Potepanje

Hundi · 6012

Hundi

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
: 19 Marec 2007, 14:16:58
Mamo doma Zlatega prinašalca.Začel je delati p!"%arije.V vasi si je našel kompanjona nekega črnega mešančka.Začela sta se poditi po travnikih in gozdovih.In glej ga zlomka pokončala sta srno in bila pri dejanju celo poslikana.Prišli so policisti napisali kazen in sedaj...

Kaj storiti z tem našim psomStar je 2 leti in pol. V šolo ni hodil je pa imel privat ure pri enem starejšem že izkušenem trenerju. Ta nama je pokazal tiste osnove:sedi, lezi,poleg...Živi na kmetiji tak da mu ni nikoli dolgcajt.Moja tašča se ukvarja z njim in ker je sama se z njim vedno pogovarja,punca in svakinja se izmenjujeta za sprehode (včasih gre pes celo 3 krat na dan po 1 uro na sprehod) vsak dan.Pol pridem še jaz,ki noro uživam ob njem, ko mi skače skoraj 2 m v zrak in lovi palico.
In do takrat,ko se z njim ukvarjaš,pogovarjaš... je vse vredu,ko pa boš mogoče samo za 5 minut skočil na wc(tja si ga seveda nebo nihče gonil) pa že izgine in če ga ne greš iskat ga nebo tudi po 5 ur ali še več (se je že zgodlo,da ga ni bilo celo noč).Boks je razbil,smo poskušali s ketno(kar je seveda narobe) jo je utrgal.Lahko mi verjamete,da ketna ni bla švoh pa tudi boks je bil narejen samo za njega.

Kaj se,da narediti?
Prosim, podajajte samo rešitve!



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #1 : 19 Marec 2007, 14:58:59
Hundi če je pes zunaj, bo treba pesjak naredit kjer bo pes notri ko vas ne bo ob njemu, dno pesjaka betoniraj, to mu bo onemogočilo pobeg izpod mreže, mreža naj bo kakovostna (mi imamo tako ki jo dajejo v plate), seveda mora biti pesjak dovolj velik, pa pazi da boš zgoraj tako zaprl da ne bo imel možnosti da prepleza. Poleg tega pa mislim da bo najbolje če gresta nazaj v šolo kjer vam bodo svetovali kako odpraviti zadevo, druga možnost je še da daš psa kastrirat, pravijo da se potem ponavadi stvari izboljšajo.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 20 Marec 2007, 07:13:48
Pri nas je bila edina rešitev ograja okoli vrta. Naš pokojni zlatko pa je šel na potep k nekemu mešančku, ki je živel v utici na njivi. Poleg tega, da mu je vsak dan pojedel obrok, ga je še naskakoval. 100 krat na dan smo ga šli iskat. Potem pa smo postavili ograjo in veselja je bilo konec za vselej. Sedaj živimo v novi hiši, imamo 3 pse in 3000 m2 ograjenega vrta, tako da smo mirni.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #3 : 20 Marec 2007, 10:15:31
Pes, ki uhaja, ne bi smel biti brez kontrole. Tole s srno je zelo huda reč. Kaj, če bi vam psa ustrelil lovec?

Ograja in/ali pesjak bi morala biti obvezna oprema. Lepo, da se veliko ukvarjate z njim, ampak bi bilo dobro, ko bi poleg pogovarjanja s psom in sprehodov, vsak dan, nekajkrat na dan delala tudi vaje iz poslušnosti. Najprej kak sedi ali prostor, potem pa igra.

Verjamem, da psu na kametih ni dolgčas, ker si sam najde zabavo. Ni pa prav, da hodi okoli brez kontrole. Morda imajo pri kaki hiši psičko in kadar se le-ta goni in če jo vaš pes zalezuje (kar je povsem naravno), ga imajo lastniki psičke vrh glave....

Naj vam pes ne bo breme, ampak veselje.   

