Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325599

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6630 : 02 September 2010, 20:36:24
Razmišljat s svojo glavo? Kaj bi naj to pomenilo? Kaj tvoj ne?
No, za Arnija vem, da nima probleme z oddaljevanjem...Jezzy pa sigurno tudi ne. Le kako bi drugače naj trenirala.

Ne poznam delo Arnija in Jazzy, tako da se moje pisanje v nikakršnem smislu ne navezuja nanju :). Bi pa zapisala, da je možno trenirati z vsemi "kvalitetami" psov. Trening se pač prilagodi posameznemu paru (vodniku in psu) in se postopa stopnjuje. Kako hitro se stopnjuje težavnost treningov pa je odvisno od psa do psa. Nekateri bodo za izpit pripravljeni v enem letu, spet drugi bodo rabili več let. Poleg psa pa je seveda veliko odvisno tudi od vodnikove volje, pridnosti in predanosti.

Nekateri psi pač imajo probleme z oddaljevanjem in pri takih je potrebno več treningov nameniti tej problematiki.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


JigSaw

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #6631 : 02 September 2010, 20:58:28
no ko smo že pri razlikah karakterjev in to da so škoti podcenjeni....na karakter se da vplivat že zelo zgodej, tu je odvisno koliko pozornosti  namenjajo socializaciji vzreditelji in seveda je tudi dobro poznati karakter staršev. Seveda pa tudi vsak pes ne more biti za vsako stvar, npr. GLory in Jazzy sta si čisto različna karakterja....z Glory se ne bi dalo delat reševanja, ker je bolj ko ne flegma, mirna, pa tudi nima nekega poguma za ovire...fina dama... je pa dober pes za sprostitev. Jazzy je pa zelo radovedna, kaže zanimanje za vse stvari, veselje do dela in ni problema pri motivaciji.

seveda zna tamala razmišlat s svojo glavo, včasih še preveč, če ne bi nič razmišljala...tak pes meni ne koristi veliko. Je najbolj navezana na mene, se pa ne boji oddaljit od mene, seveda pri delu bi to bil spet minus če bi že po 5 metrih v strahu da me zgubi nazaj do mene tekla... sam pač žal nimajo vsi škoti takega karakterja in pomoje to kar je pri jazzy je že bolj izjema...moderna linija, razstave in podobne bedarije in pridejo ven mevžasti medvedki, to je zelo zbilo kvaliteto te pasme



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6632 : 02 September 2010, 22:46:44
Mislim, da si odgovoril na tisto vprašanje kaj pomeni razmišljat s svojo glavo :) To da se v nekem trenutku zna tudi samosojno odločit in ne čaka na ukaz za vsako ceno, ali celo ''zmrzne''. Pri paši pride to prav, ko mora včasih pes res sam sprejet kakšno odločitev, ker za kaj drugega enostavno ni časa. Tudi pri reševanju sklepam da je tako. Če zavoha ponesrečenca se verjetno kar precej oddalji in mora vsaj nekaj časa delat precej samostojno, seveda pa mora ves čas tudi vedet da ima nekje še partnerja.
Večina škotov nima več tega, prav ugotavljaš. Upam da bo še več takih kot je Jazzy. 

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #6633 : 03 September 2010, 10:21:00
Jaz sem že velikokrat povedala, da se mi zdijo škoti fantastična pasma, in da se da znjimi delat vse in še več. Sana, ti si mela malo nesreče in dobila netipično predstavnico pasme, ampak to se lahko zgodi čisto pri vsaki pasmi, tudi borderji so nekateri ful leni recimo, poznam enega, ki teče agility samo če mu s pizzo mahaš pred nosem;) Drugače lahko že na 'naši' sceni vidite, kako sposobni so škoti...Melly dela pri tačkah pomagačkah, Jazzy trenira reševanje, Lexy, Glory, Sky, Moon, Viivi, Melly in Iron imajo izjemen nagon za ovce, Sky in Jay trenirata Agility (kmalu se nam bodo pridružile še Viivi in Ruby), s Sky trenirava Frisbee...veliko škotov učijo tudi sledenje. Seveda so si med sabo različni, ampak če imaš voljo in željo se da z njimi res početi marsikaj.

