Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325569

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1290 : 28 November 2007, 09:19:08
Bili so testirani pri sedmih tednih (celotno leglo) in od takrat vsako leto vsaj tisti, za ketere je možnost, da se bodo uporabljali v vzreji. Pri nas je tako, da te lastnik dobrega plemenjaka takoj zavrne, če nimaš vseh pregledov. In nihče ne bo vzel samca brez potrdila, da je zdav. Dodajam seveda NA SREČO ;)

Cene pa žal ne poznam. Bom pogledala, če imam račun med pasjimi dokumenti, ko pridem domov. Ni pa ne vem kakšen strošek...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1291 : 28 November 2007, 09:34:16
Hvala! super... :) Ali je pri vas to resen problem ??? Pri škotih ni tako hudo, oziroma nikjer ni obvezno tudi na primer v Franciji ... samo RESNI vzreditelji to zahtevajo...rekli so mi pa da je več kot 70% psov ki imajo AOC I ... GG


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1292 : 28 November 2007, 09:45:36
Tega je v bistvu bolj malo, ampak je lahko resen problem. Malo tega je pa predvsem zato, ker je že kar nekaj časa taka kontrola nad vsem tem in skupne baze vzrediteljev in cela mreža informacij in odstootkov tveganj.
In veliko je resnih vzrediteljev.

Mamo pa podobne probleme kot coliji, samo v malo drugačnih procentih se mi zdi... Načeloma so kar zdrava pasma.

Drugače mi nimamo za vrejo od FCIja (ali KZSja) nobenega obveznega pregleda za pridobitev vzrejnega dovoljenja, vsi pa mamo toliko pregledov narejenih, kot jih odkrijemo skoraj  ;) Od slikanja kolkov do raznih genskih raziskav.

Za moje pojme je to edini možen način kako pasmo ohranit zdravo ali ji zdravje celo izboljšat.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1293 : 28 November 2007, 17:08:53
 :o ste pa pisali.
Mene je pa neki internet .... >:(, pa še v šoli vsi norijo >:(
Se moram vzet cajt za vse prebrat :)

Lp in veliko :-* vašim kužkom!



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1294 : 28 November 2007, 18:05:16
lahko se pregleduje tudi pri 8 tednih ( če imaš DNA test za Cea in Cea ni možen, sicer je bolje pri 7 tednih, ker se CEA kasneje ne vidi).
Oči se pregleduje  na več dednih bolezni  odvisno od pasme.<pri naš pasmi vsaj 4-5.
Jaz dam pregledeti leglo ( tudi odkar ima psička DNA test za CEA) in moja psička ima letni pregled oči - do sedaj je bila5x p'regledana.
Potrdilo se izda.
Teste za vzrejo se opravlja po standardih, ki veljajo za dobre pasemske klube.. glede na pasmo.

Test za HD ED v tujini ni cenejši kot pri nas.
S stališča vzrediteljice si želim, da bi imeli moji mladiči čimveč opravljenih testov.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #1295 : 28 November 2007, 21:33:04
Zakaj pa DNA testiranega psa še vedno dajati a pregled oči? In zakaj pregledati mladiče dveh staršev z normal rezultatom?



nezkaaa

  • *
    • Prispevkov: 614
    • Točke: 0
  • ZgAgA
Odgovori #1296 : 28 November 2007, 23:01:50
Ja je bil kar lepo rumen, edino ob dežju je nekoliko potemnel....

ZgaGa


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1297 : 29 November 2007, 05:49:16
Nezkaaa pravi sonček ;D ;) ..ali je imel rodovnik??
Martina a. Kakšna je cena pregleda oči za celo leglo?? LP! GG


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1298 : 29 November 2007, 07:53:13
Zakaj pa DNA testiranega psa še vedno dajati a pregled oči? In zakaj pregledati mladiče dveh staršev z normal rezultatom?