Kristinca & Florinca


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 20 Marec 2007, 15:07:21
Citiraj
Tole s srno je zelo huda reč. Kaj, če bi vam psa ustrelil lovec?
Aja? To da lovec ustreli klavskega psa, ki ga lastnik pušča da hara okrog bi bilo hudo? Ne, hudo je, da je pes ubil srno, lastnik pa ga še vedno pušča da se potepa. Če bi ga lovec ustrelil med gonjo ne bi bilo popolnoma nobene škode. Pa še lastnik naj bi plačal kazen.
Kako preprečiti potepanje?
- dovolj močna ograja okrog hiše, zunaj ograje pes striktno na povodcu
- dobro zgrajen pesjak, ki ga pes ne bo sesul kot kakšen improviziran zajčnik, zunaj pesjaka pes privezan ali na povodcu
-dovolj močna ketna, dobro pritrjena, z dobrim karabinom, močna usnjena ovratnica, če se pes snema spodaj še dodatno   
  ovratnica na zateg (na katero se pes ujame, če sname usnjeno ovratnico), kadar ni na ketni, mora biti na povodcu
- poiščete za psa novega, bolj odgovornega lastnika


mero

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 20 Marec 2007, 21:01:34
tudi moja psička bi vzunaj kar "lutala"
Besna sem, ko me vzunaj sploh ne upošteva!
Doma mi je ves čas za petami, me spremlja iz sobe v sobo...včasih mi je že prav tečna, saj se ves čas ukvarjam samo z njo.
Ko pa greva na sprehod je ne smem spustiti s povodca, saj jo takoj ucvre po svoje in se sploh ne ozre na moj žvižg ali klic, kaj šele, da bi prišla k meni. Doma se igava na vse mogoče načine, naučila sem jo precej trikcev, trenirava agility a na vse to pozabi takoj, ko jo spustim s povodca. Sem jo poskusila lepo vabiti, sem se drla ko hudič a nič, dela se gluho. Ko pa pridem do nje in jo pripnem, pa glava dol in rep pod noge - torej ve, da ravna narobe a vedno znova naredi isto. Kaznujem jo tako, da jo takoj odpeljem domov a to očitno ni dovolj močna kazen. Kaj naj naredim, kako ukrepati? Ima kdo kak nasvet ali izkušnjo?
Stara je dve leti in pol, stelirizirana in mali hrtek s primesjo :)



capek

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 20 Marec 2007, 22:08:23
Pes se brez nadzora ne sme potepati naokoli.S kinologijo se ukvarjam že petnajst let, prvo s športno, sedaj s lovsko.Sem velik ljubitelj psov in kinologije ter obenem tudi lovec.Na lovu sem pred dvema letoma naletel na dva psa, ki sta trgala živo srno.To je bil gozljiv prizor, ki ga nebi rad nikoli več doživel in če bi poslušali ubogo srno,ki je vekala od bolečin pri dolgotrajnem umiranju, mi lahko verjamete, da bi bili tudi vi enotnega mnenja z menoj.Vsi imamo radi svoje štirinožne prijatelje, vendar moramo zanje tudi skrbeti.V takšnem primeru zagovarjam stališča lovcev in nikakor ne stališča malomarnih lastnikov psov, ki ne morejo skrbeti za svojega psa.Kdo je v takšnem primeru kriv, lovec, ki ustreli morilskega psa, ali malomarni lastnik?



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7 : 21 Marec 2007, 08:33:06
Mero, delaš šolsko napako. Odpoklica tvoj pes ne zna, pa ga vseeno spuščaš - napaka št. 1! Če odpoklica ni, mora biti pes na povodcu.

Ko psa končno "ujameš", ga pripneš in direkt domov - napaka št. 2! Kaj se je pes iz tega naučil? Ko me bo šefe prijel, gremo direkt domov. Tega pa ne bi. Torej nikakor ne smem h šefu.

Psa imej ves čas na dolgem (10 ali več m) povodcu, pa ne fleksi. Povodec naj gre po tleh za psom, kot da ga ni. Pokliči psa. Ko te ne upošteva, pohodi povodec, da ga malo cukne in ponovi povelje. Fino bi bilo, da imaš s sabo kako igračo, ki jo ima pes strašno rad. Ta igrača naj bo zgolj učni pripomoček in jo čez dan psu umakni. To ali pa hrana naj bo motivacija, da pes pride h tebi. Nobenega kričanja, pač pa vabljiv glas.

Druga varianta je, da gresta dva na sprehod. Spet bo treba dolg povodec. Eden ima psa ob sebi, drug gre tako daleč, kot je dolg povodec. Potem ga pokličeš. Najbolje, kar ime in sem. Spet moraš biti zanimiva za psa.

Ker ima že dve in pol leti in verjetno že vzorec obnašanja, bo treba zelo veliko dela in potrpežljivosti.

Prvo pravilo pa je, če ni odpoklica, ni spuščanja! Vsakokrat, ko tvoj pes ne pride k tebi, tebi avtoriteta pada (besede našega inštruktorja).

