bradati škotski ovčar [Bearded Collie]

kathy · 512640

*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1050 : 15 Januar 2012, 10:03:56
Mi smo pa srečno "odpravili" včerajšnjo lj razstavo.  So pa zgubili mojo prijavnico, ampak se noben ni sekiral, ker to se očitno pogosto dogaja.  ::) Tako, da sva bili potem samo na specialki in Flo je šla še v JH. :)
Je pa sodnik napisal, da je predrobna oz. preozka in pa: " working style of coat texture. " ... Ne moremo skriti, da smo "divjaki" po duši, haha :)




lp



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1051 : 15 Januar 2012, 10:43:59
*star* čestitke obema  ;) Saj veš, da je Flo ena najbolj simpatičnih birdijevk, sploh njena facika je prekrasna  :-*

" working style of coat texture. "   ta stavek pa raje ne bi komentirala, da se ga dejansko napiše v opis delovne pasme.... ::) Kaj pa standard navaja??...dlaka naj ne bi ovirala psa pri vsakodnevnih opravilih, ki so za pasmo značilni...bla, bla, bla  >:( Ne vem več, komu sploh je še ta stavek namenjen? Vedno znova me užalosti kam gredo dolgodlake delovne pasme....  :'(


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1052 : 15 Januar 2012, 14:12:38
Ma to itak, je flo zame najlepša in je ne bi zamenjala za nobenega drugaga psa na svetu.  ;D
Sam, me je ful presenetil ta opis. Okej, res je, da je imela flo pol manj dlake in pol krajšo dlako kot drugi, ampak jaz v tem res ne vidim nič slabega, jo dlaka saj ne ovira pri laufanju po gozdu.  :) Je pa res žalostno, kar se na razstavah dogaja. (bradice še niso šle v takšne hude ekstreme, so pa na dobri poti), ampak kakšne druge pasme...  :-\



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1053 : 15 Januar 2012, 15:51:41
Ne vem, kaj pričakujete od razstav... Da bodo zagovarjali delovne tipe psov? Japajade... :P Meni osebno je smešno, da se working tip dlake smatra pri delovni pasmi kot nekaj negativnega, ampak preseneča me pa sploh ne. Pa da dobiš nižjo oceno, ker nimaš srednje debelega psa. Zato se izogibam razstav v velikem loku. Stran vržen čas in denar.  ;) Ni mi treba denarja stran metat, da vem, da imam lepe pse (v očeh sodnikov verjetno ne, ampak briga me za njihovo mnenje).  :D >:D  Pa še zagovarjam tisto tezo, da je lep tisti pes, ki dobro dela.  :D


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1054 : 15 Januar 2012, 21:52:36
Mi smo včeraj dobili lepo oceno in prm.  ;D Spet se je lepo obnašal v ringu, sploh glede na to, da od Celja nisva nič vadila.
Tole smo dobili za nagrado:


Danes smo se šli pa malo umazati na agility trening. (Felina en kratek filmček pa še sledi).







"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1055 : 16 Januar 2012, 09:17:36
Rapgirl, oziroma Chilly,  čestitke za lepo obnašanje in lepoto :)

Komaj čakam filmček, ker na fotkah ga je zelo lepo videt   :-* Chilly spet ni nič fsran ;) Ne vem kako ti rata to ;) A si se vseeno lotila tekočih? Respect  :o

5rca...ne glede na to, da vem kakšno je mnenje na razstavah, me še vedno presenetijo/razžalostijo takšni stavki, kot da ocenjujejo v 9. in ne 1. grupi. Dejansko ne vem več v čem je fora standarda.

Skopirano iz standarda glede dlake:

"Double with soft, furry and close undercoat. Outer coat flat, harsh, strong and shaggy, free from woolliness and curl, though slight wave permissible. Length and density of hair sufficient to provide a protective coat and to enhance shape of dog, but not enough to obscure natural lines of body. Coat must not be trimmed in any way (hi, hi, ta stavek pa je meni namenjen ;)). Bridge of nose sparsely covered with hair slightly longer on side just to cover lips. From cheeks, lower lips and under chin, coat increases in length towards chest, forming typical beard."