Verjetno PRA (oz. še kakšna očesna bolezen), kjer ni genskih testov.



lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #1299 : 29 November 2007, 09:08:09
Za celo leglo, 7 mladičev je bilo pri Čopovi se mi zdi okoli 25 000 Sit, samo pri njej se mi ne zdi 100 %, za dva sploh ni bila sigurna tako ,da sem naslednjič šla raje v Celovec  k Gresslu, paše napol Slovenec je on, zna slovensko, kar je še ena prednost.

lp


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #1300 : 29 November 2007, 09:11:29
Pogleda se pa za CEA, KAT in PRA, cena pa tudi ni visoka približno tako kot pri dr. Čopovi, pa še v evropskem registru imaš psa, da je res pregledan.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1301 : 29 November 2007, 10:12:15
Odvisno od pasme, kaj se pregleda.
Vsekakor Bay, ni edino CEA in moraš vseeno pregledat, čeprav imaš DNA za CEA( tudi PRA je za avstralce DNA test).
Je še iris coloboma, katarakta, kolobom, distichiasis itd...

Lucky - ja mogoče je pametno drugo mneje, če ni pregled siguren. saj sva že govorili.
Ja licenca..


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #1302 : 29 November 2007, 10:42:47
Lucky - ja mogoče je pametno drugo mneje, če ni pregled siguren. saj sva že govorili.
Ja licenca..

V iItaliji so že imeli več primerov, ko je veterinar z licenco dal potrdilo, da pes nima težav z očmi, DNA test pa je potem pokazal affected. Tako da tudi licenca ne pomaga, z navadnim pregledom se ne vidi in ugotovi vsega.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1303 : 29 November 2007, 10:44:26
Zadeva naj bi bila 100% če je pes pregledan pri 7 tednih in pri enem letu...

Lucky hvala za info... meni so tudi svetovali Avstrijo... ;D GG


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1304 : 29 November 2007, 10:51:01
Bay
za katero bolezen, za vse DNA testi ne obstajajo
je tudi razlika affected in carrier
carrier ni affected in se lahko uporablja za vzrejo, ker če gre za recesivni gen , potem poiščeš partnerja ki ni carrier in je vse OK z mladiči.
GG to tudi ne drži.
CEA se vidi pri 7 tednih in potem ne več ( zato zgodnji pregledi). N. pr katarakta ( jih je tudi več vrst) pa nastane kadarkoli kasneje v življenju ( tudi dedna) in zato ni res, da pregedaš pri 7 tednih in 1 letu - treba je VSAKO leto pregledati ( ne govorim o CEA/CH)

Bi bilo pa res fajn, če bi se vzreditelji pozanimali za te stvari ( seveda so izjeme) ker me vedno znova preseneča, kako malo vejo o teh zadevah.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1305 : 29 November 2007, 11:35:29
Zakaj torej potrdila, ki jih dobiš za CEA in PRA ko kupiš mladiča v tujini zahtevajo ponovni pregled pri 1 letu...

Če gledaš spletne strani škotov je napisano CEA, PRA ok pri 7 tednov... za druge pa piše eyes OK...GG



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1306 : 29 November 2007, 11:49:55
Jaz bom še razmislila kam bom šla....najboljše bi bilo čim bližje (cela horda mladičev on tour) in dobro opravljeno. Koliko km je Celovec? Kaj pa v Zagrebu, ve kdo kje delajo...zame je Zagreb 130 km...pa po avtocesti!!!  :o




petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #1307 : 29 November 2007, 11:56:16
Lendava - Klagenfurt (Celovec) je cca. 250 km. S tem, da do meje v bližini Leibnitza nimaš avtoceste, naprej pa. SLIKCA


nezkaaa

  • *
    • Prispevkov: 614
    • Točke: 0
  • ZgAgA
Odgovori #1308 : 29 November 2007, 12:16:56
Goldengirl- ni imel rodovnika, vzeli smo ga pa zato, ker bi ga drugače lastnik ustrelil...ker so bli kao nezaželjeno leglo (za usodo bratcev in sestric nimam pojma)...ma kaj jaz vem, sem bila še premajhna takrat, da bi karkoli vedela-meni je bilo samo super, da sem kar na lepemdobila psa, pa še lassie, ki je bila takrta zelooo popularna, pa še nekoga sem imela, ki ni bil nikoli utrujen ali kaj podobnega za igro :)

