Manchester terier

Eki · 706472

casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #2970 : 23 September 2008, 08:29:32
Čara, tisti na fleksiju je naš mali Don. Na prvi slikici pa ni mančester, ampak nemški pinč. Eno od psičk sem na sprehodu fotografirala tudi sama in je bila prav zares lepotička.

S katerim programom narediš tisto zameglitev zadaj? 

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #2971 : 23 September 2008, 08:33:11
In še dve slikici za primerjavo med mančestri in pinči. fanta se nista mogla upreti tej ritki :)  :-[

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2972 : 23 September 2008, 11:35:15
Čara, tisti na fleksiju je naš mali Don. Na prvi slikici pa ni mančester, ampak nemški pinč. Eno od psičk sem na sprehodu fotografirala tudi sama in je bila prav zares lepotička.

S katerim programom narediš tisto zameglitev zadaj? 

Se posipam s pepelom. Ni prvič, da sem tega nemškega pinča zamešala z Manchestrom :-[ Tisti program je pa Photoshop CS2-zdaj je zunaj 3 in je še boljši.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #2973 : 23 September 2008, 19:39:35
Jaz sem pa danes spoznala 18-ko, Chapija.  :P Moja 1. realcxija je bila: O, madona, dobermana imaš.  :-[ :-[ :-[ Ko smo se malo bolj spoznali, sem ugotovila, kako luškan in igriv je ta kuža. Zanima pa me, kako odvadit kužata grzenja rok in nog. Pa čeprav v hecu. Ga recimo želiš pobožat, pa te zagrabi za roko - neprijetno. In morda še ena zelena: to je verjetno lastnost vseh mlajših kužkov, ne ravno teh, kajne?  :-[ Pse mam zelo rada, sem pa trenutno bolj mačkarica. Če vam ni odveč odgovorit, bom zelo vesela, se bom pa ziher prebila skozi teh 100 postov - eventually.  ;D

Še nekaj: ali ti psi v mrzlih dneh potrebujejo kako "oblačilo" ?



Bettina

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Beti na Pohorju
Odgovori #2974 : 23 September 2008, 19:56:48
Fitzgerald, naša MT-jevka je kot mala res ogromno grizla. Ko malo odraste se zresni in res je ponavadi tako pri vseh mladih kužkih. Je pa res, da ti psi potrebujejo veliko pozornosti in si jo zagotovijo tudi na način v smislu; glej me, tu sem - z grizenjem. Pozimi ne potrebujejo oblačila, nasploh smo lastniki mančestrov (vsaj ti, ki jih poznam) zelo proti plaščkom. Ti psi so zelo nezahtevni za nego, potrebujejo pa gibanje in - kot sem že rekla - pozornost.



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #2975 : 23 September 2008, 20:01:58
O, hvala za tako hiter odgovor. Mislim, da je Chapi star kakih 14 mesecev, torej ni več mladič. Sem vidla, da je čist nor na vlečenje - vem, xa je treba pri taki igri psu popustit, pa vendar, a to velja tudi za nelastnike, torej za tiste, ki jih pes enkrat, dvakrat ... vidi?

Kako v bistvu lahko gost psu, ki mu nonstop skače po nogah (in ga prosi za igro) dopove NE? Verjetno je to bolj domena lastnika, kajne?

Pa mislim, da je Casper bratec od Chapija, ker je na C (isto kot Chopen).  ;D



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #2976 : 24 September 2008, 09:07:14
NO, končno sem se tudi sama prebila iz medijskega molka. Končno sem dobila popravljen računalnik. Sedaj mi pa prosim prizanesite z virusi naslednje nekaj let...

Ta vikend je bil res kar naporen, a sem ga bila tudi vesela. Hvala Casper, si že vse napisala, tako, da dodajam samo piko na i. Sama sem bila res razočarana na švedsko sodnico v soboto na CACIB, saj ne vidim potrebe, da tako kratkodlako pasmo, kot je naša in na kateri se vse vidi iz nekaj metrov razdalje, pretipaš vsako kost posebej. Vsaj mladiček tako živahne pasme, kot je naša, gotovo ne bo stoično prenašal takega pregleda. Je pa za prvo razstavo Don pokazal, da se zna izjemno lepo nastaviti in hoditi, samo kadar hoče. Upam, da se mu ni preveč zamerilo vse skupaj in da se vidimo še na kakšni razstavi.
Na specialki sem opazila, da se je kar ustrašil, da bo spet hotela sodnica ga celega 'prešlatati' in je začel skakati. A kot je to sodnica videla, je pravilno reagirala, naj ga dam na tla in ga postavim v njegovo pravilno stojo. Tako, da upam, da se mu ne bo razstava preveč zamerila.
Vsaka razstava je loterija, predvsem ker ne veš, kakšen sodnik kako ocenjuje. Samo da eni sodniki to priznajo, drugi pa so pametni za tri, ko pa prebereš njihove opise vidiš, da pasme ne poznajo... Tako so Loti že trikrat kot napako napisali, da nima ravne hrbtne linije, ki je sploh ne sme ta pasma imeti...
V nedeljo je bila sodnica, ki je ocenjevala Naja in Loti prijazna. Imela sem občutek, da je že videla MTje v svojem življenju, tako, da sem jo vprašala, kako vidi mojo vzrejo. Opozorila me je, naj ohranim pravo višino, kot jo ima Loti, ker so povsod precej previsoki predstavniki te pasme. Pa na hrbtno linijo me je opozorila, ki jo ima Loti kar lepo (njena mama še dosti lepšo), ker pravi, da več kot polovico predstavnikov te pasme, ki jih je videla, imajo že skoraj ravno hrbtno linijo, kar je tudi kar huda napaka pri pasmi.
Zelo sem bila  vesela, da sem navdušeni Bettini dala priložnost zahendlanje Naja za BOB. Izjemno hitra učenka je, dobro opazuje in posnema. Bettina, iz pravega testa si, z veseljem te za prihodnje leto pripravimo za junior handling... Sicer pa šibaj v RO, kjer mislim, da bosta vidve z Beti najbolj uživali... Še enkrat vam hvala za vso gostoljubnost in CD z vsemi filmčki in slikcami...

