Nemška doga [Deutsche Dogge, Great Dane]

veranderlijk · 2658549

Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #3150 : 14 Oktober 2006, 22:12:51
patrizio, saj sta Spela in Maja01 spraševali isto zadevo  ;) Nihče ne ve vsega  ;)

Veliko sreče z leglom!

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #3151 : 14 Oktober 2006, 22:25:23
  Ok- predniki od Apisa so res v glavnem francozi. Me pa zdaj zanima nekaj drugega. Lani smo brali, ko je Ksenija pisala, da se dolocenim samcem da dovoljenje za paritev z psicami vseh barv. In kar nekaj samcev ga je baje tudi dobilo.Zakaj je  pa potem to dobro ?

  Cao-Slavi



BenSon

  • *
    • Prispevkov: 263
    • Točke: 1
Odgovori #3152 : 15 Oktober 2006, 15:26:22
Danes sem prebral eno zelo dobro misel!

MODROST

"Bodite pozorni: o modrosti najraje govorijo tepci, o vrlinah pa zločinci."

- Paul Ernest

L.p:Benjamain



Arrow

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #3153 : 15 Oktober 2006, 17:58:26
Ovog uzgajivaca svi znamo, ne ????






alanos

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #3154 : 15 Oktober 2006, 20:21:47
Arrow,sta si time zelio reci???

G.Donati,koliko sam ja shvatio zuti psi iz ovih crnih legala,slobodno mogu ici u uzgoj(naravno u zutoj boji) bez straha od pojavljivanja anomalija u sledecim leglima???
Isto tako i mene zanima koji su uvjeti da se dobije dozvola da pas moze biti reproduktor u svim bojama???
Unaprijed hvala za odgovor!!!

Doge....moj stil zivota.....


alanos

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #3155 : 15 Oktober 2006, 21:01:15
Evo koja slika i naseg malog psica koji je star 8 i pol mjeseci....
Scoobystaff Bruthal ...








I njegova sestrica,naljepsi najmladji pas Zlatne doge Slovenije-2006.
Scoobystaff Bizzare...

Doge....moj stil zivota.....


Arrow

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #3156 : 15 Oktober 2006, 22:33:54
Arrow,sta si time zelio reci???

Pitao sam znamo li ko je na ovim slikama (odgajivac).

A sta si ti razumeo?

Ti znas neku pricu vezanu za to, ako znas daj reci nam svima... Ocigledno znas vise od ostalih...



 



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #3157 : 16 Oktober 2006, 00:05:49


   Arrow- to zgodbo poznamo- vsaj nekateri. Tisti, ki bi jo pa morali povedat ze davno, so pa tiho.Na zalost je pa to zamolcano ze od zacetka in rezultati so tukaj.

   Cao-Slavi



Nemški_o

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #3158 : 16 Oktober 2006, 00:34:02
Ker je akterjem težko, ali pa ker ne želijo napisati od kod prihajajo ti psi, črni in harlekin, ki imajo rumen gen, bom pa sam napisal!
Prihajajo iz Pančeva! To je ena stran in po pisanju g. Ksenije mora imeti tudi druga stran ta gen in to naj bi prišlo iz Francije.
Imel pa bi vprašanje, ki se mi poraja in to je, kje pa so vsi "rumenčki", ki so se skotili v leglih črnih in harlekin dog?
Zakaj sem to vprašal, zato ker enostavno ne verjamem, da sta to prva primerka, ki sta se zgodila pri nas!



alanos

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #3159 : 16 Oktober 2006, 01:11:12
Eto Arrow,odogovorili su drugi umjesto mene...vecina nas zna o cemu se radi s te strane,ali ako pogledas o kome se radi s druge strane,to je po meni zabrinjavajuce.....koliko je stenaca izaslo od predaka s oceve strane???? jedno 10 puta vise,a malo sam rekao!!!

Doge....moj stil zivota.....


Arrow

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #3160 : 16 Oktober 2006, 01:23:50
 ;)

sve je to lepo... ako mogu oni mozemo i mi ??? neeeeee.... nije to tako bas dobro.
sto vise mesas vece su sanse da na kraju ispadne sranje.

ovde moze samo pomoci DNA-genetika. odstraniti gene koji ne trebaju biti tu.
a to ne zelimo, ili mozda zelimo ???




valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #3161 : 16 Oktober 2006, 01:50:05

     Ojla!

