Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325749

Melody

  • Gost
Odgovori #6390 : 18 Maj 2010, 11:03:02
priporočam ti da se nam drugo leto pridružiš na tem res zelo lepem izletu za pašnjo... pa boš sama presodila... res vsi škotki piškotki so se odlično odrezal in dokazal da niso samo "dvoriščni" lepotci ;D



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6391 : 18 Maj 2010, 11:20:49
Lepo da ste uživali , sploh pa psi :) a imate od melly in irona tudi kakšen filmček?

Felina, tvoje vprašanje se mi zdi precej na mestu :) paša je specifična stvar, ne smemo enačit z lovskim nagonom, oziroma nagonom po plenu, čeprav je v bistvu pašni nagon nekako preoblikovan lovski nagon pa vseeno so zdaj razlike. Sicer ne vem kako je Martina ocenjevala letos, vem da ima večinoma izkušnje z borderji, vsaka pasma pa ima svoj stil paše. Po moje sem enkrat že napisala kako se ve kdaj ima pes zares pašni nagon in ne le željo po igranju (kot moj Mike na primer :)), je toliko tega da zdaj nimam časa še enkrat pisat, bom pa poiskala kam sem napisala, če ne pa napišem še enkrat ko bom imela čas :) mi je povedala ena precej znana vzreditljica avstralcev, ki pase sicer bolj z aussieji nekaj ve tudi o borderjih.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Melody

  • Gost
Odgovori #6392 : 18 Maj 2010, 11:42:24
filemčka nimam. mam samo slike sam od Melly nič na žalost :'( bo že bomo tko ali tako še kdaj v privat zasedbi šli mal popaset ker sem opazila da sta oba zelo uživala... in je rekla Martina da imata prou poseben stil pašne in da se vid da sta si v sorodu :D



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #6393 : 18 Maj 2010, 12:30:03
Felina, ker vem, da si firbec pa te vse zanima, sem našla en video od bradice, ki pase...
http://www.youtube.com/watch?v=E4FQlxJetJw

Sicer ne paše ravno v to temo, ampak ko je ravno govor o tem in o razlikah. :)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6394 : 18 Maj 2010, 15:00:59
Da ne bom pomote... to ni bi bila pašna..to je bil samo "Preizkus pašnih zasnov", ki ga v Franciji imenujejo CANT (test of Sheepdog Natural Aptitudes)... tukaj se samo presodi nagon in potencial! Vsi psi razen Sky, Glory, Tosce in mogoče še katerega so v nedeljo prvič videli ovce, oziroma so dobili zeleno luč, da jih "podijo"...  jasno se je opazilo razliko med tem ko pes lovi "plen", da bi ga ujel...  na primer sosedovo mačko in to kar smo videli... želja, da se usemrja ovce in, da jih obdrži v eni čredi...

Tukaj pa še Glory v akciji 

http://www.youtube.com/watch?v=2CzupcrsRZE

Poleg tega primerjati različne ovčarske psame nima smisla ker ima vsaka pasma svoj poseben namen pri pašni ...

na primer border : "ZNACAJ: Border je izjemen priganjac, vzdržljiv, gibcen, neutrudljiv ovcarski pes. Pravijo, da ima Border oko, ki lahko hipnotizira žival. Prihuli se k tlom in hipnotizira žival s strastnim, napetim pogledom. Je perfekcionist z željo, da vedno ustreže svojemu lastniku."

smooth collie :"V glavnem so ga uporabljali kot priganjaca goveda in ovac na tržnico. "

Kaj je pa dejanska pašna... kot prvo je dober nagon, ki smo ga lahko videli v nedeljo... na to pa več let dela in usklajevanja med psom in vodnikom  ;D 

GG
 





Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6395 : 18 Maj 2010, 15:09:01
To ni bil CANT :) CANT oz. pri Italijanih TANC organizirajo malo drugace.

battito animale


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6396 : 18 Maj 2010, 15:12:02
Lilit res je... ampak ocenjujejo isto 1. zanimanje/nagon, 2. Pogled, 3. Stil; 4. Poslušnost, 5. Potencial/Perspektivnost... za Italijo ne vem ampak za Francijo poznam zahtevnost CANT, ker poznam kar nekaj psov, ki so ga opravili, od nij tudi mama od mojega Parisa   ;D GG