Kdaj je ta pes nehal biti "shaggy" - nikjer ne piše, da je to dolgodlak pes, ampak shaggy, kuštrav, si sploh ne predstavljam, da bi na razstavo dejansko nekdo prišel s kuštravim bradačem. Ne vem kateri bradač, ki jih imamo je sploh še kuštrav? Kaj se je zgodilo z vidnostjo telesnih linij? Kaj se je zgodilo z brado, ki bi naj le prekrivala usne itd? Pa to je samo osnovni standard, ko bereš knjige o bradačih je milijonkrat napisano, da se ne smejo delovne značilnosti izničevat z dlako.

Evo, tukaj pa še iz standarda za maltežane (ki je dejansko dolgodlaka pasma) o dolžini dlake, kjer je eksplicitno zavedeno, da more biti dolga:

"HAIR : Dense, shiny, glossy - falling heavily and of a silky texture, very long on the whole of the body and straight throughout its length without traces of waves or curls.  On the trunk it should be longer than the height at the withers and fall heavily back to the ground like a cape fitting close to the trunk without opening or forming tufts or flocks.  Tufts or flocks are acceptable on the forequarters from the elbow to the foot, and on the hindquarters, from the stifle to the foot.  There is no undercoat.  On the head the coat is very long, as much on the foreface, where it mingles with the beard, also on the skull where it falls eventually mingling with the hair covering the ears.  On the tail, the hairs fall back to one side of the body, i.e. on the flank and on the thigh, of such length as to reach the hock.

In ko berem (izključimo teksturo dlake) ta opis odlakanosti psa je bližji dejanskim bradam na razstavah, ki zmagujejo, kot iz standarda bradača. hmmm....ne vem no, saj razumem interpretacijo standarda, ampak ta interpretacija pa je ne vem od kod?

Je pa dejstvo, da imajo bradice tako krasen karakter, da me ta dlaka ne bo ustavila pri nakupu naslednjega (če bom le imela to možnost), bodo pač pobriti, če ne bom našla kombinacije zdravega, stabilnega psa, dobrega gibanja, z lepim delovnim nagonom in še kuštravega.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #1056 : 16 Januar 2012, 09:31:31
Samo v razmislek - jaz iz konteksta ocene nisem razumela, da je bil kuža penaliziran zaradi dlake. Načelno sodniki slabo dlako ali netipično dlahko označimo z drugimi besedami.
Opis dlake kot take pa je del "standardnega" opisa, ki ga je potrebno dati psu na razstavi.  ;)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1057 : 16 Januar 2012, 10:17:56
Se popolnoma strinjam s Kolibri. Ta opis nikakor ne zveni negativno, slabšalno. Sodnik mora opisati dlako in ta sodnik jo tudi je. Ni napisal, da je slaba.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1058 : 16 Januar 2012, 10:27:53
Kakšen plus pa verjetno tudi ni bil, glede na razstavno sceno ;) Čudno je, da je potrebno v opisu v 1. FCI skupini to posebej omeniti, ker to bi moralo biti samoumevno. Kakšna pa naj bo dlaka pri delovni pasmi, če ne "working type"? Edino s takšno dlako lahko DELOVEN pes dela tisto za kar se ga klasificira (pa zame je še to predolga, še vedno ni "shaggy", za normalno funkcioniranje vsakodnevno za nekaj ur v gošči, močvirju, gozdu, snegu, pri delu na polno pri 20 plus stopinjah itd).