Sicer je mene osebno zeblo kot cucka oba dneva, prišla sem kar prehlajena domov, tako, da upam, da se do Budimpešte spet skupaj sestavim...

Sem slišala, da sta moji dve kuži nalajali eno punčko. Ne vem zakaj, ker zlepa nikogar ne nalajata (razen seveda, ko pridete na obiske). Če pa, potem takrat, ko sta se čutili kaj ogroženi in se nista imeli priložnosti umakniti stran. Kaj več težko komentiram, ker nisem videla, je pa Casper prav reagirala. Je bilo pa gotovo tako, da se je ena počutila zelo ogroženo in se ni zmogla tako hitro umaknit, zato je nalajala punčko, druga pa ji je avtomatično (čredni nagon) sledila. Sicer me čudi, da otroka, ker se najraje gresta crkljat prav k otrokom, vsaj Loti, Boni pa ima še strah iz mladih let, ko sta jo dva fantka tako brcnila, ko je imela 4 mesece, da je kar odletela po zraku. Če že koga, potem nalajata moške, ker se jih tudi zaradi slabih izkušenj najbolj bojita... Nista posesivni na prostor, če bi jima kdo šel preblizu, bi skočili stran. Edino ne bi pustili, da bi kdo hotel prijeti njuno ležišče, nahrbtnik, to pa čuvata... Je pa res, da mene ni bilo in takrat imata krajše živce, čeprav to še vedno ni opravičilo.

Večkrat pridem hči iskat v vrtec s kužama, ki ju medtem pustim zunaj na ograjenem dvorišču spuščeni - privezani nikakor ne, ker je večina otrok precej vsiljivih in hočem, da ima psica možnost se umakniti, če ji to ni všeč. Tudi dvakrat sem imela v vrtcu kratko predstavitev pred otroki in starši, kako se pravilno približaš kužku, ga pobožaš, česa nikoli ne naredi kužku in kako reagirati, če prepoznaš agresivnega psa, ki hoče napasti, ugrizniti (to je bilo za starše). Takrat sta bili moji kuži spuščeni med otroki v vrtcu. Sprva seveda zadržani, bolj pri meni, potem pa sta počasi sami začeli raziskovati in kdor ju je hotel pobožati prav, kdor pa se ju je bal, sta šli stran. Tako, da želim, da ima čim več otrok pravilno vzgojo glede obnašanja do kužkov. Je pa res pravilo, da se pes ne počuti ogroženega, tako, da nikoli ne zavežite nekam psa in tvegate, da hoče vsak početi kaj, česar pes ne mara, pa se niti umakniti ne more, ker potem lahko tvegate, da v samoobrambi tudi ugrizne.