Kristinca & Florinca


mero

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 21 Marec 2007, 10:24:26
Hvala Florinca!
Prav imaš, no spustim jo le na travniku, ko ni drugih ljudi ali živalc, tako da poskrbim da nikogar ne ogroža - posebno drugih živalc, ker ljudi itak obožuje. Spustim jo resda redko a še to je očitno preveč! Bom pa vsekakor poskusila po tvojih nasvetih in brez skrbi, bom vztrajna. Vsekakor sem še bolj trmasta kot moja psička :)
Lap pozdrav



nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #9 : 21 Marec 2007, 11:23:52
Hundi, naj ti podam še eno rešitev, nad katero boš nedvomno navdušen - kastracija psa. >:D Da ne bo poleg drugih piz*arij še otrok delal po vasi, mogoče se bo pa tudi malo umiril. Pa res ne vem, zakaj svojih cucetov ne peljete v pasjo šolo, kjer se ne naučijo samo sedi in lezi, ampak tudi obilo drugih koristnih zadev in kjer vam bodo tudi pomagali reševati konkretne težave vašega psa (seveda se izogibajte tistim inštruktorjem stare šole, ki bi sterorizirali psa do ubogljivega ponižnega cucka).


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #10 : 21 Marec 2007, 11:30:23
Hundi, naj ti podam še eno rešitev, nad katero boš nedvomno navdušen - kastracija psa. >:D Da ne bo poleg drugih piz*arij še otrok delal po vasi, mogoče se bo pa tudi malo umiril. Pa res ne vem, zakaj svojih cucetov ne peljete v pasjo šolo, kjer se ne naučijo samo sedi in lezi, ampak tudi obilo drugih koristnih zadev in kjer vam bodo tudi pomagali reševati konkretne težave vašega psa (seveda se izogibajte tistim inštruktorjem stare šole, ki bi sterorizirali psa do ubogljivega ponižnega cucka).

Sej tam se naučijo ;)...... samo potem velika večina malo pozabi, da je treba tisto kar se v pasji šoli naučijo tudi vsak dan  v praksi izvajat. " đabe" ti je ,da šolo naredi z odličnim , če potem čez 14 dni vse pozabi :D... ;D ;D ;D
A je tako?

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #11 : 21 Marec 2007, 11:35:55
Tako je. ;)


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #12 : 21 Marec 2007, 12:04:06
 Je pa še nekaj.( bodimo realni ;))
.... obstajajo namreč tudi taki psi.Kateri točno vejo kje morajo biti, kaj se sme- kaj se ne sme, pa te še vedno po domače povedano " scat vozijo". Govorim čisto iz svoje izkušnje...... tako ,da tudi tista šola in vsi povodci in to, da obvlada odpoklic ne pomajao, da ne gre malo svojega" prijateljčka" pogledat. Pa se lahko dnevno ubadaš z psom, lahko ga vsak dan "očufaš" zaradi napake, ki jo naredi pa bo še vedno to delal. Če je pa še v puberteti... pa raje ne govorim, kaj vse naumijo.
Tak je bil moj.... v sekundi ( ampak res v sekundi)moje nepozornosti jo je mahnil čez  vrt k sosedovi Ajki.....Ko sem prišla do tja ( naokrog čez dvorišče in ko me je videl že na daleč .. jo je pa ucvru nazaj čez vrt domov  in ko sem prišla na vrt je "glumil budalo" kot češ... kaj se piz*iš, sem cel čas tukaj.
In se ga ni dalo odvadit da on ne bi šel pozirat k Ajki. Dokler ni dobil družbe- Dine. Sedaj je pa doma... oz oba sta doma, in je pozabil na tisto Ajko.  So psi kateri pač ne morejo biti sami, kar zna biti zelo zelo narobe, ker če mu je družba napačen kompanjon, se lahko hitro nauči kakšne pi**arije.( pes se od psa uči- prej kot od vsakega lastnika in od vsake šole)

Res pa, da nikoli ampak nikoli pa ni šel tako daleč, da bi delal škodo.

Rešitev za take  je ograja okrog vrta. Ker jaz osebno ne poznam lastnika ki bi bil 100% vsako sekundo fokusiran na psa.In če pes zna najti tisto sekundo nepozornosti jo bo tudi  izkoristil ..."Big time" ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 21 Marec 2007, 14:22:43
Kastriran pes se še vedno potepa če je navajen od prej, enako zavzeto preganja divjad, edino pred vrati goneče psice ponavadi ne kampira več.