Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2333324

Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #5070 : 10 Oktober 2009, 12:00:27
Donnatela ne bit preveč jezna. Sej noben pravilnik ne prepoveduje imeti testov narejenih, pa jih vseeno nimate, legel pa je že nekaj let kar precej. Se ti zdi pošteno bentit čez, klub ko pa veš, da klub samo predlaga vzrejni komisiji? Ti bi dala obvezne DNA teste za vzrejno dovoljenje a NITI EN škot nima DNA testov razen za MDR1?

Nisem rekla da morajo biti DNA testi obvezni, lahko bi bili vsaj nekateri, recimo oči in kolki. Bay, naši psi bodo kmalu testirani, pa bo vsaj NEKAJ škotov ki bodo to imeli.  :P

Lp

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #5071 : 10 Oktober 2009, 13:39:44
No ja, tale kmalu beremo že nekaj mesecev... Kaj boš pa naredila s psmi, ki bodo glede na rezultate neuporabni za vzrejo? Glede na številke, ki jih navajate se lahko zgodi, da bo večina psov imelo "slab" rezultat in kaj z vsemi njihovimi potomci?



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #5072 : 10 Oktober 2009, 15:04:56
No ja, tale kmalu beremo že nekaj mesecev... Kaj boš pa naredila s psmi, ki bodo glede na rezultate neuporabni za vzrejo? Glede na številke, ki jih navajate se lahko zgodi, da bo večina psov imelo "slab" rezultat in kaj z vsemi njihovimi potomci?

Bodo moji največji prijatelji, družinski kužki. ;D Itak nimam namena več intenzivno vzrejat. Z Dono nikakor ne, dve psički sta stari že 12 let, o Joy pa še premišljujem? Kaj bo Andreja naredila pa ni moj problem, ampak njen.

No ja, tale kmalu beremo že nekaj mesecev... Simon, mislim, da s tem odgovorom si vse povedal. Tudi ti imaš družino, dva otroka, in marsikatere stvari morajo počakati v življenju, če imaš družino. Trenutno bom kmalu rodila, in vsak si dela plane. Moji so taki plani, če ti pa niso všeč, pa jih prosim ne komentiraj. Jaz nikoli ne komntiram tvojih planov negativno. V klubu smo, da si pomagamo, ne pa...Jaz sem vesela, da imam take plane, in jih bom sprovedla. JASNO!!Enako velja za Andrejo.

Lp

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5073 : 10 Oktober 2009, 17:40:34
Ruby 8 mesecev











da ne pozabim še na Lorda  :D



 :)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5074 : 10 Oktober 2009, 19:47:37
Katie, Rubika je prekrasna! Ful mi je všeč gobček, ravno pravšen rahel stop ima! In fuul lep pogled.  Se vidimo v soboto v Vrtojbi, pridem navijat za Ruby in Glory:) Prijavila pa bom v nedeljo.


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5075 : 10 Oktober 2009, 19:56:54
Se vidimo v soboto v Vrtojbi, pridem navijat za Ruby in Glory:) Prijavila pa bom v nedeljo.

Super ;D Se vidimo!

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Melody

  • Gost
Odgovori #5076 : 10 Oktober 2009, 23:42:04
katie od Rub tok slik od Lorda pa samo eno... kaj je zdej to... pa tok je lep :P
lahko bi dala tudi od Lorda malo več slik k je tako lep ;)



katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5077 : 11 Oktober 2009, 12:16:26
Hehe  :D Bo naslednjič obratno  ;)

Zdaj pa še ostali objavit kake slikice  :)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #5078 : 11 Oktober 2009, 20:19:27
 Naš Billy star 11 tednov





ima pa zelo fajn karakter, zelo se rad igra svojimi igračkami, res je super :)


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5079 : 12 Oktober 2009, 12:18:03
Billy skokica :D
Lord in Ruby imata pa oba lepe glave ali pa nekdo vedno tako dobro slika :P hec :)

