Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2338360

katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #1140 : 18 November 2007, 12:07:24
Našla tole stran: http://www.helencatherinecramer.com/dogs/Collie%20Lecture.html
Pri ilustrations je kar nekaj slik kako naj bi škot izgledal... ;)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0

Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1142 : 18 November 2007, 12:15:50
Sicer je ta knjiga od Stelle Clark, vendar je tudi dobra.

Tu pa je od Mie...http://www.savita.spb.ru/standart-1.htm



Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1143 : 18 November 2007, 12:22:11
Alma,
to je bilo pa res izčrpno, najlepša hvala. Dobra knjiga, kajne, tudi najmanjše malenkosti so v njej opisane. Zelo dobro je tudi predstavljen in nošen rep, kakor tudi razlogi nepravilnosti (prekratek križec, previsoko nastavljen , prekratek rep). Marsikdo si razlaga previsoko nošen rep znak prevelike dominantnosti, vendar to ni res. Dominanten pes bo res visoko dvignil rep, vendar ga pa nikoli ne bo zavil preko hrbta, kar je pa posledica že drugih znakov, v oklepaju omenjenih.
Alma, bodi zlata in nam pokaži še tisto stran, ki razlaga pravilno in nepravilno nošen rep :)

lp



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1144 : 18 November 2007, 12:30:01
http://www.savita.spb.ru/standart-2.htm

http://www.savita.spb.ru/standart-3.htm

http://www.savita.spb.ru/standart-4.htm

http://www.savita.spb.ru/standart-5.htm

Celotna zadeva... na začetku strani piše to-  Часть 1. itd. tam se samo po vrsti klika...
Knjiga je objavljena na Internationalnem Smooth Collie Forumu...http://smoothcollie.forum24.ru/
Pri rubriki Photoalbum je tudi predstavitev Sene.  :)
Se strinjam, da je res dobra knjiga...


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1145 : 18 November 2007, 12:44:04
Sicer je res, da je zelo pomemben izraz škota...vsekakor pa je tudi pomembna korektnost telesa...le s takim telesom se lahko pes
lepo giba, kar pa je za "delovno pasmo" (škot naj bi tja spadal) pomembno...delovna pasma, ki se ne ve ali pa ne želi gibat je za
mene samo smešna zadeva...no, to sem precej kruto napisala, samo res nekako izgubi čar

Nekaj čisto drugega-
Meni je krizno, ko vidim smootha (pa še mladega, 1leto),  ki na razstavi (veliko dogajanja, vonjav, ljudi, drugih psov,...) lahko zdolgočaseno leži na svoji deki (brez kletke) v največji gužvi. To sem namreč nazadnje doživela...več jih je takih bilo...nič veselja, radovednosti ni bilo v njih...moja Sena totalno nasprotje in meni je to všeč.



*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1146 : 18 November 2007, 12:48:25
Uau :o to je pa zelo veliko stvari na katere moraš gledat ;)
Koliko časa ste se vi odločevali katerega psa boste vzeli iz legla?
Sedaj so bili pri nas prijatelji in so pripeljali s seboj psičko in ko smo jo hoteli pobožat se je boga od strahu kar polulala  :-\



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1147 : 18 November 2007, 13:00:20
Zanimivo...koliko pa je bila stara...no, to tudi ne more biti dober izgovor.
Jaz sem po eni strani prav vesela, da sem študentka in trenutno nimam dela...se bom lahko 100% posvetila mladičem.
Ne morem si predstavljat imeti tako mladiče, da grem zjutraj delat in pridem zvečer...zamudila bi njihov razvoj (jih hočem doživet, ker ne nameravam imeti vsako leto leglo) ter
za mladiče to tudi ni dobro. Tako lahko spoznaš karakter mladičev in jih lažje predstaviš bodočim lastnikom...seveda se pol
oni tudi lažje odločijo. Vsaj po mojem...


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1148 : 18 November 2007, 13:06:23
Psička je bila Gordon seterka ima 1leto in cca 3 mesece.
Tako lahko spoznaš karakter mladičev in jih lažje predstaviš bodočim lastnikom...seveda se pol
oni tudi lažje odločijo. Vsaj po mojem...
Saj in sploh če je to tvoj prvi pes in ti jih vreditelj "predstavi" po karakterju.
Tako si vsaj jaz predstavljam ;)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1149 : 18 November 2007, 13:08:28
Idealne proporcnije telesa (dolžina/višina)  ;D


