Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325689

inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #5430 : 20 November 2009, 18:27:01
Ja, Sana, natanko tako je z nami Slovenci. Čeprav ni z vsemi tako hudo, smo na splošno daleč bolj nagnjeni k temu, da se takoj počutimo napadeni in ogroženi in da nam ni za sodelovanje z drugimi zaradi bolj ziher občutka varnosti.
In Kalsang, znani smo tudi kot mazohisti (alkohol pa samomori pato ...).
Jaz sem presrečna, da sem kupila psa pri taki super vzrediteljici, kot Sana navajaš za primer. Mogoče jaz nisem zanjo tako idealna lastnica njenega mladička kot bi si ona želela, ampak pri nas je itak tako, da si lahko vesel, če imaš sploh kje izbirat in dobiš vsaj približno to, kar iščeš.
Dobra vzreja je povezana z veliko truda in taka tudi ne more biti ne vem kako številčna z legli. To mi pravijo vse dobre vzrediteljice, ki vzrejajo delovne pse in se z njimi maksimalno ukvarjajo, prav tako pa pomagajo pri šolanju in vzgoji novim lastnikom svojih mladičkov in jim svetujejo ter so ponosne na rezultate in to jih gotovo bogati, ne glede na "dobiček" v denarju. Mislim, da ta res ni velik. Vzreja mora biti stvar srčnosti in entuziazma, v to ni dvoma.
Vsi "veliki" vzreditelji avstralcev imajo pogoje, vprašalnike za interesente za mladičke na svojih spletnih straneh ali kako drugače. Ne dajo jih komur koli, pa še zelo zahtevni so! Še potem se z njimi na nek način ukvarjajo in vzdržujejo stike. Meni se zdi to edino pravilno, saj le tako lahko vejo, kaj je rezultat njihovega dela.
Če pa se sem in tja še vedno najdejo ljudje, ki so pripravljeni kupiti mladička na tržnici ali tako, kar mimogrede kot igračo, potem pa mislim, da je jasno, da ti ne bodo imeli preveč srečnih trenutkov z njim oz. je za to tako malo verjetnosti, kot zadetek na tomboli, pa še sami bodo kot nepoučeni delali najbrž velike napake ... Razočaranje je v veliki meri posledica nepravilnega odnosa in dela že od vsega začetka - pri vzrediteljih in lastnikih ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5431 : 20 November 2009, 21:10:31
Citiraj
Mogoče jaz nisem zanjo tako idealna lastnica njenega mladička kot bi si ona želela, ampak pri nas je itak tako, da si lahko vesel, če imaš sploh kje izbirat in dobiš vsaj približno to, kar iščeš.

Inka, z Blumino se vedno, kadar pogovor nanese na Tarasa, pogovarjamo o tem kako super pašete skupaj :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5432 : 21 November 2009, 09:30:17
In Kalsang, znani smo tudi kot mazohisti (alkohol pa samomori pato ...).


Upam, da ne vsi in da so to vseeno ekstremi, v vzreji pa takšen odnos in takšna fatalnost nimata kaj početi, saj je treba stati na trdnih tleh. Na splošno je ogromno jamranja, kar je itak nacionalni šport, namenjeno je pa predvsem obračanju pozornosti nase in ne toliko izpovedovanju resničnih travm in krivic.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5433 : 21 November 2009, 10:22:29
Bay...Prosim razloži mi iz kje prihodki? Rada bi dobila recept!
Z besedo razočarajna sem mislila... psice, ki se ne gonijo redno, samci, ki so neplodni ali ne znajo opraviti svoje, prazne psice, mladički, ki umrejo, carski rezi... in vse ostalo... ki spada k vzreji!

