Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325632

sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5910 : 11 Februar 2010, 11:20:33
Jaz se tudi strinjam, da se pes najbolje počuti ob človeku. Prvega psa smo imeli zunaj, sem bila še otrok takrat pa sem vsak prost trenutek izkoristila za to, da sem bila zunaj pri njem. Kako bi bilo lažje, če bi bil preprosto z nami v hiši. Tako sem pa cele počitnice bila zunaj od jutra do večera, ob slabem vremenu sem bila pa z njim v kleti ::) že takrat sem čutila to močno vez in preprosto sem vedela, da kuža spada k svoji družini, ne na vrt za okras. Kot je rekla resa za to so vrtni palčki pa še kaj takega se da dobiti ;) Zdaj so z nami v hiši in mislim, da je tako za vse najbolje-za človeške in živalske člane :)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5911 : 11 Februar 2010, 19:55:51
Nisem prepričana, da je za zdravje živali življenje v pregretem stanovanju najbolje... če bi bilo to res bi se rodili brez dlake in bi bili ljudje ne psi !GG


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #5912 : 11 Februar 2010, 20:12:10
Ne vem, na koliko segrevate stanovanje, ampak pri nas ni več kot cca 20 stopinj, to se mi ravno ne zdi življensko nevarno za psa.  ::)  če pa bi bilo kaj dosti več, bi pa odprli okna in bi tudi nam, ki nismo kosmati po celem telesu, prijal bolj hladen zrak.  ;D


resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #5913 : 11 Februar 2010, 20:21:58
no, mi imamo celo zimo vrata na balkon odprta, ki je sicer zastekljen in nas včasih kar malo zebe, brrrrr, pa se oblečemo, v stanovanju imamo samo tri radiatorje odprte, na balkonu pa rože ...
nimajo psi dolge dlake samo zaradi mraza, pol bi vsi pomrli poleti  :P, samo dobermani bi preživeli, pa kakšni kitajski goli, ja ti so pa opečeni poleti, če se jih ne pazi

kot najstnica sem si tudi jaz zelo želela ograjen vrt, pa oče ni popustil mojemu okusu, takrat leta davnega je bilo tako mišljenje, da mora bit pes zunaj in da uživa, ko gleda travo kako raste in oblaja vsakega, ki gre mimo in nič hudega, če ga poslušajo vsi sosedje   :'(

zdaj pa za nič na svetu ne bi pustila prijatelja zunaj samega in nikoli ne bi mirno spala, če bi vedela, da je Kala zunaj brez mene  :-\
ja saj potem, če nisi lih penzionist ali brez službe pa res nima pes nič od tebe razen hrane, obveznega česanja in čakanja nate, že noč ima cca 10 ur, pa pozimi, ko je mraz nisi z njim zunaj veliko, ja no, stvar vsakega posebej, vem pa, da vzrediteljica, kjer sem kupila Kalo, v Nemčiji, ni imela nič proti temu, da bo stanovala v bloku, ker je vedela, da tisti, ki sprejme psa tako blizu sebe, ga ne moti vsaka stvar, zaradi katere mora marsikdaj pes od hiše ...
Gospa, ki vzreja šeltije živi na ranču, ima svojih psov cca 10 in vsako leto legla, pa so vsi v hiši - ja, so tudi zunaj, ampak takrat, ko so oni z njimi.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5914 : 12 Februar 2010, 10:30:21
Vzrediteljica moje Lexy ima okvirno 20 psov škote, smoothe, sheltije, bordrje, aussije :_) vsi imajo vstop v hišo... notri se pa najbolj zadržujejo sheltiji... ko smo šli iskat Lexy (zelo topel mesec julij) sva z možem skoraj umrla, zaradi smrada v hiši... psi so lulali povsod... 2 krat so polulali celo mojega moža... tako da sva prosila, če lahko gremo vsi sedeti na vrt... zame to da imaš polno psov po stolih, fotelih, luže potleh in da ne veš kam stopiti ali se usediti... ni točno slika harmonije pes-čovek  ;) ... potrebno je pa razlikovati če imaš samo enega pasjega ljubljenčka.. in res je hudo, da je sam na vrtu... in če jih imaš več... to je že kadelo, ki ima svoje samostojno življenje... poleg življenja z lastnikom... Jaz na primer imam 8 psov.. to sta dejansko 2 krdela, ki ima vsak svojo alfa samico... in imajo svoje samostojno življnje kot krdelo kadar mene ni z njimi GG


