Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325606

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6240 : 25 Marec 2010, 12:27:50
deteljica... koliko škotov si imela dejansko "čast" spoznati... jaz vidim po navadi "slabe/neuke" lastnike...nikoli slabe pse...če greš v pasjo šolo vidiš, da imajo lastniki več problemov sami s seboj kot dejansko s spom  8)

In še za tiste ki vzrejate..ste kdaj razmišljali kadar ponovno vidite vašega mladiča pri starosti 1-2 let... kakšen je postal in kakšen bi bil če bi ga obdržali  vi ;) ...

če gledate Crufts... vsak pes "paše" k vsakem lastniku/lastnici  ::) ...

Včasih sem dosti hodila na specilake za NO... in mi je bilo vedno zanimivo ... 150 NO... in istočasno 150 različnih NO... od "našminkavih" iz LJ... do "pravih mrcin"...ampak vsak je bil kopija lastnika  ;D .. mogoče ni problem v vzreditelju... mogoče "zajc tiči" v lastnikih.. ki dejansko spremenijo psa v takšnega, ki ga želijo imeti  ;D GG


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #6241 : 25 Marec 2010, 12:48:34
Anatomskih značilnosti lastnik ne more spremeniti, ima vpliv na obnašanje psa, vendar tudi to ne 100%, saj je glavna preddispozicija podedovan značaj. Vzreditelji so še vedno zelo pomemben člen.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6242 : 25 Marec 2010, 13:24:56
Glede anatomske značilnosti se ne strinjam... je osnova, ki je pravilna ali ne, pol pa imaš delo, trening, gibanje.. ne mi rečt da bo pes isti..če je cele dneve na kavču in 2x dnevno gre na povodcu na sprehod ali pa če bi ta isti pes živel in delal na kmetiji kot na primer psica Lily ki jo opisuje otalež36 ... Kar se tiče temperamanta/značaja bi pa rekla da je 60% dedno 40% naredi lastnik in življenske izkušnje.... GG


otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6243 : 25 Marec 2010, 13:48:37
Zanimivo bi bilo vedeti kaj bi se zgodilo z Lily,če bi bila hišni kuža,poležavala na kavču in le poredkoma šla na sprehod.Verjetno bi se njena
delavna vnema počazi izgubila,prilagodila bi se gospodarju in sledila njegovemu tempu življenja.Tako pa je Lily vsak dan spuščena vsaj nekaj ur,podi se z kraševkami in občasno skoči v štalo pogledat kako se imajo koze.Bo pa sedaj prišel čas paše in Lily bo imela polne noge dela.
Lily nisem izšolal za pašo po šabloni,ki jo uporabljajo v pasjih šolah.Naučil sem jo samo tisto kar potrebujem,da meni olajša delo. Ko rabim,da koze pridejo v štalo(molža )jih gre iskat in to s kakšnim veseljem in to je to.Na kmetiji ni časa,da bi se ukvarjali s športno dresuro psov,to je bolj v domeni mestnih ljudi,da se zraven še rekreirajo. ::)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #6244 : 25 Marec 2010, 14:34:31
V nobeni pasji šoli ne učijo paše. Prav tako programi v pasjih šolah niso namenjeni rekreaciji mestnih ljudi, ampak so za to, da se skrbniki psov naučijo ravnati s svojim psom, ga obvladati, da je neškodljiv zase in za svojo okolico in da je prijeten življenjski sopotnik. Na drugi stopnji pa pridejo na vrsto kinološki športi, ki so v prvi vrsti namenjeni zadoščanju pasjih potreb (glede na posamezne pasme), v drugi pa prijetenemu sodelovanju med psom in skrbnikom v prostem času. Biti mesten ali ne nima tu nobene veze, saj veliko uspešnih športnih kinoloških društev deluje prav na podeželju.

