Manchester terier

Eki · 706285

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1770 : 22 Marec 2008, 16:48:31
Kdo ti pa kaj hoče. Samo povej katero pasmo vzrejaš, če ne zaradi drugega pa zato, ker nekatere pasme so res take, da je treba imeti mladiče dlje časa.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1771 : 22 Marec 2008, 16:50:15
Samo opozoriti in na nobeno uprašanje odgovoriti  ::)  ::)...naj si vsak svoje misli..
Točno tako ::)

Kdo ti pa kaj hoče. Samo povej katero pasmo vzrejaš, če ne zaradi drugega pa zato, ker nekatere pasme so res take, da je treba imeti mladiče dlje časa.
Res noben ti nič noče, samo končno nam že odgovori.

lp






Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #1772 : 22 Marec 2008, 16:57:54
Mantera, moj Pax je skuliran do mladičev, ponavadi lahko hodijo po njem, samo precej ogromen je, pa je potrebno malo paziti, ker je bolj hlodaste narave.  ::)

Se ti oglasim (ker živiš res blizu), pa bomo lahko poskusili, če ne bo šlo bo pač počakal v avtu.


Bariton, lahko je pljuvati iz varnega zavetja računalnika. Težje se je za svoje trditve postaviti z imenom in pustiti presojo ljudem. Skrivanje se mi nikoli ni dopadlo, zato se povsod pojavljam z lastnim imenom kot uporabniškim imonom, tako, da res ni dvoma. Kdor ni sposoben z lastnim imenom stati za svojimi trditvami pa naj raje ne piše.


bariton

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1773 : 22 Marec 2008, 17:10:54
In zakaj bi se sploh predstavljal, kdo sem? Stvar je samo ena. Dejstvo je, da eden izmed vas dela narobe in tega noče nihče videti. Kdo pa je na to opozoril, pa pri tem sploh nima nobene veze! Važna so samo dejstva! Ali boste rekli, da sem se zlagal, ko sem opozoril na to, da je Mantera oddala mladiče pri 5,5 tednih? Ali ni to dovolj veliko dejstvo, da se na napako opozori, pa čeprav brez imena in priimka?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1774 : 22 Marec 2008, 17:19:51
Me nič ne briga kdo si, vprašala sem, katero pasmo vzrejaš. Nič drugega.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1775 : 22 Marec 2008, 17:26:52
Sprašujemo te kaj vzrejaš??



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #1776 : 22 Marec 2008, 17:53:26
In zakaj bi se sploh predstavljal, kdo sem? Stvar je samo ena. Dejstvo je, da eden izmed vas dela narobe in tega noče nihče videti. Kdo pa je na to opozoril, pa pri tem sploh nima nobene veze! Važna so samo dejstva! Ali boste rekli, da sem se zlagal, ko sem opozoril na to, da je Mantera oddala mladiče pri 5,5 tednih? Ali ni to dovolj veliko dejstvo, da se na napako opozori, pa čeprav brez imena in priimka?

Zaradi kredibilnosti. O pravilnosti ali napačnosti dela Mantere bo pokazal čas. O tem, če gre le za zavistneža pa bi pokazalo že ime. V to, da tvoji nameni niso tako plemeniti kot nas želiš prepričati, pa sploh ne dvomim. V to me je prepričal ta tvoj plemeniti odgovor.

Zopet zavajanje! Ni res, da ti ne znese za pisanje za revijo Moj Pes, g.Jože Vidic te NOČE v svojem kolektivu. Vprašaj ga in njegove sodelavce! G.Butinar....to je samo veterinar. Sodnica....me prav zanima, katera - čudno, da ne veš!


Sploh pa: Mantera, ali se sploh zavedaš, da si v prekršku? Kaj če ti pride veterinarska inšpekcija? Kaj če te prijavijo na KZS? Še priznani kinolog g.Janez Plestenjak se ni mogel ubraniti pred PREPOVEDJO VZREJE za dve leti!!! Pa pomeni v kinologiji nekaj več kot ti.

Iz vsega bi lahko razbrala, da je moja kritika tebi dobronamerna!!! Ne delaj takih usodnih napak! Žal so zakoni in pravila za to, da se spoštujejo.