Glede odprtega pogovora pa jaz nisem imela nobenih težav..ne v Sloveniji ne v tujini... in Sana če misliš, da so "odprti pogovori" izmenjava mailov in mnenj z vzreditelji iz tujine ... se hudo motiš  ;D GG


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #5434 : 21 November 2009, 11:37:41
Od kje? Sej menda ne daješ mladičev zastonj?? Stroškov pa vzreditelji škotov res nimate velikih (no so reeedkee izjeme): zdravstvenih pregledov ne delate, pari se z lastnimi samci ali pa samci iz Slovenije. Zdej pa naredi malo kalkulacije in potem boš videla kje so prihodki.
Pravljice o vaših ogrooomniiih stroških lahko govorite komu drugemu, sam sem imel leglo in je nekaj ostalo s tem da sem paril na Danskem, skočnina je bila cena dveh mladičev in še mladiče sem prodajal po nižji ceni kot jih prodajate vi. Iz tistega kar je ostalo sem delal še DNA teste za CL, TNS in CEA (prej tega nisem delal ker je oče že bil pregledan), bil sem na pregledu za oči in delal gonioskopijo, ima narejen MDR1 test. Seveda če računaš ure porabljene z mladiči se računica ne izide, a glede na to, da smo ljubitelji tega ne računamo, je res?

No, res je tudi da smo mi imeli 9 mladičev, zato je bilo glede prihodkov malo lažje.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5435 : 21 November 2009, 15:02:39
Dragi Bay..da malo kalkuliramo!

Kupila sem 8 psov..samo prva Aisha je iz Slovenije...3 so Francozi, 2 Angleža in 1 Poljakinja in 1 Madžarka... za vse iz tujine sem dala s prevozom tam okoli 1500€...pol imaš vpis v slo rodoniško knjigo, redne ali izredne vzrejne preglede, vse pse sem dala testirati na MRD-1, nekaj razstav, in v 6 letikih sem imela 1 leglo in od tega sem prodala 5 mladičev (šesti je bil še vštet v ceno psice-Layle, ki sem jo kupila pri 2 letih starosti)... Januraja je imela Aisha najprej umetno oploditev (150€), ker paritev ni uspela  in čez 2 meseca carski rez (cena 500€) in 4 mladiče (2 rojena mrtva in 2 sta umrla po dveh dneh)... Aisha je bila 3 x prazna..goni se pa na 12- 14 mesecev...  Laylo imam 2,5 leti..v tem casu je imela 1 leglo...goni se pa na 8-10 mesecev.... torej razloži mi kje je tukaj kakšen dobiček ! Vesela bi bila če bi samo minimalno pokrila osnovne stroške  ;D GG


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5436 : 21 November 2009, 15:36:02
GG, lahko vprašam, zakaj si v tako kratkem času kupila toliko psov?



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5437 : 21 November 2009, 15:36:22
Zmagovalna slovenska delegacija včeraj v Zagrebu na 8. klupsko prvenstvo za britanske ovčare  :) ;D :D GG

Imeli smo se super !



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5438 : 21 November 2009, 15:41:59
Kaslang..ni nobena skrivnost! Iskala sem, oziroma iščem idelane paritvene kombinacije, kar se tiče rodovnikov, izgleda (standarda), temperamaneta, zdravja ...in kar si jaz predstavljam pod pojmom "idealni škot"  ;) GG


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5439 : 21 November 2009, 15:46:03
Čestitke vsem, super ste!  :)
Joj, škoda ker nisem mogla it  :(

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5440 : 21 November 2009, 15:50:49
Vseeno se mi to še vedno zdi veliko psov. Kaj pa, ko se bodo postarali? Imela boš kar nekaj penzionistov, vzrejati se z njimi ne bo dalo, prostora za mlajše tudi ne bo...

Zanimivo, da praviš, da si izbirala tudi glede na zdravje. Če se ne motim, so tvoji psi šele pred kratkim opravili en genetski test, še vedno nimajo opravljenih drugih, pa kolikor razumem tudi njihovi predniki niso genetsko pregledani. Ne vem, ampak pri iskanju idealnega psa je treba po mojem mnenju gledati tudi na to. Testi post festum nič ne pomagajo in ja, to lahko pomeni kar nekaj razočaranj.

Meni se zdi bolje skrbno in preudarno, kar vključuje vse teste, izbrati dve ali tri psici (maksimalno), mogoče enega samca, saj pariš lahko tudi drugje. Tako si bolj fleksibilen, vedno je prostor še za kakšnega psa, lahko si pustiš kakšnega zelo perspektivnega mladiča iz svoje vzreje. Številka osem kupljenih psov pa je zelo visoka in ne dopušča več toliko možnosti.

