Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325679

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1950 : 28 Februar 2008, 14:16:54
Deteljica... Kje si pa to pobrala  :) GG

Citiraj
ampak čist odkrito rečeno je dober beardie boljši po značaju kot škot-če pod boljši razumemo učljivost, temperament, nagone, hitrost itd.

Tole iz opisa pasme.

Beardie rabi družbo cloveka in ga ne smemo pušcati samega in brez dela. Ni primeren za ljudi, ki niso pripravljeni porabiti veliko casa za svojega psa.

NEGA: Dnevno krtacenje dolge, košate dlake je pomembno. Pošpricajta dlako rahlo z vodo, preden zacnete s krtacenjem. Bodite pozorni, da se dlaka ne zavozla.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1951 : 28 Februar 2008, 14:25:58
Sej opis ni v nasprotju s tem, kar je napisala deteljica. Še podpre ga...  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1952 : 28 Februar 2008, 14:27:26
Tole mo moti "boljši po značaju kot škot-če pod boljši razumemo učljivost, temperament, nagone, hitrost itd."


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1953 : 28 Februar 2008, 14:45:52
Kolikor jih jaz poznam (malo) bi tudi prej brado za delat vzela kot škota...

Sej niso vse pasme primerne za vse. Ene nekje, druge drugje... Še najvažnejše pa je, kako se ujameš s karakterjem določenega psa, pasme, pač osebne preference...

Če meni kdo reče da je border za agiliti boljši od avstralca, lahko samo rečem RES JE ;)
Koliko bo pa kdo kaj naredil z določenim psom je pa druga zadeva. Nekaj je splošno za pasmo in nekaj so posamezniki...

Ne se obešat na besede, ker je brez veze ;)


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1954 : 28 Februar 2008, 14:55:16
Ne...samo ta izraz boljši/slabši me moti ..kakor za koga... jaz imam samo malo predsodkov za beardije..ker pozam (in res samo od daleč, ker mi sploh niso zanimivi ) samo "mone"...ki absolutno niso v skladu z opisom pasme...  ;D GG

ZNAČAJ: Poznan po svoji poskocnosti, vas bo živahen Beardie ocaral s svojim veseljem, prisrcnostjo in ljubeznijo. Je igriv in živahen pes z vedno mahajocim repom. Je perfekten družabnik otrok, zanesenjaški in samozavesten. Je humoristicen in pes poln energije, zelo ucljiv za razlicne naloge. Samci so bolj nagnjeni k potepanju, medtem ko so psice bolj mirne in ubogljive.
   


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #1955 : 28 Februar 2008, 15:35:16
Jaz poznam pa enega beardija precej dobro in popolnoma ustreza temu kar piše v standardu. Nekaj sem jih videla tudi na agilityju in sprehodih in so me še čisto vsi očarali s svojim živahnim karakterjem. Še nisem videla beardija ki bi bil "mona". ::) Sem pa videla že veliko takih škotov...
In kolikor sem lahko poznala še škote lahko jaz zase rečem da se popolnoma strinjam z delejičino izjavo.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1956 : 28 Februar 2008, 15:40:36
V čem je tukaj pointa...katera pasma je boljša...

To je samo odvisno od posameznega psa ne samo pasme in tudi kaj bodoči lastnih išče  ;)

In pravi škot tisti ki naj bi bil ovčaski pes sigurno ni "mona"...takega so "naredili", ker je kot večina pasem in beadriji tudi "degeneriran"!   GG


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1957 : 28 Februar 2008, 16:02:07
Veliko je na pasmi in maeni zakaj katero pasmo izbrat. Zakaj pa so potem sploh različne pasme z različnimi značilnostmi?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1958 : 28 Februar 2008, 16:19:44
To je res...ampak se posamezniki zelo razlikujejo..splošne značilnosti so brez dvoma...gledam moje štiri "mone"...vsak je pojem zase glede temperamanta in "uporabnosti"... Aisha je živo srebro super za agility, Parisu odšteka samo ko vidi ovce, Frosty je čuvaj in vedno priliman name, Layla je pa mestna gospodična za na zofo  ;)     GG