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #1777 : 22 Marec 2008, 20:52:16
In zakaj bi se sploh predstavljal, kdo sem? Stvar je samo ena. Dejstvo je, da eden izmed vas dela narobe in tega noče nihče videti. Kdo pa je na to opozoril, pa pri tem sploh nima nobene veze! Važna so samo dejstva! Ali boste rekli, da sem se zlagal, ko sem opozoril na to, da je Mantera oddala mladiče pri 5,5 tednih? Ali ni to dovolj veliko dejstvo, da se na napako opozori, pa čeprav brez imena in priimka?

Pa saj jih ni oddala.
Meni se s tem ne zdi nič narobe.
Jaz sem eno izmed svojih psičk dobila šele pri 8 tednu, pa mi je grozno žal za to, ker se mi je kar nekaj napak pojavilo, ki jih ostali psi nimajo.
Mantera kar tako naprej z socializacijo tvojih mladičkov.
In ja jaz sedaj vse mladičke vzemam tako hitro kot mi jih le hočejo vzreditelji dati, in to je pri 7 tednu najkasneje. Sem pa začela vse moje mladičke v mojih leglih voziti okoli že pri 5 tednih, tudi z učenjem trikov smo zaćeli že takrat, in prav vsi so krasni delovni psi, ki so vedno pripravljeni delat, s sabo jih lahko vzamem kamorkoli.
Mantera le tako naprej.
Žalostno pa je, da se nekateri prijavljajo na forume samo zato, da delajo sranje, ob tem pa se niti predstaviti ne upajo. In potem se imajo za oh in sploh strokovnjake.


Lp, Ivana


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1778 : 22 Marec 2008, 22:07:09
   Ojla!

  Kot sem ze napisala, sem proti oddaji mladica tako zgodaj in o tem nisem spremenila mnenja.
 Bariton- me pa zelo moti tvoje obnasanje in skrivanje. Ko jaz nekaj napisem, je vsem jasno kdo in kaj sem in se tudi vedno podpisem s pravim imenom.
 Ti pa toliko napadas in klobasas, da se bos predstavil in povedal kaj vzrejas, ko ti Mantera da odgovore...zdaj si pa stisnil rep med noge!
 Ocitno si reva in nimas tolk jajc!!!........ Cakam tudi jaz.

  Cao-Slavi



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1779 : 22 Marec 2008, 22:55:20
Žalostno pa je, da se nekateri prijavljajo na forume samo zato, da delajo sranje, ob tem pa se niti predstaviti ne upajo. In potem se imajo za oh in sploh strokovnjake.
Ja res žalostno in se skrivajo pod nickom :(

Bariton- me pa zelo moti tvoje obnasanje in skrivanje. Ko jaz nekaj napisem, je vsem jasno kdo in kaj sem in se tudi vedno podpisem s pravim imenom.
 Ti pa toliko napadas in klobasas, da se bos predstavil in povedal kaj vzrejas, ko ti Mantera da odgovore...zdaj si pa stisnil rep med noge!
 Ocitno si reva in nimas tolk jajc!!!........ Cakam tudi jaz.
Mene tudi moti to obnašanje/skrivanje in očitno si ne upa povedati tudi katere pasme psov vzreja :-\

lp


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1780 : 22 Marec 2008, 23:17:32
No, sedaj, ko so se strasti malo pomirile, lahko spet malo pročam, kako nam gre. Včeraj sem učila mladičke, kako fino se da igrati, če vsak prime za krpico in jo z vso silo vleče na svojo stran. Kako so se to trgali. Kali in Spika sta ponavadi ta kratko potegnila, ker sta najlažja, a Kali je bila tako trmasta, da se je takoj spet zagnala. Z vsakim posebej sem pa poskušala delati ob sledenju krpici priklic, obrate levo, desno, tudi med nogami sem poskusila. In po nekaj poskusom je vsem šlo.

Danes sem jim dala veliko napihljivo žogo. Spike j eprvi pogruntal, da bi se jo dalo z gobčkom porivati. Potem se je tega po opazovanju očitno, naučila Kali. Dona in Delijo sem šla pa, ko sem bila sama z njima, tega učiti. In potem smo se malo žogali. Ko smo sami, je to samo nekaj minut, saj veliko zbranosti še nimajo, pa tudi nočem jih zamoriti, ampak le pokazati kakšno novo finto.

Jutri gremo pa vadit ohlapen tunel - skrivanje pod krpico in učenje, kako se pride izpod nje. Imam takih idej kar veliko, si jih vsako leto nekaj izmislim, če pa ima še kdo kakšno idejo, kar na dan z njo... O, Ivana bi mi gotovo dala kakšno preizkušeno idejo za trikce z mladički....