Zadnjič sem hotela še rečt, da od klubov je kar nemogoče pričakovat, da bodo kar naenkrat postavili zelo stroge zahteve glede vzrejanja, če je bilo do zdaj vse razpuščeno in je lahko vzrejal praktično vsak. Po moje so res redki primeri ko pes/psica dobi vzrejno prepoved. Bi bilo pa lepo ja, če bi se začelo dogajat tudi kaj v tej smeri. V bistvu se mi zdi da tukaj to niti ni bistvenega pomena. Bitveno je to, da vzreditelji točno veste kaj delate in nase prevzamete odgovornost glede paritvenih kombinacij. Če klub predpiše stroga pravila fajn, ampak itak dober vzreditelj že prej sam sebi postavi še strožja. Je pa nekaj zanimivo-ko gledam psarne avstralskih ovčarjev sploh ni težko najti take, kjer imajo narejene teste, tudi težko najdeš tako, kjer na primer parijo dva psa, ki imata mdr1-/-, kaj šele affected pse, tega praktično ni. Pri škotih je pa umetnost najti psarno kjer imajo sploh kaj testov opravljenih.
Še nekaj je dejstvo-da so delovne linije genetsko veliko bolj ''čiste'' od razstavnih. To verjetno izvira iz inbreedinga in outcrossinga. Je pa zdaj večina škotov itak razstavnih linij, če prav opažam. Ker tudi iz tega vidika je težko najti psarno, kjer imajo poleg razstavnih dosežkov svojih psov napisane še delovne uspehe.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5080 : 12 Oktober 2009, 16:05:02
To pa je "WORLD PUPPY HOPE 2009"!  ;D GG






Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5081 : 12 Oktober 2009, 16:15:31
Lucky7, Billy je res lep mladiček! A ga bomo videli v Vrtojbi? Katere dni pa prideš z Jenny in Sherry?

Ja, tale Dimi pa je luštna psička in v kombinaciji z Denisom itak drugi niso imeli šans :P


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5082 : 12 Oktober 2009, 16:27:28
Škoda, da nisem vpisala še Dandy-ja... Z Lano bi bila huda konkurenca  :o

Tupaj pa še WW... čist drugačen stil  ;D GG



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5083 : 12 Oktober 2009, 16:38:53
Ja, res, Dandy je naravni talent, in uživa v ringu...to se takoj pozna, da pes uživa in je samozavesten ali pa če ga moraš vleč okrog..
WW pa ni moj tip, je bolj od GG, a ne? ;) Pa kako smešno stoji na tej sliki!  :D

Katie, itak da sta oba čudovita in imata super klasični glavi (in vse ostalo)  ;D Samo zdaj smo bolj na tamalo osredotočeni, ker je pač nova pri hiši :P

A mislite da bo tale Dimi tudi v Vrtojbi?


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5084 : 12 Oktober 2009, 17:16:11
Oba



Pomoje je bilo kar pričakovati tak rezultat, glede na to kdo je sodil  ;)

Kar se tiče klubov... Kot pravi sana je res nemogoče pričakovat da bi sedaj kar naenkrat postavili stroga pravila, ampak po mojem mnenju bi bil pa res že čas, da postanejo testi za oči obvezni- in mislim na te z lučko  ;)

Lord in Ruby imata pa oba lepe glave ali pa nekdo vedno tako dobro slika :P hec :)

Kakor komu... Zame sta itak najboljša in najlepša  ;D

BP, bomo videli, mogoče bo. Lepa psička je  ;)


Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #5085 : 12 Oktober 2009, 18:21:26
Billy je pravi cukerček s tole črtico  :)
Ruby pa že odrašča v pravo damico vidim  ;)

in še slikici iz nedeljskega druženja z Midnight Lady ki je Nayina tetka  ;)




A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #5086 : 12 Oktober 2009, 18:53:37
aja pa še da komentiram Dimi men tut zgleda super .. WW pa nevem.. je preveč natopirana da bi sploh lahko vidla kakšna je  :P
Naša soseda kraška ovčarka je bila tudi WW v Bratislavi ;)

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5087 : 12 Oktober 2009, 19:33:42
BP..se popolnoma motiš  ;D Meni WW sploh ni všeč... stop me ne moti, ampak preširoko nastavljena ušesa, vrat ni dovolj izdaten in tudi stoja mi ni.. na sliki tudi dlaka ne izgleda kvalitetna... Zame nima tistega dostojanstva, ki ga more škot imeti  ;D ... Psica se mi zdi veliko boljša... WW baby mi pa tudi ni všeč... glava, (smrček je veliko daljši od glave : "Ko pogledamo s profila, sta linija lobanjskega dela glave in linija nosnega hrbta vzporedni in enake dolžine, ločeni z rahlim toda zaznavnim stopom. ") tudi izraz mi ni všeč, tudi na drugih slikah... in tukaj rep popolnoma med nogami me absolutno ne očara  ;) GG







rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #5088 : 14 Oktober 2009, 23:14:45
Men je tudi psička na prvi pogled bolj všeč. :)