Glede psic, ki imajo probleme s kotitvami - to je pač treba pri vzreji v zakup vzet. Je seveda razočaranje, ni pa nič presenetljivega. Se dogaja vsem vzrediteljem.

PS: Čestitke za uspeh.



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5441 : 21 November 2009, 16:01:57
Včeraj je bla res lušna razstava. Še par mojega slikovnega materiala:)

Slovenski tabor - Billy, Lexy, Dandy, Moon, Sky


Sky in Moon




Best male, female and junior pri škotih


Best baby of the show


Best puppy of the show


BIS




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5442 : 21 November 2009, 16:19:42
BP...super slike..jaz jih imam bolj malo ker sem imela s seboj "novinca" glede slikanja  ;D ...original slike bi bile welcome  ;D ...

Kalsang...kot dobro veš..vsi vzreditelji po svetu najdejo primerne ljubeče domove za ostarele plemnke in plemenjak..pač to je vzreja...  GG



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #5443 : 21 November 2009, 17:25:19
vsi vzreditelji po svetu najdejo primerne ljubeče domove za ostarele plemnke in plemenjak..pač to je vzreja...  GG

Sori, tole pa sploh ni res..poznam par takih, ki vzrejajo zaradi ljubezni do pasme (in ne zaradi zasluzka), ki imajo doma max 4 pse, 1 leglo letno in pri katerih vse psice ostanejo doma do konca. Tak vzreditelj je zame pravi vzreditelj..ker jaz osebno ne razumem kako lahko imas 8 let psico doma, potem, ko pa ne mores vec imeti mladicev z njo, jo pa zamenjas.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5444 : 21 November 2009, 17:44:09


Kalsang...kot dobro veš..vsi vzreditelji po svetu najdejo primerne ljubeče domove za ostarele plemnke in plemenjak..pač to je vzreja...  GG



V teoriji je seveda to možno, vendar v resničnem življenju pa je drugače. Vzreditelji, ki jih jaz poznam (tudi v tujini), obdržijo pse do konca njihovega življenja. Nove domove poiščejo psom in psicam, ki so se pokazali za neprimerne za vzrejo, to so odrasli vendar še vedno mladi psi. Stari psi pa ostanejo doma. Zelo težko je najti ljubeč dom za starega psa, poleg tega se dobri vzreditelji zelo navežejo na svoje pse, še zlasti če so z njimi dosegli določene uspehe. Se bojim, da boš težko našla dom za osem starih psov. Kot sama praviš, je še mladiče težko prodati. Kdo v Sloveniji bo posvojil upokojenega škota?



Li Mei

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #5445 : 21 November 2009, 18:08:20
Kalsang...kot dobro veš..vsi vzreditelji po svetu najdejo primerne ljubeče domove za ostarele plemnke in plemenjak..pač to je vzreja...  GG

Meni se tole zdi absurd. Da najdeš psu nov dom potem, ko od njega nimaš več koristi. Se sprašujem kaj tak človek do psa sploh čuti? Da bi dala svojega psa pri osmih, desetih letih v drug "ljubeč" dom!? In ga po možnosti zamenjala z novim, mladim psom... ej šit kaj se dogaja. Tak človek si tako čutečega bitja kot je pes, sploh ne zasluži  >:(

Kdo v Sloveniji bo posvojil upokojenega škota?

Tudi mene to zanima. Pa ne samo škota, tudi druge pasme.
Mah, potem se pa čudim, da gre nekaterim že vse skup na bruhanje!



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #5446 : 21 November 2009, 18:10:42
Ljubeč dom ja  ::) Kdo še verjame v pravljice...



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5447 : 21 November 2009, 18:12:38
Tako delajo vsi vzreditelji, ki jih poznam...te se ne navezejo na enega psa ampak so zaljubljeni v pasmo in jo želijo izboljašati... poleg tega če imaš 20-30 psov je čisto drugačen odnos kot če jih imaš 2-3.. ampak s takem številom ne moreš res vzrejati..kar zame pomeni poskusiti različne vzrejne kombinacije z namenom da vzrediš "idelanega" psa !GG


Li Mei

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #5448 : 21 November 2009, 18:20:52
Tisti, ki ima 20-30 psov za vzrejo je zame neodgovoren norec, ki ga zanima samo denar. Ne navežejo se na psa  ::)...  itak, nimajo čustev  ::) Si tega ne morem drugače razložit.

