Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325783

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6180 : 23 Marec 2010, 13:32:56
Zorro

http://www.pension-chat-chien.fr/nightped.htm

Rojen je bil daljnega leta 1997 in je bil eden od prvih "modernih" škotov z izjemnim temperamentom... če nič drugega je bil Int.Ch., imel je CEA/PRA clear, HD A/A in je bil Elite A kar je naveč kar lahko pes doseže v Franciji...

Elite A  :
Pes, ki ima vzrejno dovoljenje in
+ 1. odl na specialki + 1. odl na "Nationale d'Elevage", kjer je običajno nad 250 škotov
+ karakterni test : TAN ali CANT
+ 4 mladiče z 2 različnimi psicami, ki imajo vsi vsaj 1 odl. na specialki + 1 odl. na "Nationale d'Elevage"+ karakterni test : TAN ali CANT...
+ displazija A ali B

se mi ne zdi tako slabo.. poleg tega če gledaš pse, ki jih imajo ogromno psov v rodovniku... je Zorro v zlati sredini

Zelo zanan Brilyn Rum 'N' Black (Ch)

 
ali pa Troydon Tonni Black (Ch)

 


ali pa Brilyn Black Inspiration, ki ti je bil tako všeč pred nekaj let da si želela parit tvojo Adrio z njim ! GG




sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #6181 : 23 Marec 2010, 15:18:49
U, Wisky je pa prava lepotička, meni je na slikicah ful všeč! :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6182 : 23 Marec 2010, 15:24:14
Mnja no, mene bolj na ovco spominja. Zakaj zavraga je treba pasme spreminjat na slabše? lassie je bila po standardu-pa najdite svojo pasmo. Te, ki pa obstaja ni potrebno kvariti do brezobličja...pa še zdravstveno in karakterno zraven. Sploh ne vem kako lahko dobi ODL 1..:CACIB BOB.....pes, ki ima toooliko dlake, močno izražen stop, in švoh gibanje, konstitucijo ali pa je za namenček še popolna driska....Enostavno ne razumem.

Če ti je škot z rahlim stopom, 3x manj dlake, z nagonom, ne sede....To BI ŠKOT NAJ BIL in takega ga je potrebno ohraniti. Pač ne imej škota in ne kvari pasme. A ne.

To velja za vse pasme.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6183 : 23 Marec 2010, 15:27:53
čara.. Nisem prepričana, da je bil Lassie po standardu... poleg tega je bil to ameriški škot, povrh tega samec in v filmu je igralo nekaj 17 psov  ;) ... 

In kdo po tvoje kvari pasmo... vse pasme spreminja in oblikuje "glas ljudstva" oziroma potencialnih kupcev/lastnikov ... če ne bi bilo povpraševanja po takem tipu psa, ne bi vzreditelji to vzrejali  :P  GG


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #6184 : 23 Marec 2010, 15:53:10

In kdo po tvoje kvari pasmo... vse pasme spreminja in oblikuje "glas ljudstva" oziroma potencialnih kupcev/lastnikov ... če ne bi bilo povpraševanja po takem tipu psa, ne bi vzreditelji to vzrejali  :P  GG

Ne bo držalo. Ljudstvo pojma nima o takšnih podrobnostih kot je stop, okotenost, dolžina trupa in vratu, tipično gibanje itd. Ljudstvo bi imelo lassie in kupijo to, kar najdejo in si lahko privoščijo. Izgled neke pasme določa predvsem razstavna moda. Ko potencialni kupec izve, da so starši legla šampioni, je še toliko bolj navdušen, vendar večinoma nihče od teh potencialnih kupcev ne ve, zakaj je nek pes šampion, ali je po standardu (večinoma sploh še niso slišali za pasemski standard) ali ne, kakšne linije je itd.