Idealna okotenost...  :) GG





Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1150 : 18 November 2007, 13:18:56
Poskušaš koliko se da spoznati mladiča in predvidevat v naprej (to je težje).
Npr. v prvem legu smo imeli 2 samca, Aramis in Apollo...Apollo je bil težki mačo in precej dominanten že
tako mlad, vse mladiče je postrojil in je le on hotel biti v centru pozornosti...Aramis je imel dosti bolj nežen karakter, taki peace karakter...z vsakim se je zastopil, vendar ni bil softič v smislu mamin sinček...on je šel k družini s malimi otroki in veliko kmetijo ( konji, mačke, psička, papagaj, kure...) Apollo pa k družini, ki imajo starejšega sina in je postal neke vrste edinček.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1151 : 18 November 2007, 13:29:12
Današnje slike


To ni tribarvni smooth, ampak mešanček  :D...prišel se je malo družit.




Glej zunaj snega je...imaše kdo kake slike??


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1152 : 18 November 2007, 13:32:17
Idealne proporcnije telesa (dolžina/višina)  ;D



Zelo lep škot ;D iz katere psarne pa je?

Pri nas je tudi začelo snežiti( nekam zgodej napram lani) samo ne tko zelo :o
 Lp




Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1153 : 18 November 2007, 13:41:24
Alma, ti si srce, hvala. Zdaj bo verjetno marsikomu lažje si predstavljati razlago standarda. In popolnoma se strinjam s teboj, da je pri škotu izredno pomembna korektnost telesa, saj samo pes s pravilno anatomijo telesa, bo lahko gibal pravilno, lahkotno, saj navsezadnje je to ovčarska pasma, ki je bila nekoč delovno zelo aktivna,  ne pa nekakšna barbika.
Lila, glede morebitne nervoze, plašnosti, pri škotu igrata 2 faktorja.
1. plašnost je lahko tudi dedna, torej je zelo pomembno, da dobro poznamo starše mladička. Če vidimo, da mati ali oče kažeta znake, je velika možnost, da bodo zadevo podedovali tudi mladiči
2. izrednega pomena ima začetna socializacija mladičkov, ki se začne pri vzreditelju. Kvaliteten vzreditelj se bo zelo potrudil, da bodo njegovi mladički odšli od matere čim bolj socializirani, navajal jih  bo na različne tuje zvoke(sesalec, glasba, hupanje, glasno govorenje, glas motorne žage, kosilnice, poka). Vendar vse to se mora mladiče navajati počasi, postopoma, nikakor ne na silo ali nepričakovano, s tem bi jim naredili nepopraviljivo škodo. Jaz sem moje mladiče na pok navajala tako, da sem jim napolnila vodne balončke,  s katerimi so se nato igrali in kasneje z veseljem pokali. Kasneje sem začela z navadnimi baloni in tudi te so z veseljem pokali. Ob nevihti jih nisem takoj zaprla, ampak sem jih pustila zunaj in poglej, nihče še trznil ni ob poku strele. In vsi ti mladiči, zdaj seveda že zelo odrasli,  se še danes ne bojijo strel.
Najbolj pomembno obdobje za mladiča pa je od 8 - 12 tedna starosti, obdobje, ko si mladiči najbolj intenzivno vse zapomnijo. To je ponavadi obdobje, ko ima novi lastnik mladiča že pri sebi in če nima dovolj izkušenj ali pomoči vzreditelja, lahko hitro naredi usodne napake. To je obdobje, ko moramo biti najbolj previdni, da naš kuža ne doživi kakšne neprijetnosti.  In za to obdobje bi moral vsak vzreditelj novega lastnika čim bolj pripraviti.
Kužika, katera se je od strahu populala, se verjetno ravno v tem obdobju ni navajala na tuje ljudi in zdaj ji je strah do tujcev ostal :(

lp

+1



*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1154 : 18 November 2007, 13:53:43
Tosca hvala za izčrpno obrazložitev. :)
Tale z baloni je res uporabna še mene bi mogli to navajat ker se še zdaj ustrašim ko poči! 8)

Lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1155 : 18 November 2007, 14:08:36
Lila! to je Wicani What's New Pussycat (Khan) ..njegova stan..http://www.wicani.co.uk/whatsnewpussycat.htm
Zame je psarna Wicani ena od Top psarn kar se tiče "klasične"...linije škotov...ampak če sem iskrena mi glave zlasti od samcev ne odgovarjajo preveč... telo in gibanje je pa No. 1 !  ;D GG



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1156 : 18 November 2007, 15:14:27
Skuhala sem, najedla sem se...psom skuhala rižo. Vi ste pa poslali 4 sporočila, kaj je zdaj to...malo zaštartajte.

