Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325606

sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #4740 : 03 September 2009, 15:49:42
Roxy te psarne, ki sem jih jaz gledala so pa še bolj daleč, v bistvu ne več v  Evropi ;)

za primer: http://www.geocities.com/swancollies/
              http://garlindridgecollies.com/id7.html

mi je všeč, ker je že na spletni strani veliko poudarka na zdravju, nekje je pisalo we breed for character, health, normal eyes. imajo prav kopirane rezultate iz optigena
sicer ne vem kakšne so drugače te psarne, samo primer je kako gledajo na rezultate. Nisem se poglabljala preveč še :)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #4741 : 03 September 2009, 16:03:38
Meni na "žalost" njihov tip psa ni všeč, zlasti glave...ne glede vseh njihovih vrlin...

Njihova ključna plemenjaka sta tudi white factored...





Ne smete pozabiti, da v US dovoljujejo parjenje sable in blue merle, tako, da dobiš sable merle pse... in, da so "white collie" tudi dovoljeni! GG


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4742 : 03 September 2009, 17:18:30
Meni so pa ravno nihove glave ful vsec ;)

battito animale


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #4743 : 03 September 2009, 19:21:43
Meni je tudi malo 'smešno', da toliko poudarjajo oči in mdr, a parijo pa recimo bluje med sabo, za kar vsi vemo, da lahko povzroči slepe in gluhe mladiče. Vizualno mi tudi niso všeč, če vsaj tistih ušes ne bi lepili....so mi pa white collies zelo zanimivi.
Ful me zanima, kako bo uspelo Angeli pri Wicani Collies. Mogoče pa bomo le dobili po nekaj generacijah zdravega psa bolj evropskega videza:)

Kako pa je s tem, če pariš zelo visokega ameriškega samca in evropsko psico in so potem maldički, sploh samičke, čez 56 cm? Verjetno potem ne moreš ne razstavljat ne vzrejat, a ne?


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #4744 : 03 September 2009, 19:45:41
Meni imajo tudi lepe glave pa nekateri imajo tudi postave fajn.

Saj pravim, nisem se pa zelo poglabljala v njihovo vzrejo. Vem pa, da se lahko pari sable in merle pa da so beli dovoljeni. Nisem si pa čisto na jasnem zakaj sable x merle pri nas ni dovoljeno-kakšne težave imajo lahko taki psi? In kakšne imajo lahko beli psi-tudi gluhost mogoče?
Ušes ne lepijo vsi, nekje prav piše na primer, da ima pes ''naravno'' lepa ušesa :)

Dajo pa tudi precej na delovne sposobnosti. Sem si dopisovala z eno gospo, je rekla da se pri njih collieji v paši zlahka primerjajo z borderji, oziroma so takoj za njimi po sposobnostih. Veliko jih imajo tudi za druge dejavnosti kot so sledenje, terapevtski psi, agility,...


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #4745 : 03 September 2009, 20:23:58
BP..če pariš visokega samca in nizko psico imaš lahko že problem pri kotitvi ... ker so mladiči veliki... carski rez ali celo smrt psice  :'(..

Glede razstavlajnja in vzeje je pas pač nadstandardni in dobi pogojno vzrejno dovoljenje... in če so mladiči standradni (3 mladiči ocenjeni prav dobro pri 9 mesecih)  dobi dokončno vzrejno dovoljenje... to se dogaja pri ogromno pasem kjer je višina problem...sheltiji, beagle..

Glede sable merle pa ne vem v čem je problem samo prepovedani so v našem standardu... Angela je imela takšne mladiče in jih je pordala v US  ;)... to je pač vzreja.. ;D GG


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4746 : 03 September 2009, 21:03:11
Mislim, da je problem pri sable merlih ta, da se ne vidi vedno, da so merli. Če se pari dva taka psa ali pa sable merla z blue merlom lahko pride do double merle mladičev.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #4747 : 03 September 2009, 21:18:59
Točno to..če se pari dominantnega sable z blue merlon so lahko mladiči sable ampak imajo merle gen in če se pari 2 taka je isti problem kot dva merla... GG


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #4748 : 04 September 2009, 16:58:20
V Canadi se najde tudi kakšen collie z normalno glavo:
   

Ta psička je meni kar simpatična...sicer je samo ljublječek, ker ima ušesa pokonci, ampak njeni predniki pa so menda zelo uspešni na razstavah.


Melody

  • Gost
Odgovori #4749 : 04 September 2009, 17:31:53
ta psička je ful luškana k ima tak lep beli ovratnik  :-[ ;)



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!

Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #4751 : 04 September 2009, 23:31:43
Ravno zato so DNA testi tako pomembni:

Vseh 13 psov je bilo CEA clear pri 8 tednih... genetsko pa 6 carrier, 6 affected in 1 free..


Mislim, da bi se kljub razlikam med ameriško in evropsko vzrejo dalo kaj dobrega skombinirat. Saj ni treba samo samcev, ki so preveliki za evropske psice vozit sem. Lahko bi se uporabilo za vzrejo ameriške psice in evropske samce  ;) .

Sana, so mi všeč te psi iz linkov, ampak ne vem, če bi se ravno šla v Ameriko vozit  :) . Sigurno je kaj zame tudi v Evropi ( če ni, pa pride kakšna druga pasma v poštev, mi jih je itak preveč všeč). Meni so sicer po izgledu najbolj všeč evropski klasiki, za njimi so ameriški škoti. Nekateri ameriški so res lepi, nekateri pa malo čudni. Mogoče zaradi drugačne frizure, ker njihove glave so mi všeč, prav tako telo. Šele za njimi je pa pri meni moderni tip škota. Glave imajo bolj podobne špicem, čisto preveč dlake in kvadratno telo. Ne, to mi res ni všeč. V redu, vsi res ne gredo v vse te naštete ekstreme, da ne bom komu delala krivice...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4752 : 05 September 2009, 11:11:07
Super, da ste nalinkale, sem si shranila. Zaenkrat imam 22 strani...ampak koliko jih bo dejansko prišlo v poštev, ko bom gledala rodovnike in ali so DNK testirani ali pa če so to pripravljeni narediti. Pa itak moraš vedeti za karakter-se pravi je super it na kako razstavo kjer se pokažejo, če ne pa pač verjameš vzrediteljem? No, jaz pa bi šla v ZDA, Finsko po psa. Če bi tam bilo to kar hočem, zakaj pa ne.

Kako je s tem? Ko kupujete psa od xy vzreditelja, daleč stran. So kakšni testi karakterja, ki se ocenjujejo od 1-5 al tako nekako? Da bi potem človek vedel kje je? Vem da imajo kandinavci neke teste.

Super se mi zdi kaka je vzreja shapendoesov na Nizozeskem. Mislim da bi si jih vsi klubi, ki imajo vzrejne čez lahko vzeli za zgled.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #4753 : 05 September 2009, 12:18:42
Čara, na Finsko bi tudi jaz šla, v Ameriko pa mogče res ne.
Na strani psarne Irokon je veliko napisanega o karakternih testih, če malo posurfaš, imajo objavljene tudi filmčke s takšnih testov. Malo je sicer problematično, ker ni vse prevedeno, s finščino si pa bolj težko kaj pomagaš (vapaa pomeni clear  :P ). Ampak žal ne delajo DNA testov.
Tule imajo pa bazo psov finskega kluba: http://jalostus.kennelliitto.fi/frmEtusivu.aspx



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4754 : 05 September 2009, 14:23:30
Nekateri vzreditelji so tudi pripravljeni to narediti na željo resnega kupca. Ali pa pri mladičih.  :) Kdor pa ne, pač ne. Pa ne bom tam vzela psa. Preprosto.  :)Saj zato pa že zdaj kontaktiram vzreditelje in jih iščem.
Vem, da so moje zahteve kar visoke, DNK testi staršev, klasika pri izgledu (rahel stop mi je pomemben), dober, stabilen karakter, iščem vzreditelja, ki se s psi ukvarja, ne samo razstavlja, idealno je če pase in da so psi dobri v tem, ker me to zanima in bi rada to počela s psom. Še dobro, da mi je vseeno za barvo, če bi pa še trikolorja želela,  potem pa res ne vem če bi pred penzijo našla psička  :D

Aja, potem je treba še najti nekoga v sosednjih državah, ki ve kako pasejo škoti. Bom začela iskati pravila njihove pašnje, opise.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #4755 : 05 September 2009, 14:32:53
čara, kaj pa tale psarna http://www.kotinet.com/downmoore/ ?
Nevem sicer če se ukvarjajo s pašo sem pa videla par slik iz sledi, agilitya, poslušnosti...  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4756 : 05 September 2009, 14:42:57
Saj vem za njih. So med všečnimi psarnami.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #4757 : 05 September 2009, 14:44:23
Aha  ;D Sem samo malo pogledala po internetu pa so mi padli v oči  :P
Vso srečo pri izbiri  :)



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #4758 : 05 September 2009, 18:10:01
Tudi to ni nujno. Na prejšnji strani sem prilepila sliki 2 psov, eden je celo 100% ameriške linije. Kasneje sem prebrala na njihovi strani, da je osvojil 1x celo BIS, drugače pa mednarodni prvak v lepoti. Pes na prvi sliki, pa je danski prvak v lepoti.
Torej, če je bila pri parjenju ovira, da psi ne bodo prejemali dobrih rezultatov na razstavah, te ovire v bistvu sploh ni ;).