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6397 : 18 Maj 2010, 15:17:40
Nekaj o pašnji je napisano tukaj http://home.online.no/~roeysla/...Ni pa videa, žal. Jaz bi rada videla posneto kako pasejo izkušeni škoti, na kmetijah, rančih, tekmah.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #6398 : 18 Maj 2010, 15:18:18
Melody, imam jaz eno vajino slikco  ;)
Melly in Iron pri preizkusu  :)






Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6399 : 18 Maj 2010, 15:25:35
Čara.. Naša Lily vsak dan pase koze... v Idriji... njen lastnik, ki je tudi član pesjanerja vedno vabi, da se jo pride pogledat... mogoče bomo enkrat našli čas in šli narediti en kratek filmček.. tako, da se bo videlo škota pri pravem delu..

Ali pa lahko njen lastnik malo razloži kako to izgleda   ;D GG


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #6400 : 18 Maj 2010, 16:52:02
Ko je ze govora o pasnji.. Kaj je pa fora (na posnetku se vidi), da zvlece par ovac stran od crede? Ker mi izgleda tole vlecenje za zadnje noge malo kruto  :-[ Boge ovcke..  :(

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #6401 : 18 Maj 2010, 18:29:00
Ja ovce so bile res ful boge. Lani jih je menjala na ene 5 psov, pripeljala nove, spočite, letos pa so bile na koncu res že fajn razdražene, se vidi najbolj pri Glory. So se stiskale k tisti ograji skup in ble pol vse popraskane. Stran jih je pa vlekla, da bi se čreda malo razbila in bi jih lah pes nagnal. Še dobro da ovce nimajo dobrega spomina;)

Drugače pa itak da je velika razlika med testiranjem instinkta in dejansko pašnjo. Vsem našim škotom manjka poslušnost, mislim da je vsak zgubil 1 točko tam. Menda se s pašnjo poslušnost ful izboljša, tako tudi samozavest psa, zato me tale stvar malo mika.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #6402 : 18 Maj 2010, 22:39:16
Felina, ker vem, da si firbec pa te vse zanima, sem našla en video od bradice, ki pase...
http://www.youtube.com/watch?v=E4FQlxJetJw

Sicer ne paše ravno v to temo, ampak ko je ravno govor o tem in o razlikah. :)

To pa so Ai-jevi sorodniki :) Ta ženska mi je priporočila to leglo :D

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6403 : 19 Maj 2010, 10:50:40
V tem videu ne vidim nič posebnega.. mogoče le to da je psica stara 11 let... če bi se malo delalo z našimi... to pomeni da so primerni pogoji, prostor, ovce itd se da to dosežt tudi s škoti... pri nas na ranču imamo že 5 ovc ..tenutno so samo kraljeve kamerunske, ki niso primerne za pašo... nameravam pa kupiti 7-8 "tapravih" tako da bomo imeli pogoje za trening...  ;D GG 


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6404 : 19 Maj 2010, 13:35:02
GG,
če kupuješ ovce za delo s psi, ti priporočam, da vzameš ovce, ki so že navajene na pse oz. vsaj zeeellloooo dobro na ljudi.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #6405 : 19 Maj 2010, 13:44:45
V tem videu ne vidim nič posebnega.. mogoče le to da je psica stara 11 let... če bi se malo delalo z našimi... to pomeni da so primerni pogoji, prostor, ovce itd se da to dosežt tudi s škoti... pri nas na ranču imamo že 5 ovc ..tenutno so samo kraljeve kamerunske, ki niso primerne za pašo... nameravam pa kupiti 7-8 "tapravih" tako da bomo imeli pogoje za trening...  ;D GG 

No, super, pol se pa priporočamo za ta video potem. Boste eni redkih, ker nič kaj videev od škotov, ki bi pasli, se ne najde...vsaj jaz nič kaj nisem našla.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #6406 : 19 Maj 2010, 13:45:38
Ko je ze govora o pasnji.. Kaj je pa fora (na posnetku se vidi), da zvlece par ovac stran od crede? Ker mi izgleda tole vlecenje za zadnje noge malo kruto  :-[ Boge ovcke..  :(