Zakaj je beseda idealnega v narekovajih? Ker idealnega psa ni. :o Če bodo nekateri delali tako naprej, bodo psi samo še "i" od "idealnega". Degenerirani uboščki! Hvala "nevemkomu" za tiste vzreditelje, ki še imajo pamet v glavi in vejo kaj delajo.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #5449 : 21 November 2009, 18:25:23
Plus tega, da se stalno poudarja da so škoti občutljiva pasma, blazno navezana na človeka in z njim išče tesen kontakt. Res lepo, da ga potem, ko ni več za vzrejo "oddaš v ljubeč dom" ali se mu mogoče pripeti nesreča, ali postane neozdravljivo bolan.
Zame je tak človek, kot je že napisala Li Mei, navaden norec in sem očitno res srečnica da poznam nekaj odgovornih vzrediteljev, ki imajo svoje pse radi kot unikate in jih ne "oddajo v ljubeče domove", ko jih ne potrebujejo več.
Pa saj pes ni robot!!



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #5450 : 21 November 2009, 18:30:04
A GG ti potem nameravaš se svojih škotov znebiti ko niso več plodni, ali kako?  ???



_nnn_

  • *
    • Prispevkov: 151
    • Točke: 0
Odgovori #5451 : 21 November 2009, 18:33:11
Ah, daj no... Pasma se zrcali v njenih predstavnikih. Idealnega psa boš izjemno težko vzgojila, saj ima vsak svoj okus. Meni osebno je moderni tip škota smešen, klasični pa zelo lep. Ampak preko vsega, kar si zapisala, te je lahko samo sram.  :-X Pes ni predmet v katerem se zrcalijo tvoji upi do združitve obeh tipov, je živo, čuteče bitje, ki ima rado TEBE. Že samo to, da razmišljaš, da bi lahko oddala psa pri starosti, v kateri ne bi več bil reprodukcijsko učinkovit, pove veliko o tebi, ne samo kot vzrediteljici, temveč tudi kot osebi. Če bi imela pasmo res tako rada, bi vzrejala pse s poudarkom na zdravju, ne pa da pametno ugotavljaš, da so škoti uničeni. Cel kup genetskih bolezni, brez spolnega nagona,... to je odraz tudi tvoje vzreje! Kaj ti pomaga, da narediš en test, če se pokaže da ima večina psov gen za bolezen, pa z njimi vzrejaš dalje? Da od zdravih kažeš slike le "oskubljenih" škotov, ki so menda edini zdravi v celotni populaciji. Ja, strinjam se, to je ljubezen do pasme :'(.



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #5452 : 21 November 2009, 18:35:45
No ja GG, napisal sem LJUBITELJI. Nisem vedel da si ti kupila pse zato, da boš imela legla in ne zato, da boš z njimi uživala jih imela rada... To je druga pesem, vsekakor ti sedaj verjamem, da imaš večje stroške od prihodka. Že če si podjetje za proizvodnjo mladičev, potem ti je računovodkinja verjetno povedala, da v eno leglo ne moreš kot strošek računati 6 psov, ampak samo očeta in mamo ;), da ne boš počasi še konjev vračunala kupcev v ceno škota.
MDR1 je pa strošek kakšen? Da ne  bo kdo mislil ta govorimo tukaj o nekaj 100 eur, govorimo o 30ih na psa.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5453 : 21 November 2009, 18:37:55
Oprosti, ampak tudi z manjšim številom psov lahko kvalitetno vzrejaš. Imeti dvajset do trideset psov je norost. Razen če nimaš zraven še vsaj petih zaposlenih, da sfolgaš vsaj osnovno nego in vsakodnevno skrb za psa. Kje je šele ukvarjanje s psi? To, kar opisuješ, je samo korak stran od pasje farme. Ne govorim na pamet, sem tudi že sama videla takšne psarne in ob pogledu na kaj takšnega se človek resno vpraša, kje je tukaj ljubezen do psov! Ljubezen do pasme je premalo. V prvi vrsti moraš imeti rad svoje pse, da jim zagotoviš kvalitetno življenje, ki pa ni samo polna skleda vsak dan. Zraven pa moraš imeti rad tudi sebe, saj eden ali dva človeka preprosto ne zmoreta poskrbeti za toliko psov, ne da bi bila ves čas izmučena in ne da bi tudi sama živela v neprimernih pogojih.