Ja, imaš prav. Čeprav je pomoje zelo odvisno od sodnika, pa tudi od države v kateri se pes razstavlja... Mnogo faktorjev. Pa tudi ameriški škoti niso vsi enaki. :)

čara, kdaj pa ti načrtuješ škota?
Karakternih testov je pa več. Po mojem ima vsaka država ali pa organizacija svoj test. Enkrat sem hotla najt program kakšnih takih testov, ampak te skandinavci očitno ne prevajajo radi v ang, tko da nisem daleč prišla. En test je bil sestavljen iz več točk, ki so jih ocenjevali - npr. obnašanje do čudnih ljudi, hoja po čudnih materialih, reakcija na nenavadne zvoke, igranje z vodnikom z igračo... In potem je imela vsaka točka svoj faktor vrednosti, s katerim so pomnožili št. točk in dobili končne točke. Nekaj takega no. Kako pa so to ocenjevali in kakšno vedenje je moral pes pokazat, da je dobil določeno št. točk pa pojma nimam. Sem pa naletela na ene posnetke (ma saj nekje imam še linke, ampak preden bom jaz to našla.. ::)), ampak ne vem kaj naj si mislim. Pse so vodili mimo odpirajočih se marel, pa podirajočih se sodov, pa nasproti starim mamam z berglami itd... Ne vem kako iz teh reakcij kar tako ocenijo pasji karakter. In po mojem so te situacije take, da bi en vodnik imel raje psa, ki reagira tako, drug pa drugače. Recimo nekdo rad vidi, da je pes prijazen do vseh ljudi in se rad boža itd (za družinskega psa je to po mojem super), drugi pa raje vidijo da pes ignorira vse ljudi, razen vodnika (ok, saj to se da najbrž tudi z vzgojo, ampak nekaj je pa tudi prirojenega). Kater pes bo na testu dobil več točk? A se odločijo glede na standard? Saj standard je preveč ohlapen in sploh ne določa kako se mora škot obnašat v takih določenih situacijah. Tako da, ne vem... po mojem je treba točno vedet kako in kaj se kaj točkuje, da si lahko potem pravilno razlagamo št. točk, ki jih je pes prejel. Po mojem ni to lih tko - "u, lej, ta ma pa 200 točk, ta je ziher bolš od tega k ma 140. bom rajš mladiča od tega k ma 200". Po mojem ima še vedno največjo vrednost, če poznaš psa v njegovem običajnem življenju (ne samo na razstavah al pa tekmah). :)

Teli Downmoore so tudi meni simpatični, ampak enih par psov pa izgleda, kot da imajo ful kratke noge, kar mi pa nikakor ni všeč (recimo pri tollerjih se to dogaja in mi kratkonogi nikakor ne potegnejo). Ampak teh psov nisem nikoli videla v živo, tako da... Slike lahko zelo varajo, še posebej pri škotih (zaradi dlake). Včasih mi je kakšen pes na sliki všeč, pa ga vidim na razstavi in hitro spremenim mnenje. Gibanje dostikrat izda kakšne sicer všečne pse. Ali pa obratno. :)

Los je car!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #4759 : 05 September 2009, 18:41:11
Tole je en takih testov: http://www.youtube.com/watch?v=JCj1A7VntRo&feature=channel
Kako točno se točkuje pa res ne vem. Pomoje je najbolj pomembno, da pes ne kaže plašnosti ali agresije, točkuje pa se verjetno stopnjo plašnoasti/agresije (se odbija točke). Kaj več se pa iz tega testa pomoje ne da potegnit. Pa testirajo streloplahost.

