Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325672

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #2790 : 07 Januar 2009, 23:12:34
Yo, tvoj Thor je bil čudovit...in res krasne slike. Precej podoben moji Gaji...sem prebrala celo zgodbo in se je tudi meni naredil kar cmok v grlu. Tako mlad kuža, ne morem verjet...a potem je bila bolezen dedna oz genetska? Kdaj si se odločila za evtanazijo? To je res hudo, podobno je bilo pri moji Gaji, ampak ona je imela že 15 let in smo se nekako psihično pripravljali, da bo počasi prišel ta čas slovesa...vseeno pa jo zelo pogrešam in mi je žal, da ne more spoznati male pikice Sky.

Vem, da je bil čudovit.
Pri njem je bila bolezen genetska, ja, glede na to so sledili tudi ukrepi.
Za evtanazijo sem se odločila... Ko psu nisem imela več kaj dat, ko je bil uspeh, če je pojedel (na silo) kavno žličko spasirane hrane na dan ali dva, ko je živel samo še s pomočjo infuzij - dan za dnem, teden za tednom... In ko sem videla njegov pogled, ko niti mene ni več zaznaval normalno. En pogled, dolg kot večnost, ki je prosil... Ko sem se zlomila in zavedla, da me prosi, naj mu pustim oditi, da je tu samo še zaradi mene, da sem egoist, ker ne dovolim, da gre, ker bo meni tako prekleto hudo...
Ko sem prišla k dr. Tozonovi... Ni bilo treba nič razlagat, ji je bilo vse kristalno jasno veliko prej kot meni, samo, da sem se jaz z razliko od nje slepila... Me je samo vprašala, če sem pripravljena. Ja, ne, nisem bila. Ampak sem povozila svoj egoizem in rekla, da sem. Večno ji bom hvaležna za to, kako je ravnala z njim. Ali pa z mano, saj ne vem, kdo je bil takrat večji revež.
Usedla sem se na tla, položila je njegovo popolnoma shirano telo v moje naročje... Zadnja moja želja je bila, da s tem "zaključi" ona in ne kdo drug.
Zaspal mi je na rokah in jaz sem jokala kot prej že tolikokrat. Samo tokrat me ni potolažil, odšel je... Ne vem, koliko časa je minilo, spomnim se, da so se zaprla vrata, da me je pustila samo z njim.

a kdo ve katera pasja šola je v Ljubljani najboljša za začetnike? :) To se že kar nekaj časa zanimam pa mi vsak drugače pove...

Jaz sem hodila kar k "zavetiščnikom" na KD Krim in sem bila izredno zadovoljna.


Melody

  • Gost
Odgovori #2791 : 07 Januar 2009, 23:18:13
Yo res mi je žal da si morala to doživeti.... :'(

drugače pa hvala...

Melody bo moja prva psička in se mi še zmeraj zdi, da vem še premalo o psih pa sem že ogromno literature prebrala se pozanimala pri zanesljivih virih o določenih stvareh in še kar iščem in iščem podatke..., ker Melody res privoščim lepo življenje, če se je že na samem začetku začela borit...



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #2792 : 07 Januar 2009, 23:21:08
Od kod pa je mala prelepa pikica? Saj najbrž si že napisala, samo v to temo poredko zahajam, ker še boli.


Melody

  • Gost
Odgovori #2793 : 07 Januar 2009, 23:25:18
Androma Collies

ja ti verjamem da še zmeraj boli...
vseeno moraš gledat iz druge plati...
da si z njem preživela prelepih 2leti in še mal in da te je verjetno obogatit z marsi čem.... tako kot to znajo kužiji počet



