Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325728

Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #5010 : 01 Oktober 2009, 21:35:14
OK!  ;D ..ampak katera ima katere pse... nikoli ne vem..sedaj ste pisali, da je Billy pri Lucky 7....   ::) GG

Donnatella - jaz imam Donno, Joy, Tesso in Tayo(škotske ovčarke), ter corgi pembroke Bibo
Lucky7 - Magic, Billy, Zoja, Nelly, Jenny, Sherry, Glady, Luna

 :) ;)

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5011 : 02 Oktober 2009, 05:56:21
Hvala! Donnatela. Končno vem who is who  ;D GG


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5012 : 02 Oktober 2009, 17:23:27
jaz tudi vrjetno ne bom mogla ker imava z tačkami v parku Tivolji... kjer bo poteku dan živali
lepo vabljeni... bo velik stvari na področju kosmatincev ;)

Mogoče pa pol raje tja pridemo...Sky mora bit deležna čimveč čohcev, da se čimbolj na to navadi. Katie prideš tudi ti?
Melody kdaj pa začne ta zadeva?


Melody

  • Gost
Odgovori #5013 : 02 Oktober 2009, 18:32:22
tačke začnemo ob 10uri... bo pa tudi dogfrizbi pa dog dancng in reševalni psi skratka ceu žur ;D



Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #5014 : 02 Oktober 2009, 18:35:57
Kje točno v Tivoliju pa?
Kaj pa,če bo dež?

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


Midnight Lady

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #5015 : 02 Oktober 2009, 18:50:56
Hej! Midve bi tudi z veseljem prišle na druženje, vidim, da se dogovarjate že za to nedeljo, ko imam že druge načrte... LadyLia jaz sem tudi z mariborskega konca, zato predlagam, da bi se kdaj dobili nekje na pol poti med Mbjem in LJ, da bi bilo za vse bolj ali manj enako...predvsem čas trajanja vožnje. ;)
Kaj pravite na to ostali? Jaz sem tudi za to, da določimo nek datum vnaprej, da si razporedim čas...predlagam naslednji vikend v nedeljo, 11.oktobra, vreme bi tudi naj zdržalo po napovedih za 10 dni naprej... Dajte še vi predlagat nek datum, pa bomo vidli, koliko bi nas lahko prišlo ;D

To so pač moji predlogi...

Lp :)

Lady M.


Melody

  • Gost
Odgovori #5016 : 02 Oktober 2009, 21:44:37
moja pomota...

glede na to da je dan živali 4.10 (se pravi v nedeljo) se bo tudi takrat odvijal ves direndaj v parku Tivolji... začel se naj bi okoli 10ure.
če bo imel kdo zanimanje in slučajno šel malo na sprehod po Ljubljani pa se ustavite še v parku...

Vljudno vabljeni...



katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5017 : 02 Oktober 2009, 22:18:04
Mogoče pa pol raje tja pridemo...Sky mora bit deležna čimveč čohcev, da se čimbolj na to navadi. Katie prideš tudi ti?

Bi z veseljem prišla... samo nimam prevoza  :(

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #5018 : 03 Oktober 2009, 09:59:50
Meni ta datum odgovarja in mislim da bom tudi mamo lahko prepričala da me pelje  ;D Še dobro da imam mamo ki je prav tako nora na škote kot jaz  ;)

Hej! Midve bi tudi z veseljem prišle na druženje, vidim, da se dogovarjate že za to nedeljo, ko imam že druge načrte... LadyLia jaz sem tudi z mariborskega konca, zato predlagam, da bi se kdaj dobili nekje na pol poti med Mbjem in LJ, da bi bilo za vse bolj ali manj enako...predvsem čas trajanja vožnje. ;)
Kaj pravite na to ostali? Jaz sem tudi za to, da določimo nek datum vnaprej, da si razporedim čas...predlagam naslednji vikend v nedeljo, 11.oktobra, vreme bi tudi naj zdržalo po napovedih za 10 dni naprej... Dajte še vi predlagat nek datum, pa bomo vidli, koliko bi nas lahko prišlo ;D

To so pač moji predlogi...

Lp :)

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!

katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5020 : 06 Oktober 2009, 15:43:51
...in kako je bilo v nedeljo?  :)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!

Melody

  • Gost
Odgovori #5022 : 07 Oktober 2009, 11:48:00
super je blo... ogromen pesjanarjev na kupu... res noro in Melly je spoznala svojega pol brata... ful sem bila vesela da sem med celo množico psov videla tudi enega škota. ;D









no tako smo se imeli :P

škoda ker vas ni bilo, pa drugo leto....
 ;)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5023 : 07 Oktober 2009, 20:09:29
Lepe slikce  ;D..

