Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325565

*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1110 : 16 November 2007, 16:39:01
Ja tako gipčni in elegantni :-*

Lp



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1111 : 17 November 2007, 10:58:51
Pozabila sem pri zadnji sliki dodati, da tista dlakava noga ni moja... ;D


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1112 : 17 November 2007, 13:34:29
Hehe ;D, 1. sploh nisem opazila, tiste noge... Sem šla poj prav nazaj gledat :)

lp



*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1113 : 17 November 2007, 18:38:08
Se lahko zgodi, da se v leglu dolgodlakih pojavi kratkodlak škot?

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1114 : 17 November 2007, 18:40:22
To ne...obratno pa ja...kratkodalki lahko imajo dolgodlake mladiče... ;D GG


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1115 : 17 November 2007, 18:43:45
A... sem mislila da se lahko zgodi tudi tako


Lp



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #1116 : 17 November 2007, 18:46:58
To ne...obratno pa ja...kratkodalki lahko imajo dolgodlake mladiče... ;D GG

Kako pa to?? ???

:)


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1117 : 17 November 2007, 18:57:17
Morda ker so kratkodlaki nastali iz dolgodlakih ??? ???
Samo ugibam ::)

Lp



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1118 : 17 November 2007, 19:02:54
Če dolgodlakega pariš s kratkodlakim bo leglo kratkodlakih, saj je kratkodlaki dominante gen in dolgodlaki recesiven. Ti mladič nosijo v sebi dolgodlaki gen, ki pa se "prebudi" komaj po tem, če se sparita dva kratkodlaka ki oba nosita ta gen. Tako se lahko zgodi, da se v leglu pojavi tudi dolgodlaki.
OČE

MAMA

MLADIČ

MLADIČ

MLADIČ





*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1119 : 17 November 2007, 19:07:07
Aha zdaj mi je jasno ;D

Lp



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1120 : 17 November 2007, 19:20:04
V bistvu jaz sklepam po vseh različnih teorijah tako, da so kratkodlaki in dolgodlaki imeli skupnega izvornika...
če gledamo proces nastajanja so imeli ti psi katere so uporabili za pašnjo precej krajšo dlako...so bili večinoma s krajšo ali
s malenkost daljšo( različne variacije)...zato rečejo, da so kratkodlaki bili prej...te pse s krajšo dlako so potem začeli parit s npr. borzoji, irskim setrom...
da so dobili daljšo dlako. To so predvidevanja...v vsaki knjigi piše malo drugače. Vsekakor je pa tako, da kratkodlaki niso mogli nastati iz dolgodlakih, prej obratno.
Vzreditelji kratkodlakih so mnenja, da so kratkodlaki dosti bolj primerni za delo...tudi zaradi tega, ker ni bilo toliko vmešanja drugih pasem...oni so bolj prvotni, kot dolgodlaki.


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1121 : 17 November 2007, 19:22:08
Ups... sem ugibala čisto popolnoma napačno. Sedaj ko pomislim ze mi zdi tudi bolj logično ;)


Lp



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1122 : 17 November 2007, 20:00:09
TUKAJ je razvidno koliko nejasnost je npr. glede izvora imena Collie, letnica kadar so prvič začeli pasmi ločeno ocenjevat na razstavah,...

