Joj Mateya popolnoma si zgrešila bistvo. Saj ne gre za to!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nihče ne govori o tem da je nerodovniški jorki manj vreden in da ga moraš imeti manj rad. Govorimo o tem da ni prav da nekateri služijo na račun nerodovniških psov in jih načrtno parijo, brez da bi preverjali njihove prednike. Posledica pa so seveda množična obolenja takih kužkov. Nihče drug ne nastrada bolj kot psički  sami in pa seveda lastniki.


vanja

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • <3 LiN <3
Odgovori #1750 : 06 Marec 2008, 19:58:08
gigosy maš prav ja, da psi nastradajo ko nekateri bumbarji kr parijo pa parijo ko sploh ne bi smeli!!!eh brezveze sploh omembe vredno ni >:( preberite si današnji članek v NOVICAH :-\ bogi psi.... drugače so pa vsi psi psi in jih imamo enako radi ;D pa tud če bi bil zlati bi ga imela enako rada kot mešančka z čivavo pa dogo ;D :P



lonyka

  • *
    • Prispevkov: 143
    • Točke: 0
Odgovori #1751 : 06 Marec 2008, 19:58:43
Mislim da je bilo receno da ni z vsemi kaj narobe...ampak po vecini je tako, ce ze vztrajate pri nakupu psa brez rodovnika se je potrebno podrobno pozanimat katero leglo je kako so z boleznimi itd, ayde če ima psica prvič leglo in imasta oba psa rodovnika in še to je bilo nepričakovano leglo to bi recimo razumela....ampak ta gospa kaj si dala link petval pa ima zelo velikokrat oglas na bolhi in take bi že lahko označili za ˘šteparje˘ki jim gre samo za denar. Sama sem študentka( ko sem kupila Lily pa sem bila dijakinja,ki je delala izpit pred tem pa šla na maturantskega in sem si vse sama plačala) in ko so doma dali dovoljenje za psa sem iskala ko zmešana yorkije in sem tudi imela namen kupit brez rodovnika...ampak zakaj? da bom dala 450 eu ( ki sem jih težko našparala in delala kot nora) zanj če bi pa še par mescov šparala tako kot tudi sem pa sem dala 150 eu več in sem si kupila kužka z rodovnikom in je to kar sem želela. če bi želela pa psa podobnega yorkiju bi pa šla v zavetišče in dala 10 eu zanj ne pa 450!!!! kar je ogromno....moja soseda je dala za yorkija čistokrvnega oh in sploh iz okolice Ljubljane 450 eu in je pes zrastel v 6 kilskega mešančka ki ni niti malo podoben moji Lily. Je pač stvar za premislit...ne kr na vrat na nos....pol pa se jokcat. Jaz nimam čisto nič proti nerodovniškim psom...ampak če se že varčuje nek denar in je namenjen ga dam raje malo več kot pa da vzamem nekaj na vrat na nos ker si pač to želim takoj in zdaj.



vanja

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • <3 LiN <3
Odgovori #1752 : 06 Marec 2008, 20:11:50
lonyka je že res kar si napisala, tud jaz še hodim v srednjo šolo in sem 7 let prosila za psa, če ga lahko imam v bloku kjer živimo....in po teh 7 letih sta mi končno dovolila kupita psa! kupila sem si ga z svojim denarjem in res nisem mogla dati 1000€ za rodovniškega. za mojega  Lina sem dala 500 pa sem se prej vse pozanimala od tistih ki so mi ga prodali. videla pa sem tudi mamo in očeta! pri yorkijih je razlika ker nerodovniške prodajajo že skor za tolk kot bi dal za rodovniškega...in maš prav da pač še našparaš še tistih 200€ pa si kupiš rodovniškega 500€ je pa res kr velika vsota za eno ki še hodi v šolo :-\ če bi pa tako dolgo čakala da našparam za rodovniško čivavo si bi pa pomojem doma že premislili in sploh ne bi smela imet psa... >:( tak da ja Lina imam in upam da ga  bom imela za vedno ;D



