bradati škotski ovčar [Bearded Collie]

kathy · 512176

viva

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
  • skype: ursa.modic
Odgovori #270 : 05 Avgust 2009, 20:22:38
Jaz bi pa prosila za konkreten odgovor, prav za to pasmo kako pogosto kopati psa s šamponom ?

Jaz kopam naša dva na tri tedne oz. pred vsako razstavo, kar je včasih tudi vsak teden. Običajno uporabim šampon in regenerator, včasih kadar so kopanja pogosta pa uporabim tudi samo regenerator.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #271 : 06 Avgust 2009, 10:06:49
Se strinjam ja...sem hotela napisat, da je bila verjetno zelo utrujena in naveličana, kar se lahko zamenja z zamorjenostjo. Drugo je pa potem še užaljenost, ki lahko tudi traja nekaj časa. Je zapletena tale pasja psiha :)

Pes ne more biti užaljen zaradi nečesa, kar se je zgodilo. Pes se obnaša glede na to, kaj se dogaja v danem trenutku in pa glede na to, kaj mu prinaša korist. Užaljenosti niso sposobni, ker ne posplošujejo in ne razmišljajo v smislu, aha, naredila mi je to in to, zdaj bom pa užaljen cel teden. Prav tako niso hvaležni, v smislu, aha, dala mi je to in to, zdaj bom pa hvaležen cel teden. Užaljenost in hvaležnost sta človeški čustvi/razpoloženji in ne pasji! Psi se ne odzivajo tako.

Pasja psiha je precej preprosta, postane pa zapletena, če ji pripisujemo človeške lastnosti.



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #272 : 06 Avgust 2009, 10:46:21
Jaz sem se hotela samo malo pohecati s tisto pripombo da razstave niso za Flo, zdaj pa je iz tega nastala cela znanost ::)

Pasja psiha je zapletena, manj kot človeška, to gotovo drži, je pa prav tako lahko zelo kompleksna in psi so sposobni določenih miselnih procesov, sposobni so izražati čustva in ni fer, da mislimo, da so nekateri procesi čustvovanja in globljega doživljanja rezervirani samo za nas, ''veleumna'' človeška bitja. Vsi vemo, da psi žalujejo ane?! Prav ena gospa na tem forumu je pisala o tem kako je psička žalovala za izgubljenim prijateljem. Ali to ni čustvovanje ??? In verjemite mi, da znajo razmišljat in znajo povezovat stvari. Mike ne mara česanja in ni slabe volje samo v fazi česanja, slabe volje ostane še nekaj časa po tem dogodku. Ali ni to razmišljanje in povezovanje hkrati? Psi so sposobni miselnih procesov na stopnji nekako triletnega otroka. Ali ni to celo zelo veliko?? Marsikateri triletnik preseneti s svojo pametjo in logiko. Še moja desetmesečna hči me vsak dan znova preseneča kako zna razmišljati, povezovati, čustvovati. Zna se že stisniti k meni, trmariti, povezuje besede z določenimi dogodki, itd...
Ni bilo pa govora, da je pes sposoben biti užaljen cel teden, to pa ne. To zmoremo odrasli ljudje, ki smo sploh zapleteni in bi bilo včasih bolje, če bi ostali v razvoju na stopnji triletnih otrok.
lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #273 : 06 Avgust 2009, 11:50:40
Nikjer v svojem postu nisem podcenjevala pse, opozorila sem samo, da jim ne smemo pripisovati človeških lastnosti in človeških odzivov. S tem jim delamo medvedjo uslugo, ker jih ne razumemo in s tem tudi ne spoštujemo takšne, kot so. Psi vsekakor čustvujejo in razmišljajo, vendar drugače kot mi, prav tako drugače kot triletni otroci. Če jih želimo razumeti, jih ne smemo primerjat z ljudmi. Vzemi v roke kakšno strokovno, sodobno knjigo o pasji psihi. Mogoče ti ne bo všeč, ker se ne bo ujemala s tvojo predstavo o psih, ampak j$%#ga, ni vse vedno tako, kot mislimo da je. Life sucks!



