Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325771

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5820 : 02 Februar 2010, 10:21:22
Citiraj
ampak imaš osebne okuse, modne muhe... in pač če ne slediš trendu..težko prodaš mladiče, ker ljudje sledijo svojim okusom!

tule lahko naštejem vsaj 5 sodelujočih v temi, ki iščejo surlaste z manj dlake ::) Torej bi se če želiš mladiče prodati še najbolj splačalo vzrejati take, ker bi očitno kupce tudi našla. Če takih psarn niti v tujini ni veliko, bi imela pa še kup kupcev iz tujine, saj ko bi enkrat zavohali, da vzrejaš klasične surlaste, aktivne, itd. bi imela povpraševanja po mladičih več, kot bi imela mladičev :P



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5821 : 02 Februar 2010, 10:24:25
deteljica...imaš 100% prav, razen ...recimo

zames so razstave le debeli minus v žepu, sem mislila da bom tako pritegnila kaj več interesa,
ker vseeno spoznavaš ljudi na razstavah in naj bi zmage tudi nekaj pomenile, to da je tvoj pes
dober predstavnik pasme ali naja, ne pomaga preveč...ne pri pasmi smooth collie...imam doma
krasne pse, za katere se žrtvujem (zame užitek) veliko več kot večina vzrediteljev, ampak ne...
slovence se ne da prepričat, ne vidijo kaj imajo pred svojim nosom...kupujejo pa vseeno pse...
in ja, GG ima prav, tako vzreditelj konča svojo vzrejo...pa naj bo še tako vse vredu, če se tako
namučiš najt dobre domove in ne rata ti drugo ne preostane, naj potem kupujejo kot reče frend
"vsak šoder" in bodo mogoče bolj zadovoljni...ni to mišljeno na nobenega posameznega vzreditelja...
nasploh, ljudje kupujejo vsega in svašta, to je dejstvo...včasih se počutim kot bedak ...kot, da bi hotela
ljudem kaj slabega, je pa nasprotno in če bi vsaj vedeli kaj dejansko dobijo, sam tega pač ne vedo dokler
nimajo enga predstavnika te pasme...

sem že 20 let ljubiteljica škotov (glede na to, da sem še kar mlada je to kar fajn cifra  ;) ) a res moram
povedat, da ko enkrat spoznaš kratkodlakega je to kot vizija...ki sem se je branila tudi nekaj let  ::)
sedaj pa ne morem verjet in mi je žal, da se nisem prej odločila za smootha  :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5822 : 02 Februar 2010, 10:37:47
Alma te čisto razumem in dejansko je nekatere pasme (ali verzije) težko prodjat. Osebno sem to sprobala pri malinoisih, s kelpijko pa si sploh ne bi upala probat. Isto se dogaja pri vzreji pinčev.

In ja, dejansko so razstave prostor kjer lahko pokažeš psa in najdeš kakšnega primernega kupca. Ampak za manj modne in fensi, pa zato zdrave in uporabne pasme je več možnosti da najdeš primerne kupce,če jih kažeš v delu, kot na razstavah.
To z razstravami sem omenila,da je to tudi eno mesto, ki kreira zafnan trend in čudno modo, ki potem vpliva na vzrejo ekstremov in kroji povpraševanje na podlagi šminkiranja in ne zdrave pameti.

Stanje pa je tako kot je prav zato,ker šteparji vseh kategorij pridno ( oni nerodovniški sicer poberejo 98 % tega posla)zalagajo trg nekritičnih kupcev namesto, da bi delali na poučevanju in ozaveščanju. To je pač "blagslov" kapitalizma.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5823 : 02 Februar 2010, 11:13:06
Vem, da bi verjetno lažje pri delu...samo osebno me delamo vse bolj tako "prosti style", ne
da Sena ne bi bila sposobna...pri meni šepa, jaz nimam izkušen psa pripravit na kako tekomovanje...
priznam, me ni nič sram, nekdaj mogoče bom, trenutno še ne...
npr. me se zabavamo in delamo, sam ne na takem nivoju, da bi se lahko primerjali s drugimi...
kljub temu tekmovat pa se bojim, ker še kje kontra reklamo naredimo  :-X in bodo mislili, da
psi niso sposobni :-[

sanjam o temu, da mi Arnija vzame oseba, ki bi rada delala in tudi ima izkušnje...da bi delal reklamo
za pasmo  :D
on je "norec" v pozitivnem smislu, kot "kavčar" bi verjetno bil manj zadovoljen in tudi posledično lastniki  :D
iz njega se bo dalo toliko naredit, sam naj ga taka oseba dobi v roke...nažalost še ni takega interesenta
zanj