Tudi glede zdravja se stvari premikajo, vsi mladi bodoči vzreditelji in naši starejši 'mentorji' smo se odločili delat genske teste, pa za slikanje kolkov, ki ni obvezno, a zame izredno pomembno...seveda se tale cea zadeva ne bo čez noč spremenila ampak če imamo neko vizijo za prihodnost in vsi stremimo k istemu cilju, sem sigurna, da se bo vzreja škotskih ovčarjev v 10-20 letih izjemno popravila!

Aja še glede kg, Sky ima 53 cm in 17 kg, tako da je lih taprava suhica:) Ji pa prilagajam hrano glede na aktivnost, čez poletje se je manj gibala, ker me ni bilo doma in je dobila skoraj pol manj kot zdaj ko vsak dan tečeva. Dobiva Acano ribe in sem izredno zadovoljna s to hrano.


Melody

  • Gost
Odgovori #6634 : 03 September 2010, 10:58:56
Da povem glede Irona...
Sedaj delata BBH in ne dvomim v to, da ne bosta naredila, potem pa bo tudi Iron aktivna tačka :) Včlanjen in vse kar je potrebno ima narejeno, samo v času šolanja(BBH) ni dobro mešat stvari. Tako, da bo tudi on aktiven na področju terapije s pomočjo psa :)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6635 : 03 September 2010, 11:24:17
Ker je govora o tem... če koga zanima zlasti Sano.

Konec septembra pičakuje moja prijateljica iz Avstije prvo leglo CEA carrier škotov...
Oče je Hannibal of Lovely Creek, CEA genetsko clear,HD-A/A,Mdr-1 +/-



http://www.lovelycreek.ch/rueden.html

mati je YESTERDAY`S BLUE MIST von der Ischlerbahn   



Torej tudi na tem področju gredo stvari v pravo smer  ;D GG



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6636 : 03 September 2010, 11:45:33
Za terapijo verjamem, da so dobri, za to mora biti čimbolj umirjen karakter. Verjetno bi bila tudi Foxy v redu, ima rada ljudi, se rada crklja... Sem govorila o drugih stvareh in tudi o načinu kako delajo.

GG, a nekaj zame super ;) Sem že slišala za to psarno, si bom vzela čas pa pogledala spletno stran. Drugače pa pohvalno, da se je začelo nekaj premikat na tem področju. Bravo prijateljica :)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6637 : 03 September 2010, 11:59:20
Ja ..Andreja se zelo trudi... kupila je tudi psičko CEA carrier iz Švice sedaj staro 9 mesecev... ampak cene so zanimive..plačala je 1400€ za psičko ki je "SAMO" CEA carrier ..kaj bi bilo če bi bila free- poleg tega skok s samcem, ki je free stane 1500€ ... Pol se poraja vprašanje..bo dovolj ozaveščenih kupcev pri nas ki bodo kupili CEA carrier mladička za 1200-1400€ ?  8)

In še to... glede razstav... oče od legla je bil 2x na razstavi in je bil PD 3 ... torej tukaj je polemika... zdravje ali look  ??? GG


Kirsikka

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
  • Viivi & Roni
Odgovori #6638 : 03 September 2010, 12:18:15
Mene boste tudi kar težko prepričali, da so vsi škoti flegme, mirni, da nima poguma za ovire in da ne znajo razmišljat s svojo glavo :P
Če so res taki, potem pa Viivi zagotovo ni tipična predstavnica pasme :) morda pa se je naučila od Roni več kot si predstavljam :) Ona tudi obožuje frisbee, žogice oz. vse kar se lahko lovi… Rada dela RO in kmalu bova začeli tudi z agilityjem. Se pa pri vseh pasmah najdejo leni predstavniki…



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #6639 : 03 September 2010, 12:23:42
Jaz bi samo nekaj na temo zdravje ali look... :)

Pri bokserjih je bil dolgo časa pomemben povečini samo videz, celo tako dolgo, da so pasmo skoraj spravili v '...' :-[, sedaj
pa so na matičnem klubu BC Muenchen začeli z malo drugačno politiko in so vzeli vajeti v roke, dokler se še kaj rešiti da...
Zaenkrat razstavni rezultati nič kaj ne štejejo, seveda še vedno gledajo pasemski standard itd. ob vzrejnem, ampak na razstavne nazive dajo kaj bore malo.
Dajo pa kar nekaj na zdravje, opravljajo raziskave in se zelo trudijo. Pa seveda tudi na delovne sposobnosti.