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #274 : 06 Avgust 2009, 12:38:14
Rekla sem, da so sposobni miselnih procesov nekako na stopnji triletnih otrok, ne pa da razmišljajo kot triletni otroci, to je pa čisto druga pesem no ;)
In life sucks ja, ker ga zakompliciramo na vse mogoče načine, če jih ni si jih pa še izmislimo :)
Zdaj pa res temo nazaj bradicam, drugače pa odpriva svojo :P

Pa še to: Life is simple, its just not easy.  ;)

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #275 : 06 Avgust 2009, 15:31:44
Na tej povezavi si lahko ogledate kradkodlakega Bearder collia Admirala.

Meni je prav všeč  :D je pravi cukrček. :-* :-*
http://www.facebook.com/album.php?

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #276 : 06 Avgust 2009, 19:18:16
Men povezava ne dela...oz mi odpre prvo stran facebooka :-[

:)


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #277 : 06 Avgust 2009, 20:26:00
Upam, da bo sedaj šlo

http://anateja4.moj-album.com

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


viva

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
  • skype: ursa.modic

polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #279 : 06 Avgust 2009, 21:33:32
fuul je lušen...sam kot druga pasma...

viva: pomoje če nimajo nekih vzrejnih in razstavnih namer (baje da je dlaka po striženju manj kvalitetna oziroma taka volnasta ali pač ??? nisem ziher) je bolje tako, kot pa da bi bil "ves" zavozlan ;) Drugače je pa ful lepo in enakomerno ostrižen :-*

:)


viva

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
  • skype: ursa.modic
Odgovori #280 : 06 Avgust 2009, 22:48:32

viva: pomoje če nimajo nekih vzrejnih in razstavnih namer (baje da je dlaka po striženju manj kvalitetna oziroma taka volnasta ali pač ??? nisem ziher) je bolje tako, kot pa da bi bil "ves" zavozlan ;) Drugače je pa ful lepo in enakomerno ostrižen :-*

Tale kuža ni imel takih vozlov, ki se jih ne bi dalo razčesati, lastnica lepo skrbi za njegovo dlako, na razstavah je že bil, in verjetno tudi še bo.

In če se človek odloči za beardije, se odloči za dolgodlakega psa, ki se ga načeloma sploh ne striže, torej odločitev, da boš življenje delil z beardijem pomeni tudi odločitev za to, da boš poleg vsega ostalega, skrbel tudi za dlako.




**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #281 : 07 Avgust 2009, 09:30:21
Moje mnenje je, da mora biti pomemben dejavnik pri odločitvi za psa tudi, če ga bomo znali pravilno negovati. Jaz imam dva dolgodlaka psa in če kaj delam redno je to, da ju vsak dan ko prideta blatna, umazana, polna listja in bogve kakšne golazni iz sprehoda ju sperem s čisto vodo in počakam, da se posuši, naslednji dan pa ju prekrtačim. Tako njuna dlaka ohranja zdrav videz in tudi pes izgleda lepše, če je negovan. Kraševca, ki se ga sicer ne kopa pogosto, s šamponom skopam enkrat na pol leta, pa ima super dlako, terierko pa na dva meseca, ko jo tudi strimam. Beardiji so meni zelo ljuba pasma in če bi se zanjo kdaj odločila, bi jo negovala pravilno, četudi bi moj pes, tako kot vsi ostali vsak dan preživel najmanj dve ure čofotanja po lužah, blatu, gozdu ipd. Je pa seveda problem, če lastnik ni na to pripravljen. Meni ni problem uro ali dve iztikati vejice iz "hlačk" in repa, marsikomu pa to je. Takim ljudem jaz osebno ne bi priporočila bradice, ker kljub temu, da so sijajni psi, rabijo svojo nego. In tu se ne gre za to, ali je pes razstavni ali samo za "domačo uporabo". Psi so bili selekcionirani ne samo na podlagi karakternih lastnosti, pač pa tudi videza in prav je da se ga ohranja naprej. Moj kraševec je bil vsega skupaj na 3 razstavah in pes, ki je pravilno socializiran nima biti nič kaj zamorjen na takih dogodkih. Če si s svojim psom aktiven tudi na drugih področjih (agility, trikci...) izkoristiš priložnost in s psom vadiš medtem ko čakaš. Kakšni trikci ne potrebujejo veliko prostora, pa še super je, ker je veliko motečih dejavnikov  ;)