Der Collie gehört wohl zu den ältesten Hunderassen und kann bis ins 16. Jahr-hundert zurückverfolgt werden. Der Ursprung des Collies als eigentliche Rasse, wird in der Litheratur sehr unterschiedlich dargestellt. Ob die Einkreuzungen von Windhunden, Barsoi, Gorden- und Irish-Setter vor dem Jahr 1800 zu den typischen Hütehunden geführt hat, bleibt bis heute ein Rätsel. Auch die Namensgebung kann nicht mit Sicherheit abgeleitet werden. Cal heisst angelsächsisch schwarz. Der Name "Colly", für den Begriff schwarz, eventuell die Originalfarbe der Züchtung, diente wohl als Basis für den späteren Namen "Colleys" bzw. Collie. Der Name kann aber auch mit den schwarzköpfigen Schafen die er zu hüten hatte, in Verbindung gebracht werden. Bereits 1808 wurden beide Schreibweisen "Colley" und "Collie" als korrekt in den Büchern geführt. 1859 fand in England die erste Hundeausstellung statt. 1861 wurde von einem Mr. Siviter ein Collie mit dem Namen "Jeho" ausgestellt. 1871 wurde in Birmingham Old Mec, ein schwarz-brauner Rüde und Old Cockie, ein gelb-weisser Rüde ausgestellt. Old Cockie gilt als Urvater aller Collies. Zusammen mit "Champion Christopher" hatte Old Cockie zur damaligen Zeit die grössten Einflüsse auf die Collie- Rassezucht in England.
1873 wurde durch den Prinzen of Wales der Kenenel-Club in Grossbritannien gegründet. Am 24. Juni 1881 erstellte der Kennel-Club den ersten Rassestandard für die Rasse Langhaar-Collie. Um die Jahrhundertwende wurde der Collie immer mehr sowohl als Arbeits- als auch als Show-Hund gezüchtet. In der Folge erschien der Collie in den Farbvarietäten zobelfarbig, tricolor und blue-merle immer häufiger auch an den grossen Ausstellungen. Auch die Queen Victoria liess sich von der Arbeit, den Fähigkeiten und dem Aussehen der Collies beeindrucken und hielt fortan selbst auch Collies am Königshof. Ein regelrechter Boom setzte ein. Die Züchter begannen diese Rasse laufend weiter zu entwickeln; man begann diese schönen Hunde zu exportieren, ein Siegeszug um die Welt begann. Unsere schottischen Schäferhunde wurde im ersten Weltkrieg als Sanitäts- und Meldehunde mit grossem Erfolg eingesetzt und genossen einen grossartigen Ruf. Damit begann aber auch ein erbitterter Konkurrenzkampf mit dem deutschen Schäferhund der dann auch vermehrt auf den Kriegsschauplätzen eingesetzt und entsprechend in der Aufzucht ausgebildet wurde und den Collie mit der Zeit als Arbeitshund verdrängte. Die Züchter verlagerten ihre Zuchtziele vermehrt auf das äussere Erscheinungsbild insbesondere im Hinblick auf die immer häufigeren Ausstellungen. Der Collie wurde immer beliebter. Er stellt einen Hund von grosser Schönheit dar, ein stolzer Hund, keine Einzelheit zum Gesamtbild ist unproporzioniert. Es ist ein Zusammenwirken von Kraft, Aktivität und Eleganz, keine Plumpheit, ohne Aggressionen, aber mit einer gewissen Selbstbehauptung und auch Pflichtbewusstsein. Das äussere Erschei-nungsbild hat sich in den letzten Jahren um einiges verändert und es ist kaum vor-stellbar dass der Collie im schottischen Hochland mit seinem heutigen Haarkleid noch Schafe hütet. Leistungsfähigkeit und Nervenstärke sind seit Beginn des Lassie-Booms sicher auf Kosten der Schönheit und Qualität etwas in den Hintergrund getreten.

1874 und 1877 wurde der Kurzhaar-Collie bereits in der "Smooth-Collie-Klasse" geführt. Die Hündin "Sharp" war die ständige Begleiterin der Qeen Viktoria. Auf Anhieb ist das ganze Gebäude sichtbar, also der Collie pur. Sie waren kurzhaarige, dünnhäutige Hunde vom Typ der heutigen Pharaonenhunde und wurden als Treib- Arbeits- und Wachhunde mit guten Stöbereigenschaften gezüchtet und gehalten. 1881 erhielt der Kurzhaar-Collie seinen ersten Rassestandard. In der Regel sieht man heute nur selbstsichere Vertreter mit einem ausgezeichneten Nervenkostüm. Der Kurzhaar-Collie ist heute dank seinen vorzüglichen Eigenschaften, die in einem grossen Teil noch immer bei ihm enthalten sind, ein ausgezeichneter Familienhund.





Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1123 : 17 November 2007, 20:10:58
Queen Victoria bila ljubiteljica Collijev, imela jih je tudi sama...torej niso živeli le Corgiji v tej palači...razvoj sable barve...
že dolgoooo nazaj sem nekje prebrala (10 let),da je zlata barva nastala zaradi želje bogatašev tistih časov imeti bolj plemenitega Collie-ja...torej psa s bolj plemenito barvo... ::)


polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #1124 : 17 November 2007, 20:39:24
Ja samo verjetno dolgodlaki mladič dveh kratkodlakih psov ne bo imel tako dolge dlake kot mladič dveh dolgodlakih psov ;)

Alma mi je pa zeeelo všeč ta očka! :o :-*

Če dolgodlakega pariš s kratkodlakim bo leglo kratkodlakih, saj je kratkodlaki dominante gen in dolgodlaki recesiven. Ti mladič nosijo v sebi dolgodlaki gen, ki pa se "prebudi" komaj po tem, če se sparita dva kratkodlaka ki oba nosita ta gen. Tako se lahko zgodi, da se v leglu pojavi tudi dolgodlaki.
OČE

MAMA

MLADIČ

MLADIČ

MLADIČ





:)


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1125 : 17 November 2007, 21:17:14
Jaz sklepam tudi tako, po pravici povedano nisem nikoli bila toliko pozorna na razvoj takih mladičev...tako, da ne vem 100%.Bolj redkost je, da se pojavi taka zadeva...samo, če sta oba smootha nosilca.


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #1126 : 17 November 2007, 22:34:08
Lani je bila v Mariboru psička, ki je bila prijavljena med dolgodlake, oba starša pa ima kratkodlaka...In je tudi dobila PRM...

Namibia-Blue of Irish Home 



Našla še tole sliko, tukaj je malo bolj v dlaki...


Oče: Bon-a-Vivre v.d. Eisvogel



Mama: Joy in Blue Fatranski Sen




Zanimivo a ne... ;D ;)


Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1127 : 17 November 2007, 22:47:33
Aha...Tu je bila v razredu junior, zanimivo bi jo bilo videti odraslo...imaš sliko??
ma collie online je ni, da bi lahko vidla cel rodovnik...torej tu nekje mora skrivat dolgodlaki...zanimivo...
baje so Brilyn Supertrampa večkrat uporabili...


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #1128 : 17 November 2007, 23:03:04
Ne drugih slik žal nimam...

Link do rodovnika: http://www.collies-of-sunny-pleasure.at/ahnentafel_meli.html

Pri mami sem ugotovila je Zazou vom Sillufer dolgodlak...Sillufer in Reinhard linija...

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1129 : 17 November 2007, 23:38:26
Hector je vpisan na collie online, samo ni slike...sklepam, da je bil dolgodlak.
Nekak tako je moglo biti...Hector*Bianca (smooth- sklepam, ni vnešen...zaradi imena- Short)= Joy (smooth s dolg. genom)*
Bon (tudi nekje mora imeti dolgodlakega- ne da se mi iskat, ker mi trenutno počasi dela rač)= Namibia (dolgodlaka)


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #1130 : 18 November 2007, 08:46:10
Namibia-Blue of Irish Home 



Našla še tole sliko, tukaj je malo bolj v dlaki...


Takšnega škota bi pa še jaz imela  :) Ima ravno toliko dlake kot Chica (na 1. sliki). Kratkodlaki mi nekako ne 'potegnejo', dolgodlaki imajo pa preveč dlake (večina). Tale je pa ravno prava!


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1131 : 18 November 2007, 09:24:02
Ta pa je tako odlakana kot moj škot. Ta dolžina dlake (mogoče še malenkost daljša)  in sploh pa gostota je meni najbolj všeč, ker se lepo vidi elegantno telo, kar mi je pri škotih tako všeč in potem mi tudi sama glava ne deluje tako neskladno ob vsej tisti obilici dlake. Resnično obožujem izgled škotov tam nekje 20 let nazaj, pa še nekje do 10 let nazaj...so mi fantastični...sedaj pa...ja no...vsak ima svoj okus...sploh me moti sedanje nošenje repa, ki je že skoraj čist zavit preko hrbta in te glave, ki več sploh niso take dejansko klinaste.

