Prvomajske s psom

jeroma · 2162

jeroma

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 20 April 2007, 13:02:19
Zivio!

Vem, da je ze kar nekaj tem v zvezi s potovanjem s psom na dopust, se posebej na morje na Hrvasko, ampak jaz se vedno nisem nasla odgovorov na vprasanja, ki me mucijo.

Najprej me zanima, kako je z mrezo in psom v prtljazniku - jaz sem nasga psa navadila, da mi ne rine naprej in ni nobenih problemov, da bi bla nujna mreza. Pa me zanima, a je mreza dejansko obvezna in ce ti lahko na meji kaj tezijo zarad tega. Spomnim se, da sem nekoc sla prav brat zakone o prevozu zivali, in je bilo nekaj v tem stilu - da je treba psu onemogocit prosto gibanje po potniski kabini. Jaz za lokalne prevoze psa urejam to tako, da psa pripnem zadaj v prtljazniku z navadnim povodcem - kar se mene tice, sem psu tako onemogocila prosto gibanje.

Dalje, nekje na forumu sem zasledila, da mora biti pes cepljen vsaj en mesec pred odhodom cez mejo - a ni to malo cudno? Zakonsko je itak doloceno, da mora pes biti cepljen 1x na leto nekje v istem casu - pr nasmu psu je pac tako naneslo, da je to ravno pred prvomajskimi, tako da ga naslednji teden peljemo na redno cepljenje proti steklini. A so lahko kake tezave okol tega?

In se to - zakaj tocno naj bi psa morali sprat s sladko vodo po kopanju? Poznam namrec nekaj lokalnih psov na Murterju, ki se vsak dan kopajo s svojimi lastniki, pa se ne spomnim, da bi kdo kaj omenjal, da ga mora spirat. Tudi malo dvomim, saj vsi vemo, kaj velja za Dalmatince ;) Seveda, ce dobim utemeljen odgovor, ga takoj sprejmem!

A ima kdo kake izkusnje s filarijo - srcno glisto? Menda bi naj bila precej prisotna v Istri... A vsi, ki greste v Istro, dajete potem una zdravila preventivno? Ne vem namrec, kako je tocno s tem - zanimala sem se - sicer pri prijateljici, ki je vodja urgence v Labinu (nad Rabcem), ce kaj ve o tem zajedalcu. Mi je razlozila, da se tudi ljudje lahko z isto verjetnostjo okuzimo kot psi (ali pa se vecjo) - ker se to prenasa s komarjem, in nasemu berniju recimo komarji tezko pridejo do zivega drugje kot na glavi... No, in da je ona v 15 letih dela imela en sam primer cloveka, okuzenega s filarijo... Pa me zanima, ce kdo ve, koliko je dejansko razširjena ta filarija in če je res "nujno potrebno" preventivno dajat zdravila, ali je to spet bolj pravilo, ki so si ga izmislili veterinarji v korist zasluzka...

Toliko zaenkrat..

lp



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #1 : 20 April 2007, 18:12:13
Najprej me zanima, kako je z mrezo in psom v prtljazniku - jaz sem nasga psa navadila, da mi ne rine naprej in ni nobenih problemov, da bi bla nujna mreza. Pa me zanima, a je mreza dejansko obvezna in ce ti lahko na meji kaj tezijo zarad tega. Spomnim se, da sem nekoc sla prav brat zakone o prevozu zivali, in je bilo nekaj v tem stilu - da je treba psu onemogocit prosto gibanje po potniski kabini. Jaz za lokalne prevoze psa urejam to tako, da psa pripnem zadaj v prtljazniku z navadnim povodcem - kar se mene tice, sem psu tako onemogocila prosto gibanje.
Posamezne odgovore sicer najdeš po različnih temah na tem forumu, a ti bom poizkusila na hitro odgovoriti. ;)

Mreža naj bi bila obvezna, ampak jo malo ljudi uporablja. Kakor vem na meji ne težijo ravno... Na mrežo se ti bodo po mojem prej spravili kakšni policisti, kot pa cariniki na meji (pa še tako pripomba: očetov kolega je policist in enkrat je bil pri nas, ko sem pripravljala avto za psa - torej dajala notri mrežo. Prav začudeno me je vprašal zakaj imam to in še bolj začuden ko sem mu rekla, da naj bi bilo tako po zakonu  ::) ).

Citiraj
Dalje, nekje na forumu sem zasledila, da mora biti pes cepljen vsaj en mesec pred odhodom cez mejo - a ni to malo cudno? Zakonsko je itak doloceno, da mora pes biti cepljen 1x na leto nekje v istem casu - pr nasmu psu je pac tako naneslo, da je to ravno pred prvomajskimi, tako da ga naslednji teden peljemo na redno cepljenje proti steklini. A so lahko kake tezave okol tega?
Za to, sicer nisem ziher, ampak kakor vem, naj cepljenje ne bi bilo starejše od 11 mesecev (zgolj za prehod meje). Če greš v BiH rabiš titre.

