Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325708

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5130 : 16 Oktober 2009, 18:40:16
Bo pester piknik..ker se Moon, Aisha in Lily gonijo  :D ...bomo naredili kot pri arabcih..punce na eni strani, fantje na drugi  :P in tudi dvojno slikanje... da ne bomo pestvali po 2 mesecih  ::)GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5131 : 16 Oktober 2009, 18:54:10
Sana, da bom še jaz nesramna... če misliš da je to vzreja se hudo motiš:


Citiraj
Saj drugače ni problema, tudi jaz lahko hitro kupim še par psov, začnem štepat mladiče dvakrat na leto, vlačit pse po razstavah,...imam vse možnosti in pogoje, da začnem kaj takega. To je lahko vsak-a potem bom zate pa toliko vredna, da se sploh lahko začneva pogovarjat.
Imam škote 6 let in od tega 1 samo leglo... ker je bila Aisha 2x prazna in enkrat je imela carski rez in so mladiči umrli..drugače se pa goni na 12-14 mesecev... torej 2 legla na leto hudo dvomim...Lalylo sem kupila pri 2,5 leti, ker sem bila tako razočarana, da je bila Aisha vedno prazna..vzrediteljica mi je zagotovila, da se bo gonila čez mesec, dva..to je bilo junija in sem šla dela izredni vzrejni pregled plačala 125€...Layla se mi je gonila čez 12 mesecev...imam jo 2,5 leti in je imela samo 1 leglo...
In še to..če ti smisliš, da boš kar tako šla do priznanih vzrediteljev in ti bodo prodali mladiča za tam 1000€ + vstale stroške =1500€ za mladiča se hudo motiš..ker prizani vzreditelji imajo zelo dolge čakalne vrste ne glede, da psi nimajo nobenih testov  ;D ... to je druga plat vzreje... GG


Britania

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #5132 : 16 Oktober 2009, 18:55:39
                                      Halo!
Ze dolgo spremljam slov.forum.Posebno me zanima vzreja skotov na slovenskem.Tudi jaz namrec vzrejam skote v Avstriji. www.coro.at  zato si ne morem kaj,da ne odgovorim na polemiko o DNA testih.Res se vidi,da so najbolj glasni tisti,ki nimajo pojma nekaj peberejo pa si potem trmasto razlagajo po svoje.Poznam vzrejo Androma,vem da dajo pregledat oci z lucko,to kar delamo v Avstriji ter Nemciji v Nemciji ne vsi pri vet. za oci temvec pri normalnemu veterinarju.Kod vem imajo psi Androma
Membrana Pupilaris Persistens (MPP)frei(PHTVL/PHPV)frei Katarak frei Retinadyspalise frei Hipoplasi frei
Collie Auugenanomalie CEA tU DELIMO :Choroid.Hhypoplasi ter Kolobom.Ce ima mladic pri 7.tednih choroldHypoplasi sigurno ne bo oslepel .ODVISNO JE COLOBOM TU VIDI ZIVINOZDRAVNIKze pri sedmih tednihTER TUDI POVE ;DA JE NEVARNOST OSLEPITVE:V18.letih sta bila v Avstriji samo dva primera.Z DNA testi je res aktualno 2-3 leta.Ce hocemo imeti CEA normal bomo potrebovali najmanj 20let pa se ne povsod.VSvici sta dva samca CEAnormal vendar imata samo Cea v redu vse drugo ne pride v postev sem ju videla v zivo.Jaz sem iskala za mojo psicko tri leta primernega samca,vzrejam 30 let,a mi je bilo vazno dober karakter dobra hrbtna linija okotenost ne zavit rep lep dolg vrat ter uhlji in kolki.Samo te lastnosti sem iskala tri leta.Nisemvprasala za DNA test niti MDR -jaz sem namrec prodala mladica MDR++ CEA NORMALsamec naj bi bil za vzrejo Imel je lepe razstavne uspehe aJE POGINIL KER GA JE LASTNIK RAZGLITIL Z TABLETAMI PROTI GLISTAM ZA OVCE:Zato moramo pri skotu tudi ce je++paziti seveda malo manj kod ce je - -.Lep pozdrav iz avstrije in upam da boste vsi tapametni nestrokovnjaki nehali blatiti skote ter njihove vzreditelje Britania



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5133 : 16 Oktober 2009, 19:07:35
Britania! Krasno napisano! Hvala  ;D GG


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5134 : 16 Oktober 2009, 19:24:51
O, se je Moon že začela gonit... jaz tudi budno pazim na Ruby kdaj bo, enkrat kmalu verjetno  :)

