Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325599

Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6420 : 20 Maj 2010, 07:03:12
Sana, ne vem, če je vse kar si naštela samo stvar nagona.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #6421 : 20 Maj 2010, 07:13:30
da takšen način pašnje, ki je prikazan na večini videov ni primeren za resnično pašnjo v naravi.

Je treba ločit par stvari... Eno je preizkus pašnih zasnov, eno je tekmovalna pašnja in eno je pašnja prosto po prešernu za domačo rabo. In preizkus je prva stopnička, če ima pes dovolj nagona in lastnik dovolj volje ter vsaj malo talenta se vse da.

Meni se zdi super, da so se punce z škoti spravile na preizkus k Martini.  :)



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6422 : 20 Maj 2010, 07:35:21
Je treba ločit par stvari... Eno je preizkus pašnih zasnov, eno je tekmovalna pašnja in eno je pašnja prosto po prešernu za domačo rabo. In preizkus je prva stopnička, če ima pes dovolj nagona in lastnik dovolj volje ter vsaj malo talenta se vse da.

Meni se zdi super, da so se punce z škoti spravile na preizkus k Martini.  :)

Mislim da se ne razumemo kaj sem hotela povedati, ampak se ne bom ponavljala, ker nima smisla. Vsekakor pa še enkrat povem, da je absolutno fajn da greste na pašne preizkuse, itd, nisem nikjer napisala, da se to pa ne sme....ostalo pa ne bom več pisala, tisti, ki je hotel je že razumel kaj je bil point mojega pisanja.

Pa še veliko užitkov z vašimi pesjani vam želim, takšnimi ali drugačnimi  ;)


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #6423 : 20 Maj 2010, 07:47:39
Se opravičujem če si moj komentar vzela zlonamerno, ampak to ni bil moj namen.
Resnično mi ni jasno, kaj misliš pod pašnjo v naravi?



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6424 : 20 Maj 2010, 07:58:25
Mislim da je precej stvar nagona, ne vem jaz sem povzela tisto kar pravi ta vzrediteljica, je pa precej znana in dobra v paši. Tako zgleda njen preizkus pašnih zasnov, točkuje od 1-10. Saj Martina ima verjetno podobna merila, za njo ne vem točno.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6425 : 20 Maj 2010, 07:59:13
Eh ne nisem vzela zlonamerno, kje pa  ;)

Pašnja v naravi, kjer ovce niso zagrajene in morajo do doma priti tudi po cesti ( ali je glavna ali stranska je odvisno, na katerem pašniku je ), pri taki pašnji ali pa recite temu spremstvo ovc do doma, se pes ne sme tako zaganjati v ovce, kot se v teh filmčkih ( mi je jasno, da je to bil preizkus pašnega nagona, jaz sem tole pisanje dala samo zato, ker je GG napisala da si bo nabavila ovčke da bodo lahko trenirali in sem jih hotela samo povedati, da če bodo psi tako pasli kot so na preizkusu, da bo dobila samo en kup zgubljenih ovc, ki ne bodo vedele kam naj gredo, sploh če ne bodo v ograjenem prostoru), ker takoj se ovce zbegajo in se oddaljijo od prvotne črede, oziroma od vodje črede. In po tem takem namesto, da bi prišel s čredo domov v 10 minutih hodiš eno uro ali več, ker moraš spet spraviti čredo skupaj in če je pes histeričen, hiperaktiven, hiter ti vzgoja bolj malo pomaga, ker je psu velika žurka če vidi da ovce begajo. Zato pravim da za takšno vrsto pašnje mora biti pes bolj umirjene narave.


Kot sem napisala da je en gospod pred leti prišel z borderjem da bi prikazal pašnjo ( gospod je z borderjem tudi tekmoval v pašnji, bila najboljša, imena se ne spomnim ), ko je poskusil z našimi ovcami so ovce zbezlale in pes je dobil zalet, gospodarja ni več slišal, delal je po svoje, skratka bil je cel kažin, ki smo ga komaj rešili.