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5915 : 12 Februar 2010, 11:22:20
No 20 psov tudi jaz ne bi imela v hiši, edino če bi živela v gradu ;D V bistvu pa itak ne bi imela 20 psov, ne zunaj, ne v hiši, je veliko preveč za moje pojme. Ne vem kako jim lahko dovoli, da kar povsod lulajo. Jaz imam še majhno hčerko, že zato precej pazimo, da redno čistimo, sesamo in se mi ne zdi umazano, niti ne smrdi.
Imamo pa res kar toplo pa psov čisto nič ne moti, nikoli niso hitro ali globoko dihali, se potili... Mike gre še k radiatorju spat. Sem pa opazila, da imajo psi, ki so večinoma v hiši drugačno dlako od tistih, ki so zunaj. Verjetno se tako prilagodi in potem res ne opazi, da je vroče.

A tista vzrediteljica tudi aussieje vzreja, ali ''samo'' škote?

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


MANDY

  • Gost
Odgovori #5916 : 12 Februar 2010, 11:54:37
Marsikdo pozablja, da so psi še vedno samo psi. Pri nas so v hiši in na vrtu kakor komu paše. Ena psička obožuje vrt in če gre v hišo v roku nekaj minut sama odpre vrata in smuk ven. Mlajša lumpa je rada le v kuhinji ko se kuha (v naslednjem življenju bo kuharica) drugače ji je pre vroče čeprav ni nikoli nad 20 stopinj. Prav vidim jo, ko išče hladne kote (ploščice, leži ob vratih) in diha kot avgusta. Vzunaj imata ograjeno dvorišče in svoj pokrit pesjak v katerem spita. Ko je bila zunanja temp. pod -5 spita v hiši a jima ni všeč sta zelo nemirni. Veliko se ukvarjamo z njima a imamo tudi mi svoje delo in ko sta sami se raje zabavata zunaj (preženeta sosedovo mačko, ptiče, ki jedo iz sklede, nalajata mimoidoče) kot pa da bi le ležali v hiši. Spomladi pa se itak  tudi mi preselimo na vrt.  Da bi pa zaradi psa zmrzovali v hiši, no ne vem  :'(.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5917 : 12 Februar 2010, 12:22:42
Mandy imam isti pogled na zadeve kot ti... moji tud hodjo not in pol takoj ven... nekateri n.p. Aisha bi rajš umrla kot da bi šla v hišo ker se od majhnega boji zaprtih prostorov in ploščic... tudi ko je pričakovala mladiče sem jo imela v veži in je tam ležala kot zaboden vol  :D .. drugi pa radi hodijo ven pa notr..ampak so naraje zunaj... layla je bila v prejšnjem življenu salonska dama in od začetka tudi po mokri travi ni hotela hoditi.. sedaj pa pride 5 minut in takoj ven k prijateljem... bi morala zakleniti vrata da ne bi jih odprla in šla ven :_)

Sorry pomota..Lucyna vzreja samo škote, smoothe, sheltije, bordrje  ;D ! GG

http://www.kotora-collies.com/art_about_en.htm


MANDY

  • Gost
Odgovori #5918 : 12 Februar 2010, 12:28:57
Zame bi bilo najbolj idealno, če bi imeli psi svoj prostor (sobo v hiši z minimalnim gretjem) z loputo za ven. Vrata v naše prostore pa bi bila odprta vendar v primerih, ko lumpi veselo kopljejo ali pa so mokri se jim vstop zapre. Samo na žalost so to le želje in sanje  :'( :'(. Bom šla napisat loto listek. :P