MANDY

  • Gost
Odgovori #282 : 07 Avgust 2009, 09:34:55
Tudi meni ni všeč, ni več badatek-druga pasma. Strinjam se z Vivo, če se odločiš za birdija se tudi zaradi njegovega izgleda in se moraš zavedat koliko dela ti prinese ta pasma. Groza mi je videt maltežane ustrižene na nulo, sploh to ni to. :'(
Razumljivo je le ob primeru kakšnih bolezni, kaj češ, upam, da bo kmalu zopet bradatek. ;D



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #283 : 07 Avgust 2009, 09:57:18
Imam dve šicujki, trenutno postriženi " na nulo". Problem majhnih dolgodlakih pasem je, da se po desetih minutih sprehoda v naravi v dlaki nabere toliko vejic, da pes enostavno ne more več naprej. Tudi zatakne se kot kristus v kakšnem grmu (zgodilo se je prav moji psici). Večji dolgodlaki psi, ki imajo dolge noge, imajo to prednost, da jih listje in vejice v dlaki ne ovirajo toliko pri gibanju, manjše pasme, kot so maltežan, shih tzu itd. pa kmalu obtičijo. Torej ti preostane dvoje: dolga dlaka in sprehodi po pločnikih in negovanih zelenicah, ali striženje. Ker sta moji psici zelo aktivni in ker z mano hodita tudi v hribe, ju strižem. Obe sem imela tudi v dolgi dlaki, ena od njiju je naredila tudi slovenski šampionat in med razstavljanjem hodila na normalne sprehode v naravo, samo da je bila njena dlaka v tistem času pospravljena v papirčke. Enostavno je nemogoče imeti majhnega dolgodlakega psa s spuščeno dlako in z njim hodit po hosti, saj se dlaka vleče po tleh in pobira listje in veje. Pes kmalu obtiči ves "prešpikan" z vejami in ne more več naprej, dlaka pa, hja, kmalu ni več razstavna dlaka. Pri velikih dolgodlakih se dlaka le ne vleče po tleh in je situacija drugačna, čeprav verjamem da je po sprehodu še vedno veliko dela.

Zdaj, ko je razstavna kariera moje psice zaključena, je nima več smisla imeti v papirčkih, z njo pa želim živeti normalno življenje, zato je postrižena. Pa je še vedno shih tzu. Ker določena pasma ni samo videz iz knjig, ampak tudi karakter. Če bi želeli imeti maltežana ali shih tzuja, kakršen je na sliki v knjigah, ga imaš lahko samo doma na povštru. Zato prosim ne sodite drugih ljudi, ki živijo z drugimi pasmami. Prav zanimivo je, kako si tarča pripomb, če ima tvoj mali dolgodlaki pes spuščeno dolgo dlako ("bogi revček, a mu ni nič vroče"), če ga v dolgi dlaki sprehajaš po mestu in urejenih parkih ("bogi revček, a še v hosto ne smeš"), če ima dlako povito v papirčke, da lahko hodi na normalne sprehode ("bogi revček, poglej, kako ga mučijo") in če je postrižen ("bogi revček, zdaj pa sploh nisi več podoben maltežanu/shih tzuju etc.")

Najbolje, da te pasme kar ukinemo, da bodo vsi zadovoljni, kajne! ;)



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #284 : 08 Avgust 2009, 07:51:50
Pozdravljeni!