Na sprehodu po snegu pa ni bilo ravno uživaško. Boni je sredi gonitve in ima trenutno nos ves čas na tleh in ušesa v pozoru, če zasliši kakšen lajež, Loti pa se da noreti nekaj minut, potem pa že črta nazaj k mladičem. Še kar rada leži ob njih, noče jih pa več hraniti, prav hecna je. Sem pa Boni, zelo skrbno mamico sicer zasačila, da se je najedla in jim šla izbrihati pojedeno. To je seveda normalno in tega nagona Loti nima. Ne  vem ali si misli, da jih Loti premalo hrani ali kaj, da ji je to padlo na misel. Tudi sicer Boni vsak drugi dan zagotovo zasačim ležečo ob mladičkih... In Loti ji to pusti, pred dvema tednoma je lahko Boni samo sanjala o tem, da bi to naredila, je Loti tako grozeče zarenčala...

Smo pa zvečer komaj ubežali enemu smotanemu rotiju. No, saj prav, da začenjam spoznavati pse v okolici kjer živim. Lastnik je prepotenten najstnik. Itak, dane bo nič nareidl in uboga tudi. Ko sem videla telesno govorico psa, pa sem sklenila se obrniti in iti nazaj. Pa je tako planil za nami, da je fant padel in ga je nekaj metrov lekel po lužah in tejle plundri in se ustavil sredi ceste, kjer je avtov kar veliko in tudi kar hitro vozijo. Na srečo, da ni bilo nobenega. Sem še čakala, če rabi pomoč, pa je samo bentil za menoj, da mi bo drugič spustil psa... OK, takih se izogibam.

Sedaj grem pa končno pospravit še dve škatli in spat. Upam, da tretjo noč v novi hiši le prespim...



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1781 : 23 Marec 2008, 09:43:53
No, danes smo imeli prvo nesrečo. Kali in Delia sta se skupaj zapodili na žogico vsaka iz ene strani sobe in pri tem tako trčili z glavo, da se je Kali kar opotekla in nekaj minut cvilila, da je bilo kaj. Deliji pa nič, ker jo je tretina več kot Kali. No, potem se je Kali crkljala pri nas v dnevni na posteljici skupaj pri mamici, ostala Don in Delia sta se pa tako glasno igrala in vlekla krpo vsak na svojo stran, da smo že razmišljali, če je to renčanje od mančestrov ali od kakšnega dobermana... Sedaj se je tudi kali naspala, malo bolj previdna je kot prej in ugotovila je, da se splača biti malo bogi, ker te potem vsi crkljajo...

Po kosilu bomo šli malo na snegec, da naredim še kakšno snežno slikico mladičkov...



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1782 : 23 Marec 2008, 09:47:42
NO pa še nekaj slikic, ko je bil še sonček...



petra1

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 0
Odgovori #1783 : 23 Marec 2008, 11:18:36
Zdravo, sem si rekla, da bom kaj napisala kasneje tekom dneva na to temo ampak mi žilca ne da miru, da nebi sedajle kakšno besedo še sama dodala. Sem lastnica psičke Beti (stara bo 2 leti) in sedaj ponosna lastnica Spika.

Najprej bi rada poudarila, da niso vsi lastniki neuki, nevedni in naivni kot pravijo nekateri. Če bi bila, bi potem kupila psa preko oglasnika ali preko kakšne samooklicane kiniloškega društva ipt. Potem tudi nebi se najprej leto dni zanimala za karakter in značilosti  pasme, si kopico stvari prebrala in spraševala vsepovsod od pasme do vzgoje in vsega. Pa saj teorije je obilno, praksa je pa druga na vseh področjih. Mnenja so si in si vedno bodo različna. Lahko pa trdim, da mi je žal, ker sem Beti dobila med 9 in 10. tednom, ker bi marsikatere stvari bile drugačne. To, da je Spike že spoznal svoj dom se mi ne zdi napačno, ker je igriv, pogumen, vesel in ne kaže nikakršnih negativnih znakov. Lahko ga začnem že prej sama učiti, hoditi v šolo, navajati na stvari in navade družine v kateri bo preživel celotno svoje življenje.