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1753 : 06 Marec 2008, 20:14:30
Ja čitno so me čisto narobe razumeli. Nikjer ne rečem da so nerodovniški manj vredni, ampak po definiciji so to mešančki. In prvič mi ni jasno zakaj sploh bi kdo imel leglo nerodovniških yorkijev. Če ima tako zelo rad svojega psa da ga hoče na vsak način pariti in producirati mladiče in jih nato prodati za 400- 500 € (oprosti, ampak dati za nerodovniško čivavo 500€  ??? ??? ???, kjer lahko za isti denar dobiš kvalitetnega rodovniškega mladička, samo poiskati ga moraš, pa ne me narobe razumeti, verjamem da imaš psa rada in bi dala vse za njega, samo se mi zdi to res izkoriščanje nevednih kupcev)...

Petval....na tvoj mail sem pa reagirala zato, ker si napisala da hočeš hiter odgovor...in je vse skupaj izpadlo, vsaj za moje pojme, kot da se je tvoja znanka iz enega na drug trenutek odločila da hoče meti yorkija, ker je videla enega predstavnika.. in potem si še dala link zraven in mi je bilo jasno, da nakup ni premišljen, kaj šele da bi razmislili o tem kako se psa kupuje in kako ne, kaj so lahko posledice nakupa nerodovniških psov, parjenja nerodovniških psov...
In konkretno za yorkije vem, da se je pri nas v Sloveniji dogajalo to, da so se parili psi brez rodovnika oz brez vzrejnega dovoljenja, ki so imeli resne zdravstvene težave... in zato mi vsakič ko vidim take oglase na 200 dvigne pritisk in hočem da vsak razume, da tisti ki to delajo, kljub temu da imajo lahko psa radi in oh in sploh, ne ravnajo odgovorno. Če želijo imeti legla yorkiejv, potem naj kupi rodovniško psičko, naj jo pelje na vzrejni pregled, naj jo pari z rodovniškim samcem z vzrejnim pregledom, naj prijavi leglo, ... ampak to je OGROMNO dela in večini se po domače povedano ne ljubi tega delati. Lažje je psico pariti z sosedovim kvazi yorkijem (še bolje še ima oba nerovoniška ˝yorkija˝ kar sama doma) in produciraš leglo za leglom...ali pa tudi če imaš 1-2 nerodovniški legli ˝ iz ljubezni˝, še vedno ni opravičila.

Če pa še vedno hočeš vržti 400-500€ dobesedno skozi okno, potem pa itak to tvoja stvar. Ampak moraš se zavedati, da takšen pes je mešanček, ker ne moreš preveriti prednikov in ne veš nič o njih.

Res je, da niso vsi vzreditelji rodovniških psov tudi vredu, zato moraš tudi v tem primeru človeka spoznati, videti kako živijo psi, kakšen odnos ima do svojih psov,...

Tudi moja Tara je od gospe, ki ima 1 yorkico, rodovniško, in je imela leglo iz ljubezni, ampak rodovniško, naredila je z psico vzrejni pregled, vse kar paše zraven,...pa bi lahko imela nerodovniško leglo z nič truda, v primerjavi z tem, ki ga je morala vložiti v rodovniško leglo.
Zato še posebej ne nasedati taki, ki rečejo, saj psica ima rodovnik, samo mladiči pa pač nimajo, ker oni tega ne rabijo, bla bla bla....če so oni tako leni, potem že nimajo neke ljubezni do psa in pasme, če pa psica ni naredila vzrejnega pregleda, potem pa je že nekaj hudo narobe...

Ne želim se prepirati, vem da imate vsi radi svoje pse, ampak ne želim da še dalje širite svoje mišljenje med druge ljudi, ker eni vlagamo ogromno energije ravno v nasprotno...ne zato, da se postavljamo z svojimi psi, ampak če se odločiš za neko pasmo, potem verjetno želiš tipičnega predstavnika, tako po izgledu kot po karakterju in nenazadnje če rabiš nasvet, da se lahko vedno obrneš na vzreditelja po pomoč.