Vidim, da se je v moji dsotosti veliko dogajalo :) Mi smo bili na morju in čez dva dni gremo spet  :o...od količine iglic v njegovem kožuhu vsako jutro, ker gospod je spal pred šotorom zleknjen na hrbet, se je mali pobalin navadil česanja in je nehal dramatizirat...sedaj stoično sedi ali stoji, ni mu ravno v užitek, mu pa je v užitek delanje čopka, ker  mi potem glavo flikne na kolena in se cratava v nedogled , ker je on tako lep in pameten  :-[

Plaval je kot vidrica in v bistvu se on gre reševanje iz vode....priplava za mano, me zrabi za dlan in me vleče na kopno (ne morem verjet kako je močan, tako prime, da skoraj ne rabiš plavat zraven), na kopnem me pa zmlati s pomočjo malega shih-tzujeka  :D in kaj je najpomebneje.....vsaki večer je bil utrujen na smrt in ni delal štale  :o

Vidim, da ste imeli debato glede dlake......moj shih-tzu je tudi na nuli, ker drugače se mu je nemogoče gibat, kot je rekla Kalsang. Dolgodlaki škot je ves v dlaki, ampak redno skrbim za to, da mu izčešem vso podlanko s kovinskim glavnikom, kar je čist mimo standarda in mimo nasvetov kako skrbeti za dlako dolgodlakega škota, in ga ne želim imeti vsega puhastega, ker  mu pri vseh naših aktivnostih ta gosta podlanka ne prinese nič dobrega.  izgleda pa kot en borzoj mix s tisto dolgo surlo  ;). Kar pa se tiče bradice, tudi on bo primerno negovan in verjetno tudi ostrižen na primerno dolžino, da ga absolutno ne bo ovirala pri vsakodnevnem divjanju in svinjanju. Kar pa se mi zdi pri dolgodlakcih najpomebneje za njihovo dobro počutje in na to sem sama najbolj občutljiva...da ni vozlov....jao, če jaz na karem mojem samo začutim zasnovo za vozel, je že pod glavniki in v obdelavi :)

Lp, Tina

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Flo

  • *
    • Prispevkov: 60
    • Točke: 0
Odgovori #285 : 08 Avgust 2009, 13:33:21
Halo!
Še midve se malo javiva.Flo raste ful,ne morš verjet,kak je že težka.Ker stanujemo v drugem nadstropju,jo seveda nosimo po stopnicah gor in dol.Kk pa bo čez cajt,ko bo imaela ful kil? :'(
Naša se rada češe (še) in upam,da se bo tudi potem,ko bo njena dlaka zares dolga ::)Povejte,kaj naj nabavim,da se jo lažje razčeše?Kaki sprej al balzam,kero firmo?No,tukaj imate ene res veliko več izkušenj z beardiji ,kot jaz,Flo je moj začetek.
Nič,mejte se!



viva

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
  • skype: ursa.modic
Odgovori #286 : 10 Avgust 2009, 10:18:25
evo, mi smo nazaj iz "Beardie weekenda", ki ga vsako leto organizira Češki  bearded collie klub. Poleg intenzivnega tridenvnega druženja z bradači in njihovimi lastniki, je vikend vključeval specialno razstavo samo za bradice (v ringu se je predstavilo 65 beardijev), Češko državno prvenstvo v agilityju za bradice , ter posebno poslastico - seminar o pasmi, ki ga je v obliki predavanja in pogovora vodil znan vzreditelj beardijev in priznan kinološki sodnik iz Danske, gospod Hans Erik Pedersen.

Seveda je beseda na seminarju nanesla tudi na dlako in  na izrecno vprašanje o striženje le-te pri bradicah je gospod Pedersen izjavil: "Standard  pasme je jasen, dlake se ne striže in trima, kot sodnik tega ne toleriram, kot lastnik beardijev pa sem skrb za dlako vzel v zakup, ko sem se odločil za pasmo. Edina izjema, ki mi je sprejemljiva, je striženje iz zdravstvenih razlogov, recimo vntij kože pri  ali delno striženje psic, ki imajo mladiče, vsa ostala striženja so zame nepripravljenost lastnikov, da bi za beardije ustrezno skrbeli in jasen znak, da so si izbrali napačno pasmo. "

S tem mnenjem se popoloma strinjam.


