Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325769

Iron

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #3600 : 14 April 2009, 21:53:42
Drugače pa ne vem kaj se Ironu zadnje čase dogaja? Velikokrat ko mu obrnem hrbet me čopne za gleženj, ne vem me je mogoče zamenjal za ovco?



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #3601 : 14 April 2009, 22:35:49
težka+lahka= idealna  :D  :D maja, super bi bilo...
napake se popravlja, vsaj poskuša le s idealom, torej idealnimi ušesi...vsaj po moji logiki...


kupiranje je poseg, postriženje dlake ali namazanja s recimo mazilom proti revmi, da se minimalno oteži v kritičnem času (kasneje ni potrebno, lepljenje meni tudi ni všeč) je pa nekaj povsem drugega...nikakor poseg...pa mora se ločit, če je oteževat potrebno ves čas ali samo v kritičnem času (v določeni starosti, lahko po kotitvi, ...)



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #3602 : 14 April 2009, 22:40:32
Drugače pa ne vem kaj se Ironu zadnje čase dogaja? Velikokrat ko mu obrnem hrbet me čopne za gleženj, ne vem me je mogoče zamenjal za ovco?

Značilno za škote, sploh v tem obdobju. Sky ima tudi tu pa tam kak izpad...se podi za nogami in jih grizlja...ne mu pustit, zamoti ga z žogico ali čim in ga potem ful pohvali. Da ugotovi, da bo za pravilno ravnanje pohvaljen, za napačno pa ignoriran. Pri nas tak način učenja super deluje ;D


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #3603 : 14 April 2009, 23:56:37
jaz sem mela vse trenerke raztrgane zaradi prejšnje, se je prijela za trenerko ko klop pa sploh ni spustila , no čez čas jo je nasrečo minlo to ;D

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #3604 : 15 April 2009, 06:25:30
YO!

8. člen Pravilnika o vzreji za britanske pasme pravi

Na presojo o primernosti psa za vzrejo vpliva:
•  Značaj (obnašanje psa)
•  Telesna kondicija in sposobnost za vzrejo
•  Skladnost psa s standardom.

GG


Ja, in standard določa tudi:

UHLJA: Majhna, ne preblizu skupaj in ne preširoko narazen na vrhu čela. Ko pes počiva, sta uhlja prepognjena nazaj, ko pa je pozoren, sta dvignjena na vrh glave, nošena prepognjeno, kar pomeni, da dve tretjini uhlja stojita pokonci, zgornja tretjina pa je prepognjena naravnost naprej in to vodoravno.

in:

NAPAKE: Vsako odstopanje od zgornjih zahtev se mora obravnavati kot napaka in resnost s katero se napaka obravnava mora biti v točnem sorazmerju z njeno stopnjo.

In lepljenje ali obteževanje uhljev je prikrivanje ene od napak, pa če se na glavo postavite.

Če bi vsi ušesa pač lepili in obteževali ter ne bi sprejemali tega, da gre za napako in bi vsi take pse uporabljali za vzrejo, potem bi kaj kmalu lahko ugotovili, da noben več ne ustreza standardu, saj bi brez lepljenja kmalu imeli pse, ki bi nosili ušesa kot NO-ji. Kje je potem smisel standarda?


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #3605 : 15 April 2009, 08:16:16
No, pri bokserji se večini psov lepi ušesa, ker je bilo prej v veljavi kupiranje. Po standardu morajo biti priležena glavi, večini pa malo štrlijo gor in potem dol.
Prej so pač delali na ušesih z zelo trdnim hrustancem, da je kupiranje lepo izpadlo in so ušesa stala, sedaj pa so težave...
A bi potem naj vzrejali samo take, ki jim slučajno lepo stojijo oz. visijo dol? ???
Pri bokseraših se povečini malo pomasira ali pa da za par dni pri mladiču gor trak, da obteži. Saj ne delaš tega vedno, par dni povečini pomaga. :)



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #3606 : 15 April 2009, 08:50:11

Če bi vsi ušesa pač lepili in obteževali ter ne bi sprejemali tega, da gre za napako in bi vsi take pse uporabljali za vzrejo, potem bi kaj kmalu lahko ugotovili, da noben več ne ustreza standardu, saj bi brez lepljenja kmalu imeli pse, ki bi nosili ušesa kot NO-ji. Kje je potem smisel standarda?

smisel je v tem, da poiščeš komplementarnega za svojega psa...vsa živa bitja imajo "napake" ...standard tudi ne reče, da te pse ne smeš parit...
smisel je v tem, da se zavedaš napake svojega psa in paziš na to kadar izbiraš plemenjaka...tako lahko dejansko pripomoreš k izboljšanju
to ni izključitvena napaka in nisi recimo na razstavi diskvalificiran (koliko sem do sedaj jaz opazovala), pes dobi recimo prav dobro...vzreja se pa ne le pse odlično ocenjene na razstavah (glej pravilnik)

sibila ima čisto prav...