Ja ja vzreja nej samo malo tak pa onak, pa po počez pa po strani...eh, ne gre mi prekmurščina


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1157 : 18 November 2007, 17:17:26
Ali na Hrvaškem nimajo vzrejnih pregledov ali zahtev glede starosti plemenjakov... ker je DENNISAY'S DOUBLE DIAMOND – Sammy rojen... 25.12.2006 torej je star samo 10 mesecev l ... V Sloveniji v 14. členu Vzejnega pravilnika za britanske ovčarske pasme piše :

Pse se v vzreji lahko uporabi od starosti dalje:
•  PES od 15 mesecev dalje
•  PSICA od starosti 18 mesecev dalje
 pa starost...

Brala sem, da prezgodnja uporaba psa v vzreji lahko škoduje njegovemu razvoju... GG


Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1158 : 18 November 2007, 18:20:39
Pes je iz tujine, torej zanj ne veljajo slovenska pravila, je pa že bil ocenjen, če se to sprašujete.
 Da samcu škodi zgodnja upraba pri skoku se ne bi strinjala in to iz popolnoma lastnih izkušnjah. Ta samec je bil tretji po vrsti, ki mu je uspelo skočit in sparit mojo psico. Prvi samec s katerim smo poskusili je bil star 3 leta, hišni ljubljenec, ki ni še  nikoli ni skočil in verjetno tudi nikoli ne bo, saj nima poma kam bi skočil, na glavo, na bok, samo od zadaj ne. Tudi s človerško pomočjo mu ni uspelo.In kaj potem, poskusili smo z drugim samcem, starim 4 let, ki je že enkrat skočil, vendar tudi pri tej paritvi ni pokazal nobenega veščega znanja. Sicer je "našel" pravo mesto, samo mu ni uspelo "zadeti" pravega mesta. No, kasneje sem uspela izvedeti, da mu je prvo leglo uspelo spariti samo s človeško pomočjo. Zadnji samec, pa je samostojno opravil nalogo in to en dva tri,  in za mene je bil to dokaz normalnega spolnega nagona. Psu, vsaj škotu moramo omogočiti normalen spolni razvoj, ne mu ga zavirati, ampak spodbujati, če želimo da bo pes uspešen plemenjak, drugače nič več ne pomaga. Sami vidimo, da pri škotih kar pojenja spolni nagon in hvala bogu, da danes človek naleti ša ne psa z normalnim nagonom.

lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1159 : 18 November 2007, 18:35:16
Res je.. pri škotih je sploni nagon pravi problem...prijatelj je psico poskusil pariti s trem samcem...s trejtem je izgledal skok ok...drugič s štirimi samici in zadnji je bil tudi v redu..in psica je bila 2 x prazna ne glede da je že imela mladiče...torej problem ni bil pri njej...

Zanimalo me je če imajo na hrvaškem vzrejne preglede in omejitev starosti glede 1. paritve? GG


Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1160 : 18 November 2007, 18:48:49
Na Hrvaškem imajo vzrejne preglede, v veliko državah pa sploh ne. Zato se ob paritvi v tujini priloži samo ocenjevalni list, da je bil pes že ocenjen.

lp



*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1161 : 18 November 2007, 19:29:56
Če vzameš mladiča v psarni, kjer ne delajo test za nagon(ovce) potem ga lahko greš vseeno delat. In veš da rezultat ne bo dober kot v tistih psarnah.
Ali je prezveze?


Lp



Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1162 : 18 November 2007, 20:00:36
Lila, bolj malo psarn boš našla, kjer ljudje s svojimi škoti preizkušajo nagon dela z ovcami. Do sedaj sva to opravile samo GG s svojima dvema in jaz s svojo. Moja je do sedaj  poskusila 4 x in na letošnjem  testu je prav "razturila", še mene je presenetila. Sicer pa so ti testi bolj druženje ljubiteljev britanskih ovčarjev, ki ga organizira slovenski klub za britanske ovčarske pasme. In seveda, tudi če vzreditelji, iz katerega legla boš vzela mladička, ne bodo opravili testa nagona,  ga lahko opraviš ti s svojim kužkom. Vendar drži pesti, da bo do takrat še dovolj zanimanja za take teste, ker so trenutno možni samo v Italiji in dokler bo dovolj zanimanja zanj, se bo organiziral. Naslednje leto bo verjetno kar 2 x, v spomladanskem in jesenskem času.

lp



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1163 : 18 November 2007, 21:09:40
Meni to nekako sploh ne gre v glavo kako je lahko prišlo do take situacije gledano na paritvene probleme.
Že samo zaradi tega, ker ne poznam takih problemov...upam, da jih sedaj ko bom šla parit ne bom spoznala.
Po drugem pa, ker je naš Hektor pravi seksoholik...ni nikoli skočil, ni mu nihče pomagal...vseeno je Unique naredil
8 mladičkov. Ni me bilo doma, sem šla na predavanja...doma še tri krat povedala da jih ne smejo spustit skupaj ker so ta pravi dnevi
...pridem domov, so bili vsi tiho kot miši...no, potem sem pošizdila, ampak to je že druga zgodba.
No, Unique je bilo prvič in tudi Hektorju...Hektor je bil star 4 let, Unique 2 leti.