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #2794 : 08 Januar 2009, 08:16:57
Yo, kar solzne oči sem dobila ob tvoji izpovedi. Res mi je žal za tvojega čudovitega prijatelja. In tudi zame je bila najtežja stvar v mojem življenju, ko sem se morala odločiti za evtanazijo moje Gaje. Dala mi je prečudovitih 15 let, odraščala z mano...takrat sem prejokala celo noč in sem mislila, da bolečina ne bo nikoli odšla...vendar sem se uspela prepričat, da se zdaj raje spominjam lepih trenutkov z njo in da vem, da sem ji omogočila lepo življenje vse do konca. Je pa res grozljivo, če vse to doživiš ob tak mladem psičku, ki je komaj res začel živet :'( Iz katere psarne pa je bil? Imaš zdaj kakšnega drugega psa? Si še želiš škota? Jaz sem najprej mislila, da ne bom nikoli več mogla imet psa, sploh pa škota, ker bi me preveč spominjal na Gajo. Potem pa sem po 2 mesecih tako začela pogrešat pasjo družbo, da sem se odločila, da vseeno poskusim. In zdaj je super, Sky je spet prinesla srečo v moje življenje in se imava lepo. Včasih me res spomni na Gajo s svojim pogledom ali s čim, kar naredi, ampak to mi je zdaj ok, ker je tako res ne bom nikoli pozabila, na nek način je spet z mano...žal mi je le, da se nista uspeli spoznat med sabo, ker bi se sigurno super razumeli.

Melody bo moja prva psička in se mi še zmeraj zdi, da vem še premalo o psih pa sem že ogromno literature prebrala se pozanimala pri zanesljivih virih o določenih stvareh in še kar iščem in iščem podatke..., ker Melody res privoščim lepo življenje, če se je že na samem začetku začela borit...

M, ne skrbi, če si vsaj osnovne stvari prebrala in če jo boš imela rada, potem ji boš omogočila super življenje. Jaz imam 15 let izkušenj s psom, pa se vseeno spet znova učim ob Sky. Vsak kuža je malo drugačen, vsak ima svoje muhe in svoje zanimivosti. Če pa boš glede česarkoli nesigurna, pa smo tu za to, da si pomagamo, a ne? ;D


Melody

  • Gost
Odgovori #2795 : 08 Januar 2009, 10:31:33
Hvala sem hvaležna vsakega nasveta ;D
Nisem prebrala samo osnov, ampak že veliko več ;D

trenutno berem dve knjige, ki sta super jih priporočam
-NARAVNO ZDRAV PES od DR. Carol Osborne
-Kaj se dogaja z mojim psom? od DR. Bruce Fogle

Drugače pa že komaj čakam da pride pikica domov ;D
Danes sem jo ponovno sanjala :D



katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #2796 : 08 Januar 2009, 10:56:47
Ojoj Yo, kakšna žalostna zgodba  :'( Od kod pa je bil? Upam, da nisem spregledala, če si slučajno že napisala.

Melody, kdaj greš pogledat male cukre? Ta vikend?  ;D

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Melody

  • Gost
Odgovori #2797 : 08 Januar 2009, 11:00:02
Upam da bo vse po sreči in da bo Martina doma...
mislim, če bo potem grem ta vikend in jih morem poslikat:)
k te trije so pa vsi taki cukerčki da joj...:)



Melody

  • Gost
Odgovori #2798 : 08 Januar 2009, 11:00:41
a ja pa sam še dober mesec morem zdržat ...upam da bom lahko :o



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #2799 : 08 Januar 2009, 11:46:20
Moj je bil iz Celja od gospe, ki se je ukvarjala z vzrejo takrat. Upam, da se ne več.


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #2800 : 08 Januar 2009, 22:51:33
Moj je bil iz Celja od gospe, ki se je ukvarjala z vzrejo takrat. Upam, da se ne več.