Britania dobrodošla na forumu!  ;)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5135 : 16 Oktober 2009, 19:57:35
Ja Moon je na višku gonitve...Aisha se je tudi KONČNO začela po 12 mesecih..Lily pa tudi  ;D GG


Britania

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #5136 : 16 Oktober 2009, 20:17:26
Hvala Kati in Golden Girl sem se pac morala oglasiti ker ni ga vzreditelja na svetu,da se mu nebi pripetila kaksna napaka pri vzreji.Zato se mi zdi zelo zelo podlo in ter brez vsakega karakterja tako napadati vzreditelja.Ker vsak kupec si izbere sam mladica nikjer ni napisano da ga mora vzeti ima izbiro doma in v tujini.V moji liniji ni pokoncnih uses vendar kljub temu nemorem garantirat da se pri kasnemu mladicu  nebi dvignilo.Ali pride kdo v nedeljo v Vrtojbo jaz sem namrec v nedeljo z Isokratesom



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5137 : 16 Oktober 2009, 20:26:22
Zdaj pa žalite in to res še najmanj ni potrebno. In nihče ne blati nikogar, prosim če se ta beseda preneha uporabljat za moja opažanja!

Jaz sem navedla resnico in gola dejstva. Povedala sem kaj menijo različni strokovnjaki. In izjemno grdo je od vas, da rečete kako nekateri nimamo pojma. Nikoli se še nismo videli v živo, kako lahko trdite da nimam pojma?? Ne veste koliko let se ukvarjam s psi, koliko stvari sem že prebrala, s kom vse govorila. Tako da prosim, take besede so popolnoma nepotrebne in izjemno žaljive! Zdaj ste pa čisto preterali.

Meni ni bilo vseeno za pasmo, zdaj pa vidim da itak nimam druge izbire kot da pustim vse skupaj. Vzrejajte ''strokovnjaki'', hvalite drug drugega in naj vam bo vseeno. Brez veze vse skupaj. Ampak nikoli več nočem slišat od nekoga, ki nima pojma kdo sem kako jaz nimam pojma. Zmenjeno??

In dobro vem kakšne oblike ima CEA in vem da je kolobom najhujša oblika. Ampak tudi pes z Choroid.Hhypoplasi lahko oslepi. Sicer ima majhne možnosti, obstajajo pa. In že ta podatek, ki ste ga navedli kaže na dejstvo, da vi nimate pojma, če se že spuščamo na tako nizek nivo in uporabljamo tako hude obtožbe.


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Britania

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #5138 : 16 Oktober 2009, 21:07:31
Kaksna resnica,kaksna gOLA DEJSTVAß Za psicko vem,da ni nevarnosti,da bi oslepela.Ja upam se trditi,da nimas pojma o vzreji.Ce si toliko razgledana se ti nebi smela pripetiti taka ,,GROZNA NAPAKA-KUPITI PSICKO CEA"ali si pricela studirati kinologijo ter vzrejo po nakupu psicke koliko casa je to? OSEM MESECEV ENO LETO?MOJ PODATEK JE TOCEN V AVSTRIJI OD leta 092 od kar se pregleduje z lucko sta bila samo dva mladica slepa.Iz moje vzreje so psi stari 2-3-5-7--9-11-13-14 vsi zdravi niti eden slep.Tudi pri ostalih psih ki so ze pokojni ni bilo slepote.V tridesetih letih vzreje sem si nabrala vec izkusenj kod ti z tvojo literaturo,tudi strokovnjaki niso enotnega mnenja.To temo pa si prakticno zacela ti se je ze pomirilo pa si znova zacela.Ce bi se to zgodilo v Avstriji bi bila psicka ze nazaj pri vzreditelju.Na sreco imamo pri nas klauzule kaksne obveznosti ima tudi kupc,ce se tega ne drzi ima vzreditelj pravico odvzeti mladica.Tako se je tudi zgodilo slovenskemu kupcu mladica bobtajla ker se ni drzal tako kod je v pogodbi so ga vzreditelji odpeljali nazaj v avstrijo.
  L.p.Britania



viva

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
  • skype: ursa.modic
Odgovori #5139 : 16 Oktober 2009, 21:11:12
Britania, pozdravljeni na forumu :) Ste se že spočili od Bratislave? Izija in vas bo lepo spet videti v Vrtojbi :)

Pa še to: z nekaterimi osebki na tem forumu se dejansko ne splača ukvajat, ker tako ali tako vejo velikoooooooooo več od vseh ostalih, blatijo lahko vse povprek, pred lastnim pragom niti slučjno nimajo pometeno, če jim pa kdo kaj reče, je pa največji p**** in žali in oh in sploh. Tole je že tretja pasemska tema, ki jo uničuje  :'(


Britania

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #5140 : 16 Oktober 2009, 21:22:36
Ja smo se odpocili tudi od rezultatov ,vendar sedaj smo v napetem pricakovanju ali bo Gilly mamica. Vsredo imamo ultrazvok,do takrat bo napeto
   Viva lep pozdrav Britania



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5141 : 16 Oktober 2009, 21:25:48
Kaj uničujem?? In česa nimam pomedenega? Povej eno stvar, ki pri nas doma ni urejena, lepo prosim. In ne širite laži.