Upam, da je zdaj malo bolj razumljivo, kaj sem mislila povedati  ;)


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #6426 : 20 Maj 2010, 08:03:11


Kot sem napisala da je en gospod pred leti prišel z borderjem da bi prikazal pašnjo ( gospod je z borderjem tudi tekmoval v pašnji, bila najboljša, imena se ne spomnim ), ko je poskusil z našimi ovcami so ovce zbezlale in pes je dobil zalet, gospodarja ni več slišal, delal je po svoje, skratka bil je cel kažin, ki smo ga komaj rešili.

Upam, da je zdaj malo bolj razumljivo, kaj sem mislila povedati  ;)

Razumljivo.  ;)

Pes nima kaj begat če je vse ok z njegovo poslušnostjo pa nagon do ovc gor al pa dol.



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6427 : 20 Maj 2010, 08:09:05
Ja res nima kaj begat, ampak v takšnih situacijah, kjer veš, da imajo ovce možnost da gredo na miljon strani, je dosti bolje imeti stabilnega psa, ki ni tolk hiper, ker si pri stabilnem psu bolj ziher da bo tudi pri beganju ovc delal bolj umirjeno.

Jaz sem mojo Kalo ( ko je to še delala, zdaj ne more več ) morala ves čas opominjati da mora počasi, ker ona bi to rada delala na hitro, medtem ko je njena mama delala v počasnem tempu, točno je vedela kako se mora obnašati do ovc, do katerih mora biti bolj ''ostra'', do katerih manj. Z njo praktično nisi imel dela, si ji povedal na začetku kaj se pričakuje od nje in si lahko brez skrbi hodil pred čredo, psica pa je od zadi usmerjala. Kalo si pa moral ves čas spremljati kaj dela ;)


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6428 : 20 Maj 2010, 09:22:27
Kot sem napisala da je en gospod pred leti prišel z borderjem da bi prikazal pašnjo ( gospod je z borderjem tudi tekmoval v pašnji, bila najboljša, imena se ne spomnim ), ko je poskusil z našimi ovcami so ovce zbezlale in pes je dobil zalet, gospodarja ni več slišal, delal je po svoje, skratka bil je cel kažin, ki smo ga komaj rešili.

Hahaha, me zanima kdo je ta gospod in kje je tekmoval ::)



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6429 : 20 Maj 2010, 09:28:31
Žal se ne spomnim imena, bom pa vprašala naše, če se spomnijo, je pa to že kar nekaj let nazaj  ;)


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #6430 : 20 Maj 2010, 12:40:21
Super, res sem hvaležna za razjasnitev nekaj pojmov....Ker tudi tista iz videa, ki pase z bradico ( z njo sem se namreč dogovarjala za pašnjo z Ai-jem, ona ima doma namreč ovce in lame in psi vsakodnevno spravljajo živali na pašnik in iz njega, ampak ko mi je razložila kako in kaj je potrebno delat, sem ugotovila, da to ni šport zame, ker bi se mogla vozit predaleč in prepogosto, da bi bil pes narejen in ne zmeden).

Resnično pa me zanima, kaj so pri Martini v pašnji te točke.....in če bi mi lahko kdo na primeru videa opisa, res lepo, lepo prosim, recimo, ta in ta je dobila toliko in toliko točk, pri tem je bila ocenjena tako in tako, zato in zato.  Ker meni te točke zelo malo povedo, tudi videi mi čist nič ne povedo, ker sama ne vidim razlike med tem ali je bila to pašnja ali je bilo samo "dajte ovce se gibat, mi bi malo preganjali" kot razmišlja moj shih-tzu. Tudi sama sem imela že namen it delat ta preizkus, vendar mi ta način skakanja okoli ovc ne sede, razlage pa nikjer ne dobim (zato pa sprašujem vse to). Lahko mi daste tudi link, kjer to piše, recimo iz kakšnih pašnih preizkusov (pa da so mogoče kakšni primeri zraven opisani) ali kaj podobnega, ampak jaz nič ne najdem za dolgodlake škotske ovčarje, še videa, ko takšen pes pravilno pase, ne.