GG, osnovna anatomija je dedna, od količine (ne)gibanja so odvisne mišice/salo, stanje vezi in sklepov, na kar se da vplivati tudi naknadno. Okotenost, dolžina trupa itd. kar je odločilno za dobro gibanje pa ne - tu je edini faktor genetika.



otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6245 : 25 Marec 2010, 15:05:19
V odgovoru čutim užaljenost,a moj namen ni bil to.Le povdariti sem hotel,da se športni pes in pastirski pes pač nekoliko razlikujeta pri svojem delu.Moj namem tudi ni bil omeniti klasične pasje šole,ampak šole,klube kjer se pastirske pse uči  pasti po nekih šablonah,obstajajo celo priročniki za to.Z drugim delom vašega  odgovora se popolnoma strinjam in edino prav je tako. :(



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6246 : 25 Marec 2010, 15:32:03
Citiraj
Okotenost, dolžina trupa itd. kar je odločilno za dobro gibanje pa ne

To je temelj za dobor gibanje... brez mišične mase in veliko gibanja pa ne gre... imaš lahko genetsko grajeno telo za šport... ampak če nič ne treniraš nimaš športne postave in za pse, konje itd je isto  ;D GG



otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6247 : 25 Marec 2010, 15:39:26
GoldenGirl,kdaj boš pa ti prišla pogledat Lily v svojem elementu,bilo bi lepo.? ;)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6248 : 25 Marec 2010, 15:45:57
Se odpravljamo na obisek že celo večnost..ampak imamo toliko dela na ranchu.. prevozili smo celo SLO ker smo iskali konja za hipoterapijo ampak nič v vaš konec ... ko se stanje umiri in je konec te grozne zime pridemo 100%... jaz komaj čakam tudi test v Ronchi da "sporbam" mladino  ;) ... GG


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #6249 : 25 Marec 2010, 16:43:53
V odgovoru čutim užaljenost,a moj namen ni bil to.Le povdariti sem hotel,da se športni pes in pastirski pes pač nekoliko razlikujeta pri svojem delu.Moj namem tudi ni bil omeniti klasične pasje šole,ampak šole,klube kjer se pastirske pse uči  pasti po nekih šablonah,obstajajo celo priročniki za to.Z drugim delom vašega  odgovora se popolnoma strinjam in edino prav je tako. :(

Nisem prav nič užaljena, samo hotela sem razjasniti, kaj se v pasjih šolah uči in kaj ne. V Sloveniji v pasjih šolah (kinoloških društvih) ni tečajev paše. ;)



papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #6250 : 25 Marec 2010, 18:07:05
prevozili smo celo SLO ker smo iskali konja za hipoterapijo ampak nič v vaš konec ...


Probajte  najdet kaksnega tam 7-10 letnega islandskega kastrata (ce rabis kaj vec o pasmi mi poslji ZS ...mi imamo 3 islandske konje doma (1kastrata,1kobila,1zrebicek) imamo vsako leto hipoterapijo... zdaj bomo mogoce se enega od njih prodali.....bomo videli tako da ce rabis ZS))


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #6251 : 26 Marec 2010, 16:05:35
Prejšnji vikend sem obiskala Jazzy in Lino. Jazzy je najbolj odštekan, radoveden, pogumen in eksploziven škot, kar sem jih kdaj videla. Vsi ki pogrešate te lastnosti pri škotih, bi bili nad njo navdušeni! Jaz pa bi jo najraje kar dala pod jakno pa domov peljala, da malo nauči Sky, kako se je treba obnašat  :P
Sestrica Lina pa je pravi mali cukrček :-*

Jazzy


Lina




Drugače pa res ne vem kaj se vsi pritožujete. Meni so slo škoti super! Sploh te mlajše generacije, ki jih poznam! Kaj delajo na Cruftsu pa me kaj malo briga, naj se gredo svojo politiko, who cares. Najlepše škote z najboljšim karakterjem itak vidiš izven ringa;) In tudi jaz bi pohvalila Lily, ki je fantastična psička, tako po videzu kot značaju!


