Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325733

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #2220 : 05 Junij 2008, 08:26:42
V Angliji ni vzrejnih komisij (razlog= ker bi se vsi skregali), ni vzrejnih dovolenj, ni karakternih testov, ni slikanje kolkov in pregledov oči in ne glede je Anglija matična dežela škota    ;) GG


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2221 : 05 Junij 2008, 10:12:57
Ja, pa slikanje kolkov, pregled oči...o tem je že bila debata...samo potem bi bilo izredno malo legel...tega se boji vzrejna komisija. :-\

Lp

Meni je bolj kot številčnost in popularnost pomembna kvaliteta psov in sem sodi pašni nagon, zdrave oči, kolki, pravi karakter in zunanjost,tut pse ki imajo težave z alergijo bi izločila-ker je lahko dedno. Sama popularnot ni še nikoli naredila nič dobrega za pasmo (dalmatinci so napol gluhi, kokeršanjeli majo ogromno bolezni in krjši gobček kot prvostno, boxerji mjo tudi veliko krajši gobček, težave s srcem, NO ki ga vidiš na razstavah pa to ni več NO.....). Res bi morali delati samo na kvaliteti-parit pač s tistimi ki so primerni pa ne nujno v SLO. Življenje je drag šprt in sem sodi tudi kinologija.

Da pa angležii nimajo vzrejnih komisij je pa tut no-razn če so sami vzreditelji toliko vestni in sami od sebe preverijo oči, kolke, komolce, pašni nagon etc.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #2222 : 05 Junij 2008, 10:36:13
Čara! Točno ! Sami vzreditelji morajo biti tako vestni in PRAVI LJUBITELJI PASME!Škoti so zdrava pasma. Ker so lahki nimajo težav s kolki...tudi dedna slepota ni obsežen problem..temperament,živčnost,plašnost...to je izziv za vzreditelja.....vzrediti pravega škotškega ovčarja z ovčarskim značajem..in pri izbiri plemenskih živali..vedno iskati komplementarnost!GG













čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2223 : 05 Junij 2008, 12:47:54
Jap in ko bodo vsi vzredteji takšni, da bodo delali v korist pasmi, parili primerne kombinacije.Pa to ne samopri škotih-pri vseh pasmah-potem raznne vzrejne komisije tudi pri nas ne bodo potrebne. Kolikšna je možnost, da se to dogodi pri nas? ???

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #2224 : 05 Junij 2008, 12:55:25
Jap in ko bodo vsi vzredteji takšni, da bodo delali v korist pasmi, parili primerne kombinacije.Pa to ne samopri škotih-pri vseh pasmah-potem raznne vzrejne komisije tudi pri nas ne bodo potrebne. Kolikšna je možnost, da se to dogodi pri nas? ???

0!




Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #2225 : 05 Junij 2008, 12:58:50
Malo ožnosti, ker v Slo je veliko vzrediteljev, ki bi radi imeli mladiče, storili pa ne bi nič koristnega. Š ejamrajo, kake stroške imajo, da je vse drago.
Če bi jaz to gledala, ne bi bila to kar sem zdaj. Do sedaj kar sem dala za psico, preden sem parila sem dala cc 800 eur ( kolki, MDR, testiranje na bakterije in herpes itd.). Da ne govorim o razstavah, vzrejni pregled, skočnina, kvalitetna prehrana psice v času brejosti itd.
Meni ni škoda denarja. Pa tudi pariti s psom, ki je daleč. Lansko leto smo šli v Berlin. Tu Sloveniji jim je pa še do Celja daleč, ali pa do Maribora, halooo..Ja tako je pač, potem pa imamo kar imamo. :-\ :(

Lp

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2226 : 05 Junij 2008, 16:07:59
Tudi AKC ( American Kennel Club ) in ASCA ( am. club ) ne poznata vzrejnih pregledov.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #2227 : 05 Junij 2008, 18:02:16
Bom predlagala v nedeljo na sestanku Britancev, da predlagate da naj ne bi bilo vzrejnih komisij. Da drugje niso. :)
Lp

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #2228 : 05 Junij 2008, 19:00:13
V veliko število držav so bili dovolj samokritični  in ugotovili, da je pri vzreji in vzrejnih pregledov politika/kuhinja, ker je denar in so jih raje ukinili....