Tukaj sta še slikici mojega....nisem ravno navdušen fotograf in sta to edini sliki, kjer se dejansko vidi celo telo...



upam, da je pri tej sllikici vsaj malo za opazit to baletno gibanje, ki mi je pri njih tako všeč...hehehehehe



Lp, Tina


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1132 : 18 November 2007, 10:56:46
Mogoče koga zanima:  www.rough-collies-lidoks.com
Držimo pesti za uspešno leglo :o
Felina, zelo me veseli, da so ti všeč tako imenovani "klasični" colliji, čeprav obstaja za pasmo samo 1 standard, kateri pa nič ne govori o modernih in klasičnih vrstah škotskega ovčarja, kar pomeni, da bi tako vzreja kakor sojenje  moralo temeljiti izrecno samo na standardu. Zelo zanimiva je knjiga Mie Ejerstad "The Collie standard". In ko prebereš to knjigo, ti je dejansko kristalno  jasno, kako mora izgledati collie po standardu. Marsikdo ima težave z branjem standarda, ker si ga ne zna razložiti, v tej knjgi pa so vsi detajli natančno opisani, v besedni in slikovni obliki. :)

lp



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1133 : 18 November 2007, 11:16:42
Meni je tudi bolj všeč klasična linija škotov.(ampak tudi moderne linije se nebi branila :))

Mene pa zanima, če so škoti "težki" po karaktarju? Ali imate kakšne probleme z njimi(dominantnost do drugih psov,potepanje...)? Ali so primerni za začetnike?

Hvala!

lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1134 : 18 November 2007, 11:19:51
Mene pa najbolj "motijo" "odprta" ali "pretežka" ušesa, ki popolnoma pokvarijo pravi izraz škota.. ...

iz standarda.." Izraz je najbolj pomemben. Značilen izraz je dosežen s popolno skladnostjo in ombinacijo čela in gobca, velikostjo, obliko, barvo in položajem oči, ter s pravilno nastavljenima in nošenima uhljema.


Še ena zgodovinska:

History and Origin

The exact origin of the collie is not known but it is widely accepted that the collie has a long history as a sheep herding dog in Scotland and northern England. Of the two varieties of collies, the smooth collie, also known as the "ban" dog, was used to guide the cows and sheep to market. This collie was not used to guard the sheep and cattle in the pastures. This job was the responsibility of the rough collie, also known as the “shepherd’s” dog.

The name collie is thought to come from the term “coalie” or “coaly,” a term used to describe the black faced sheep that the dog herded. It also describes the predominately black color of the dog at that time.

In the early 19th century, dog fanciers took an interest in the breed and began a strict breeding program. During an 1860s dog show, Queen Victoria fell in love with the the collie, and fueled by this link to royalty, the popularity of the collie skyrocketed. It was no longer just a herding dog.

In 1867, a dog name “old Cockie” was born. This dog is credited with the original sable coloration of the rough collie. Most sable rough collies have “old Cockie” somewhere in their lineage. The sable rough collie is not the only one with a famous ancestor. In 1873, a dog named “Trefoil” was born and the tricolor collie line was begun.


Old Cockie



The collie was accepted into the English Kennel Club in 1886. Also in this year, the Collie Club of America was founded and the breed was accepted into the American Kennel Club as part of the herding dog group.




Uživajte! GG


Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1135 : 18 November 2007, 11:35:25
Izraz je najbolj pomemben. Značilen izraz je dosežen s popolno skladnostjo in ombinacijo čela in gobca, velikostjo, obliko, barvo in položajem oči, ter s pravilno nastavljenima in nošenima uhljema.

Ja, točno tako, vendar pa si marsikdo tega sploh ne zna predstavljati, kaj  to pomeni in kako to na psu praktično izgleda. In ravno v knjgi, ki sem jo omenila, je to lepo razloženo, predvsem slikovno, da si lahko predstavljamo. In ne boste verjeli, pri vsem ima pogosto prste vmes matematika, popularni "zlati rez", kar je že zdavnaj ugotovil znan ruski sodnik, sicer matematik po poklicu, Jeruzalemsky.

lp



katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #1136 : 18 November 2007, 11:54:39
Ooo Tosca krasna kombinacija!!  ;) ;D
Želim uspešno leglo in veliko lepih in zdravih mladičkov!!  ;)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1137 : 18 November 2007, 11:57:36
Sekunda...takoj pošljem fotokopijo knjige.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0

Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1139 : 18 November 2007, 12:05:05
Katie, najlepša hvala. Upamo, da je "mati narava" bila dobre volje, da bomo imeli dojenčke. Se že prav veselim pasjega joka :o in kasneje pobalinskih trikov malih nadobudnežev :P

lp