Zakaj naj bi mi odvzeli psičko? Kaj delam tako strašno narobe, slabo skrbim za njo mogoče? Če je tako lahko mirno pride in nam jo odvzame. Mi bo hudo, ampak meni se na da več ukvarjat z nekaterimi ljudmi.

S kinologijo živim že od otroštva dalje. Res ne vzrejam in zato sem nula ane! Vem pa veliko stvari, tudi iz izkušenj. In vedela sem za CEA in bila skeptična. Pa me je vzrediteljica od Foxy lepo ''pomirila'' glede tega, če ne je sploh ne bi vzela.

Ok pa povejmo vse, če je že tako! Vzela sem jo tudi zaradi tega, ko sem videla v kakšnih pogojih je živela. Cel teden mi ni dalo miru, potem sem jo šla pa iskat, Sproti še nasedla čenčam o CEA. Ne govoriti stvari za katere ne veste kako so se odvijale!!

Če tako uničujem teme naj mi prepovejo sodelovanje tukaj gor. Ali pa bom res sama končala. Sem mislila, da se da kaj pomenit. Pa se očitno ne da in se nikoli ni. Vedno potegnete skupaj taki, ki resnično ne veste vse zgodbe. Meni gre na bruhanje, ko berem kaj pišete.


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Britania

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #5142 : 16 Oktober 2009, 21:42:46
Ztoliko znanosti ter z toliksnimi izkusnjami se ti nebi smela pripetiti taka huda napaka in vzeti psicko iz ,,usmiljenja"To je kakor ce bi jaz vzela alkoholika ceprav vem da se nebo spremenil naravno iz ,,USMILJENJA"!
 Britania



Melody

  • Gost
Odgovori #5143 : 16 Oktober 2009, 22:33:26
Britania dobrodošla v našem krogu ;)

sana res ni blo uejeno kot bi bilo npr. pri bogataših, kar je razumljivo saj je kmetija... in Martini kapo dol da se je tako potrudila in Melly spravila v red(če bi ji blo tolk vseeno se ne bi sekerala zaradi ene psičke in jo pustila da bi poginla. ona pa je vztrajala in jo vsake 2uri hranila 1teden in polek tega je imela še enega majhnega otroka in še mož njen ni doma po 16ur tako kot je večina. se pravi da je sama rihtala malo ji pa je pomagala mami)... vidla sem jo ko je bila stara 3dni. revica je bila čisto suhcana in komaj da se je premikala da je dajala znake življenja... pa se je vseeno v 1tednu pobrala in kasneje pri meni dosegla v 14dnevih isto višino kot Foxy...
žau sem mogla povedat svoje in tudi jaz sem bila seznanjena z očmi... oz. smo bili vsi.



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #5144 : 16 Oktober 2009, 22:37:03
In vedela sem za CEA in bila skeptična. Pa me je vzrediteljica od Foxy lepo ''pomirila'' glede tega, če ne je sploh ne bi vzela.

Sandra lepo sem ti povedala glede CEA. Lahko bi mi že prej povedala tako kot Lenka iz Češke da si želi psičko, kjer je test za CEA free. Tukaj so vsi trije  imeli CEA1, kar nisem nobenemu zatajila. Test od ECVO si videla. Vedela si glede oči.
Če si hotela psa z super rezultati, pa bi mi rekla lepo, ne ne bom je vzela, grem drugam.


Vzela sem jo tudi zaradi tega, ko sem videla v kakšnih pogojih je živela. Cel teden mi ni dalo miru, potem sem jo šla pa iskat.

Sramotno, da mene in mojo mamo blatiš po forumu. Doma imamo kmetijo in za mladičke smo lepo skrbeli. Če še nisi videla, kako je življenje na kmetiji, pa bi kupila mladiča pri kakemu bogatašu, kjer ima vse iz marmorja in zlata. Sem vesela, da so naši psi navajeni ropota strojev, živali in tisoče ljudi, ki hodijo k nam kupovati zelenjavo. Pa še to, gospa Cveta, kot tudi Gospodična Urša sta zelo veseli, da imata tako čudovite pse.  