Mi je pa res žalostno slišati, da eni tega preprosto ne razumete...


vanja

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • <3 LiN <3
Odgovori #1754 : 06 Marec 2008, 20:21:04
glej botticelli jaz se res ne mislim kregat glede rodovniških in nerodovniških psov...pač jaz sem hotela imeti čivavo z tistimi ki sem tudi kupila psa se navidez poznamo tako da nasrav me ziher ni ;D je pa res ja da za 500€ bi lahko dobila že rodovniškega predstavnika ampak ne čivave :) drugače pa zastopam rodovnik kot sem že prej napisala je res da veš vse o psu in prednikih sam pač tisto kar sem zgor napisala je pa tudi bil vzrok zakaj tako...

pa brez zamire upam da zastopite ;)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1755 : 06 Marec 2008, 20:29:11
NO ja, vsak ima pač svojo zgodbo... mislim da sem vse napisala v prejšnjem postu.
Še vedno pa to ne opravičuje podpiranje produkcije takih mladičkov in prodajo le teh po astronomskih cenah, ljubezen gor ali dol.



vanja

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • <3 LiN <3
Odgovori #1756 : 06 Marec 2008, 20:31:12
jaz stojim za tem kar sem napisala!



Sašenka

  • *
    • Prispevkov: 252
    • Točke: 1
Odgovori #1757 : 06 Marec 2008, 20:45:23
Tudi sama sem zelo proti nerodovniški vzreji. Punce, ne nasedajte na fore o domačem leglu ker to ne obstaja. Pri vseh teh na bolhi je zadaj samo denar.
Tole sem napisala že nekaj časa nazaj in ker so moje mnenje ni spremenilo kar kopiram..
Se ne strinjam z nakupom nerodovniškega yorkija, tudi če ni bil kupljen na pasji farmi. Večina jih pride od tam v roke Matoše in njemu podobnih in potem se parijo naprej kot ljubljena domača legla. Jaz osebno s svojim denarjem ne mislim podpirati šteparjev, preprodajalcev in ljudi, ki jim je vseeno za živali in jih izkoriščajo za lasten zaslužek. Nerodovniški yorkiji so parjeni zgolj za zaslužek in ne iz ljubezni do pasme ali živali. Pred paritvijo nimajo opravljenih nobenih zdravstvenih pregledov, nimajo vzrejenega dovoljenja, ne ve ali so prenašalci dednih napak in bolezni, pogosto so necepljeni, nerazglisteni in velikokrat niso niti podobni yorkijem. Zakaj? Ker je tistim, ki jih prodajajo prav hudičevo vseeno za to in jim je važno samo, da nekdo psa odpelje in pusti tam nekaj evrov. Če imaš res rad pasmo in svojega psa potem najbrž ni tako težko opraviti vzrejnega pregleda in pridobiti vzrejega dovoljenja da boš vsaj kolkor toliko prepričan, da bodo mladiči zdravi. Če pa imaš nerodovniškega psa potem pa sploh ne vidim razloga zakaj bi paril in produciral mladiče, razen da bi na svojem psu nekaj zaslužil. Kar zelo zelo preziram in zato vsakemu svetujem nakup rodovniškega yorkija. Tako vsaj vem, da sem plačala mladiča ki se je skotil pri ljudeh, ki jim ni vseeno.
Dokler bo pri nakupu psa odločilna cena toliko časa bodo taki ljudje živali na račun naivnih kupcev, ki še vedno nasedajo na "čistokrvnost brez rodovnika" in na razne druge izmišljene zgodbe o temu zakaj so psi brez rodovnika. Pač, pred nakupom živega bitja se je potrebno prej malo pozanimati o teh stvareh in ne gledati samo na ceno. Če je komurkoli težko našparati nekaj evrov več in plačati psa za katerega so se vzreditelji potrudili z vsem potrebnim, potem je bolje da se psa sploh ne kupuje. Bolezni in dedne napake se pa lahko pokažejo tudi kasneje pri starosti treh let ali več tako da ne govorite o zdravih psih, ker še ne morete vedeti ali so res zdravi. Nerodovniški mladiči niso manj vredni in seveda so živa bitja, ki potrebujejo ljubezen vendar se s tem kvari izgled pasme, pari se kar povprek in sploh ne veš ali so psi mogoče v sorodu, ne ve sa ali so starši zdravi in ponavadi je tistim, ki parijo vseeno če pes ne izgleda ravno čisto kot bi moral za pasmo in temu primerni so tudi mladilči. Mešančke je v zavetiščih preveč in kdor bi se rad šel vzrejo naj se jo gre po pravilih. Če se lahko drugih pravil držite še dajte pa še teh, kjer se gre za živa bitja saj so napisana z razlogom in ne kar brez veze. Pa zanimivo je to, da imajo ponavadi tisti, ki imajo domače leglo iz ljubezni potem več deset teh legel in to z isto psico. A ni to čudno, pa vsako leglo je samo iz ljubezni in ne zaradi denarja? Ljudje pa nasedajo. Literature na to temo in argumentov zakaj rodovniškega psa je na interetu ogromno in kogar zanima ni težko priti do informacij kaj stoji zadaj za legli iz ljubezni. Tudi Matoša ima pse zaradi ljubezni do živali, baje.