Ne krivit glas ljudstva. Ta nima nič z bolj izraženim stopom, dolžino trupa, gibanjem, okotenostjo, količino dlake itd.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6185 : 23 Marec 2010, 16:26:13
V državah kjer je ljudstvo "ozaveščeno" in kjer so škoti zelo popularni ... kupci točno vedo kaj želijo... in dan danes večina noče Lassie temveč medote... in na primer v UK in Franciji večino gleda samo izraz in dlaka in to je to  ;) ... na primer Moon, Sky, Dandy, Lily francozom sploh niso všeč ... sem čalnica več forumov tam.. nimajo dovolj "expression"... na primer Lexy je za njihov okus taprava  :P





In tudi za večino Angležov sta Moon in Dandy preveč "klasična" in na primer psi od Angele, ona daje prednost na telo, okotenost, gibanje niso popularni v Angliji temveč v scandinavskih državah  :), kjer je telesna zgradba in gibanje ključno ! GG


 


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #6186 : 23 Marec 2010, 17:22:12
Člani forumov, ki jih omenjaš zame niso ljudstvo, temveč ljudje, ki spremljajo razstave in vzrejo ter imajo precej izoblikovano mnenje in okus o pasmi. Ti ljudje zelo dobro vedo, kaj zmaguje na razstavah in kaj je všečno sodnikom. Toda večino mladičev ne pokupijo oni, temveč "ljudstvo" - ljudje, ki si želijo predvsem družinskega psa. Gre za dve popolnoma različni skupini. Prva je številčno manjša in sooblikuje pasmo, druga pa je številčno večja vendar pasme ne sooblikuje, čeprav gre večina mladičev prav k drugi.



otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6187 : 23 Marec 2010, 18:12:10
ALMA,ne jemlji te stvari tako zelo resno.Jaz sem resno mislil z vabilom in, če te pot zanese mimo Idrije se oglasi,da kašno rečemo o pasji problematiki,seveda isto velja za druge forumaše..Ker sem na tem forumo bolj nov morda mislite,da sem v pasjih stvareh novinec.A naj povem,da se z vzrejo psov bavim že celih 39 let,to pa ni malo in nabral sem si kar nekaj izkušenj.Moj prvi pes je bil prav škot-lessie. Bila je samička in kupil sem jo v neki Ljubljanski vzreji,seveda,očka je bil iz Anglije.Samička je bila zelo bistra,z močnim pašnim nagonom,če je koze niso ubogale je začela hoditi kar po njihovih hrbtih in bila je kot za škotinjo kar ostrega značaja,mene se ni smel nihče dotakniti,takoj je reagirala.Pozneje sem jo peljal na vzrejni pregled in bila je zvržena.Zakaj ? Imela bolj kratko dlako in visoka je bila 60 cm. Tako je bilo takrat,danes pa nekatere moti dolga dlaka,v tistih časi pa je bil to problem.Se pa strinjam z vami,da se krepko pretirava z nekaterimi novostmi pri škotih,POSREDI JE DENAR in to je za pasmo slabo.Niso pa škoti pri tem nobena izjema isto se dogaja z drugimi pasmami,človeška neumnost pač nima meja. :(



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6188 : 23 Marec 2010, 18:19:46
Meni je bil dotični samec svetovan od ene najuspešnejših vzrediteljev...očitno ne s namenom mi naredit kaj dobrega ali pa, ker vidi očitno stvari drugače...preveč sem se gibala v teh krogih in na mladega vzreditelja seveda vplivajo ljudje, ki so vzredili xy WW, Int. Ch., itd. potem pa čez čas uvidiš, da gredo v napačno smer, vedno bolj ...
težko pa je to uvidet, nasploh ker te osebe, njihovo preferiranje videnega tipa tebe spremlja že od recimo majhnih nog...samo enkrat pa ugotoviš, v zahvalo Seni...ker ko vidim njo, vidim vse napake ki jih imajo stilno dolgodlaki...in takega več enostavno ne želim pojmovat kot svojega psa...pa bistvo je tudi, da sem na te stilne napake bila  prej pozorna očitno pre malo, sedaj sem toliko bolj...
sam šment, ko več sploh ni samcev takih da bi se splačalo parit, potem pa pariš in moliš boga, da ne bodo sami taki ven prišli- to pa potem več nima smisla, ker takega mladiča zase ne bi obdržala

veš eni naredimo korak do tega, da lahko tudi ugotovimo svoje napake in prepričanja...in ugotovimo tudi, da nam vsak ne želi najboljše in da so nam eni katere smo prej cenili močno oprali možgane- nenamerno...baje bi naj na svoji psički spremenila izraz, ker je neljubek, itd. in potem bi dobila kaj? kitajske medvede s dlako za dva? Ne, ona je čisto vredu.


btw. GG ti misliš, da Angela vzreja klasiko? Da še to razščistimo, ker se mi zdi da očitno eni menijo češ da jo...