Malo za nazaj o ušesih: Valjar bi imel tudi verjetno bolj pokončne uhlje, če mu ne bi masirala in malo zalimala uhlje. Meni je pač bolj všeč če ima malo povešene konice. :) Ker imam psa s takimi problemi, sem ponavadi bolj pozorna na obliko uhljev pri škotih. In se mi zdi, da obstajata dva tipa pokončnih ušes - eni so taki kot jih ima valjar in (meni osebno) izgledajo grdo če so pokončni. Ker se vidi v obliki uhljev, da bi morali biri prepognjeni in nekako ne pašejo na psa, so samo malo premjhni in se pač ne povesijo (bom imenovala tip 1). Drug tip (tip 2) pokončnih uhljev pa so taki, kakršne imajo ponavadi kakšni mešanci s škoti. In taki uhlji so normalno veliki, ampak vseeno pokončni (kakšena pokončnouha pasma med predniki).. ne vem, mogoče je fora v tršem hrustancu. No in taki uhlji pa se mi zdi da čisto lepo, skladno pašejo na psa, tudi na škota (po standardu je to seveda napaka). :)
Druga stvar, ki pa sem jo opazila, je pa kako se povešenost uhljev deduje. Pri tipi 1 se s pravilnimi kombinacijami to napako v nekaj generacijah odpravi. Pravilna kombinacija pa ni parjenje s psom z obratno napako (s preveč povešenimi uhlji), ampak s psom, ki ima med predniki le pse, ki imajo naravno pravilno nošene uhlje. To pomeni, da so se v tem psu "nakopičili" geni za pravilna ušesa, na svoje potomce bo torej po vsej verjetnosti prenesel gene za pravilna ušesa. Če imamo srečo in ima ta pes tako "močne" gene za pravilna ušesa, imajo lahko že v prvi generaciji vsi mladiči ali pa vsaj večina pravilna ušesa, če pa imamo smolo, lahko imajo še vedno vsi mladiči pokončna ušesa. Ampak če te potomce še enkrat parimo s psom, ki ima močne gene za pravilna ušesa, je v naslednji generaciji veliko večja verjetnost, da bodo imeli mladiči pravilna ušesa. Odvisno seveda od tega kako močne gene za pokončne uhlje ima pes, ki ima napačna ušesa.
Neprimeren pes za parjenje s psom s pokončnimi uhlji tipa 1 pa bi bil seveda pes s kakorkoli napačnimi uhlji in tudi pes, ki ima sicer naravno pravilne uhlje, ima pa npr. njegov brat nepravilne, pa njegov dedek, pa babica.. V tem primeru je ta pes (oz lastnik) sicer srečnež, ker ima pravilne uhlje, ampak obstaja velika verjetnost, da v sebi nosi tudi gene za nepravilne uhlje, ki jih lahko prenese na potomce. Verjetnost, da bodo imeli mladiči v takem legu pokonča ušesa je veliko večja kot pri prejšnem primeru.
Pri tipu 2 je napako težje odpravit, saj imajo v bistvu celotni uhlji napačno anatomijo. Takih škotov na srečo nisem videla veliko (saj imajo taka ušesa res večinoma samo kakšni mešanci s škotom, al pa razni nerodovniški, čistorkvni, 3/4 škoti..), ampak domnevam, da je genetsko gledano ta napaka primerljiva s tem, kot če bi imel škot taka ušesa kot labradorec in posledično je za odpravo take napake potrebnih veliko več generacij. No, takšni psi pa bi po mojem mnenju morali dobiti vzrejno prepoved. Pse z napačnimi ulji tipa 1 pa se po mojem mnenju lahko uporablja v vzreji, seveda v primernih kombinacijah. Sploh pa v teh časih, ko se počasi uveljavjlajo genetski testi za dedne bolezni in izkoreninjanje le-teh.. Po mojem mneju ima večjo vzrejno vrednost pes, ki je CEA clear in ima pokončne uhlje (tipa 1), kot pa pes CEA affected.

