Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325694

Avrora

  • *
    • Prispevkov: 543
    • Točke: 6
  • Totally Toller
Odgovori #4560 : 18 Avgust 2009, 17:52:11
Lanabela, na žalost je pri teh boleznih pač treba naredit vse teste, če hočeš vedeti kakšne mladiče boš dobil.
Razen v primeru, da pariš normal psa (ali kot vi pravite non-carrier) s psom, katerega genskega stanja ne veš.  Tu v najslabšem primeru dobiš vse carrijerje, vendar bo potrebno naslednjo generacijo testirati če se bo uporabljala z vzrejo.

Nikakor pa ni nihče govoril o kakšnih črnih ovcah. Carrijerji živijo, vidijo in se razmnožujejo povsem normalno, vendar jih je treba parit z normal (non-carrier) psi.
Pomembne so samo paritvene kombinacije. Konec koncev lahko parijo tudi affected psa z normal psom in ne bo nobeden od mladičev obolel, vsi bodo carrijerji.
Pri vsem tem je pomembno le to, da vzreditelji zagotovijo, da se v njihovih leglih ne bodo več pojavljali affected psi. S kakšno kombinacijo psov bodo pa to naredili pa je njihova stvar.

Če komu pomaga še tabela :



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #4561 : 18 Avgust 2009, 18:58:51
Tukajle se pa ne strinjam
pomembno je namreč ali gre za recesiven ali dominanten prenos bolezni


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Avrora

  • *
    • Prispevkov: 543
    • Točke: 6
  • Totally Toller
Odgovori #4562 : 18 Avgust 2009, 19:06:19
Martina.o, tu govorimo o točno določenih boleznih, PRA in CEA, ki se prenašata recesivno. Tako da vse zgoraj napisano drži :).


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #4563 : 18 Avgust 2009, 19:29:04
Joj, pa ponovno neki katerim pasma drugače sploh ni interesantna, nikoli nimajo postov ko gre za
"vsakodnevno" dogajanje v tej temi, ko pa se da malo poblatit, pametno delat pa so takoj za akacijo.

S veterinarskega stališča...povejte mi pasme, ki živjo tako dolgo kot škoti?? In ti psi katere bolezni
imajo, za katerimi obolevajo? Bojmo realistični, če bi druge pasme živele 13-15 let bi tudi oslepele,
če pa ne bi pa bili koliki itd. fuč...torej, po mojem se še s slepoto da živet na stara leta za psa,
s vsemi drugimi zdravstvenimi težavami, ki jih imajo druge pasme pa se da?? V čem so vaše pasme
obolevale? Srčne bolezni, alergije, kolki, kožne bolezni, rak... ?? Koliko bolanih ausijev, borderjev, berncev,
zlatkotov, samojedov... se pa danes vidi v veterinarskih ambulantah? Pri mojih vseh treh veterinarjih več kot škotov.
No, to boste seveda sedaj zanikali. Joj, pa da ne pozabim eno najbolj bolanih pasem, nemški ovčar.
Ti še normano hodit ne morejo, da ne bom pisala vse druge bolezni...odprite nekaj knjig in boste
videli katere bolezni, ki omejuejo kakovost življenja psov se pojavljajo pri drugih pasmah in boste vidli,
da je slepota (če se sploh razvije) neprimerljiva s drugimi bolezmi. (to ne pomeni, da je treba zanemarjat)
Aja, a ne ene pasme živjo 8-10 let, ja logično da ne oslepijo...umrejo pa za drugimi težavami.
Pa dejstvo je, da zdaleč ni nujno da bo pes oslepel, če je tudi +/+ ...malo se pozanimajte...

Aja, za enga samca vem...sicer ima MDR +/- ...je pa HD A/A ..CEA/PRA frei / DNA-Test Normal ...
Carlo vom Wengerhof...zdaj pa letite vsi in parite s njim, da nam bodo vsi psi v sorodu in bodo psi
zdravstveno totalno za odpis (grdo povedano)...