Saj v tem je problem, da dlaka NI "working type" pri psih, ki bi naj bili "working type" in tudi po vseh nagonih ŠE (in upam, da bo tako ostalo) vedno so in da se to smatra za popolnoma sprejemljivo in normalno. In verjamem, da v nobenem opisu posebej ne piše dlaka je "show type" in se to penalizira ;)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #1059 : 16 Januar 2012, 10:37:50
Meni stvar tudi ne zveni negativno. Sploh ker mislim da v konkurenci ni bilo ekstra odlakanih psičk, tako da nebi rekla da je to to. Drugače pa en zanimiv članek na to temo: http://www.thedogplace.org/ShowDog/Preferred-Type_Gammill-0901.asp

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1060 : 16 Januar 2012, 10:41:07
Felina ja sva se lotila tekočih, pa bomo videli kaj bo. Ga je Daša tudi pohvala, da ima lep korak na tekočih.  ::) Drugače pa vedno bolj napredujema in se počasi lotevama tudi slaloma.  ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1061 : 16 Januar 2012, 10:43:17
Naj še to povem, da nisem to primarno smatrala kot negativen opis, v bistvu sploh ne vem kaj si naj mislim o tem ali je negativno ali pozitivno, ampak kot čudenje, da se takšen stavek pojavi pri delovni pasmi. Zgolj filozofsko čudenje ;)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1062 : 16 Januar 2012, 10:47:44
Felina ja sva se lotila tekočih, pa bomo videli kaj bo. Ga je Daša tudi pohvala, da ima lep korak na tekočih.  ::) Drugače pa vedno bolj napredujema in se počasi lotevama tudi slaloma.  ;)

Ai je imel lep korak dokler nisem dala na to višino, ki jo ima sedaj Chilly, pa mi je že začel skakat preko. Ampak pri meni je bil problem prekratko dvorišče, ker ni imel ne zaleta niti izteka, nisem pa bila toliko zagrižena, da bi šla vsaki dan na klub, je bil 2 On 2 Off lažja pot zame  :-[. Joj, komaj vaju čakam,  lepo se učita in kmalu pridita razturat  :o 

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1063 : 16 Januar 2012, 10:49:00
Na to ti je odgovorila že Kolibri. Sodnik mora oceniti dlako. Dotični sodnik je pač podal opis dlake psice po svoji presoji glede na to, da v pasmi obstajajo psi tudi z drugačno dlako.



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #1064 : 16 Januar 2012, 10:50:39
Hehe dobila je prav dobro, utemeljeno pa s tem, da je predrobna, preozka, premalo močna in ima delovni tip dlake :) Ampak mora bit drobna, ker drugače ne zmore vsega tega kar počnemo... Malo je ostrižena pri očeh, ker je bolj praktično, kot ves čas popravljat čop, ker ne more stat če pes nonstop izvaja take akrobacije. Poleti je pobrita po trebuhu in notranji strani, ker se lažje hladi, zato ker hodimo v hribe, tečt in kolesarit pa ne zmore tega če ima preveč dlake, to je iz čisto praktičnih razlogov. Se pa res ne splača sekirat, razstave pač so kakršne so. In nismo prišli zmagat, prišli smo se družit pa malo tako za spremembo :)
Včasih sem se še spraševala, zakaj so sodnikom všeč nekateri psi, ki s pasmo nimajo več veliko skupnega, ampak ne prideš daleč  :) itak pa niso vsi sodniki isti, da ne bo pomote, nekateri so dobri. Zato gremo samo vsake toliko na kašno razstavo za popestritev, drugače pa počnemo tisto kar je psu in nam všeč. Flo je v ''svojem elementu'', ko lovi žoge, frizbije, preskakuje ovire, teče z nami, ali ob kolesu, hodi v hribe, plava, dela trikce, pase mačke ;)... Naslednji dan po razstavi, zjutraj smo šli na sprehod, v naravo, na sneg, v mraz, Flo je bila tako vesela svobode, da je dlaka od vsega norenja kar frčala po zraku, ampak težko vidiš srečnejšega psa pa prav nič se ni sekirala, ko je kar nekaj svoje dlake v pustila v gozdu ;D domov je prišla skuštrana, umazana, v dlaki iglice, listje, sneg, ampak bila je očitno srečna in tega nikakor ne more skrit :)
Bradice so za aktivno življenje, za aktivne ljudi, upam da tako ostane. Flo ima toliko plenskega nagona, da včasih težko verjameš  :) na to sta lahko vzreditelja res ponosna