Že dolgo iščem nek filmček, ko so imele bradice pašni preizkus in so bili pri vsakem psu opisi zakaj je bil dober ali slab...pa ga več ne najdem  >:(...in tam je bila res lepo vidna razlika med tistimi, ki so kazali nagon in tistimi, ki se jim je za ovce gladko j....  Je pa res, da ovce niso bile v takšni majhni ogradi (sploh ne vem, če je bila kje ograja, ker na posnetku je ni bilo videt) in tudi človek ni posegal, pes je moral sam odreagirat,  pokazat zanimanje in tudi pokazat koliko bo drezal v njih ali pa ne bo in sam odločat v dani situaciji.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #6431 : 20 Maj 2010, 13:06:50
Ni sicer preizkus zasnov, ampak mogoče si lahko pomagaš s pravili herding working testa v tradicionalnem načinu (ta ni za borderje in kelpije). Na 4-5 strani je spisano vse, kar prinaša odbitne točke

http://www.fci.be/uploaded_files/HWT-Traditional%20Style_EN.pdf



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6432 : 20 Maj 2010, 13:09:40
Na primer Lexy... Dobila je 49/50 točk

Zanimanje : 10
Pogled : 10
Stil : 10
Poslušnost : 9
Pespektivnost : 10

Moon je dobila 46/50

Zanimanje : 10
Pogled : 9 (ni bil tako nepremičen kot od Lexy)
Stil : 10
Poslušnost : 7 ( ni hotela zapustiti ogrado in se je vrgla na hrbet, da bi njena volja obveljala..morala sem jo 2x iti iskat)
Pespektivnost : 10

In kaj pomenijo pojmi :

Zanimanje : Pes mora biti čim bolj osredotočen na ovce. Ne sme umakniti pogleda z ovac, kljub vsem ostalim motečim faktorjem....
Pogled :  Pogled mora izkazovati zanimanje in biti usmerjen na ovce. Vsaka pasma ima svoj stil pašne, posebno Borderji, ki mora imeti "hipnotičen pogled".
Stil : Stil delovnega psa, je sinonim za osredotočenega psa, pripravljenega izponiti ukaz in zmožnega razmišljati. Njegov ritem (gibanje) mora biti konstanten, enakomeren; ne sme izgubljati energije po nepotrebnem in mora izbrati najboljšo rešitev v pravem trenutku.
Poslušnost : Poslušnost je poglavitnega pomena v pašni! Seveda mlad pes nima take poslušnoti kot odrasel, vendar mora biti pripravljen poslušati ukaz , brez da bi se sam preveč navdušil in prevzel pobudo v določenem trenutku.

Opombe : Pašna je terpevtska (krepi vez med psom in vodnikom, uravnovesi obnašanje psa, krepi njegovo samopodobo...) in je največje zadoščanje, ki ga lahko damo psu.

 ;D GG





Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #6433 : 20 Maj 2010, 15:33:15
alenkab in GG...hvala za te obrazložitve...sem si prebrala v detajle in sedaj si poskušam na podlagi videov razložit....stvar postaja zanimiva :)   
alenkab, mislim, da te bom na kakšni tekmi ob priliki na veliko cukala za rokav, če lahko :) v živo gre lažje :)   Pa definitivno se morem enkrat oglasit na kakšnem pasenju (ne z mojimi psmi, samo firbec past :) )

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #6434 : 20 Maj 2010, 21:07:38
alenkab in GG...hvala za te obrazložitve...sem si prebrala v detajle in sedaj si poskušam na podlagi videov razložit....stvar postaja zanimiva :)   
alenkab, mislim, da te bom na kakšni tekmi ob priliki na veliko cukala za rokav, če lahko :) v živo gre lažje :)   Pa definitivno se morem enkrat oglasit na kakšnem pasenju (ne z mojimi psmi, samo firbec past :) )

Če postaja zanimivo, potem lahko tekst tazadnjega oklepaja kar črtaš, ker te bo prej kot slej premamilo  :o