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #287 : 10 Avgust 2009, 17:48:36
Meni se zdijo zdravstveni razlogi lastnika ali nosečnost tudi upravičljivi za striženje. Sama vem, da če bi me bolel križ oz. bi bila dalj časa nesposobna skrbet za dlako, bi bila pri mojem psu s srednjo dlako v času menjave popolna štala, edino če bi ga redno vozili k frizerju na izčesavanje. Pri bradicah pa je še večji problem, ker se slabo negovana dlaka zavozla. Glede izbire psa pa vsi vemo, da smo tisti, ki se zelo posvetimo izbiri pasme v manjšini, pa še takrat nas vedno kaj preseneti. Kljub opozorilom vzreditelja itd. so lastniki sveto prepričani, da bodo za psa skrbeli po navodilih. Letos v Tolminu, ko smo šli v hribe, sem srečala bradico, ki je bila zelo lepo vzgojena in se je videlo, da lastniku zelo veliko pomeni, vendar je imela veliko vozlov. Po pogovoru sem ugotovila, da ima moj sošolec brata od te psičke in sem mu na faksu malo potožila, da je res škoda, da pes ni razčesan. Sam mi je povedal, da ima tudi njegov tu pa tam vozle, ker se ne pusti česati, sedaj pri 12 letih ga pa tudi ne bodo matrali. Dolgo sem razmišljala o tej situaciji in raje vidim, da ima pes tu pa tam kakšen vozelj, pa da živi aktivno življenje bradice. Če smo realni vozelj prav nič ne škoduje funkciaonalnosti psa, če pa vozelj odstrižemo, pa še vizualno ni moteč. Tudi če ima pes malo skrajšano dlako, ni noben problem. Meni predstavlja problem kratko postriženi pes, ker ga dlaka ne varuje več pred vročino in mrazom (kljub temu mi je všeč novi videz admirala :-[).
Meni je zelo všeč moja vzrediteljica, ki mi ves čas govori, da ji je daleč najbolj pomembno, da imam psa rada in se veliko ukvarjam z njim, rada pa vidi, če se s psom pojavljava na razstavah, da se pokaže njena vzreja.
Meni osebno so razstave, agility tekme itd. super za socializacijo in zelo pomaga, da se pes v veliki gneči (npr. v centru mesta, na morju...) počuti sproščeno.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #288 : 10 Avgust 2009, 19:08:38
Tudi jaz imam doma kosmato packo, ki pa jo na srečo ni treba pogosto česati.  :o :P

Je pa res, da je hčera hotela beardija, pa sem jaz vzstrajala na BC ravno zaradi zahtevnosti česanja in malo velikosti. Tako ali tako, bi ga morala česati jaz.

Hotela sem samo nekaj omenit. Kar opažam tudi pri ostalih ovčarjih.
Treba se je zavedat, da ta videz, ki ga imajo trenutno " razstavni " ovčarji ni "normalen". Ko so se pisali standardi za ovčarske pasme (in verjetno še za ostale pasme), psi niso imeli tako dolge in goste dlake. Prav tako je tudi pri pasmah, ki ju imam sama.
In pri vsem tem se vprašam, če je to res to, kar si želi pes oz. s čemer je zadovoljen. Tako dolgo dlako, da se mu vse zatika vanjo, toliko česanja, kopanja,... >:( >:(
Sigurno ne. :P
In vsi delovni psi teh pasem nikoli niso bili oz. niso tako kosmati. Dlaka je vedno bila bolj postranskega pomena. :P

Meni so bearderji všeč po karakterju, po izgledu pa mi bolj potegnejo delovni beardiji :o- so mi manj salonski.



link: http://www.workingbeardies.co.uk/Gallery.html

In se sprašujem, če si res to zaslužijo. ???
Samo malo v razmislek, vem, da ima vsak pravico do svojega mišljenja. Vendar meni je najbolj pomembno, da se pes dobro počuti v svojem življenju in v svoji koži. :P
 
Vem pa sigurno iz lastnih izkušenj, da psi z dolgo dlako pod razno ne uživajo, ko sem ji v dlako zatikajo iglice, veje, palčke,.....