Razočarana sem. Če nisi zadovoljna s psičko, zakaj si jo potem vzela. Jaz sem potrudila vse kar je bilo v mojih močeh. Ni lepo od tebe, da zdaj tako govoriš o meni.
Vsakemu novemu lastniku nudim pomoč. Si ena redkih, ki je iskala drugje, in po resnici povedana sem razočarana nad tem. Vzreja je težka, upam, da boš tudi ti kdaj izskusila tako izkušnjo.
Hvala ti.


 :'( :'(


www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #5145 : 16 Oktober 2009, 22:47:02
Za Andrejo in Martino, ena fotka malega Lion Kinga alias Lev  ;D


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #5146 : 16 Oktober 2009, 23:00:17
Resno, nemogoči ste.
Mi lahko kdo utemeljeno odgovori zakaj vaši škoti še niso DNA testirani za CEA, kljub temu, da so testi že par let na voljo? Vas je strah, da bodo vaši psi affected? Normalno, tega si nihče ne želi! Ali vas bolj skrbi, da potem mladiči ne bodo šli "v promet"? Resnično upam, da ne. In nimam nobenega posebnega mnenja, kritike ne letijo samo na slovenske vzreditelje (res pa, da tuji slovenskih forumov ne berejo) in, ko pišem nimam nobene posebne osebe/vzreditelja v mislih. Ni potrebno, da ste takoj užaljeni in greste v ofenzivo. Da vem nekaj o genetiki, kako se deduje in izloča bolezni, ne rabim biti vzreditelj. Tako kot tu pišete novi vzreditelji ne bi mogli "nastajati", ker se je z ljudmi, ki se z vzrejo ne ukvarjajo itak brez veze karkoli menit...

Ja, se strinjam, Sana bi se lahko bolj podučila preden si je izbrala psičko. Ampak za opozarjanje na napake je pa res ni treba šikanirat. Saj je priznala svojo napako in svojo psičko ima kljub temu rada (btw, ne poznam je osebno, tako, da mi ni treba očitat pristranskosti, kar vem o njej, vem iz foruma). Pravzaprav ste jo sami sprovocirali s svojim pisanjem, da je v zadnjih postih napisala kar je.



in tukaj ne piše noben bodoči lastnik...vsaj po moji presoji
mislim tudi, da nekdo ki ima namere kupovat psa se obrne
na vzreditelje in vpraša dotične zadeve, če mu kaj pri odgovorit tistega ni všeč,
vpraša drugega, itd. zakaj bi naj resnim interesentom vzreditelji lagali (to hočeš
povedat s tem ko pišeš prišparajo marsikatero slabo izkušnjo)...to se ne splača,
vsaj po moji presoji...poglej primer sane...makar je bila seznanjena s določenimi
zadevami, sedaj piše precej grdo o vsem tem, o vzrediteljih, ni povsem zadovoljna
s psičko, itd. kaj bi bilo, če ne bi bila seznajen

Spet si razbrala to kar hočeš, da lahko naprej pišeš kako me blatimo vzreditelje. Ni res. Nisem trdila, da vzreditelji vsevprek lažejo. Seveda nekateri počnejo tudi to, ampak od takih se psov ne kupuje. Niti ne mislim, da je vzrediteljica v Saninem primeru karkoli lagala ali poskušala Sano preslepiti. Povedala ji je kar pač sama verjame, da je prav. Vsi pa se s tem ne strinjamo-namreč, da je affected mladič za vzrejo (četudi ima lažjo obliko in ne bo oslepel).
Jaz bi tudi lahko razumela, da mi hočeš povedat: "ker k meni ne boš nosila denarja, se mi s tabo ne da ukvarjat." No pa tega ne razumem tako, da smo si na jasnem. Mi pa res ni jasno zakaj vam je tako odveč debatiranje o problemih pasme. Če bi se vzpostavila ena konstruktivna debata, bi si tudi tisti, ki samo berejo lahko ustvarili svoje mnenje na podlagi podanih argumentov.
Mene ne zanima koliko procentov psov dejansko oslepi (moj/tvoj/njegov pes je lahko eden od njih). Nobena dedna bolezen ni zaželjena in zato bi se moglo delat na tem, da se zmanjšuje njeno pojavnost. Vi pa vztrajno zmanjšujete njeno pomembnost. Kako si potem predstavljate vzrejanje zdrave pasme?
Če pa je stanje dejansko tako katastrofalno kot govorite, je pa skrajni čas, da se naredi plan kako zadeve rešit. Ne tu na forumu, ampak vzreditelji med sabo. Je že rina par strani nazaj podala kako se da zadeve lotit. In, če je res tako težko dobit »clear« pse, se pač preuči več generacij, sorodnikov kako se bolezen pojavlja in v kakšni obliki ter se na podlagi tega odloči ali je tveganje dovolj majhno, da se »splača« sproducirati nekaj affected mladičev (in jih ne uporabiti za nadaljnjo vzrejo).