ZgaGa


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #1309 : 29 November 2007, 13:11:40
Bay
za katero bolezen, za vse DNA testi ne obstajajo
je tudi razlika affected in carrier

Glede na to da so ugotovili na DNA testu, da je bil affected potem obstaja DNA test. Ne pravim, da so pregledi nesmiselni, nasprotno, pravim samo, da niso 100% ne glede na to ali ima veterinar licenco ali ne.
Kolikor vem pomeni affected, da ima pes dejansko neko bolezen, carrier pa da je prenašalec. Carrier se s pregledom ne da ugotoviti.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1310 : 29 November 2007, 13:52:32
Nezkaaaaa viidim, da si poslala sliko tvojega škota...oba sta profitirala....super, sigurno ti je
bil zvest prijatelj.

Petrca ne dela link, ki si ga dodala...poznam pot, ker je Adriina sestra v Celovcu doma...samo sem že
pozabila približno koliko km je.


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1311 : 29 November 2007, 13:54:44
Točno tako. In na koncu se izkaže, da je ceneje, če daš psa enkrat DNK testirat (če ni clear by parentage kar pomeni, da sta oba starša DNK testirana), vsaj za tiste bolezni za kar test obstaja. Tako ti ostanejo za periodične preglede oči le tiste, za kar DNK testov ne delajo (npr. PRA pri škotskih ovčarjih).

S carrierji sploh ni problemov, vendar v smislu vzreje le če veš da so carrierji, kar je brez DNK testov nemogoče. Je pa definitivno ceneje testirati zgolj psa ali psico, kot pa celotno leglo. Po moje bi moral odgovorni vzreditelj, ki iz kakršnegakoli razloga pari carrierja testirati tudi leglo oziroma vsaj pse, ki se jih bo vzrejalo naprej.




petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #1312 : 29 November 2007, 13:57:53
Petrca ne dela link, ki si ga dodala...poznam pot, ker je Adriina sestra v Celovcu doma...samo sem že
pozabila približno koliko km je.

Meni tudi ne dela več  :(. Zgleda da kasneje izgine  ???


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1313 : 29 November 2007, 14:50:30
Pasemski klubi bi moralii zobraževati vzreditelje, če hočemo v SLO imeti v redu vzrejo. Če je to namen in želja le teh  ??? ???

Alenka - mi imamo  ( mislim mojo pasmo)DNA test za CEA/CH in PRA ampak leglo moraš vseeno testirati na ostale stvari. Siguren si samo za CEA/CH in ja, če je eden od staršev carrier moraš mladiča testirat DNA, če hočeš vedeti, da ni oz. da je. Razen by paretage, kot si rekla, da sta oba testirana in sta normal.
Na potrdilu piše, kaj vse se gleda pri mladiču ( se pa alhko tudi malo kasneje pregleda, če ni možnosti CEA/CH ampak po 8 tednu mladičev ni več pri vzreditelju).



I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


nezkaaa

  • *
    • Prispevkov: 614
    • Točke: 0
  • ZgAgA
Odgovori #1314 : 30 November 2007, 00:02:58
O bil bil....pri vseh mojih neumnostih je bil zraven :)

ZgaGa


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1316 : 30 November 2007, 18:23:42
Da malo debatiramo... kako se vam zdi ta pes  ;D GG



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1317 : 30 November 2007, 18:43:38
No pa dajmo(debatirati) :)

Ja, ta pes se mi zdi, da je zelo kratek(mogoče je tako slikan?), gobca se mi zdi, da nima ravno dolgega ;), tudi barva je malo presvetla(ni čito lep temen merle).
No toliko z moje strani :)

Kdo pa je sploh ta škot ???

lp



lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #1318 : 30 November 2007, 20:30:57
To je pa sigurno Velvet Blue de Cathiya, sploh mi ni všeč ta samec.


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #1319 : 30 November 2007, 20:36:51
Ja to je Velvet in Blue de Cathyja...

Tudi meni ni všeč, še posebej glava...



Mislim pa da je Zarin Black Wood Della Collina dei Ciliegi zasluženo dobila BOB na vseh 3 razstavah..Meni je od vseh, ki so bili na teh razstavah najbolj všeč... :)



 :-* :-*


Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'