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1065 : 16 Januar 2012, 11:03:08
Ja, sodnik misli tako, jaz pa tako in se ne strinjam z njegovim mišljenjem in ker je *star* to izpostavila (očitno tudi zaradi tega dobila prav dobro, kot je sedaj napisala sana ;)), sem tudi sama napisal svoje mnenje - lepota foruma, ko bi moral pospravljat, pa raje filozofiraš. ;) Pač nisem tip človek, ki če nekdo nekaj napiše/reče in mi ni logično, da se kar apriori morem strinjat z njim. Pa kot je že sana napisala je konkretno Flo krasna psička, ampak ne gre se tukaj za Flo, gre se za to, da se pri delovni pasmi opiše delovni tip dlake, a neuporaben šov tip in dolžina dlake pa ne, pač ne gre skupaj.


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1066 : 16 Januar 2012, 11:24:18

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


viva

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
  • skype: ursa.modic
Odgovori #1067 : 16 Januar 2012, 14:15:16
Hehe dobila je prav dobro, utemeljeno pa s tem, da je predrobna, preozka, premalo močna in ima delovni tip dlake :)

Hmm, glede na to da sem Flojin ocenski list prebrala...je sodnika v bistvu  najbolj zmotilo, da je preozka spredaj. Dlaka ni  opisana v negativnem smislu.
Pa še nekaj je: šlo je za specilano razstavo in na takšnih razstavah je prav dobro super ocena.


Bradice so za aktivno življenje, za aktivne ljudi, upam da tako ostane. Flo ima toliko plenskega nagona, da včasih težko verjameš  :) na to sta lahko vzreditelja res ponosna

Seveda sva ponosna na Flo, vedno in povsod :)


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #1068 : 16 Januar 2012, 15:11:23
Ja možno, saj pravim v tem res nisem strokovnjak :)

No ponosna na to leglo na splošno, ker če imajo vsi toliko nagona in želje po delu je to kar uspeh.
Se mi pa zdi, kolikor sem uspela bradic spoznat, da še ni ''pokvarjena'' pasma glede karakterja ali kako naj rečem, da se nekako ohranjajo lastnosti, ki naj bi jih imele. Ampak spet... nisem strokovnjak za to pasmo, to mogoče lahko kdo drug pove kako je s tem. Vsi kar jih poznam do zdaj so pa veseli, energični, živahni klovni, vse stvari se jim zdijo logične in preproste, so zelo iznajdljivi in imajo željo po delu in sodelovanju s človekom. Kakšnega ''zamorjenega'' in nezainteresiranega birdija do zdaj še nisem spoznala.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1069 : 16 Januar 2012, 15:25:42
Kakšnega ''zamorjenega'' in nezainteresiranega birdija do zdaj še nisem spoznala.

Jaz sem jih na agility tekmovanjih po tujini kar nekaj, seveda ne v večini, hvala bogu, v večini jih tudi sama poznam take kot ti... trotle pač :) Ampak v tistih nekaj primerih pa resnično mislim, da so morali biti krivi lastniki (se je zgodilo, da niti startat niso hoteli, se obračali od vodnikov, se nezainteresirano sprehajali in ni jih predramilo popolnoma nič), ker senzibilni pa tudi so.

Edino kar pa me je zmotilo pri zelo velikem številu bradic, pa je okorno gibanje med delom na ovirah, ampak tudi tukaj si še nisem na jasnem ali je to posledica pomanjkanja vodnikovega znanja pri začetnem delu na ovirah ali je problem v konstituciji pasme kot take. Na žalost se v drugo redko kdo odloči spet za bradico, če še sploh ostane v agilityju, da bi lahko videla več izkušenih vodnikov, ki so od začetka namensko delali s psom za ta šport.

Zato pa pravim, da karakter imajo fenomenalen in zaenkrat ostaja takšen kot se šika in upam, da ne bo šel na račun dlake in dokler bo ostal, bodo bradice tudi moja prva pasma ;)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1070 : 17 Januar 2012, 12:17:41

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #1071 : 17 Januar 2012, 12:35:41
Lep filemček. Ampak ne zastopim  ??? ali si načrtno dala skoke oz. ovire tako skupaj.