To počne samo pri psih, ki ne kažejo kakšnega posebnega zanimanja za ovce, boječih psih, .... zaradi samega stika psa z ovco. Bolj boječi psi ali pa včasih pri prvem stiku z ovcami se npr. ne upajo gnati v smer glave, zato zadnja noga. Ker od zadaj se pa marsikdo potem opogumi oz. mu ovca vzbudi zanimanje.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6407 : 19 Maj 2010, 13:53:23
Jaz sem videla samo 2 videa z škotom-ampak to ni bila pašnja ampak bolj igranje in žur, ne pa delo kot tako. Nič ni bilo "Lie down", walk in, come bye, pes ni peljal živino do "pastirja", tudi outruna ni bilo, ali pa da bi ločil kako ovco od tropa.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #6408 : 19 Maj 2010, 14:42:40
alenkab hvala za odgovor  :)

Brez zamere, ampak tudi meni se tole (nazalost) ne zdi ravno pasnja.. Ce primerjam tele videe in recimo tiste z borderji, ki tudi komaj zacenjajo s paso (kjer se res trudijo, da spravijo vse ovce v trop, tukaj pa kot da jim je vseeno ce gre katera zase).. Takole bi "pasel" tudi moj prinasalec, samo pac, nima genetskega zapisa, da mora krozit okoli crede.. Tisto se ga da pa naucit  :P :P

In mimogrede, kaj vam ta preiskus pasnih zasnov koristi? Pri cemu?

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #6409 : 19 Maj 2010, 15:26:30
ma dajte no, zdej ste pa že malo nesramni  ::). Ni prav če se ima samo show pse, ko pa se nekateri spravijo na poizkus, potem pa je spet to "ničvredno" in brezpredmetno. Martina najbrš že ve, zakaj da 49/50 ;). Tudi če se nekateri ne razumemo na pašo in ne vemo prav dobro kaj čemu služi, zaupam nekomu, ki je v tem strokovnjak, ki vidi, kaj je potencial, in kot te teste razumem, se tu gleda, koliko je genske zasnove oziroma potenciala, oziroma kaj se da s tem psom nardit, če se trenira. Tako da pohvala vsem, ki ste se test odločili delat, tudi če nikoli v življenju ne boste "zares" pasli.
In primerjava z borderji ni ravno na mestu. Martina je lani rekla, da ima vsaka pastirska pasma svoj stil pašnje, torej dveh stilov, sploh laiki, kot smo mi, ne moremo ravno pimerjati po izgledu (če border zgleda bol zapsihiran še ne pomeni, da je učinkovitejši..)

Uživejte,
Sara

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6410 : 19 Maj 2010, 15:32:48
Na žalost so bile Sky in Glory pri zadnijih in ovce so že "dale skoz" 15 psov ..tako da niso "sodelovale" oziroma so hotele samo ven iz ograde... poleg taga ograda je dokaj majhna in te ovce imajo teh testov in vseh psov dosti.... saj jih je komaj inštruktorica privlekla v ogrado... torej tukaj pričakovati nek super rezultat bi bilo iluzorno...tudi fenomenalen pes ne bi mogel nič pokazati... to je bila čreda naveličanih/pestrašenih ovc...in to je to...

Namen peizkusa je samo to, da se oceni osnovni nagon in če ima kdo potem veselje in željo se lahko začne s pravim treningom...

Poleg tega, kot je bilo že večkrat rečeno... primerjati borderje, škote, badice, aussije nima nobenega smisla, ker ima vsaka pasma svoj stil in svoj prvoten namen pri pašni...  

No in če smo čisto iskreni... nekateri škoti ne pokažejo interesa za ovce.. sem pa videla bordeje, ki so se ovc dejansko bali in živčno lajali v čredo... torej paša ni samo stvar pasme ampak stvar posameznega psa in njegovega temperamanta/nagona  ;)GG


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6411 : 19 Maj 2010, 15:41:41
Se bom mal ''obregnila'' v tole vašo pašo in bom pripomnila, da če bi takole pasli ovce v resničnem okolju, kjer ni ograde okoli ovc, da ne morejo pobegniti, bi se trop ovc razdelil na več posameznih manjših tropov, ki bi se razbežali na vse možne konce in kraje.