Melody

  • Gost
Odgovori #6435 : 21 Maj 2010, 10:52:37
jaz za Melly vem da se bo še udeležila tega treninga pri Martini... ker sem videla da zelo uživa... edino sedaj morava prvo narediti BBH do konca ker ni dobro mešat...

drugače pa je tukaj pri Martini bilo samo preizkušeno če imajo kaj tega nagona po pašnji... ne vem zakaj tolko govora...
in kot sem opazila so bili vsi naši škotki kar zainteresirani da bi se iz njih lahko razvili pravi pašenski psi

drugače pa je Martina meni rekla da imata Melly in Iron prav poseben stil pašnje... se pravi da se to razlikuje tud od psa do psa različno, če sem jo prav razumela (tako si razlagam njene besede)
in lahko smo samo srečni da smo še ljudje, ki želimo pokazat da škoti niso samo "dvoriščni" psi...
drugače pa vsi, ki vas zanima pojdite drugo leto pogledat in razkirajte tist dan... milim da se splača... je zelo lep izlet...pa se sami prepričajte in vprašajte ljudi ki se spoznajo na to...

vsem vzrejnikom, ki pa ste se odločil, da pripeljete pse na ta preizkus pa kapo dol...



JigSaw

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #6436 : 21 Maj 2010, 21:39:38
No da malo razbijemo to temo o ovcah. Naša mala žverca je bila v sredo prvič v ruševinah ;D. Uporabili smo staro vojašnico, ki se nahaja malo izven mesta. Izkusila je hojo po različnih materialih, razbito steklo,  ometi, steklena volna. v začetku je bilo malo straha tam kjer se je material rušil... Nato smo malo trenirali oblajanje, 2krat se je pa preizkusila v iskanju(za začetek samo mene) Preživeli smo lep dan  :)














GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6437 : 21 Maj 2010, 21:40:35
Tukaj pa naša Dolly stara 26 mesecev  ;D GG









sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6438 : 22 Maj 2010, 08:04:22
Fino da bosta tako aktivna :) A Glory pa ni bila primerna za reševanje, je zato tamala prišla k vam? Vsi psi niso za to, moraš kar previdno zbrati ane. Vem da moj Mike ne bi bil, on je dober za agility, Foxy tudi ni dovolj samostojna, Amba je pa kar za vse, kot zdaj kaže :)
Po katerim ''okriljem'' pa trenirata, če nisem preveč radovedna :-[ A sta prav pri GRS-tam jih nekaj poznam.
Nisem vedela, da se lahko že tako zgodaj začne.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


JigSaw

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #6439 : 22 Maj 2010, 16:00:13
Ja to me zelo veseli  :). Glory žal ni primerna za to. Preveč mirna, ni zaupljiva do tujcev, preveč previdna in pred nekaterimi stvarmi ima tudi strah. Tko da jo imamo bolj za ljublenko, crklanje, je pa dober čuvaj :). Tamala je pa čisto nasprotje nje, polna energije, brez kakega strahu, tko, da ja, ni vsak pes primeren za to, mora imeti ful dober karakter. smo v klubu K-9 Novo mesto, dodajam link: http://www.pes.si/, spada pod enoto reševalnih psov slovenije. Bolje je začeti zgodej, se psa lažje uči, inštruktorica je kmalu videla potencial v tamali in tko se to začelu kmalu poleg pasje šole :)



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6440 : 22 Maj 2010, 18:27:19
Hvala za povezavo
Foxy je tudi za crkljanje pa ji čisto paše tako, je pa tudi malo čuvaja nastalo v njej zdaj ko dozoreva.
Ja reševanje je fajn, ampak mora biti človek tudi primeren za to, zdaj vidim je vse prej kot enostavno :) veliko uspehov, sem prav vesela, da bo še škot v tem poklicu :) tamala mora bit res super, bo vzor škotom v Sloveniji ;)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6441 : 22 Maj 2010, 19:44:13
Zdi se mi pomembno omeniti, da je Glory že 2 leti zapored št.1 kar se tiče pašne... Jazzy pa letos ni imela velikega veselja... torej Glory ovce, Jazzy ruševine .. zdi se mi, da mora vsak pes in vsak lastnik najti svojo pravo strast  ;) GG


