Manchester terier

Eki · 710782

casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3150 : 17 December 2008, 08:59:47
Danes smo s Finske prejeli DNA rezultate testa na von Willebrand bolezen in Casper je uradno CLEAR!  :o  :o To je prvi korak, da postane plemenjak. Upam, da nam uspe narediti vzrejni pregled do konca leta, potem pa se njegova punca Bindi lahko začne pripravljati na materinstvo  ;D Juuuuupi!

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #3151 : 17 December 2008, 16:40:31
No, medtem pa je Casijeva polsestrica, moja lepotička Loti že na bližji poti do materinstva. V soboto sem jo prvič parila, tako, da bo mladičke za pričakovati okoli rojstnega dneva letošnjih mladičkov.

Za nagrado sta obe dobili krasno puhasto živopisano plazinco za pod ritko v postelji... Slikce kmalu sledijo.

Oče letošnjih mladičkov bo kmalu kastriran, ker prihaja pasja mala dama v njegov dom, od kvalitete semena pa je odvisno ali se bomo odločiti še za kakšno paritev seme zamrzniti ali ne.

Tudi Ajk je bil že kot mladiček testiran proti tipu 1 von Willenbrandove bolezni, danes sem v laboratorij v Nemčijo poslala še Lotkin vzorec, bolj zato, da dobim potrdilo, saj ima take prednike, ki bolni ne morejo biti, ker niso iz Skandinavsko-Ameriških- Angleških linij. Edino Bonina mama je bila iz Angleške psarne, ki je tudi z uvozi v ZDA v Evropo prinesla to bolezen, vendar jo je vzrediteljica že kot mladička testirala in je bila negativna. Tako, da sem za Loti čisto mirna, vendar, da bom imela papir v rokah, sem se za to odločila.

Pa uspela sem najti svojo bodočo pasjo nevesto, pravzaprav kar dve: ena bo iz Belgije in ena iz Finske, iz Ajkove psarne. Obe sta priznani, zelo kvalitetni vzrediteljici, če bo le šlo, si bom iz obeh legel pripeljala še dva samčka in ju dala v solastništvo. Obe psarni in obe psički, ki ju bodo na pragu poletja prihodnje leto parili, sta znani po tem, da parijo med seboj tudi značajsko najboljše predstavnike pasme, se pravi pse, ki niso nič plašni ali zadržani. Vsi mladički bodo že testirani proti von Willenbrandovi bolezni. Tako, da drugo leto tudi ne bomo avta menjali, bomo kužke kupovali... :-\

S paritvijo z Ajkom mi je uspelo znižati višino psov na standardno ter velikost ušesk, če mi uspe dobiti še tile dve samički in njuna bratca, potem bom s paritvami z njimi skužala izboljšati še značaj naših kužkov. In če mi še to uspe, potem sem že zelo blizu idealnega predstavnika te pasme. No, moja želja je še potemniti tan odtenek, a to bo dosti težje, ker temnejših predstavnikov te pasme ni kaj dosti...

Novost je še to, da naš zvesti veterinar Klavdij ne dela več v Dravljah, ampak v pasji bolnici v Šenjurju pri Celju, tako, da sem vsaj mladi Eli dobila dobrega veterinarja. Tega, ki je sedaj namesto Klavdija pa bom v kratkem obiskala, da ga malo spoznam.

Pravkar sem bodočim lastnikom mladičkov poslala mail, da sem Loti parila in kdaj lahko pričakujejo mladičke. Tokrat bodo lastniki razsejani po pol Slovenije: Ptuj, Celje, Bled, Domžale, Ljubljana, Nova Gorica, za ene pa ne vem točno od kod so...

Če se me že kdo usmili in ustavi pipo v oblakih ter posuši vsaj malo naše travnike, vas z veseljem povabim na pasja dirkanja.