Kar se Chapija tiče in skakanja. Chapi je bratec od Casperja in Naja, ki sem ju že omenjala. Sama obožujem pse, ne trpim pa, da je pes vsiljiv, me grize, skače po meni in izsiljuje za igro. Lastnik je seveda tisti, ki mora psa v takem primeru zamotiti, mu omejiti gibanje ali če že ne gre drugače, dati stran od obiskovalcev. Kot gost seveda psa ne poznaš, če še pesjanar nisi, se ti pa res ne sanja ali se moarš podretiti psu v njegovi želji po igri ali kaj. Chapi je kar malo samosvoj, ima močan karakter in v njegovi vzgoji je premalo doslednosti in jasno postavljenih mej, pravil. S takimi psi se ni dobro igrati iger dokazovanja moči (vlečenje), če pa že, potem mora vedno lastnik 'zmagati', se pravi, mu iztrgati predmet iz gobca, oziroma še bolje, zahtevati, da na povelje 'spusti' pes preneha z igro, kasneje mu predmet spet da, vendar se s psom ne igra več. Samo nesamozavestnim, značajsko šibkim psom se pri igrah popušča, da so oni zmagovalci, da malo dobijo na samozavesti... Ko smo bili mi na obisku, Chapi ni ne izsiljeval, ne skakal po nas, ker je takoj prepoznal mene in se spomnil mojih pravil za pse. Je pa res, da je MT pasma, ki obožuje učenje, kakšne miselne igre in seveda jasna pravila, kar pa težko dopovem njihovim lastnikom, saj je kuža tako luštkan, da večkrat popuščajo pri pravilih vzgoje. Sicer pa je že Bettina odgovorila: ne, ti psi ne potrebujejo nobenih plaščkov pozimi, samo ves čas se morajo gibati. Moji dve psici me zadnje dva tedna prav izsiljujeta, da ju spustim ven, da divjata okoli hiše, pa sem sama že fino zadekana, njiju pa očitno še nič ne zebe. Je pa pri tej pasmi, ker imajo tako kratko dlako in nimajo poddlake, ki ohranja toploto fino vedeti, da preden se jih da za dlje časa na mraz (mi gremo vsak vikend kadar je sneg za kakšno uro gazit po snegu in to skakanje iz snega obožujejo), naj ne gredo iz dobro zakurjenega avta ali stanovanja, kjer je 25 stopinj direktno na minus 10, ker potem se bodo logično začeli tresti in se lahko prehladijo. Zato mi, kadar gremo pozimi kam dlje z avtom na sprehod, nič ne zakurimo v avtu, kadar gresta pa iz hiše, sta nekaj časa v predprostoru ali garaži, da se navadita na malo nižjo temperaturo in ni tak šok, ko prideta na mraz. Še odgovor glede grizenja: noben pes nima kaj grizti kogarkoli razen svojih kosti in igračk. Tega odvajam že nekaj tedenske mladičke, predvsem s preusmerjanjem pozornosti na igračko. Takrat praviloma mladička postavim na tla in mu za nekaj trenutkov ne namenim pozornosti, ko pride k meni in ne da takoj mojih rok med svoje zobotrebce, pa se začnem z njim igrati. Če grize odrasel pes, pa je to bolj stvar nevzgoje, v tem primeru se pove lastniku in mora on reagirati, če ga ne more preusmeriti (naj mu da npr. eno kost za grizti, da boste imeli mir ob obiskih), naj ga prime za zaprt gobec, jasno reče 'ne grizt!' in ga da izved dosega gostov za nekaj minut. Čez nekaj minut naj ga spet spusti in preveri, če je skapiral, kje ga je polomil. Je pa res, da so eni psi tako veseli obiskov, da bi jim najraje po glavah plezali... Samo poglejte, kako rad se Casper privije in ime objema, to me pa res gane...
Fitzgerald, še to bi vprašala: kako ste pobožali Chapija. Prvo pravilo je, nikoli od zgoraj navzdol in nikakor ne po glavi... K manjšim pasmam se počepne in se ga poboža kjerkoil po plečki ali hrbtu. Samo če sama počepnem k svojim kužkom, me od navdušenja skoraj po tleh vržejo ali pa mi skočijo v objem, naročje (npr. Naj). Če vidite, da je pes živahen, počakajte, da se malo umiri in ga takrat pobožate. To bi skoraj moralo pomagati.
Ne, noben pes nima kaj zagrabiti roko, ne iz heca, ne iz igre. Tega tudi sama ne dovolim, pa sem pesjanarka, ki marsikaj dovoli kužkom. In ne, ni značilno za manjše pasme, da bi kar ugriznile, če se jih poboža, razen nekatere, ki imajo stalen občutek ogroženosti. Tu gre za čisto nevzgojo. Mogoče pa ne bo odveč, da napišem, da kadar se približate psu, se nikoli ne približajte z dlanjo, ki je obrnjena proti psu. Eni psi se čutijo tako ogroženi, psi, ki jih kdo tepe sploh znajo panično ali obrambno reagirati, veliki psi pa lahko to doživijo kot izzivanje in zagrabijo roko. Tako, da dlan najbo vedno obrnjena navzgor in jo daste h kužku ne od zgoraj navzdol, da ne ve, kaj je v njej, ampak mu jo naprej pokažete, dlan obrnete proti njemu, počakate, da vas povoha, potem pa ne bi smel več imeti razloga, da bi grizel roko. So pa nekateri psi, ko hodim po obiskih tako silno navdušeni in malo živčki, da začno avtomatično grickljati naše roke, a sama tudi tega ne dovolim....

So pa tudi meni zelo padle v oči tiste pinčevke (no, nisem pogledala, koliko je bilo samičk). Gospod je bil iz Nemčije in meni sta bili predvsem rjavi samički zeloooo všeč. Je pa fino, da imamo sedaj mislim, da vse slike psov, s katerimi našo pasmo zamenjujejo, tako pritlikavih, srednjih (nemških) pinčev in dobermanov. Mogoče se sedaj samo še slikamo z eno gladkodlako nemško lovsko terierko (mogoče raje samčka, ki so višine naših samičk), potem pa mislim, da bomo izčrpali vse mogoče pasme, ki so tej pasmi podobne.

Kar se pa koledarja tiče: vsaka čast Casper, da se je res potrudila in že čisto profesionalno pripravila koledar. Odločila sem se, da bi natisnila kar 50 izvodov in lahko vsak še komu ponudi, bolje, kot letos, ko mi jih je za ene 10 ljudi zmanjkalo...

Bettina: poveži se z Italjančkom, smo jo spoznali, zelo simpatična punca in tisti hrtek me je zaradi svoje sproščenosti tudi čisto navdušil. Škoda, ker nismo imeli priložnosti jih spustiti in si ogledati en coursing z njimi.... Skratka, poveži se z njo in pojdi najprej na RO, da Beti dobi več poslušnosti in navezanosti nase, tudi na samozavesti mora pridobiti. Ne rabiš tekmovati, samo nauči se večino vaj. Ko pa to znaš, pojdita na agiliti, kjer bo, po mojem najbolj uživala, kot vsi MTji. Upam, da meni prihodnje leto uspe postaviti agiliti in RO parkur, tako, da boste z LJ konca se lahko hodili zabavati s kužki in seveda jahati, kar pri nas...

No, pa sem se spet razpisala za dva tedna nazaj....



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2977 : 24 September 2008, 09:58:41
Zelo sem bila  vesela, da sem navdušeni Bettini dala priložnost zahendlanje Naja za BOB. Izjemno hitra učenka je, dobro opazuje in posnema. Bettina, iz pravega testa si, z veseljem te za prihodnje leto pripravimo za junior handling... Sicer pa šibaj v RO, kjer mislim, da bosta vidve z Beti najbolj uživali... Še enkrat vam hvala za vso gostoljubnost in CD z vsemi filmčki in slikcami...
O to pa le, da bo še tam kakšen MT-jček oz. MT-jka :o


Bettina

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Beti na Pohorju
Odgovori #2978 : 24 September 2008, 11:51:55
O to pa le, da bo še tam kakšen MT-jček oz. MT-jka :o
Ja, Aska res premišljujem o tem. A ti treniraš RO?? Mislim, da bi bila to super zabava in šola zame in za Beti. Doma sva si že postavile en tak poligon ampak samo z ovirami preko katerih skače. V katerem klubu pa treniraš?