Aja, VDH glede recimo MDR...ena totalna bedarija...rezultat bo še dodatne bolezni
bolezni, ki se še ne pojavljajo v velikem številu pri škotih se pa recimo pojavljajo pri drugih pasmah...

Stanje je vsepovsod enako...ni to stanje, ki je samo v slo...no, pa da malo podkurim zadevo, jaz pa vem da
ima tudi dol. škot v slo DNA test...mislim, da celo več kot le en...
testov se vedno več dela, tudi brez bla bla nekih posameznikov...

mislim, da je brez veze težave pasme razglabljat s ljudmi ki ne vzrejajo pasmo, ki se ne zanimajo za nakup pasme,
še slabše, s takimi ki jih pasma po pravici povedano sploh ne zanima...razen če se da kaj slabega napisat...saj ne gledajo
na njo s zornega kota kot bi to vzreditelj dotične pasme...
mislim, da bom morala začet pisat v topice drugih pasem in malo spomnit na njihove težave...eh, ne nimam
toliko odvečnega časa in tudi interesa ne da bi dajala odvečnih komentarjev...

to je moj zadnji post (upam  :D), ki se tiče te teme...
pa postavite kaj lepih slik, da bo tudi kaj pametnega za pogledat  ;)


 


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #4564 : 18 Avgust 2009, 19:56:31
Alma super napisano!  ;)

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


Avrora

  • *
    • Prispevkov: 543
    • Točke: 6
  • Totally Toller
Odgovori #4565 : 18 Avgust 2009, 20:08:09
Oprosti vendar tole zgovarjanje na druge pasme je povsem neumestno. Mislim, da si resni vzreditelji katere koli pasme prizadevajo za to, da bi bili njihovi predstavniki čim bolj zdravi (poleg vsega drugega seveda). In to ne pomeni, da jo morajo primerjati z nekimi tretjimi pasmami in njihovim zdravstvenim stanjem.

Pa dejstvo je, da zdaleč ni nujno da bo pes oslepel, če je tudi +/+ ...malo se pozanimajte...
O čem govoriš tukaj? +/+ kolikor jaz vem se označije za MDR ???

Stanje je vsepovsod enako...ni to stanje, ki je samo v slo...no, pa da malo podkurim zadevo, jaz pa vem da
ima tudi dol. škot v slo DNA test...mislim, da celo več kot le en...
testov se vedno več dela, tudi brez bla bla nekih posameznikov...

Me veseli, in upam, da bodo rezultate tega testa s pridom uporabljali. Vendar če se ozavesti še večje število lastnikov ni to še dodaten plus? Pa čeprav je zato potreben bla bla posameznikov?

Sicer pa si morda pomislila, da tudi ostalim ljudem, ki se ne zanimajo za pasmo in nakup le-te ni vseeno da se producirajo okuženi mladiči?. Upam da teh mladičev vzreditelji ne prodajo nič hudega slutečim kupcem, ki po vsej možnosti niti ne vedo kaj pomeni če je pes okužen s PRA/CEA/MDR.

Vidim da tale debata nikamor ne pelje, ker očitno večina vzrediteljev škotov ve kakšne so bolezni in njihove potencialne posledice, pa še vseeno noče narediti ničesar da bi se stanje izboljšalo. Kdor se je /bo odločil za testiranje sem zelo vesela zanj ostali pa :-X.

