Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325598

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5850 : 02 Februar 2010, 22:27:42
Točno tako! Vodja krdela naj bo človek, ki ga psi spoštujejo in se on z njimi ukvarja, jih zaposli.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5851 : 02 Februar 2010, 22:59:41
Primarno so bili sigurno namenjeni paši-kot ovčarski psi. Pasli so ovce s črnimi glavami v škotskem gorovju, zato tudi ime collie (coal-premog-oglje). So bili pa seveda drugačni od današnjih (manjši, lažji), to ne pomeni, da so bili namenjeni za razstave. Noben pes ni bil primarno namenjen razstavljanju. Takrat razstav še poznali niso, potrebovali pa so pomočnike. Nekatere za lov, druge za pašo, kot spremljevalce kočij, ali ''samo'' zato da so jim greli noge ponoči...

Ja, ta pasma se je potem razdelila na dva tipa psov - tisti, ki so ostali na kmetijah in pasli so danasnji borderji, tisti ki so postali show psi so pa skoti... :) v 19. stoletju. sej vse pise tam na linku, ki sem ga pripela :)

battito animale


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5852 : 03 Februar 2010, 05:47:29
Lilit...prav imaš..in rough collie je družinski pes ...ne več pastirski pes  ;) ..

res je človek naj bo šef kardela, alfa samica..al kar koli že ...ampak pes ostane pes in ne bo nikoli človek ... in ko gledaš navezanost kardela ... je to nekaj neverjetnega..

čara..ti jih moraš zaposliti, ker jim je dolgčas...če imajo pasje prijatelje jim nikoli ni... in so tako najbolj srečni, ker jih je narava ustvarila, da so skupaj v krdelu..človek jih je samo ukradel iz njihovega sveta in se hoče prepričati, da je glavni...

si ti prepričana, da tvoj pes uživa v tvojih trikcih in ostalih nalog? ti si se prepričala v to, ozimora ker on ne pozna nič drugega... Morda pa bi bil bolj srečen se loviti s sovrstniki v naravi ne izvajati slalom med tvojimi nogami  :) GG


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5853 : 03 Februar 2010, 09:25:42
Vsak izgovor prav pride človeku za to, da se mu ni treba ukvarjat z lastnimi psi...  ::)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5854 : 03 Februar 2010, 09:43:00
Ena stvar je ukvarjati (ki lahko pomeni samo družiti, se sprehajati, božati, česati, teči ob konju ), druga je pa jim prati možgani, jih počlovečiti in jih uporabljati za namen za katere jih narava ni ustvarila...  ::)
Prvotni škotski ovčar je bil pes, ki ni varoval čredo temveč, je bil samo od človeku in bil je njegova podaljšana roka, da je spravil ovce na kup ali jih usmerjal... in to dan danes škotski ovčar najraje dela... najraje je spremljevalec, ob človeku, ko ta opravlja svoja opravila...tole piše v opisu uporabnosti za škota "do other useful things around farms."  ;) GG

 


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5855 : 03 Februar 2010, 09:47:09
si ti prepričana, da tvoj pes uživa v tvojih trikcih in ostalih nalog? ti si se prepričala v to, ozimora ker on ne pozna nič drugega... Morda pa bi bil bolj srečen se loviti s sovrstniki v naravi ne izvajati slalom med tvojimi nogami  :) GG
Jaz sem prepričana v prvo. Ker moji psi  tudi živijo v kredelu in se v naravi lovijo med sabo in v stanovanju igrajo med sabo- ampak samo do trenutka, ko zaslutijo, da bi bila jaz ali kdo drug iz družine pripravljen jim naklonit kakšno povelje. Potem jih ne zanima prav nič več drugega in so pripravljeni svojega najlubšega pasjega prijatelja/ico tudi oklat v borbi za privilegij kdo prvi dela.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5856 : 03 Februar 2010, 09:49:43
Že ta izrazoslovje se mi zdi izjemno  ???
Citiraj
naklonit kakšno povelje
! Uživajte naprej  ;) GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5857 : 03 Februar 2010, 09:55:21
Že ta izrazoslovje se mi zdi izjemno  ???  ! Uživajte naprej  ;) GG

Saj poskušamo- kolikor mi čas (in lenoba) dopušča čim več.
S tem, da se lovijo med sabo si samo lajšam slabo vest za premalo dela. In pozimi je žal tega časa kar obilo  :-[.

