Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325585

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6210 : 24 Marec 2010, 09:05:39
Blumina..ne vem če je to rešitev... ti moraš vzrejati psa, ki je zate "idealen" predstavik pasme in poleg tega, ki je všečen ljudem... v nasprotnem primeru imaš lahko vse mladiče doma  ;) ..na primer Alma... imela je idealno leglo, vsaj za njene pojme in zelo malo resnih kupcev... torej .. kaj je najbolje... GG


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #6211 : 24 Marec 2010, 09:08:39
Zopet vprasanje:
Je to bolje za zep?
Ali bolje za pasmo?
Zakaj vzrejamo? Bi radi ustregli siroki mnozici ali pa raje ljudem, ki si zelijo tipicnega psa, ki je v vseh pogledih "ustrezen"...?

Ne bom govorila o svojem pogledu. Le zelim, da razmislite o vsem tem.

Blumina



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6212 : 24 Marec 2010, 09:16:38
Potem, se pa že rajši ne grem vzreje, če moram vzrejati samo zato, da bodo moji mladiči všečni ljudem in bom tako imela mladiče, ki nimajo nobene veze s pasmo več.
Če bi vsi vzreditelji vzrejali pse, take kot morajo biti po standartu, bi ljudje se ne izmišljevali, kakšnega psa hočejo imeti. Škot je po standartu, tako kot je, če ti ni všeč in si želiš samo kepo dlake, pač išči drugo pasmo.

Ne vem ali samo jaz tako mislim, da je potrebno vzrejati tako, da doprineseš nekaj pasmi, ne da jo vedno bolj kvariš. Da dam za primer mojega Marshalla, sicer ni škot ampak nemška doga, je krasen pes, ampak žal za vzrejo pa ni, ker ni čist tisto, kar bi kot pasma moral biti. In itak da z njim ne bom parila, ker bi tako pasmi ne prinesla nič dobrega. Dejstvo je da vsi psi, niso za vzrejo, če imaš pasmo rad, boš vzrejal tako, da boš pasmi prinesel nekaj dobrega, ne pa da bo šlo pasmi vedno slabše.
Včasih se resno sprašujem, ali sem samo jaz tako nora, da tako mislim. In meni osebno se zdi neumno, da bi vzrejali tako, da bi ugajali kupcem.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6213 : 24 Marec 2010, 09:22:02
če je vzreditelju cilj čim več prodat, po čim boljši ceni- potem seveda mora ugajat široki množici  :P
Če pa mu je cilj ohranjanje pasme in vzrejanje za kvaliteto potem pa je to to.
Rumeni tisk proti kvaliteti ne more konkurirat. Vsaka pevka se lahko sam odloči, ali bo raje z napol golimi , silikonskimi jaški po barih miagala in prepevala: "vzela si bom tisga, tisga tavelizga" al pa bo raje kaj kvalitetnega ponudila in na stavila na glas ne na stas  ;)
Pri vzreji ni nič drugače kot pri vseh stvareh. Kvaliteta in množičnost se nekako izključujeta  ::). S tem da vzreditelj ima v rokah tuja življenja, ne samo svoje  >:D
Takoj naslednja stopnja "vzreje", ki sledi željam širokih, neukih množic je razmnoževanje všečnih psov po všečni ceni, v čim večjem številu, za čim najše stroške - t.i. Puppy milli. Filozofija je čist enaka, samo zadnji navedeni jo pač izpopolnijo do maksimuma  8). Ali po domače: "isto sranje, drugo pakovanje"  :D
Je pač tako,kot je Murphy ugotovil:
Število ljudi narašča, količina inteligence je pa konstanta. Kdor se prepusti temu toku , ponuja trgu nekritično kar si le ta želi in tako sicer polni svojo denarnico,  obenem pa še niža nivo zavesti in uničuje zadnje ostanke zdrave pameti . Kdor pa se noče sprijazniti pa ponuja trgu tist, kar bi trg moral cenit in kupit, dela na izobraževanju in promociji pravih vrednot. Je pa (za moje pojme previlnejši pristop) seveda bolj naporen in manj dobičkanosen.
Da pa človeku nematerialno nagrado: Namreč, da ga nikoli ne bo sram pogledati se v ogledalo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #6214 : 24 Marec 2010, 09:35:25
Pa saj pomoje nihče za nalašč ne vzreja v škodo pasme. Sploh taki, ki še na forumih sodelujejo -to pomeni da se vsaj malo brigajo za pse. Problem je pomojem v tem, da ima vsak drugačno predstavo, kaj je dobro in kaj slabo.