UK in Francija...grozno kakšne pse imajo, za zjokat se...nabolj grozno pa je, da so očitno prepričani v to, da vzrejajo to kaj je treba...kam bo to privedlo? Saj psi že sedaj niso sposobni dva koraka naredit (smo videli na posnetkih s npr. Cruftsa letos, lansko leto, specilake, collie online), še malo pa laufanja sploh ne bodo prosili, samo da pes stoji...in taki bi naj imel delovne sposobnosti? več kot drugi?

rojen 97 ok in kaj ima to s tem? tudi prej in kasneje rojeni so lahko taki ali drugačni, ne razumem


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6189 : 23 Marec 2010, 18:39:29
otalež36 resno jemljem ker mi dobrobit pasme še ni vseen...z vzrejo se lahko ukvarjaš 39 let, ne vem torej verjamem...za škote sem pa prepričana, da ti govorijo tisto kar želijo vedet, videt in to je na žalost ena skrajnost...

na žalost vzrejajo taki ljudje, ki ne delajo zato da naredijo korist pasmi, ampak svojemu žepu, ki ne živijo s svojimi psi, ki slepo verjamejo v nekaj (še sami sebi) ker vedo, da to prinaša denar, da se tako lahko pride do interesentov za mladiče, ki jih držijo v boksih, delajo z njimi drugi, negujejo jih drugi, eni imajo še za legla pomočnike, legla imajo zunaj, ne v hiši, ne držijo kontrole nad dogajanjem, nad mladiči, psi, kaj potem ti delajo?...polnijo svoje žepe, tako v tujini kot doma...ali vsaj poskušajo koliko je to možno pri tej pasmi...samo eni so pa res naivni in nasedajo na vse  ::) sploh mi ne gre v račun kako je to možno. Pri svojih rosnih letih si ne dovolim več kaj takega.

vedno se bo in se dogaja s vsemi pasmami, samo mi je kriza ko pomislim na to, da bo škot čez 5-10 let na stopnji recimo nemcev, ko ti že prvi pogled pove preveč...krutost, slepota ljubiteljev / vzrediteljev ne pozna meja ...ene pasme so že na dnu, ni potrebno da se to tudi tej zgodi, gre pa nedvomno v to smer



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #6190 : 23 Marec 2010, 18:52:08
Jaz sem se tule že čisto zgubila...


U, Wisky je pa prava lepotička, meni je na slikicah ful všeč! :)
Meni tudi.  ;)


POSREDI JE DENAR
 
vse pasme spreminja in oblikuje "glas ljudstva" oziroma potencialnih kupcev/lastnikov ... če ne bi bilo povpraševanja po takem tipu psa, ne bi vzreditelji to vzrejali  :P  GG
Škoda, da (če) je tako.  :( Zakaj presneto se vedno vse začne in konča pri denarju?

človeška neumnost pač nima meja. :(
Žal je očitno res tako.  :(









Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #6191 : 23 Marec 2010, 18:53:35
Aja, tole ni letelo na nobenega posameznika, mislim čisto na splošno...



otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6192 : 23 Marec 2010, 19:17:02
maja 3000,a ni škoda prostora za take komentarje ?



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #6193 : 23 Marec 2010, 20:22:01
maja 3000,a ni škoda prostora za take komentarje ?

Kakor za koga... verjetno...
Saj ne bom več.



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6194 : 23 Marec 2010, 20:42:43
Ravno to opažate na kar sem jaz opozarjala nekaj časa nazaj pa ste rekli da pretiravam... Ampak je res, pasma gre v čudne skrajnosti, nekateri jo kvarijo na različnih področjih (zdravje, karakter, izgled), velika škoda.