 

Zelo sem bila  vesela, da sem navdušeni Bettini dala priložnost zahendlanje Naja za BOB. Izjemno hitra učenka je, dobro opazuje in posnema. Bettina, iz pravega testa si, z veseljem te za prihodnje leto pripravimo za junior handling... Sicer pa šibaj v RO, kjer mislim, da bosta vidve z Beti najbolj uživali... Še enkrat vam hvala za vso gostoljubnost in CD z vsemi filmčki in slikcami...


Joj, toliko komplimentov na kupu.  :-[ :-[ :-[ (zardevam)  Naslednji torek grem ob sedmih informativno pogledat trening agility-ja in RO. Seveda bom najprej šla na tečaj RO, potem pa na agility. Moram priti kaj k vam, da malo zvadim to handlanje! Meni je bil res užitek z Najem v ringu, pa še tako lepo je stal... A si že preizkusila tisto igračo, ki ste jo dobili za nagrade na specialki? Tista žogica je podobna teniški, pa me zanima ali so tudi vlakna te žogice strupena za psa. Beti sem že parkrat zdirkala z njo in je res uživala.  ;D



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2979 : 24 September 2008, 12:01:11
Ja, Aska res premišljujem o tem. A ti treniraš RO?? Mislim, da bi bila to super zabava in šola zame in za Beti. Doma sva si že postavile en tak poligon ampak samo z ovirami preko katerih skače. V katerem klubu pa treniraš?
Ja treniram to, no letos zaradi poškodb sem res izredno malo :-\ Drugače tudi tekmujeva. Do jeseni sva bili na 5. mestu v skupnem seštevku. Na zadnji tekmi sva za pičli dve stotinki prekoračili čas in sva bili tako diskani :-\ :-\ Kaj čmo, če je bilo bolj zanimivo vohlanje po tleh ;) :P No ja tudi moje napake so bile, vsaj pri eni tabli, kjer sem ga hudo pobiksala :-[ :-[ A to ni krivo bilo končnemu rezultatu ;)
Vidve kar začnita s tem, res je super RO in komaj čakam,da se na kakšni tekmi srečamo.

lp


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #2980 : 24 September 2008, 20:23:26
Sem slišala, da sta moji dve kuži nalajali eno punčko. Ne vem zakaj, ker zlepa nikogar ne nalajata (razen seveda, ko pridete na obiske). Če pa, potem takrat, ko sta se čutili kaj ogroženi in se nista imeli priložnosti umakniti stran.
Verjetno sta bili samo napeti, nič kaj drugega.
Z Evo (punčko, Anino nečakinjo) sva samo šli mimo, da bi prišli do ringa, kjer je bilo dosti gužve. Šli sva kaka dva metra stran, čisto ob ljudeh na najini desni.
Kot pravim, verjetno sta bili res malo znervirani, kar v taki gužvi in masi ljudi, ki se ustavljajo in podobno, res ni nič nenavadnega.

So mi pa tejle ''česterji'', kot jih imenuje moja sestrična, resnično zelo simpatični.  :D

V Celju včasih vidim enega, v parku se sprehaja z lastnikoma, pa me zanima, če je mogoče iz vaše vzreje, ker je res en lepotec(ali lepotička  :-[ ) ?



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #2981 : 25 September 2008, 15:44:07
Ja, v Celju se pa sprehaja Eli, 10 mesečna psička, od Lotine sestrice hči, ki je pri meni v šolanju in predvsem socializaciji. Simpatična, a ne mara psov, ne mara dotikanja, precej samosvoja je in zelooooo razvajena. Je pa zelo simpatična, na kakšni strani nazaj poglej, ko jo je Casper slikala, ko jo je njen Casanova osvajal in jo na koncu že čisto osvojil... Računam, da bo prihodnjo pomlad že zelo simpatična do kužkov, vsak teden jo videvam in je vedno bolj poslušna in bolj zaupljiva, sicer se še kdaj zažene proti mojima kužama in ju popade, a vedno manjkrat. Skratka, simpatična psička. Kar pobaraj kdaj gospo in gospoda, sta simpatična in jo previdno pobožaj, samo ne okoli glave, ker je še precej občutljiva. SIcer pa, več kot ji boste dali šanse za vajo, hitreje bo napredovala, tako, da navali...

SIcer pa je novica, da si sama uvažam samčka precej perspektivnih staršev. Oče je Anglež, trikrat je bil drugi ali tretji na Cruftsu, mama precej majhna psička in zelo lepa, tako, da računam, da zna tudi samček biti precej perspektiven plemenjak. Čez nekaj tednov se skoti, potem pa ga bom seveda budno spremljala in kot dobim slikco, vam ga pokažem. Tako si nameravam čez nekaj let oblikovati svojo linijo te pasme, ki bo predvsem kar najbolj sledila pasemskemu standardu...

Bettina, sem vesela, da si se tako lepo počutila z Najem v ringu. Hm, če prideš kaj 8. in 9.10 v Ljubljano, te vzamem na razstavo v Vrtojbo in ti dam novo priložnost za hendlanje, lahko tudi z Najem. Upam, da mi uspe za to razstavo shecati še Jola, Byrona in Dona, hm, še kakšno samičko bi rada razstavljala... Katera se javi... Tam bomo zagotovo videli kar nekaj Italjanskih MTjev



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #2982 : 26 September 2008, 15:18:21
mantera, hvala za izčrpen odgovor. 