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #6252 : 26 Marec 2010, 18:18:29
V zavetišču Mala Hiša na nov dom čaka 3 mesece star mešanček s škotskim ovčarjem. Kuža nima levega očesa, drugače je pa zdrav, prijazen in igriv.



http://www.zavetisce-malahisa.si/

Telefon: 031 732 700



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6253 : 27 Marec 2010, 18:30:04
Kako je bilo na VP..poročajte... koliko vas je bilo in kašna je bila komisija ? Prijazna  :D GG


otalež36

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #6254 : 27 Marec 2010, 19:53:26
Jaz sem  nameraval peljati Lily,a ni še dopolnila 15 mesecev,kar je bil pogoj da lahko naredi vzrejni.Naslednji vzrejni je jeseni in verjetno greva takrat.Zanima pa tudi mene kako je bilo na v.p.



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #6255 : 27 Marec 2010, 21:24:19
Na vzrejnem je bilo luštno, zelo lepo vreme smo imeli, kužki so se malo naigrali...sodnice so bile kar stroge, Sky, Glory in Sherry so dobile vzrejno oceno A, tam sta bila še Melly in Iron, pa ne vem, kako jima je šlo, predstavila sta se zelo lepo.

Še slikovni material:)
pred ringom


glory med ocenjevanjem


nasmejana sky




še njena najljubša aktivnost:)

in fenomenalna mala jazzy! karakter neverjeten, zvedava, pogumna...odličen vzor za sky in glory:) sky sovraži avto in se vedno dajava da gre noter...danes je bila v avtu jazzy in sky brez kaj skočila. jo bom malo ugrabila jigsaw-ju za prevzgojo sky :P




pa še skupna malica:)


kris

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #6256 : 28 Marec 2010, 11:49:30
V zavetišču Mala Hiša na nov dom čaka 3 mesece star mešanček s škotskim ovčarjem. Kuža nima levega očesa, drugače je pa zdrav, prijazen in igriv.



http://www.zavetisce-malahisa.si/

Telefon: 031 732 700




Mega lepotko!  :-[ Če bi imel jaz hišo in vrt.. in ne v bloku sred betona  :-\ Bi tale tamali bil že pri meni zdaj...

Upam da čimprej najde nove-prave lastnike.



Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #6257 : 28 Marec 2010, 11:54:20
Čestitke!
Kako so vsi krasni!  :)  :-* :-*

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #6258 : 28 Marec 2010, 12:18:55



Mega lepotko!  :-[ Če bi imel jaz hišo in vrt.. in ne v bloku sred betona  :-\ Bi tale tamali bil že pri meni zdaj...

Upam da čimprej najde nove-prave lastnike.

Brez zamere, ampak mene taki komentarji mal  >:(   >:(   >:( !!!

Brez veze so. Če psa ne moreš met, pač ne pišeš. Stanovanje v bloku pač ni izgovor. Živim v bloku sredi betona, v 4.nadstropju brez dvigala, v 45 kvadrtnih metrih velikem stanovanju, pa imam dva borderja. Tako da.....



Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


kris

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #6259 : 28 Marec 2010, 13:21:48
Pozdrav g. Smart, kot boš mogoče videl po mojem št. postu na tem forumu nisem ravno znan po tem da pišem brezvezne stvari sem in tja po temah in nabijam poste.  ;) Namen mojega posta tu je bil samo malo opozorit na tamalega, ker se dogaja isto v tej temi kot v vseh ostalih temah na pesjanarju. Sami močni ljubitelji pasme in ko nekdo zalepi link psa dotične pasme iz zavetišča se ga na veliko zignorira in se raje piše naprej o razstavnih, agility etc etc uspehih naših že ljubljenčkov.  :-\ Pač eno samo veliko medsebojno pihanje na dušo medtem ko se naredi koristnega pa bore malo. In pes gre spet hitro v pozabo.. In tu sem hotel jaz (očitno mi je uspelo) mal vmes posežt. O naših psih lahko pišemo še vse druge dneve v letu, a lahko mogoče samo 1 dan posvetimo temu ki išče pomoč in mogoče damo malo pozornosti NJEMU??  :-\