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #289 : 10 Avgust 2009, 19:58:21
Pod ta post pa lahko samo še napišem bravo minči :) super napisano!

Pa tudi lejca s tabo se strinjam, da je aktiven beardi srečen pa tudi če ima kakšen vozel v dlaki. Je pa res da jih ne sme biti toliko, da so psu že moteči in da ogrožajo zdravje (vnetje kože recimo)...

lp


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #290 : 10 Avgust 2009, 20:29:11
Seveda v svojem postu nisem mislila na tako zanemarjene  :). Se pa popolnoma strinjam z minči, vsekakor meni osebno "medvedki" niso všeč.


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #291 : 10 Avgust 2009, 21:38:48
Tudi jaz se strinjam z tabo minči, lepo napisano. in link od delavnih Bearder C. je suuper.

Pomemben je karakter psa ne pa videz, Ustriženi Admiral je še vedno takšen kot je bil prej, samo brez dlake. Je živahen, igriv in ni mu vroče in še brez vozlov, vejic in bodic je  :P ker se nimajo kam prijeti. :P

Je pa res, da si vsak ko si kupi bradico  mora zavedati, kakšnega psa kupuje. In pri Juditi sem bila zelo skeptična, ko je rekla da hoče še enega Bearder C. (prej je imela že dva), saj je vedela koliko je dela z dlako. .

Ampak je zeelo zadovoljna z Admiralom in jaz tudi, ima zelo suuper značaj. Je moj najljubši , najljubši Bearder C. sedaj, ko je pa ustrižen, mi je pa še bolj ušeč.

- mnenja se pač razlikujejo in prav je tako.

http://anateja4.moj-album.com
lp Andreja


Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


ginka

  • *
    • Prispevkov: 1.074
    • Točke: 0
  • Bonie Lou
Odgovori #292 : 11 Avgust 2009, 10:59:33
Tudi sama se strinjam z minči, lejco, in sano. Glede na to, da poznam Flo, sem se odločila da tudi sama povem svoje mnenje.
Nekateri vzreditelji v svoj prid in mogoče tudi za svoje veselje, pse na veliko razstavljajo in po mojem mnenju s tem kvarijo tako videz kot karakter same pasme.

Flo je po mojem mnenju zelo dobra, lepa, bi lahko dosegala dobre rezultate. Tudi ko sva skupaj vadili, ji je šlo super, pravi užitek mi jo je bilo hendlat. Ampak, če se je njena lastnica odločila da je ne bo razstavljala jo pač ne bo. To je odločitev vsakega posameznika, nekaterim so ljubše razstave, drugim pašnja, spet drugim agility, frizbi. Nekateri pa delajo več stvari… Dejstvo pa je, da Flo veliko bolj uživa v trikcih, divjanju z ostalimi kužki, agilityu, dolgih sprehodih kot pa tem da bi na 14dni kazala svojo lepoto na razstavah.
Če je nekaterim lastnikom v veselje razstavljanje, naj razstavljajo in naj se ne vtikajo v tiste ki malo več dajo na to, da je pes zadovoljen v družbi lastnika, pa tudi če ni vsak dan počesan in urihtan.

Danes sem spet videla Flo, skupaj smo preživeli cel dan,tako da če koga zanima je brez vozlov in lepo negovana, šibala po gozdu, vodi, skupaj z mojo Boni na koncu smo pa še agility povadili. Skratka so sposobni skrbeti za psa  >:D

Citiraj
Pomemben je karakter psa ne pa videz .
Točno tako, Andreja ;]

Look at me and I will smile,
kiss me and I will fly,
turn away and I will cry,
say goodbay and I will die.