Ni rečeno, da mladiči staršev ki niso nikoli preizkusili pašnj ne bodo imeli interesa za to...to se dosti globje skriva v psu, pasmi kot par generacij. Razen tega, če imaš možnost da tvoj pes spozna npr. goske, kure, itd. že lahko nekoliko vidiš če kaže interes
glede drugih živali. Moji jih vedno nateravajo tako, da delajo kroge okoli njih.
Hektor tak dolgo laja, dokler ne zapreš naši dve 100 let stari goski. Sicer to ni enako pašnji, ampak se tudi tu vidi da so to pravi
ovčarski psi. Nagon se skriva globoko v njih.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1164 : 18 November 2007, 22:27:56
Danes smo praznovali dva rojstna dneva!



Beni je postal 1 leto!


Viki 5 let!




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1166 : 19 November 2007, 06:02:22
Glede pašnje ovac je super poskusiti...ker če pes v tem uživa, kot je napisala Tosca res uživa..ker mi daš možnost "delati" za kar je bil ustvarjen...Na Madžarskem je delo z ovcami zelo popularen, oziroma imaš celo poletne tabore kjer greš s tvojim psom in en teden delaš vse mogoče...ovce, agility, plavanje, poslušnost.. pravi užitek za prave pesjanarje...

Glede skokov... je pa isto kot povsod..trava od soseda je najbolj zelena...psička se bi najraje sparila s 1 vaškim loverjem,  plemenjak ki ga pa ti izbereš za njo pa ni po njenem okusu in obratno...


Doma smo sedaj imela pravi kraval...gonila se je naša 12 let stara NO, ki je že ful bolana...in boga..Pâris je bil tako zaljubljen...da je cele dneve ležal ob njenem bokšu, jokal, nič jedel...in tudi psica je bila za stavr....ko jo je pa poskusil "osvajati" Pax ali pa Frosty sta pa bila skoraj takoj ob pol ušesa... Pri psih kot pri ljudeh je ljubezen neprevidljiva stvar...GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1167 : 19 November 2007, 10:35:30
Še malo o ovcah  :D ...

Brook, mama od Vala od Rine  ;D  v akciji... torej ima Val dober ovčarski potencial  :o 





in še Winny, stara mama od Vala in mama od moje Layle...  ;) ;D ...






Oh! Val in Layla sta v sorodu.. njegova stara mama je mama od moje Layle  ;) Uživajte! GG





*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1168 : 19 November 2007, 13:20:05
  Vendar drži pesti, da bo do takrat še dovolj zanimanja za take teste, ker so trenutno možni samo v Italiji in dokler bo dovolj zanimanja zanj, se bo organiziral. Naslednje leto bo verjetno kar 2 x, v spomladanskem in jesenskem času.

Zame italija ni problem ker živimo "tudi" v Italiji.
Ja pri moji noni se Mops uči preganjat kokoši in goske. Je prav zanimivo ga gledat.
Jaz bi sigurno šla s svojim psom to probat.
Alma in GoldenGirl res super slikce ;D

Lp



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1169 : 19 November 2007, 14:04:16
Pol je tebi super, saj imaš blizu...jaz bi se mogla 7 h vozit. Sama se mi ne da toliko km
naredit. Drugo je, če grem na razstavo, pol gre skoraj vedno nekdo s mano. Zato pa
testiramo na goskah in kurah. Tak malo smešno igleda. Imamo eno ovčko pri fantovi babici, ki ima amputirano nogo...
(če jo ne bi vzeli k sebi bi jo sigurno ubili, ker je precej majhna ostala, ni še imela mladiča...tako, da v bistvu za rejo ni koristna)
njo poznajo, samo ona se jim nič ne umika...v bistvu ni naučena na to pa še težko se giba, tak
bolj počasi. Bom enkrat naredila sliko, sedaj ni preveč lepa, treba jo pošišat, samo ne sedaj pozimi.