Kasneje bom priložila tudi slike kako se mu godi in kaj dela (nič slabega). Poudarjam še enkrat niso vsi za en koš in je vsak posamezen primer zase poseben. Zakon je eno, praksa je drugo.

Vsakdo ima svoje mnenje in vsakdo ima pravico to mnenje tudi izraziti. Jaz lahko povem le svojega (fino bi bilo če bila tudi strpnost prisotna za vse) in lahko rečem, da o pasmi vem veliko, izkušnje tudi že imam, svojmu novemu sončku pa nikoli nebi dopustila, da bi se mu kaj pripetilo in vem, da mu bo samo lepo. Zase tudi vem, da vedno poslušam nasvete in kritike drugih, presodim pa itak sama.

Takim temam ni ne konca ne kraja, ker so drugačna mnenja in videnja ampak to so samo plusi, da se diskutira o tem, ker bi se moralo ampak brez žaljivk in vsega ostalega, pa saj se lahko kulturno pogovarjamo a se ne mormo?? Torej tudi jaz čakam na odgovore na zastavljena vprašanja. :)



bariton

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1784 : 23 Marec 2008, 11:28:40
Odgovor Petre1 je dokaz, da Mantera mladičev pri 5,5 tednih ni samo posodila ampak jih je resnično ODDALA!. Še enkrat povem sledeče: moj namen ni bil slab, hotel sem samo opozoriti na res pretirano zgodnjo oddajo mladičev od doma. Če pa še vedno tiščite glavo v pesek vam pa ne morem pomagati.



petra1

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 0
Odgovori #1785 : 23 Marec 2008, 11:37:47
odgorov petre1 je bil samo odgovor na to ali se to meni zdi napačno ali pravilno, ni pa bilo nikakršnega govora o tem kakšen je dogovor med nama ali je to to ali ga pripeljemo nazaj :) je tako, torej.... Se pa strinjam, da je treba presoditi seveda. Je pa dejstvo, da so ostali mladiči še pri njej, če bi jaz imela mladiče in če bi poznala lastnika, bila na vezi z njim dobri dve leti in če bi imel že izkušnje z pasmo potem bi tudi jaz oddala mladiča prej. Saj pravim vsak primer je razred zase. Sicer pa sem povedala samo svoje mišljene diskutiranje o temah in dogovorih katerih se ne pozna je pa popolnoma nesmiselno. Sicer pa čakam tudi jaz na zastavljena vprašanja ampak ne zato, da bi te poznala kot osebo ampak o kredibilnosti. Vsak lahko prebere zakone in pravila, kolk je pa resnično prakse je pa druga debata. Sicer so si pa tudi vsepovsod strokovjnaki iz istega področja vedno v konfliktih. Še enkrat poudarjam ni vse za v en koš. Vsak pa ima pravico do svojega mnenja. Sicer pa karkoli bom rekla, bo za enka ok za drugega pa ne tko da....



bariton

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1786 : 23 Marec 2008, 11:46:53
Od svoje matere sta pri 5,5 tednih odšla dva mladička, od tega eden resnično v dom, kjer že poznajo pasmo (čeprav še vedno ne odobravam tega), drugi pa v neprevejen dom. Moja kredibilnost pri tem nima nič, če nekdo dela hude moralne napake. Da to opaziš in opozoriš, ni potrebno, da si predsednik KZS.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1787 : 23 Marec 2008, 12:00:51
bariton še vedno čakamo na odgovor, ki ga ni in ni ???


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1788 : 23 Marec 2008, 12:05:43
Ja, Bariton, a ni čudno, oddala sem mladiče in povem ti, da še noben ni cepljen in tetoviran. Si brihten... Saj ti bo Petra povedala, da smo dogovorjeni, da ga dobim v ponedeljek zvečer nazaj. Pa ne, ker sta si premislila, ampak, da jih tetoviram in cepim, da jih pregleda veterinar, da jim postrižem kremplje, še enkrat okopam in potem jih lahko dobijo dokončno, skupaj z dokumenti, ki jih tudi ta teden pričakujem.