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1959 : 29 Februar 2008, 08:28:13
ja, to je res, da je individum pomemben, ampak če boš za neke namene kupuval psa, se boš oziral po za te namene bolj primerni pasmi, kjer je manjša možnost, da zgrešiš. Recimo za škota jaz ne bi dala roke v ogenj, da bo imel željo po delu in da bo temperamenten, za bradico pa, da kakšnega borderja niti ne omenjam. Je pa res, da je marsikatera pasma že totalno uničena in je včasih bila uporabna, sedaj pa je uporabnih psov le še v manjšini (škoti so takšen tipičen primer) in podoben trend opažam tudi med borderji...ni je hujše slike kot border, ki nima želje do dela...prava groza! In to nam je ratalo v imenu vseh lepotnih idealov, kjer ni prostora za značaj, je pa prostor za kosmate, medvedkaste kužke. >:(

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1960 : 29 Februar 2008, 08:44:32
Kje si pa to grozo vidla?!  :o
Mešanca ali z rodovnikom?

Sicer sem že vidla BCja ki ni ubogal svojega vodnika, ker je bil totalen dolgčas, s kom drugim bi pa z veseljem sodeloval ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1961 : 29 Februar 2008, 08:59:09
Felina, kje si videla te borderje? Ker če si ga videla samo na razstavi, potem ne moreš soditi, ker tam se psi čisto drugače obnašajo...  :-\ :-\ Jaz sicer sem že videla borderje, ki so zgledali prav bedno med agijem, ampak to sem ga videla avstrijske in madžarske borderje, ampak mislim, da imajo oni čisto drug način učenja psov (umirijo pse, da so bolj zanesljivi) in zato pride do tega, da pes dela počasi in ga res ni dobro videti. Tako da tukaj je vse odvisno od lastnika (borderji se znajo odlično prilagoditi svojemu lastniku), ker mislim, da borderji še niso tako daleč, da bi prišlo do tega (od Veni oče je čisto razstavni medvedek pa ima ful življenja v sebi).

Drugače so pa tudi meni osebno bradice bolj všeč od škotov. :D


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1962 : 29 Februar 2008, 09:39:09
Bilo je v Angliji, kjer sem videla tri medvedkaste mone. Sprva sem mislila, da so seniorčki. Na sprehodu po parku so se zleknili ali malce postopali in zanimalo jih ni nič od nič, niti lastnik, kar še nisem videla pri teh psih...sem kar čudno gledala. Pa je lastnik rekel, da počasi nekatere linije že prehajajo v to obliko, da se jih bo malo "umirilo", da bodo lahko boljši družinski psi. Meni se je kar zvrtelo.  Ne pa me spraševat kdo je to bil, se nisem spuščala v takšne detajle. Opažam pa, da borderčki vedno bolj prehajajo v roke, kjer se z njimi ne dela in to me skrbi, da bo šla tudi ta pasma v umirjanje nagonov. To je samo moje mnenje, skrbi in opažanje, lastniki teh lepotcev pa itak veste kakšna je resnična situacija in če je še ok, hvala bogu in upam, da tako ostane.

Mah, smo že nasmetili to temo z bradami in borderčki. Če bom imela še kaj za pametovat  :-[, se bom raje preselila v temu primerno temo.  ;)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #1963 : 29 Februar 2008, 09:39:59
Hmmm berem tole temo in me boli srce. Zakaj? Tisti, ki ste spremljali zgodbo aussieja Nerota (oz zame in za precej drugih kar Cmerota), veste da živahne, temperamentne, človeške družbe in dosledne vzgoje potrebne pasme, v tej družini ki se zdaj tako ogreva za beardija, NIMAJO KAJ ISKATI.

Ampak ok, bom pustila da se bo s tem problemom ubadal vzreditelj, ki jim bo prodal malega beardija.  :-\



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1964 : 29 Februar 2008, 09:42:19
Na žalost gredo vse pasme, ki postanejo popularne, v to smer, da jih spremenijo v družinske pse. Ampak pri nas borderja brez življenja še nisem videla, tako da pri nas še ni šlo tako daleč. Upam, da še dolgo ne bo.  :-\ :-\ 


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1965 : 29 Februar 2008, 11:49:41
Hmmm berem tole temo in me boli srce. Zakaj? Tisti, ki ste spremljali zgodbo aussieja Nerota (oz zame in za precej drugih kar Cmerota), veste da živahne, temperamentne, človeške družbe in dosledne vzgoje potrebne pasme, v tej družini ki se zdaj tako ogreva za beardija, NIMAJO KAJ ISKATI.