Še če avto kupujete hočete imeti urejene določene papirje, ne razumem kako vam je lahko vseeno pri živalih.



lonyka

  • *
    • Prispevkov: 143
    • Točke: 0
Odgovori #1758 : 06 Marec 2008, 20:48:39
podpis :)...kako je Gal Sasenka???



lonyka

  • *
    • Prispevkov: 143
    • Točke: 0
Odgovori #1759 : 06 Marec 2008, 20:49:42
aya punce moja lubica se ˘ženi˘mislite da bi bil to problem na yorkijadi?? kjer bodo tudi yorkifantki :D :D



Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #1760 : 06 Marec 2008, 20:53:38
Ja čitno so me čisto narobe razumeli. Nikjer ne rečem da so nerodovniški manj vredni, ampak po definiciji so to mešančki. In prvič mi ni jasno zakaj sploh bi kdo imel leglo nerodovniških yorkijev. Če ima tako zelo rad svojega psa da ga hoče na vsak način pariti in producirati mladiče in jih nato prodati za 400- 500 € (oprosti, ampak dati za nerodovniško čivavo 500€  ??? ??? ???, kjer lahko za isti denar dobiš kvalitetnega rodovniškega mladička, samo poiskati ga moraš, pa ne me narobe razumeti, verjamem da imaš psa rada in bi dala vse za njega, samo se mi zdi to res izkoriščanje nevednih kupcev)...

Petval....na tvoj mail sem pa reagirala zato, ker si napisala da hočeš hiter odgovor...in je vse skupaj izpadlo, vsaj za moje pojme, kot da se je tvoja znanka iz enega na drug trenutek odločila da hoče meti yorkija, ker je videla enega predstavnika.. in potem si še dala link zraven in mi je bilo jasno, da nakup ni premišljen, kaj šele da bi razmislili o tem kako se psa kupuje in kako ne, kaj so lahko posledice nakupa nerodovniških psov, parjenja nerodovniških psov...
In konkretno za yorkije vem, da se je pri nas v Sloveniji dogajalo to, da so se parili psi brez rodovnika oz brez vzrejnega dovoljenja, ki so imeli resne zdravstvene težave... in zato mi vsakič ko vidim take oglase na 200 dvigne pritisk in hočem da vsak razume, da tisti ki to delajo, kljub temu da imajo lahko psa radi in oh in sploh, ne ravnajo odgovorno. Če želijo imeti legla yorkiejv, potem naj kupi rodovniško psičko, naj jo pelje na vzrejni pregled, naj jo pari z rodovniškim samcem z vzrejnim pregledom, naj prijavi leglo, ... ampak to je OGROMNO dela in večini se po domače povedano ne ljubi tega delati. Lažje je psico pariti z sosedovim kvazi yorkijem (še bolje še ima oba nerovoniška ˝yorkija˝ kar sama doma) in produciraš leglo za leglom...ali pa tudi če imaš 1-2 nerodovniški legli ˝ iz ljubezni˝, še vedno ni opravičila.