Še to: koledarjev je že zmanjkalo, kar je še huje: kar nekaj ljudi si ga še želi. Toliko da vemo, da jih prihodnje leto natisnemo 80 komadov. Sedaj pa hitro slikat, še prej si grem pa jaz nabavit en ta hud fotoaparat, da se bo dalo delati tudi 5 MB slike, da ne bom samo Duletu in Casperju fouš za tako lepe fotke...

Še pred novim letom upam, da ažuriram svojo internetno stran. Mislim, da jo bom preselila in jo začela čisto sama tudi na net dajati, ker imam dovolj tega, da sama hitro naredi, potem pa čakam in čakam, da mi moj prezaposleni računalničar uspe vse to dati na net. Kdo ima kakšne osnovnošolske otroke, ti to tako simpl obvladajo, mi, ta stari smo že čisto out...

Zelo si želim, da se pred novim letom še vidimo, si voščimo, mogoče izmenjamo kakšno darilo, predvsem pa, da se vidimo...




casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3152 : 18 December 2008, 08:14:06
Bravo za paritev, veselim se malih kepic in se prijavljam za crkljanje  :) super tudi za odločitev o testiranju Loti, bova lahko primerjali izsledke testa med Nemčijo in Finsko.   8)

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #3153 : 18 December 2008, 11:36:39
von Willebrand bolezen

kakšna bolezen je to? a je značilna samo za vašo pasmo?
sem malo radovedna  :-[ se je fino zmeraj česa novega naučiti  ::)



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #3154 : 18 December 2008, 16:39:14
Evo malo študija o tej bolezni http://en.wikipedia.org/wiki/Von_Willebrand_disease - gre na hitro rečeno za neko bolezen v strjevanju krvi, ne kaj temu podobnega.

Pri psih obstaja več tipov te bolezni in sicer:
- tip 1 so do sedaj odkrili pri naslednjih pasmah: doberman, nemški pinč, MT, bernski planšarski pes, coton de Tuelar, kerry blue terier, papilon, pudel, pembroke Welsh corgi in še eve drugi, ki ju ne znam posloveniti - Stabyhound in Drentsche Patrijschond
- tip 2 so do sedaj odkrili pri nemških resastih pointerjih
- tip 3 pa pri škotskih terierjih in šeltijih

Zanimivo, sem prebrskala kar nekaj psarn dobermanov, nemških pinčev in pudlov, pa nihče nič ne testira...

Pri naši pasmi so bili prvi oboleli psi v ZDA in od tam so bolezen prinesli v Evropo. Ena najboljših Angleških psarn MTjev Breookstream, od katere je od moje Boni mama je imela največ te bolezni, saj je tudi največ parila z MTji iz ZDA. Podobno so imeli dosti obolelih ali pa prenašalcev tudi na Finskem. En znan nemški vzreditelj je dobil celo nekajletno prepoved vzreje, ker je hote paril pse, ki za katere je vedel, da so oboleli - a on še mirno naprej pari in to še vedno rodovniško...

Sicer nekateri vzreditelji mladiče avtomatično testirajo, čeprav če dva rodova nista okužena, potem ni verjetnosti, da bi bili mladički okuženi. Na to sem se sama do sedaj zanašala, zato svojih nisem nič testirala. Skratka, treba je samo v rodovnik pogledati, če ima MT kakšne ameriške, angleške, nemške ali skandinavske prednike. In če jih ima in so bili testirani in so negativni, ni panike. Če pa niso bili testirani, je pa bolje testirati.

V Nemčiji imajo to fino narejeno, ker pošlješ vzorec v njihov laboratorij, ki je pooblaščen zajemanje vzorcev pri nemškem klubu terierjev in ta avtomatično na sedež kluba v enem tednu sporoči izvid, tako, da se ne da nič goljufati. Tega žal ne počno ne v Sloveniji, ne v Avstriji, tako, da sem sama poslala od Loti vzorec v Nemčijo, kjer stane test 87 EUR. V Skandinaviji pa je ta test še za 60 EUR dražji, če sem prav razumela Casperja.