Los je car!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6215 : 24 Marec 2010, 09:44:08
aja, ne vidite sliko...









meni so bili ustrašujoči  :D


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #6216 : 24 Marec 2010, 09:53:35
Yo, cm gredo proti dol...to je dejstvo...

Ja, sem opazila. Na zadnji ljubljanski razstavi sem pri nekaterih prav tuhtala ali so škoti ali šeltiji...


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6217 : 24 Marec 2010, 11:10:37
Je pa (za moje pojme previlnejši pristop) seveda bolj naporen in manj dobičkanosen.

Jah, manj dobičkonosen (minus za ceno treh mladičev) je eno...drugo pa je, ko sploh ne moreš najt normalnega lastnika.
Še znanci in prijatelji kupujejo drugje...
odločila sem se, da vsem ki sem sedaj, ko imam tečave ponudila dobre pse in dobre pogoje, ne bom nikoli oddala mladiča.
Če me sedaj niso mogli podpret, jih drugič ne bom rabila.  ;)


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6218 : 24 Marec 2010, 11:14:20
Otalež36, mi sicer ne zahajamo v vaše konce, mogoče pa res enkrat najdemo čas kaj veš :) Hčerka je čisto nora na živali, to bi uživala, jo že kar vidim ;D

Kala, Runo, Bella, lepo da si priznaš, da tvoj kuža ni za vzrejo, to sem jaz ugotovila pri Foxy pa je bilo kar nekaj čudnih komentarjev na ta račun. Jaz razumem, da to še zdaleč ne pomeni, da nimaš rada svojega psa, jaz imam tudi rada Foxy in je zato ne kritiziram, ampak pri tako resnih in odgovornih stvareh je potrebno pogledat še malo dalj od tistega ''o kako je ta kuža lušten'' :)

Ja, ja ponudba in povpraševanje-tipičen trg, na žalost tudi pri taki stvari kot je vzreja... produciraj všečno in prodaj čimveč ;)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6219 : 24 Marec 2010, 11:22:06

Kala, Runo, Bella, lepo da si priznaš, da tvoj kuža ni za vzrejo, to sem jaz ugotovila pri Foxy pa je bilo kar nekaj čudnih komentarjev na ta račun. Jaz razumem, da to še zdaleč ne pomeni, da nimaš rada svojega psa, jaz imam tudi rada Foxy in je zato ne kritiziram, ampak pri tako resnih in odgovornih stvareh je potrebno pogledat še malo dalj od tistega ''o kako je ta kuža lušten'' :)

Tudi pri meni padajo čudni komentarji na to, ampak prvo kot prvo jaz psa nimam zato, da bom z njim služila, je moj prijatelj in družabnik.  Marš je krasen pes, ampak žal za vzrejo pa ni, in zakaj bi se slepila in delala škodo pasmi. Če bom kdaj imela psa, ki bo primeren za vzrejo ( samček/samička), pa tudi ne bo paril vse povprek. Ampak bo tako on/ona šla čez moj visok kriterij in zdravstvene teste in prav tako bo ''partner'' moral čez moje pogoje, če ne bo zagotovljeno vsem kriterijem, se pač ne bo vzrejalo in to je to.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6220 : 24 Marec 2010, 11:24:01
deteljica... koncept dobičkonosnosti je smešen v vzreji... celotna zadeva je lahko dobičkonosna samo če imaš rejo in ne vzrejo (ker vzreja naj bi bila načrtovanje paritvenih kombinacij) ... in če štepaš nerodovniške mladiče pri vsaki gonitvi psice... če pa delaš premišljeno in načrtno z vizijo o tipu, ki ga ti imaš za idelanega... je pa tukaj zguba na celi črti.. če kriješ stroške si že zadel na lotu!    