Ustvariti idealnega predstavnika pasme? Če je to edini cilj in če je to ljubezen do pasme ... meni bolj diši po hlepenju po slavi in priznanju. Na račun tistih 20-, 30-ih ali še več živih bitij, ki živijo nekje tam ob tebi (ne morem reči s tabo).

Pes je v prvi vrsti živo, čuteče bitje, in ne sredstvo za izpolnjevanje lastnih ambicij. Vrhunskega psa ne dobiš avtomatično z maso vzrejnih živali, ampak predvsem z znanjem, podrobnim proučevanjem posameznih linij, dobrim poznavanjem genetike in predvsem z obilo ljubezni do psov kot svojih sopotnikov in hkrati do pasme, ker samo to zagotavlja etično ravnanje in čim manj ponesrečenih poskusov, ker vsak ponesrečen poskus v pasji vzreji lahko pomeni bolne, mrtve, tako ali drugače invalidne pse. Mislim, da si psi, ki nam pomagajo izpolniti naš cilj, ambicijo, željo, zaslužijo dostojno življenje od rojstva pa do smrti, kar pa v trumi 30-ih psov vsekakor ni mogoče.

Zelo dobro poznam psarno, kjer je trenutno več kot dvajset psov. Že nekaj let njihovi psi "skrivnostno" zbolevajo za avtoimunimi boleznimi, v tisti trumi psov lastnika psarne ne prepoznata psiholoških težav posameznih psov. Pravita, da imata vse neizmerno rada in da ljubita pasmo. Psi pa od 24 ur na dan živijo v neizmernem stresu, da ne govorim o neredu in smradu. In prav ta stres je glavni vzrok cele vrste obolenj med temi psi, pa tudi vse manjše plodnosti psic.

Zmernost je lepa čednost, zlata sredina pa najboljša pot do dobrih rezultatov.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5454 : 21 November 2009, 18:42:33
Hja no. V SLO boš težko našla dobre domove za seniorje škote. In očitno ne poznaš prav veliko vzrediteljev (ne govorim o šteparjih), ki vedo v kaj se spuščajo in delajo kvalitetno (ne pa kvantitete) si ne predstavljam, 5 legel hkrati, že 2 je težko. Jaz si dopisujem s parimi in nihče nima po 10+psov in prav vsi se ukvarjajo s svojimi psi. Jih šolajo, tekmujejo, obiščejo razstave...in za to ne najemajo hendlerjev, varušk. Ampak šolajo sami in prav tako razstavljajo, vsaj na večino razstav.

Saj bi verjetno tudi jaz lahko imela 10 psov, ampak kaj bi imela pa jaz in psi od tega? Premalo kvalitetnega časa.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #5455 : 21 November 2009, 22:07:54
Levči  :-* ( foto by Diana )





GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5456 : 22 November 2009, 09:43:05
Ana! Hvala, da polepšaš temo s prekrasnimi slikami..Levček je pravi pozer in sladek kot bonbon  ;D... GG



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5457 : 22 November 2009, 10:31:23
Levček je pa lušten :)

GG ne vem zakaj misliš, da res nič ne vem... Jaz pa mislim, da so pogovori na (razstavah, tekmah) izmenjava mnenj, prav tako telefonski pogovori pa tudi izmenjava mailov konec koncev. Tako sem se kar precej naučila. In z Mikeovo vzrediteljico iz Nemčije sva že štiri leta ves čas v kontaktu. Še vedno se zanima zanj in mi pomaga z vsemi mogočimi nasveti. Ko sem se morala odreči prejšnjemu avstralcu mi je ravno ona zelo pomagala. Sem takrat zbolela tako mi je bilo hudo.