Lepotni nazivi in izgled pasme, ki je trenutno popularen je itak samo trenutni trend...
Osebno imam (naj)raje zdravega psa, karakterno tipičnega za pasmo, tipičnega izgleda za pasmo. Tudi na račun pd 3 na razstavi.
To mi ne pove čisto nič. Kadar je treba potegniti črto raje izberem zdravje in karakter pred lepoto. Za vzrejo so čisto ok taki primerki, ne rabijo šampijonatov,
pa pasma vseeno ne bo uničena, se ni za bati.
Bo prej z trenutno aktualnimi lepotci, kjer je zdravje postranskega pomena, marsikatero napako pa se prikriva... ;)



lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #6640 : 03 September 2010, 12:28:09
Tudi pri nas načrtujemo v letu 2011 leglo, kjer bodo vsi mladiči DNA carrier in z MDR +/+ IN +/-.

S ceno mislim pa da mal pretiravajo. Spsom, ki bom parila sploh ni cenaparjenja  tako visoka. Pa se mi zdi lep samec.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #6641 : 03 September 2010, 12:32:06
Kako žalostno, da se pasmo pripelje tako daleč, da ni več CLEAR psov in ste vsi veseli, če je samo carrier -  pa se vzreja naprej. :(
In upam, da se bo  v obdobju možnih genetskih testov to zgodilo čimmanj pasmam in se bodo pasme , ki so prišle tako daleč, "počistile"

Da pa kdo na novo kupi genetsko oporečno vzrejno žival , se pa meni zdi milo rečeno, res čudno.
Moje mnenje pač - Thanks for space.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6642 : 03 September 2010, 12:32:34
Razstave so dokaj dvorezen meč. Isti pes lahko dobi pri enem sodniku ODL, CAC, CACIB...pri drugem pa DB 3. Vem za enega psa druge pasme, ki je veliko previsok, z švoh karakterjem-pa je dobil CAC ker je bil pač edini pes v ringu. ::)

Moje mnenje je tako, da je vse troje pomembno-karakter, zdravje, tipičen izgled. Razstave pa so tako za vmes, splača se it zaradi socializacije, prepoznavnosti psa/psice (pri čemer so enako dobre tekme v pasjih športih). Pa dobro je izbrati sodnika, ki pozna standard in ne piše bučk v opisu, hkrati pa da ne spregleda napake in je kritičen, realen, vsaj malo stestira nagon, željo po delu, sodelovanju (klobasa...).

So pa vzreditelji tudi nategatorji-kaj za vraga ima DNK test in posledično rezultat tako dvignit ceno!?! Če je affectet se ga itak za polovično ceno proda in se ga v vzreji ne uporabi.

DNK testi za CEA in PRA bi pri tej pasmi morali postati samoumevni, ne pa se potem preseravat z navitimi cenami. >:(

1500€ dam za mladiča, ki je DNK Clear, starši in predniki pa imajo izvrstni nagon, željo po delu, stabilen karakter, samozavest nič alergij, so dolgoživi (min 15 let), dobre rezultate v različnih pasjih športih, absolutno tipičen izgled. In je v to ceno vključen prevoz iz Skandinavije. ;D

Iskreno povedano, se mi zdi to veliko pretirano. NLT imajo dosti nižjo ceno, pa je tako vsestranska, zdrava pasma, fenomenalna paritvena kombinacija-pa se cene ne približajo 500€.

Čim neka pasma postane popularne pa folk navija in dviguje ceno. Ni nič narobe če se rodovniški psi prodajajo po 500€.  :P

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6643 : 03 September 2010, 12:51:19
čara... če izračunaš cena nakupa psa/psice ..torej če je CEA clear, MDR-1 +/+ za kolke ne veš... in ga lahko dobiš skoraj samo v US ali Kanadi... je cena z prevozom tam okoli 2500€.... pol čakaš 2 leti, cepiš, zdraviš, treniraš, šolaš, razstavljaš..slikaš kolke, opraviš VP... poiščeš CEA clear, MDR-1 +/+ , HD A/A samca... ki ga najdeš najbljižje v Švici in je skok 1500€... težko verjamem, da boš mladiče prodajala za 500€...  ::) GG