Bom odgovarjala kar po točkah.

1. Ko sem prišla, je lajal. V bistvu že, ko me je zaslišal (s hodnika),. Potem sem vstopila v stanovanje, počakala v veži, kolegica je odprla vrata sobe, jaz sem pri miru počakala, da me je pes povsod povohal (pripis: a dovolite, da vas ovohava po ... mednožju?), nato sem vstopila v dnevno sobo, se usedla, on je malo repkal. Pobožala sem ga po glavi.  :-[ Kesam se. Nisem vedela.
Še nekaj glede ponujanja roke za ovohavanje: nekje pa sem prebrala, da NI dobro ponujat neznanemu psu odprte dlani, ker lahko pes to vzame grozeče (kot da so prsti zobje) in da je bolje ponuditi pest. Vsekakor pa si bom vaš nasvet o tem zapomnila.  :)

2. Ni mi bilo všeč, ko sem se vsedla na stol, da me je opazoval, morda sem ratala rahlo živčna, ne vem. Kolegica ga je pol zamotila z igračo (blazinico), ki mi jo je prinesel in sva se vlekla. Ko berem te mačje/pasje forume, sem nekje zasledila, da lastnik psu v taki igri popušča in zato sem mu tudi jaz (čeprav nisem lastnik). Chapi je pol padel v igro in norel s tisto blazinico, da ga je bilo veselje gledat.

3. Ko sva s kolegico klepetale ob mizi, je pa nosil to igračo cel čas, mi jo polagal pred noge, me gledal in me vabil k igri. Sem ga ignorirala (nisem ga gledala), nato je skočil na zadnje tace in pač, ok, takrat je dobil pozornost, sicer ravno toliko, da sem rekla NE in ga odstranila. In potem se je ponovil še parkrat. Nato mu je kolegica dala za jest (kosilo, ne priboljške). Ko je pojedel, je zopet prišel nazaj. Itak pa sem potem že morala it (bila sem pri njej dobre pol ure), ker sem pozabila, da imam nujen opravek.

Glede grizenja: nisem mislila, da je to domena manjših, ampak pač bolj mladičev, ki se le igrajo. Čeprav tega ne odobravam. Tudi pri mački ne. Ker potem vzamejo roko za svojo igračo. OK, Chapi pri 14 mesecih verjetno ni več mladič, vem pa, da nekateri psi počasneje dozorijo/odrastejo.

Še eno vprašanje: v tej temi sem zasledila (ne vem, če od vas), da je tak pes, če je vzgojen in dobro sprehajan/zlaufan, doma v hiši/stanovanju miren, torej, da leži. No, ta pes ni ležal niti sekunde. Kolegica mi je rekla, da ga preveč zebe v trebuh in da zato da prostor samo za tiste 3 sekunde, preden dobi priboljšek.

A obstaja še kaka druga šola uboganja, poleg male in osnovne šole? Je to priporočljivo ponavljat?

Še nekaj: jaz kot gost oz. nedomača oseba psa ne morem vzgajat ali se z njim igrat, ga vodit na vrvici ipd. ??? Sprašujem nasplošno, če bi šle recimo ven, na travo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2983 : 26 September 2008, 16:03:29
Vohanje po mednožju je nekaj normalnega, pes tako pač dobi informacije o tebi.
Jasno ti psa kot tukja ne moreš vzgajat-drugo je če ti ga dajo v varstvo, pa tam morata s psom bii že poznana.
Glede nemira-MT je aktivna pasma in mene osebno sploh ne moti če si igra, skače, če to ne škodi njemu ali komu drugemu. Naš "pob" se je nekako s sedmimi leti umiril in začel tudi kako pol ure počivat, prej pa akcija, slediti v sobo, skakat na kavč in dol z njega, "ubijat" igrače....
Grizenje rok-ne vem kaj imaš v mislih, grizlanje jaz dopuščam, če so zobi pregrobi psa opozorim in popusti prijem. Sploh en ZP je imel navado da me je prijel za roko in peljal v hišo :). Ne trpim pa vlečenja za hčanice ali grizenja v peto.

Božanje po glavi je znak dominance, prav tako hrbet. Tujega psa navadno pobožamo, če pokaže interes, po prsih in pod gobčkom, tudi sklanjanje nad njim ni najbolje.

In s psom je treba VEDNO nekaj početi, nadgrajevati znanje, zaposliti možgane. Ni dovolj narediti en izpit in potem dat vse skupaj v en kot, misleč, da pes zdaj obvlada-ja res obvlada, prav tako prilagajanje in ovijanje lastnika okoli prstov, če mu le ta dovoli.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #2984 : 26 September 2008, 16:20:38
O, hvala za vsa pojasnila, to, tako je vse malo lažje razumeti.