In kdo pravi, da kvariš pasmo če je pes drugega tipa kot ga imaš na primer ti v glavi... kdo pravi, da je Lessie pravi in edini tip škotskega ovčarja... ali je Lessie sploh po standardu ?
Tole piše o pasmi na SKBOP :

"ŠKOTSKI OVČAR DANES: Nekoc je bil collie delovni pes in njegova telesna zgradba je bila grajena temu namenu. Vendar v današnjih casih njegova vloga ni vec namenjena preganjanju cred ovac. Seveda so še izjeme, ki uporabljajo to pasmo za cuvanje svojih cred, je pa zato odlicen pes za agility in zadnje case tudi popularen šport obedience.

Danes Škotski ovcarji z svojo intelegenco, gibcnostjo, živahnostjo, nedolžno ljubkim pogledom in neizmerno zvestobo svojemu cloveškemu partnerju in njegovi družini še vedno osvaja srce ljubiteljev te cudovite pasme.

ZNAČAJ: Škotski ovcar je prijazen pes, brez znakov agresivnosti in nervoze. Je zelo vdan in zvest svojemu gospodarju in njegovi družini. Za gospodarja si izbere samo enega clana družine. Je velik ljubitelj otrok, vendar se agresivnim otrokom rajši umakne. Je zelo intelegenten in lahko ucljiv, vendar pri ucenju nikakor ne smemo uporabljati sile. Da bomo imeli samozavestnega in ubogljivega psa je zelo pomembno, da psa že kot mladica navajamo na razlicne situacije. Priporocljivo je, da z novim družinskim clanom obiskujete malo šolo, kjer se bo med drugim navadil tudi pasje družbe. Je zelo primeren za zacetnike, ki še nimajo izkušenj s psom."



To naj bi bil škotski ovčar danes GG


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #6221 : 24 Marec 2010, 12:16:00
Ampak glede na to, kaj je zmagalo Cruftsu in na posnetke gibanja razstavnih psov v ringu ti psi niso to, kar ti praviš, naj bi bili danes. Takšen pes na agilitiju ali obediencu? Ni šans, saj se ne more gibat! Torej, trg zahteva medvedkaste pse. Zato, ker so luštni za pogledat. Se kdo vpraša, ali je takšnemu psu luštno stopicljat na mestu, se dušit pod vso tisto dlako? Se kdo vpraša, kako se počuti s popačeno glavo in tako majhnimi očmi?

Pes mora v prvi vrsti normalno funkcionirat, pa ne govorim o pašnih sposobnostih, ampak o popolnoma normalni gibčnosti. To bi moral biti prvi predpogoj za vse različne tipe zunanjega videza.

Pa nisem noben PETA freak, prav tako ne obtožujem GG, da proizvaja takšne pse, ker jih ne. Ampak trditi, da je trg za vse kriv je neumno. Vzreditelji so tisti, ki naj bi vzrejali zdrave pse, ki se lahko neovirano gibajo, dihajo, vidijo in ki se ne dušijo pod kupom dlake. Ne glede na to, ali bi kdo rad imel medvedkastega psa (pa zaradi mene naj bo medvedkast, samo naj se tudi normalno giba, vidi in diha). Pri vseh pasmah bi moralo biti predpogoj. Pri šicujih na primer si številni nepoučeni kupci želijo čim manjše in čim bolj bele pse. Ker vem, kaj bi to zdravstveno pomenilo za psa, takšnih mladičkov kljub povpraševanju ne nameravam producirat. Če bi jih, ne bi bila nič boljša od vsem znanega gospoda iz Arje vasi.

Poleg tega je pa tu še pasemski standard, ki ga je treba upoštevat ne glede na zahteve trga, ki si želi prav takega psa kot na razglednici ali na koledarju.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6222 : 24 Marec 2010, 12:31:17

"ŠKOTSKI OVČAR DANES:
1Nekoc je bil ... delovni pes in njegova telesna zgradba je bila grajena temu namenu. Vendar v današnjih casih njegova vloga ni vec namenjena preganjanju cred ovac. Seveda so še izjeme, ki uporabljajo to pasmo za cuvanje svojih cred,

2je pa zato odlicen pes za agility in zadnje case tudi popularen šport obedience.

za
1) se 100% strinjam  :),
2) pa bom verjela, ko bom na lastne oči videla  :P

PS sem videla nekaj uporabnih dologodlakcev v agilityu- ampak so bili  precej slabo odlakani. Odličnega pa nobenega.
Prav tako nobenega vsaj solidnega v obediencu (klasičnem).

