Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325636

Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #930 : 17 Oktober 2007, 21:23:02




Po mojem obstaja sicer samo en standard, vendar če primerjamo te tri slike so psi popolnoma različni. NO SLIKE LAHKO VARAJO:
1. pes- je "moderen" evropski tip škota(ponavadi iz FR)- zelo lep medo izraz,lepa barva, vendar razpolaga s več telesnimi napakicami, npr.slabšim prsnim košem, slabši zadnji koti,slabo nastavljen in nošen rep,...
2. pes- je "skandinavski tip"- manj simpatičen oz. manj sladek izraz, no tudi ta ima po mojem slabši front,...
3. pes-evropski tip-od teh treh po mojem najbližje standardu...ni klasika in ne moderen...eni bi rekli standard...
UPAM, da če boš primerjala slike, boš razumela razlike v stilu teh psov...ne glede na to če se komentirajo napakice, se že na prvi pogled vidi razlika v stilu. Sama moraš ugotoviti kateri tip je tebi najbolj všeč in se glede na to pol lahko usmeriš glede vzrediteljev.




Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #931 : 17 Oktober 2007, 21:34:15
Po mojem škot najbolj uživa, če je lahko zunaj! Ne sme se pozabit, da je OVČAR. Torej, če tudi npr. sonce poškoduje barvo dlake,...je potrebno prvič misit na na to, da lahko uživa svoje življenje in se ga ne sme zaklepat v pesjak itd...Torej si lahko misliš, da so moji zunaj, za večer pa imajo svojo sobo (kavče  :-[), kjer prespijo...
sicer to tudi ne bi bilo potrebno, samo se jaz boljše počutim, če vem da so na "varnem".
Je pa res, da se tudi dobro počutijo v stanovanju, to opažam če gremo na razstave in prespimo v kakem hotelu.
So prilagodljivi, samo po mojem najbolj uživajo če so zunaj.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #932 : 18 Oktober 2007, 06:20:06
Alma! WHO's WHO'S..  :-[ kateri naj bi bil kateri tip???  ;) Ne vidim nobene razlike ...stop imajo vsi trije poudarjen, dvolj dolgo telo, dovolj dolgi vrat, odlakavni so vsi..... torej????GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #933 : 18 Oktober 2007, 09:26:25
To je zame modern tip..... Velours Noir du Clos du Montamer... trenutno najbolj popularen plemenjak v Franciji.. Izjemno poudarjen stop, majhne (premajne) oči....Takšen pes v Sloveniji ne bi dobil "zelene luči" s strani naše vzrejne komisije!





Klasičen/skandinavski tip: Tosca- Carnoustie's Creme de la Creme (psica od predsednice našega kluba britancev).




In sredni tip..na primer psi iz angleške psarne Wicani... vzrediteljica, je tudi sodnica za škota.. njena vzreja temenlji na skaldnem telesu in ZLASTI na gibanju...

UK. CHAMPION WICANI DARLING BUDS OF MAY

WICANI WRENEE DESSARD



Na vseh razstavah, bi moral vedno zmagati škot, ki se najbolje giblje...skladno in elegantno gibanje je značilnost te pasme !
Pravilno gibanje se opazi že pri mladiču  ;) !GG
   





GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #934 : 18 Oktober 2007, 10:12:32
Lila!

Še en primer klasičnega škota vzrejenega pri naših "sosedih"
Dennisay's Dreamaker "Mark"



Oglej si njihovo HP http://www.deya-online.com/news/id1.html
Njihova vzreja temelji na skadninavskem tipu... to je nihov slogan " line-bred on famous old Steadlyn line"... 

in še enkrat Rocco, Velours Noir .... da vidiš razliko  ;) GG



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #935 : 18 Oktober 2007, 15:14:33
Gremo eno igro?? Dodajte svoje najljubše ŠKOTE. Jaz bom dodala pse, ki sem jih vidla v živo ali njihove mladiče.
Saj slike lahko varajo.


Nyitramenti Platinum Blond


New Inspiration Ze Zlate Jalny  :-* :-*

Nyitramenti Igneous Lace

Roclynn Kings Ministrel

Nyitramenti Chimney Sweep

Rineweld Awantgarde At Sheewenna

Rineweld Persistent


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #936 : 18 Oktober 2007, 15:31:34
Trenutno sem se te spomnila, manjka mi še Nyitramenti The One And Only- takoj mi pošlje lastnica sliko in
jo dam gor.
GG, Rina in vsi drugi akcija!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #937 : 18 Oktober 2007, 15:34:41
Jaz sem moje najljubše že dala...uganite kateri so  :D ;) GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #938 : 18 Oktober 2007, 15:48:16
Ja saj razumem, da so tvoji tebi najljubši...oni ne štejejo!! Druge moraš izbrat.
Pa Rocco ni dovolj...daj jih še!!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #939 : 18 Oktober 2007, 15:52:17
Ne, ne, moji sploh niso v špilu...