Izrazoslovje pa poskuša na čimkrajši način opisati njihov pogled na stvar  8).
Dejansko je bolj pravilno  izrazoslovje uporabnice, ki bila na tem forumu  Maja 72 in na svojih blogih namesto "povelje" uporablja besedo "namig", ampak če uporabim to besedo ne bo nikomur jasno očem govorim  :D  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #5858 : 03 Februar 2010, 09:57:00
Jaz sem prepričana v prvo. Ker moji psi  tudi živijo v kredelu in se v naravi lovijo med sabo in v stanovanju igrajo med sabo- ampak samo do trenutka, ko zaslutijo, da bi bila jaz ali kdo drug iz družine pripravljen jim naklonit kakšno povelje. Potem jih ne zanima prav nič več drugega in so pripravljeni svojega najlubšega pasjega prijatelja/ico tudi oklat v borbi za privilegij kdo prvi dela.

Sem ravno pisala, pa videla da je odgovor že spisan  ;)
Obnašanje naših je identično   :D



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5859 : 03 Februar 2010, 09:58:41
Meni pa se zdi izjemno to, da tako opevani, čudoviti in popolni psi kljub temu, da se občasno pojavijo na kakšni razstavi nimajo dokončanega niti enega šampionata. Mogoče zato, ker so tako nesocializirani, da se na razstavah sesujejo, kljub svojemu čudovitemu karakterju in izjemni sreči, ki so jo deležni vsak dan?

Bom rekla po domače - farbajte se še naprej, če se hočete, drugih pa ne boste mogli dolgo. In upam, da se enkrat ne boste ujeli v lastno zanko pomanjkljive socializacije in nezadostnega znanja o psih. Psi niso samo za okras na vrtu!

lp



Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #5860 : 03 Februar 2010, 10:04:42
In narava je ustvarila konje za to, da jim mi vtaknemo okovje v gobec, jim skočimo na hrbet in šofiramo levo desno  >:D.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5861 : 03 Februar 2010, 10:05:13
zdi se mi da je tudi veliko odvisno od pasme... na primer borderji, aussiji in druge bolj aktivne pasme potrebujejo poleg norenja s svojimi vrstniki še kaj več, delo, zaposlite .. ker so to pač takšne pasme in tudi ljudje ki jih izberejo želijo takšen značaj in temperament... imam vedno v glavi sliko borderja pri veterinarju... ko je lastnica govorila z receptorko je on 5 minut skakal v zrak in cvilil... vsi ostli..bilo je tam 10 psov so mirno sedeli ali ležali ob lastniku... to mi pravi isto ena znanka ki ma aussija... ko se pogovarja z neko osebo mora psu stalno metati žogo, ker ne more biti 5 minut pri miru... škoti niso taki, oziroma nimajo takšen hiperaktiven značaj... in zato so namenjeni lastnikom, ki ne želijo hiperaktivcev... Jaz imam v svoji glai sliko pastirja in škota ki mu sedi ob nogi in ga gleda (nič ne teži)..ko se on premakne, ga sledi in čaka... ni živčen, ni nestrpen..samo čaka če bo lastnik od njega kaj zahteval... če pa ne bo... je pa tudi v redu  ;D GG


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5862 : 03 Februar 2010, 10:08:26
Kaorkoli o ostalih rečeh ampak to o pranju možganov ima GG popolnoma prav.Nekateri so totalno fanatični v svojih zahtevah in bog ne daj, če pes temu ne sledi, ker seveda za to ni bil selekcioniran, so ga  sposobni tudi sesuti.

Sicer je pa  obnašanje naših tudi tako, kot opisuje deteljica  ali alenkab.

in kalsang - ne vem, kdo se skriva za tem nickom - ampak to še ne pomeni, da ste lahko žaljivi v svojih postih.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5863 : 03 Februar 2010, 10:19:55
bambi..se strinjam s tabo.. konj je najbolj srečen na paši v čredi  ;D...

kalsang..razstave so nujno zlo, da ljudje vidijo tvoje pse... zlasti če vzrejaš je to neizbežno...drugače škot ni za razstave in tudi tam ne boš videl njegove najlepše lasntosti, njegovo gibanje..to lahko vidiš samo v naravi... poleg tega so razstave napačen kraj kjer bi videl prave predstavnike pasme... ker razstvni psi so na žalost samo lepe natrenirane manekenke... razstavljajo pa večino vzreditelji, ki imajo ogromno psov in jim ne omogočajo dovolj gibanja, da bi se optimalno razvili... zlasti ko so mladi...

jaz sploh nisem fan razstav... tisto nujno zlo  ;)

drugače pa naj bi bil namen vzreje izboljšati psamo..kar pomeni tudi izboljšati karakter, temperament, ki je za moje pojme pri škotih največji problem poleg CEA, MDR-1 ali pa "izumrtje" klasičnega škota, oziroma Lassie   ;) GG