Obenem kar nekaj zelo dobrih kratkodlakcev v obeh športih in celo eno solidno psico pri obrambi  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6223 : 24 Marec 2010, 12:47:25
aaaaaaaaa deteljica ne mi smooth in obrambo...sovražim, ko vidim zmešane Čehe, Poljake, itd. kako njihovi psi to delajo...
in baje (videno, ne sicer na lastne oči ampak osebe, ki vem da mi ne bi lagala- zakaj nima vzroka zato) kako prav ti zmešani
psi skačejo in ščipkajo po goli roki...ne ne ne, če te pse vnašajo v vzrejo (jih) bodo čez nekaj časa spremenili značaj psov...
zato tudi moji ne gredo tja  :P ni jih treba pokvarit

smooth nima kaj viset kot boxer, doberman, nemc, itd. na rokavu...prodajo pa ogromno psov, ker zabičavajo ljudem, da je to prav in da smo mi lenuhi, ki tega ne delamo...na bruhanje  :-X

meni se je tudi zdelo zanimivo videt, da eni tudi to delajo...sem pa ugotovila, da dejansko spreminjajo značaj...smooth nima kaj grizt, ti pa prav zvisijo na rokavu   >:D





čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6224 : 24 Marec 2010, 12:48:27
Jah, manj dobičkonosen (minus za ceno treh mladičev) je eno...drugo pa je, ko sploh ne moreš najt normalnega lastnika.
Še znanci in prijatelji kupujejo drugje...
odločila sem se, da vsem ki sem sedaj, ko imam tečave ponudila dobre pse in dobre pogoje, ne bom nikoli oddala mladiča.
Če me sedaj niso mogli podpret, jih drugič ne bom rabila.  ;)

S tem se strinjam. Nekdo, ki ti rezervira psa in potem umakne rezrevacijo, pa ne zaradi resnih razlogov (finančna stiska, bolezen....) takemu ne moreš zaupati psa naslednjič. Kaj pa, če se bo čez nekaj časa naveličal psa?

Alma obramba povča vodljivost-ne pa kake agresije ali kaj podobnega. Obramba jih nič ne pokvari. ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6225 : 24 Marec 2010, 12:55:53
ne, smooth nima kaj grizt! lahko vse drugo, to pa ne...kvečjemu lahko ščipa, to je vse...
kakšna vodljivost je, če potem skačejo (od dolgočasja, ko se folk pogovarja med sabo) na golo menim?
za obrambo so druge pasme, dovolj jih je...ni potrebno še smoothe to učit

primer...mi sedaj ne odpre, da bi lahko videla kaj dajem gor...mislim pa, da je to
http://www.youtube.com/watch?v=kRhx-FvBgiE

http://www.youtube.com/watch?v=cWe5hIfvVKQ&feature=related

škot ne grize, ampak ščipa...torej ga je kot prvo potrebno naučit pravilno ugriznit, tako da tudi ostane gor in ne odskoči takoj
(ko ščipajo to delajo zelo hitro večkrat, vendar se ne "nakelijo") torej samo dejstvo, da ga učiš na nekaj za kaj on naj ne bi bil vzrejen se mi zdi odvečno...ali? čemu je potrebno to, če pa obstajajo pasme, ki so prav zato vzrejene.




sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6226 : 24 Marec 2010, 13:18:03
Meni pa nekaj ni jasno-najprej je bilo rečeno da škot ni bil nikoli delovni pes, da je to pasma ''ustvarjena'' za razstave, zdaj spet piše, da je škot delovni pes... Malo sem zmedena, čeprav sem sama vedno verjela v tisto, da so včasih pasli.