Boniena spletna stran


viva

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
  • skype: ursa.modic
Odgovori #293 : 11 Avgust 2009, 13:09:09
samo dejstva:

1. Flo ni bila na razstavi na mojo zahtevo ali željo, tam je bila na željo lastnice. To, da je ne bodo razstavljali je bilo zmenjeno že ko so jo kupili, čeprav ima vse kvalitete, da bi lahko postala uspešen razstvani pes. V zvezi s Flo sem se oglasila samo zato, ker je njena lastnica tule napisala, da Flo ni za razstave, ker to še zdaleč ni res.

2. Flo je bila spomladi zanemarjen pes. Imela je toliko in tako velike vozle, da se sploh ni mogla več normalno gibat, pod njimi so se ji že začele delat hrastice....Takrat zagotovo ni bila razčesana par mesecev skupaj. Kakšna je zdaj ne vem, ker je od Hrušice nisem več videla, verjemem pa da je zdaj urejena.

3. Dlaka ima pri beardijih (in ostalih psih) svojo funkcijo. Psa ščiti pred vlago, mrazom pa tudi vročino. Trditev da popolnoma obritemu psu ni vroče tudi slučajno ne držijo. Če malo bolje pogledate fotke na linku do "delavnih" beardijev, ki ga je pripela minči, niti en pes ni popolnoma pobrit, vsi imajo vsaj nekaj cm dolgo dlako, večina pa sploh nima niti skrajšane dlake.

4. Ginka, a mi lahko prosim razložiš s čim kvarim videz in karakter pasme, če razstavljam psa, ki na razstavah uživa in je tako karakterno kot tudi po zunajosti tipičen predstavnik pasme?  In po čem sklepaš, da tisti ki razstavljamo damo manj na to da je pes zadovljen v naši družbi?


ginka

  • *
    • Prispevkov: 1.074
    • Točke: 0
  • Bonie Lou
Odgovori #294 : 11 Avgust 2009, 13:40:56
Citiraj
4. Ginka, a mi lahko prosim razložiš s čim kvarim videz in karakter pasme, če razstavljam psa, ki na razstavah uživa in je tako karakterno kot tudi po zunajosti tipičen predstavnik pasme?  In po čem sklepaš, da tisti ki razstavljamo damo manj na to da je pes zadovljen v naši družbi?

Nobenega nisem omenila poimensko. če pa pogledamo v zgodovino pasme, sigurno ni bila ustvarjena za razstave. Lepo da vaši uživajo na razstavah, sicer pa kot je pes navajen. Vendar se pa na razstavh najdejo tudi takšni, ki jim sploh ni važno, ali pes uživa ali ne, važno da prinaša dobiček... Nevem, sicer pa je zadovoljstvo psa čisto odvisno od vsakega posameznika. Nekateri so zadovoljni, če dan preležijo, drugi da delajo, nekateri da se razstavljajo.

Pa ne da se mi več vtikat v to debato, ker se itak najde nekdo ki bo spet imel kaj čez za povedat. Vsak ima svoje mnenje. ;]

pa lep dan

Look at me and I will smile,
kiss me and I will fly,
turn away and I will cry,
say goodbay and I will die.

Boniena spletna stran


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #295 : 11 Avgust 2009, 13:49:14
Načelno sem sicer proti striženju dolgodlakih psov, a samo v primeru, da je pes z nepostriženo dlako funkcionalen. Kar pomeni, da se lahko povalja po tleh, teka po gozdu in travi, se namoči v vodi ali brodi po blatu. Funkcionalna dlaka se tudi ne sprijema v vozle tako močno, da bi bil pes zvozljan če dan ali dva ne bi videl krtače in glavnika. Pa da ne porabiš dve uri za čiščenje dlake po vsakem malo bolj svobodnem sprehodu. Žal je šla selekcija za razstave (verjetno šla opazka, da se s pogostimi razstavami škodi pasmi v tej smeri, drugače si pomena ne znam razložiti) v tako smer, da je veliko pasem, celo pasem, ki naj bi bile delovne, postalo prav  zaradi dlake povsem neuporabnih za karkoli drugega kot za razstavljanje in postavljanje.
In se mi zdi popolnoma logično, da se take pse postriže takoj, ko končajo razstavno kariero. Da lahko začnejo živeti. Pa fino je, če se postrižejo prej, preden se zvozljajo, tako da lahko ostane dlaka dovolj dolga, da opravlja svojo funkcijo. Ne vidim absolutno nobnenga razloga, zakaj si nekdo ne bi smel omisliti pasme samo zato, ker ne bi želel 24/7 paziti na dlako. Pač se mu ne da ravno vrhunskega razstavnega psa, če se ga zdi vzreditelju škoda.
Bradice imajo edinstven karakter, ki se povsem razlikuje od sorodnih pasem. Prav ne morem si misliti, zakaj bi si moral nekdo, ki mu leži tak značaj  samo zaradi dlake omisliti recimo borderja namesto berdija.