GG, mi je všeč, da si rezultate MDR svojih psov javno objavila in to celo na forumu. Kljub temu, da nimava istih pogledov na vzrejo. Z javno objavo podatkov je lažje za nove lastnike in vzreditelje, da dobijo nek vpogled v določene linije psov. Komur se zdi, da je MDR -/- majhen problem, bo psa iz takih paritev brez problemov vzel. Komur to ni všeč, pač ne bo. Ni pa potrebno takih psov ožigosati ali pa celo celotne vzreje, da so »zanič«. Tu mislim, da vzreditelji z osveščanjem ljudi, ki jih pasma zanima lahko naredijo veliko. Enako je pri CEA (le, da so posledice za pse lahko veliko hujše) in upam, da se ne odločate proti testom zato, ker se bojite tega. Seveda se pa vsakemu lahko zgodi, da kak mladič zboli za katero od dednih bolezni. Ampak s pomočjo DNA testov lahko vplivate vsaj na nekatere. Res ne vem zakaj se z vsemi štirimi upirate. Pri drugih »bolj bolanih« pasmah so take teste vzreditelji sprejeli z odprtimi rokami in sploh ni tako težko dobiti primernih psov za vzrejo.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #5147 : 16 Oktober 2009, 23:08:59

In vedela sem za CEA in bila skeptična. Pa me je vzrediteljica od Foxy lepo ''pomirila'' glede tega, če ne je sploh ne bi vzela.

Sandra lepo sem ti povedala glede CEA. Lahko bi mi že prej povedala tako kot Lenka iz Češke da si želi psičko, kjer je test za CEA free. Tukaj so vsi trije  imeli CEA1, kar nisem nobenemu zatajila. Test od ECVO si videla. Vedela si glede oči.
Če si hotela psa z super rezultati, pa bi mi rekla lepo, ne ne bom je vzela, grem drugam.


Vzela sem jo tudi zaradi tega, ko sem videla v kakšnih pogojih je živela. Cel teden mi ni dalo miru, potem sem jo šla pa iskat.

Sramotno, da mene in mojo mamo blatiš po forumu. Doma imamo kmetijo in za mladičke smo lepo skrbeli. Če še nisi videla, kako je življenje na kmetiji, pa bi kupila mladiča pri kakemu bogatašu, kjer ima vse iz marmorja in zlata. Sem vesela, da so naši psi navajeni ropota strojev, živali in tisoče ljudi, ki hodijo k nam kupovati zelenjavo. Pa še to, gospa Cveta, kot tudi Gospodična Urša sta zelo veseli, da imata tako čudovite pse. 

Razočarana sem. Če nisi zadovoljna s psičko, zakaj si jo potem vzela. Jaz sem potrudila vse kar je bilo v mojih močeh. Ni lepo od tebe, da zdaj tako govoriš o meni.
Vsakemu novemu lastniku nudim pomoč. Si ena redkih, ki je iskala drugje, in po resnici povedana sem razočarana nad tem. Vzreja je težka, upam, da boš tudi ti kdaj izskusila tako izkušnjo.
Hvala ti.

:'( :'(



Sicer se nisem imela namena vtaknit v tole, ker se to res lahko zmenita na privat. Ampak upam, da zadnjega stavka ne misliš resno. Namreč, ko vzreditelj izkusi slabo izkušnjo, ponavadi nasrkajo psi in tega en drugemu ne bi smeli želeti.



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5148 : 17 Oktober 2009, 02:31:17
Ste dosegli da ne morem spat :)

Takole je... Ne moreš posploševati nečesa glede na svojo vzrejo oziroma na državo v kateri živiš. Statistika ni tako preprosta zadeva. Za verodostojne podatke se mora vzeti precej širšo populacijo in čimbolj raznoliko. Če ti delaš statistiko glede zdravstvenih rezultatov svojih linij je ena stvar, nikakor pa ne moreš to posplošiti na celotno populacijo škotov. Tisti podatki, ki sem jih jaz navajala prihajajo iz raziskav, kjer so zavoljo večje točnosti vzeli precej širšo populacijo. Sicer ne vem na katerem področju si ti strokovnjak, vsak je za nekaj po navadi, ampak v debato o raziskavah in statističnih obdelavah podatkov se pa raje z mano ne spuščat, prosim.
Foxy pa ima potrjeno nekaj možnosti, da oslepi.