Ampak ok, bom pustila da se bo s tem problemom ubadal vzreditelj, ki jim bo prodal malega beardija.  :-\


Jaz se strinjam, da je to pasma ki je temperamentna in potrebuje dosledno in dobro vzgojo + temu je tudi zelo zahtevna glede nege. Tako, da je to zelo za premislit...to vse lahko ponudi le 100% zaljubljena oseba v berdije. Če pomislim na sebe ter na to, da bi morala psa vsak dan ali skoraj vsak dan krtačit, bi bila sposobna le za tako pasmo ki je moja naj naj pasma...(pa še pol bi dobro premislila). Nekako pa vem, da to pri star (ona bo skrbela za psa) ni tako...(vsaj si tako mislim)...plus sem prepričana, da jih precej težje vzgojit kot škota. No, ne bom več pisala o tem, ker se bo tako smatralo kot da želim da si premisli in vzame mladička od moje Adrie.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #1966 : 29 Februar 2008, 13:12:16
Dolgo sem razmisljala ali napisat kaj na tole ali ne. In ravno, ko sem se namenila nekaj napisat, se je oglasila se Sirtaki.
Sama bi rada dodala le tole v razmislek ob odlocitvi glede novega psa:
Avstralcek je bil prevec »zahteven«...
zato ste se namenili izbirat bolj umirjene - manj "zahtevne" pasje predstavnike...
Sedaj gre izbira psa zopet k »bolj« aktivni pasmi... Deteljica je dobro napisala – pasmi se vedno polni nagonov…
Morda bosta sicer nakljucje in sreca posegla vmes in bo vse v redu...
A kaj, ce ne in bo predstavnik te pasme zopet malo prevec »zahteven«?
In bo za usmerjanje teh njegovih vedenj potrebno ogroooomno casa in energije?
Je to pot res posredi pametno tehtanje vasih zelja in vasih karakterjev z izbiro pasme in seveda kasneje z izbiro samega mladicka iz legla? Verjetno ne mislite vzeti najbolj aktivnega malcka, ki bi bil npr. odlicen za agi (sem zasledila v prejsnih postih to zeljo)

Premislite dobro!
Zaleteti se pri odlocitvi ni ravno modro, a ne?

Blumina



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1967 : 29 Februar 2008, 13:20:02
V Zagrebu je vpisano samo 12 škotov za soboto in nedeljo...

V nedeljo boš Alma pa sama s tvojo Seno  :'( GG


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1968 : 29 Februar 2008, 14:36:28
Jaz sem bila zaljubljena v bradice in sem še sedaj, čeprav imam v planu eno drugo, prav tako oddlakano in hiperaktivno pasmo. Starši mi takrat niso pustili imeti bradkota prav zaradi tega nagona in veliko dela z dlako in mama ni bila sigurna, kolikšna je to moja resnična želja in koliko trenutna, da bi resnično skrbela za dlako vse njegovo življenje in ga tudi primerno izšolala. Zato pa sem *star* tudi takoj napisala svoje pomisleke in sploh načela to temo z bradicami. Niso tako enostavni kot so srčkani...heheheheh  ;). in resnično moreš pri sebi razčistit ali si pripravljen garat za njegovo dlako, čistočo in posledično njegovo dobro počutje. Jaz vem, da sem, sedaj, prej pa nisem bila in je mama prav ocenila. Tako da en ponoven premislek ne bi bil odveč,sploh če se kupuje tega psa 12 letni deklici.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1969 : 02 Marec 2008, 19:30:55
Kako je bilo v Zagrebu??? GG


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #1970 : 02 Marec 2008, 21:56:27
Nekaj današnjih fotk od naše črne princese







 :)


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1971 : 03 Marec 2008, 13:54:23
O Luna je pa že prava gospodična :-*



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #1972 : 03 Marec 2008, 14:39:14
Še ni konec in očitno nikoli ne bo... Bi morali odpreti posebno temo, da bi se lahko vsi izkašljali in povedali kaj vas teži. Sirtaki, tvojega pisanja niti ne mislim komentirat, je brezveze. Koliko stvari imam za povedat pa ne bom, ker nisem taka, da bi nekoga javno "blatila".