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5919 : 12 Februar 2010, 13:07:57
Nisem prepričana, da je za zdravje živali življenje v pregretem stanovanju najbolje... če bi bilo to res bi se rodili brez dlake in bi bili ljudje ne psi !GG

torej od mojih številnih psov so bili : nekateri vse življenje v hiši, nekateri skoraj vse življenje zunaj ( sprimerno opremljeno kočo in streho), nekateri nekaj let ali mesecev zunaj in ostalo v stanovanju. V stanovanju imamo kar precej toplo- precej nad 20 *C.
Rezultat zdravja:
vsi so bili enako= popolnoma zdravi  :P
vsi so bili enako= lepo odlakani  :P
                iz tega sledi:
za fizično zdravje psa ni bistveno ali je nastanjen zunaj ali notri

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5920 : 12 Februar 2010, 13:42:28
jaz sem pa slišala za veliko primerov psov z doglo/dvojno dlako, ki so zaradi gretja v stanovanju dobili kožne bolezni, alergije... kar se pa tiče dlake... n.p. pri mojih mladičih... je bistvena razlike med tistim ki živijo v hiši in tisti, kiživijo zunaj... zunanji imajo bolj sijočo, bujno, zdravo dlako in brez nobenega posebnega negovanja  ;D GG


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5921 : 12 Februar 2010, 13:43:45
Da mora pes ostati pes se pa strinjam. Sem videla na razstavi, da je nekdo prodajal vozičke za pse, to je pa že malo neprimerno...
Je pa tako, da je pes raje tam kjer se navadi-če je večino zunaj verjetno ne bo silil noter, če je navajen bivanja v hiši, bo pa zagotovo raje noter, to me ne bo nihče prepričal v nasprotno. Edino moji psi me še lahko :) Ko pridemo s sprehoda je Mike prvi pri vratih za noter, Foxy včasih sploh noče ven... če so vrata odprta Mike hodi ven in noter, pač zunaj preveri kakšno je ''stanje'', če je treba kje narediti red, ampak vedno se vrne nazaj v hišo. Foxy leži tam kjer ima pregled nad dogajanjem, v bližini ljudi in ne hodi ven. Če bi bila navajena drugače, bi se tudi vedla drugače.
Glede dlake...mislim, da ni slabše kvalitete pri tistih, ki so v stanovanju, samo ni tako bujna in nimajo toliko podlanke-pač moje opažanje.
V zaprtih prostorih je pa vroče psom, ki so drugače vajeni tudi bivanja zunaj in posledično pozimi tudi nižjih temperatur. Ker minus 5 ali plus 20 je pa kar razlika. Ampak če je večinoma na na višji temperaturi in je zunaj na nižjih ves čas v gibanju potem jim ni vroče.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5922 : 12 Februar 2010, 13:56:57
jaz sem pa slišala za veliko primerov psov z doglo/dvojno dlako, ki so zaradi gretja v stanovanju dobili kožne bolezni, alergije... kar se pa tiče dlake... n.p. pri mojih mladičih... je bistvena razlike med tistim ki živijo v hiši in tisti, kiživijo zunaj... zunanji imajo bolj sijočo, bujno, zdravo dlako in brez nobenega posebnega negovanja  ;D GG
aha ampak jaz sem pa slišala tudi za veliko psov, ki so zaradi bivanja zunaj imeli težave s sklepi in gibalnim aparatom veliiko let prej kot bi bilo to pričakovati zaradi starosti, in za take, ki so imeli zaradi bivanja zunaj težave z ledvicami pa z mehurjem, šapami in še marsikako tegobo.
Prav tako vem tudi za kar nekaj psov,ki živijo zunaj pa imajo kljub temu "alergije, težave z dlako in kožne bolezni ", tako bi si ne upala trditi, da do tega pride zaradi bivanja v notranjih prostorih. Verjamem tudi, da  mlaidči prej odlakajo, če živijo zunaj zunaj, kar pa ne pomeni nujno, da je končno odlakanje bistveno drugačno (mogoče je opazna razlika v zimski obleki). Vsekakor jaz psa ne bi imela zunaj (ali notri) samo zato da bi imel več ali manj dlake, pač pa so odločilni drugi kriteriji  :P

P.S
Sicer pa so bili med mojimi psi taki s kratko in dolgo dlako, res pa noben ni bil odlakan do brezobličnosti  ;) .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #5923 : 12 Februar 2010, 14:39:47
Zame bi bilo najbolj idealno, če bi imeli psi svoj prostor (sobo v hiši z minimalnim gretjem) z loputo za ven. Vrata v naše prostore pa bi bila odprta vendar v primerih, ko lumpi veselo kopljejo ali pa so mokri se jim vstop zapre. Samo na žalost so to le želje in sanje  :'( :'(. Bom šla napisat loto listek. :P