Čara, saj tvoje želje niso daleč od mojih  :) . Samo jaz bi res še trikolorja  ::) . Le, da mi pašni testi niso tako zelo pomembni, ker bi se ukvarjala z agilityjem (bi pa seveda vzela psa od vzrediteljev,ki se ukvarjajo s pašnjo, saj mi je pomembna sposobnost in želja za delo). Za glavo si samo ne želim "špic izgleda", nisem zelo izbirčna, hočem pa absolutno manj dlake kot jo imajo razstavni škoti. Takih, ki samo razstavljajo pa sploh ne gledam, rezultati z razstav pri moji izbiri ne igrajo nobene vloge. Gibanja, ki mi je res pomembno, se pa žal ne da pri vseh videti, ker le redki dajejo video posnetke na internet. Zato mi je Irokon psarna tako všeč, ker imajo tudi posnetke z dela in igre. Tako lahko nekaj karakterja in gibanja psa tudi vidiš.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #4760 : 05 September 2009, 19:03:41
Sem se malo igrala z google translatorjem in ugotovila nekaj postavk, ki jih preverjajo na teh testih. In sicer ostrost, želja po obrambi, streloplahost, nervozo, dostopnost/zadržanost psa in "trdnost" psa (ne vem v katerem pomenu je to mišljeno, ker google translator ni ravo zanesljiv...).



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #4761 : 05 September 2009, 19:22:13
Tole je en takih testov: http://www.youtube.com/watch?v=JCj1A7VntRo&feature=channel
Kako točno se točkuje pa res ne vem. Pomoje je najbolj pomembno, da pes ne kaže plašnosti ali agresije, točkuje pa se verjetno stopnjo plašnoasti/agresije (se odbija točke). Kaj več se pa iz tega testa pomoje ne da potegnit. Pa testirajo streloplahost.

Ja, evo, tega se spomnim.
No podatek o streloplahosti staršev je verjetno kar koristen. Čeprav ne smeš vzet dejstva, da sta stašra ne-streloplaha, kot garancijo da tudi mladič ne bo. Baje so lahko mladiči streloplahi, čeprav starši niso (pri lovskih pasmah imajo menda take težave). Je pa vseeno povezano z dednostjo. Pa tudi na splošno so ti testi verjetno zasnovani tako, da dobijo več točk psi, ki potencialno ne bodo v konfliktu z okolico. Taki bolj zahtevni kupci pa morajo na te teste gledat malo bolj z rezervo. Recimo za agility bi bil bolj primeren kakšen živahen kuža, ki se rad igra, na testu bi ga pa morda lahko označili že za hiperaktivnega in mu odbili kakšno piko.

Los je car!


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #4762 : 05 September 2009, 20:03:43
Pri nekaterih testih je tako, da imaš zraven razlago, kaj pomeni določeno število pik. Pri nekaterih nalogah je tako bolje, da je pes recimo na sredi s pikami (2,5/5) ali pa bolj proti + ali -.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4763 : 05 September 2009, 20:57:28
Uff škota. Hja takoj ko bo možno.
Prvi pogoj je, da z Bino uredima željeni pristop do psov (umirjeno in ne hooopaaa tukaj sem, kdo si ti...o ti si mi všeč, gremo, akcija) in ljudi (želim, da jih ignorira, vkolikor je kdo ne povabi), odpoklic, da se zmenima, da se mačk ne padi oz. se ustavi na STOJ in da ne je kartona,papirja, grize čevljev. Skratka, da z Bino postanema uigran tandem, da jo lahko peljem s sabo povsod in ne bo delala zdrah (lajala na kip...) in se prebijeva v RO IV.
Drugo pa je odvisno od financ (stanovanje, dvojni stroški pri psih...). Idealno bi bilo med absolventom (zdaj pa grem v drugi letnik). Ampak za navezati stik z vzreditelji ni nikoli prehitro, sploh če so iz Finske jaz pa SLO. Torej recimo čez 3 leta.

Roxy: Veliko sreče. Trikolor je moja naj, naj barva, čeprav so mi BM postali zelo všeč. Ampak pri vseh ostalih mojih zahtevah, sem barvo dala na konec. Pa tudi najbrž ne bi šla v vzrejo, ne vem no. Je ogromna odgovornost in kaj če gre pri kotitvi karkoli narobe :-\ To je moj največji strah. Sem pa pripravljena na iskanje primernega samca, nekaj razstav-psa pač nekje moraš pokazati...Kaj vem. Najprej moram dobiti mladiča, tekom razvoja pa se vidi kako in kaj. Spol mi je vseeno, Bina je sterelizirana :)