In tisto, ko pišeš da si strokovnjaki niso enotni, je tudi brezveze. Seveda si različni strokovnjaki na različnih področjih verjetno niso enotni, kar se pa tiče strokovnjakov glede CEA in drugih genetskih bolezni so si pa vsi dokaj enotni. Imajo neko skupno vizijo in skupne cilje glede vzreje. In to je čimbolj zmanjšat pojav genetskih bolezni pri psih. Ravno v ta namen opozarjajo, da naj bi se ''affected'' pse kolikor je možno izločevalo iz vzreje. Seveda ne vse, niso tako neumni, brez skrbi. Pravijo takole: če je nek pes zelo dober in tako nepogrešljiv za vzrejo, se ga uporabi v vzrejne namene in seveda pari s samo DNK pregledanim in ''clear'' psom. Kdaj je nepogrešljiv za vzrejo sem se spraševala že nekaj dni nazaj...takrat, ko je pokazal odlične delove sposobnosti (govorimo za delovne pasme, kar škot gotovo je, oziroma je bil, preden ste ga ''strokovnjaki'' vzeli v svoje roke). Jaz v bistvu še vedno ne vem kaj res točno naredi psa za nepogrešljivega, ampak nekako na delovne sposobnosti naj bi se ozirali.
Čudi pa me, Britania, da že toliko let vzrejaš pa še vedno ne veš, kako pomembno in bistveno za vzrejo je odkritje DNK testov. Ali pa si mogoče ostala 30 let nazaj, brez da bi se kdaj dodatno izbraževala ???
Tudi v izjavi, da si jaz napake ne bi smela privoščiti, je precej protislovij. Najprej pišeš, da se vsakemu vzreditelju lahko zgodi napaka, meni se pa ne bi smela ali kako? Ravno tako se imam pravico motiti. Ampak, ko se napaka pripeti vzreditelju, ima neprimerljivo hujše posledice, kot pa napaka, ki se je zgodila meni, se ti ne zdi. Ker v primeru zmote vzreditelja trpijo psi, z njimi pa tudi ''njihovi'' ljudje. Tako da, če si že kdo ne bi smel privoščiti napake, so to ravno vzreditelji. Vem pa, da je to praktično nemogoče.

Nikoli pa nisem imela namena načeti problematike zato, da bi se spet prepirali. Mislila sem, da ste dovolj zreli, da sprejmete konstruktivno kritiko in se razvije plodna diskusija. Ker me je, kot že povedano, gospa z Optigena prosila, naj malo osvetlim težavo, ki se pojavlja pri škotih in so oni zaradi tega zelo zaskrbljeni.
Drugače posti, ki so mogoče žaljivi, nikakor ne reflektirajo moje osebnosti. Taka jaz nisem, sem pa iskrena in odprto povem svoje mnenje. Vendar so me nekateri involviranci v tej diskusiji pripravili do tega, da pišem tudi na mogoče neprijeten nekoliko način.

Viva, želim pa da jasno poveš kaj si mislila s trditvijo, da nimamo pometeno pred svojim pragom. Ta izjava je bila izredno žaljiva in jo lepo prosim razjasni tule. če nimaš toliko poguma povej in ti na ZS pustim svojo številko, se bova enkrat zmenili in se pomenili na štiri oči. Ker tvoja izjava je bila žaljiva in hkrati že kar smešna. V glavnem, ne spada v ta kontekst!

Sem pa ugotovila, da prav tako kot v današnjem svetu, tudi tukaj na forumu vlada hinavščina. Vse poteka po načelu, dajmo se hvalit, kako smo super fajn potem pa ''šimfat'' ko nihče ne ve za to. Tudi Urša, ti si me zelo razočarala. Ko si bila pri meni se je dalo lepo pogovarjat, zdaj pa pišeš popolnoma drugačne stvari. Ne bom povedala nikoli kaj si govorila, ker je to zaupno, na to se lahko zaneseš. Ampak hinavščina ni lepa lastnost.
Itak pa povsod že isto velja. V obraz se hvalimo, ko se obrneš pa takoj nož v hrbet. Ker nekaj je dejstvo... Samo dobro nikoli ni. Vsakogar določena stvar zmoti, ampak o tem se ne govori, ker se ne želiš nikomur zamerit. Govori se potem, potiho, šepetaje in za hrbtom. Taki kot sem jaz, ki upamo iskreno vse povedat, za take pa ni prostora. Sem preveč iskren človek in v meni ni niti malo hinavščine in to me tepe. In to je razlog verjetno, kot je rekla Viva, da sem uničila že tri pasemske teme, čeprav je to prehuda obtožba. Ampak resnica je taka, da iskreno povem in opozorim na težave. Tega pa marsikdo ni sposoben prenest.