Za poznavalce...ta psica je najboljša plemenjakinja
v Kanadi!GG


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #2229 : 06 Junij 2008, 10:25:56
Mi ni všeč  ::)


teja con panto

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 0
Odgovori #2230 : 06 Junij 2008, 11:03:45
meni tudi ne :P

***
rest in peace my precious friend


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2231 : 06 Junij 2008, 11:14:19
Kako je pa ime psice- po eni fotki ravno ne moreš reči. Bi rada vidla še od spredaj, pod 45 kotom in profil glave. Po tej fotki meni sicer deluje fajn.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


teja con panto

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 0
Odgovori #2232 : 06 Junij 2008, 11:25:53
meni pa barva ni všeč, mi je bil lepši moj pa četudi je bil mešanček :P

***
rest in peace my precious friend


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #2233 : 06 Junij 2008, 11:40:59
Men sam glava ni všeč (telo je tako kt pri vseh )  bedast naziv nič drucga :P pa psički vrjetn nič ne pomen :-\

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #2234 : 06 Junij 2008, 12:57:46
Koliko je ukinitev vzrejnih komisij posledica samokritičnosti ne vem, je pa res, da je vzrejna komisja brez koristi, če so isti ljudje na vseh položajih..kot sodnik, kot vzreditelj, kot vzrejni referent, kot...ne vem kaj še vse in itak, da človek podzavestno začne preferirat svojo vzrejo in si ustvari svoj krog in se zavzemat za svoj kos pogače, tisti ta nanjbolj brez morale pa zavestno.

Nihče ne upa reči bobu bob, sploh če se razmišlja po načelu boljše, da dela rodovniške mladiče, kot brez itd. Saj tudi razstave so isti šmorn. Resnično ne poznam psa, ki bi ga lastniki dovolj dolgo vlačli po razstavah in ne bi dobil šampionata. Malo skombiniraš kam boš šel na razstavo, v kateri razred, kdo je sodnik itd in že dobiš naslov. Osebno mi razstavni nazivi pomenijo tako malo, da je že smešno, sploh po tem ko sem razstave začela malo bolj podrobno spremljat. Skozi še gredo sodniki, ki so tujci in nimajo pojma o naši sceni, potem pa popada malo morje dobrih ocen in vsi so v luftu. Zraven tega razstave dajejo povdarek samo na izgledu, na karakter ne dajo nič, potem pa ljudje ocenjujejo samo po tem koliko nazivov ima pes, temu primerno so zasoljene cene, a njegov karakter pa je v vzreji že davno šel po gobe.

Pri tej psički na fotki, tako na hitro in sodeč po eni fotki mi ima zelo lepo telo in zame ravno pravšnjo odlakanost, medtem ko mi je glava čist sumljiva, ampak so mi bolj všeč močne klinaste z manj izraziti stopom, kot pa samojedaste, ki pa nimajo s škotom po mojem mnenju nič skupnega.

čara...glede tistega, da škot ni border...vem to in vem tudi, da imajo škoti drugačen način dela in tudi drugačen karakter, v bistvu sploh ni v ničemer za primerjat z borderjem ali avstralcem ali hrvatoma ali...hotela sem povedat samo to, da vsak pes, ki ima oznako ovčar, ki je  bil vzrejen za delo, bi moral biti utrgan na delo.....kako pa to izvaja, pa je potem odvisno od posamezne pasme.