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6644 : 03 September 2010, 13:07:22
Martina, glede na to, da se pri tej pasmi pari vse vprek z netestiranimi oziroma ''affected'' psi, velikokrat s slabim karakterjem, je že to uspeh da se je res začelo premikat nekaj na tem področju...To sem mislila s tem, ko sem rekla da je pohvalno :) Seveda še ni ok, ampak začetek je. In če tile carrierji ne bodo parjeni z affected ali carrierji je spet ok, ampak vprašanje.
Že v Sloveniji bo spet kmalu parjena affected psička, kot je znano. Za to leglo, ki je zdaj (Sherry) se ne ve kako je, za samčka tudi ne. Tako da je vsak premik pozitiven in se ga razveselim.

Glede karakterja in delovnih sposobnosti pa ne več kako naj razložim :)

Pri izbiri zdravje ali videz-mislim, da sploh ne bi smelo biti vprašanje, seveda če ni pes netipičen predstavnik po videzu, ampak takrat se pač išče drugega, ki je ok po videzu in zdravju. Itak se pa ne more samo dva psa gledat (očeta in mamo legla) ampak generacije za nazaj po obeh straneh.

Denar je pa tako naš večen problem :) Če res želiš nekaj doprinest s svojo vzrejo pasmi, moraš vedet da bo potrebno marsikateri euro reskirat, seveda je potrebno tudi svoje finančne zmogljivosti dobro preračunat preden greš v to.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #6645 : 03 September 2010, 13:50:29
Kam spada Andreja (a je to vzrediteljica v omenjeni psarni ali lastnica katerega od psov v Sloveniji ali...)? Mi ni jasno, na katero psarno/psa/lastnika se nanaša tista cena?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6646 : 03 September 2010, 13:52:46
GG ti mene ne poznaš. Dejansko bi jih prodajala za 500eur ;)
 Slikanje kolkov je za moje pojme obvezno. Pa itak psa ne bi razstavljala, jaz bi tekmovala v RO in agilityu, preizkusila bi se v paši, razstave zgolj za socializacijo in na specialkah in pri sodnikih kateri so strokovnjaki za pasmo in ocenjujejo strogo, realno in ne po modni muhi.

Ker me en klinc briga denar, mene briga dobra, kvalitetna vzreja. V ceno mladička bi naj bilo všteto cepljenje, razglistenje, DNK testi mladička, na št. mladičov porazdeliš skočnino (če je en sam, potem res ne moreš).

Šolanje, tekme, hrana, oprema so samoumevni del če imaš psa, ne glede na vzrejo ali ne, tako, da to nima kaj iskati pri ceni vzreje.

Pri MDR vne kompliciram če je  +/-

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6647 : 03 September 2010, 14:14:14
Maja 3000... Andrea je ta vzrediteljica ki bo imela CEA carrier leglo http://www.presseggerseecollies.at/

Sana, 2 carriera lahko dasta... carrier, affecte ali pa tudi FREE!
Če bi se populacija škotov, ki so carrier povečala bi bilo že fenomenalno... poleg tega ..vsi vaši škoti, ki ste jih imeli zadnjih 20-30 let so bili affected.. in ko kličejo ljudje razlagajo o svojih krasnih škotih, ki so večina živeli do 13-15 let starosti in brze težav z očmi... torej...

čara... pohvalno... ti si mati tereza kinologije..upam, da boš kmalu začela vzrejati, da bomo končno dobili zdrave, standardne in karakterno primerne mladičke po 500€  GG


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #6648 : 03 September 2010, 14:26:13
Maja 3000... Andrea je ta vzrediteljica ki bo imela CEA carrier leglo http://www.presseggerseecollies.at/
Aha. Ok zdaj mi je pa vse jasno.  :) Hvala.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6649 : 03 September 2010, 15:36:22
Prav kmalu še ne, ker še vedno iščem vzreditelje, ki DNK testirajo svoje pse in tekmujejo v pasjih športih. Ena vzrediteljica sicer ima resnično dober odnos do psov, dela z njimi, pri vseh pseh opravi test karakterja, tudi razstavljat, ampak klinc ko pa DNK testov še ne dela.