Pred koliko časa pa je bilo vse to? A imaš zdaj kakšnega psička? Meni se tudi zdi grozno, kako kakšni vzrejajo vse, pa parijo med sabo nemogoče kombinacije v želji po čim lepših psih...pol pa pridejo ven bolezni, katastrofa!

a ja pa sam še dober mesec morem zdržat ...upam da bom lahko :o

Saj bo šlo hitro, boš videla...tačas beri o psih, nakupuj opremo, uredi dom, hodi na obiske...pa bo že pri tebi kot bi mignil ;) Kako pa si izbrala njo in ne sestrice, ali so ti jo Adrome določile? Imaš pe kakšno fotko? Zdaj že gledajo pa vse, a ne?
Še 2 ok knjigi:
Dr. Bruce Fogle - Vzgoja in šolanje psov
Celina del Amo - Težave s psom (bolje prebrat za preventivo)


Melody

  • Gost
Odgovori #2801 : 08 Januar 2009, 22:56:51
So mi jo one določile...
Samo sem bila pa kasneje zelo vesela, da mam točno njo. Je tak srček...komi čakam ta vikend, da jo grem pogledat:)




Melody

  • Gost
Odgovori #2803 : 08 Januar 2009, 23:05:21
ja...



Melody

  • Gost
Odgovori #2804 : 08 Januar 2009, 23:06:53
samo ima tudi Iron(mislim da je pravilno ime) tak obroček okoli...



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #2805 : 09 Januar 2009, 01:41:00
Pred koliko časa pa je bilo vse to? A imaš zdaj kakšnega psička?

Moj je umrl v začetku leta 2004.
Zdaj imam 2 psa. Pitbullko in mešanca s terierjem.


Melody

  • Gost
Odgovori #2806 : 09 Januar 2009, 09:23:55
A kdo ve kako je pri Škotih z TNS? (mende da je to neka dedna bolezen...)



puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #2807 : 09 Januar 2009, 10:21:23
A kdo ve kako je pri Škotih z TNS? (mende da je to neka dedna bolezen...)

Trapped Neutrophil Syndrome

an hereditary disease where the bone marrow produces neutrophils (white cells) but is unable to effectively release them into the bloodstream. Affected puppies have an impaired immune system and will eventually die from infections they cannot fight.

Once thought to be rare, it is now believed that the disease goes undiagnosed for several reasons.  First, not very many veterinarians know about the disease to look for it.  Second, even when looking, blood counts do not always show lower than normal neutrophil (white blood cell) counts. Finally, because it is an autoimmune-deficiency disease, young puppies present a variety of symptoms depending upon what infections they fall prone to. Thus many cases are not properly diagnosed and have just been thought to be "fading puppies".

Making the diagnosis even more difficult is the fact that age of onset varies depending on which infection is involved at the time.  Most puppies become ill before leaving the breeder but some do not have symptoms until later. The oldest known survivor was 2 years 8 months.  Most affected puppies die or are euthanized by about 4 months of age.

The research now suggests that the gene is widespread throughout the Border Collie breed.

TNS cases have been positively diagnosed in Australia, Great Britain, Hungary,
the Netherlands, New Zealand, and the United States.

TNS carriers have been identified in lines not related to the Australian and New Zealand lines
where the disease was first identified - including 100% ISDS lines.



Melody

  • Gost
Odgovori #2808 : 09 Januar 2009, 10:25:55
hvala sem že vse izvedla ;D

pač sem nova na področju pesov in se zanimam za vse okoli Škotov prosim ne mi zamerit :D s časoma bo boljše:)



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #2809 : 09 Januar 2009, 15:08:05
ja...
samo ima tudi Iron(mislim da je pravilno ime) tak obroček okoli...

Potem pa je res lepotička...Irona in punčki sem uspela razločit, samo med deklicama pa nisem vedela katera je Melody in katera Vanilla. Niso nič napisale vzrediteljice...pa tudi fotk ni nič novih :(Tko da boš res morala veliko slikat ti ;D Kam gresta pa bratec in sestrica?

A kdo ve kako je pri Škotih z TNS? (mende da je to neka dedna bolezen...)