Pa še nekaj sem prej pozabila...sem spoznala tudi sama, da histerija, hiperaktivnost,... res še ne pomeni, da je pes dober delavec. Dober delavec navadno deluje bolj umirjeno, ampak obenem ima vse pod nadzorom in samo čaka kdaj bo akcija. Ko dela, dela premišljeno, zbrano, z veliko vnemo, ampak ne histerično. Čeprav tudi to ne pomeni, da histeričen pes ne bo dobro delal. Nero na primer je bil precej kako naj rečem histeričen, ampak delal je dobro, med delom ni bilo čutiti histerije, ampak zbranost.
Sem opazovala pse pri paši... ena borderka je bila odlična, ko je čakala na vrsto je samo mirno ležala in opazovala, nič histerije, lajanja, ničesar takega. Ampak ko je prišla v ogrado si imel pa kaj za videt, prav paša za oči :) Mike je bil ves iz sebe ko je čakal na vrsto, vsakemu psu je hotel pomagat, krožil okrog ograje...ko je prišel do ovc pa še zdaleč ni pokazal tistega kot prej omenjena psička. Te stvari se velikokrat zamenjujejo in mešajo med sabo... zato sem hotela že velikokrat opozoriti, da ne bi kdo dobil napačnega vtisa o škotih. Če se radi igrajo in so živahni, še ne pomeni da so tudi uporabni za resno delo. Zato je lahko potem kdo razočaran.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6227 : 24 Marec 2010, 13:32:03
ne, smooth nima kaj grizt! lahko vse drugo, to pa ne...kvečjemu lahko ščipa, to je vse...
kakšna vodljivost je, če potem skačejo (od dolgočasja, ko se folk pogovarja med sabo) na golo menim?
za obrambo so druge pasme, dovolj jih je...ni potrebno še smoothe to učit

"don't panic" Alma  :D
Ne vem kaj si ti videla, niti kako so se sicer obnašali, niti ne trdim,da bi škot moral delat obrambo. Ali pa karkoli. Mora pa bit vsak pes funkcionmalen in tak,da mu je udobno in da ohranja osnovne karakteriskike pasme (poleg izgleda ;) ). Če ni za šport pač ni - samo recimo bobu bob. Ni blema , saj ne športajo vsi  :)

Obenem te lahko potolažim, da sem sicer videla več borderjev delat obrambo, pa so bili vsi dobri psi. Med njimi je bil stric enega mojega borderja, ki ne smao da je odlično delal obrambo , ampak je isti pes tudi nadodlično pasel, pa eden od sinov tega istega psa se tudi zabava poleg ostalega z obrambo in je še vedno povsem tipičen border po značaju in vedenju  ;)

Tako, da za slabo delo ali slabo vzrejo, ki si ju morda videla, ne krivit programa  ;). Hotela sem samo izpostavit,da je bil ta konkreten primer kratkodlakega škota zelo dober, z odličnimi živci, močnimi nagoni in psihično trdnostjo. Vse to so lastnosti,ki jih večinoma zman iščemo pod kupi dlake. Očitno je včasih dlake toliko, da v njej ni mogoče najti skritih talentov  ::). Vsaj ne brez britja  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #6228 : 24 Marec 2010, 14:08:05
Sem opazovala pse pri paši... ena borderka je bila odlična, ko je čakala na vrsto je samo mirno ležala in opazovala, nič histerije, lajanja, ničesar takega. Ampak ko je prišla v ogrado si imel pa kaj za videt, prav paša za oči :) ž
lp

Sicer off topic, ampak moj Lok je tak.
Medtem, ko na treningu iskanja vsi psi okoli njega histerično lajajo, on mirno leži in opazuje. V trenutku, ko ga prepnem na povodec, s katerega ga spustim na iskanje se vse spremeni in moram reči, da je zeloooo malo psov, ki delajo s tako vnemo kot on.  ;)


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6229 : 24 Marec 2010, 14:43:41
Super, takega psa bi si po moje marsikdo želel :) me zanima kakšna bo psička, malo se sigurno že pri mladiču pokaže veliko pa kasneje...
ja eni so noro histerični, ampak nekateri od teh potem tudi dobro delajo
Mike je bolj hladen (edino v bližini ovc ne ::)), na vzrejnem so rekli, da je ''hladen kot špricer'' ;D, obenem ima vse  stalno pod nadzorom, še hčerko in sem prepričana, da bi bil tudi dober partner pri reševanju. Edino mogoče je za spoznanje premalo samostojen za tako delo.



dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6230 : 24 Marec 2010, 15:05:12
"don't panic" Alma  :D
Ne vem kaj si ti videla, niti kako so se sicer obnašali, niti ne trdim,da bi škot moral delat obrambo. Ali pa karkoli. Mora pa bit vsak pes funkcionmalen in tak,da mu je udobno in da ohranja osnovne karakteriskike pasme (poleg izgleda ;) ). Če ni za šport pač ni - samo recimo bobu bob. Ni blema , saj ne športajo vsi  :)

Obenem te lahko potolažim, da sem sicer videla več borderjev delat obrambo, pa so bili vsi dobri psi. Med njimi je bil stric enega mojega borderja, ki ne smao da je odlično delal obrambo , ampak je isti pes tudi nadodlično pasel, pa eden od sinov tega istega psa se tudi zabava poleg ostalega z obrambo in je še vedno povsem tipičen border po značaju in vedenju  ;)

Tako, da za slabo delo ali slabo vzrejo, ki si ju morda videla, ne krivit programa  ;). Hotela sem samo izpostavit,da je bil ta konkreten primer kratkodlakega škota zelo dober, z odličnimi živci, močnimi nagoni in psihično trdnostjo. Vse to so lastnosti,ki jih večinoma zman iščemo pod kupi dlake. Očitno je včasih dlake toliko, da v njej ni mogoče najti skritih talentov  ::). Vsaj ne brez britja  :D

ta "don't panic" je dobra  :D :D :D
ravno v tem je, da smooth še vedno hoče...hoče vse kar mu lastnik pokaže...je čisto možno, da je to slaba vzreja bila...sam kruto sem mi zdi, da skače na golo roko in imam občutek, da so drugi športi, ki so tudi lahko zadovolj za psa in vodnika, ni ravno potrebno da je to obramba...je pa impresivno pogledat kako zaštarta, kot raketa...
btw. od kolega pokojna dol. psička je delala obrambo...blue merle iz HU ...je vedno rekel, da sama po sebi ni vedela ugriznit pravilno in jo je moral postopoma naučit...

in meni osebno je ravno to všeč pri smoothu, da ne dela "panike" čaka in čaka mirno dokler mu nekaj ne ponudiš...npr. borderji se mi zdijo napram preveč "naviti" (ne negativno mišljeno)...stalno si predstavljam, da mrmljajo zraven daj daj daj daj daj no no no no no no no kaj bo kaj bo?  :D enim pa je prav to všeč  :) mali živčnjaki, ne živčni mislim, ampak meni bi živce s tem pojedli  :D :D

živci so tudi to kaj mi je pri njih fajn lastnost...

Zita mi je tako smešna, ful se ve razjezit...včeraj je ena od kobil pobegnila iz boksa (ve odpret vrata  ::) ) ona takoj naredila takšen kraval jaooooo, celo bando je povlekla za sabo...in potem vsi okoli te kobile lajali, skakali na mestu :D  :D se je čisto prestrašila  :D najbolj smešno je to, da se jezi tako prav iz srca...zraven pa maha s repom ...
prava šefica bo



otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6231 : 24 Marec 2010, 20:46:55
Kar nekaj tem sem zamudil,ni me bilo doma.
škoti so bili še nedavno tega ,ne samo hišni ljubljenčki,ampak tudi pastirji in čuvaji,bili pa so večji,močnejše konstitucije in stabilnega značaja.Nekje sem že napisal,da sem imel leta 1973 škotinjo visoko 60 cm in v naši vasi je bil zelo lep samec visok 63 cm,a oba sta bila zaradi takratnega ,kaj šele današnjega standarda izločena iz vzreje.Danes po toliko letih tako visokih škotov ne najdeš več,morda v Ameriki tam se mi zdi ,so po standardu dovoljeni višji psi.
Kako,da ne, tudi danes bi ti psi imeli kaj čuvat.V matični domovini imajo veliko lisic,krokarjev in predvsem največjega plenilca,človeka.
Škotski ovčar se je znašel v nemilosti pri človeku zaradi svoje lepote in potem še film Lassie,ta je iz psa naredil tržno nišo in parilo se je vsevprek in zdaj imamo kar imamo.Je pa na vzrediteljih in vzrejnih komisijah ,da dajo pasmi  nov zagon,,denar pri tem ne bi smel igrati glavno vlogo.Je pa tudi res, da mi lahko še tako pišemo,razglabljamo,kritiziramo in se trudimo ,pasma škotski ovčar bo šla svojo pot,določali jo bojo svetovni trendi in nihče drug.  :(