Še par dodatkov:
- Oblika in drža uhljev je seveda dedna stvar! V zgornjih vrsticah sem govorila samo o naravni drži uhljev. Kar se psu zgodi po rojstvu (oz natančneje po oploditvi) se ne deduje!
- Izraza uhlji in ušesa seveda, ne pomenita isto, če sem se kje zmotila in napisala ušesa, sem mislila na uhlje.
- "Močni geni" - to je sicer moj izraz, mislim pa na podobno kot dominantni geni. Pri uhljih se ne more govorit o dominatnih genih, ker se ne dedujejo tako preprosto kot npr merle gen ali CEA, ampak za obliko uhljev je odgovornih več genov.. (Izmišljen primer: za držo uhljev je odgovornih npr. 8 genov. Če 5 od teh 8 narekuje prepognjena ušesa, 3 pa pokončna, bo imel pes verjetno res prepognjena, ampak to niso močni geni za prepognjena. Močni bi bili 8 za prepognjena 0 za pokončna. in isto za pokončna. če je npr 7 za pokončna, so to močni geni za pokončna ušesa. Navzven se to seveda ne da videt, lahko pa se razbere iz prednikov in sorodstva). Močne gene za neko lastnost pa dobimo s parjenjem psov nekaj generacij, ki se v tej lastnosti ne razlikujejo.
Urša in Sandra, upam da nista jezni če omenim Melly in Foxy. Foxy ima uhlje tipa 1, Melly pa tudi malo (en uheljček se občasno malo postavi pokonci) - Foksyjini geni za pokončne uhlje so močnejši od Mellyjinih. V primernih kombinacija bi imeli vsaj od Melly verjetno vsi mladiči prepognjene uhlje (po mamini strani imata vsaj nekaj "prepognjenih" genov - Donna in Glady imata obe naravno lepe uhlje), v neprimerni bi se pri obeh psičkah pojavili mladiči s pokončnimi uhlji. Pri kobinaciji Valjar&Luna (Valjar pokončni, Luna upognjeni) sicer ne vem kakšen je točen "rezultat". Zdaj poznam samo Ruby, ki ima prav lepo naravno prepognjena uhlja. In kolikor se spomnim mladičkov, je imel samo en malo bolj štrleča ušesa, ampak ne vem če so se mu dejansko postavila pokonci, ali ne. Katie pa vem da bo ravnala pametno in pri morebitni paritvi Ruby (ki ima med predniki pokončnouhe škote) in izbrala samca, ki ima naravno lepe uhlje in njegovo sorodstvo tudi. (Amdroma linija ima torej kar močne gene za naravno lepe uhlje :P)

Aja pri paritvi pokončna uhlja x preveč povešena uhlja, je kakšen mladič že lahko zlata sredina in s tem pravilna uhlja, ampak to nikakor niso močni geni za pravilna uhlja (pazljivost pri nadaljih paritvh!), lahko pa so mladiči tudi s pokončnimi in tudi s preveč povešenimi. Pač genetika je preveč zapletena da bi se lahko točno napovedalo, nikoli ne moreš zagotovo vedet, kdaj kakšna napak od več generacij nazaj "udari ven".

No to vse je zraslo na mojem zelniku in so samo moja opažanja, razmišljanja in predvidevanja, nisem črpala iz nobene raziskave, zato ne izključujem možnosti, da se motim.

Ups, spet sem napisala skoraj cel esej :-[


Od Viti in Valja pa en pozdravček iz Barja, in drug iz Pokojišča (en nižji hribček pri nas). ;)

Los je car!


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #5089 : 14 Oktober 2009, 23:20:11
Pa še dve slikici :)

Los je car!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5090 : 15 Oktober 2009, 09:45:24
Rina... ne vem če se čisto strinjam s teboj...

Na primer Val ima v sebi težka in široko nastavljena ušesa ... po mamini liniji (ona je hčerka od Zorrota, ki je tudi star oče od Parisa in Frosty-ja, ki imata oba težja ušesa in zlasti šikoko nastavljena)... ko sem gledala mladičke od Vala se mi je zdelo, da imajo nekateri težka ušesa...

na primer KHAN NOBLE MAN



Torej je on podepodaval ušesa po Valovi mami...