Ampak imeti več kot deset psov je pa zame kar bolano. Potem pa še rečejo, da so taki psi člani družine. Hehe, le kako. Gotovo za 20 psov ni prostora v hiši, še manj v avtu, da bi šli vsi skupaj na izlet. Takoj, ko pa imaš psa ves čas v pesjaku poleg hiše pa ni več pravi družinski član. Mi tudi nimamo za družinske člane postavljenih pesjakov :P Se mi zdi, da bi morali tudi vzreditelji gledati na to, da imajo toliko psov, da je še obvladljivo. In da jim ni ptrebno na starost iskati druge domove, ker se je psu na starost težko prilagodit. Mlajši se hitreje, to je dejstvo. Toliko psov, da lahko še vse vzameš na družinske izlete in da je v hiši prostora za vse.

Če koga zanima, za avstralske ovčarje naj bi zdaj že razvijali DNK test za epilepsijo pa za HD (čeprav za to nisem čisto sigurna), tudi pri škotih se zelo premika na tem področju (za epilepsijo) bo kmalu. Se mi zdi koristno, glede na to da so težave tudi na tem področju.

lp


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5458 : 22 November 2009, 11:01:48
Ampak imeti več kot deset psov je pa zame kar bolano. Potem pa še rečejo, da so taki psi člani družine. Hehe, le kako. Gotovo za 20 psov ni prostora v hiši, še manj v avtu, da bi šli vsi skupaj na izlet. Takoj, ko pa imaš psa ves čas v pesjaku poleg hiše pa ni več pravi družinski član. Mi tudi nimamo za družinske člane postavljenih pesjakov :P Se mi zdi, da bi morali tudi vzreditelji gledati na to, da imajo toliko psov, da je še obvladljivo. In da jim ni ptrebno na starost iskati druge domove, ker se je psu na starost težko prilagodit. Mlajši se hitreje, to je dejstvo. Toliko psov, da lahko še vse vzameš na družinske izlete in da je v hiši prostora za vse.


V primeru pasme, ki sem ga opisala v prejšnjem postu, je vseh 20+ psov v hiši. Pa vseeno niso člani družine, kot praviš. Zakaj? Bivanje je tako za pse kot za ljudi nevzdržno: smrad, umazanija, gneča, lajež. In ja, lastnika pravita, da jih imata rada in da so njuni družinski člani. Ampak v tej družini, če sploh lahko uporabim ta izraz, ves čas vlada grozna napetost. Družinski izleti? Dajte no, še sprehodov ni. Kako lahko dvajset psov sprehodiš vsak dan trikrat? Nemogoče. Potrebo opravljajo na vrtu ali pa v hiši. Počitnice? Kje boš našel varstvo za toliko psov? V bistvu je služba dobrodošel pobeg v tišino in mir v primerjavi s stanjem doma.

Zato pravim še enkrat, imeti 20 ali 30 psov je popolna norost. Razen, če imaš vsaj 5 zaposlenih in urejene, ogrevane prostore za bivanje psov. Pa še potem ti psi niso "človekovi najboljši prijatelji", ampak izključno sredstvo za doseganje osebnih ambicij in seveda vir zaslužka.

Slej ko prej pride čas, ko se je treba nehat sprenevedat in svoje ambicije v vato zavijat v smislu, da gre za "ljubezen do pasme".



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5459 : 22 November 2009, 13:18:11
V tujini rešijo problem preveč psov doma s solastištvom...n.p. da psica, pes živi pri drugi osebi, ki je "pravi" lastnik in, da ko je čas  je eno leglo od vzreditelja... tako, da lahko imaš več paritvenih kombinacij... v Franciji..n.p. pride psica kotiti pri vzreditelju in ostane tam do oddaje mladičev... pozanm kar nekaj primerov in se dobro odnese... Na primer Dandy je od enega od tistih legel... mama je bila prodana in 2 mladica (pick of the litter) sta pripadala vzreditlejici... eden od teh je bil moj Dandy  ;D GG