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #5864 : 03 Februar 2010, 10:28:40

In še enkrat glede živahnosti... :) mislim, da je še vedno večina škotov živahnih, samo nimajo tistega zagona pa sploh ne znam povedat kaj imam v mislih ::) Ni to, da na primer Foxy ne bi zmogla hoditi daleč v hribe, ker zmore, zdaj zmore že tudi spremljati turne smučarje, tekače,... rada prinaša. Ampak nekaj drugega pogrešam pri škotih, nekaj kar sem res videla pri ''smootih'', ali na primer vidiš pri aussiejih, borderjih, belgijcih, pri večini ovčarjev skratka. Tisto kar so imeli ovčarji in imajo nekateri še danes. Mogoče me je kdo razumel ??? :) Manjka jim tisti ''drive'', močna volja po ''akciji'', po stalnem nadzorovanju, ko je v bistvu ves čas v pripravljenosti tudi ko spi. Stalno govorimo kako so živahni, kako se igrajo pa norijo-torej so še vedno živahni ja, nekaj bistvenega so pa izgubili. Saj so tudi če dam primer, bernci živahni pa je to spet drugačna živahnost kot jo imajo ovčarji. Moram poudarit, ne vsi in verjamem, da Sky tisto nekaj še ima :)


sana jaz nisem govorila o tem samo da mi naya žogico nosi. ;) Vem pa kaj misliš, ker taki tip sta bli moji dve prejšni Lady in Lia. Sta bli skoz za igro ampak nista meli te eksplozivnosti. Naya pa ves čas na sprehodu teka okoli nas, naprej nazaj.  Zelo redko da bi hodila ob nogi mirno. Ker ona mora met skoz vse pod nadzorom. :) No mogoče boš pa mogla Nayo spoznat da mi boš lahko povedala če je to tisto ;) Ampak če si za Sky rekla, da ma nekaj tega, potem ima Naya to tudi 100% , zato pa sta taki frendici ;)

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5865 : 03 Februar 2010, 10:29:22
GG a mi lahko prosim razložiš kako doživiš škotov karakter, ki je po tvojih besedah najboljši med vsemi pasmami, če pa se psi zabavajo med sabo in si ti samo tisti člen, ki jim 2x dnevno da hrano??

Seveda uživajo v krdelu ampak saj drugega tudi ne poznajo a ne :P Ti pa tudi ne veš kako zelo bi oni uživali v sodelovanju s človekom - za kar so bili ubistvu ustvarjeni :P



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5866 : 03 Februar 2010, 10:39:13
ninci..nikoli nisem rekla
Citiraj
ki je po tvojih besedah najboljši med vsemi pasmami
...

to sem rekla samo zase...ZAME so najboljša in edina pasma... vsak posameznik pa ima svoja pričakovanja...saj imaš miljon strani napisanih o tem kakšna je primerna pasma zate  ;) ...

tudi izrazoslovje
Citiraj
za kar so bili ubistvu ustvarjeni
me moti... ali je človek bog, da ja ustvaril psa... pes je obstjal, konj tudi... človek ga je samo udomačil, da mu je pomagal preživeti... in to da dela slalom med nogami ali se dela mrtvega .. ne vem če spada v to kategorijo...

moj hobi so konji in imamo ranch, šolo jahanja, hipoterapijo, konjeniške tabore... iskala sem pasmo, ki bi lahko sodelovala pri teh dejavosti in sem jo našla... to je brez dvoma škot..  ;D GG 


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5867 : 03 Februar 2010, 10:43:08
Verjamem, da je Naya tudi taka. Se pa lahko enkrat dobimo, da bo še malo Foxy v pogon spravila ;)

Lilit, sem tudi jaz govorila o tem, da so izhajali iz prednikov, ki so bili ovčarji, to ni dvoma. Kako so se kasneje delili in kakšne pasme so nastajale iz teh psov je pa druga stvar :)

Jaz imam tudi že dolgo več psov-dva, vmes smo imeli tri (ko smo nekaj časa živeli skupaj s sestrično). Imam enake izkušnje...takoj ko začutijo, da so boš z njimi ukvarjal pozabijo na to kako se imajo radi :) Saj se to vidi tudi na teh skupnih sprehodih, na primer. Ko pride več psov skupaj pa se igrajo dokler ne pokažeš kakšne igrače, potem pa pozabijo drug na drugega. Se pa strinjam, da je nekje meja in preveč zahtevat od psa tudi ni dobro. Vse v nekih zdravih mejah, da gre še za zabavo in druženje, sodelovanje in da se še oba dobro počutita (pes in skrbnik).