Ne me strašit s takimi boleznimi! Pa ne samo o tem brat, da ne boš hipohonder postala :-\ Raje beri bolj o vzgoji....in upajmo da bo z našimi škoti vse ok, je treba pozitivno razmišljat, a ne? ;D Kje si sploh slišala za TSN? A te skrbi, ker je bila Melody na začetku bolj šibka?

Moj je umrl v začetku leta 2004.
Zdaj imam 2 psa. Pitbullko in mešanca s terierjem.

Še enega škota ne bi več? Ker ti je bilo preveč hudo ali ker se bojiš tveganja da bi se spet kaj takega zgodilo?


Melody

  • Gost
Odgovori #2810 : 09 Januar 2009, 15:14:21
Potem pa je res lepotička...Irona in punčki sem uspela razločit, samo med deklicama pa nisem vedela katera je Melody in katera Vanilla. Niso nič napisale vzrediteljice...pa tudi fotk ni nič novih :(Tko da boš res morala veliko slikat ti ;D Kam gresta pa bratec in sestrica?

Ne me strašit s takimi boleznimi! Pa ne samo o tem brat, da ne boš hipohonder postala :-\ Raje beri bolj o vzgoji....in upajmo da bo z našimi škoti vse ok, je treba pozitivno razmišljat, a ne? ;D Kje si sploh slišala za TSN? A te skrbi, ker je bila Melody na začetku bolj šibka?


bratec gre na gorenjsko v Šenčur sestrica pa menda, da gre na Češko...

ne me ne skrbi zato, ker je bila na začetku šibka sam me je bolj na splošno zanimal o tej bolezni in tko...
Vem da je Melody zdrava:) in bo tako tudi ostalo...:)

Joj, sem pa danes nekomu tako zamerila, ker je ozmerjal psičke z kosom mesa... Eni res ne vejo kaj in kako glede živali... no sej zato pa tudi je tako kot je na tem svetu :'(



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #2811 : 09 Januar 2009, 15:55:24
Še enega škota ne bi več? Ker ti je bilo preveč hudo ali ker se bojiš tveganja da bi se spet kaj takega zgodilo?

Trenutno itak ne morem imeti več nobenega psa oz. bi bilo to popolnoma neodgovorno do teh dveh, pa tudi do mene same. Psica je bolj tako-tako z zdravjem, pes je psihopat, s katerim je ogromno dela. Tako da zaenkrat itak odpade. Kasneje pa... Kaj pa vem, bi pa ne bi. Je bila izkušnja tako grozna, da me misel na škota kar malo odbija...


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #2812 : 09 Januar 2009, 17:46:10
Joj, sem pa danes nekomu tako zamerila, ker je ozmerjal psičke z kosom mesa... Eni res ne vejo kaj in kako glede živali... no sej zato pa tudi je tako kot je na tem svetu :'(

Ah raje ne bi kakšen odnos imajo nekateri do živali...ker bi lahko razpredali, pa ne bi nikamor prišli. Važno je, da imamo mi svoje pse radi, da učimo oz bomo učili svoje prijatelje in otroke ljubezni do živali in tako počasi počasi malo spremenili svet na bolje.

ne me ne skrbi zato, ker je bila na začetku šibka sam me je bolj na splošno zanimal o tej bolezni in tko...

Glede bolezi pa res ne niti razmišljat, jaz ne rada berem o tem, ker potem me samo stiska, da ne bi bilo kaj in brez zveze 'trpim' v slabih mislih. Je treba uživat vsak dan s svojim živalskim ljubljencem in bit vedno pozitiven!

Trenutno itak ne morem imeti več nobenega psa oz. bi bilo to popolnoma neodgovorno do teh dveh, pa tudi do mene same. Psica je bolj tako-tako z zdravjem, pes je psihopat, s katerim je ogromno dela. Tako da zaenkrat itak odpade. Kasneje pa... Kaj pa vem, bi pa ne bi. Je bila izkušnja tako grozna, da me misel na škota kar malo odbija...