Če pa še vedno hočeš vržti 400-500€ dobesedno skozi okno, potem pa itak to tvoja stvar. Ampak moraš se zavedati, da takšen pes je mešanček, ker ne moreš preveriti prednikov in ne veš nič o njih.

Res je, da niso vsi vzreditelji rodovniških psov tudi vredu, zato moraš tudi v tem primeru človeka spoznati, videti kako živijo psi, kakšen odnos ima do svojih psov,...

Tudi moja Tara je od gospe, ki ima 1 yorkico, rodovniško, in je imela leglo iz ljubezni, ampak rodovniško, naredila je z psico vzrejni pregled, vse kar paše zraven,...pa bi lahko imela nerodovniško leglo z nič truda, v primerjavi z tem, ki ga je morala vložiti v rodovniško leglo.
Zato še posebej ne nasedati taki, ki rečejo, saj psica ima rodovnik, samo mladiči pa pač nimajo, ker oni tega ne rabijo, bla bla bla....če so oni tako leni, potem že nimajo neke ljubezni do psa in pasme, če pa psica ni naredila vzrejnega pregleda, potem pa je že nekaj hudo narobe...

Ne želim se prepirati, vem da imate vsi radi svoje pse, ampak ne želim da še dalje širite svoje mišljenje med druge ljudi, ker eni vlagamo ogromno energije ravno v nasprotno...ne zato, da se postavljamo z svojimi psi, ampak če se odločiš za neko pasmo, potem verjetno želiš tipičnega predstavnika, tako po izgledu kot po karakterju in nenazadnje če rabiš nasvet, da se lahko vedno obrneš na vzreditelja po pomoč.

Mi je pa res žalostno slišati, da eni tega preprosto ne razumete...

SE ABSOLUTNO PODPIŠEM POD TOLE!!!! Sicer pa so pri jorkiju že če pogledamo rodovniške pse neverjetne razlike in je težko najti lepega in zdravega psička, kaj šele pri nerodovniških. Seveda pa kot sem že rekla so tudi izjeme, pač nekateri imajo srečo (tako z zdravjem kot z izgledom) ampak to so res IZJEME!!!

Kakorkoli pa obračamo je parjenje nerodovniških psov med seboj skrajno neodgovorno dejanje. 


vanja

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • <3 LiN <3
Odgovori #1761 : 06 Marec 2008, 21:00:15
lonyka se bo pa oženla :P hehe, zabavam se ;D a nosi one gačke ko so prav za kužeke?



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1762 : 06 Marec 2008, 21:02:32
Ja res je, že lepega rodovniškega yorkija je težko najti, se popolnoma strinjam. Ker imamo izredno nizke standarde za vzrejni pregled, in ga opravijo tudi psi ki ga vsaj po moji logiki nebi smeli, saj se vidi na prvi pogled, da recimo pes nekako ni podoben yorkiju...zato pa je tako pomembno da se bodoči lastnik pozanima o tem kaj želi, kakšnega yorkija - večjega ali manjšega predstavnika pasme, z svetlejšo ali temnejšo dlako, krajše ali daljše noge, ...