Meni se bo ta želja uresničila. Ker bomo letos začeli graditi, nismo pozabili tudi na pse. Imeli bodo svoj prostor-sobo, in ogromnooo vrta. ;D

lp

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5924 : 14 Februar 2010, 12:24:26
Včeraj smo uživali 100 na uro... Sky & Mojca in Ruby sta bile na obisku... tukaj slike by Katie  ;) GG









GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5925 : 14 Februar 2010, 12:30:21
In še poziranje  :P Slike by Katie  :D GG

Dandy




s Sky  ;)



Lexy ki bo 9 mesecev jutri




Moon






Ruby



in Sky





katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5926 : 14 Februar 2010, 13:11:35
Res je bil super dan, obvezno moramo ponovit  :D ;)
Kasneje smo obiskali še malčke pri Lidok's  :-*  :-*







Se vidimo naslednji vikend v Celju!  :)

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5927 : 14 Februar 2010, 13:34:20
katie..super je blo  ;) ..hvala za obisk in za slike..nujno mormo ponovit in še več jih more pridet  ;D GG


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #5928 : 14 Februar 2010, 19:39:50
Katie super fotke, pa po fotkah sodeč so pesjani noro uživali  ;D , pa malčki Lidok's so krasni  :-*

Jaz pa prilagam par fotk Levčka ( foto Diana ), jutri pa bom malega ponovno videla in prečohala  ;D 8)




Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #5929 : 14 Februar 2010, 23:19:52
Super dan je bil včeraj...in tamali Lidoksi so fantastični. Tri punčka gre v en super dom in jo bomo veliko videvali ;D
Še par fotk malih razgrajačev :)



Modrooki Jack




Pogumna in igriva Jazzy


Ana, tudi Levček zelo lepo (in hitro!) raste, super fotke :)


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #5930 : 16 Februar 2010, 09:01:03
Mojca, kot si rekla, Levči zelo hitro raste. Včeraj nisem mogla verjeti, da je v enem mesecu tako zrastel. Mali je že prerasel Kalo  :o Sem pa vsakič znova presenečena nad njim, ima fenomenalen karakter. Se je pa tudi zelo posvetlil, nič več nima črne proge čez hrbet  :)

Še par fotk, sicer so bolj tak tak  ;)

z lastnikoma  ;D








katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5932 : 16 Februar 2010, 21:31:39
Jaaazzy  ;D Super da je mala lepotička dobila tako fajn dom!  :-* Se že veselim novih slikic, pa upam da jo kmalu spet vidim  ;) Kako sta se ujeli z Glory?

Ooo Ana, kaj je zrasel Levči  :o  :-*

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #5933 : 17 Februar 2010, 11:03:29
Danes pa praznuje Val svoj 4.rojstni dan, pa prav na njegov rd je Val tudi postal novopečeni očka ;D :P
Čestitke Val, si pa pravi fant od fare

lp


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #5934 : 17 Februar 2010, 11:13:39
oooo Val vse naj naj, pa čestitke za nove male bibe  :-*


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5935 : 17 Februar 2010, 11:26:02
Sem mislila, da praznuje jutri, ker sta z mojim Mikeom enako stara :-* To je dober letnik :P
Vse najboljše, Val in še veliko lepih trenutkov s svojimi ljudmi :)

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #5936 : 17 Februar 2010, 11:32:52
Vse najboljše Val!  :-* :-* :-*
In seveda čestitke lucky7 za male bibe!  :-* :-* :-*

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #5937 : 17 Februar 2010, 14:23:04
Vse najboljše Valjar!  :-* Si pa dobil prav posebno darilo za rojstni dan, čestitke!  :D  :-*

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5938 : 17 Februar 2010, 15:23:02
Super! Čestitke Valči...  ;D

Kaj več o naraščaju  ;D ...  ;D GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #5939 : 17 Februar 2010, 15:34:51
Tukaj pa eden, ki ga oče ne more zatajiti  ;) GG