Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325609

*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1590 : 26 December 2007, 16:25:12
Še mene je razkurilo >:( kako si upa.
Torej je eden ki je prijavlen ali pa samo temo spremlja. Nima **** da bi povedal /a kdo je >:(
To govori še preden bi vedel/a zakaj je prišlo do tega :-X
Se strinjam s star bol škota ko tako :D

Lp



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #1591 : 26 December 2007, 16:27:45
Aho!

Ja saj sem zdaj tuhtala da mora bit nekdo ki temo spremlja, številko je pa dobil pri oglasu za mladiče od Belle :-\

Če bi vsaj ta oseba pozorno brala moje poste piše v njem tudi zakaj nimata rodovnika  :(

Drgač pa Star in Lila hvala  :-*  :-*

Lp
ana


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1592 : 26 December 2007, 16:30:24
Še mene je razkurilo >:( kako si upa.
Torej je eden ki je prijavlen ali pa samo temo spremlja. Nima **** da bi povedal /a kdo je >:(
To govori še preden bi vedel/a zakaj je prišlo do tega :-X

Se pa čist strinjam z Lilo. Kako si upa >:(

Meni tudi ni jasno, kako je dobil/a tvojo številko ???

lp



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #1593 : 26 December 2007, 16:32:02
Aho!

Dobila jo je lahko samo na mojem oglasu za mladiče od Belle, žal je to slaba stran oglasov

Lp
Ana


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1594 : 26 December 2007, 16:32:35
Drgač pa Star in Lila hvala  :-*  :-*
Vedniki in ljubitelji držimo skupaj ;D
Lahko da tudi sedaj bere >:D bo bo videl/a kaj si mislimo >:D

Lp in dosti  :-* tvojim tapravim škotkom



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1595 : 26 December 2007, 16:36:22
Vedniki in ljubitelji držimo skupaj ;D
Lahko da tudi sedaj bere >:D bo bo videl/a kaj si mislimo >:D
Lp in dosti  :-* tvojim tapravim škotkom

Ja, se strinjam z lilo, ljubitelji vedno držimo skupaj!
Upam, da zdaj bere, bo saj vidla kaj si mislimo!

Pa veliko :-* :-* tudi z naše strani!



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1596 : 26 December 2007, 16:40:58
nima novih... :(
Kaj vse so mi že rekli za Seno...joj, ubogi ta pa nima dovolj dlake, le kaka kombinacija je to bila...saj je to mešanec med škotom ali?...no saj je lušten, samo pač nima dlake...pravi mešanček...pa oni obžalujoči pogledi... :D :D :D

Ne bodi žalostna...tvoj odnost do psov je zelo lep, vidi se da imaš svoje pse zelo rada...moraš samo pazit, da ne bo več "nesreč" oz  mladičev...v azilih je preveč ubogih psov, ki le čakajo na dober dom ni treba povečevat števila. Mogoče se boš kasneje odločila za rodovniškega psa, ker ne boš želela podpirat nerodovniško vzrejo in iz recimo razlogov kot so zdravje (vseeno rodovnška vzreja poteka bolj kontrolirano, kjer se teži k temu da se bolani psi odstranijo iz vzreje), kar v drugem primeru ni tako, ker jih zanima le profit...saj poznaš nesrečne slučaje...trpijo psi in tudi lastniki (če psa vzljubijo) in to samo zaradi tega ker so preškrti plačat malo več.





*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1597 : 26 December 2007, 16:45:18
nima novih... :(
Kaj vse so mi že rekli za Seno...joj, ubogi ta pa nima dovolj dlake, le kaka kombinacija je to bila...saj je to mešanec med škotom ali?...no saj je lušten, samo pač nima dlake...pravi mešanček...pa oni obžalujoči pogledi... :D :D :D
Kaj niti govorijo, jaz sploh ne bi nič komentirala če ne bi vedla ali je mešaček ali pasemski pes ;)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1598 : 26 December 2007, 16:48:53
Zame sta Kala in Runo prava škota. Ne oziraj se na druge Ana, ti najbolje veš. Sploh pa niti ni tako pomembno. Svoje pse imaš rada in oni tebe.