   Alanos- obe strani sta enako zaskrbljujoci. Ampak nekaj je, da ne ves- drugo pa, da to zavestno paris.
Kako se to lahko ustavi? Ce pogledamo pravilo ki  je v italiji ( o katerem govori Patrizio)- mesano leglo- crni in rumeni. Crni mladici imajo normalen rodovnik, rumeni pa prepoved vzreje. Ampak ta crn mladic, ki lahko normalno pari, ima se vedno rumen gen, ki ga bo s partnerjem, ki ima isti gen, prenasal naprej in dal rumene mladice. Kje je potem sploh smisel dajanja prepovedi, ce stalo dela naprej crni brat???

   Cao-Slavi



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3162 : 16 Oktober 2006, 09:28:56
Debata o dobičku od legel je prestavljena Sem. Se mi zdi da zadeva vse vzreditelje in ne samo dogaše, saj niso samo tukaj cene 1000 in več Eurov ;)

Lp nina



alanos

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #3163 : 16 Oktober 2006, 11:30:01
Po meni bi to trebalo biti cisto obratno...crni psi iz legla bi trebali imati rodovnike u kojima pise da nisu za daljnji uzgoj (jer je 100% sigurno da ce prenositi taj recesivni dio sebe) a zuti psi bi trebali ici u uzgoj i dalje jer oni ne predstavljaju nikakav problem.

Doge....moj stil zivota.....


DG

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
  • PULSATILLA GRANDIS
Odgovori #3164 : 16 Oktober 2006, 12:45:29
Citiraj
Vstavi Navedek
Po meni bi to trebalo biti cisto obratno...crni psi iz legla bi trebali imati rodovnike u kojima pise da nisu za daljnji uzgoj (jer je 100% sigurno da ce prenositi taj recesivni dio sebe) a zuti psi bi trebali ici u uzgoj i dalje jer oni ne predstavljaju nikakav problem.

Alanos ni 100%.
Če govorimo v procentih:
Ampak 66% od teh črnih bo možnih prenašateljev tega rumenega gena.
Ali 75% iz celotnega legla-heterozigoti črne barve in "čisti" rumeni-homozigoti.
25 % je "čistih" črnih - homozigot, in niso prenašalci rumenega gena.

Seveda pa previdnost vseeno velja. Po moje bi bilo prav da se tem črnim iz tega legla v rodovnik napiše podatek o njihovih genih na podlagi DNK analize.


Damijan


alanos

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #3165 : 16 Oktober 2006, 13:13:18
Dg,po mojem bi bilo prav da se postuje pravilnik FCI-a o parenju boja,znaci crni i harlekini , zuti i tigrasti i plavi i crni.
Kada bi se to postovalo nebi bilo ovakvih problema.
DNK analiza je skupa i rijetko gdje ju mozes napraviti.Mislim da se tu ipak radi o postenju i odgovornosti uzgajivaca.

Doge....moj stil zivota.....


DG

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
  • PULSATILLA GRANDIS
Odgovori #3166 : 16 Oktober 2006, 14:52:12
Alanos verjento je res kaj govoriš. Vendar tudi pri teh paritvah dokler so pod nadzorom ni problemov. Če kot praviš sam smo vsi pošteni in odgovorni.

Rumena doga je z razlogom vmešana v rodovnike. Ker je najbolj tipični predstavnik pasme.
In ta tipičnost se ponekod izgublja.

Damijan


donati patrizio

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #3167 : 16 Oktober 2006, 15:14:50
se enkrat pojasnjujem za gospo valvasor ki ni razumela kar sem pisal:

v italiji so dovoljene naslednje paritve:
rumen x rumen, rumenxtigrats,tigrastxtigrast
crnxcrn, crnxharlekin, harlekinxharekin
moderxmoder, moderx crn iz modrega, crn iz modregaxcrn iz modrega

pravilo o katerem sva veliko pisala oba s ksenijo ne pravi (kot navaja nekaj postov pred mano ga valvasor) da se lahko pari crnega psa in rumenega ter da imajo crni rodovnike rumeni pa enako samo da imajo prepoved vzreje. 
PRAVI: da  psi ki se skotijo iz pravilnih kombinacij (dolocenih z strani FCI) in so nestandardne barve (rumeni v primeru benjamina, sivi, beli, itd....) dobijo rodovnik vendar z prepovednjo vzreje.