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5868 : 03 Februar 2010, 10:44:46
Ne govorim o stvaritvi psa ampak o razvoju pasme. To pa menda veš, da so bile različne pasme s pomočjo človeške selekcije ustvarjene za različne naloge ::)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5869 : 03 Februar 2010, 10:46:41
GG, pes ni nikoli obstajal ločeno od človeka. Kot živalska vrsta je nastal iz kanidov, ki so se udomačili, ko so se začeli zadrževati ob prvih stalnih človeških naselbinah in se prehranjevati s človeškimi odpadki. Psa v naravi ni. Obstaja samo s človekom in prav sodelovanje s človekom ga je ustvarilo takšnega kot je.

Glede moje žaljivosti - ne vidim nobenega svojega posta, v katerem sem žaljiva.

lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5870 : 03 Februar 2010, 10:51:17
ninci res je in današnji škot je bil selekcioniran, da je "družinski" pes in s to selekcijo so "ukrotili" ali "uničili" njegov pašni nagon in nagon na sploh... tako, da je postal samo prijetl spremljevalec in pač to nekateri iščejo...

Človek je udomačil psa in druge živali, da mu so mu pomagale preživeti, da so mu olajšale delo... ne da delajo neke trikce in se vrtijo okoli nekih ovir  ;D GG


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #5871 : 03 Februar 2010, 12:50:33
sana če ti uspe prit pogledat na razstavo v celje lahko gremo pol na kaki travnik  z Mojco in Sky smo že zmenjene da se malo zdivjajo in sprostijo sploh moja s fobijo pred notranjim prostorom.  ;D

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5872 : 03 Februar 2010, 13:07:49
In narava je ustvarila konje za to, da jim mi vtaknemo okovje v gobec, jim skočimo na hrbet in šofiramo levo desno  >:D.
lahko jim tudi ne vtakneš okovja v gobec in jih jahaš brez sedla ali pa jih sploh ne jahaš- nima veze.

http://www.youtube.com/watch?v=XqVLY8YfbEo  ;)

Lahko pa tudi udobno zate in za konja uporabiš sedlo in žvalo- ki jo mimogrede normalno ujahan in pravilno jahan konj sprejme s tako lahkoto kot pes ovratnico in ga popolnoma nič ne moti  ;). Inkakor ne moreš enačiti ovratnice s tem da eni kreteni cukajo psa iz dolčasa, tudi ne moreš žvale obdolžit za napačno jahanje  8).

bambi..se strinjam s tabo.. konj je najbolj srečen na paši v čredi  ;D...


 Jaz se strinjam predvsem z drugim delom stavka- prvi velja le, dokler je lačen  :P, drugače pa se tudi konji raje igrajo in grejo malo naokoli, kakor čepijo na enem te istem travniku "že dneve in tedne in leta"...
Ampak ,če imaš svojega konja najbi bil ti njegova čreda. In moj konj se je obnašal enako kot psi. Če je bi v čredi je prišel do mene in se pasel ob meni in šel potem za mano od črede stran- ker sem bila pač jaz njegova primarna čreda.
Človek si je za domače/ hišne živali udomačil v prvi fazi  živali, ki imajo človeku podobno socialno strukturo in torej lahko enako strukturo ustvarijo s človekom.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5873 : 03 Februar 2010, 13:18:31
GG psi bi že bili zadovoljni prepuščeni samemu sebi, če pa boljše zabave ne poznajo, ampak hitro pride do težav-ustrahovanja drugih psov, živali in ljudi. Kot v nesrečnem primeru bulmastifov.



http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5874 : 03 Februar 2010, 14:39:59
Vem, da obstaja veliko teorij glede "udomačevanja" psa in ena izmed hipotez, da je človek namensko šel po volčje mladiče in jih udomačil, je precej malo verjetna.
Tako kot je napisala Kalsang, so se psi oziroma njihovi predniki, udomačili sami, ko so bivali v bližini ljudi.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5875 : 03 Februar 2010, 15:20:00
Sana, to vem kaj govoriš, ta zagon ki ga imajo borderji in aussiji...tega škoti res nimajo. Sky je hitra, ampak ko smo bile na frizbi seminarju pa se ni mogla kosit z borderji. Pa to da vedno fuuul z veseljem delajo, to tudi malo manjka škotu...ker so ful trmasti in ko se jim da delat, so fantastični, če pa jih kaj piči, pa te sam gledajo kot da recimo še nikoli niso slišali besede sedi. Ker škoti pač dejansko razmišljajo s svojo glavo in če jim nekaj ne paša delat, zakaj bi? In pol moraš dobit neko mejo med avtoriteto in motivacijo, da jih prepričaš.
Jaz sama bi ful rada vzrejala bolj delovne pse, saj to ni nujno da pomeni, da pol ne morejo biti tudi razstavni...lih neka meja med obojimi, pa je ;D