Nikec

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Nik in Griff
Odgovori #5824 : 02 Februar 2010, 11:14:52
tule lahko naštejem vsaj 5 sodelujočih v temi, ki iščejo surlaste z manj dlake ::) Torej bi se če želiš mladiče prodati še najbolj splačalo vzrejati take, ker bi očitno kupce tudi našla. Če takih psarn niti v tujini ni veliko, bi imela pa še kup kupcev iz tujine, saj ko bi enkrat zavohali, da vzrejaš klasične surlaste, aktivne, itd. bi imela povpraševanja po mladičih več, kot bi imela mladičev :P

Res je  :).



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5825 : 02 Februar 2010, 11:20:22
Nikec...potem že cca 5-10 com po dolžini gor ali dol tudi ni noben problem ali?

Zakaj je problem, ne razumem? Zakaj se ljudje, ki nočejo imet medvedjo dlako, ampak
skoraj minimum ne odločijo za smootha? Še profitirajo na drugih točkah, značaj, aktivnost, zdravlje, itd.
Dajte mi povedat, da bom vedela v čem je vzrok in poskušala kaj spremenit...bom vedela
kako nastopit pri reklami, trenutno nimam prave metode kako približat pasmo.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5826 : 02 Februar 2010, 11:26:23
Jaz se ne bi spustila ponovno v temo "štepanja" in "zaslužka"... ker mi je stvar smešna...če "resno/odgovorno" vzrejaš ni zaslužka ali pa mogoče na zelo dolgi roki... poznam vzreditelje ki zaslužijo..ampak imajo nekaj "modernih" pasem... štepajo mladiče takoj ko je dovoljeno... psice imajo legla vsako leto..ne hodijo na razstave, ne šolajo pse ali pa samo tisto minimalno da opravijo VP, ne izbirajo plemenjakov ampak parijo kar nakaj ... torej če imaš enit 7-8 takih psic, si pokriješ stroške in lahko greš parkrat na leto na morje na Hrvaško  ;) ...

ninci ...meni "surlaste z manj dlake" niso všeč in jih ne želim gledati ne na svojem vrtu, in zlasti ne jih vzrejati, ker to ni linija, ki bi jo želela imeti ... kar se pa tiče prodaje pa osebno nisem imela težav... imam stalno 4-5 kupcev ki čaka na mladička... jaz imam drug problem...nimam mladičev  ::) .. psice se ne gonijo, niso breje itd... torej prodaja mladičev je še najmanjši problem  :) GG    


Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #5827 : 02 Februar 2010, 11:30:11
izkušeni vzreditelji priporočajo zgodnje materinstvo/paterinstvo..tako pri pičkah, ki po mladičih dobijo lepšo, bolj bujno dlako (super za razstave  ;) )...

Res, pohvale vseh "vzrediteljem", katerim je bujnejša dlaka psice pomembnejši faktor od psihične odraslosti in pripravljenost na mladiče.



Nič nima smisla. Smisel nastane.


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5828 : 02 Februar 2010, 11:35:55
Blue Pearl, saj pravim da mi je Sky všeč ;)
Se pa strinjam s tem, da je danes večina škotov samo še ena velika kepa dlake brez pravega karakterja. Spet ne vsi in nekateri so še vedno super!

Pa jaz nisem nezadovoljna, samo povem kako je. Foxy je postala bolj mirna, bo pa za druge namene kot je bilo mišljeno. Se mi zdi pa, da bi bila lahko dobra za terapijo, ampak edini problem je, da ni tako odprta do tujcev. Drugače je pa krasna z otroci in se najraje crklja.