Dobila sem rezultate MDR-1 testov..

rezultati so :
Dandy +/+
Moon +/+
Dolly +/-
Lalya -/-
Aisha-/-
Frosty-/-
Paris -/-
Lexy -/-


Povprečno je "slab" rezultat  ;) :-\ GG



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5024 : 08 Oktober 2009, 10:26:24
Tukaj uradna statistika preglednaih škotov v Franciji...
           -/-      +/-      +/+
Collie :  46%    38%    16%

Kar krizno!GG 


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5025 : 08 Oktober 2009, 12:13:45
U skupinsko testiranje, bravo! Zdaj pa še oči :) Sem nekaj brala, da delajo na tem, da bi bilo možno testirat tudi epilepsijo (DNK test). Čim več, tem bolje.

Rezultati bodo pa slabi toliko časa, dokler bo večini vzrediteljem vseeno za to in dokler se bodo informacije o zdravstvenih težavah uspešno prikrivale, oziroma dokler dejanskega stanja niti ne bodo hoteli videti.

Moram nekaj sporočit...da je skrivnost glede naših (prick) ušes razjasnjena :) Sem dolgo razmišljala kaj bi lahko bilo. Zamenjala hrano, ker je bilo rečeno, da je mogoče to problem, si belila glavo s tem, če je mogoče res po stresom in jo čim bolj ''šparala'', delala z njo v rokavicah...pa ni nič pomagalo oziroma ni bilo krivo nič od naštetega. Zdaj sem v kontaktu z lastnikom njenega očeta, ki mi je odkrito povedal, da ima oče težave z ušesi. Ima lahka ušesa in mi je poslal neke linke kako se ''lotiš'' te težave. Tudi sam je ukrepal tako, drugače bi šla ušesa po svoje. In o tem odprto govori in pove vsakomur. Tako da je bilo dedno. Me pa zanima, kako da se je ta težava sploh pojavila, ko pravite, da imajo mladiči potem lepa ušesa, če se pazi in pari psa, ki ima težavna ušesa s psom, ki nima težav. Glede na to, da ima Donna lepa ušesa, bi se dalo sklepati, da bodo imeli mladiči tudi v redu :-\ Ampak pokončna ušesa so problem, že kar zgodovinski, pri colliejih... Že leta nazaj so se ukvarjali s to težavo pa ne zaradi razstavnih krogov, ampak iz čisto funkcionalnih vidikov. Tako prepognjena ušesa kot jih imajo škoti prispevajo k zelo dobri slušni zaznavi, katero so potrebovali včasih. Tako da bi morali polagati veliko večjo pozornost na ušesa, kot jo in ne jemati vsega tako zlahka. Po pravilu, parim psa z lahkimi ušesi s psom, ki ima ušesa lepa pa dobim perfekcijo. Jaja v sanjah mogoče res.

Še glede oči naj razjasnim nekaj. Se mi zdi, da je prav da se kakšne stvari razkrije takole, da lahko več ljudi prebere, tudi taki, ki ne iščejo strokovnih člankov. Namreč veterinar, ki je pregledoval oči pri Foxy, Ironu in Melly se je zelo zmotil. Trdil je, da to ni nek velik problem in ni dedno. Nekdo naj bi tudi trdil, da DNK testi niso sigurni. Nekaj časa sem še jaz to verjela, veterinarju in vzrediteljem se pač mora zaupat. Zdaj vidim, da je to velika cvetka. In bi rada opozorila vse, da ne verjamete ravno vsega kar vam naložijo, tudi če gre za ''strokovnjake''. CEA je dedna in gospa z Optigena mi je razložila, da še nikoli niso zasledili primera da ne bi bilo tako in da bi se kasneje podatki izkazali za netočne. Glede na to, da so vsi trije mladiči iz tega legla ''affected'', se sklepa da je vsaj eden od staršev tudi.  Ali je možno, da sta oba carrierja :-\ po mojem ne. Ryan je klinično pregledan in je ''clear'', DNK testa nima. Je pa ta vzreditelj na Madžarskem prvi, ki je sploh dal klinično testirat svoje pse.