Ja glede Foxy se bova pa pogovarjali z njeno vzrediteljico privat. In nikoli nisem mislila ničesar glede njene vzrediteljice vleči sem gor. Kakšne druge obtožbe, kot samo navajanje resnice, so potem že res javno pranje umazanega perila, kar pa nikakor ni moj stil.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #5149 : 17 Oktober 2009, 08:35:39
Pa še to: z nekaterimi osebki na tem forumu se dejansko ne splača ukvajat, ker tako ali tako vejo velikoooooooooo več od vseh ostalih, blatijo lahko vse povprek, pred lastnim pragom niti slučjno nimajo pometeno, če jim pa kdo kaj reče, je pa največji p**** in žali in oh in sploh. Tole je že tretja pasemska tema, ki jo uničuje  :'(

Glede pometanja pred lastnim pragom ....  ::)
http://www.freewebs.com/deelynn/samci.htm
http://www.freewebs.com/deelynn/samice.htm

skoraj pa verjamem, da vas ne bo utegnilo zanimati, ker se ne vklaplja v vaš kontekst  ;)



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5150 : 17 Oktober 2009, 08:43:34
Alenkab vaša psarna mi je pa zelo všeč. Vidi se, da so stvari urejene kot je potrebno. In pred takimi kot ste vi samo kapo dol! Ker taki dosežki pa niso mačji kašelj, prav tako imata narejene DNK teste.
Viva bi imela pa tudi pred lastnim pragom kar precej dela, mogoče se zato ne loti ;) :P

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5151 : 17 Oktober 2009, 09:06:10
Jaz sem moram opravičit za zadnjo izjavo. Je žaljiva in kaj takega si ne bi smela privoščiti. Prav tako ne spada v ta kontekst :)
Ampak določeni ljudje te prav prisilijo v to, da se spustiš na njihov nivo in začneš komunicirat na izredno nizek in neprimeren način.


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


viva

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
  • skype: ursa.modic
Odgovori #5152 : 17 Oktober 2009, 10:13:03
Jaz sem moram opravičit za zadnjo izjavo. Je žaljiva in kaj takega si ne bi smela privoščiti. Prav tako ne spada v ta kontekst :)
Ampak določeni ljudje te prav prisilijo v to, da se spustiš na njihov nivo in začneš komunicirat na izredno nizek in neprimeren način.



Sana, žal se moram spustiti na tvoj nivo, in to samo v upanju da boš končno razumla!

Nikjer v svojem postu nisem NIKOGAR konkretno imenovala.

Če se v njem najdeš ti sama, je pa to tvoj problem, in zagotovo ni žalitev z moje streni.

Ti pa direktno ŽALIŠ mene, zmerjaš me s hinavko in se "spuščaš na moj nivo komunicirjanja". S tabo se nimam kaj pogovarjat, niti javno niti privatno, ničesar ti ne dolgujem. Vsekakor ti pa ne bom dovolila da ne žališ, zato ZAHTEVAM javno opravičilo, in preklic vseh tvojih izjav v zvezi z mano, prav tako ti prepovedujem da me po tem opravičilu še kadarkoli omenjaš na tem ali kateremkoli drugem javnem forumu.

Pa btw, kar se moje vzreje tiče imamo pometeno pred pragom ;)

Ostali pa: sorry za off topic, ampak saj večina vas bo razumela :)


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5153 : 17 Oktober 2009, 11:50:23
Sem si rekla, da se v to debato ne bom spuščala, ampak sedaj ko gledam v kaj se razvija mi je že prav grozno...  :-X

Foxy pa ima potrjeno nekaj možnosti, da oslepi.

Se pravi Lord z istim rezultatom kot Foxy lahko oslepi? Ti šment, me prav zanima kako so se mi lahko zlagali čisto vsi s katerimi sem se o tem do sedaj pogovarjala, vključno z vzreditelji in strokovnjaki-veterinarji ter vsem čtivom kar sem ga do sedaj prebrala o CEA. Res zanimivo!
In ne, ni šans da oslepita, ne en ne drug. Ravno zaradi tega kot je Britania že prej navedla, da imamo pri CEA več oblik...  ;)

Če bi bilo tako kot nekateri pravite, vzreja škotov sploh ne bi obstajala!

Samo toliko...vem, da sem šele začetnik in nimam precej izkušenj, ampak takšno je moje mnenje.