In še enkrat glede živahnosti... :) mislim, da je še vedno večina škotov živahnih, samo nimajo tistega zagona pa sploh ne znam povedat kaj imam v mislih ::) Ni to, da na primer Foxy ne bi zmogla hoditi daleč v hribe, ker zmore, zdaj zmore že tudi spremljati turne smučarje, tekače,... rada prinaša. Ampak nekaj drugega pogrešam pri škotih, nekaj kar sem res videla pri ''smootih'', ali na primer vidiš pri aussiejih, borderjih, belgijcih, pri večini ovčarjev skratka. Tisto kar so imeli ovčarji in imajo nekateri še danes. Mogoče me je kdo razumel ??? :) Manjka jim tisti ''drive'', močna volja po ''akciji'', po stalnem nadzorovanju, ko je v bistvu ves čas v pripravljenosti tudi ko spi. Stalno govorimo kako so živahni, kako se igrajo pa norijo-torej so še vedno živahni ja, nekaj bistvenega so pa izgubili. Saj so tudi če dam primer, bernci živahni pa je to spet drugačna živahnost kot jo imajo ovčarji. Moram poudarit, ne vsi in verjamem, da Sky tisto nekaj še ima :)

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #5829 : 02 Februar 2010, 11:37:48
Problem je tudi v tem, da se psi ne vzrejajo več za ljudi, ki dejansko kaj želimo delat z njimi. Tukaj na forumu nas je kar nekaj, ki imamo nekaj pojma o psih, si želimo škota, ampak za nas ga ni več, vsaj ne v bližnji okolici, ker je pasma preveč razstavno naravnana, razstave pa drugega kot šov, že dolgo niso več.

Jaz bi škota takoj spet vzela, ker me pač privlačijo te surle in v glavnem vse, ampak smootha, nikoli več dolgodlakca, ne pod takšnimi pogoji kot se jih vzreja sedaj, v bistvu brez pogojev  ::) .  In bi delala z njim, nisem nekako visoko tekmovalno usmerjena, ampak ravno toliko da se razvijava skupaj s psom in tekmovanja te prisilijo, da pač daš nekaj več od sebe kot bi sicer. Imam pač to smolo, da me ne privlačijo tipično delovne pasme.  

Tudi midva z Jayem si na agility tekmovanjih delava sramoto, ni konkurenčen, niti približno, pa mogoče bi nekdo lahko rekel, da je to antireklama za pasmo, ampak meni pa se zdi, da je to reklama, da še s kom drugim kot borderjem lahko nekaj narediš in da važno je sodelovati, ne zmagati (najin tolažilni moto :)) :D  Veliko je tudi krivde v meni, ker ga nisem znala od začetka pravilno usmerjati, ker nisem imela pojma koliko travm je imel, da sem ga dobila v odrasli dobi itd, ampak on je zame najboljši že samo s tem, ko ga vidim kako z veseljem dela, da je bil ustvarjen za hitrost, delo, vzdržljivost, tečt ure in ure in sodelovat z mano in z vsakim letom je ta vez močnejša in je večje veselje delat z njim. DA niti ne govorim, kako se skozi to povečuje vez med skrbnikom-psom.  ;)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5830 : 02 Februar 2010, 11:49:00
No potem Jay tisto nekaj ovčarskega tudi še ima ;) In jaz tudi mislim, da si na tekmah ne moreš naredit sramote. Že to, da si psa pripravil na tekmovanje je velik uspeh. Na tekmi je pa potem konkurenca, malo odvisno tudi od sreče,... in slabši rezultati ne pomenijo, da je pes zanič.

Glede vzreje sem pa še vedno mnenja, da je bolje malo počakat, da psička psihično dozori in se dokončno razvije.

Ja škoda, da ni več klasičnih škotov.. potem pa vsi tisti, ki so za klasičnega presedlat na smoothe :P

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5831 : 02 Februar 2010, 11:50:46
Ni čisto tako, za Glory nisi imela lastnikov. Sem ti jaz poslala in je to tudi prav, ker ima zelo dober dom.
Je pa res, da si druge zelo hitro prodala. Ti si izredno talentirana za to, saj sama veš kako si Dreamyja prodala
gospe, ki je želela ameriški tip ter psico in si se smejala da veš vse prodat. Dreamyju nič slabega ni, ker ima tam
koliko se vidi dobro življenje- nisem nasprotno hotela povedat, ne da boš to razumela. To je tvoja sreča, da si
talentirana za to in veš navdušit ljudi.
To pa ne vedo vsi, nimajo vsi talent vse prodat. Tebi bi še smootha uspelo prodat...kolikor bi imela interes.