Če pa kateri vzreditelj še slučajno nima razjasnjenih pojmov o genetiki in dedovanju bolezni o katerih govorimo pa ga lepo prosim, v prid psov in pasme, naj raje ne vzreja in si najprej prebere literaturo in razmisli kakšne potomce si želi.
To je vse iz moje strani.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4566 : 18 Avgust 2009, 20:19:28
Avrora, se strinjam, kar si napisala povsem drži. Ampak nekje je treba začeti. In če ni testiranih samcev, pač pariš z netestiranim in testiraš potomce. Za škote ne vem, ampak pri nekaterih pasmah, kjer dedni defekti niso tako pogosti, se je dogajalo, da je postal testiran samec, ki je bil nosilec garjava ovca. Še več, na široko so se začeli izogibati vsem psom iz tiste nesrečne psarne. neumnost brez primere, ampak tako je bilo.
In kdo blati pasmo? Jaz ne trdim, da so določene težave tako razširjene, da sploh ni več plemenjakov, ki ne bi bili nosilci vsaj ene od bolezni, za katere je možen test. To trdijo vzreditelji sami. In če je temu tako, potem so testi še toliko bolj potrebni.
In 13 - 15 let za srednjevelike pse dandanes res ni neka huda življenska doba. (več naših zlatih prinašalcev je preseglo 16let in moja samojedka je doživela 17 let - druge so pa  še žive) Tudi ni problem, če oslepi na stara leta (čeprav psi z zdravimi očmi redko povsem oslepijo tudi v zelo globoki starosti. Pogosteje oglušijo). Problem pri teh boleznih je, da oslepijo mladi psi. In da se teža bolezni lahko stopnjuje - pri starših je recimo samo komaj opazno poslabšanje vida, potomci pa lahko povsem oslepijo.
Vsaka pasma ima svoje probleme. Ampak ja, seveda, lahko kar limate gor luštne slikce, pred nepotrebnimi (nevšečnimi) komentarji pa si zatiskate oči in ušesa.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4567 : 18 Avgust 2009, 20:29:53
Ampak ja, seveda, lahko kar limate gor luštne slikce, pred nepotrebnimi (nevšečnimi) komentarji pa si zatiskate oči in ušesa.

Aleluja! In hvala Lanabela. Ne bi mogla boljše povedat.
Imam pa občutek ko tole berem, da nekateri, pa ste vzreditelji sploh ne veste kaj pišete oz. vam tematika sploh ni dobro poznana in se v njo niste poglabljali. Če se še niste bi bil zadnji čas, da se začnete.  ::) Pa do te teme nismo prišli prvič in vedno žal pridemo do enega zaključko po domače povedano, vam dol visi za vašo pasmo. Žalostno res.





Avrora

  • *
    • Prispevkov: 543
    • Točke: 6
  • Totally Toller
Odgovori #4568 : 18 Avgust 2009, 20:33:41
Lanabela, se strinjam, vendar če bodo hoteli pariti z netestiranim samcem morjo testirati vsaj svoje samice in upati, da so clear (torej ne prenašajo okuženega gena). Če pa se izkaže da je psica carrier bo pač potrebno parit s clear samcem.
Nikakor pa carrier psi niso manj vredni, le bolj se bo potrebno potrudit pri iskanju ustreznega samca.

Lanabela, podpis pod zadnji stavek in tvoj post ninci.


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #4569 : 18 Avgust 2009, 20:40:13
Slikice moje Naye ki je bila 16. stara točno 5mescev  ;)







Še dobro da pri ljudeh niso potrebni vsi ti testi, bi verjetno Slovenci že izumrli  ;)

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4570 : 18 Avgust 2009, 20:43:09
Če vam je toliko, da tega da parite z enim samcem, ki ni testiran mu pač plačajte teste. Tudi to se je že zgodilo, sicer zgleda ne pri škotih, ampak pri vestnih vzrediteljih, ki jim je bil karakter in videz psa všeč. Lastnik ni bil zainteresiran za to, da bi opravil kaj več kot skok, pa so poleg skoka plačali še pregled psa  ;) Seveda pri vaši pasmi, ki je tako zelo okužena, kot govorite je potem če sta oba oče in mama popolnoma zdrava lahko cena mladiča za katerega se ve, da je zdrav, toliko višja  ;)




Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #4571 : 18 Avgust 2009, 21:05:14
Avrora, +/+ kot pozitivno, za CEA sem mislila in ne za MDR1...razen tega lahko pišeš na več načinov...
P/P, P/N, N/N pa v tujih jezikih, pa obolel, renašalaec, ... pač kot ti je všeč...meni je krajše pač tako, P/P je +/+...to vsak ve...
to ni zgovarjanje, to je dejstvo...veliko pasem je, ki jih preti veliko več bolezni, samo sedaj (že nekaj časa) ste planili na škote...

ninci...ni znana? cane corso? a tebi je znana problematika te in podobnih pasem? jaz osebno tako pasmo ne bi
nikoli imela, prav zaradi tega...poznam mastife in njihove probleme...so krepko neprimerljivi, otežujejo lahko vsakodnevno
življenje in to ne samo v starosti...pa ne gnjavim in ne pišem o tem, se ne delam pametno v smislu oj opozarjat in osveščat...
aja, ninci ...plačamo plačamo, samo da ne dajo vsi da bi lahko plačali...saj pri meni osebno določeni vzreditelji niso
bili pripravljeni na to...

prat tako, kot si Avrora ugotovila...nikamor ne pridemo, torej...adijo...

LadyLia...lepe slike...aja, kam to vodi vse s testi, prav imaš do izumrtja oz do tega, da bomo imeli samo mešance, ker za njih
seveda ni potreben noben test in se delajo kot po tekočem traku na vsakem vogalu...vse pasme bodo uničene, če bomo s testi pretiravali...




Avrora

  • *
    • Prispevkov: 543
    • Točke: 6
  • Totally Toller
Odgovori #4572 : 18 Avgust 2009, 21:14:41
Ojojojoj, Alma ne mi bučnic prodajat ::).


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4573 : 18 Avgust 2009, 21:21:59
Alma to ni tema o corsotih ;) In če poznaš problematiko mastifov ne pomeni, da poznaš problematiko corsotov ;) Če jaz poznam problematiko borderjev ne pomeni, da poznam problematiko škotov a ne ;)  Zdi se mi pa neumno to, da vzreditelji oglašujejo svoja super legla ne naredijo pa nič za zdravje pasme... Bomo leta... tega nikjer v Evropi ne delajo... itak so vsi okuženi. Pa dajte ga no srat.  ::) Letos je bilo koliko legel? Koliko affected mladičev? Koliko novih lastnikov ve za morebitne zdravstvene probleme? Koliko... Ja saj res nima smisla.  ::)
Sicer pa se ti nič ne razbujrjaj, ker če je edino ena tvoja psica testirana v celi Slo. samo kapo dol... vsaj eden ;)





Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #4574 : 18 Avgust 2009, 21:39:21
Alma to ni tema o corsotih ;) In če poznaš problematiko mastifov ne pomeni, da poznaš problematiko corsotov ;) Če jaz poznam problematiko borderjev ne pomeni, da poznam problematiko škotov a ne ;)  Zdi se mi pa neumno to, da vzreditelji oglašujejo svoja super legla ne naredijo pa nič za zdravje pasme... Bomo leta... tega nikjer v Evropi ne delajo... itak so vsi okuženi. Pa dajte ga no srat.  ::) Letos je bilo koliko legel? Koliko affected mladičev? Koliko novih lastnikov ve za morebitne zdravstvene probleme? Koliko... Ja saj res nima smisla.  ::)
Sicer pa se ti nič ne razbujrjaj, ker če je edino ena tvoja psica testirana v celi Slo. samo kapo dol... vsaj eden ;)




Ninci, in še več jih bo testiranih!!  ;)

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4575 : 18 Avgust 2009, 21:43:00
Zakaj pa niso že?