Ni samo Rocco, meni so tudi všeč vse psice iz psarne Wicani.. in blue merle samci... http://www.wicani.co.uk/
tricolor pa imajo zame premočno masko, kar daje pregrob izraz...  ;D GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #941 : 18 Oktober 2007, 16:03:33
Ja, Angela ima zelo lepe bluje...vedno v leglu obdrži samo zelo svetle...Blue merle barva mora biti kot diamant ne rjavo sive barve...blue merle pomeni v francoškini "modri kos(=ptič)"..  GG


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #942 : 18 Oktober 2007, 16:04:06
Meni so pa všeč psi s  psarn:
*http://www.triadcollies.com
*http://tetatet.kennels.ru/
*http://www.androma-collies.com
pa še Aisha, Adria, Paris, Frosty, Layla  :-*



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #943 : 18 Oktober 2007, 16:11:57
Lila hvala  ;D .... ampak Triad in Tete-a-tete psarne imajo skandinavske/ruske klašične pse... za Andromo mora povedati Lucky 7... Aisha in Adria so sestre torej  :D... Layla je po rodovniku in izledu dosti podobna, ker je iste madžarsko/angleške linije kot Aisha &Adria...

Frosty in Pâris pa res ne pašeta v ta komplet, ker sta popolnonma drug tip.. GG       


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #944 : 18 Oktober 2007, 16:12:49
Hallo Lila!

Lastnico od TE-TA-TE sem spoznala v Poznanu na svetovni...je zelo prijazna...je med drugimi tudi pazila na Seno na poti do Poznana...poglej sliko...to je njena psica s mojo Seno v boksu...:)


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #945 : 18 Oktober 2007, 16:34:46
Ja sem opazila razliko, na slikah ki, si mi jih dala,
 in pri tvojih psih, samo meni sta Frosty in Paris na splošno všeč čeprav imam raje zdaj po slikah  klasične tipe.
Frosty je pa prelepe barve :-*
Alma:smo z mojo mamo pogledale tvojo spletno stran in so ji tudi kratkodlaki škoti zelo všeč.


Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #946 : 18 Oktober 2007, 16:41:08
Psi so čisto dručani v živo...zlasti škoti  ;D Slike večkrat varajo   ;) GG


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #947 : 18 Oktober 2007, 17:09:10
Wow, se pa dogaja v tejle temi :o

Najprej še enkrat čestitke vsem za uspehe v Mriboru. Je bila res uspešna nedelja za slovenske škote, kar trije novi prvaki. :D Luna je pa pri 10 mesecih premagala vso odraslo konkurenco! :D :D Z Valjem sva dobila odlično brez naziva.

Lila, noben pes ni primeren za začetnika če se ga napačno "lotiš". Škoti se po karakterju med seboj zelo razlikujejo. Že mojadva sta čisto nasprotje. Witty je bolj družinski kuža in je dokaj nezaupljiva do tujcev. Zna šavsnit če pride neznanec na njeno dvorišče. Je kar malce ostra. Hkrati je pa tudi plašna. Boji se zaprtih prostorov (razen nekaj sob), vseh novoletnih pokov, neviht... Valjar je pa razvajenec. Sicer malo zalaja če kdo pride. Ko pa pride kdo na obisk bi se pa samo čohal. Prijazen je tudi do psov in drugih živali. Je pa veliko bolj trmast kot Witty. Pes pač.
Škote je treba vzgajati in šolati z občutkom. S silo težko kaj dosežeš. Važno je, da pes ugotovi da je vodnik največja zabava in da se splača sodelovat z vodnikom. Z Valjem sva šla v šolo po 2 tednih skupnega bivanja. Se pravi da je bil star okoli 2 meseca in pol. In ni nič prezgodaj. Prej začneš, manj napak narediš preden te inštruktor popravi. Z Valom že od vsega začetka delava s klikerjem in se super obnese. Če imaš možnost priporočam kliker šolo, v LJ Agility Ilirija ali pa KD Krim. ;)
Če imaš s škotom kakšen poseben namen trenirat kakšen pasji šport, je fino da izbereš takega mladička ki se rad igra.