Jaz sem pa že čisto obupana zaradi tegale deževja. Ko bi vsaj ves čas sneg padal.... Bi sedaj že tunelčke kopali, to bi bilo luštno. Tako pa se mojima kuža že plavalna kožica dela med šapami... A bo vsaj za novo leto kaj snega, da se gremo malo pokepat?



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #3155 : 18 December 2008, 16:51:21
mantera, najlepša hvala za odgovor. sem vmes tudi sama že malo pobrskala po internetu in našla veliko zanimivih podatkov.
me pa zanima ali je ta bolezen poznana le pri teh pasmah, ki si jih omenila, ali se lahko pojavi tudi pri drugih?
kaj pa pomeni, če je kuža pozitiven? je možno to bolezen zdraviti?



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #3156 : 18 December 2008, 16:59:18
Da ne boste rekli, da tisti link velja samo za ljudi, vam pripenjam še isto stvar za pse.
http://www.petshealth.com/dr_library/vwd.html

Tip 1 je najbolj mili tip, ki obstaja in pes ki ga ima bolj krvavi, kadar ima rano kot pes, ki te bolezni nima. Tako, da je pri psih, ki so oboleli za to boleznijo treba paziti, da imajo čim manj poškodb in da ne grizejo ostrih kosti, ki bi tudi lahko povzročile krvavitve dlesni... A kot vidite MT niso ravno med pasmami, ki bi te bolezni imela veliko, so pa tudi zanje razvili test, saj je predstavnikov naših lepotcev vedno več. In če lahko veterinarji še kaj dodatno zaslužijo, se bodo seveda potrudili, da bodo. Če ste prebrali prvi članek, ima to bolezen tudi kar nekaj ljudi, spada celo med najbolj pogoste bolezni v strjevanju krvi med ljudmi, pa večina niti ne ve, da jo ima. Tako, da četudi pes to bolezen ima, smrtna ni, samo ob krvavitvi je treba takoj reagirati, da se jo čim prej ustavi. Npr.  pri ženskah se večkrat odraža, če so obolele, da imajo zelo močne in dlje časa trajajoče menstruacije, da se ti dolgo ne zaceli kakšna rana, da hudo krvavijo pri porodu (pismu, ravnokar se bom šla sama testirati, imam kar nekaj znakov) itd. A zaenkrat kakšne preventive, razen tega, da se pazi na poškodbe niso odkrili, so preizkusili že nekaj zdravil, a bistveno ne pomagajo.

Skratka, ni smrtno nevarna bolezen, je pa bolje, če je nimaš, se lahko bolj brezskrbno igraš in si lomiš kosti. Ne, hm, ne morem je imeti, sem krvodajalka in v 15 letih odkar sem, bi mi gotovo povedali, če bi jo imela, kajne?

Tudi lepo je napisano, da obstaja več možnih testov, en je DNA test preko dlake, a ta pride bolj v poštev pri malo bolj oddlakanih psih, kot so naši terierčki, drugi je pa iz sline v gobčku pri kratkodlakih pasmah.

Še kakšno vprašanje ali je firbcu zadoščeno in smo lahko veseli, da imamo zdrave kužke?

Prejle bi morali videti moji dve. Grem ven nekaj pospravit, gre Loti zraven in divja po travi kot mlad bikec (se ji vidi, da je imela od petka house rest in je bila izključno na štriku na sprehodu), njena bolj prisebna in umirjena mama Boni jo pa med vrati opazuje, če se ji je zmešalo, ker njej se v dežju še na sprehod ne da iti. Loti pa ne gane, pa če divja po razmočenem travniku ali pa plava v luži... Kako sta si različni...



