Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325679

papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #6120 : 18 Marec 2010, 17:41:01
Papillon (moja bo mela plecno visino okol 25 centi ko odraste  ::)  :D ) ... sem pa na koncu se odlocal med skotom in papillonckom (ce iscete FCI 9 skupina..) sam sem se pol odlocil za papillona (ki je manjsi in zato za zdaj tudi lazji v stanovanju/hisa ga/jo imeti) aja lahko vprasam kje imate vsi vi skote (zuni al notri?) ... bo pa zagotovo kaksen skot se prisel :D


JigSaw

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #6121 : 18 Marec 2010, 18:21:30
Papillon (moja bo mela plecno visino okol 25 centi ko odraste  ::)  :D ) ... sem pa na koncu se odlocal med skotom in papillonckom (ce iscete FCI 9 skupina..) sam sem se pol odlocil za papillona (ki je manjsi in zato za zdaj tudi lazji v stanovanju/hisa ga/jo imeti) aja lahko vprasam kje imate vsi vi skote (zuni al notri?) ... bo pa zagotovo kaksen skot se prisel :D

aha :D. večina so zunej,mamo hišo ini okoli nje je veliko prostora, smo bol na samem, tko da se lahko na veliko zluftata :D. Noč preživijo v pesjaku, proti večeru pa kdaj kako uro ju imamo pa tud v hiši. hehe pol bo tud škot delu družbo, fajn to :)



papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #6122 : 18 Marec 2010, 18:38:21
aha :D. večina so zunej,mamo hišo ini okoli nje je veliko prostora, smo bol na samem, tko da se lahko na veliko zluftata :D. Noč preživijo v pesjaku, proti večeru pa kdaj kako uro ju imamo pa tud v hiši. hehe pol bo tud škot delu družbo, fajn to :)
Hehe ... ja saj zdj tudi mi zivimo v hisi(3 nadstropja....se babica iin dedek) sam potlej vse kar imamo se vgrajenega imamo se za konje pa tko(imamo 3).... bomo se pa zdj selili ne dalcec od tuki mogoce 5 minut tako da bo tut vec prostora in bo lahko kaksen prisel :D ... drugace smo mi iz okolice Smarjeskih Toplic ... sem naredu tut moj opis ze en cas nazaj ampak:http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=9094.new#new


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #6123 : 18 Marec 2010, 18:57:34
Maja,verjetno zaradi gibanja.Kaj takega.Pri samčikah,vse tako lene,ne tečejo lepo.Glih tok,da.  :'(
Aja, zato. Saj res bolj lenobno izgleda... Hvala za pojasnilo, sama si nisem še prav veliko razstav ogledala, pa mi ni bilo čisto jasno, kaj je tako narobe.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only

DewerlyMag

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #6125 : 19 Marec 2010, 12:19:27
Pozdravljeni!

Nisem vedela, kam naj pišem, ker se še lovim z opcijami na forumu.

Zanima me če kdo ve ali bodo v sloveniji letos kaka legla z dolgodlakimi škotski ovčarji?

Sama sem že 9 let lastnica mešančka, katerega mama je dolgodlaka rjava dolgodlaka škotska ovčarka. Značaj ima čisto po njegovi mami. In tudi zelo lepe barve je. Nažalost se selim in ker sta tudi starša pri katerih sem živela, nanga navezana, jim ga bom prepustila. V novem domu pa si želim skrbeti spet za psa. Najbolj me seveda vleče h škotskim ovčarjem.

Lp

Hvala za pomoč!

Martina



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6126 : 19 Marec 2010, 12:25:00
Martina dobrodošla na forumu  :)

Pri Andromi imajo sedaj en mesec stare mladičke http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=9429.0

pa na tem linku je objavljeno še eno leglo, kateri mladički so stari malo več kot dva meseca, tako da niti ne vem če je še kakšen prost  ;) http://www.britanci.com/pasme_collie_legla.htm


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6127 : 19 Marec 2010, 12:27:32
Kratkodlaki škot?? Da se še jaz porinem  :P Lahko poskusim prepričat?   ;D
Zakaj bi moral bit dolgodlaki, če je kratkodlaki na izbiro  :D


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6128 : 19 Marec 2010, 12:30:41
Alma veš da sem hotla za tvoje tud napisat, pa nisem bla čist ziher, ali Martina želi prav dolgodlakega ali bi kratkodlaki tudi prišel v poštev  :D


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6129 : 19 Marec 2010, 12:35:21
Kratkodlake ne poznajo in zato ne želijo...še ne  ;) vsi lastniki mojih so čist hin kaj so to super psi.
Arnijeva lastnica je celo rekla, da ga pokaže v živo, če se kdo zanima  :-* in poved "resnico"- da so zakon  ;D


DewerlyMag

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #6130 : 19 Marec 2010, 12:47:35
Nekako sem navajena na izgled mojega Medoja, ki je moj ljubljenček in bo vedno ostal, kljub temu da se selim na čist drug konec slovenije, bom komaj čakala da ga spet vidim. Ampak mama me je prosila, če jim ga pustim, da bi ona za njega rada skrbela naprej.