1. Mi postavljamo psu pravila in ne, da se mi podrejamo njegovim željam. Tu je odgovor, ali se sme psu pustiti, da te povsod ovohava. Se pravi, če mi nekje ni prijetno, potem me tam ne bo ovohal in pika. Malo po smrčku, pa bo hitro skapiral, da mu vse ni dovoljeno.
Kar se pasje znanosti tiče, je žal 100 ljudi 100 čudi... Dosti bolj grozeča je za psa stisnjena dlan, kot odprta roka, iz katere vsak pes vidi, da ni nič njemu nevarnega v njej in s pravilnim gibo še tako agresivnemu psu damo vedeti, da mu nič nočemo narediti. Prav zaradi tega pravim, da nikoli psu od zgoraj navzdol dajati roke za povohat in ne z dlanjo proti psu, ker znajo psi, ki so jih lastniki z rokami tepli, odreagirati in ugrizniti. Ta pasma, pa se bo na tak gib odzvala tako, da se bo umaknila... Se pravi če je pes bolj plašne narave in srednje visok ali nizek počepnemo in proti njemu stegnemo roko z odprto dlanjo obrnjeno navzgor. In če pride do nas OK, če ne pride, ne silimo več vanj. Verjeno bo sam nas prišel povohati in mu to dovolimo in ne izkoristimo takrat in skočimo nanj in ga božamo, sicer se bo spet ustrašil. Če je pes bolj živahen, pa ne počešnemo k psu, sicer bo takoj skočil na nas, ker bo v naši telesni govorici prepoznal partnerja za igro. V tem primeru se malo priklonimo k njemu in mu spet pokažemo odprto dlan. Ta se nam bo gotovo pustil pobožati. Če pes skače po nas in mi tega ne želimo, bi ga pa radi pobožali, delamo po enostavnem princimu, da nagrajujemo, kar nam je všeč in ignoriramo, kar nam ni všeč. Se pravi, ga pobožam, dokler ne skoči name, potem ga neham božati. V ene treh poskusih bo že skapiral, da kadar ima vse tace na tleh, ga božamo in mu je prijetno, če skoči na nas, pa mu ni več prijetno. In potem se to samo še utrjuje.

2. Pes takoj začuti človekovo vedenje. Popušča se pri igranju nesamozavestnemu, boječemu, psu, če pa popuščaš samozavestnemu, dominantnemu psu, potem postaneš hitro nejgov suženj. Ko sem bila sama na obisku pri Chapiju in se je šel z mano isto igrico, sem seveda jaz zmagovala, potem se je moral pa še malo potruditi, da je dobil nazaj igarčko, tako, da sva ponovila malo šole... On se zna sam krasno zamotit in to je treba spodbudit. Logično, da je on tudi vesel obiska, samo, tudi ko kdo pride, mora biti lastnik tisti, ki ves čas psa nadzoruje in mu dovoli samo tisto, kar je gostu OK. Mi imamo tudi obiske, ki npr. ne marajo, da jih psi ovohavajo in takrat psici bolj nadzorujem. In so obiski, ki pridejo z zelo živahnimi otroki in mi skačejo po psih - takrat se moji dve kuži, ko jima ne ustreza več, sami umakneta...

3. Odlično sklepate in se hitro učite. Pes je iskal pozornost, na vsak način si vas je želel imeti za partnerja pri igri. Lastnica bi se takrat morala bodisi z njim igrati, če ji je to OK, ali pa mu igračko vzeti, mu dati nejgovo blazino in mu reči, naj se gre sam z njo igrat.

Chapi ni več mladič, je pubertetnik, ki zelooooo preizkuša meje in si sedaj sam oblikuje svoj svet, kaj mu je dovoljeno in kaj ne. Zato je šolanje treba nadaljevati, nadgrajevati. Ne treba iti nujno v šolo, dovolj je vsak dan si vzeti 10 minut temu namenjenih, predvsem pa vaje utrjevati, kadar so motnje, se pravi, npr, obiski, ko se srečuje druge pse, kadar je pes spuščen in je še kje na vidiku kakšna mačka ali kaj tako simpatičnega...

Jah, moji dve psici sta notri mirni, zunaj se mi zdirkata. Včasih se začneta tudi notri sami igrati, sploh, če več dni dežuje in se zunaj ne moreta znoreti. Ampak vsem pesjanarjem težko dopovem, da psa ne zmatra toliko to, da preteče xy km vsak dan. Bistveno bolj naporno (psihično) je, če se gremo vsak dan malo šolanja, ga učimo kakšen nov trik. Za psa je celi dolgčas, če ima cel dan na razpolago, v katerem ne ve, kaj naj počne in se nihče zanj ne zmeni... Zato sama že mladička učim, da mu najprej dam neko igračko ali kostko, da jo gloda, potem pa grem od doma. In ko pridem domov, se za dobrodošljico najprej poigrava s kostko, potem pa greva na sprehod. Če ga pa zunaj res toliko zebe, mora biti pa notri...

Kar se šolanja tiče sem napisala, škoda dajati denar za ne vem koliko tečajev. Ko obvladaš logiko šolanja in malo pasje psihologije in poznavanja pasjih potreb, rabiš samo še malo doslednosti in domišljije, pa lahko kužka vsak dan naučiš marsikateri trik. Še bolj v pomoč je, da se srečujete skupaj z drugimi pesjanarji, kjer se lahko kužki zdirkajo in ob tem še skupaj ponovijo nekaj vaj. Mi to počenjamo na naših pasjih dirkanjih. Upam, da se tisti vikend po Budimpešti kaj srečamo in nadirkamo... Tja ste tudi vi povabljeni, če ste kje iz bližine LJ, pa se lahko spoznamo, pogovorimo, se skupaj naučimo kakšen trik itd. Tako, da lepo vabljeni v našo družbo...

Hja, jaz sem sicer vzreditelj, pa dosti šolam pse, pa vseeno, ko sem nekje na obisku ne mislim vzgajat tujega psa, če mi to posebno ne rečejo. Vzgoja je prvenstveno stvar lastnika, če pa on prosi za pomoč, potem pa lahko seveda pomagamo. Gost se komot igra s kužkom, ampak, dokler mu je to OK, lahko pelje kužka na sprehod, če lastnik to dovoli, lahko tudi kaj kužka nauči, če ga lastnik za to prosi. Sama od sebe pa nič ne vsiljujem... To je moje pravilo, ki se mi zdi logično... Itak je tako, da tudi če npr. jaz nekaj psa naučim, če njegovega lastnika ne bom naučila, kako psa nekaj nauči, nisem naredila nič. Mene tudi psi ubogajo, njihovih lastnikov pa ne, torej lastnike je treba naučit, psa naučit je pol lažje...