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #4576 : 18 Avgust 2009, 21:53:15
res je ne moreš vse mastife v en koš vržt, vendar nažalost oprosti vseeno vem določene stvari o njihovih
(cane corso) problematikah...mislim, pa da če kdo tudi ne ve, vidi to kar je že na prvi pogled vidno...debela koža, teža,
tudi shery eyes, ušesa- mah, super je delat odvečne bolečine psom (kupujejo v državah kjer še delajo te posege, vendar
je to isto kot da sami neredijo, saj podpirajo to)...ne res ni tema cane corso, samo mi
je smešno da lastnik take pasme piše o zdravstvenih težavah druge pasme

in koliko psov se je "sproduciralo" s debelo, odvečno, povešeno kožo??...če smo že pri mastifih
samo, da se na to ne da testirat in je del standarda, da imajo toliko odvečne kože a kake težave to doprinaša
pa se rado pozabi...in ta težava je skoz prisotna...samo razglejte se po razstavah, koliko takih pasem ima lepo,
zdravo kožo? pa samo dihanje se naj pogleda, velika glava, ozki sapniki, carski rezi, itd...in ti psi imajo kljub temu
svoje ljubitelje in vzreditelje...in misliš, da se testira (se lahko) na te stvari oz temu spoh posvečajo pozornost???

ne bučnic, buč...če bi se vsi testi vedno upoštevali pri vseh pasmah, bi pasemski psi verjetno čez čas izumrli...

Ne razburjam se, hočem samo da ljudje razumejo kaj to sploh pomeni in primerjajo s problematikami drugih pasem...
to so samo primerjave s drugimi pasmami, da je bolj jasna teža določene problematike...in če se realno pogleda, je
veliko pasem s večjimi zdravstvenimi problemi


zdaj sem že smešna sama sebi, že se tretjič poslavljam  :D  ::)





čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4577 : 18 Avgust 2009, 21:55:27
Donnatela-skrajni čas in upam, da bodo kmalu vsi psi namenjeni za vzrejo testirani. Pasma s testiranje NE BO IZUMRLA ampak se ohranila v zdravi podobi, taki kot si jo zasluži.
In ja, tudi pri ljudeh malo selekcije ne bi bilo slabo poznam par, ki je kljub nasvetom zdravnika spravil na svet 6 otrok, vsi z dednimi boleznimi-kako lepo. Vse je odvisno od tega, koliko (ne)sebičnosti in zdravega razuma nekdo premore in samokritičnosti. V tem primeru ta par nima nobene pozitivne točke-bogi otroci! :-X

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4578 : 18 Avgust 2009, 22:11:30
Alma  :D ne brcat v temo prosim. Ne vem mogoče ti opisuješ kakšno drugo pasmo, ker pri CC-jih je odvečna koža nezaželjena, kupira se tudi v matični Italiji ne več (vsekakor pa tega ne moreš očitati meni ;)), napiše se cherry eye in se v določenem % pojavlja pri vseh pasmah, ki imajo povešene veke (nemške doge, vse vrste mastifov, tudi rottweilerji in buldogi). S carskim rezom pa koti najbrž tak odstotek samic CC kot škotskih ovčarjev :P Da bi pa imeli debelo kožo pa še nikoli nisem slišala, niti občutila, no vse je enkrat prvič. So pa lahko težave s kolki in komolci (kot pri vseh velikih pasmah), epilepsija, zaradi povešenih vek omenjeni cherry eye, ki je "samo" izpad veke in se ga da pač operativno popravit (pes pa lahko po tem še vedno normalno vidi ;)) ...  Očitno veš o CC-jih še manj kot jaz o škotih, tako da bolje da to temo zaključiva.

Mislim, da je želja vseh, ki smo sodelovali v tej debati samo ena, da začnete testirat in začnete delat nekaj dobrega za pasmo. Saj je GG sama vrgla kost za glodanje s svojim izzivom "ali bi parili z njim ker je zdrav?", potem morate pač sprejeti odzive, ni vse samo oooooh in aaaaah kako so luštni. Vzreja je pač nekaj več in tisti, ki se tega zavedate svoje pse testirate tisti, ki ne pa pač iščejo takšne in drugačne izgovore. Enkrat sem že rekla (ko smo prejšnjič imeli isto debato) bodite pač boljši od vseh ostalih, pa ustvarite "nove" testirane zdrave škote, pa bo cela Evropa čez par let kupovala pri vas. Nekje je treba začet a ne ;)




Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #4579 : 18 Avgust 2009, 22:25:45
bodite pač boljši od vseh ostalih, pa ustvarite "nove" testirane zdrave škote, pa bo cela Evropa čez par let kupovala pri vas. Nekje je treba začet a ne ;)

Ninci, delamo na tem. In vem, da bomo uspeli, nič bat.  :P

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4580 : 18 Avgust 2009, 22:28:46
Ninci, delamo na tem. In vem, da bomo uspeli, nič bat.  :P


No potem čestitam in želim veliko uspeha. Vsem, ki boste/ste s tem začeli. Ostalim pa eno brco v rit >:D



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #4581 : 18 Avgust 2009, 22:37:52
pisala sem v prvem ostavku o cane corso, v drugem o mastifih nasploh...
pa je tudi koža cane corsotih debela, če se primerja s npr. škoti...zame je...
ta nagubanost na glavi, to tudi k temu spada...
aha, kaj pa v recimo HU...pa kupirajo. Ravno prejšnjič v Oberwartu sem se s
eno znanko o tem pogovarjala in ji nič ni bilo všeč kaj sem ji rekla...
zame je to isto, kot da nosiš recimo krznenii plašč...če ga že nosiš, je to enako
kot da bi živali sam ubil, mučil, ker to dejanje pač podpiraš...tako je pri kupiranju...
če kupiš takega psa, podpiraš to. No, dobro saj to je drugo...
"samo" izpad veke je dokaj pogost in poseg je pač poseg...to je ponovno dvolično
gledanje, škotom postričt dlako, da se ušesa ne otežijo ali v dolečeni dobi otežit
ni ok ali odstranitev veke je ok...o teh useših smo tudi imeli skorajda vojno, samo
zato omenjam...

saj, v tem je fora...kot pišeš, če veš o pasmi malo potem nekih določenih
pripomb dajat ni preveč vredu. a si kdaj ti mene vidla, da jaz pišem v vašo temo??
nasploh, da kaj tako konkretnega in ne tiste fore...iiiiiiiiii, kako je lep...

Še niste kapirali? GG uživa kadar lahko vrže kost in zaj...narod...tak je, vi pa vedno
navalite na to  ;) in to ne samo v tej temi...

ljudje morajo razumeti kaj to sploh pomeni v primerjajo s problematikami drugih pasem...
da je bolj jasna teža določene problematike...
in če se realno pogleda, je veliko pasem s večjimi zdravstvenimi problemi in tudi jasno mora
bit, da to kar vi tako enostavno pišete v praksi ni tako enostavno...in vi s vašimi propombami
ne želite pasmi nič dobrega, samo napihovat problematike drugih pasem, svojih pa radi pozabljate
(to je vedno tako)...in en ki nima pojma o pojum bo prebral te prispevke in celo lahko prišel
do zaključka, da so recimo (samo primer) mastifi bolj zdravi kot škoti...japaja...in zato to tudi ni
ok
a bodo pri npr. neapeljskih mastifih spremenili standar, da omejijo problematiko, ki se lahko pojavi
zaradi odvečne, debele kože?? tudi ne...ampak to je ok, pes ki pa lahko (povdarim lahko) oslepi
pri visoki starosti pa ni ok...mislim...


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #4582 : 18 Avgust 2009, 23:04:55
Zgolj v vednost :
Citiraj
Še niste kapirali? GG uživa kadar lahko vrže kost in zaj...narod...tak je, vi pa vedno
navalite na to   in to ne samo v tej temi..
Jaz NISEM IMELA NAMEN VRŽTI KOST... me je samo res zanimalo, če je za vas "zdravje" bolj pomembno od "videza" vaših mladičev  ;).. ker sem prepričana, da v Evropi, zlasti v Franciji in VB, kjer je izraz najbolj pomeben, skoraj noben ne bi kupil mladiča od takega samca tudi če mu zagotoviš da je 100% zdrav...  :o