'' Prava'' pašnja ( sem dala v oklepaj, da se ne bo kdo preveč obesil na tole :-P ) tropa ovac v resničnem okolju kjer je potrebno iz pašnika pripeljati ovce nazaj do hlevov je takšna kot je prikazana v filmčku kjer pase bearded collie, ovce čutijo rahel pritisk in se počasi ampak v grupi pomikajo na željeno točko, če pa bi se pes zagnal proti tropu, kot se vaši škoti ( boredrji, itd ) v teh filmčkih, potem bi se trop razgnal na vse strani in bi čreda bila razbita in tako bi namesto da bi bila čreda v hlevu bi se jo lovilo po okoliških travnikih.

Tudi vam ne bo nič pomagalo, če si nabavite ovce, ki so navajena psov, vsaka čreda se bo ob tako velikem pritisku, ko s takšno silo prileti pes do njih, razbila na več manjših tropov, ne glede na to koliko so vajene psov.  Naše ovce so vse navajene psov, ampak, ko se zašibajo psi z malo hitrejšo hitrostjo kot so vajene, se bodo razbežale, če bo pri hlevu ne bo problem, se bodo skrile v hlev, na pašnikih pa se bodo razdelile na več tropov.

To je moje mišljenje oziroma videnje naših ovc z našimi škoti oziroma naših ovc s psi gostov, pa so pasji gostje bili od škotov do borderjev pa ne vem česa še, če je tuj pes šel v mirnem teku do njih so se temu primerno odzivale, ko je malo bolj pospešil so se razbežale.

Če dam samo primer naših škotov, mama od Kale in Runota je bila enkratna, točno je vedela kakšno hitrost mora ubrati, da bodo ovce šle lepo iz pašnika do hleva domov, če se je katera oddalila od črede je počasi šla ponjo in jo usmerila do črede, če bi v takem primeru se zaletela proti njej, bi ta ovca naredila cel razdor v čredi, medtem ko je Kala prehitra, ona dejansko z njimi dela tako kot vaši škoti na filmčkih in to je za ovce prehitro, preveč eksplozivno, se jo sicer da držati nazaj, ampak je še vedno za določen odtenek prehitra.

Evo sem se razpisala in povedala moje mnenje, predvsem pa izkušnje.

p.s. je pa tudi en gospod pred leti z svojim borderjem poskusil pri nas prikazati pašnjo, aleluja, trop 100 ovc je razdelil v deset manjših tropov, pes se je trudil več kot eno uro da bi spravil trop nazaj v eno čredo, pa sta potem oba z gospodom obupala. Problem je bilo samo v tem da je bil pes prehiter ;-)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6412 : 19 Maj 2010, 15:49:50
Hvala za krasen in slikovit opis iz prve roke! Vsi pozabimo, da več ali manj vsi današnji pastirski psi pasejo na tekmah in ne v resničnem življenju... Pravo pašo, ki je dejansko njihovo vsakdanje delo poznajo le nekateri  ;) in tudi pes od Martine je stalno krožilo okoli ograje ampak, ko je ona želela spraviti čredo 5-6 ovc iz ene ograje v drugo njej pes tega ni bil sposoben opraviti in naj bi on to delal vsak dan!   GG


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6413 : 19 Maj 2010, 15:58:20
Kala, runo, bella,
če bi ta brada pasla ovce, ki niso navajene človeka in psa, bi ovce verjetno končale v blokih, na kupih zemlje in še kje. Vidi se pa, da je ta pes že kar nekaj časa v temu. Ne moreš primerjat tega psa s škoti ki so pasli pri Martini.

Vsekakor ga ni psa na svetu, ki bi ob prvem stiku z ovcami pasel, psa je treba privaditi na to, da se ne približa preveč ovcam oz samo po ukazu. Je pa res, da so tiste ovce toliko vajene psov in že točno vedo, kaj jih čaka, zato mora biti pes res "močen" da jih spravi skozi vrata.

V pašnji je genetika zelo pomembna, vendar tudi zelo nadarjen pes potrebuje leta šolanja, vi to vse preveč poenostavljate.