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #2985 : 26 September 2008, 23:15:31
Ah, super  ;D Ma, pod vzgojo sem bolj mislila, da jaz kaj naredim, kar bi v bistvu moral lastnik.  :-\ Že tako imam občutek, da je vse preveč lastnikov psov, ki psa dajo v šolo in rečejo, zdaj pa že zna, tam je obvladal. Ko pa pride domov, pa "nič več ne ve".

Razmišljam, če bi ji dala tole najino pisanje za prebrat (upam, da ne bo užaljena, da sem šla to razlagat na net   :-[ ). Bo vsaj vedla, da mora bit bolj dosledna. Sploh zdaj, ko preizkuša meje.

A se lastniki MTjev dobivate na kakem kraju, npr. v Mostecu, ali ste mislili tko na splošno, ko bo kak piknik ali srečanje pesjanarjev?

Hvala še 1x vsem za izčrpne odgovore. Si ne predstavljam, da bi tako nevedna kupila psa, potem pa se na njem učila.  :-\ Ok, saj je imela babica 9 let psa, pa moja sestra 13 (njo sem tud ven peljala oz. skrbela zanjo nekaj časa), samo vseeno. Pri vzgoji in pasji psihologiji sem bosa.

Bom pa naslednjič, ko bom tam, drugače reagirala (spoznavanje, božanje, igranje). Torej, neznanega psa potem, ko te ovoha, pobožaš po 2. delu hrbta do repa? Oz. od vratu do repa? Pleča so zgornji del noge, kajne? Včasih sprašujem taka banalna vprašanja, pa vendar še pri mesarju ne vem, kaj pomeni kateri del, samo rečem "za zrezke".  :D :P



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #2986 : 27 September 2008, 08:35:26
Ej, tudi, če nimaš pesjanarja, te z veseljem povabimo na naša pasja divajanja. Ponavadi jih imamo na naših travnikih na Brezovici, ki so res nepregledni in so lahko kužki brezskrbno spuščeni, včasih smo tudi na travnikih pri Brdu, kot se dogovorimo.

Ja, drži, dosti ljudi pripelje psa v pasjo šolo s prepričanjem, da po tečaju zna dovolj za vso življenje. Mah, to je isto kot pri otroku. Vsak dan znova mu je treba povedati, da se ne sme čečkati po steni, da se pospravlja čevlje, umiva roke, sam od sebe še dolgo časa ne bi tega počel. Evo, pri psih je isto, vsaj do konca pubertete pri okoli 1,5 do dveh letih. Preizkušajo, skušajo si ustvariti svoj ritem, svoja pravila. In če jim to pustimo, imamo kasneje trikrat več dela z njimi, ker imajo neko vedenje že utrjeno. To je isto kot pri nas, odraslih se odvaditi neke grde razvade...

Oh, ne vem, gospa od Chapija je luštna, sva bili vedno dosti na zvezi, kadar ne vedela, kako reagirati, tudi v šoli je bila, verjamem pa, da ji je težko prenašati trmastega pubertetnika. A sem jo tudi sama potolažila, naj zdrži, do prihodnje pomladi in naj bo še kar stroga pri pravilih, ker bo potem bolje. Saj ko sta bila pri meni na obisku, sta mi malo pokazala, kako dobro obvladata vaje in me je kar kap, kako zelo je bil nanjo pozoren, ji sledih. Fantastično. In takrat sem naredila tudi eno tako zelo lepo slikco od Chapija, katera upam, da če je dovolj kvalitetna, da je prišla na koledar.

Mirno sprašujte, vsi smo bili enkrat na tem mestu, da nismo nič vedeli in smo spraševali bolj brihtne in izkušene. Zato se družimo in imamo ta forum, da si pomagamo, svetujemo, si pripovedujemo naše dobre izkušnje in dobimo vsi ideje, kaj še preizkusiti, če nam neka metoda dela ne gre najbolje.

Boža se psa nikoli po glavi, po trebuhu, po splovilih, eni tudi ne marajo dotikov tačk in repa. Definitivno se psa poboža po hrbtu, plečki, lahko po vratu, če mu je všeč. Saj poskusiš, pa hitro vidiš, kateri del sebe ti nastavi... Eni so itak kot mačke, samo še predejo ne. Jaz imam že dve taki doma, pa čez vikend so tudi vsi trije samčki bili zelooooo hvaležni za crkljanje. Slikce to dokazujejo...



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #2987 : 27 September 2008, 13:02:11
hehe Vi pomoje govorite o drugi lastnici kot jaz. Ne vem, katera je prava lastnica Chapija, verjetno MAMA od moje kolegice.  ;D Je nisem še spoznala. Menda njo Chapi bolj uboga kot mojo kolegico.  :P

Morda še eno vprašanje: a lahko jaz delam kako vajo s psom? Me bo poslušal? Oz. se igram vlečenje z njim? Se mi zdi kar mal preveč pasivno, da sem ob psu, pa ga lahko samo božam recimo.

No, ko bo spet kako srečanje, pa če ga bom zasledila na forumu, vas vse pridem mal pogledat.