Alma, škoda da so smoothi tako redki in neprepoznani. Če jaz pasme ne bi poznala bi bila tiho, ali pa vsaj vprašala katera pasma je, tudi če bi se mi zdel kot "premalo odlakani rough". Ljudje poznajo samo slavno Lassie. :-\ Saj, po eni strani je tudi dobro da smooth ni tako priljubljen,... Če pogledamo kaj vse se dogaja dandanes. >:(



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1599 : 26 December 2007, 17:00:47
Ne oziraj se na druge Ana, ti najbolje veš. Sploh pa niti ni tako pomembno. Svoje pse imaš rada in oni tebe.

Ja se strinjam. Ne se ozirati na druge, važno je da se imate radi!

To smo pa tudi mi že slišali, ko smo šli na sprehod so govorili, če je Mike dolgodlaki škotski ovčar ::) Ali pa en je celo rekel, če je to bernardinec ::)
To smo pa tudi kar gledali z odprtimi usti :D, jaz sploh nisem mogla verjet.

lp



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1600 : 26 December 2007, 17:02:01
Ja se strinjam. Ne se ozirati na druge, važno je da se imate radi!

To smo pa tudi mi že slišali, ko smo šli na sprehod so govorili, če je Mike dolgodlaki škotski ovčar ::) Ali pa en je celo rekel, če je to bernardinec ::)
To smo pa tudi kar gledali z odprtimi usti :D, jaz sploh nisem mogla verjet.

lp
Tukaj pa se vidi kako ljudje poznajo pasme. ::)  Mene je enkrat ena gospa vprašala če imam pudlčka. :o :D



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #1601 : 26 December 2007, 17:02:15
Aho!

Ja vem da to za marsikoga ni nekaj novega
Kar se tiče mladičkov mi je žal za vsako leglo ki je bilo, ker se še predobro zavedam da tukaj z moje strani ni bilo vse v redu, a žal nimam te moči da bi popravljala za nazaj  :(

Naslednji moji pasji prijatelji bodo vsi z rodovnikom ali pa iz zavetišč, saj tudi oni potrebujejo nov dom :)

Kot se že nekajkrat napisala razlog zakaj moja dva nimata rodovnika, kot prvo se sploh ne strinjam s tem da je Lady- njuna mama imela mladiče, čeprav imam sedaj ta dva moja bučkota. Ona kot prvo ni dobila rodovnika ker je bila nadštevilna ( to je bilo mislilm zadnje leto ko je to še bilo v veljavi 1995 leta) Kot zanimivost naj povem da je njenemu vzreditelju takrat bilo žal da nje ni obdržal in njej dal rodovnika, oče od Kale in Runota pa je bil slovenski plemenjak z rodovnikom. Njegovi lastniki so bili sami zelo zaiterisirani da bi parili z Lady, čeprav mladiči ne bi imeli rodovnika ( in ga tudi nimajo). No to razlog zakaj moja dva nimata rodovnika.

Sedaj pa prosim še za oceno vzrediteljev glede mojih dveh, povejte kar mislite, sedaj me veliko več tak ne more prizadeti, zame sta in bosta itak najlepša. Sam me pa sedaj resnično zanima kake napake imata. Tako da GG, Alma in lucky 7 z besedo na dan

Pa še par slikicic ko je Runo še imel tapravo dlako  :D






Lp in hvala za odgovore
Ana


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1602 : 26 December 2007, 17:06:36
Lepotec in pol! :-* Se opravičujem če je že kje napisano: Kateri tip škota je bolj pogost? Moderni ali klasični?



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #1603 : 26 December 2007, 17:08:11
Aho!

Aja pa da ne bo pomote na spodnjih dveh slikah je Kala  ;)
Alya hvala

Lp
Ana


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1604 : 26 December 2007, 17:09:55
Pomoje je moderen(zdaj)



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1605 : 26 December 2007, 18:37:04
Če prov nisem ravn vzreditelj škotov :P sta mi pa zelo všeč! Jooj sploh pa Kala je men en tak cukrček :-* sem ti pomoje že ene 100-krat povedala ;)

Ja pomoje da so zdej bolj pogosti moderni-pomoje ;)

lp



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1606 : 26 December 2007, 18:50:43
Ok, hvala. Kateri tip pa vam je bolj všeč?
Kako se je razvil in razširil moderni tip?
Se razlikuje samo po videzu ali tudi po značaju?