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #6232 : 24 Marec 2010, 21:03:56
Moj Thor je bil visok 61 cm. No Habibi jih ima okoli 70 (se ne spomnim več točno), je pa nerodovniški, seveda. Kakorkoli, meni tako majhni škoti, kot jih danes videvam na razstavah, niso všečni. Nasploh mi niso pravzaprav - dlaka in ostalo.


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #6233 : 24 Marec 2010, 22:04:10
Ampak glede na to, kaj je zmagalo Cruftsu in na posnetke gibanja razstavnih psov v ringu ti psi niso to, kar ti praviš, naj bi bili danes. Takšen pes na agilitiju ali obediencu? Ni šans, saj se ne more gibat! Torej, trg zahteva medvedkaste pse. Zato, ker so luštni za pogledat. Se kdo vpraša, ali je takšnemu psu luštno stopicljat na mestu, se dušit pod vso tisto dlako? Se kdo vpraša, kako se počuti s popačeno glavo in tako majhnimi očmi?

Hihi, mislim da so še najmodernejši škoti proti raznim buldogom in mopsom skoraj volkovi :P

Zakaj pa je anatomska zgradba tako zelo pomembna za obedience? Za agi razumem, za obedience pa..? A ni to en sam neskončen poleg v različnih shemah, pa kakšen sedi, prostor in odpoklic vmes?

Pa ob vsej tej debati se mi je porodilo eno vprašanje, mogoče tole ni čisto prava tema, ampak recimo da paše v debato. Kako so pred, recmo 100 leti al pa še več, kmetje naučili svoje ovčarske pse pašnje? Pasjih šol predvidevam, da še ni bilo? Pa kmet najbrž ni imel časa 4 leta šolat enega pašnega psa, preden ga je lahko res uporabil pri delu. A so se lahko mladiči kar vsega naučili od odraslih psov?

Los je car!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6234 : 24 Marec 2010, 22:20:24
Hehe kako po kmečki pameti. Verjetno ne drastično drugače od danes in abolutno v družbi izkušenega psa. Saj tudi zdaj delajo tako. Najprej v malih ogradah in večjih. Izkušen pes je v veliko pomoč!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #6235 : 24 Marec 2010, 22:21:56
Hihi, mislim da so še najmodernejši škoti proti raznim buldogom in mopsom skoraj volkovi :P

Zakaj pa je anatomska zgradba tako zelo pomembna za obedience? Za agi razumem, za obedience pa..? A ni to en sam neskončen poleg v različnih shemah, pa kakšen sedi, prostor in odpoklic vmes?

Zato pa buldogov in mopsov ne vidiš v pasjih športih. Mopsi so po mojih izkušnjah zelo učljivi, vendar jih njihova anatomija precej ovira (zelo hitro jim je vroče).

Anatomska zgradba je tudi za obedience pomembna, saj mora biti pes okreten. Hoja poleg zahteva gibčen, dolg korak, ne drobincljanje skoraj na mestu, odpoklic mora biti hiter, odločen, tudi sedi in prostor zahtevata hitro odzivnost. Pes mora biti v dobri fizični in psihični kondiciji, te vaje so zanj naporne, čeprav se tako mogoče ne zdi na prvi pogled. Prav tako bi psa pri obediencu ovirala prebujna dlaka, bilo bi mu prevroče, ne bi bil dovolj okreten. Samo poglej, kakšni so anatomsko psi, ki so uspešni v obediencu.