Valova očetova linija pa ima lahko ušesa in takšna je podedoval Val... in je takšna ima tud nekaj mladičev

n.p.KNIGHT DINADAN 



Torej potrebno je gledati linije obeh staršev, zlasti če ima vsak starš različne tipe v svojih prednikih rata stvar nemogoča  ;D

Tvoje dva sta pa emkratna...zlasti se vidi da uživata 100% na uro  ;D

Tukaj pa naša šastirica Lily, ki je dopolnila 9 mesecev  ;D GG







sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5091 : 15 Oktober 2009, 11:52:49
Rina priznam da sem se nekje na sredini tvojega posta izgubila :) Praviš, da mora imeti eden od staršev v rodovniku pse, ki imajo lepa ušesa. Kaj pa, če mladič vseeno deduje po drugem staršu? To se je zgodilo pri Foxy. Donna ima lepa, njeni predniki očitno tudi, Foxy pa je ''pokasirala'' ušesa po očetovi strani. Spet ni tako zelo enostavno :-\ in glede na to, da vzreditelji najpogosteje podatek o ušesih zamolčijo, kako veš, da imajo na primer štiri generacije nazaj krasna ušesa. Uh je problem to...

Pokončna ušesa pa so napaka in, če bi prvega škota pri katerem se je to pojavilo vzeli iz vzreje in potem tudi vse ostale, ki bi morebiti imeli taka ušesa, mogoče se s to težavo danes ne bi več srečevali ;) :P

Aja Witty in Val sta luštna, pašeta skupaj :) ima Witty še vedno težave z alergijami?
Lily je pa tudi fajn punca :) A to je ta, ki pase?

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5092 : 15 Oktober 2009, 12:52:15
sana tvoje razmišljanje je ...ne vem kaj bi temu rekla, mogoče nerealno ...
no, ne vem...
Uh, je problem to ...si pisala...zakaj problem? ušesa so samo ena napaka...
zate je mogoče to edina opazna napaka, pa verjemi mi so druge, ta je le ena
in na eni napaki ne moreš vrednotit psa...ne moreš določit, če je zato primeren
za vzrejo ali ne...seveda če bluziš na okoli in sanjariš, da bi to in ono napako izključila
oz s takim psom ne bi parila ...samo razmisli kako se zoža populacija...in kam potem
prideš? bodo samo eni in isti samci, samice namenjeni za razplod?
oprosti, ampak tvoja kritičnost je že nerealna, preveč v oblakih



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5093 : 15 Oktober 2009, 13:05:45
Ja Sana! Lily je pastirica  ;) ..

Alma imaš prav... če bi izvzeli iz vzreje vse pse, ki nimajo pravih ušes, prave okotenosti, pravega vratu, prave doližine repa in nošenja, pravega izraza, prave barve ... da so MDR-1 -/-, da imajo CEA1, da imajo kolke B ali C .... mislim, da ne bi imeli nič več s kom parit  :P GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5094 : 15 Oktober 2009, 13:13:16
in to ne velja samo za škote...za druge pasme velja enako

moj se je ravno prejšnjič zezal, da se jaz ne smem s njim "parit" ker ima ful
alergije, kmalu bo plešast, ima občutljiv želodec, njegova mama ful slabo vidi,
otrok bo imel velik nos, sladkorno, babica ima probleme s kolki...  :D :D
torej iščem standardnega moškega za razplod  :o :D
malo heca mora bit  ;)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5095 : 15 Oktober 2009, 13:45:54
Ne...enega ki ima točno druge napake  :P GG


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5096 : 15 Oktober 2009, 14:14:49
Tisto glede ušes sem res malo preveč idealizirala. Zato tisti smeško na koncu. Čeprav sem še vedno mnenja, da je vzrediteljem premalo mar in to opravičujejo ravno na načine kot so ''saj ne bomo mogli več pariti, če iščemo ideale'' itd... blabla, brezveze za moje pojme. Idealov ni, stremet k njim pa ni nemogoče!