lonyka...če nabaviš sprej za goneče psice pa kakšne gatke, za vsak slučaj, potem mislim da nebi smelo biti panike :) Jo boš na 5 min fan pošpricala in bo :P :P


vanja

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • <3 LiN <3
Odgovori #1763 : 06 Marec 2008, 21:04:28
kakšen sprej ;D prvič slišim? a smrdi pa odganja samčke ;D



petval

  • *
    • Prispevkov: 447
    • Točke: 0
  • LOU-LOU
Odgovori #1764 : 06 Marec 2008, 21:08:41
Ja botticelli saj se tudi jaz strinjam da ni prav, da eni producirajo mladičke zgolj za denar, ampak ne morete tako napisati kot da tisti, ki pač imajo kakšno leglo yorkijev oziroma po vaše mešančkov podobnim yorkijem in niso vse naredili strogo po pravilih vzreje, so pa kriminalci ali kaj?! Če tako mislite, potem sploh ne  vem  zakaj sem na tem forumu, grem raje na forum, kjer se pogovarjajo tisti, ki imajo mešančke in kužke iz zavetišča, ker očitno pa vaših teorijah jaz sploh nimam yorkshirskega terierja ampak mešanca?! Pa občutek ste mi dale z takimi izjavami, kot da bodo vsi psi ki niso rodovniški imeli take in onake bolezni in napake, vsi rodovniški pa bodo kot rožice?! Jaz jih poznam veliko, ki ima rodovniške in imajo razne bolezni(od alergij dalje), pa je bilo vse po vzrejnih pravilih in plačali so tud lepe cene.

Nevem no se počutim kot da če razmišljam, da bi moja Lou imela kdaj mladiče, da bom padla na isto raven v vaših očeh kot recimo matoš, in njemu podobni, ki jih preziram!!!

In kako  potem šele izkoriščajo  vzreditelji, ki nabijejo cene na 2000eur in več?!

Nima smisla pač ima vsak svoje mnenje!



tjasav

  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 0
  • R&R
Odgovori #1765 : 06 Marec 2008, 21:12:05
aya punce moja lubica se ˘ženi˘mislite da bi bil to problem na yorkijadi?? kjer bodo tudi yorkifantki :D :D
Naš je bolj yorki-gejči  :P odkar nima pirhov, tako da moj ne bo preveč obremenjen, od Suzane Medo pa je tudi kastriran in tudi mislim, da ne bi smelo biti problemov. Od Sašenke pikeca pa bomo itak samo cartali, ko se nam je revež tako zasmilil, tako da ne bo imel časa misliti na Lily. ;D Saj bi od Gigosy fanta tudi, če bi prišla.  :P

Kateri dan gonitve pa bo? Tudi jaz ti priporočam, da vseeno kupiš sprej, ti bo vedno prav prišel.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1766 : 06 Marec 2008, 21:34:49
Dobi se sprey ki vsaj do neke mere poskuša prikriti vonj goneče psice, pošprica se jo na zadnjem delu, pa večkrat, recimo pred sprehodom, lahko med sprehodom...ni pa garancije da bo pomagal. Meni pri Linči ni nič pomagal proti nadležnim spuščenim ščenetom in sem skoraj živčni zlom fasala, ko nas je eden sledil preko pol Ljubljane  :P

petval...prosim, še enkrat preberi poste. Hočemo samo povedati, da res ne vidim smisla zakaj bi recimo kdaj parila svojo psičko...moja ima rodovnik, ampak vem njene napake in je nikoli nebom parila. Prav tako kot nikoli nebi parila recimo niti Lin, preden ne naredim vse možne teste, ki niso obvezni in me bodo stali recimo na grobo več kot 500€, ...ampak jaz sem taki človek, in karkoli bom z psom naredila, bo odgovrona odločitev in ne odločitev zaradi ljubezni. Če se bo pokazalo, da je karkoli narobe je nebom parila, pa naj si še tako želim njene mladičke in tudi če bi jih vse doma obdržala. Zato enostavno ne razumem zakaj bi hotela  imeti mladičke recimo z svojo psičko, tudi če narediš recimo test pogačice in test za najpogostejše napake pri yorkijih, in lahko bo tvoja zdrava tudi pri 5-6 letih, ampak še vedno ne veš, ali je bilo karkoli narobe pri prednikih, in ali nenazadnje, pes z katerim bi parila ni recimo brat od tvoje psičke... Tega enostavno ne morem razumeti.