TEGA PRAVILA NIMAMO SAMO V ITALIJI AMPAK GA IMAJO VSE DRZAVE CLANICE FCI MED NJIMI TUDI SLOVENIJA. IN VSE DRZAVE CLANICE SO DOLZNE SPOSTOVATI PRAVILA FCI.
ta direktiva je bila sprejeta prav z namenom preprecevanja nepravih rodovnikov in z namenom kontroliranja vzreje.
lp



alanos

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #3168 : 16 Oktober 2006, 15:36:50
Gospodine Donati,imam jos samo jedno pitanje za Vas jer mi to nikako nije jasno...
Kada smo razgovarali o zutim psima i njihovim losim i dobrim stranama ( nekoliko strana u nazad) vi ste(ili mozda i neko drugi) rekli da uzgajivaci dosta koriste zute pse u uzgoju crnih i harlekina kako bi im  dali tu tipicnost koju nose zuti i tigrasti psi,a ostalim bojama cesto nedostaje.
Nakon ovoga sto smo sad saznali u vezi dozvoljenih i nedozvoljenih parenja proizlazi da su svaka takva parenja u kojima se ubacuje zuti pas (zbog tipicnosti) ustvari nedozvoljena i protive se pravilniku FCI-a.Kako onda uzgajivaci rjesavaju takve kombinacije,tj kako legaliziraju takve pse i pustaju ih u daljnji uzgoj?Da li se takve kombinacije mogu ostvarivati ako se pise nekakva zamolba ili se trazi dopustenje od maticnog saveza i FCI-a?
Jer u suprotnom mi se cini da su sve najvece uzgajivacnice Europe (koje imaju tipicne pse u svojim uzgajivacnicama) zasnivaju svoj rad i uzgoj na prevari i nepostivanju pravilnika o uzgoju,tj porjeklo njihovih pasa je zapravo obmana?I da su rodovnici jedno a porijeklo pasa nesto sasvim drugo?
Unaprijed hvala za odgovor!!!

Doge....moj stil zivota.....


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #3169 : 16 Oktober 2006, 15:52:15
Gospod Donati prosim kje je v sledečem postu ga. Valvasor navedla paritev rumene doge s črno
Citiraj
Ojla!

   Alanos- obe strani sta enako zaskrbljujoci. Ampak nekaj je, da ne ves- drugo pa, da to zavestno paris.
Kako se to lahko ustavi? Ce pogledamo pravilo ki  je v italiji ( o katerem govori Patrizio)- mesano leglo- crni in rumeni. Crni mladici imajo normalen rodovnik, rumeni pa prepoved vzreje. Ampak ta crn mladic, ki lahko normalno pari, ima se vedno rumen gen, ki ga bo s partnerjem, ki ima isti gen, prenasal naprej in dal rumene mladice. Kje je potem sploh smisel dajanja prepovedi, ce stalo dela naprej crni brat???

Ona tukaj govori če sem seveda pravilno prebrala, za leglo v katerem se poleg črnih ND skotijo tudi rumene doge in to črnima staršema, ki obadva prenašata gen za rumeno barvo, opozarja pa na to da je problem v tistih mladičih črne barve ki prenašajo gen rumene barve in ki lahko pri parjenju z črnim samcem/samičko ki enako prenaša gen za rumeno barvo v leglu ponovno pride do rumenčkov med črnčki, nikjer pa nisem zasledila da bi ga. Valvasor namigovala ali pisala o tem da se pari rumeno dogo s črno, so pa to nekateri drugi omenjali :
Citiraj
Alanos verjento je res kaj govoriš. Vendar tudi pri teh paritvah dokler so pod nadzorom ni problemov. Če kot praviš sam smo vsi pošteni in odgovorni.

Rumena doga je z razlogom vmešana v rodovnike. Ker je najbolj tipični predstavnik pasme.
In ta tipičnost se ponekod izgublja.

Damijan



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #3170 : 16 Oktober 2006, 15:57:21
   Ojla!

   Prosim, ce si se enkrat prebereta moj post, preden me naredita za neumno!!! 
 Govorim o MESANEM LEGLU, KJER SO MLADICI CRNI IN RUMENI in ne o paritvi crn- rumen.

   Cao-Slavi

 



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #3171 : 16 Oktober 2006, 15:58:34

 No, vidim, da nekateri znajo brat kar je napisano.

   Sva ocitno s Satin naenkrat pisali.

   Cao-Slavi



donati patrizio

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #3172 : 16 Oktober 2006, 16:01:30
patrizio donati=patrizio donati
ksenija oseli=ksenija oseli

sem napisal ze nic kolikokrat pa se vedno ne razumete.

se je nanasalo na to da "tega pravila nimamo v italiji" ampak ga imajo vse clanice FCI.