In če že primerjamo živali in ljudi, čeprav je itak nesmiselno in neprimerljivo. Ampak ok-ljudje sami izbiramo svoje partnerje in to s kom bomo imeli potomce. Takoj, ko smo vzrejo vzeli v svoje roke in začeli igrati boga, živali nimajo več možnosti, da bi same izbrale svoje ''partnerje''. In ravno zato toliko genetskih bolezni. V naravi poteka naravna selekcija in bolne živali pač ne preživijo. Slepi pes ne bi preživel in se ne bi paril naprej. Prav tako ne pes z obolelimi kolki-ker enostavno ne bi bil sposoben hitro priti do hrane... Ko vzrejamo mi po svojih kriterijih naravne selikcije ni... Bi pa morali imeti toliko spoštovanja do živali, da bi jim omagočali kvalitetno življenje brez bolezni. Ker je že toliko odkritega, toliko raziskav narejenih, da se konec koncev res lahko ''igramo boga'' in s tem kvalitetno vzrejo. Pod kvalitetno pa ne mislim tistega zgornjega stavka v smislu, idealov ni, zato je vseeno kako parimo. Res me žalosti kako eni vse preveč zlahka vzamejo stvari v svoje roke.

In ne, ni pri vseh pasmah toliko težav. Težave so seveda, niso pa tako zelo razširjene kot ravno pri škotih. In to v zahvalo res vestnim vzrediteljem, ki prav z vsako svojo kombinacijo stremijo k popolnosti čeravno jo je nemogoče doseči, ampak verjemite nekateri imajo toliko znanja in samokontrole, da se ji zelo približajo.

Toliko o tem :)

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #5097 : 15 Oktober 2009, 15:11:58
Rina... ne vem če se čisto strinjam s teboj...

Na primer Val ima v sebi težka in široko nastavljena ušesa ... po mamini liniji (ona je hčerka od Zorrota, ki je tudi star oče od Parisa in Frosty-ja, ki imata oba težja ušesa in zlasti šikoko nastavljena)... ko sem gledala mladičke od Vala se mi je zdelo, da imajo nekateri težka ušesa...

na primer KHAN NOBLE MAN

Torej je on podepodaval ušesa po Valovi mami...


Valova očetova linija pa ima lahko ušesa in takšna je podedoval Val... in je takšna ima tud nekaj mladičev

n.p.KNIGHT DINADAN 

Torej potrebno je gledati linije obeh staršev, zlasti če ima vsak starš različne tipe v svojih prednikih rata stvar nemogoča  ;D


No saj mislim, da se strinjava. Val je primer neprimerne kombinacije in ima v sebi gene za različna ušesa, zato tudi njegovi mladiči niso vsi enotni. Čeprav mislim, da bi bilo treba mladiče videt zdaj, ko so že večji in so se ušesa vsaj približno oblikovala. Ne verjamem da ima kakšen res težka ušesa, mi niso zgledali taki kot maldiči, no ampak z mladički v živo nimam veliko izkušenj, tko da ne znam dobro predvidevat v kaj se bodo razvila ušesa pri mladičku.
Torej moj point je bil, da je najbolj "varno" parit s psom, katerega predniki imajo vsi enaka ušesa.. In Valjar to pač ni.

Sana, če ima eden od staršev lepa ušesa (in sorodstvo tudi), to nikakor še ni zagotovilo da jih bodo imeli mladiči tudi, čeprav ima drug pokončna. Ima pa Foxy veliko večjo možnost da bi imeli njeni mladiči lepa ušesa, če bi za plemenjaka izbrala psa z lepimi ušesi (in sorodstvo tudi). Če bi pa oba starša od Foxy imela pokončna uhlja, bi bilo možnosti manj. Pri vašem leglu je Donna ubistvu popravila napako od Rayna - pri Foxy manj uspešno kot pri Melly (za bratca pa nevem, ga ne poznam), ampak kar se tiče genov, ki jih Foxy in Melly nosita skrite s seboj, so pri obeh definitivno geni za pokončna uhlja (pri Foxy so na žalost tako močni, da so prevladovali, pri Melly so pa na srečo bolj skriti in se niso izrazili) od Rayna in njegovih prednikov IN tudi geni za lepa uhla od Donne in njenih prednikov. Pač Foxy ima sicer smolo, ker so se ji ušesa postavila pokonci, ampak ima pa po mamini strani prednike z lepimi uhlji, kar je iz vidika vzreje prednost. Npr. Valjar nima po nobeni strani lepih uhljev, torej je Foxy na boljšem.