V Franciji se kupuje take mladiče tudi če starši nimajo testov  :P







IN ŠE TO CEA/PRA POVZROČAJO PREMAHNE/PREVČ MADNLAJŠTE OČI  ;) GG






Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #4583 : 18 Avgust 2009, 23:16:59
poglej rodovnik samčka smooth collie, ki je v lasti slovencev ko živijo v Grčiji ...psarna http://jack-macks.de/jm/
v rodovniku so dolgodlaki in kratkodlaki ameriški škoti...
pač, okusov je več...kak je potem vizualen rezultat ene take paritve...ne vem, komu kako...očitno vsaj za eno psarno je to ok...
kaj bo v prihodnjosti  ???



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #4584 : 18 Avgust 2009, 23:21:52
Torej kaj je bolj pomembno zdravje ali videz, oziroma ustavriti svojo linijo, ki izraza svoj lasten okus ...najbolje bi bilo če ne bi bilo potrebno izbirati  :'( GG


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4585 : 19 Avgust 2009, 00:58:25
To sploh ni nobeno vprasanje :-\ seveda je bolj pomembno zdravje, kar pa ne pomeni, da je videz nepomemben...
Pomembno je pac naredit kompromise tako v eni kot v drugi smeri.

Kako bi bilo najboljse, da sploh ne bi bilo potrebno izbirat :D a ni ravno v tem car vzreje? 8)

Sicer pa ja, ce bomo testirali vse pse, bo pasma definitivno izumrla, ja >:D verjetno od tega, ker bodo morali bogi psi dat toliko krvi za teste, da bodo kar izkrvaveli ;D ;D ;D ;D

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4586 : 19 Avgust 2009, 10:54:32
Vsaka pasma ima svoje težave. O vsaki posamezni gremo lahko razpredat v njeno temo. Tule je govora o škotih in o njihovih problemih. Pa mogoče še o konkretni dedni bolezni in o smiselnosti DNA testiranja na splošno.

O tem, kaj je pomembnejše, zunanji videz ali zdravje... (punce, pozabile ste našteti še tretjo poglavitno kategorijo, ki se ji reče karakter. Pa "zunanji videz" bi še razdelila na tip in telesno zgradbo)
Pomembne so vse kategorije  in  so medsebojno tesno povezane (telesna zgradba - zdravje recimo).

Meni osebno (ker me razstavljanje zanima samo toliko, kot je najbolj nujno, me pa zelo zanima delo s psom) gre takole: zdravje+telesna zgradba-karakter-tip. Predvidevam, da gre pri najbolj strastnih razstavljalcih nekako takole: tip-pa še nekrat tip- pa še enkrat tip-telesna zgradba-zdravje-karakter.
Do tukaj je vse OK. Problem nastane, kadar se na takih kriterijih postavi celotna vzreja neke pasme.

Pa o dednih boleznih in smiselnosti testiranj: dedna bolezni so samo en delček problematike katere koli pasme. Imam občutek, da so hudo modne in se jih pogosto precenjuje. In pri tem so dedne bolezni, za katere so možna testiranja v manjšini. Večina dednih bolezni- tistih najtežjih pa sploh- ni preprostih, ne gre za napako na enem genu in testi niso, in verjetno nikoli ne bodo, možni. Lahko narediš s psom vse možne teste, lahko je pri vsakem od njih clear, pa sploh ni nujno, da je res zdrav in vitalen. zaradi posameznih dreves pač ne smeš prezreti gozda.

In če se zavedaš njihovih omejitev, so ti testi krasno orodje. res je brez veze delat teste za neko bolezen, ki se pojavlja mogoče pri 1, 2% predstavnikov pasme in se nikoli nikdar ni pojavila pri naših psih, ne pri njihovih prednikih ne pri njihovih potomcih.