Dokler se bo vse pometalo pod preprogo in prikrivalo resnico rezultati ne bodo nikoli boljši. Zato se nič ne čudi GG nad tako slabimi rezultati. Mene nobena stvar več ne čudi.

lp   

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5026 : 08 Oktober 2009, 14:39:11
Jaz se nič ne čudim... ampak presenečena sem bila nad povprečjem -/-
         -/-      +/-      +/+
Collie :  46%    38%    16%

in pri meni na 8 psov kar drži...Mislila sem damo, da bo še kakšen +/+ ali +/+...za Moon in Dandy-ja sem "skoraj" vedela..ker imata oba očeta +/+... torej je bilo predvidljivo...ne glede zame MDR-1 ni tako ključen pri izbiri paritvenih kombinacij.. Ne glede da sta Paris in Layla -/-, jih bom še enkrat parila, ker mi je super kombinacija in tudi če so vsi mladiči -/-..se lahko naslednja generacija pari s +/+... in bomo že eno stopničko bližje uspeha... Glede CEA/PRA.. je stvar resna, ampak jaz ne bi dramatizirala... Jaz imam 2 psa, ki sta bila CEAI pri 8 tednih, ampak ne glede sem jih izbrala, ker sta imela druge vrline... stvar bo jasna kadar bodo vsi psi genetsko pregledani in se bo lahko "kombiniralo"..pol imaš še kolke...in karakter... idelanega psa ne boš našla... torej namem, je najti najbolj "kompatibilne" estetsko in zdravstveno in graditi na tem  :) ...

Glede uše... so ta lahka ali težka... to ni neka drama... če gledaš vse "kao" škote imajo skoraj vsi odprta ušesa... skoraj vsi mladiči iz legla Paris & Layla so imeli v času rasti eno uho ali oba bolj lahka... ne glede, da ima Paris normalna mogoče celo bolj težka ušesa in Layla tudi...     

Veliko vzrediteljev celo limajo ušesa mladičom, do 9 meseca starosti... to je stvar pristopa... se še hujši posegi..nekateri celo pse operirajo, da popravijo neko napako..drugi jih barvajo itd... amapk to je pač naš svet  :)GG


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #5027 : 08 Oktober 2009, 15:13:05
Da se še jaz malo pridružim debati o škotskih uhljih :P
Moja Inka je bila po vseh kriterijih zunanjosti pred 25 leti idealen škot, kljub nizki višini (takrat spodnja meja 50 cm). A glej ga zlomka, pri starosti ene 10 mesecev je začel levi uhelj občasno nagajat (beri: se postavljat pokonci) in nato vse pogosteje. Na koncu je bil skoraj ves čas dvignjen skoraj pod pravim kotom. Mene je jezilo, priznam, ker je to precej kvarilo njen sicer zelo lep izraz, še posebej, ker je bil samo en uhelj tak. Svetovali so mi, da ji naj prilimam žvečilni gumi in podobne neumnosti. Samo enkrat sem probala, a to je bila čista svinjarija >:(. Potem sem se nehala sekirat, ko sem izvedela, da je njen oče imel isto težavo, pa je bil mednarodni šampion, verjetno so pri njem to nekako uredili :-X.
Kar se pa zdravja tiče, pa se o tem ni praktično nič govorilo, le o kolkih. Bila pa je popolnoma zdrava. Žal je pri 9-ih letih dobila raka :'(, kdo bi vedel, zakaj :(
In GG, bodi samo vesela, da so tvoji ta mladi +/+, lahko bi bili tudi +/-. Res bi bilo fajn, če bi vsaj za ta dva naredila še kak test, potem pa bosta glavna :-* Zelo sta videt luštna :-* :-*



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5028 : 08 Oktober 2009, 15:41:02
Planiram narediti še genetski CEA/PRA test...ampak mislim, da iz tega pogleda, imajo n.p. Paris in Layla več možnosti, da so clear, ker so vsi mladiči bili clear pri 7 tednih... bomo videli.. pol pa še kolke...  ;)..Tukaj pa imate Paris in Frosty odlične A1/A1!
Torej vsak od njih ima "neko napako".. bistveno je, da so dolgoročno paritvene kombinacije prave...  ;) GG


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5029 : 08 Oktober 2009, 15:50:40
Mene pa zelo veseli, da je nekaj dobrih samcev v Španiji mdr1 +/+, ker se s Sky tja seliva ;D Žal pa tudi oni ne testirajo genetsko oči :-\


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #5030 : 08 Oktober 2009, 16:03:55
Mene pa zelo veseli, da je nekaj dobrih samcev v Španiji mdr1 +/+, ker se s Sky tja seliva ;D

Si se potem le odlocila?!?  :o

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #5031 : 08 Oktober 2009, 16:06:19
BP kdaj se selita tja? In kako to da v Španijo? :)

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5032 : 08 Oktober 2009, 16:15:29
Ravno to je bil namen mojega pisanja. Da se je potrebno zavedat, da noben pes ni popoln in o napakah odkrito spregovorit. Dober vzreditelj se zaveda napak svojih psov in tega ne skriva pač pa je toliko odgovoren, da o tem obvešča.