Glede novega psa pa takole... ta pes ne bo moj, mene niti ni več doma. Mike je z mano, z mojo družino. Nerota pa sem oddala jaz, to je bila moja odločitev. Vedela sem, da ne bom zmogla, nisem hotela da trpi in zato sem se tako odločila, jaz. Mogoče bi si čez nekaj časa spet lahko privoščila zelo aktivnega psa a pa naj teh par let pustim, da kuža trpi in ga zapiram v boks?

Gospa iz naše vasi je imela bradatega škotskega ovčarja pa jima je šlo čisto dobro skupaj. Je bil sicer zelo živahen pa se je igrala z njim, mu metala žogice in kuža je bil čisto v redu. Lepo vzgojen, neagresiven, nič živčen, skratka super. Ne vem zakaj potem ne bi zmogla 12-letna deklica? Saj ni nesposobna. Če je že v leglu opravljena socializacija, če kuža pride v novo družino tak kot je treba potem se vse da, vidim zdaj. Če je zamujeno v leglu je konec. Kuža bo prišel iz v redu psarne, vzreditelji so prijazni, polni nasvetov že zdaj. Izbira dobre psarne je ključ do uspeha. Kaj ko šele izkušnje pripeljejo do tega, da v življenju kaj spoznaš in se naučiš.
Sestra se je odločila da bo delala agility, peljala ga bo v šolo... To bo njen prvi kuža in res se veseli. Ima že pripravljeno ležišče, igračke, sklede, povodec... Zato me je danes zabolelo srce, ko mi je razlagala kaj pišete, ker je jokala. Pravi, da ne ve več kaj naj, da jo je kar minilo. Ne zasluži si tega. Moj fant ji je rekel, naj pač ne bere več teh stvari. Pa še kako prav ima. Ne vem zakaj se tako oziramo na mnenja drugih in zakaj jaz že pol leta poskušam razložit in se opravičevat zakaj je tako. Ne bom se več prav zares ne. Ker ne razumete in meni to sploh ni več važno. Ves čas sem hotela na lep način povedat kako in kaj pa ne gre. Če nočete pa nič, zakaj bi se jaz sekirala zaradi vas. Torej mislite kar želite, pišite kar vas je volja, mi bomo mislili in delali po svoje. Zdaj pa zaključimo tole ker je totalna bedarija. Postalo mi je popolnoma vseeno kaj si kdo misli o meni, o nas. Mogoče bom kupila še dva psa, mogoče ne bom imela več nobenega, mogoče se bom odločila za morskega prašička... Ne vem kaj še bo, kaj bo prinesel čas. Tudi vi ne veste, čeprav mislite da ste pojedli prav vso modrost na tem svetu. Pa niste, verjemite da ne. Konec koncev pa tudi če ste... Meni je vseeno.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1973 : 03 Marec 2008, 16:36:09
Sana, Star ne se sekirat...glede komentarjev   ;D Kje boste vzeli novega člana, v Psarna Diamond Winner ? GG


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1974 : 03 Marec 2008, 16:40:22
Ja to tudi mene zanima :D Zdaj bo kmalu oživela tudi tema Bradic na forumu ;D



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1975 : 03 Marec 2008, 17:01:07
GG in *Lila*, kje ga bomo vzeli in kakšne barve bo, pa bom povedala v temi bradati škotski ovčar ;)
Tole temo pa pustimo zdaj za dolgodlake škotske ovčarje, ok? :)

Lp



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1976 : 03 Marec 2008, 18:15:07



Pošiljam dve super sliki, slikala Nina Zubrinič! Lebdeči punčki. Bile sve cac, cacib in bob (no, sve bile same).
Sedaj Seni manjka le en cacib do internacionalnega šampionata!
Preživele in doživele sva naporen pa vendar lep razstavni vikend...spoznale simpatične pse in osebe.


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1977 : 03 Marec 2008, 18:17:41
Čestitke Alma! :o :-* Bravo  8)  Pa super fotki! :o :P



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #1978 : 03 Marec 2008, 18:23:40
Čestitke! Še dve moji slikci iz BISa  ;)

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1979 : 03 Marec 2008, 18:25:44
Čestitke :-*