Bi pa dala pod prioriteto pašnjo. Razen če bi finančni in časovno bilo preveč, potem pa vsaj občasno, toliko da se naučim. Sicer so v Logatcu(in še kje) ovce, ampak če jaz ne vem kako mora pasti škot, tam pa so BCji in ljudje ki delajo z njimi. Ne, ne se bom potrudila in našla nekaj v Avstriji, ma ni vrag, da nihče ne bi znal delati pašnje s škotom.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #4764 : 05 September 2009, 21:15:34
Čara, če odkriješ še kakšno dobro psarno v Avstriji, se priporočam. Saj ne, da se po dobrega psa ne bi peljala daleč, ampak bi mi bilo bolj všeč, če bi imela vzreditelja bližje. Tako bi šla lahko že prej pogledati leglo in mogoče tudi vzreditelji raje prodajo pse bližje sebi, kot pa nekam v Slovenijo o kateri nič ne vejo. Pri izbiranju moje labradorke mi je bilo zelo všeč, da sem šla leglo prej pogledat 3x ali 4x in sem se lahko dobro prepričala o karakterju.

Jaz iščem pa psico (izjemoma vzamem samca, če bi bil res dober karakter). Vzrejala nekoč bom, ampak še ne tako kmalu, ker živim v bloku in menim, da rabiš za dobro socializacijo mladičev tudi vrt. Če bom vzrejala škote pa tudi še ni določeno, ker bo vedno z mano še ena labradorka :) . Trenutno pa prav za vzrejo psice ne iščem.
Saj vzamem tudi bluemerla ali dark sable z belim gobcem  :D . Ne, resno, na koncu bo odločal karakter. Če ne uspem najti ustreznih vzrediteljev, se bom verjetno odločila za drugo pasmo. So mi všeč tudi beardiji (ampak spet hočem genske teste, ki jih le redki delajo).

Taki bolj zahtevni kupci pa morajo na te teste gledat malo bolj z rezervo. Recimo za agility bi bil bolj primeren kakšen živahen kuža, ki se rad igra, na testu bi ga pa morda lahko označili že za hiperaktivnega in mu odbili kakšno piko.
Ja se strinjam, ne iščemo vsi enakega. Nekateri si želijo nežno psičko, jaz bi pa vzela tako bolj "razbojniško". Tako, kot jo opisuje vzrediteljica na strani Irokona - Irokon Donna Gloria.



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #4765 : 05 September 2009, 22:21:56
Upam, da vama uspe dobiti svojega sanjskega škota :)

Sem že jaz zasledila, da delajo teste karakterja, po mojem je to zelo uporabno, ker vzreditelj še bolj ve kakšen je določen pes. Saj točke verjetno niso tako važne, bolj se gre za opis, kako reagira na določeno situacijo in kupec se potem odloči kakšnega psa želi. Na primer mogoče bi kakšen vzel raje takega, ki je dosegel manjše število točk, ampak se je na situacije odzival tako kot on pričakuje. Ni rečeno, da vsi hočejo psa z največ točkami. Sem zakomplicirala, ne znam lažje povedat, upam da se me razume :) Ali niso že pri aussiejih v sloveniji delali podobne teste ???
Aja glede paše... vso srečo pri iskanju človeka, ki se zares spozna na škote :) če kdo najde takega kje v bližini naj hitro sporoči, mene tudi zanima. Jaz ne najdem nikogar. V bistvu kje bi se že našlo samo kako potem hodit na treninge v na primer 8 ur oddaljen kraj :-\

Roxy katere pasme pa so ti še všeč, če ni skrivnost :)


lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #4766 : 05 September 2009, 22:40:33
Roxy katere pasme pa so ti še všeč, če ni skrivnost :)
Preveč  :D , se kar težko odločam. Na vrhu sta škot in beardie. Malo se spogledujem še z aussieji, tervuerni, špringer španjeli in seveda labradorci. Prej sem imela Irsko setrico in zdaj labradorko, zdaj bi pa naredila malo spremembe in imela ovčarsko pasmo. Pa zelo pogrešam dolgo dlako.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #4767 : 05 September 2009, 22:51:07
Aja, tule je opis testa, ampak v švedščini, se pa da z google translatorjem kaj razbrat (pri posameznih psih pod mantality): http://www.brudholmens.se/#
Potem so pa še testi za mladičke. Vollhardtov test ali nekaj takega, kjer se mladiče izpostavi različnim situacijam in tudi nekako točkuje z opisi.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #4768 : 05 September 2009, 23:18:15
Volhard puppy aptitude test...bom preizkusila na naših mladičih, bom potem poročala
http://www.workingdogs.com/testing_volhard.htm