Čeprav imam jaz drugačno ''filozofijo'' vzrejanja... Mogoče sem preveč zahtevna, ne vem. Ampak nikoli ne bi delala paritvenih kombinacij kjer ne bi vse štimalo. Itak v bistvu ne more it vse po planih, ampak vsaj na tisto kar lahko vplivaš naj bo izvedeno korektno. Me kar žalosti kako se nihče ne sekira glede ušes oziroma genetskih bolezni.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5033 : 08 Oktober 2009, 17:29:29
Ja marca gremo tja...najprej sama, poiskat stanovanje, pol pa po Sky. Upam da ji bo všeč dol...že navezujem stike, da bo imela prijatelje za igranje ;D
Jaz se bom tudi potrudila, da dobim čimbolj kompatibilnega samca...ker je ona minus, mora bit samec plus, kolki tudi obvezno A, oči pa vsaj z lučko clear, če se bo dalo prepričat še v genetski test lastnike psa, pa še bolje. Ampak kaj ko je še tolko bolezni, ki se jih ne da predvidet...rak, epilepsija...No, potrudiš se, da narediš sam čimbolje in kar se da, potem pa upaš da bo tudi narava prijazna do tebe oz tvojih psov in mladičkov.

Meni je tudi edino fer, da ti vzreditelji povejo vse po resnici, kako je z ušesi, testi itd. Potem se pa kot kupec že sam odločiš, kaj boš. Ampak tudi kupci se morajo pozanimat, jaz pred enim letom nisem mela nobenega pojma in mi je kar nerodno! :-[


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5034 : 08 Oktober 2009, 17:35:17
Še glede oči naj razjasnim nekaj. Se mi zdi, da je prav da se kakšne stvari razkrije takole, da lahko več ljudi prebere, tudi taki, ki ne iščejo strokovnih člankov. Namreč veterinar, ki je pregledoval oči pri Foxy, Ironu in Melly se je zelo zmotil. Trdil je, da to ni nek velik problem in ni dedno. Nekdo naj bi tudi trdil, da DNK testi niso sigurni. Nekaj časa sem še jaz to verjela, veterinarju in vzrediteljem se pač mora zaupat. Zdaj vidim, da je to velika cvetka. In bi rada opozorila vse, da ne verjamete ravno vsega kar vam naložijo, tudi če gre za ''strokovnjake''. CEA je dedna in gospa z Optigena mi je razložila, da še nikoli niso zasledili primera da ne bi bilo tako in da bi se kasneje podatki izkazali za netočne. Glede na to, da so vsi trije mladiči iz tega legla ''affected'', se sklepa da je vsaj eden od staršev tudi.  Ali je možno, da sta oba carrierja :-\ po mojem ne. Ryan je klinično pregledan in je ''clear'', DNK testa nima. Je pa ta vzreditelj na Madžarskem prvi, ki je sploh dal klinično testirat svoje pse.

Dokler se bo vse pometalo pod preprogo in prikrivalo resnico rezultati ne bodo nikoli boljši. Zato se nič ne čudi GG nad tako slabimi rezultati. Mene nobena stvar več ne čudi.

lp   

sana :o

battito animale


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5035 : 08 Oktober 2009, 20:08:21
PB..nas zapuščaš  :'( :'( ... Glede Španije...večino škotov je fransoskega izvora  :P torej ne čisto potvojem okusu  ;D GG


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #5036 : 08 Oktober 2009, 20:31:05
Bravo sana! Če bi vsi tako odkrito govorili o vzreji, bi se marsikaj spremenilo. Meni še vedno ni jasno, zakaj vzreditelji skušajo prikriti napake, da bi prodali mladiča  ::) kaj vse denar potegna za sabo  :-\


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5037 : 08 Oktober 2009, 21:10:59
GG moji 'ogledani' so vsi Wicani :P Oz. imported from Germany, Russia itd. Klasika ;D

Meni pa ni jasno, kako nekaterim vzrediteljem niso na prvem mestu mladiči sami...če vzrejajo iz ljubezni do psov, bi jim ja moralo bit na 1. mestu, da so malčki čimbolj zdravi. Če pa je vse zaradi denarja, pa itak nikoli nič dobrega ne prinaša.


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5038 : 08 Oktober 2009, 23:05:03
Končno so objavljeni rezultati  :) ..WDS:

JWW pes BE MY LOVER
JWW psica HESSY BLUE KO-TO-RA
Veteran WW pes RANGER VON BELVEDERE
Veteran WW psica NYITRAMENTI IGNEOUS LACE

WW psica STEADWYN MOCCAMINT


WW in BOB DOUBLE SCOTCH GOLD YOUNG LOVER


Več tukaj

Ooo Mojca.. Španija  :o


Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5039 : 09 Oktober 2009, 06:15:40
Kakšna razlika v tipu med WW pes in psica..tukaj se vidi okuse sodnikov... Samce je sodil francoz..predsednik collie cluba, punce pa naš  :P GG