Ker če so ovire tako skupaj kuža ne more razviti ne vem kakšne hitrosti.

lp

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1072 : 17 Januar 2012, 12:40:26
Lep filemček. Ampak ne zastopim  ??? ali si načrtno dala skoke oz. ovire tako skupaj.

Ker če so ovire tako skupaj kuža ne more razviti ne vem kakšne hitrosti.

lp

Pač smo imeli takšen parkur, smo imeli tudi veliko takšnih, ko so bile bolj kot ne same ravne linije. Ampak Chilly nima problemov pri ravnih linijah. Pospeši, da ga dejansko ne morem dohajati.  ::)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1073 : 17 Januar 2012, 13:23:24
Da slučajno ne bi kdo drug gledal ta filmček kot jaz, ker je posebej zame !!!!!  ;)

he he he ...res ima moves like Jagger ;) lepo se obrača, škoda res, da ga nisi posnela, ko ste delali  še malo večje razdalje, da bi to lepoto videla v vsej svoji raztegnjenosti :) Samo se mu še tako vidi da je mladiček, nič resnosti še ni na faci :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1074 : 17 Januar 2012, 13:43:26
Da slučajno ne bi kdo drug gledal ta filmček kot jaz, ker je posebej zame !!!!!  ;)

he he he ...res ima moves like Jagger ;) lepo se obrača, škoda res, da ga nisi posnela, ko ste delali  še malo večje razdalje, da bi to lepoto videla v vsej svoji raztegnjenosti :) Samo se mu še tako vidi da je mladiček, nič resnosti še ni na faci :)


hahaha! :D  Ga boš imela možnost videti na vsaki tekmi kako tečema, če ne boš šla v 2jko in boš vse skupaj zamudila, ker boš kasneje prišla.  :P Drugače pa ja, za njega in mene je vse skupaj zabavno (no malo manj, ko sfali kakšno oviro, pa potem se v mene zaleti - posledica plave in opraskane noge).  ::) Bomo videli kaj bo nastalo iz njega. Včasih mi še vedno dela velike ovinke okoli ovir, ampak to popravljamo in se izboljšuje (ponavadi takrat recimo ko ma veliko hitrost, pa mora narediti cik).

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1075 : 17 Januar 2012, 14:01:10
joj, te velike hitrosti, spredaj tunel, on bi pa naj cik ali cap delala pred tem...jah, poznam to, takrat reče Ai da je avion :)

jaz pa imam plave in pokrampane noge, ker pred startom skače po meni in mi laja v faco in če kaj zaserjem na parkurju in se zbegano ustavim, se pač kazensko zabije v mene...joj, kak so srčkani ko so brez občutka :-*

Itak bom prišla na enkico, samo da bo bolj toplo, že zaradi mojih tečajnikov, pa bradico je tudi treba gledat in navijat, da jih vse požene v kozji rog  ;).

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1076 : 21 Januar 2012, 21:20:06
Sem šla zdaj malo "brskat" po netu in sem naletela na tega borderja; Bearded border collie, še zdaj ne vem a je to svoja pasma z drugačnim standardom ali enaka, samo pač z malo več dlake?:)


In tale bradica mi je zakon.:)


Še umazana Flo in njen pogled: " a smo res že doma" ;P


p.s. vire slik bom še prilepila, samo sem vse skupaj že zaprla in jih moram spet poiskat.:)



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1077 : 22 Januar 2012, 08:44:31
Po mojem so tile mešanci in so pač zanimivi in jih malce tržijo :)

Drugače pa tista spodnja bradica je meni tudi  :-*, joj, da bi našla kje kakšno takšno vzrejo in da bi imeli zraven še vse ostalo, kar mi  je bolj pomembno, karakter, zdravje itd :D