Rina, tisto si lepo napisala, od tega, da je pes slikan zraven ovčk in do dobrega ovčarja je precej dolga pot :) In tudi test še ne pokaže dobrega ovčarskega psa... nekateri se dobro odrežejo kar še nič ne pomeni, v drugih se nagon prebudi šele po nekaj srečanjih z ovcami (ker so jim bile do takrat ''prepovedane'', ker preveč gledajo kje je njihov skrbnik,...) pa od takrat dalje resno delajo. Nek okvir test že da, ne moreš pa glede na test trditi, da ima nek določen pes odličen pašni nagon. Foxy se je na testu kar dobro odrezala, ampak smo kasneje ugotovili da ni za tako delo. Nima drive-a, ni dovolj odločna, ni dovolj vztrajna, ni dovolj trmasta,... za pašo ni dovolj samo nagon, še veliko drugega je-seveda je pa nagon tisti predpogoj...

In tudi strinjam se s tem, da škoti niso čisto neuporabni, čeprav za kakšno resno delo tudi niso. Če si kdo želi izključno samo prijetnega družabnika s škotom ne bo razočaran. V kolikor si želi nekaj več, je pa že vprašanje... Foxy je zelo prijeten družinski kuža, za resno delo ni primerna. Je pa odličen partner otrokom pri igri in namesto plišastega medveda na postelji :) Rada se igra, a ko ji je dovolj se enostavno umakne, rada gre na sprehod, ampak včasih ima dan, ko niti noče iz hiše, rada dela trikce ampak ne v nedogled,... Pri avstralcih je druga pesem, dela dobesedno do konca, ko res ne more več, oziroma ko si ti toliko pameten, da prekineš. To sem opazila tudi pri borderjih, kolikor sem jih spoznala do zdaj. Škot je toliko ''pameten'' da sam odneha :P

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #6195 : 23 Marec 2010, 20:59:17
Jaz, ko gledam razne fotke BOB-ov... No, sem vedno bolj prepričana, da je Habibi očitno zadnji škot, ki ga imam, pa čeprav nepoznanega porekla. Ker psi s smrčki, kot da so mešani s čivavami in z grivami, kot da je eden od staršev pomeranec... Zame to ni škot, res ne.
Pa imam še eno vprašanje - zakaj so (govorim o stanju, ki sem ga videla na zadnjih razstavah) škoti tako majhni? Mislim, še malo, pa bodo izenačeni s šeltiji...


otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6196 : 23 Marec 2010, 21:01:42
Ja kaj naj rečem.?Kar pišete tukaj o škotih sem že začel dvomiti,da je moja Lily iste pasme.Ona je pravo nasprotje vaših psov,je zelo živahna,delavna prav nikoli lena.Kar naprej hoče biti v štali in nadzirati koze,kure,zajce.Je morda kaj narobe z njo ? :(



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6197 : 23 Marec 2010, 21:15:11
Krasno da je taka! Z njo ni nič narobe, je pa takih vedno manj.
Jaz bi tudi rada videla takega škota v živo, me res zanima, mora bit prijetno jo opazovat


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6198 : 23 Marec 2010, 21:23:52
SANA,toplo vabljena. Če imate kakšno pot mimo Idrija ali kar tako, pridite si pogledat Lily in kozice.Pravi lastniki imamo pse zelo radi in bolj realno je ponavadi mnenje nekoga drugega,prav rad bi ga slišal. ???

L.P. E



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #6199 : 23 Marec 2010, 21:42:35
Jz mam občutek, da bi bila Witty odličen kmečki pes, če bi imela priložnost živeti na kmetiji. Ona je od vedno imela rada vse pošlihtano in pod nadzorom. Čeprav se boji vseh mogočih pokov in gmenja in še česa, ima v sebi nek tak instinkt, da ve kaj je njeno in v kakšnih situacijah je treba to zaščitit in kako... Ma ne znam točno opisat. Val je pa čisto drugačen... Lahko bi rekla da je Witty zdrave kmečke pameti, Val pa en bebec. :P


Otalež, jz grem kar pogosto mimo Idrije, pa bi bila vesela, če smem prit pogledat Lily, po prebranem iimam občutek da je na nek način podobna moji Witty? :) :-[

Los je car!