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #3173 : 16 Oktober 2006, 16:11:56
Zanima me isto kot Slavi... Oziroma, da napišem po "kmečko": Zakaj potem dobijo vzrejno dovoljenje črni bratci, če pa ravno tako prenašajo rumen gen ????
Pa v teh postih ni odgovora na vprašanje.
lp
T.

8)


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #3174 : 16 Oktober 2006, 16:28:08

    Ojla!

   Mislim, da tukaj ni bil poudarek na pravilu, ampak na tem, da ga. Slavi ne razume  ::) ::) ::)

   Vse clanice FCI????  Kam pa potem pase Francija???  Ce parijo vse barve in dajo psom dovoljenje za vse paritve??'  Pa bi rada videla enega, ki je dobil vzrejno prepoved zaradi nestandardne barve !!
   
  Mislim, da je butasto pisat o pravilu, ce vemo, da ga krsijo skoraj vse clanice.  Mogoce smo pa nekateri v Sloveniji se edini preostali butci, ki se ga se drzimo!!
  Momentalno je zelo popularen samec, ki je plod "nepravilne" paritve.  Uporabljajo ga pa za psice- harlekin, crne in modre in to Italija, Francija, Ceska....... pa so vse clanice FCI !!!!
 Pa nekaj let nazaj je bilo isto.....crn samec iz modrih je paril harlekinke.....in to v drzavah clanicah FCI !!!

  Sicer je pa najbolje, da neham....preden dobim spet kaksno groznjo!!!

  CAO-sLAVI

   

   



troy

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 0
  • TROY from Valvasors land
Odgovori #3175 : 16 Oktober 2006, 16:36:20
No ker to zanima tudi mene bom probal še jaz s svojim preprostim vprašanjem.

Npr: reciva da ste vi "FCI" in podeljujete papirje,
jaz pa imam črno samico in črnega samca ki imata leglo(oba starša nosita rumeni gen).
Skoti se 6 mladičev, trije črni in trije rumeni.
Kdo dobi prepoved vzreje če sploh kdo??


lahko pa probam z miselnim vzorcem ;D ;D

Hvala za odgovor ter lep pozdrav!



erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #3176 : 16 Oktober 2006, 16:54:01
         obe strani sta enako zaskrbljujoci. Ampak nekaj je, da ne ves- drugo pa, da to zavestno paris.
Kako se to lahko ustavi? Ce pogledamo pravilo ki  je v italiji ( o katerem govori Patrizio)- mesano leglo- crni in rumeni. Crni mladici imajo normalen rodovnik, rumeni pa prepoved vzreje. Ampak ta crn mladic, ki lahko normalno pari, ima se vedno rumen gen, ki ga bo s partnerjem, ki ima isti gen, prenasal naprej in dal rumene mladice. Kje je potem sploh smisel dajanja prepovedi, ce stalo dela naprej crni brat???


Po kmečko,

 kot je napisala Tecka - Zakaj potem dobijo vzrejno dovoljenje črni bratci, če pa ravno tako prenašajo rumen gen?

lp erika


alanos

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #3177 : 16 Oktober 2006, 19:28:38
....Izgleda da se u zapadnoj Europi o takvim stvarima ne razgovara...nego se sve radi po "pravilniku FCI-a".... 8) ??? 8) 8) :o

Doge....moj stil zivota.....


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #3178 : 16 Oktober 2006, 19:38:03
Če govorimo v procentih:
Ampak 66% od teh črnih bo možnih prenašateljev tega rumenega gena.
Ali 75% iz celotnega legla-heterozigoti črne barve in "čisti" rumeni-homozigoti.
25 % je "čistih" črnih - homozigot, in niso prenašalci rumenega gena.

DG ... tole ni nujno, da cisto drzi. Namrec ti procenti so samo pokazatelj verjetnosti, da pride do dolocenih genskih zapisov, v realnosti, pa je razmerje lahko popolnoma drugacno. Lahko v leglu (od crnih) ni nobenega homozigota, lahko so vsi, lahko jih je pol, lahko 25%, lahko pa tudi vse vmes. (tol ni letelo cisto in samo nate, ceprav sem te citirala, je se pojasnilo za vse ostale).
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


DG

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
  • PULSATILLA GRANDIS
Odgovori #3179 : 16 Oktober 2006, 19:55:05
Maja01:
Vem, vem, govoril sem samo statistično, ker so bili omenjeni % (100%)!
Hotel sem povedat da ni nujno 100% da vsi črni prenašajo ta gen, v bistvu je daleč od tega.

Vseeno hvala, za "popravek"

Damijan