Chapi je pa na enih 4 slikah s koledarja.  :o Saj ga ne bi razlikovala od drugih - so pa tak fletne slikice. Pravi mali nagajivčki so, fedrćki na 4 tačkah.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2988 : 27 September 2008, 17:11:29
Vprašaj lepo to kolegico, če greste skupaj na sprehod, če mu lahko mečeš žogo, pa če ga lahko poskusiš kaj naučiti, ali pa naj ti pokaže kak trik in potem ti poskusiš. Je najbolje to kar njo vprašati.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #2989 : 27 September 2008, 20:35:02
Ja, lastnica od Chapija je verjetno mama od tvoje kolegice. Seveda se lahko s kužkom tudi ti igraš, če pa te bo ubogal, ko ga boš skušala nekaj naučiti, je pa odvisno od tega, če te bo sprejel za avtoriteto in ti sledil. To pa kolikor opažam, je v naravi človeka. Mene tudi vsi psi ubogajo, ko svojih gospodarjev ne. Je pa res, da se pri meni ven, da kadar kaj reče, to v resnici zahtevam in to ne čez pol ure, ampak takoj. Zahtevam disciplino od kužka, kot izpolni mojo željo, pa takoj nagradim z igro.
Ni treba imeti slabe vesti, da ko prideš k nekomu, ki ima doma kužka na obisk, je 'premalo' kužka zgolj božati. Če se želi kuža igrati, se pač odločiš ali boš njegov partner pri igri ali ne. Če ja, potem navali in se zdirkajta, vendar tudi na koncu igr zahtevaj npr, da on spusti predmet, da se vsede, kaj prinese, počaka, se uleže. Če ne veš točno, kako bo to storil, na katero povelje so ga učili, vprašaš lastnika. Pri enih se psi uležejo na povelje 'prostor', pri drugih na 'lezi'. In če ti govoriš nekaj tretjega, kar pes ne pozna, te seveda ne more ubogati.
Vedno mora biti lastnik tisti, ki ti dovoli kaj s psom početi ali pa ti prepove, torej, vprašat lastnika...



mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #2990 : 28 September 2008, 12:05:39
Ravnokar so mi sporočili, da je bil na SP v agilityju v mediumu individualno na drugem mestu MT! :o Iz Nemčije, iz psarne Black bandits, kot Taricin očka. 8) :P
Prehitel ga je le, če prav razumem, en "medium" border.

Pozdravčki vsem. Tistim ki greste v Budimpešto pa veliko sreče!!!



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2991 : 28 September 2008, 12:14:29
http://agilitymm2008.kennelliitto.fi/results/pdf/final_medium.pdf

povezava do rezultatov :)

Sicer pa border baje presega mejo...  :-\ ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #2992 : 28 September 2008, 12:15:42
O, Krasne novice Mttara, bom takoj zvohala očka in upam, da ni kastriran kot tista dva švicarska samčka, ki sta bila kar dobra na evropskem. Medium border, si pa ne predstavljam, da je lahko border tako majhen...

Hvala za spodbude, hja, res bomo poterbovalivse vaše stisnjene pesti, imamo kar fino konkurenco skoraj 20 MTjev. Loti se bo pomerila v najbolj prestižni kategoriji, kjer bo tudi konkurenca največja, med šampioni, lepotec Casper pa med mladimi, kjer je ponavadi manj konkurence... A komu kaj prinesemo.... Zbiramo naročila za Ogrsko salamo  ;D



Bettina

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Beti na Pohorju
Odgovori #2993 : 28 September 2008, 14:52:56
Držimo pesti!!  :o



casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #2994 : 29 September 2008, 08:26:54
Fitzgerald: tudi z moje strani prisrčno povabilo na kakšno naše srečanje. Mene ne moti, če kdo skuša delat z mojim psom, je pa res, da je ta pasma precej nezaupljiva in jim moraš dati čas. Pri nas problemov z grizenjem nimamo, Casper ljudi, ki so mu simpatični OBJEMA - do zdaj se ni nihče pritožil  :P Menim pa, da nihče ni mislil ležanja z "miren v stanovanju". To bi bilo absolutno preveč za MT-ja. Miren je, ko je sam, ko smo njegovi krdelniki doma, se mu mora skoz nekaj dogajat. To nikakor ni kuža, ki bi ležal na kavču celo popoldne. On rabi AKCIJO! :)  ::) 

Mantera: Casper bo v Budimpešti tekmoval v razredu vmesni.

Mttara: hvala za čudovite novice, a bosta šli po tej poti?  ;)

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #2995 : 29 September 2008, 10:23:01
Včeraj smo bili v Bohinju. Vsi trije uživali v miru na sprehodu ob jezeru.

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #2996 : 29 September 2008, 10:23:56
Imeli smo tudi družbo za igranje :)

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


Bettina

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Beti na Pohorju
Odgovori #2997 : 29 September 2008, 21:39:28
Sem prepričana, da se je Casper zabaval. Kako pa je bil Casi všeč tejle lušni kužiki??   :o  Super slikice!



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #2998 : 29 September 2008, 22:09:32
Kolikor jaz poznam Casija, so njemu všeč kateri koli kužki, če so pa ženskega spola, toliko bolj. Je pač zelo družaben kuža, ki uživa ugajati drugim kužkom in jim dvoriti. Pa tako užitek ga je takrat gledati, v vseh njegovih prizadevanjih... En filmček na to temo, bi bil super. Škoda, ker vas ni bilo zraven, ko je osvajal Eli in jo po eni uri tudi osvojil. To je bil užitek videti. Od psičke, ki ne mara psov, ki je imela ves čas rep med nogami, do psičke, ki je visoko dvignila rep in se začela igrati. Potem pa recite, da ni uspešen... Še fouš smo mu lahko...



casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #2999 : 30 September 2008, 09:09:00
Bettina: vohal jo je po riti, dokler ni po kakih 15 minutah pokazala zobe  :-[

Mantera: ja, je veliki osvajalec in ima filing. Žal le za pasje ženske  :-\ Fante skuša vse po vrsti prepričat, da je on glavni in se mu naredi tak greben na hrbtu, da ga moram ful pazit, da se ne stepe  :'(

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943