Ljudje smo različni...


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5832 : 02 Februar 2010, 11:54:46
Maša če vzrejni pravilnik dovoljuje :

14. člen

Pse se v vzreji lahko uporabi od starosti dalje:
•  PES od 15 mesecev dalje
•  PSICA od starosti 18 mesecev dalje

sklepam, da more biti to v redu..ali ti meniš, da je vzrejni pravilnik napačno zasnovan...

Lahko ti povem in lahko Blue Pearl priča ... kakšna je bila Moon pri svoji 1 gonitvni pri 8 mesecih... cele ure je ležala ob boksu, kjer je bil zaprt samec... na silo smo jo mogli zvleči ven... da se je malo igrala z ostalimi psi... takoj ko je lahko je pobegnila nazaj...  in kaj naj bi to pomenilo... v naravi bi se brez dvoma sparila...

in če gledamo n.p. Sky... meni deluje dovolj "surlasta z manj dlake"... tudi mama Layla je "surlasta z manj dlake"..torej tukaj sem "sfalila" z moje vizijo vzreje  ;) ...

Alma kar se pa tiče Smooth v. Rough... tudi rough "surlast z manj dlake" ni nadomestek smootha... zame ko vidim smootha, ne vidim kratkodlakega škotskega ovčarja, temveč eno gazelo ali srnico... kot da te dve pasmi na bi bili toko blizu... in sem prepričana ko ljudje vidijo smootha na cest ne rečejo.... o kratkodlaka Lassie... ali se motim ? GG  

    


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5833 : 02 Februar 2010, 11:58:52
Nikec je fantastičen-evo s tako bučo, toliko dlake takšnega psa iščem po izgledu! Barva mi je čisto vseena, važno da ma "drive", da ma nagon, da dela z zanosom, sposoben uganjati živino, pa da sta oba starša PRA in CEA DNK testirana-da vsaj affected psa ne dobim...Ampak to je tako težko najti!!! Najbrž bom res kar smootha pobasala, ampak po končanem 4. letniku. :)

Jaz mislim, da je naloga vzreditelja slediti standardu in spravit na svet kvalitetne, zdrave, tipične pse, ki bodo sposobni zgnat živino.

Kolke, komolce je fajn slikat pri 24 mesecih-takrat se pokaže relano stanje, ne pa pri 15 ali 16, ko se še razvija. Menim da bi pri pravilniku morali prestaviti spodnjo mejo na 24 mesecev.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5834 : 02 Februar 2010, 12:22:55
Ja ta pravilnik je malo tako, bolje mižat ko ga bereš :D ne vem no, včasih moraš bolj po lastni presoji naredit
Ko se ravno o tem pogovarjamo... sem iskala v tujini avstralko sem rekla primarno za pašo, primerno za družino,...pa tako naprej saj veste kako predstaviš svoje želje in kakšnega psa iščeš. V glavnem kar hočem povedat je to, da sem rekla da bi rada imela z njo tudi mladiče mogoče, če bo vse v redu. In to tako težko dajo, v bistvu vsi dajo v pogodbo, da jih ima lahko šele po drugem letu, nikakor ne vsako leto in največ trikrat v življenju. Jaz itak ne bi delala drugače, zato mi ni problem, ampak povem tole, da se vidi kako večina vzrediteljev razmišlja.

No čara ''drive''-potem ti veš o čem sem prej pisala :)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5835 : 02 Februar 2010, 12:25:35
Alma... Res je Glory nisem mogla prodati, ker sem naredila veliko napako...takoj sem prodala mladiče tistemu, ki je prvi klical in zaaral mladička..in Glory so mi prinesli nazaj čez 3 dni, ker je stari škot ki so ga imeli doma bil tako ljubosumen da je lastnico ugriznil  :'(  drugače bi Glory bila sedaj na Švedskem pri eni vzrediteljici ... namesto nje so kupili Silver Dream psičko  ;) ..