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Melody

  • Gost
Odgovori #5154 : 17 Oktober 2009, 11:53:14
katie mislem da si lahko o svojem znanju škotov čisto tiho... ker si obogatena tako kot nek pravi vzreditelj.... tko da tiho da nimaš tolko pojma... včasih še preveč :P ;)



katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5155 : 17 Oktober 2009, 12:00:43
Ne, to je le drobec v gorah izkušenj drugih... Ampak jih nabiramo in se učimo  ;)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5156 : 17 Oktober 2009, 12:01:33
Res ne razumem zakaj se toliko branite teh testov?  ???



katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5157 : 17 Oktober 2009, 12:20:05
Če govorim nasplošno za Evropo se testi delajo, sicer zelo malo ampak se... in po rezultatih sodeč ni nič kaj optimistično.

Kaj potem ko bo pokazalo, da so skoraj vsi psi affected? Bomo močno zožali genski pool in pustili, da nastanejo kake nove bolezni? Ali bomo pustili, da pasma izgine?

Mene žal, ne bo noben nikoli prepričal, da bi parila z nekim psom samo zaradi CEA DNA clear. Ker pri nekaterih psih je to žal ena in edina dobra stvar ki jo imajo  ;)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Britania

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #5158 : 17 Oktober 2009, 12:22:14
Draga Sana na to temo se olasam res zadnjic!Nima smisla z tabo razpravljati ker trmasto in neprofesionalno vztrajas pri svoji verziji.Vidim,da ne razumes ali noces razumeti pod napake ali bolje receno nesrecni slucaj v vzreji. Primer iz moje vzreje; STARA MAMA- MAMA ZDRAVA psicka je imela 4 legla 3x z istim partnerje ker so bili zelo lepi mladici.Zadnje leglo osem mladicev vsi lepi zdravi-bila sem trdno prepricana.Najlepsa psicka v leglu naj bi bila za vzrejo. Lastnica je bila zelo ponosna na njo.Pri 12.mesecih je bila avstrijska mladinska prvakinja. Pri 13.mesecih je zacela bruhati hujsati.po vseh preiskavah se je ugotovilo,da ima psicka samo eno ledvico in se to posejano z cistami.Zalastnico je bil sok zame tudi vendar me ni blatila dogovorile smo se ter pri nasldnjem leglu je dobila drugo psicko jaz sem ji hotela dati zastonj vendar je vztrajala,da placa vsaj polovico.Na take in podobne napake sem mislila,katere so nepredvidljive.So tudi primeri ,ko v liniji obeh partnerjev ni problemov z kolki pa pride v vzreji mladic ,ki ima HD-C. Tudi pri ljudeh se zgodi oba partnerja zdrava rodi se otrok z raznimi hibami.Tudi otroci gluhonemih starsev v vecini primerov niso gluhonemi vendar potomci nosijo v sebi  gen,da bo naslednja generacija zopet gluhonema.Nikjer nisem se zasledila (naj jih izvzamejo iz..........)O inteligenci pa bolje,da ne govorimo.Enkrat trdis kako si poducena glede CEA:ce si res tako poducena kod trdis,bi morala zaupati svoji inteligenci in se ne dati pregovoriti. Jaz imam svoje poglede pri iskanju partnerja za moje psice in ne odstopam od nji -se najmanj iz,,USMILJENJA".Ves kaj je pri tebi krivo?cudno,da te ni se nobeden spregledal.Za CEA si vedela ze ob nakupu! Noben problem.Problem se je zacel,ko so se psicki dvignila usesa,takra je izbruhnila tvoja zagrenjenost-jeza.Verjetnosi si postavila visoke razstavne cilje,sedaj pa ni nic iz tega.Samo tako si znam razlagati tvoje izbruhe ter zalitve vse povprek.Poglej si kaj si pisala ob nakupu o psicki takrat si ze vedele kaj je CEA :Ce imas le malo zdravega razuma se zamisli -analiziraj sama sebe pa bos prisla do zakljucka,da nisi bila v marsicem fer in realna.Lep pozdrav Britania



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5159 : 17 Oktober 2009, 12:36:12
Viva, nikjer nisem tebe imenovala in rekla, da si hinavka. Tukaj si se tudi ti našla sama. Glede vaše vzreje pa sami veste kako je, v to se tukaj ne bom spuščala. In če nama ni potrebno komunicirat na štiri oči, nama tukaj tudi ni potrebno, še manj. Si pa prav sama začela in dobro veš, da je to letelo name, toliko sem pa že razumna, da znam brati med vrsticami, čeprav me imate za vanadno budalo, oprostite izrazu.

Katie, tistega o splepoti pa ne bom več komentirala, sem povedala že prevečkrat. Očitno so se tvoji viri res malo zmotili, na žalost.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com