Pa se nimam za mati terezo, ampak mi je absurdno prodajat mladiče za 1000€ to je občutno preveč.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6650 : 03 September 2010, 15:47:36
martina o. oprosti, ampak tvoje mnenje je niti ne vem kako se izrazit...če smo že pri bokserji potem lahko omenimo, da je pasma zares podvržena raznim boleznim, potem NO, za njih sploh ne bi vedela kje začet, vse tako dalje bi lahko naštevala...dajmo recimo 90% pasem kot rečeš počistit ...pravilno, zares...počistit smatram, da pomeni likvidirat? ne da se recimo tvoj pasmo primerjat z našo, ni teorije...torej ne izhajaj iz znanega, iz tega kaj imaš doma...
mimogrede prejšnjič sem tračkala z enim vzrediteljem avstralcev...hmm, pri vas že tudi vse ni zlato kar se sije...če ima nekdo že tako radikalno menje za očitno večino pasem (ali mogoče samo škota?) potem je fajn, da se malo kao "pokritizira" tudi na račun svoje ali?

če vzamemo, da je xy desetletij (verejtno, ker drugače trenutno ne bi imeli stanje kot je) bila populacija taka...mogoče je bila vedno taka? to se ne more vedet, saj ni bilo možnosti preverjanja...xy desetletij pred tem tudi, itd....jaz ne vem, očitno nisem dovolj pametna ali prosim lepo objasnite mi ...menite, da so ti vzreditelji delali slabo pasmi? po mojem ne, saj niso imeli možnosti kot so danes, danes pa na nam še xy desetletij tudi pomoč teh možnosti ne bodo pomagale izboljšat pasmo...malenkostni napredki so za pričakovat, do ta čas pa se zelo lahko veselimo "samo" carrierjev...mogoče je pa to stanje čisto normalno za to pasmo, saj moramo dopuščat možnost, da je vedno takšno stanje bilo ali (če ne moremo preverit)??
in ja GG ima prav...recimo, da je potem 30 let slepote za nami ali kako?...hmm, zanimivi...le kako, če jaz skoraj nobenga ne poznam...nekdanji lastniki škotov prosim povejte, so vaši psi (za katere mi, ki smo že nekaj psov testirali, znanci testirali in vemo nekaj statistike) postali v starosti slepi? To bi rada vedela in kakšen % je teh psov ter pri kakšni starosti? Da se lahko malo teorizira ali je CEA ali PRA bil kriv za slepoto v kolikor se je ta sploh pojavila?

čara...veš za koliko evrovčkov je moja Sena jedla po paritvi, ko je imela mladiče in še nekaj časa kasneje vsak dan? cca za 15€...toliko samo kot primer...če je to 15*7 dni v tednu*8tednov brejosti* in recimo 8 tednov po kotitiv ...je 1680€ ...pred kotitvijo je malo maj, kasneje malo več...ampak 15€ je cca to...ne, verejmi mi je bi mogla tudi če bi hotel prodajat za tako ceno...a to ne šteje v ceno? očitno ne, to je zastonj...zdaj sploh ne veš kakšen stoške bi vse imela, denar se skorajda meče skoz vrata...

in veš ko sem bila na Finskem sem en teden prelistavala njihov časopis in tam so javno napisani podatki testov...verjemi mi z tistimi podatki ti ne bi bila srečna, daleč od tega...
pa severnjaki imajo večinoma tako skočnine, da plačaš nekaj v naprej in potem za vsakega mladiča...primer: 100€ da skoči in 100€ x št. mladičev...bolj poredko je v naprej določen znesek, vsaj tako jaz vem...


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6651 : 03 September 2010, 16:06:31
Brez veze nazaj gledat, potrebno je zdaj s tem znanjem, ki ga imamo vzrejat odgovorno. Včasih ni bilo DNK testov, jasno da ne in zato ni nihče kriv. Ampak a zato jih je tudi zdaj nesmiselno delat? Ne razumem... Lahko pa mižimo na obe očesi in se delamo da so škoti zdrava pasma, ker pač ne poznamo primera, ko je oslepel. Ampak vam zagotavljam, če oslepi moja psička me prav eno figo briga za vse statistike in vse primere prav zares! Čeprav jaz vem za precej težav, ki so se pojavljale pri psih nekako 20 let nazaj. Obupni karakterji, slabi kolki, epilepsija, slepota... Če damo dol rožnata očala, vidimo da niso vsi oh in sploh zdravi in super. Nekaj sigurno in za tistih nekaj sta pač slišale, za ostale se pa ne ve ali noče vedet.