Ta škot je meni osebno eden naj škotov...fuuul lep, super postava, barva, lih prav dlake in ful energičen. Sicer na tem videu se ne tako vidi, ker je bil tunnel competition, ampak sem videla tudi en drug video na facebook, kjer pa res šiba ful!
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=7uGV_C1vp3M









čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5876 : 03 Februar 2010, 15:56:33
Všečen, zelo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #5877 : 03 Februar 2010, 16:07:28
zdi se mi da je tudi veliko odvisno od pasme... na primer borderji, aussiji in druge bolj aktivne pasme potrebujejo poleg norenja s svojimi vrstniki še kaj več, delo, zaposlite .. ker so to pač takšne pasme in tudi ljudje ki jih izberejo želijo takšen značaj in temperament... imam vedno v glavi sliko borderja pri veterinarju... ko je lastnica govorila z receptorko je on 5 minut skakal v zrak in cvilil... vsi ostli..bilo je tam 10 psov so mirno sedeli ali ležali ob lastniku... to mi pravi isto ena znanka ki ma aussija... ko se pogovarja z neko osebo mora psu stalno metati žogo, ker ne more biti 5 minut pri miru... škoti niso taki, oziroma nimajo takšen hiperaktiven značaj... in zato so namenjeni lastnikom, ki ne želijo hiperaktivcev... Jaz imam v svoji glai sliko pastirja in škota ki mu sedi ob nogi in ga gleda (nič ne teži)..ko se on premakne, ga sledi in čaka... ni živčen, ni nestrpen..samo čaka če bo lastnik od njega kaj zahteval... če pa ne bo... je pa tudi v redu  ;D GG

No, jaz pa nimam v glavi slike borderja ali avstralca itd., ki nonstop izsiljuje ali pa cel dan lovi žogo kot obseden...
Hiperaktiven pes ni tak, ki ti teži do onemoglosti, obenem pa skače pa cvili v tebe! To je samo histeričen pes, ki smo mu to dopustili!
Živčnost in nestrpnost ni vrlina nobene pasme!

Pa tudi nimam v glavi škota, ki bi stal kot vol na mestu in se mu nič ne bi ljubilo...Da se mu komajda ljubi premikati... ::)



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #5878 : 03 Februar 2010, 18:07:03
Jaz sama bi ful rada vzrejala bolj delovne pse, saj to ni nujno da pomeni, da pol ne morejo biti tudi razstavni...lih neka meja med obojimi, pa je ;D
Super.  :)

Všečen, zelo.
Res je.  ;)



Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #5879 : 03 Februar 2010, 19:34:36
Maša če vzrejni pravilnik dovoljuje :

14. člen

Pse se v vzreji lahko uporabi od starosti dalje:
•  PES od 15 mesecev dalje
•  PSICA od starosti 18 mesecev dalje

sklepam, da more biti to v redu..ali ti meniš, da je vzrejni pravilnik napačno zasnovan...

Lahko ti povem in lahko Blue Pearl priča ... kakšna je bila Moon pri svoji 1 gonitvni pri 8 mesecih... cele ure je ležala ob boksu, kjer je bil zaprt samec... na silo smo jo mogli zvleči ven... da se je malo igrala z ostalimi psi... takoj ko je lahko je pobegnila nazaj...  in kaj naj bi to pomenilo... v naravi bi se brez dvoma sparila...


Sicer se nisem vtaknila v pravilnik, temveč v razlog, ki si ga navedla za zgodnjo paritev. Pa naj ti bo.. A je vse, kar je zapisano, sveto ??? Je treba malce več, (predvsem moralnega) razmišljanja noter vključit. In zame psica pri 18 (kaj šele pri 12!!!) mesecih ni nikakor še psihično pripravljena na mladiče, dve leti sta zame skrajna meja.

Če se pa že sklicuješ na naravo - potem pa najbolje, da pariš vsako gonitev, dvakrat letno - vsaj zaslužek ne uide. Psihična (in fizična) izčrpanost sta zanemarljiv faktor, saj se vendar ravnamo po naravnih zakonih, ane?

Nič nima smisla. Smisel nastane.