Moj komentar o stanovanju v bloku. Naj relativiram, stanujem v najemniškem stanovanju v bloku in že imam psa in sem žal po št. le-teh omejen. Do pred kratkim pa sem imel tudi Škota pri hiši in imam mehko točko zanje. Ampak glede na to kaj sva počela in kakšen je bil njegov stil življenja, si ga ne bi želel sredi betonske džungle v premajhnem stanovanju. Pač, eni mamo tako pogled, eni pa furajo xy število psov v kletkah po 8-10ur na dan medtem k so v službah (oh let the flaming begin lol), zato da gredo potem za 1,2 uri na trening tega in onega z njimi. Juhej! My way, your way.

Aja če je vsak post o tamalemu v kolikor ga ne vzameš brezveze, kak hudiča smisel ma pa potem 590.000 postov vsak mesec o tem kako lep, hiter, simpatičen je pa ta in ta pes?  ??? Please..

Just a little attention please...





SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #6260 : 28 Marec 2010, 14:09:56
Drugega sploh ne bom komentiral, ker ni drugega, kot bedarija zavita v lepe besede in tujke, ki očitno pri slovenceljnih bolj zažgejo.

Komentar samo na to, da si mali zasluži pozornost in nov lep dom. Vsekakor! Tako kot vsak drug pes! Ampak v vsaki temi, kjer se kakšen pes odaja, je n število komentarjev v smislu, jaz bi ga takoj vzel, pa ne morem, zaradi tega, pa tistega, pa....
Pozornost se da dobiti tudi na drugačen način.

Pa lep dan, grem svoje pse spustit iz kletk in na en kratek trening tega in onega!


p.s.  Drugače mi je ime Zoran, verjetno ste me za koga zamenjali. Niti ne poznam g. Smarta.   8)




Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


kris

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #6261 : 28 Marec 2010, 14:40:08
Drugega sploh ne bom komentiral, ker ni drugega, kot bedarija zavita v lepe besede in tujke, ki očitno pri slovenceljnih bolj zažgejo.

Ja sem probal s tujkami, ker pač očitno IMAM opravka s slovenceljnom, ki se vtika v moje poste z nekim zgražanjem in mi pametuje, medtem ko je vse kar sem jaz napisal to, da je mali škotek lep in da če bi imel kapacitete, da bi ga vzel ;)

Isto bi se zahvalil, da mi ne bo treba voditi internetne kregancije po forumu, ker imam z mojimi 7 posti le velik handicap izkušenj v primerjavi z vašimi 2000+ gospod Zoran  ;)

Lep dan tudi vam,
Kris




Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #6262 : 28 Marec 2010, 14:55:56
Ampak v vsaki temi, kjer se kakšen pes odaja, je n število komentarjev v smislu, jaz bi ga takoj vzel, pa ne morem, zaradi tega, pa tistega, pa....
Ne, jih ni. Malo poglej naokoli, boš videl, da teme psov, ki se oddajajo ostajajo prazne. Jaz npr. rada vidim, da kdo komentira, ko objavim kakšnega psa. Vsaj veš, da ga je nekdo opazil. Pa tudi, če napiše samo to, da želi psu dober dom. Bolje to, kot nič in ignoranca. Sploh v temah in na forumih namenjenih določeni pasmi je ignoriranje psov, ki iščejo nov dom oz. potrebujejo pomoč, s strani "ljubiteljev pasme" kar stalna praksa. Ne vem, meni se to zdi žalostno. A ni?



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #6263 : 28 Marec 2010, 18:10:54
Ne, jih ni. Malo poglej naokoli, boš videl, da teme psov, ki se oddajajo ostajajo prazne. Jaz npr. rada vidim, da kdo komentira, ko objavim kakšnega psa. Vsaj veš, da ga je nekdo opazil. Pa tudi, če napiše samo to, da želi psu dober dom. Bolje to, kot nič in ignoranca. Sploh v temah in na forumih namenjenih določeni pasmi je ignoriranje psov, ki iščejo nov dom oz. potrebujejo pomoč, s strani "ljubiteljev pasme" kar stalna praksa. Ne vem, meni se to zdi žalostno. A ni?