Hudo kršim zakon, pokliči inšpekcijo, najbolje, da še predsednika vlade in še policijo, ker sem pač zločinec. Pusti si dopovedati, da se pasem ne more metati vseh v isti koš. Prav tako, kot ti bodo inštruktorji povedali, da se z eno pasmo lahko začne delati, ga šolati zelo zgodaj, z drugo pa ni šanse, ker temu še ni dorasel. In zato se tudi lahko ene pasme pari že pri 1,5 leta, druge se priporoča pri 3 letih, in ene osebnostno dozorijo pri 1,5 leta, druge pri 3 letih itd. Pa tudi zakon pravi, da zaradi mene lahko takoj po enem letu psico pariš, pa tega vzreditelji ne počnemo, ker sami presodimo, kdaj je psica za to zrela. Malo si naštudiraj še kakšno strokovno literaturo o različnosti med pasmami, pa boš vse kapiral.

Če želiš, zato tudi sama nisem pristaš skupinskega šolanja, ker ene pasme in eni lastniki dojemajo hitreje, drugi počasneje, zato sama šolam individualno oziroma po nekaj sorodno dojemljivih pasem in lastnikov skupaj (največ 3). In verjemi, da gre za takšno šolanje bistveno več mojega časa, kot če bi jih zbasala v eno skupino 10 ljudi, odpikala svoje dve šolski uri in me ne brigajo do naslednjega srečanja.

Zakoj tudi nalaga, da je treba psa po ta novem pri 3 mesecih cepiti proti steklini in ga čipirati. Pa sama po priporočilu nekaj veterinarjev raje cepim mesec kasneje, tako, kot smo jih cepili pred nekaj leti, saj so mi rekli, da je cepivo zelo močno in da je to država naredila zato, da bi se število cepljenih psov povišalo. Skratka, sem en mesec v prekršku, še večjem, ker to priporočam lastnikom svojih mladičkov, a ne? Pa če kaj veš, to cepivo učinkuje v resnici dve leti, pa tudi zakon nalaga, da moramo cepit vsako leto. Veš zakaj? Ja, da država pokasira več denarja, a ne?

Skratka, začni brati zakone malo z zdravo pametjo in se jih ne drži kot hudič križa.

IN če delaš res v največji blagor psov, potem temeljito preuči svojo pasmo, se poveži z xy dobrimi vzreditelji, veterinarji, najboljšimi sodniki in poznavalci te pasme, potem pa ugotovi, kaj je za tvojo pasmo res najbolje. Sicer pa po tvojih odgovorih sklepamo, da ne vzrejaš, ker temeljnih podatkov o tetoviranju, cepljenju, čipiranju itd. ne poznaš. Kot vidiš, ne mislim edina tako, obstaja kar nekaj pasem, sploh delovnih, za katere je priporočljivo, da se čim prej oddajo. Pa daj njim skoči v glavo, če si upaš in to osebno, ne takole skrito preko foruma. To je zame otročje, oprosti.

Mimogrede Bariton, daj usmeri svojo gonjo prosti dosti hujšim napakam, zaradi katerih psi umirajo ali so hudo pohabljeni, fizično ali psihično. Obljubim ti,d a boš imel vso svoje žviljenje in 24 ur časa na dan premalo, da kaj konkretnega spremeniš.

Jaz sem se tudi začudila, ko so mi sicer priznani vzreditelji, ki sem jih vprašala, katera je prva hrana s katero futrajo 4 tedenske mladičke odgovorili, da pač otroška hrana, keksolino, rižolino itd. Meni pač na misel ne pride, da bi to mladičkom dala, ker sladkor in druge stvari, ki so dobre za otroke niso zdrave za pse. Aja, to te ne zanima, ker ni zakonsko napisano, kaj se daje mladičkom za jest.

Predlagam ti, da narediš raziskavo, kateri vzreditelji oddajajo mladičke pri dopolnjenem 5 tednu in bojim se, da boš zelo razočaran, hud, jezen... Najemi odvetnika in nas toži, če boš potem bolj mirno spal. Lahko pa si ogledaš moje mladičke sedaj, ko imajo 6 tednov in čez tri tedne, pa si ustvari svoje mnenje. No, zakaj ne sprejmeš izziva?



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1789 : 23 Marec 2008, 13:22:29
No, evo, pospravljam v omare iz škatel in sem našla že prvo literaturo. Knjigo Karmen Zaharijaš: To, priden!

Citata
- iDEALNO JE, ČE MLADIČ ZAPUSTI LEGLO, KO JE STAR OKOLI 7 TEDNOV (v tem času si začne iskati svoj prostor za opravljanje potrebe, kar olajša navajanje na čistočo).