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #6236 : 24 Marec 2010, 22:33:30
Ma ne vem niti kako točno delajo danes, vem samo da hodijo na treninge, ki jih vodijo pač neki inštruktorji, ki očitno morajo nekaj znat.

Los je car!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6237 : 25 Marec 2010, 05:50:22
Obiskala sem kar nekaj pasjih šol..tam vidiš vse mogoče pasme... in vsak dela na svoj način in svoj ritem..imap bernardince, samojede, NO, buldoge, borderje, aussije, dalmatince, kodre, novofundlance, doge itd.. in vsak ima svoj stil in tempo.. to vedo tudi inštuktorji in lastniki saj ko IZBIRAŠ psa naj bi izbiral tudi njegov značaj/zgradbo/tip... il lahko rečem, da pri vseh teh videnih pasmah škot ni pri "taslabih" glede učenja in odziva...  ;) ...

če imate še vedno v mislih video iz Crufts... meni so se bolj smilile tiste gospe ko so mogle tečt v ringu ne psi  :D in sem vpršala vrediteljico od Moon zakaj je to tako in zakaj nimajo handlerjev... (jaz menim da ima vsak svoje delo in talente... vzreditlej vzreja, handler handla..ali pa gre lastnik na intenziven tečaj handlanja  :P, ker slabo handlanja lahko totalno uniči najboljšega psa  ::) )  in mi je odgovorila, da v UK handlarjev sploh ni in vsaka vzrediteljica..tudi če je 100 let stara razstavlja svoje pse..ker na Crufts je tradicija, da vsako leto "nagradijo" z zmago enega vzreditelja, in da ne zmaga pes ampak tisti, ki je na drugi strani povodca  8) GG


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #6238 : 25 Marec 2010, 09:48:38
Ma ne vem niti kako točno delajo danes, vem samo da hodijo na treninge, ki jih vodijo pač neki inštruktorji, ki očitno morajo nekaj znat.


Ne vem, če ravno tisti redki pri nas ali v okolici, ki pse resnično potrebujejo za pašo, hodijo na treninge k inštruktorjem. Na treninge hodijo/mo bolj tisti, ki nam je to neke vrste šport, ne pa nujna potreba, ker niti ovc nimamo. Pastirji so se po moje kar sami naučili oz. že od mladiča dalje načrtno učijo psa kako in kaj delati.
Od kod pa znajo to? Ne vem, pojma nimam, najbrž jim je že to lažje, če so že prej živeli z ovcami, od nekdaj uporabljali pse vsaj za čuvanje in vedo kaj je sploh potrebno in kako se ovce prestavlja. Kaj pa vem kako so pa prej prestavljali ovce, ko še ni bilo collijev pri nas? Nekako so se že morali znajti in sami psa naučiti in na neka način ovce premakniti. Ali pa so pastriji pasli pri nas kar sami, brez psov, to bi mogoče kak malo starejši bolje vedel.
V tujini, Anglija recimo, pa lahko kupijo že deloma naučenega od koga, ki obvlada in ga nato uvedejo v delo s svojimi ovcami ali pa mladiča učijo od malih nog. Ampak tam je najbrž to del odraščanja in kmetovanja, s tem najbrž že rastejo, tisti, ki se ukvarjajo z ovcami, najbrž je tole že v družini in se tako učijo. Tisti, ki pa se to odločijo 'na stara leta' pa se že najbrž grejo kam izobraževat ka kakemu pastirju ali pa psa kupijo in se naučijo delat z njim. Meni najbolj logična razlaga.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6239 : 25 Marec 2010, 12:18:14
Zakaj pa je anatomska zgradba tako zelo pomembna za obedience? Za agi razumem, za obedience pa..? A ni to en sam neskončen poleg v različnih shemah, pa kakšen sedi, prostor in odpoklic vmes?

ne za obedience telesna zgradba ni tako odločilna, je pa odločilno, da ima pes nagone, psihično trdnost, srčnost  in vztrajnost.
In večini škotov, ki sem jih jaz imela čast spoznat to v večji ali manjši meri primanjkuje. Obratno sorazmerno z odlakanostjo- več dlake manj naštetega. V povprečju seveda  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!