JigSaw

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #6200 : 23 Marec 2010, 21:46:32
Ja kaj naj rečem.?Kar pišete tukaj o škotih sem že začel dvomiti,da je moja Lily iste pasme.Ona je pravo nasprotje vaših psov,je zelo živahna,delavna prav nikoli lena.Kar naprej hoče biti v štali in nadzirati koze,kure,zajce.Je morda kaj narobe z njo ? :(

Jst se ne bi tko obremenjeval z vsem tem. To niso nobeni salonski psi, ki se samo v razstavni pozi držijo in ne kažejo prav nobenega živlenja. Prvotno je bil to pes namenjen za pašnjo, kar seveda tudi šteje, da mora biti pes živahen, poln življenja, tko, da v tvojem primeru bi bil zelo ponosen na svojo psico. Zelo dobro s počutijo v naravi v odprtem okolju in pisani družbi živali in ljudi. So pa tudi dobri čuvaji, ki znajo opozorit, to sem opazil pri svojemu prejšnjemu škotu Skaru in sedaj pri Glory, kajti pri nas imamo kar probleme z lisicami in drugimi manjšimi plenilci. In to je za moje pojme pravi karakter škota. Žalosti me pa to, da ta živahnost počasi iziginja.



otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6201 : 23 Marec 2010, 21:49:16
Rina,velja !



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6202 : 24 Marec 2010, 06:14:15
JigSaw
Citiraj
In to je za moje pojme pravi karakter škota. Žalosti me pa to, da ta živahnost počasi iziginja.

Res je da je to pravi karakter, teritorialen, nadzarovalen do "svoje črede", nezaupljiv do tujcev... ampak kdo sploh hoče takega psa... ker s takim je težko živeti... mi naredimo vse da to izbijemo iz mladiča, izločimo iz vzreje ... ker ljudje hočejo, prijazne, nežne, ljubeče pse, ki si želijo samo crkljanja, da prenesejo dotik sodnika/tujca na razstavah... da uživajo v božanju vsakega..mene prav preseneti na razstavah ali pa ko ljudje pridejo gledat pse/starše če iščejo mladiča.. vsi mislijo da bi moral vsak pes uživat v božanju vsakega tujca..to je totalno mimo in s temi željami smo dejansko uničili pasmo, oziroam smo ustvarili novo... saj v standardu piše :

SPLOŠNI VTIS: Zelo lep pes, ki stoji z impresivnim dostojanstvom

torej lep....


ZNAČAJ: Prijazen značaj, brez znakov nervoze ali agresivnosti.

in prijazen... zlasti vpis značaja zame nima veze z ovčarskim psom... da je dober čuvaj in pastir mora biti pes teritorialen in branit svojo čredo in te dva opisa sta v nasprotju...

jaz imam samo 1 takega psa ..mojega Frosty-ja... brani svoj teritori..tudi na njegovo deko na razsvati ni smel noben stopiti, ne mara dotik sodnika... če je privezan ..dolžina njegovega povodca je njegov svet..in naš vrt ali povsked kjer je naše "ozemlje".. in te lastnosti sploh niso zaželjene .... vsak misli da mora škot pustiti vsakega tujca na domač vrt in uživati da ga boža ... res ljudje so smešni  ::) film Lassie je totalno unicil pasmo...



torej današnji škoti so takšni kot so jih ljudje želeli..neproblematični družinski psi   :) GG


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6203 : 24 Marec 2010, 06:58:30
Kdaj so pa britanski ovčarji čuvali čredo? Tam so plenilci že dolgo iztrebljeni.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6204 : 24 Marec 2010, 08:25:28
Joj GG... Bay ima prav. Od kdaj so britanski ovcarji cuvaji cred ??? kaj ima veze prijaznost, znacaj brez znakov nervoze in agresivnosti s pasnim nagonom in lepota s slabo konstitucijo in grdim gibanjem? Najboljsi ovcarji so stabilni, nic nervozni in ne agresivni... saj to tudi sama poudarjas, da dober nagon pomeni stabilnejsi karakter...