Aja, pa še glede pašnje......kaj je tista meja, ko rečejo, da ima pes pašni nagon? Verjetno ni osnova za pašni nagon samo to, da psa zanimajo ovce in jih goni po ogradi, ker ima potem pašni nagon tudi moj shih-tzu. Resnično me zanima, kako se to določi in kakšna so merila. Mi je prav žal, da se še nisem mogla udeležit kakšne pašnje, da bi kaj več izvedela iz prve roke.  :(

Lp, Tina


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #2235 : 06 Junij 2008, 13:27:57
Škoda da nisi bila z nami na pašnem izpitu - pred nami so namreč opravljali preizkus pašnega nagona tervueren, avstralci, bauceroni in briard  - v bistvu so gledali kakšno je njihovo zanimanje za ovce, niso smeli pokazati agresije, ... (točno sicer ne vem, kaj vse so še gledali, ker sem imela grozno tremo pred svojim izpitom). In povečini so se res  izkazali  :o. Se splača naslednjič pogledat  ;).       



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #2236 : 06 Junij 2008, 13:59:08
[quote author= ;)
Meni tudi ne.

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only

Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #2238 : 06 Junij 2008, 16:27:38
Zdajle bom brcnila v temo ter izpadla bedak :-[ ;D

Znanka je mimogrede omenila, da ima v planu kupiti kratkodlakega skotskega ovcarja. A gre to za razlicni pasmi oz. tipa ali se dolgodlaki in kratkodlaki lahko pojavljajo znotraj enega legla (kot npr. pri bernardincih)? Oziramo se lahko pari kratkodlaki z dolgodlakim?

... a je bila samo tema..al je ze trda noc? ;D


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #2239 : 06 Junij 2008, 16:32:22
Smooth Collie se od dolgodlakega razlikuje samo po dolžini dlake vendar je svoja pasma s svojimi standrdmi in ga ne parijo z dolgodlakim

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #2240 : 06 Junij 2008, 16:34:28
pozabla sem oment da je najmanj razširjen med Škotskimi ovčarji :((18 odstotkov) Dlaka pa ni daljša od 2 cmin je zelo redek zunaj Velke Britanije

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #2241 : 06 Junij 2008, 16:39:09
Imejte čim več legel, saj bodo škoti izumrli v Sloveniji  :-\


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #2242 : 06 Junij 2008, 16:41:39

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #2243 : 06 Junij 2008, 16:48:45
V leglu kratkodlakih se kdaj pojavi dolgodlak(obratno ne), vendar ne bo tako zelo odlakan.Poglej malo strani nazaj ko je bla "debata" o tem. :)



Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #2244 : 06 Junij 2008, 16:56:04
Hvala obema :)

Bom malo pregledala.. pac  mi je padlo to vprasanje v glavo, ko sem razmisljala, da kratkodlakega se nikoli nisem v zivo vidla.  :-[


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #2245 : 06 Junij 2008, 19:48:25
ja sej jaz isto nisem (osebno so mi lepši dolgo dlakci ;D) a si pogledala slikce ???

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


teja con panto

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 0
Odgovori #2246 : 06 Junij 2008, 19:58:53
dolgodlaki so 100x lepši, vsaj meni, moje osebno mnenje, kratkodlaki mi imajo nekako predolg gobček, kar manajo dlakice :P ;)

***
rest in peace my precious friend


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #2247 : 06 Junij 2008, 20:00:37
Postava se men zdi čudna vsaj na teh fotkah :-\

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


teja con panto

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 0
Odgovori #2248 : 06 Junij 2008, 20:04:49
tiste lepe dolge kocince manjkajo ;D

***
rest in peace my precious friend


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #2249 : 06 Junij 2008, 20:18:37
dolgodlaki so 100x lepši, vsaj meni, moje osebno mnenje, kratkodlaki mi imajo nekako predolg gobček, kar manajo dlakice :P ;)
Ko jih enkrat spoznaš se zaljubiš v njih. Verjemi mi. ;) :)

Glede tega kateri je lepši... Vsak ima svoj okus, meni osebno so bolj všeč kratkodlaki, pa ne zaradi videza (no, tudi po videzu mi so), ampak zato ker je večina smoothov živahnejših in bolj 'delovnih'. Torej ni razlika samo v dolžini dlake, kar je bilo že velikokrat omenjeno.