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6442 : 23 Maj 2010, 11:29:43
Nekaj mesecev starega mladiča in odraslo psičko nima smisla primerjati kar se nagona tiče. Čeprav se nagon že pokaže pri nekako 4 mesece starem mladiču, ni pričakovati da bo reagiral tako kot odrasel pes, ki ima že določeno stopnjo samozavesti. Mladič šele spoznava stvari in tudi ne more biti skoncentriran dolgo časa.
Ne vem pa, če ji bo pri reševanju pašni nagon kaj koristil :), tam se spet išče druge kvalitete
Tako da se strinjam s tabo vsak pes in skrbnik ima svojo strast, ko najdeta skupno je to zmagovalna kombinacija. Jazzy in njen skrbnik sta jo očitno našla, lepo je da si bosta to delila.
Itak pa ni važno s kakšno dejavnostjo se psi ukvarjajo, glavno da so ves čas ''zaposleni'' in niso couch potato ;)
res pa da mi je zelo všeč paša, ker se nekako spet povežejo z naravo

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6443 : 23 Maj 2010, 20:27:17
Lansko leto ko sta Glory in Sky opravila prvič preiskus pašnih zasnov sta bile stare isto kot Jazzy sedaj in sta bile odlične! Glory je bila najboljši škot na preiskusu ..stare so pa bila tam nekaj manj kot 6 mesecev  :) torej so bili pogoji isti...

Ne glede se mi zdi škotski ovčar bolj primeren po temperamentu za pašno saj je osnovno ovčar  ;) kot ruševinar ... ampak vsak mora najti svojo strast.. za nekatere je strast tudi kavč in če sta lastnik in pes kavč tip ... ne glede pasme se mi ne zdi nič narobe ... pomembno je da sta srečna skupaj  ::) GG


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #6444 : 23 Maj 2010, 20:35:09
Citat:  
ampak vsak mora najti svojo strast.. za nekatere je strast tudi kavč in če sta lastnik in pes kavč tip ... ne glede pasme se mi ne zdi nič narobe ... pomembno je da sta srečna skupaj  ::)
Se podpišem pod tole.  ;)

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6445 : 24 Maj 2010, 12:47:54
Ne vem če je kavč lahko strast, bolj razvada, lenoba :) oziroma prisila (če je kakšna bolezen po sredi recimo). Ne vem komu je celodnevno poležavanje strast, psu gotovo ne, če že skrbniku :P
Je pa res, da mora vsak najti svojo strast, nekateri jo pa tudi nikoli ne ;)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #6446 : 24 Maj 2010, 13:13:26
In še nekaj slikic od naše šefice  :)




A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #6447 : 24 Maj 2010, 20:40:57
LadyLia, je pa že čist odrasla tvoja pupa, a ne:) Moramo se spet kaj dobit!

Mi smo preživeli prekrasen vikend v Umagu, punce so bile super, v soboto je Ruby dobila Cac, Sky Cac in R Cacib, Luna pa Cac in Cacib pod okriljem gospe Okleščen.



Sledil je 'profesionalen' shooting ob morju:) Vse fotke so last Gregorja Kervine http://www.gregsi.com/









kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6448 : 24 Maj 2010, 20:44:49
LadyLia krasna je tvoja punca  :-*
Mojca in ostali čestitke za uspehe v Umagu. Fotke lepotičke Sky so pa enkratne  :-*

Pa še  moja seniorka


pa še ena skupinska


LadyLia

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #6449 : 24 Maj 2010, 23:52:01
Ja res Mojca mam že veliko damico doma. Super slike od Sky ozadje čist v skladu z njeno barvo  :)
kala,runo,bella lepe slike..predvsem zadnja je nekaj posebnega :)

A dog is the only thing on earth that will love you more than you love yourself.