Pa nobeden ni rekel da so vsi rodovniški psi zdravi, ker ljublje so ljudlje in tudi med vzreditelji se najdejo pravi kriminalci...zato moraš vedeti komu zaupati in kje kupovati.


lonyka

  • *
    • Prispevkov: 143
    • Točke: 0
Odgovori #1767 : 06 Marec 2008, 21:43:38
Hehehe hm... bo že 29.dan gonitve hihih ;) tak da upam da bo takrat že mimo...ne nosima hlačk in nimama spreja...hlačk ne nosima zato ker se punca zelo čisti in do zdaj ( imava že 2.gonitev) ni ne duha ne sluha o kakšni kaplici krvi...če se nebi nonstop na hrbet metala za čohanje sploh nebi vedla da se goni :D, ampak te "jabolke" se pač neda prezret hihihi...spreja pa nimava ker nimava problemov s snubci...pomoje je niti ne zavohajo ali pa so jim bolj zanimve psičke ki "dajo"  :P...Petval ne tako govorit...vsaka ima pravico do izražanja mnenj..in to je to...pol se pa vsak odloči po svoji zdravi pameti nerodovniški psički bodo še vedno te pa če tvoja kolegica kupi nerodovniškega ali rodovniškega :) smo pa še vedno yorkiprijatlce :D tak da nebi več o tem....kr o tej temi se vedno lahko skregamo



Sašenka

  • *
    • Prispevkov: 252
    • Točke: 1
Odgovori #1768 : 06 Marec 2008, 21:44:55
Petval poglej, nerodovniških legel je preveč in večinoma prihajajo od enih in istih ljudi. Eno psico parijo tudi po 10x (seveda vsakemu trdijo da ne ampak pustimo to) veš koliko je mladičev, ki so v sorodu. Kako boš vedela, da samec s katerim bi parila ni v sorodu s tvojo psičko?  Ne moreš. A veš kaj to lahko potegne za sabo pri mladičih?
Poleg tega je psička nerodovniška torej starši nimajo opravljenih potrebnih zdravstvenih pregledov pred paritvijo in verjetno tudi starši od staršev ne. Kako veš, da nima prednik od Lou kakšne hude genetske napake ali prirojene hibe, ki se bo pokazala pri tvojem mladiču. Kaj boš naredila?
Nerodovniška vzreja je neodgovorna vzreja ravno zaradi teh stvari in pravila o vzreji ne obstajajo brez veze kar malo zato, ker je bilo nekomu dolgčas. Poglej vzavetišca kakšne pse s kakšnimi boleznimi in napakami dobivajo. Horjul je imel pred kratkim dve majhni psički (obe iz ljubiteljeskega legla), ki sta imeli tako prirojeno okvaro zadnjih tac, da sta komaj hodili in nobena operacija ni pomagala. Boš ti plačala veterinarsko oskrbe teh mladičev, če se slučajno zgodi kaj takega?

Ne, niso vsi rodovniški super zdravi in najlepši imajo pa veliko več možnosti za to kot nerodovniški. Imaš luškano psičko in imaš jo rada, zakaj bi sploh rada imela mladiče? Sploh pa pri yorkijih, ki so že tako majhni, občutljivi, psice težko kotijo, preveč je nerodovniških in preveč je že mešanih med sabo. Zakaj bi rada tvegala s tvojo psičko?



Sašenka

  • *
    • Prispevkov: 252
    • Točke: 1
Odgovori #1769 : 06 Marec 2008, 21:52:48
Aja, Gal sporoča da je boljše in pravi da sem nesramna, ker mu nočem še dati nobenih priboljškov.