Te napake ne bon naredila več... prodati prvemu, ki izgleda pravi ljubitelji... moraš najti pravega in super je če lahko izbiraš...

In to je bilo 15 mesecev nazaj..sedaj je veliko forumov za škote zlasti tujih... in FB in tam lahko prodaš kar želiš... ::)

In še to..jaz lahko prodam samo nekaj v kar resno verjamem, in vem, da bodo novi lastniki zadovolji, ker bodo kupili to kar želijo... Zelo težko mi je bilo prodajati mladiče "Nad Mlini" ker ni bila moja vzreja! Poleg tega večino teh ki kliče za škota hoče družinskega, crkljivega psa... Sana kot tvoja Foxy...   po navadi ljubitelji škotov niso eni hiperaktivci.. te kupujejo broderje ali aussije  :P ... moče ste to samo teh 5 na pesjanerju  :P GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5836 : 02 Februar 2010, 12:40:01

Alma kar se pa tiče Smooth v. Rough... tudi rough "surlast z manj dlake" ni nadomestek smootha... zame ko vidim smootha, ne vidim kratkodlakega škotskega ovčarja, temveč eno gazelo ali srnico... kot da te dve pasmi na bi bili toko blizu... in sem prepričana ko ljudje vidijo smootha na cest ne rečejo.... o kratkodlaka Lassie... ali se motim ? GG  

Ne rečejo zato ker ne poznajo. V Budimpešti na letališču dokler sve čakali na letalo je kar nekaj fincev prepoznalo pasmo in vsi tako navdušeni...
oooo, to pa je smooth collie!! vse jih jih je zanimalo in ful so bili navdušeni, ko sem rekla da gre na poročno potovanje  :D

bo se to spremenilo, če se bo dovolj psov...jah, jaz sama tudi ne morem naredit revolucije...
GG pod dlako rougha se mora, naj bi skrivala ta gazela! če bi pobrili rougha bi morali najt isto zgradbo kot pri smoothu...
sam, da dlaka marsikaj skrije in je kar nekaj vzrediteljev nehalo na to pazit oz pazijo dosti manj...
če pa ni zgradba pravilna pa tudi ne more imeti "drive" ker telesno ni sposoben za tako gibanje ... osnova je vedno telo,
značaj in zdravlje- brez tega ne more imet drive-a...lepe očke, pravilna ušesa, dlaka, itd. so bolj finese...

no, čara ga boš morala potem verjetno iskat v tujini...na sramoto, ko sedaj je pa nikogar od slovencev ne zanima...
saj to je vedno tako, ko imaš nobenga ne zanima, ko ni oz obupaš pa bi radi


Nikec

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Nik in Griff
Odgovori #5837 : 02 Februar 2010, 13:03:31
Nikec...potem že cca 5-10 com po dolžini gor ali dol tudi ni noben problem ali?

Zakaj je problem, ne razumem? Zakaj se ljudje, ki nočejo imet medvedjo dlako, ampak
skoraj minimum ne odločijo za smootha? Še profitirajo na drugih točkah, značaj, aktivnost, zdravlje, itd.
Dajte mi povedat, da bom vedela v čem je vzrok in poskušala kaj spremenit...bom vedela
kako nastopit pri reklami, trenutno nimam prave metode kako približat pasmo.


 :). Nikoli ne reci nikoli.  :)





GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5838 : 02 Februar 2010, 13:13:11
Alma saj predsednica našega SKBOP vzreja klasične škote... obe njeni psiški so iz Skandinavije... torej tudi v Sloveniji ni problem dobiti pravega škota... in je pred kratkim imela tudi leglo  :) GG 


Nikec

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Nik in Griff
Odgovori #5839 : 02 Februar 2010, 13:18:11
Nikec je fantastičen-evo s tako bučo, toliko dlake takšnega psa iščem po izgledu! Barva mi je čisto vseena, važno da ma "drive", da ma nagon, da dela z zanosom, sposoben uganjati živino, pa da sta oba starša PRA in CEA DNK testirana-da vsaj affected psa ne dobim...Ampak to je tako težko najti!!! Najbrž bom res kar smootha pobasala, ampak po končanem 4. letniku. :)

Jaz mislim, da je naloga vzreditelja slediti standardu in spravit na svet kvalitetne, zdrave, tipične pse, ki bodo sposobni zgnat živino.