Ti pa res nimaš sreče s psi, a? Kakšne probleme ima psička? In zakaj je kuža 'psihopat'? Ti nagaja? Koliko sta stara?


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #2813 : 09 Januar 2009, 17:51:12
Pa še malo bolj vesele teme:)

Moja pikica...vsak teden večja in še vedno največji oz. še večji srček!

Po kopanju naju je malo zeblo...


zato smo se pokrili z dekico ;)


Ko smo se posušili, smo tako lepooo dišali in bili bolj puhasti kot Nici pliškoti ;)



Pogejte kakšen škoti gobček že imam!


Naslednji dan sva gradili hiško


Poglejte kako zdaj uživam v njej!


 :P


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #2814 : 09 Januar 2009, 18:21:06
Blue Pearl,

psička ima težave s srcem in dihali. Koliko je stara niti ne vem, ker je posvojenka iz zavetišča (od 7 let navzgor nekje zelo verjetno glede na to, kar sem uspela o njeni preteklosti izvedet). Ima še tumorje, ki se zadnje čase razraščajo, travme... Odmira še del repa. Pač tako.

Kuža je pač psiho. Je bil na feromonih, pa na vedenjskih terapijah, pa so vsi dvignili roke od njega. Je, kakršen je. Bo dopolnil 3 leta siicer. Zdrav kot dren fizično, drugače pa... Najdenček pač z vsem, kar je prinesel s sabo. Preveč za tu pisat...

Škoti... Prekrasni, prečudoviti... Ne vem pa, če ga bom še kdaj imela. Je tako grozno bolelo, da ne znam povedat.

Sicer pa, če koga kaj več zanima o najini zgodbi, mene sicer kar nekaj časa ni bilo v tej temi, vidim pa, da sodelujejo mnogi, ki poznajo vzrediteljico mojega Thora / rod. Pepsi, in mene osebno, me lahko kontaktira na zs.
Čudi pa me, da iz vrst takratnih ljubiteljev škotov ni in kasneje ni bilo nobenega komentarja (in ga ni bilo, ko sem se borila za njegovo življenje in prosila za pomoč) v temi glede na to, da sem še včeraj dobila klic, da lažem, hkrati pa je tu kar nekaj ljudi, ki vzrediteljico poznajo in so celo plemenjake "posojali" (kljub temu, kaj se je zgodilo z mojim psom in naslednjim leglom, katerega oče je bil iz iste linije, pa vsaj 2 mladiča nista preživela), in kljub temu, da se je že sumilo, za kaj gre?

Ravno zato... Mislim, da škota ne bom imela nikoli več. Ali ne kupljenega v slo ali pa bo kakšen revež i zavetišča.


Ker sem bila včasih članica, sem sporočala tudi o škotih v zavetiščih, pa nikoli ni bilo odziva.,

Pa je spet eden:

http://91.185.193.184/~zonzani/zonzani.si/zonzani/index.php?option=com_datsogallery&Itemid=28&func=detail&catid=2&id=158


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #2815 : 09 Januar 2009, 18:23:21


Kok je cukrček...  :-* :-* :-*

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #2816 : 09 Januar 2009, 18:42:14
Aisha drži se!  :-*
Saj bo hitro!

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


Melody

  • Gost
Odgovori #2817 : 09 Januar 2009, 19:45:37
Sky je res pravi cuker ... ;D
srčkano psičko maš...:)

sej najina ne bosta bolna k sta od pravih vzrediteljev tak da ni panike lahko zaupava da je vse ok z psičkami:)
joj komi čakam ta vikend:)



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #2818 : 10 Januar 2009, 10:42:30
Res je zlatkana ja...oz srebrna  8)

In Melody si že bila pri malčkih, greš danes, jutri??? Čakamo fotke :P



Melody

  • Gost
Odgovori #2819 : 10 Januar 2009, 10:49:20
Jutri grem in že komi čakam:) sem že vsa nestrpna ::)
komi čakam da jo k sebi stisnem:)