- Obdobje med 8. in 11. tednom pa je obdobje vtisnjenja strahu. Obdobje, ko se začne mladiček bati nenadnih glasnih zvokov, nenadnih premikov, drugih psov itd. Zato se v tem času celo priporoča izogibanje obiskom pri veterinarju, energičnim zahtevam, prehodu v novo okolje, k novemu lastniku.

Da to kaj misliti, kaj je bolje za mladička, kdaj ima večje težave v novem okolju?




botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1790 : 23 Marec 2008, 13:29:26
To velja potem za vse mladičke ne glede na pasmo? Glede na to da imajo eni hitrejši in eni počasnejši razvoj. Iz katerega leta pa je ta knjiga? (osebno zbiram vse možne informacije, ker me zanimajo te zadeve, zato tudi sprašujem)


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1791 : 23 Marec 2008, 13:46:19
Knjiga izdana septembra 2005.

Ne, če mene vprašaš, ne more veljati generalno za vse pse, za vse pasme. Spomnim se, da sem se na eni razstavi pogovarjala z gospo, ki v Nemčiji vzreja tibetanske pasme, kar nekaj od njih in je rekla, da so te pasme bolj počasne in da jih oddaja okoli 12. tedna, da jih tudi pari šele okoli 3. leta, da se jih šolati začne kasneje kot druge pse itd. Sama se na te pasme ne spoznam, tako, da sem to vzela na znanje, ne morem pa o tem soditi.

Največ sem se pogovarjala pa z vzreditelji malinkotov, ker sva ga z možem najprej hotela že pred dvema letoma takoj kupiti. In vsi so jih oddajali z dopolnjenim 5. tednom, ker so mi tudi rekli, da se potem smo še rangirajo in cufajo, kar je potem le še slabše.

Nisem še prišla do tiste literature, jo pa nekje imam, kjer nek ameriški strokovnjak piše, kakšne izkušnje imajo vzreditleji in novi lastniki z 20 različnimi pasmami, glede tedna oddaje. In to mi je takrat dalo misliti. Se pravi, da je ključen podatek, kakšna pasma je, je hitreje prilagodljiva, bolj osebnostno stabilna, hitreje učljiva itd. ali vse to počasneje. Vzreditelj mora sam preceniti.

Npr. Bonini mladički so iz vseh treh legel bili dosti bolj zadržani, kot tile od Loti, ki so zelo korajžni, vse si upajo. Bonine sem morala privajati na sesalec, ker so se ga sprva bali, bili zadržani, tile od Loti so pa takoj plezali po njem. Bonini mladički so bili bolj rezervirani do tujcev, pa naj ti, ki so me obiskali povedo, kako takoj plezajo k vsakemu, ki ga vidijo. Bonine mladičke je bilo treba več stvari naučiti, npr. igra s krpo, več ponovitev sem morala narediti, tile so dosti hitrejši. Skratka, slediti moraš mladičke, opazovati jih, mislim, da ni enoznačnega odgovora, pri katerem tednu. Če pa si skrben vzreditelj itak poznaš zelo dobro vsakega mladička posebej in potem slediš nejgovemu razvoju. Saj se bo še kateri lastnik mojih mladičkov oglasil in povedal, koliko sem prav glede na spoznan karakter mladička pri oddaji napovedala, kakšen zna biti kasneje, koliko sem se pri kom zmotila... Saj to mi je bistveno, da določen mladiček dobi prav zase najboljšega gospodarja. Na srečo so tile mladički zaradi enotne barve zelo podobni. Verjamem pa, da tisti, ki imajo bolj barvno različne mladičke imajo večje težave, ker si eni lastniki želijo svetlejšega, temnejšega, ne vem kako obarvanega in jih dosti manj zanima značaj. Sama sem npr. želela najbolj svetlega malinkota, čerpav me je Nuška opozorila, da je šef krdela in da bom imela dosti težav z njim med šolanjem, ker se bo vedno rangiral z menoj in hotel biti šef. In je bilo precej res, a to sem vedela že takrat, pri svojih 19. letih, ko sem ga dobila. In mi ej bil precej na kožo pisan, ker sem tudi sama precej temperamentna.