Dobro, sem pretiraval s tem, ko sem napisal, da  v vsaki temi. Glede na to, da pa se ti precej ukvarjaš s tem, moraš priznati, da je podobnih komentarjev kar veliko. Neglede na to ali je tebi to všeč ali ni.
Mene pač moti, da veliko ljudi da podobne komentarje in tokrat je pač naključno to bila tista kapljica čez rob, ko sem se odločil napisati, da mi to pač ni prav. Glede na to, da sam ne morem vzeti psov iz zavetišča, tudi nikoli ne dajem komentarjev,kako bi ga, če...
Nikoli niti ne komentiram, če ne morem direktno pomagati, vedno pa, ko mi je kakšen pes zanimiv, to posredujem naprej prijateljem ali znancem. Tudi kakšna uspešna zgodba je zadaj. Jih je veliko premalo, so pa.

Sicer pa.......tema je o škotskih ovčarjih, tako da bom zaključil z debato.


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


DewerlyMag

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #6264 : 29 Marec 2010, 09:54:18
Hej šapa, kateri od kužetov bi pa to naj bil, ker nekako nikjer ne opazim mešančka.

Hvala. Lp


V zavetišču Mala Hiša na nov dom čaka 3 mesece star mešanček s škotskim ovčarjem. Kuža nima levega očesa, drugače je pa zdrav, prijazen in igriv.



http://www.zavetisce-malahisa.si/

Telefon: 031 732 700



DewerlyMag

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #6265 : 29 Marec 2010, 09:59:19
Hej šapa, kateri od kužetov bi pa to naj bil, ker nekako nikjer ne opazim mešančka.

Hvala. Lp




Aha, napačne slike sem gledala :S , sem ga pa zdaj našla, tale je pa z mojih koncev :)



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #6266 : 29 Marec 2010, 10:27:31
Glede na to, da pa se ti precej ukvarjaš s tem, moraš priznati, da je podobnih komentarjev kar veliko.
Sem ti povedala, da jih ni.
Hej šapa, kateri od kužetov bi pa to naj bil, ker nekako nikjer ne opazim mešančka.
So obnovili spletno stran danes in odstranili njegovo sliko, kar pomeni, da je mali našel nov dom  :)



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #6267 : 29 Marec 2010, 10:43:29
Sem ti povedala, da jih ni. So obnovili spletno stran danes in odstranili njegovo sliko, kar pomeni, da je mali našel nov dom  :)

S tem stavkom me hote ali nehote postavljaš na laž. Bom popoldne od doma prav preiskal vse objave na forumih in citiral dotične objave, ker trditi da jih ni, je enako pretiravanje, kot moje, da se dogaja v vsaki temi.


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #6268 : 29 Marec 2010, 11:13:58
Bom popoldne od doma prav preiskal vse objave na forumih in citiral dotične objave
Lej lahko kar nehaš še preden začneš. Redko se zgodi, da kdo sploh komentira, praktično se pri objavah psov, ki iščejo dom pogovarjaš sam s sabo, zato se mi zdi pač neumno napadati še tistih par ljudi, ki tu pa tam napišejo kak komentar. Lahko na privat nadaljujeva tole debato, če želiš, tale tema pa naj ostane škotom. Se opravičujem za offtopic, tole se lahko prestavi tudi v koš.

Lp



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #6269 : 29 Marec 2010, 18:22:23
Simpatičen mladiček. Sem vesela, da je dobil dom! ;D Me pa jezi, da je še vedno toliko (zavrženih) mešančkov. Zakaj zakoni ne morejo bit strožji oz se jih ne bolj nadzira??? Ah... :'(

Še par slikic od sobote...upam da ne bom koga zmotila z njimi :P
Vse slike so od Mance Srebernjak.

Prelepa Glory


Happy 'family';)


Sky in the act