In nekako v vleče k dolgodlakim škotskim ovčarjem. Najlepše mi je bilo ko je ob meni ležal s svojo dolgo puhasto dlako in sva oba zaspala en ob drugem. Pa tisti majsni očki ki gledajo z obilice dlake ven. Verjamem da iščeš nekoga ki bo skrbel za kratkodlakega ovčarja, ampak nekako se ne vidim v skrbi s to sorodno pasmo.

Pa še nekaj slik, da bote razumele, zakaj me vleče k dolgodlakemu: ( slike so sicer malo slabše, sam trenutno nimam boljših slik na ključku )





Takoj še ne morem vzeti mladičkov, nisem pričakovala, da bodo odzivi tako hitri, še manj pa da so mladički že kje za dobiti.

Pa dobim tudi rodovnik?



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6131 : 19 Marec 2010, 12:54:21
Martina krasen je tale tvoj Medo  :-* :-*

Ta legla so vsa z rodovnikom  ;)


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #6132 : 19 Marec 2010, 14:59:31
Kako je lep!
Na zadnji je pa najbolj škotu podoben.  :)

Res,čudovit!!  :-* :-*

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6133 : 19 Marec 2010, 16:26:26
jao, še en fetišist na dlako  :D ni dobro izbirat psa po zunanjih atributih  ;)
meni je vedno dlaka bila zadnje na kaj se bila mahnjena...zato sem tudi ostala pri značaju, pasmi ...
škoda, da večina vidi prvič zunanjost in potem vse drugo  :( 
invazijo invazijo bomo naredili  :P ne ne...kot piše v zelo dobrem članku, človek ki želi biti s smoothom
srečen potrebuje srce in razum. Ker je to pri ljudeh bolj neenakomerno dano, porazdeljeno, bodo smoothi ostali še v
nadaljnem tako redka pasma.
 :P da vas malo živcira, zgolj z nameno da mogoče kateri "spregleda", saj sem prepričana da bi marsikdo
v tej krasni pasmi najdel svojo sanjsko pasmo, če bi jo le spoznal.

Mogoče bo pa kdo nekdaj kot jaz, se vdarjal po glavi zakaj ni prej pristal pri njej.  ;)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #6134 : 19 Marec 2010, 17:50:27
Malo za ljubitelje veteranov  :)

A je kdo rekel, da se starega psa ne da nič naučit  8)



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6135 : 19 Marec 2010, 17:52:53
Krasen je  :-* , veterančki so itak nekaj posebnega  ;D


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6136 : 20 Marec 2010, 17:45:12
Yo, cool  8)

Joj, danes sem videla enga tako zanemarjenega škota  :'( mladega, krtače ni še videl to je 100%
ali pa sistem zgornje dlake le navidezno malo poškrabat  :(


Melody

  • Gost
Odgovori #6137 : 20 Marec 2010, 18:31:55
Yo, cool  8)

Joj, danes sem videla enga tako zanemarjenega škota  :'( mladega, krtače ni še videl to je 100%
ali pa sistem zgornje dlake le navidezno malo poškrabat  :(

Alma tudi jaz em videla že kar nekaj neurejenih škotov... k se mi je srce dobesedno paru... bi najraj vzela kartače v roko in začela...
res mi je žalosten videt neurejene škote :-\




papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #6138 : 20 Marec 2010, 18:37:04
ammm...mene pa zanima kok skot zgubla dlake....2x na leto ko jo menjava ali konstantno cez celo leto ??


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #6139 : 20 Marec 2010, 18:54:42
Ja moja Naya se trenutno konkretno misi, smo meli danes dan česanja. Največ težav pa mama z dlako za ušesi.. Ker tam ji ful ne paše če jo češem. Vozli pa se naredijo v treh dneh  :-X




A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


DewerlyMag

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #6140 : 20 Marec 2010, 23:44:50
mene še sam zanima, kaka je razlika glede sposobnosti pašnje med smooth in rough colli? Ker bom pse najverjetneje sabo vzela, ko bom ovce in goved gnala na pašo, saj želim da poznajo domačo žval, in kako pse navadit na to jim najprimernejši način?