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #296 : 11 Avgust 2009, 14:24:48
Meni je  karakter beardija super! Res, po značaju si jaz ne bi želela boljšega psa, ampak samo zaradi dlake pa v prihodnosti ne bi nikakor mogla imati dva beardija, ker že zdaj ko imam "samo" enega je zame nega dlake naporna. In me ne bo noben rekel, da ni, ker zame je, za tistega, ki pa mu ni težko, na sredini sprehoda pol ure odstranjevati iglice s psa, da se pes lahko spet normalno giba pa mogoče ni. Sicer, pa sama razmišljam, ker nimam namena razstavljati, da bi Flo po trebuščku in po "zavesicah" pri zadnjih nogah, malo porbrila, da se ji ne bi tako nabirale iglice, kamenčki in vse sorte...  :)
Sicer, pa priznam, da je imela Flo veliko vozlov po telesu, ker takrat pač nisem še vedela, da je kar zahtevna dlaka bradice in zdaj se vsekakor zavedam, kakšno nego potrebuje in sama pri sebi vem, da Flo nikoli več ne bo tako zavozlana kakor je pa bila.

Mislim, pa da ginka ni mislila, da bi se dobesedno kvaril videz na razstavah ampak za razstave, pa so že veliko drugih pasem "pokvarili", ker ponavadi tam zmagujejo bolj "močni in odlakani" predstavniki pasme, kot pa bolj majhni in "brez dlake"... :]



Lp



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #297 : 11 Avgust 2009, 18:16:29
Da ni bila par mesecev počesana je pa ena smešna cvetka :) Če ne bi bila potem bi pa res imela take vozle da se ne bi mogla premikat-pa ni bilo ne eno ne drugo.
Česala jo je že, ampak res zelo preveč površno. Česala jo je kot je včasih česala avstralca, to je pa veliko premalo. Aussieja dvakrat ''potegneš'' pa je lep ;)
Ima pa Flo resnično rada, lepo sta se ujeli, vse ''štima'' tako kot mora. Flo zelo uboga, zna veliko stvari, videt je srečen kuža, tako da se vidi da ni zanemarjena in da se z njo precej ukvarja.
Namesto da bi bili veseli, da je tako, je potrebno toliko ''graje'' glede nege. Na to, da je imela Flo vozle tudi Rosana ni ponosna in ji je bilo hudo, ko se je dlako tako zelo sfeclala, da je bila že kar kriza. Ampak zdaj tudi temu posveča pozornost. Že prej jo je, ampak kot sem rekla premalo in preveč površinsko. Vsak rabi izkušnje, ane...
Škoda je, ker tukaj na forumu tolikokrat grajate mlade ljudi, ki se šele učijo, spoznavajo pasji in še kakšen drugačen svet. S takimi neprimernimi komentarji pa jim vzamete vse veselje. Pa ni to prvi primer, še zdaleč ne. Veliko je bilo tega in na žalost še bo. Posebno mlade je potrebno spodbujati, jim dajati voljo, smisel...

lp
 




dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #298 : 12 Avgust 2009, 21:44:54



Flo

  • *
    • Prispevkov: 60
    • Točke: 0
Odgovori #299 : 12 Avgust 2009, 22:28:37
Bravo,Flo!
Star,krasno peso imaš!Kar solzne oči sem dobila ob gledanju tega!
Vidim,da se super ujemata.