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6414 : 19 Maj 2010, 16:15:55
Nikjer nisem napisala, da bi pes z izkušnjami zmogel spraviti nevajene ovce na določen kraj. Hotela sem samo povedati, da takšen način pašnje kot je predstavljen v teh filmčkih ni za resnično življenje in sorry ampak nekateri psi kljub vzgoji itd ne bodo nikoli zmožni ''umirjene'' pašnje ki je potrebna v resničnem življenju. Ker pri delu s pravim tropom ovc, se gre zato, da pastirju pes v ozadju pomaga spraviti ovce do doma, pes v ozadju skrbi da ovce ne zaostajajo, to je bistvo pašnje. Seveda pa itak da morajo biti ovce navajene tako psa kot človeka, ker slediti morajo najprej človeku, pes v ozadju pa skrbi da ovce ne skrenejo s poti, da se držijo črede itd. Zato je tako učenje psa kot ovc, na medsebojno sožitje bistvenega pomena. ( priznam, včasih napišem stvari, brez '' podnapisov'' ker so mi pač določene stvari logične, da pač tako mora biti ;-) )
Moji Kali v vseh teh 12 letih nismo mogli čist zbit njeno energično pašnjo, ona bi rada vse bolj na hitro naredila, in to ni OK.

Prav je da hodite na teste iz pašnje, nisem nikjer napisala, da to pa ne smete.

In ja še enkrat, pes se mora šolati v pašnji, ali se to dela direkt s čredo kjer bo delal ali pač kje drugje, dejstvo pa je, da določeni psi, kljub šolanju ne bodo primerni za pašnjo v pravem življenju s pravo čredo ovac, kjer ni ograde, ki bi ovce zadrževalo, pri pobegu.

In se strinjam da se pasme ne sme enačiti z enakim načinom pašnje.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #6415 : 19 Maj 2010, 17:46:18
No, mogoče je zdaj tako izpadlo kot da vsi pljuvamo po tem preizkusu.
Moj filmček Felini ni bil namenjen temu, da kritizira škote ali kogarkoli, ampak samo temu, da ji pokažem stil še kakega ovčarskega psa, ker jo je to zanimalo, slučajno sem med iskanjem videev našla bradico in, ker vem, da jo ima ona, sem ji pač sem prilepila link. Je pa bil pač potem vzet iz konteksta.
In GG, če imate ovčke, tudi, če ne potrebujete zares psov za pašo, zakaj pa ne, res sem mislila, da bi bila vesela takega videaa. Žal nisem uspela izbrskat nobenega s škoti. Sicer pa večina ljudi pase 'za zabavo'. V takih razmerah kot so se včasih pasle ovčke, ima menda malokdo sploh ovce, kaj šele znanje in voljo. Psa pa tudi najbrž ne.
Tudi z borderji velika večina pase 'za zabavo'. Zakaj pa ne, saj agility ali rally tudi nimata nekega globljega pomena. Če so ovce, so pač ovce, če komu to paše.
Kak smisel ima to ve vsak zase, kaj počne pa tudi.  :)



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6416 : 19 Maj 2010, 18:00:08
Sibila  ja vse kar si napisala je res, vsak s svojim psom dela kar pač psu najbolj odgovarja, jaz sem v bistvu samo želela povedat, poudarit, da takšen način pašnje, ki je prikazan na večini videov ni primeren za resnično pašnjo v naravi.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #6417 : 19 Maj 2010, 22:31:57
Sibila  ja vse kar si napisala je res, vsak s svojim psom dela kar pač psu najbolj odgovarja, jaz sem v bistvu samo želela povedat, poudarit, da takšen način pašnje, ki je prikazan na večini videov ni primeren za resnično pašnjo v naravi.

Se podpisem..

Tudi jaz nisem mislila kritizirat testa, hvalabogu da ste celo sli poiskusit in preverit zasnove, ampak pac, meni osebno kaj vec kot po eni strani igra po drugi pa izzivanje ovac/lovljenje plena tole ni izgledalo..  :-[

Ce se bo pa kdo odlocil redno ukvarjat s tem pa tudi fajn..  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6418 : 19 Maj 2010, 22:32:25
Po moje tudi ni nihče ''pljuval'' po tem preizkusu ali po psih, ne vem zakaj se velikokrat narobe interpretira...