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #3607 : 15 April 2009, 09:04:25
aja, tudi nobena ženska, model ne ustreza matematičnemu izračunu idelne lepote ...
pa tudi nimajo vsi modeli 90/60/90 in min 175cm...makar so odstopanja velikokrat le minimalna ...za njih
se lahko to vrednoti kot standard


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #3608 : 15 April 2009, 09:06:53
A pokončna ušesa niso diskvalifikacijska napaka ali so mogoče včasih bila?

smisel je v tem, da se zavedaš napake svojega psa in paziš na to kadar izbiraš plemenjaka...tako lahko dejansko pripomoreš k izboljšanju

Kako pa veš kateri plemenjak ima "prava" ušesa?



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #3609 : 15 April 2009, 09:12:58
saj to glede ušes ni nobena skrivnost in nikogar ni sram to priznat...do sedaj, ko sem vprašala lastnike plemenjakov
so mi vedno priznali če je bilo potrebno...do sedaj nisem imela takih težav...


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #3610 : 15 April 2009, 09:22:05
Ja odprta ušesa so diskvalifikacijska napaka....oziroma če ima pes odprta ušesa je brez veze iti na razstavo...

Citiraj
Kako pa veš kateri plemenjak ima "prava" ušesa?

Vidiš psa in proučiš njegove prednike in če je linija prava..bo izbor pravi in srečo boš imel če bosta 1 ali 2 mladiča imela prava ušesa... n.p. Moja Dolly ima težka ušesa in nastavljena preveč narazen na glavi... po standardu...kjer piše

Majhna, ne preblizu skupaj in ne preširoko narazen na vrhu čela. Ko pes počiva, sta uhlja prepognjena nazaj, ko pa je pozoren, sta dvignjena na vrh glave, nošena prepognjeno, kar pomeni, da dve tretjini uhlja stojita pokonci, zgornja tretjina pa je prepognjena naravnost naprej in to vodoravno.

Torej moram iskati plemenjake z lahkimi ušesi....  ;)


Ne smemo pozabiti, da tukaj govorimo o samo eni "napaki"... ker imaš se vse ostale napake..odstopanje od standarda..res pa je, da je glava, ušesa, oči, izraz..zelo pomembna pri škotu..oziroma nekateri so ji dali prednost in pozabili na telo, gibanje..ki so mogoče še bolj bistvena za pasmo  ;D GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #3611 : 15 April 2009, 09:40:20
Sem članica enega francoskega foruma za škote... in je Lily ena od pomladnih zvezd  ;D ..GG



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #3612 : 15 April 2009, 09:41:48
Še enkrat isto vprašanje.

Kako veš, kakšna ušesa ima kateri plemenjak ali plemenjakinja?

Torej glede na zgoraj napisano v bistvu ne veš oz. pač verjameš (ali pa ne) temu, kar ti pove lastnik, al kako?

Zato pa so potem težave z odprtimi ali "pretežkimi" ušesi, anede?


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #3613 : 15 April 2009, 09:47:12
GoldenGirl, zdaj me pa resno zanima ali se delaš ali si res...

Ja odprta ušesa so diskvalifikacijska napaka....oziroma če ima pes odprta ušesa je brez veze iti na razstavo...

Vidiš psa in proučiš njegove prednike in če je linija prava..bo izbor pravi in srečo boš imel če bosta 1 ali 2 mladiča imela prava ušesa... n.p. Moja Dolly ima težka ušesa in nastavljena preveč narazen na glavi... po standardu...kjer piše

Majhna, ne preblizu skupaj in ne preširoko narazen na vrhu čela. Ko pes počiva, sta uhlja prepognjena nazaj, ko pa je pozoren, sta dvignjena na vrh glave, nošena prepognjeno, kar pomeni, da dve tretjini uhlja stojita pokonci, zgornja tretjina pa je prepognjena naravnost naprej in to vodoravno.

Torej moram iskati plemenjake z lahkimi ušesi....  ;)

Govoriš o DISKVALIFIKACIJSKIH NAPAKAH, hkrati razlagaš, kakšnega plemenjaka bi morala najti.
In hkrati se tu debatira, kako DISKVALIFIKACIJSKE NAPAKE prikriti  ???

Ne smemo pozabiti, da tukaj govorimo o samo eni "napaki"... ker imaš se vse ostale napake..odstopanje od standarda..res pa je, da je glava, ušesa, oči, izraz..zelo pomembna pri škotu..oziroma nekateri so ji dali prednost in pozabili na telo, gibanje..ki so mogoče še bolj bistvena za pasmo  ;D GG

Ne, ne govorimo o samo eni napaki, ki si jo dala celo v narekovaje. Govorimo o napaki, ki velja za diskvalifikacijsko napako in žalostno je, da se vzreditelji javno tu na forumu izrekate o tem, da se pač to prikriva tako ali drugače. In žalostno je, da vam očitno kupci nasedajo.