Aja, jz imam tudi občutek, da je pri škotih več problemov (razne bolezni in vizualne napake) kot pri drugih pasmah (no, mogoče se mi tako zdi ker škote najbolje poznam?) in ravno zato je veliko težje dobit prave kombinacije. Saj verjetno obstaja nekaj plemenjakov in psic, ki imajo dobre genetske rezultate, pa pravila ušsea, pa primerno dolg rep in niso plašni itd... ampak jih pa spet ni toliko, da bi lahko vzreja šla naprej samo s temi nekaj psi. Zato je pač treba sprejet kompromise in odpravljat napake počasi eno za drugo. Moje mnenje. :)

Witty trenutno nima težav s kožo, je pa imela spet en "napad" kakšne dva meseca nazaj. Na uni sliki, kjer sedi se mogoče še vidi da ima malo rdeč trebuh. No ampak te napadi zadnje čase so manj hudi, se mi zdi. Pa manj jih je. Vzrok je sicer še vedno neznan, ampak ker se s plivaseptom pozdravi v slabem tednu, srbi pa jo še manj časa, ga niti ne mislim več iskat. No, alergija na hrano sicer zelo verjetno ni, saj se ji to pojavlja, ne glede na to, kaj je. Pa tudi težav z neznaimi strahovi trenutno nima, tko da je trenutno prav super. Edino malček se ji že pozna, da ni več mladič in jo moram zadnje čase iz avta jaz dat, ne skoči več sama.

Los je car!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5098 : 15 Oktober 2009, 15:24:48
sana no comments res...

si pozabila prebrat stavek ...malo heca pa mora bit...

samo ok...eni mogoče ne strmijo dovolj, ti pa pišeš bedarije...oprosti, ampak res...
zato ker si nezadovoljna s svojo psico ne rabiš v drek povlečt celo pasmo...
ko boš imela drugo pasmo boš pa opažala njihove napake in boš tisto pasmo blatila??
mislim res...
nobenega škota še nisem vidla in slišala da bi imel res sr kolke...pa ta pasma je 20 let moja
idealna pasma...torej odkar vem kaj uporabljat svoje možgane...hodim na razstave (v naši okolici,
ne preveč daleč ampak vseeno kam dalje kot eni), videvam razstavljalce, vzreditelje, ljubitelje, itd...
...od kod jemlješ svoje izkušnje, da lahko take stvari tako brez kompleksov trdiš (interneta, slišanega, ...)??
Kako lahko obsojaš samo tako?? Kje vidimo izkušnje, da lahko tako sanjariš v dan in sr. po pasmi in vzrediteljih??
Kaj si pokazala?? Od kot ti veš, da ljudje ne stmijo in se ne trudijo? Kaj misliš, da gre premikat gore?
na enkrat, od danes naprej izključit vse ki niso idealni in vzrejat samo s...kam bo to vodili...

Ja, toliko o tem...imaš prav...škoda le, da si očitno tako zelo nezadovoljna s svojo psico, da
imaš potrebo posr. po vsem...pusti pasmo pri miru, če ti ne paše si omisli drugo ali pa
kaj pokaži oz kaj hočeš...nehaj pa že sr. pisat o pasmi. Škot je še vedno zelo zdrava pasma v primerjavi
s drugimi...moje mnenje. Če bi poznali tako natančno druge pasme bi se še križali.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5099 : 15 Oktober 2009, 15:33:21
Alma res je! Škot je povprečno ena od bolj zdravih in neproblematičnih pasem... če hodiš po veterinarski klinikah boš redko srečala škota..vse druge pasme pa... vsi ki me kličejo za mladiča ali se kaj zanimajo so vsi imeli škote, ki so dočakali zavidljive 12-14 let... in to se mi zdi krasno! Na spošno imajo zdrave kolke, ker so lahka pasma, je res CEA ampak od affected jih 7% oslepi, je MDR-1, jim pač ne daš ivermectina..itak jaz tudi psu z +/+ ga ne bi dala.. torej..kaj še epilepsija... to je pri linijah, kjer so panično plašni psi... potrebno je vzrejat za karakter... še kaj? Škot je zakon in pika  :P GG