Kolke, komolce je fajn slikat pri 24 mesecih-takrat se pokaže relano stanje, ne pa pri 15 ali 16, ko se še razvija. Menim da bi pri pravilniku morali prestaviti spodnjo mejo na 24 mesecev.

Res je!  :P. DolgonosNIK  ;D.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5840 : 02 Februar 2010, 14:23:13
Alma ne obupat ;) Psi so iz fajne kombinacije, ni vrag, da ne bojo našli aktivne skrbnike. Bi vzela tega Arnija-ampak jaz hočem mladička 100% sama vzgajat in to v tem trenutku ne bi bilo možno. Pa še Bino imam toliko za naučit. Čez čas se ti pa pridružim pri reklamiranju smoothov. Morebiti nahecam še mamo za smootha eko, pa imaš pri novem leglu (če bo čez dve + leti) dvoje lastnikov garantiranih.
Zato si tudi ne upam niti pogledat mladičkov, ker bi bila prevelika skušnjava, travma in solze z moje strani...Pri mladičkih mi razum čisto preveč odpove.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #5841 : 02 Februar 2010, 15:39:17
Ena fotka mojih dveh ''zaljubljencev''

pa še ena Kalina


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5842 : 02 Februar 2010, 15:57:21
Jaz mislim, da je naloga vzreditelja slediti standardu in spravit na svet kvalitetne, zdrave, tipične pse, ki bodo sposobni zgnat živino.

Samo btw opomba, skotski ovcarji niso bili namenjeni zivini, ampak razstavljanju. V zacetku 19. stoletja so ovcarske pse zaceli selekcionirat za razstave  in krizali z borzojem in dobili skotske ovcarje, medtem ko so kmetje za paso se vedno uporabljali pse, ki so potem postali borderski ovcarji...

http://en.wikipedia.org/wiki/Scotch_collie#Origin

S tem seveda nocem rec, da podpiram pretirano odlakane lene predstavnike katerekoli pasme ::)

battito animale


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5843 : 02 Februar 2010, 18:20:19
no, čara...jaz imam sedaj leglo, moji mladiči rabijo sedaj dobre lastnike in ne čez 2 ali 3 leta...
kdo ve kaj bo čez nekaj časa, koliko sedaj razmišljam nič ne bo ... ker takih "garantiranih" lastnikov
je vedno tedaj kadar nimaš legla cel kup, le koliko se je takih vrtelo okoli nas na vsaki razstavi,
trenutno imajo vsi neke fajn izgovore...na živce mi že gre poslušat to, jaaaa, saj nekdaj, ful bi
imeli samo trenutno ne moremo  :-X

seveda bom dalje reklamo delala za pasmo, še vedno bom razstavljala in imela smoothe a leglo,
to je druga pesem ... trenutno razmišljam, da je to prvo in zadnje...ne moreš ti vse mladiče
prodat v tujino, neglede na to kakšno kombinacijo delaš...mora se nekaj zgodit
v slo in sosednjih državah, da imaš pogoje za vzrejo...jaz nočem trepetat, razmišljat o tem če sem
v vredu roke dala psa nadaljnih xy let, ki jih bo živel, potem raje ne bom vzrejala ...tako enostavno je
to, jaz sem namreč odgovorna za to kako bo on živel, delno sem...saj jaz odločam komu ga dam...
vem to je čudno razmišljanje, večina vzrediteljev gleda na to bolj folozofsko- češ ne moreš vsega
preprečit, no...poskusiš lahko