Citiraj
In se to - zakaj tocno naj bi psa morali sprat s sladko vodo po kopanju? Poznam namrec nekaj lokalnih psov na Murterju, ki se vsak dan kopajo s svojimi lastniki, pa se ne spomnim, da bi kdo kaj omenjal, da ga mora spirat. Tudi malo dvomim, saj vsi vemo, kaj velja za Dalmatince ;) Seveda, ce dobim utemeljen odgovor, ga takoj sprejmem!
Spiranje je priporočljivo zaradi morebitnih vnetij. Pri dolgodlakih psih pa sploh, ker se običajno dlaka pri koži kasneje posuši in če to pomisliš - pes gre v slano vodo, pride ven in in se pri koži ful pozno osuši. Sol + vlaga + vročina pa lahko privede do grdih vnetij. Ni pa to nujno - nekateri psi, ki niso sprani, ne dobijo vnetij. Nekateri ful hitro. Odvisno od občutljivosti kože tvojega psa (če sklepam po slikici zraven tvojega nicka imaš bernija, ki so že sami po sebi radi nagnjeni k težavam s kožo, zato bi ti priporočala izpiranje soli). Itak pa se mi ne zdi to tak problem - prideš iz plaže (ko pač prideš) in psa na hitro stuširaš s sladko vodo in problem je rešen.

Citiraj
A ima kdo kake izkusnje s filarijo - srcno glisto? Menda bi naj bila precej prisotna v Istri... A vsi, ki greste v Istro, dajete potem una zdravila preventivno? Ne vem namrec, kako je tocno s tem - zanimala sem se - sicer pri prijateljici, ki je vodja urgence v Labinu (nad Rabcem), ce kaj ve o tem zajedalcu. Mi je razlozila, da se tudi ljudje lahko z isto verjetnostjo okuzimo kot psi (ali pa se vecjo) - ker se to prenasa s komarjem, in nasemu berniju recimo komarji tezko pridejo do zivega drugje kot na glavi... No, in da je ona v 15 letih dela imela en sam primer cloveka, okuzenega s filarijo... Pa me zanima, ce kdo ve, koliko je dejansko razširjena ta filarija in če je res "nujno potrebno" preventivno dajat zdravila, ali je to spet bolj pravilo, ki so si ga izmislili veterinarji v korist zasluzka...
O tem vem zelo malo, ker svojega psa še nisem peljala na morje. Zato ti svetujem, da si prebereš tole temo (in tudi tam vprašaš kar te zanima) -> http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1303.0 in en prispevek na portalu -> http://www.pesjanar.si/index.php/2006/482 .

Upam, da sem ti kaj pomagala.


Lp,
Mojca



jeroma

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 26 April 2007, 22:04:16
Hej!

Vem da so ble ze debate na vse teme, ki sem jih nacela, ampak povsod se govori bolj naokoli  - kot naceloma, naj bi itd., pa sem zato tudi zastavila konkretna vprasanja  :) Mojca, hvala za odgovore!

Ce bo pa se koga zanimalo, pa naj napisem kar sem zvedla pri vetu:
 - cepljenje in steklina - ce je pes redno cepljen vsako leto (kar se vidi po stempljih v potnem listu, pa itak je pri nas zakonsko obvezno cepljenje), to z 11 meseci ne drzi. So komplikacije s Srbijo in ostalimi juznimi drzavami, ampak to me trenutno ni zanimalo, pa nisem posebej sprasevala.
- filarija - menda se da stronghold, ko se vrnes domov, v roku enega meseca. In res ko se vrnemo, ne preden gremo!

Ja, drugace pa imamo bernija. In ga bo treba zgleda res spirat - ce bo res fasal kako vnetje, ne bo vec hotel z mano na morje :)

S to mrezo pa se zmer ne vem, kak je res zakon (ne vem, kere zakone je treba gledat - v ZVCP prevazanje psov ni omenjeno, oz. vsaj nisem uspela najt). Ampak se pa kar strinjam z Mojco - uni na carini verjetno res ne vejo kaj dosti o tem - no, seveda ce ne naletis glih na enga carinika, ki je off work pasjeljubec kot mi  ;D

lp



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #3 : 26 April 2007, 22:09:26
Mi nismo naše (pa imamo tudi bernko) nič spirali, ko je prišla iz vode(beri:morja). Ko smo prišli domov sem jo skopala in ni bilo problemov.

Glede vožnje v avtu pa. Pes naj bi bil zadaj za mrežo ali pa privezan z varnostnim pasom za pse; lahko je tudi v boxu.

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si