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6141 : 21 Marec 2010, 04:59:13
LadyLia... jaz vozle za ušesi kar postrižem s škarjami za efiliranje... se nič ne pozna in psa ne mučim po nepotrebnem  ;)

Vsako leto SKBOP organizira test na pašnjo ovac in tam se malo vidi, kateri psi imajo pašnji nagon!
Za smootha tole piše "V glavnem so ga uporabljali kot priganjaca goveda in ovac na tržnico. Razen dolžine in obilnosti dlake se smooth in rough ne razlikujeta."

v enen postu je kodr napisla tole
Citiraj
Škot se kot čuvaj izkaže predvsem s svojo hitrostjo. Pri tem mislim tako hitrost odziva kot prihod na mesto "nevarnosti". V primerjavi s šarplaninci, kraševci, kavkaškimi ovčarji..., da ne bom preveč našteval skratka pasmami, ki so bolj čuvaji (po kinološki terminologiji naj bi bili to pastirski psi, čeprav seveda ne pasejo) je boljši pri odvračanju lisic, kragulja, krokarjev. Vodljiv in učljiv pa je bistveno bolj, tudi izrazito delovoljen je, tako da mu je delo z vodnikom in čredo v veliko veselje. Potrebno pa je vzeti v zakup, da mu je človeška družba bistveno bolj pomembna kot prej omenjenim pasmam. Tisti, ki ste pogledali na spletno stran. Ja, za mizo sedi v družbi hčerke in bulterierja ta isti škot, ki uspešno opravlja delo na pašniku.

Definitivno si ne želim, da bi naši psi prišli v direkten spopad z volkom ali medvedom. Ne vem kako bi se obnesel pri spopadu vem pa, da se ne umika, ko je v družbi s šarplaninci.

Škot je idealen tako kot čuvaj kot pomočnik pri delu s čredo. Mejni ovčar je dober pri delu s čredo ni pa čuvaj, nasprotno kraševec. Nič ni absolutnega v biologiji tako, da se najdejo posamezniki, ki delajo tudi na drugem področju.

Mi imamo ranch s konji, nekaj ovc, in rac in se škot super odnese... zlasti nekatere linija imajo dober pašnji nagon ..na primer moj Paris in, ker naj bi bilo to dedno... so ta nagon podepovale njegove hčerka Sky, Glory in defininitvno Lily, ki pridno pase koze vska dan blizu Idrije  ;)  GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6142 : 21 Marec 2010, 13:54:48
Piše res to, je pa dejansko tako da v povprečju gledano imajo smoothi močnejši, stabilnejši...
mogoče kadar so pisali standard ni bilo razlik, trenutno pa sigurno da so...pa hitrejši so...
tako v povprečju gledano...
pa dejstvo, da so smoothi gnali na tržnico tudi daje sumit, da so morali bit močnejšega značaja...

so pa taki in taki...eni boljši za eno, drugi za drugo...





papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #6143 : 21 Marec 2010, 14:01:02
Oz. zdaj to vse povzeto: Cisto odvisno od kaksnih linij vzemas.. ali takih ki bol pasejo zivali ali taki ki so po razstavah.... oz. karakter posameznega psa


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6144 : 21 Marec 2010, 14:14:31
po mojem se kar pozna, če pes že kot mlad spozna živali...meni je fanj, da mladiči poznajo recimo
konje...je pa tudi kar riskantno, ker se jih čisto nič ne bojijo...odpremo boks in cela banda pridrvi not,
pa pazimo da ne bi  :D ni vedno super, da so tako cool, ker nikoli ne moreš bit siguren v konja, njegovo
realcijo...posledice so lahko grozne...
tudi v enem samem leglu so razlike, različno pokažejo interes...so eni, ki jih ne moreš ločit od npr. kure,
drugi pa le, če laufa pred njimi...potencial se lahko forsira ali neizkoristi...odvisno...je pa dejansko tako, da
dan danes le redkogdo uporablja pse za te namene...to pa ne pomeni, da niso sposobni...

s sodnikom, ki ocenjuje sposobnosti sem se pogovarjala in mi je dejal, da je njegov pumi začel zares past komaj
pri petem poizkusu, komaj tedaj se je nagon v njem prebudil...sedaj pa je fantastičen...torej, je ta potencial potrebno vedet prebudit, kar pa ne uspe vedno takoj ;) veliko psov dela samo zato, da ustreže lastniku...to je zelo tipično za škote (roughe in smoothe)...prepoznat, da dela zato ker želi ustrečt ali pa, da se je prebudil v njemu nagon je potrebno ugotovit...to je velika navezanost na lastnika...po njegovih izkušnjah prej začnejo past psi, ki niso v zelo ozkem odnosu s svojim lastnikom- ki živijo npr. zunaj...take so njegove izkušnje


otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6145 : 21 Marec 2010, 17:48:04
Pozdravljeni !
Ko sem izkal nadomestnega psa za mojo Pumi,sem imel v mislih več pasem,tudi ponovno pumija,so zelo delavni,zvesti in dokaj ostri psi.A ravno takrat takega psa nisem našel in odločil sem se, da poiščem pravega škota.Spraševal sem za mnenje lastnike,vzreditelje kako bi se današnji škot obnesel pri paši in tudi čuvanju drobnice.Večina lastnikov mi je dejala,da so škoti precej izgubili pašni in čuvajski nagon,so postali bolj hišni in razstavni psi.A jaz sem še naprej iskal in pot me je pripeljala do psarne Golden Girl in gospa mi je dejala, da ima eno živahno,  lepo in hrabro škotinjo.No ,nekako se nisva mogla dogovoriti ,da mi jo proda. Lily je šla v druge roke,a so se stvari zapletle in prišla je k meni. Jaz sem že prej v sebi čutil,da se bo nekaj zgodilo,preprosto sva si bila z Lily usojena.In povem vam ,prišla je v pravi kraj, v dobre roke. Lily ima  izreden karakter,če bi igrala v znanem filmu o Lessiei,BI POSTALA GLAVNA ZVBEZDA. Za pašo ovac se uporablja lahko malo manj hraber pes,ovce so plahe, s kozami pa je druga pesem. In moja Lily je kos tudi kozam,dovolim ji,da jih malo uščipne za zadnje noge,brez tega pri kozah tudi pes ne doseže ničesar.Ko grem v štalo gre vedno z menoj in brez nje se ne zabije niti žebelj. Do ljudi je blaga, a za njih poskrbijo kraške ovčarke..V kolikor se pojavi kakšna  divja žival je Lily v prvih vrstah,je zelo čuječa in nič ji ne uide. Ja Lily je taprava ovčarka, vesel bi jo bil prav vsak ovčar. Se pa zavedam, da sem imel kar nekaj sreče in, če bi danes izkal tako dobro ovčarko je vprašanje, če bi mi to uspelo. ;D



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6146 : 21 Marec 2010, 19:44:43
Uf, ko prebiram te strani, se sprašujem zakaj je človek "ustvaril" toliko pasem in čakam naslednje pašne tekme ISDS: sigurno bo kakšen škot tam  ::)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6147 : 22 Marec 2010, 15:05:16
Bay... ti imaš pa res problem s škoti  ::) ... zlasti če kdo pasmo pohvali... drugače pa večino ljudi ki se danes odločijo za škota nimajo doma ovc in ne iščejo pastirja temveč družinskega psa...

Otalež36 je izjema bolj kot pravilo in sem vesela, da obstzajajo še vedno pravi zagovorniki te prekrasne pasem  ;D GG

Naš piknik... Lily v sredini  ;)


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6148 : 22 Marec 2010, 15:57:01
GG ne bo držalo. Škota smo imeli, tako da mi kot pasma ni čisto tuja in so mi še vedno všeč;). Marsikomu sem jo tudi priporočil v zameno za npr. borderja ko so me klicali za mladiča. Da pa me bo kdo prepričal da je to pasma ki bo čuvala pred zvermi pa.... lažje me prepričaš v to da škot pase, ampak govoriti o nevem kakšnih pasnih sposobnostih...



otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6149 : 22 Marec 2010, 16:26:37
Bay , Lily čuva,čuva pa še kako čuva.Morda razumeš ti pod čuvanje borbe z zvermi,to so pravljice.Zveri in psi se zelo redko med seboj spopadejo,zakaj.? Recimo volk,medved,ris oni zelo dobro vejo,da jim vsaka rana pomeni v naravi gotovo smrt,ne morejo več uloviti hrane.Za zavračanje zveri je dovolj že samo lajež psa in zver  pobegne.Nekoliko drugače je z volkovi oni vedno lovijo v tropu in,če ugotovijo,da drobnico čuva samo en pes ga napadejo,požrejo in šele na to se lotijo črede.Moj ranč branijo štirje psi in ni bojazni,da bi se to zgodilo.V naši družini se nahaja tudi border,živi v stanovanju. Je psička in ima izredne pašne sposobnosti,a Lily ni nič slabša od nje. Borderka živi v stanovanju,Lily pa veselo teka na ranču.Ne morete verjeti kakšna razlika je v kondiciji in telesni zgradbi- kg med njima ,seveda v prid Lily.Se pa strinjam,da bi imeli  veliko več Škotov z Lilynim karakterjem,če bi zraven lepote  pri vzreji zahtevali še nekaj pastirskih navad. :)