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5844 : 02 Februar 2010, 19:50:48
Alma pomoje je s prvim leglom nepoznane pasme najtežje. Ko bodo tvoji mladiči delali reklamo tebi v slo. bo z naslednji leglom lažje (če se boš odločila seveda). Mogoče bo kakšen aktiven v agility-u, pa na razstavah, itd. in ga bodo ljudje tam videli in se mogoče tudi lažje odločili za smootha. Več kot jih vidijo in večkrat ko ga vidijo, lažje jim priraste k srcu. Verjamem pa da je težko, ker vse vložiš v svoje mladiče in si želiš, da bi vsi šli k najboljšim lastnikom potem pa teh lastnikov ni in ni, prvemu ki pride mimo ga pa ne daš.
Tudi jaz če bi se odločala za škota mi je definitivno lepša kratkodlaka gazela kot kup natupirane dlake :P




sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5845 : 02 Februar 2010, 20:05:23
Primarno so bili sigurno namenjeni paši-kot ovčarski psi. Pasli so ovce s črnimi glavami v škotskem gorovju, zato tudi ime collie (coal-premog-oglje). So bili pa seveda drugačni od današnjih (manjši, lažji), to ne pomeni, da so bili namenjeni za razstave. Noben pes ni bil primarno namenjen razstavljanju. Takrat razstav še poznali niso, potrebovali pa so pomočnike. Nekatere za lov, druge za pašo, kot spremljevalce kočij, ali ''samo'' zato da so jim greli noge ponoči... Tako si jaz razlagam stvari, mogoče tudi narobe... :) Ampak kot razlagajo, da so jih začeli razstavljati ko so vmes mešali hrta, tisto je bilo mnogo kasneje, najprej so zagotovo pasli in bili v pomoč ovčarjem. Predniki škotskega ovčarja so bili namenjeni paši, kaj se je dogajalo kasneje je pa druga zgodba in se še dogaja, ves čas... in pri vsaki pasmi je tako. Mnogi novofundlandci na primer so danes tudi samo družabniki, včasih pa so pomagali ribičem. Ampak ker so kasneje postali družabniki ne rečemo, da je bila pasma prvotno namenjena temu. Gleda se na to kaj so počeli njihovi predniki in prav je, da te značilnosti ohranjamo. Drugače bodo čez sto let vsi psi namenjeni razstavljanju, ker se bo enostavno tako razlagalo in pozabilo kaj vse so zmogli njihovi predniki.


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5846 : 02 Februar 2010, 20:40:12
Sana..koliko ljudi rabi psa za pašnjo ovac...od mojih ali delno mojih je samo Lily ovčarka... in baje zelo dobra..to pravi njen lastnik... torej če bi vzrejali ovčarkse škota kaj bi z njim.. vsi hočejo družinske spremljevalce, ki se radi cratjo . .. procentualno jih tudi zelo malo razstavja... večinoma poskusijo 1-2 razstavi in ko ni uspeha odnehajo... razstavoholikov je zelo malo  ;) ...

Moji niso salonski psi... so psi, ki živijo 100% v naravi, večino časa preživijo pri konjih na ranču. imajo vedno žaganje in seno v kožuhu  :-[ .... kavča sploh ne poznajo, ker gredo zelo poredko v hišio...edina je Layla ampak še to v prejšnjem življenu... so pa živahni, prijazni, cartljivi, neproblematični, naspovprečno inteligentni . ..idealni psi za družine in otroke... in točno to želim v tej pasmi... zame idealna pasma... "Once a collie, always a collie"  :P GG


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5847 : 02 Februar 2010, 20:45:42
Ja zdaj so pričakovanja drugačna, življenjski stil je drug... sem rekla, da so bili primarno namenjeni paši, potem se je spreminjalo.

Jaz sem pa za to, da pes prebiva v hiši s svojo družino in je poleg tega tudi aktiven zunaj.


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5848 : 02 Februar 2010, 20:58:16
To je stvar odločitve! Zame pes, zlasti z dolgo, bujno dlako ni za življenje v hiši...moji pridejo samo pozdravit ampak so najraje zunaj... in vsi skupaj, ker psi so najbolj srečni v krdelu..človek ne bo nikoli nadomestil povezave, ki obstaja med njimi... saj so ista vrsta...mi smo neka druga... GG


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5849 : 02 Februar 2010, 21:37:31
V neki drugi temi se pravkar odvija debata o dejanju psov, ki so bili tudi zelo srečni v svojem pasjem krdelu ...

PS: Ukvarjajte se s svojimi psi, vzgajajte jih, šolajte jih in ne trosite bučnic o tem, kako so najsrečnejši v pasji družbi! Pes je danes človekov spremljevalec, ne pasji!