Kar se tiče različnih karakterjev glede na barvo sem že slišala da naj bi bilo nekaj na tem. Ampak priporočam da se ne zanašaš na to. Če bi rada čimbolj živahnega psa raje išči živahne starše kot pa striktno BM mladička.

Različne tipi... Tudi jaz pravim da je standard samo eden. Psi od standarda razlikujejo eni v to smer, drugi v drugo, idealnega psa pa ni. Različne linije lahko imenujeno moderni tip, klasični tip... Obstajajo pa še vse vmesne varjante. Kater pes kam paše je meni ubistvu vseeno. Važno je kako se ujema s standardom.

Alma, GG meni je ful padla v oči Nyitramenti Romantic Tale. Sem jo videla na eni razstavi v Zagrebu. Ful lušna, pa ful je bila živahna in nič prestrašena. Oči so se ji kar iskrile :o http://www.collie-online.com/pedigree/photos/nyitramenti_romantic_tale.jpg
Drugače pa so mi nekateri skandinavski škoti zelo všeč zadnje čase. :)

Aja, pa glede slik. Slike škotov so še posebej varljive, ker imajo psi enkrat tako dlako drugič drugačno... Dlaka lahko tudi zakrije kakšne napake.

Los je car!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #948 : 18 Oktober 2007, 18:56:31
Aha tvoja favoritka je Romantic Tale :o...s njeno lastnico se dopisuje na madžarskem forumu...je tudi zelo simpatična...
ja ravno zato, ker je živahna je tudi meni všeč...enako živahna je tudi Zlata Jalny, kar žari!
Zato sem si tudi izbrala pse, ki sem jih vidla, saj je težko povedat samo na podlagi slike..kaj se za dlako skriva, no nekaj se že da...samo so to večinoma le domneve. Čisto rugo je pa, ko vidiš psa v gibanju, crkljanju,...
Včasih vidiš psa na sliki in ti je všeč, pol pa v resnici ni tako... :-\


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #949 : 18 Oktober 2007, 19:25:29
Kdaj bo kakšna rastava po možnosti na primorskem in v okolici LJ?
Kaj vi domujete vsi v okolici LJ in okoli Maribora, jaz sem na primorskem.
Če bi bla kašna rastava v tej okolici bi lahko pršla in bi vas spoznala v živo in lahko bi videla škote vseh linij in barv, saj previte da na slikah ne pridejo tapravi

Lp!



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #950 : 18 Oktober 2007, 19:38:59
Na primorskem bo komaj poleti v Portorožu, januarja bo po vsej verjetnosti največ za gledat saj bo
razstava v LJ. Tja pridejo v največjem številu. Poglej na KZS ali tu na forumu Razstave 2008.


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #951 : 18 Oktober 2007, 20:01:36




in še ta


meni so te več :) :)


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #952 : 18 Oktober 2007, 20:10:39
S Primorska: 10.11. in 11.11. 2007 bo razstava V Vrtojbi (Nova Gorica). Škoti so na vrsto v soboto. Z Valom verjetno prideva. Ta razstava mi sicer ni ravno pri srcu, vse je v dvoranah, rahlo smo "nabasani", ampak razstava pa je.

Ooo lucky7, kako pa je ime tema dvema? Sploh prva mi je všeč (saj je psička, ane :-[). :)

Los je car!


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #953 : 18 Oktober 2007, 20:14:26

tale je pa ;D

pa seveda moja Luna


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #954 : 18 Oktober 2007, 20:20:20

in še ta


meni so te več :) :)

A je slučajno Glady?? :o :o

Los je car!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #955 : 18 Oktober 2007, 20:41:30
Ne...ker je na sliki napisano NAT- to je psarna Natalain (Senina polsestra). Kdo pa je to, pa ne vem.


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #956 : 18 Oktober 2007, 20:55:07
Iz psarne Black Gary je ta psička


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #957 : 18 Oktober 2007, 20:57:29
Mani je všeč tale psička





in tale




 ;D GG


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #958 : 18 Oktober 2007, 20:59:32
Aha. No saj ne vem. Malo me spominja na Glady, pa še pobarvana je približno pravilno, pa malo kodrasta dlaka... :-[ Joj, sem najbrž čisto mimo usekala. lucky7, odreši nas firbca :P

Los je car!


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #959 : 18 Oktober 2007, 21:00:03
Iz psarne Black Gary je ta psička

Aha ;D

Los je car!