He he he ...kakšna je Flo :D Ai pa je ves pesek pustil na sovoznikovem sedež, se je premknil naprej, ko je bil v avtu, sem potem čistila kot nora  >:( Bil je grdi, grdi, grdi kuža :)


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1078 : 22 Januar 2012, 10:00:43
Kakor jaz vem, so včasih kakšne delovne bradice parili med borderje, če so dobro delali - ni važno, kako pes zgleda, glavno, da dobro dela (tudi piše na viru: http://www.gis.net/~shepdog/BC_Museum/Permanent/BCColors_CoatType/BC_ColorSmooth.html) in pridejo ven potem lahko z bearded dlako. Citiram kar od tam:

Citiraj
How is this possible, you ask. Isn't the Bearded Collie a separate breed? Well, it is and it isn't. Like the difference between the Collie and the collie (one spelled with an uppercase "C", and the other with a lowercase "c"), the Bearded Collie is a separate breed now, but bearding in the Border Collie is a coat type. You can see in the photos that Lone is more bearded than Kyp. Kyp looks like a "normal" smooth-coated Border Collie, except for a slight beard and mustache. It is true that Lone and Kyp have beardies in their ancestry, but these were working beardies registered with ISDS. It is a fact that most if not all Border Collies have beardies in their ancestry, as in the early days of the ISDS stud book, all that was important was that dogs worked, not how they worked or what they looked like or what type of coat they had, and these descriptions were not put in their records. Sometimes this trait will "come out in spectacular fashion", as Andrew Hall said, as in Lone; or perhaps there was a mutation, as is probably the case with curly-coated Phoebe, above. These diversities make the Border Collie that much more interesting.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1079 : 22 Januar 2012, 11:47:21
No, meni je vseeno fajn, da je kolikor toliko čista linija in da se drži standarda, ampak res drži (karakterno, vizualno) ;)  Ker sama imam rada bradice in ne borderje, zato če se bom podala v nakup "delovne" bradice, bom morala konkretno preštudirati rodovnike, kjer v bližnji preteklosti ni bilo vmešane borderske krvi, ker dejstvo pa je, da se je to v času aktivnega dela (in sedaj ponovno, ker je, odkrito rečeno, moderno) teh psov parilo vse povprek, samo da dobro dela. Dejansko je problem, da so delovne bradice in so delovne bradice, take, ki že dosti generacij nimajo vmešanih borderjev in vodene rodovnike in takšne, ki pa imajo to vse skupaj zmešano in jih imenujejo delovne bradice samo zato, ker so odlakani, so pa v bistvu mešanci z borderji in tudi borderski značaj in tip kar fajn seka ven.

V bistvu bi mi bilo lepše poimenovanje Bearded border collie (pač malo bolj odlakani in drugačen tip dlake ampak po konstituciji in karakterju čisti borderji) in pač tile psi zavedeni pač kamorkoli jih zavedejo ali pa tudi ne  in klasični bradači, taki kot so bili včasih, ki so res bradači po karakterju, konstituciji in obnašanju, ampak so še vedno kuštravci brez dlake, ki se vleče za njimi, ki ne prekriva obraza itd in ki je dejansko funkcionalna (tako kot bradica na drugi fotki od *star* :*). Sedaj s temi working bearded collie pa je sama zmeda in sploh ne veš kdo kaj ima in zakaj in vsak ima neke druge argumente in je čisto odvisno s kom se pogovarjaš, eni povedo o svojih "working beardijih" eno, drugi popolnoma drugo stvar. Se mi zdi, da je vseeno smiselno, če imaš neko pasmo rad takšno kot je v standardu, da se obrneš k viru in začetkom. 

Dejansko iščem vzrejo starotipskih beardejev (to je moj trenutni zaključek po množici dopisovanj z "vzreditelji" t.i. working beardijev) , to je še najboljša definicija. Pse, ki so sposobni delat tako po nagonih kot po zunanjih karakteristikah. Saj pravim, imam še dosti let pred sabo, da to najdem in če do takrat ne bom, ko bo čas za novo zverino, bom pač spet brila  ::)


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)