Lp



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1607 : 26 December 2007, 19:09:24
kala, runo, bella...hehhehehe...ne se sekirat, očitno ima nekdo križarski pohod proti tistim, ki se zavedajo, da imajo doma pse brez rodovnikov in se jim zdi, da bi bilo potrebno  to še povdarit...je bilo na sosednji temi...uboga irenchy pogreša psa, itak ji je neznosno, pa jo neko budalo kliče, da njen pes ni zlati prinašalec, ker je tako na plakate napisala...ja in povprečen Slovenec pa ve, kako bi naj izgledal pravi zlatko, al pa pravi škot itd...res žalostno....bi se ta oseba mogla malo bolj organizirat in se spravljat na ljudi, ki resnično producirajo nerodovniške mladiče, ne pa da anonimno klicarijo okoli....pa še rodovniški psi so vprašljivi, če so to res, vzrediteljev je veliko različnih vrst.....tako, da  :-X

nooo...bom pa še jaz nalepla škotskemu ovčarju podobnega psa...ker pač ne obstaja forum škotskemu ovčarju podobni psi, pa pač čvekamo tukaj....jooojjj..mi grešniki...hiihihihihihih  :P ....živimo zaslepljeni, da imamo prave škote, ne moremo ven iz te naše zaslepljenosti, zato pa jih imamo nekateri kastrirane, da se ne bi več pojavljali nerodovniški mladiči, nekateri ne parijo itd......ja, vendar smo pa vseeno polni kompleksov, ker nimamo pravih škotov....hehehehehehe...ampa k moj je vseeno najlepši  :P

pa poglejte tega lepotca!!!!!!!!!!!!!!!!! kakšne linije, kakšen profil, ni ga lepšega  ;)  :P......hec!!!!!!!

Lepe praznike, pa čimveč slikic...pravih in nepravih...glavno, da so psi.....pa radi se imejte, saj je sovraštva itak že dovolj povsod okoli nas!

P.S.: *star*...ti pa sploh nimaš pravice limat fotk svojega avstralca na ta forum...to ja ni pravi škot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!kako moreš!!!!!!!!!!!!!!!!!grešnica!!!!!!da o mačkah sploh ne govorimo!!!!!!!fuj vas bodi!  :P

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1608 : 26 December 2007, 19:10:10
Bom še sem spustila en komentar-ko sem že lih prave volje  >:D  >:D  >:D  :-X
Prvič:kaj hudiča je mislila,da bo dosegla,če tkole kliče ljudi okoli in jim teži o njihovih psih? Očitno ni ravno uravnovešena oseba tole,a? Mislim-da si pa tolk(oprostite izrazu) pritegnjen,da pokličeš nekoga in to celo s skrite številke in mu praktično groziš;si ''upaš'' povedat mnenje o njegovih psih in zelo slabšalno,pa moraš bit res usekan!
In drugič:oseba brez hrbtenice je to,Ana in ne ji dat zadoščenja,da imaš pokvarjene praznike zaradi nje. Očitno jih ima ona tudi pokvarjene in je zato čutila potrebo,da jih še nekomu zagreni. Ponavljam:ne ji dat tega ;)
Briga te,kaj si drugi mislijo o tvojih psih in tebi-sploh pa taki ljudje...A so to sploh ljudje? Al so samo bitja,polna zagrenjenosti in hudobije,nesposobnosti zdravega razuma?
Ana,ti samo prečohaj svoja škotka in boš videla,da so tole res lepi prazniki  ;)



Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1609 : 26 December 2007, 19:12:14
Draga Ana,
če te ne moti, ti bom kar jaz napisala malce o tvojih škotih, mi to predstavlja majčken izziv :), no pa verjetno imam še največ izkušenj. Kriterij bom podala samo  na tistih področjih, ki so dobro razvidni na slikah, za ostale predele bi bilo potrebno psa pretipat, saj se ne da ocenit s slike. Na lastne oči sem se že pogostokrat prepričala, da pes na sliki lahko izgleda fantastično, ko pa ga vidimo v živo smo razočarani.
Runo:
Zelo lepo oblikovana glava, paralelnih linij, idealen stop, oči mandljaste, dovolj temne, primerne velikosti. Gobec dovolj poln, lepo zaokrožen, z dovolj močno spodnjo čejustjo. Uhlja prelahko nošena. Vrat bi bil lahko nekoliko daljši. Rahlo nadgrajen v zadnjem delu, kar je posledica nekoliko strme okotenosti, nekoliko višje stopala, dlaka deluje dobre kvalitete.
To je opis, ki se ga lahko razvidi s slike, kot sem že rekla, vse ostalo: sprednja okotenost, globina prsi, razvito predprsje, paralelna stoja, oblika šap, dolžina in nasajenost repa, proporcionalnost dolžine in višine telesa,  korektnost gibanja, karakter, se lahko oceni samo v primeru, da imaš psa pred seboj.
Zdaj pa Kala:
Zelo lepo oblikovana glava, parlelnih linij, idealen stop, (to je danes velika napaka škotov modernega tipa), lepe temne oči mandljaste oblike, primerne velikosti. Gobec poln, zaokrožen, z močno spodnjo čeljustjo (to je super, ker ima danes precej škotov klasičnega tipa prešibke spodnje čeljusti). Zadaj  nekoliko strma okotenost.
Za vse ostalo bi bilo  Kalo pretipat.
Sodniki nimamo radi izraza "moderen" ali klasičen tip, ampak uporabljamo izraz "standard" tip, to pomeni, pes, ki najbolj ustreza kriterijam standarda. V Sloveniji imamo še kar dobre tipe standarda, najboljše primerke pa se lahko vidi v Skandinaviji, predvsem na Danskem, kjer ti kar sapo vzame, ko vidiš pse, ki so izredno proporcionalno, skladno grajeni, ne vidiš kratkega repa niti zavihanega čez hrbet, glave so lepo oblikovane  s korektnim stopom, z gibanjem, ki ti kar vzame sapo in ni pomembno zunaj na travi, ali na parketu v hali. In tudi karakter je izredno močan, lahko ga primerjamo s smoothom.

lp



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #1610 : 26 December 2007, 19:18:49
Ana, skozi eno uho noter, skozi drugo ven. Vesela bodi, da sta Kala in Runo zdrava in imata super karakterja. Kljub temu, da nista rodovniška, sta zelo lepa predstavnika pasme.
Drugače bi bilo, če bi ti v temo limala svoje slikce in prepričevala v nesmisel rodovnika itd. Potem bi še razumela, da bi se kdo vtaknil v tvoje pisanje. Tako pa mislim, da imajo nekateri preprosto preveč časa ::).  Pri psih z rodovnikom je zelo pomembno najti vzreditelja, ki da veliko na socializacijo psov, drugače je tudi rodovnik brez pomena.
Upam, da bo tudi meni čez nekaj let delal družbo smooth collie.
Drugače so pa meni všeč bolj klasični škoti s surlo  :P.

Koliko so pa kaj čuvaji vaši škoti? Bi rekla, da je to lastnost, ki me moti pri tej pasmi.

Lp, Lea


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #1611 : 26 December 2007, 19:22:21
Aho!

Saj zdaj sem že prebolela, sam tiste pol ure po sicer enostranskem pogovoru, ker sem bila tako šokirana da tudi govoriti nisem mogla, sem bila pa full prizadeta. Sedaj je že dobro, predvsem zaradi vas in zaradi mojih dveh, ki sta tako ljubeče talala poljubčke.

Od sedaj naprej me ne more nič več prizadeti, jaz vem kakšna sta, vem da nista ravno naj bolj po standartu imata svoje napake a še vedno sta moja, in je zame škot pasma ena A in bo tudi ostala, kljub temu da bo pri meni živelo več različnih pasem  :D

Felina končno sem dočakala tvojega lepotca  :-*, enkraten je

Tosca hvala, za tvoj opis. Kot pravim vem da imata napake, nikoli se nisem pretirano sicer spuščala v to ker pač nismo hodili na razstave ker pač ne moremo, vsekakor pa rada preberem opis, sploh če je to od poznavalca. Tako da res hvala.
Hvala pa tudi Almi

Lajca saj to me je najbolj zmotilo, ker je trdila da ju kako oglašujem da sta prava škota z rodovnikom, čeprav ne vem če sem jaz to res kje napisala  ???
Lp
ana


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1612 : 26 December 2007, 19:29:10



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #1613 : 26 December 2007, 19:31:07

Lejca saj to me je najbolj zmotilo, ker je trdila da ju kako oglašujem da sta prava škota z rodovnikom, čeprav ne vem če sem jaz to res kje napisala  ???
Lp
ana

Jaz nisem nikjer zasledila.