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #3157 : 18 December 2008, 17:04:25
Italjanček: lepo je napisano, da gre za najbolj razširjeno bolezen krvi, tako pri ljudeh (sori, prvič sem slišala, da to obstaja) kot pri psih. Zaenkrat so jo odkrili pri pasmah, katere sem prepisala, ne, lažem, pri tistih pasmah zahtevajo testiranje, pasme, ki imajo te bolezni največ so lepo opisane v gornjem članku. Če mene vprašaš in bi načrtno šli testirati vse mogoče pasme, bi odkrili še več pasem, ki to bolezen imajo. Dosti pogosta je tudi pri mešancih. Ampak kot rečeno si sama zaradi te bolezni ne belim glave, ker ni očitno nič strašnega.

Če kuža, ki je pozitiven kakorkoli krvavi, je treba samo vse narediti, da se krvavitev čim prej ustavi, se pravi prevezati, zavezati z obvezo, pa še en prašek se dobi prav za ustavljanje krvavitve, sama ga nimam, sem pa videla, da ga dosti uporabljajo veti, kadar strižejo psom predolge kremplje in zastrižejo in potem krempelj samo v tisti prah pomočijo...



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #3158 : 18 December 2008, 17:13:37
 hva za odgovor.
je že malo bolj jasno  8)



casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3159 : 19 December 2008, 09:07:08
Na Finskem je cena testa 125 €, torej dražja za 38 €. Škoda, da nisi povedala, da boš testirala Loti, ker je sicer cena za dva testa 100 € po psu. Tako bi precej prihranili, pa rezultate bi že imela v rokah. Pa še pošta sem in tja - bi bili nekako na istem.  :'(

Me pa nekaj zanima – kateri MT nima ameriških, angleških, nemških ali skandinavskih prednikov.  ???  ??? prej ali slej najdeš koga od teh v naši žlahti, saj gre za države, ki imajo najmočnejše mančester populacije. Test je torej za pse, ki so namenjeni vzreji, smiselen in žaželen. Moje skromno mnenje.

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3160 : 22 December 2008, 09:57:24
Bev, hvala za včerajšnje dirke. Donček je spal od trenutka, ko ga je mami vzela v naročje, Casper pa ni niti pisnil v transporterju. Kot je rekel moj najdražji - doma pa pod tuš, jest in spat. In tako se je zgodilo  ;D

A kot vedno - slika pove več kot tisoč besed. Najprej smo tekli, kakor hitro je šlo...

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3161 : 22 December 2008, 10:02:30
Tekaških slikic je bolj malo, ker so enostavno naši kužki prehitri za moj fotoaparat  :-[

No, potem smo dovolili početi Panaji najdražje veselje - kopanje in iskanje mišk. Na srečo neuspešno  ;)

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3162 : 22 December 2008, 10:03:13
Panaja se ni dala motiti  :-[

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3163 : 22 December 2008, 10:04:14
Še tri pozerske  :P

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


bev

  • *
    • Prispevkov: 262
    • Točke: 0
Odgovori #3164 : 22 December 2008, 21:36:09
z veseljem, z veseljem casper;
jah ni kej, smo dobra družba  :o eni so se že za pomlad in poletje tudi najavili  :P
tudi dober plac imamo  :o

za vsak slučaj, če mi ne uspe več pokukat sem med prazniki, naj vam vsem zaželim:

VESEL BOŽIČ IN SREČNO 2009!



casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3165 : 23 December 2008, 08:29:51
Enako tudi on nas! Lepo praznujte in ujemite veliko prijetnih trenutkov v krogu družine in prijateljev v dneh, ki prihajajo. Vzemimo si čas en za drugega, pa tudi za naše kužke. SREČNO 2009!

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


Bettina

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Beti na Pohorju
Odgovori #3166 : 29 December 2008, 17:25:51
Don je pa res slika!  :o



casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3167 : 05 Januar 2009, 12:04:28
Kako ste kaj preživeli praznike? Mi smo toooooooooooooolk dirkali in se kepali. Najprej z Didi in Frido.  :o

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3168 : 05 Januar 2009, 12:05:29
Pogledat smo šli male švicarčke in sem pa tja smo plašili otroke  :-[ Casper je en sam mali  >:D

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3169 : 05 Januar 2009, 12:07:17
Odpirali smo darila...  ;D Hvala Gyasi!