battito animale


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6205 : 24 Marec 2010, 08:33:26
Kdaj so pa britanski ovčarji čuvali čredo? Tam so plenilci že dolgo iztrebljeni.
saj odkar so npr. iztrebili volkove so sploh začeli potrebovat take pse

ne gre mi označit tekst in prekopirat, pa naj bo potem tako objavljeno ...


Yo, cm gredo proti dol...to je dejstvo...zato je potrebno dobro grajene pse ohranit v vzreji...
da ne bodo ozki kot list papirja ali na min cm, ker takih je kar...zato ker dlaka zakrije...
že ko na prvi pogled ocenjujeo, je visoka psica večinoma že na zadnjih mestih  :D



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #6207 : 24 Marec 2010, 08:48:06
Se v tej temi napisem:

Znacaj dobrega delovnega psa ni histerija, neobvladljivost, brezglavost...

Dober deloven pes je stabilen, premisljen, odlocen, vodljiv,...

Sploh pa bi moralo biti to pri pasmah, ki so bile od nekdaj povezane s clovekom, ki jih je uporabljal za pomoc pri dolocenem delu.

Blumina



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6208 : 24 Marec 2010, 08:54:42
Joj GG... Bay ima prav. Od kdaj so britanski ovcarji cuvaji cred ??? kaj ima veze prijaznost, znacaj brez znakov nervoze in agresivnosti s pasnim nagonom in lepota s slabo konstitucijo in grdim gibanjem? Najboljsi ovcarji so stabilni, nic nervozni in ne agresivni... saj to tudi sama poudarjas, da dober nagon pomeni stabilnejsi karakter...

ne vem, če je to dejansko tako...dober nagon= stabilnejši značaj...
recimo smoothi imajo stabilnejšega kot roughi (tako pač v povprečju gledano), sam ne vem, če imajo tudi zato vsi dober nagon? vprašanje...lahko je povezano, po mojem pa ni nujno...saj bi to potem pomenilo, da bi avtomatično smooth moral dobro past...hmmm, ne vem če se to lahko tako posploši
ker recimo včasih omenjajo, da eni psi nimajo ekstra močen značaj so pa super pri pašnji...recimo Adria je dobro pasla, pa jo recimo več stvari spravi iz tira kot Seno...Sena je bolj delala ker mi je hotela ustrečt (mnenje sodnika), meni pa da bi s vsakim novim poizkusim bila boljša in bi se v njej močneje prebudila želja...je pa bila zainteresirana, sam vprašanje zakaj ker mi je hotela ustrečt ali sama

moram dodat, da je bil zelo strog sodnik in je to vzel zelo resno...malo skakanje, lajanje, itd. zanj ni bilo dovolj...tam so delale samo madžarske pasme- oni so kar na šarf ...sem vedela, da škot tako ne bo
(btw. jaz sem se kar prestrašila velkiga števila in ogromnih rogov  :-[ , ampak jaz se bojim tudi kokoši  :P) ne vprašajte zakaj, otroški spomini  :D

je malo drug pogled na te, kot tistih recimo 5 v Italiji (ne vem  točno koliko jih je)




blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #6209 : 24 Marec 2010, 08:55:27
In se v razmisljek:
Je prav, da gre clovek le za trgom? So nasi psi res le se kot zapestnice, uhani,...?
Nekako v vasih postih zaznavam, da nekje globoko v sebi cutite kaksen naj bi pravi Skot bil, vendar trg vam pravi drugace in zato...
Je to prav? Je morda pravilneje ostajati trmasto na poti vzreje dobrega, stabilnega, delovnega skota, ob pogledu nanj pa boste veseli ugotavljali kako skladen je in kako brez tezav se giblje?  Ga pa morda ne bo kupil vsak, ki bi imel rad le puhasto kepo dlake???
...

Blumina