Ma, prav sramota, res.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #3614 : 15 April 2009, 10:08:04
to ni diskvalifikacijska napaka...od kod to vam? kake bedarije   :-X
takemu psu se da dobro ali prav dobro in to je to


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #3615 : 15 April 2009, 10:39:34
Iron hoče, da mu ovce kupite :P Ovčarji pogosto ščipajo v pete, to je njihov nagon. Na ta način radi uščipnejo tudi neposlušne ovce pri paši, da bi jih spametovali :) ni zaželjeno se mi zdi, je bolje, če jih znajo obvladat na drug način... se pa res da hitro preusmerit pozornost s kakšno igračo, ni tak problem, vsaj pri Foxy ne, čeprav tudi zelo rada ščipa in nas ima za ovce :D

Glede ušes pa... odprto uho je napaka, tako ali drugače, diskvalifikacijska ali ne, saj je vseeno, napaka je. In sprašujem se zakaj vzrejat s psi, ki imajo oceno dobro? Ko je toliko drugih, ki se zares izredno približajo standardu. Kot sem že rekla, če so ušesa malo smešna v času rasti ni problem, če tako ostane pa nastane težava, ja. In če so lepljena, niso naravna in mladiči bodo verjetno imeli spet lepljena. Ali no to škoda za pasmo? 

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #3616 : 15 April 2009, 10:42:30
Torej...
Če imam jaz psa s težkimi ušesi (napaka), ena od vas pa psico s pokonci ušesi (napaka), parimo, pa dobimo mladiče s super uhlji.
Hm, s kom pa potem parimo, če imamo psa, ki ustreza standardu?
Torej napaka + napaka = idealni uhlji, al kako?


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #3617 : 15 April 2009, 10:48:50
Saj to ni tako... in to niso hude napake... prepoved za vzrejo dobi pes :

13. člen

Vzrejno prepoved dobijo psi, če so na vzrejnem pregledu ugotovljene naslednje hibe:
•  nepopolno spolovilo
•  nepravilen ugriz
•  izrazita plahost, nemirnost ali popadljivost
•  hibe, ki so v standardu navedene kot izključitvene
•  gluhost
•  nemost
•  znani prenašalci prirojenih hib
•  kolčna displazija D ali slabše

Poleg tega v standardu piše...

NAPAKE: Vsako odstopanje od zgornjih zahtev se mora obravnavati kot napak in resnost s katero se napaka obravnava mora biti v točnem sorazmerju z njeno stopnjo.

In dejansko je to IZZIV VZREJE... poiskati najboljše paritvene kombinacije za najboljše (karakterno, zdravstveno, standardno) možne mladiče!
GG


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #3618 : 15 April 2009, 14:31:58
Lahka ušesa ali odprta ušesa ni eno in isto!  ::)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Manca

  • Gost
Odgovori #3619 : 15 April 2009, 14:34:48
Ujej, sem sprožila "vojno" z enim vprašanjem... :-\
Hvala za odgovore, mi je zdaj bolj jasno vse skupaj. Čeprav pa po napisanem vidim, da zna bit to kar "velik" problem in da je treba zelo pazit, da se pravilno postavijo.

Lp,Manca



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #3620 : 15 April 2009, 14:43:38
Odprta so tole...



lahka so pa tole



Lahka so na meji odprtih...  ;) GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #3621 : 15 April 2009, 15:13:03
Primer psa s super ušesi.... Pravilno nastavljena in pravilno nošena  ;) GG




Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #3622 : 15 April 2009, 17:41:50
Meni so od Layle ušeska zelo lepa...in od Sky tudi...upam da taka ostanejo. Če pa je veter, pa jih seveda malo dvigne ;)

Fotkice iz izleta na Slovensko obalo, by Gregor Kervina








LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #3623 : 15 April 2009, 17:48:30
jooj prava lepotička je  :-*

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #3624 : 15 April 2009, 19:54:40
Kakšne fajn slikce...res je lepa :)
Na tisti slikci (od trikolorja) se pa težko vidi kakšna so pravilna ušesa zaradi frizure.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #3625 : 15 April 2009, 20:24:35
Hvala ;D Ful je zabavno ko naju vsi ustavljajo, da bi jo počohali, ampak do zdaj še nihče ni pasme uganil :P

Tole pa je banner, ki mi ga je včeraj naredila Niky (bodoča lastnica Lee). Hvala Nika! :-*



LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #3626 : 15 April 2009, 20:31:01
Blue Pearl ja barva bo kriva  :)  sicer pa se mi na splošno zdi da ko so škoti mali jih veliko ljudi, ki niso poznavalci te pasme ne prepozna.. jaz sem mela rjavo pa so me spraševali ko je bila še čist majhna če je mešanec s škotom ;D

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #3627 : 15 April 2009, 20:32:47
LEEEPPPOOOO :o :o ..mene pa za blue merle sprašujejo če so tako stari, da so sivi  ;) GG


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #3628 : 15 April 2009, 20:38:30
Hehe takole res slišiš vse mogoče. Za Foxy največkrat vprašajo, če je Lassie. Pa tudi, če je mladiček od Mikea, enkrat so pa rekli, da je Mike škot, za Foxy pa niso vedeli kaj bi bilo to čudo :D Oh ja
Zato se nič ne sekiraj Blue Pearl, ti veš kaj imaš :)

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #3629 : 15 April 2009, 20:59:31
Jp, tudi za mojim kličejo Lasisie... Jaz zavijam z očmi, njemu je pa itak vseno, ker je gluh ko štirna  ;D