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #1614 : 26 December 2007, 19:36:23
Aho!

Ker točen vem da sem povsod pisala da sta brez rodovnika in mi ni sram povedat, pač je tako nimš kaj še vedno sta psa ki si zaslužita vse najlepše  :-*

Lp
Ana


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1615 : 26 December 2007, 19:39:14
hvala za vse pohvale...heheheheheh...

no, pa ker sem že tako lepo praznično razpoložena pa še ena slikica....Tosca...lahko malo pokomentiraš...bi bila zelo vesela..me zanimajo vse kritike  :o...zanima me, kaj se je vse pokvarilo in kaj bi bila lahko izklučujoča napaka, saj starša nimata rodovnika....sem ju po dveh letih izsledila, ker je Jay bil posvojen....so spet imeli leglo in sem jih zato našla v oglasu :-X  >:D





pa še slikica z "bratcem"



Kala, runo, bella...veš, pri meni je to proces, da spravim slikice iz fotkiča, pa potem na forum...ja, je kar komplicirano za moje živce z delom za računalnikom.  :-[

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #1616 : 26 December 2007, 19:42:13
Aho!

Joj enkraten je  :-*, pravi bonbonček, pa njegov bratec je tud luškan  :D
Aja pa lahk komot napišeš sam Ana, da ne boš tadolge verzije pisala ;)

Lp
Ana


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1617 : 26 December 2007, 19:45:21
zdaj se je začelo dogajat jaz pa moram na rojstni dan  ::)


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #1618 : 26 December 2007, 20:00:08
Ana, se pridružujem ostalim - ne vzemi si takih stvari k srcu, brez veze.

Gobec poln, zaokrožen, z močno spodnjo čeljustjo (to je super, ker ima danes precej škotov klasičnega tipa prešibke spodnje čeljusti).
Tosca, a lahko tole malo razložiš, prosim. Kako se to vidi, če je čeljust močne ali ne? A lahko najdeš kakšno sliko kjer bi se dobro videla šibka česljust, za primerjavo?

Pri nas ni nobenih novih slikic, so pa počitnice in s tem malo več časa za igranje z videi:
http://www.youtube.com/watch?v=sDM6nu7CI_I  :P

Los je car!


Tosca

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 3
Odgovori #1619 : 26 December 2007, 20:06:46
 :o Hahaha, Felina z veseljem malo komentiram, ampak ne bom nič "pristranska" bom komentirala tako, kot bi ga imela v "ringu" ::)
Glava rahlo divergentnih linij, stop bi moral biti nekoliko bolj poudarjen, oči dovolj korektne oblike, gobec bi moral biti nekoliko bolj poln. Uhlja pokončna. Vrat še dovolj dolg, ravna krbtna linija, rahlo spuščen križec. Okotenost spredaj deluje korektna (na sliki jo merimo v ravni liniji viher-komolec), zdaj strma. Rep korektno nastavljen in po sliki sodeč tudi nošen, brez preveč zavite konice. Višje stopala. Stoja na sliki deluje paralelna. Dlaka deluje dobre kvalitete (ravna in dovolj trda na otip). Izključujoče napake (v primeru vzrejnega pregleda) bi bile divergentna linija glave in pokončno nošena uhlja.
Za vse ostale detajle bi ga bilo potrebno pretipati.
No, toliko "sojenja" za danes. Vsem skupaj še naprej lepe praznike.
Aha, pa še glede škota kot čuvaja. Iz mojih izkušenj, naj pride kdo na našo dvorišče če si upa :P
Škot dobro ve, kaj je "njegov" teritorij in ga bo tudi čuval, po navadi z izrazitim laježem, če pa je pred vrati oseba,  ki mu ni pretirano všeč, lahko tudi malo zarenči. Se pa situacija takoj obrne, ko škot pride na teritorij, ki mu ne pripada, takrat ga ne briga nihče.

lp