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3170 : 05 Januar 2009, 12:08:20
... predvsem pa se naspali in nacrkljali.  :o  :) Zakaj je že konec?

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


bev

  • *
    • Prispevkov: 262
    • Točke: 0
Odgovori #3171 : 05 Januar 2009, 20:11:56
joj, komaj sem čakala, da pride Casper spet do interneta  :)

kadar se pri njih crkljajo, pa kepajo, pa otroke plašijo, tale tema kar zaspi  :-[

mi se pa nismo nič nadirkali in nakepali, ker imamo bolj malo snega, pa čist preveč nizke temperature, da bi šli ven  :-[

smo se pa mal crkljali, pa nič slikali, ker ni božiček fotoaparata prinesel  ???




dule

  • *
    • Prispevkov: 249
    • Točke: 0
Odgovori #3172 : 06 Januar 2009, 08:01:33
Prazniki
Tudi pri nas je Božiček obdaroval otroke. Tudi najmlajšo  ;D

A je to kdo pozabil?


Bom kar odprla. Saj me nihče ne vidi.


Kaj neki je to?


Ah nič. Bom kar zgrizla.


In ubožica se še kar trudi. Wuba je res trpežna. Uspelo ji je samo umazati.  :P :P :P



casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3173 : 06 Januar 2009, 08:03:59
Wuba je ful dobra igrača. A je navdušena?

Bev: se moramo dobit za ene poštene snežne dirke. Povabimo še Dončka in Deli.  ;)

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


dule

  • *
    • Prispevkov: 249
    • Točke: 0
Odgovori #3174 : 06 Januar 2009, 08:11:06
Tudi silvestrovali smo. Gospodična se je prav lepo nališpala.

Lepa Deli


Kar pa se tiče pokanja. Ni bilo problemov. Živimo pač v bližini Kranjskega strelišča (tam je tudi vadbišče kluba reševalnih psov), in tam je pogosto slišati pokanje. Kadarkoli sem slišal pokanje iz tiste smeri sem z Deli zavil na sprehod natanko tja  :o. In tako se je počasi navadila, da pokanje ni nič groznega, včasih pomeni celo sprehod  ;D. Še najhuje je bilo ko smo izstrelili nekaj rimskih sveč in ji ni bilo jasno zakaj ne sme loviti tistih lepih bleščečih žogic.  ;D

Ja. Wuba je zakon. Pa še Deli čisto znori ko ji zapiskam in potresem.



dule

  • *
    • Prispevkov: 249
    • Točke: 0
Odgovori #3175 : 06 Januar 2009, 08:17:26
Tudi zunaj smi bili kar vsak dan zadnja dva tedna. Še najkrajši sprehod je bil, ko smo šli na Bled in se sprehodili okoli jezera. Smo veselo izkoristili tisti centimeter snega pri nas. Deli je uživala.

Pusti me zdaj ko kopljem


Že grem no. Kaj se dereš?


ku ku


No vidiš. Sem že tu.



dule

  • *
    • Prispevkov: 249
    • Točke: 0
Odgovori #3176 : 06 Januar 2009, 08:19:37
Še slikica Deli v elementu


In najbolj pogosta poza na slikah. Večinoma ujamem samo še zadnji del. >:( >:( >:(



casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3177 : 06 Januar 2009, 08:25:01
he he Dule, kako znano :)

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


Bettina

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Beti na Pohorju
Odgovori #3178 : 06 Januar 2009, 17:43:19
Lušne slikice! Vsem želim srečno in uspešno ter zdravo novo leto!!!

Mi smo se pa potepali...

Zaledenelo jezero...



Bettina

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Beti na Pohorju
Odgovori #3179 : 06 Januar 2009, 17:46:45
Beti se je drsala...  :o