Prav zato za Delio, psičko čakam, da bi si jo zaželel kdo od izkušenih agilitašev, ki zna s hitrimi psi, takimi kot npr. Ivaninimi pinči. Sama vem, da ne znam, zato vem, da s to psičko agilitija ne bi delala, nisem tako dober vodnik in to tudi priznam.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1792 : 23 Marec 2008, 15:37:11
Veš kaj mantera ti si pa zame ena najboljša vzrediteljica. Pa lohka ti je čist useen kaj si drugi misljo o teb važn je, da ti veš, da mladičkom delaš samo dobro. Bariton se že kr sprašujem kdo sploh si. Koliko časa posvetiš svojim psom. Koliko jih sploh imaš-različnih pasem. In še veliko vprašanj se nahaja v moji glavi.
Pa ne kritizeraj ljudi, če jih ne poznaš dobro. Ne krivi po nedolžnem. Kaj pa ti veš kaj mantera dela s svojimi mladički. A se ti vpišeš na en forum, da potem kritizeraš ljudi al kaj? >:(



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #1793 : 23 Marec 2008, 15:51:10
Vsaka "vroča" debata je za moje pojme več kot dobrodošla, saj se človek pri prebiranju le teh veliko nauči ( vsaj jaz se  :-[ )
Zato je dobro, da se vseke toliko najde kakšen "kurjač", ki malo podžge temo, da ni dolgčas  :D

Je velik bolj zanimivo, kot lepljenje slikc in vsakdanji bla, bla  ;)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1794 : 23 Marec 2008, 16:15:46
kaskae vidim, da te veseli, da se nekdo prijavi na forum samo zato, da dela sranje kot je že Ivana lepo napisala in se skrivajo za nickom in si niti odgovorit ne upajo na že večkrat zadano vprašanje :(



bariton

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1795 : 23 Marec 2008, 16:53:46
Kaskae, to je tudi moje mnenje. A ni že dolčas sam od Mantere brat, kdaj so šli lulat, pa kakat, pa papat....naj si odpre privat forum pa trobezlja take bedarije.

Nimam pa vam vsem skupaj kaj odgovorit, ker mi VI niste odgovorili na vprašanje. Kako si more nekdo kar tako dovoliti tako zgodaj oddajati mladiče!!! Kajti, če to lahko počne Mantera, potem to lahko počne kdor koli! Pa da ne boste čez dva meseca vsi zgorženi pisali, kako je nekdo, npr. From Long Neck, oddal mladiče pri 6 tednih in kako ga je treba zaradi tega OBESITI!



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #1796 : 23 Marec 2008, 17:01:53
kaskae vidim, da te veseli, da se nekdo prijavi na forum samo zato, da dela sranje kot je že Ivana lepo napisala in se skrivajo za nickom in si niti odgovorit ne upajo na že večkrat zadano vprašanje :(

Zame je pač poučno, da ste razpravljali o tem, kdaj je kakšen mladič goden za oddajo, ne favoriziram nikogar, ampak forum je bolj kot ne namenjen debatam o psih in ne o uporabnikih, kdo dela koliko sranja je pa odvisno koliko mu to dovolijo admini foruma  ;)
Glede na to, da si zadnje čase nekaj napičena proti meni, bi bilo lepo, če bi mi pojasnila zakaj, lahko tudi na ZS  ???


Aja pa še to, če vse napisano drži se bom tudi jaz v bodočnosti, ko bom kupoval mladiča, mogoče odločil, da ga vzamem prej kot pri 8-tednih, če bo vzreditelj to pustil seveda :)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1797 : 23 Marec 2008, 17:10:30
še eno vprašanje imam, mogoče je že napisano pa se ne spomnim, mantera, kdaj ti odstavljaš potem mladičke? Od kdaj naprej so izključno na trdi hrani in ne sesajo?


bariton

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1798 : 23 Marec 2008, 17:17:00
Po pregledovanju foruma, sem našel temo, v kateri ste že debatirali o primerni starosti za oddajo mladičev. Pa je zelo zanimiv post LANABELE, z dne 11.6.2006, ki se glasi:

 "Ne moreš. Po zakonu jih moraš imeti do zaključenega 9 tedna sicer te baje lahko čaka krepka kazen. Prodati mladiča pred 7 tednom in necepljenega pa je nedopustno tudi po kinoloških standardih. "

Zanimivo dvojno interpretiranje iste osebe! Nekoga ščiti, nekoga pa napada.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1799 : 23 Marec 2008, 17:20:34
kaskae jaz rajši gledam slikce po forumih kot pa kregarijo ;) :P