Bom na kratko povzela kaj mi je povedala vzrediteljica avstralcev, ki pase z njimi glede pašnega nagona. Itak velja to za vse pasme, čeprav imajo res drugačen način pašnje. Pravi, da je dober ovčar v stiku z ovcami miren, nikoli histeričen, ne sili direktno v njih ampak sam od sebe najde pravo točko ''balansiranja''. Ko mu ni dovoljeno pasti gleda čredo in jo spremlja s pogledom, tudi če so pri miru jih opazuje, se ne zaganja, ampak samo mirno leži, sedi... in opazuje. Ko dobi dovoljenje za delo gre do črede z veliko vnemo in zanimanjem ima močno željo da jih obdrži skupaj in se zelo trudi za to-se pravi kroži okrog črede, ne pusti da bi se katera od ovc oddaljila, če se, jo takoj pripelje nazaj. ''Dober pes'' bo tudi lahko zadržal čredo na mestu, navadno uporabijo očesni kontakt, se pravi hipnotizirajo čredo pri tem opazuje celotno čredo. Dober nagon spoznaš tudi po tem, da pes dela z vsem srcem, to pomeni da ga nič ne zmoti in lahko dela za kogarkoli, ne samo za človeka na katerega je najbolj navezan. Se pravi pes ne sme biti zmeden, če v bližini ni njegovega človeka, v bistvu ga ne sme zmotiti nobena stvar, tudi če so ovce trmaste, nepripravljene sodelovati... iti do ovc in delati z njimi je v tistem trenutku vse kar si pes želi. Ta vzrediteljica na testu preveri tudi, če pes pase ''na glavo'' ali na ''pete'' :), najbolje je če zna oboje, če pa samo eno potem so bolj zaželjeni psi, ki gredo na glavo (to konkretno velja za avstralce, sploh pri govedu, za druge pasme nisem prepričana kako je s tem). Ocenjuje se tudi kako zna pes ''brati'' govorico telesa (od vodnika). Ni zaželeno, če pes laja in se prepira z vodnikom, s takim psom je potem težje delati, oziroma je potrebno vložiti še precej več truda kot navadno. Pes mora biti stabilen, imeti močan karakter, ne sme se prestrašiti kakšne ostrejše besede-''one that can take a corrective no or get out of there without quitting, pravi :)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6419 : 19 Maj 2010, 22:52:24
Opa prehitro sem poslala... ::)
Skratka without quitting :P pes ne sme niti za sekundo izgubiti zanimanja za ovce, ves čas mora biti ''za stvar'' :) Ker ovce hitro ugotovijo, če je pes prestrašen oziroma mu manjka samozavesti in to izkoristijo, ga ne poslušajo (tukaj ni demokracije ;))-taka je Foxy in zato ni primerna za pašo-ovce jo takoj ''preberejo'', neverjetno ampak je res.
Ko je bilo govora, da so bile ovce utrujene-tudi ona najprej testira na ovcah, ki niso lahke, ker tam se pokaže iz kakšnega testa je pes. Če mu ne gre, potem pripelje ovce, ki so lažje-''flightier'' pravi, torej take, ki se bolj premikajo. Ampak kot je bilo povedano že prej, pes z dobrim nagonom bo pasel tudi ovce, ki se nočejo premikat. Ko enkrat tečejo, take potem lovi vsak pes katerekoli pasme, ampak to je daleč od paše, oziroma od stvari, ki se jih testira na takem preizkusu. Večina opisanega se pokaže že pri 4-mesečnem mladiču.
Še nekaj je...tudi če pes pokaže vse to opisano na testu še ne pomeni, da bo kasneje tudi dober pomočnik na ranču, na kmetiji. Že test se mi zdi zahteven pa še začetek ni. Tako težka je paša, res ni mačji kašelj. Dobrih psov, ki resnično lahko pomagajo na kmetijah ni zelo veliko. Šele ko se pes izkaže v paši na različnih področjih, z različnimi čredami, šele takrat lahko rečemo, da ima dober pašni nagon. In ogromno je potem še drugih dejavnikov, ki dejansko vplivajo na pašni nagon skozi celo življenjsko obdobje psa.

Uf sem rekla bom na kratko-pa toliko je še za povedat :) Skratka zaletavanje v ovce in lovljenje pobeglih ovc ni pašni nagon-smo ugotovili da tudi zlati prinašalec zmore vse to ;) Pa nekako tako se vede moj Mike, ki nima ne vem kakšnega nagona-bova šla pa še v Avstrijo na herding clinic s Sandro Zilch pa bomo videli kaj ona misli o njem :)

lp



dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com