Kadar pa je neka težava tako razširjena, kot so omenjene tri pri škotih (po trditvah vzrediteljice), je prav greh, če tako elegantnega orodja ne uporabiš. S pomočjo testov lahko TAKOJ preprečiš rojevanje prizadetih mladičev. In v nekaj generacijah lahko tudi zmanjšaš pogostnost prenašalcev. In to celo brez ožanja genetskega poola. Ko bi imeli tako imenitno orodje tudi pri drugih boleznih....

In pri vsem tem je res bedno prebirati napihovanje tega ali onega vzreditelja koliko da na zdravje svojih psov in njihovih potomcev, pri tem pa ne opravi niti najosnovnejših testov.





dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #4587 : 19 Avgust 2009, 10:56:25
.aja, kam to vodi vse s testi, prav imaš do izumrtja oz do tega, da bomo imeli samo mešance, ker za njih
seveda ni potreben noben test in se delajo kot po tekočem traku na vsakem vogalu...vse pasme bodo uničene, če bomo s testi pretiravali...

ravno zato sem pa v zadnjih 14 dneh srečala že 2 nerodovniški psici (oz. ena je bila mešanka) z deformiranimi kolki (komolci). Ena komaj še hodi (stara je 4 leta!!). Druga je začela šepat (displazija komolca). Je rekla lastnica: oh, sem mislila, da so mešanci bolj zdravi  ::)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #4588 : 19 Avgust 2009, 11:19:45
Lanabela...

Citiraj
strastnih razstavljalcih nekako takole: tip-pa še nekrat tip- pa še enkrat tip-telesna zgradba-zdravje-karakter.

Se strinjam s tabo... karkater je tudi bistven.. zame je pri škotih karakter na prvem mestu, ker sem prepričana, da je pasma zadnja leta izgubila svojo popularnost zaradi psov z neurovnovešenim/plašnim karakterjem.Tudi takšni psi so bolj podvženi, da zbolijo z epilepsijo! Poleg tega tudi "najlepšega" psa brez primernega  karakterja ne moreš uspešno razstavljati...

Kar se pa tiče zdravja in testov... škoti niso problematični kar se tiče kolkov... skoraj vsi predniki od mojih psov imajo slikane kolke in imajo skoraj vsi HD-A ali HD-B..

Kar se tiče CEA/PRA z lučko je rezultat dokaj dober... sedaj je za naredit še DNK teste, da bo stvar 100% jasna... ampak nisem slišala za nobeno oslepitev prednikov od mojih psov...in veliko jih je doseglo zavidljivo starost.. Vzreditelji se radi hvalijo s svojimi starimi šampioni  ;)

Kar se pa tiče MDR-1 ... je kar nekaj psov, ki so +/+ ... ne glede se mi ne zdi MDR tako "grozna" stvar sama po sebi... ker je pes samo občutljiv na neka zdravila...MDR -/- sploh ne vpliva na zdravje ali počutje in neglede, da bodo nekateri moji psi +/+ jim ne bom nikoli dala "nevarnih" zdravil, kot je Ivermecine!

dog4ever...tale je pa dobra  ::)
Citiraj
Je rekla lastnica: oh, sem mislila, da so mešanci bolj zdravi 
  GG


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #4589 : 19 Avgust 2009, 11:30:36
Malo nesmiselno se je sploh spraševat kaj je pomembnejše-zdravje ali videz. Zato je tudi tale debata precej nesmiselna. Logično, da je najprej zdravje potem vse ostalo, za vsakega vzreditelja bi moralo to veljat. Če bi vzrejala bi najprej gledala na zdravje, potem karakter, nazadnje na zunanji videz-ki ni zanemarljiv, je pa najmanj pomemben se mi zdi.

Še najbolj pa me žalosti, da se v Franciji kupuje take mladičke kot so na sliki. So to sploh še škotski ovčarji ??? Kupuje se jih tudi če starši nimajo testov-se pravi se gre tukaj samo in izključno samo še za medvedkast videz in nič drugega. Oh ja...

Glede ušes mi pa itak ni nič več jasno...

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com