In martina ima kar prav... pa tudi pri aussiejih ni vse ok, to itak vsi vemo, ni pa še zdaleč tako kritično, sploh kar se karakterja tiče.
In tako vzrejo kot ima ona, kapo dol, če se malo poglobite potem lahko ugotovite zakaj. Ko bo kdo v Sloveniji vzrejal škote na takem nivoju kot ona avstralce bo pa že veliko narejenega. Resnični upam, da nekoč...

 

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6652 : 03 September 2010, 16:08:34
Sem pozabila... nekateri primerki nekaj let nazaj so imeli pa res super karakter. Škoda da se to ni obdržalo in razvijalo naprej. Temu lahko potem rečemo slaba vzreja.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6653 : 03 September 2010, 16:13:43
zakaj bi naj bilo 1000€ preveč? a druge pasme ne stanejo toliko, so ene ki še dosti več...
meni so rekli tako, postavi tako ceno, da boš lahko pokrila svoje stroške...no, takšno nisem mogla postavit ker bi res bilo preveč ...samo se mi ta izjava zdi pametna,
ne absurdno cifro in tudi ne podcenjevat, toliko da pokriješ svoje stroške in da ti mogoče nekaj simboličnega ostane (recimo 500€, da imaš nekaj za svojega, če
kakšnega obdržiš ali za vložit v svojo psico, pse) ...mislim, da če nekdo hoče imet določenega mladiča ne bo gledal, če je cena 800 ali 1000, jaz ne bi...

mora tudi bit cena dovolj visoka, ker se ti še vedno lahko zgodi, da recimo 1 ali 2 ne moreš, nočeš oddat za polno ceno...recimo v času kadar odhaja od vzreditelja nima
še obe spuščeni jajci, potem je fer, da se ga da recimo za pol cene, ker ne moreš garantirat, da se bo spustilo...od očeta stari pes je bil tako, zato za pol cene (mora se tudi računat na poseg, ki stane in potem morajo še lastniki to plačat)...ali nima pravile ugriz, tudi ne gre za polno ceno, vsaj po moji logiki...še kaj drugo?

glej ausiji se ne dajo primerjat z škoti...že samo po starosti pasme ne gre...
lahko začnemo vzrejat neko relativno mlado pasmo, zdaj ko so razne možnosti, ki prej niso bile, seveda bo stanje pasme drugo ...kaj ni razumljivo?
nihče ni rekel, da je nesmiselno- sem to rekla - citiraj kje sem to rekla!...a ti mogoče veš povedat kakšno stanje je bilo pred recimo 50 leti? 100? prosim povej potem, mogoče je stanje glede oči nespremenjeno od vsega začetka vzreje te pasme?? nihče ne ve...ker, če je stanje sedaj takšno je od nekod moralo prit ali? če izpostaviš "najboljše" predstavnike po naših današnjih kriterijih in poskušaš z njimi nekaj spremenit še nič ne pomeni...nič nisi naredil...po mojem bodo večinoma začeli težit k uporabi psov, ki so prav ti in ker bodo ti imeli isti izvor ali podoben, bodo tudi težave, drugačne...
joj, da bi vsaj vedela kakšne vse bolezni imajo druge pasme...preden jamraš malo se pozanimaj in potem jamraj dalje...bo jamranje namreč bolj objektivno


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6654 : 03 September 2010, 16:15:34
Zakaj so pa potem lovske pasme za pol manj € kot škoti, BCji....? Prav gotovi nimajo nič kaj manjših stroškov. To da ti pa več poje v času brejosti in dojenja se pa pač vzame v zakup. Saj si tudi za mladičke zdevala precaj za njihovo jesti. Ampak če bi vsak žakelj, pregled, kos opreme, zaračunali bi cene segale ufff nočem pomislit.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6655 : 03 September 2010, 16:36:14
Zakaj so pa potem lovske pasme za pol manj € kot škoti, BCji....? Prav gotovi nimajo nič kaj manjših stroškov. To da ti pa več poje v času brejosti in dojenja se pa pač vzame v zakup. Saj si tudi za mladičke zdevala precaj za njihovo jesti. Ampak če bi vsak žakelj, pregled, kos opreme, zaračunali bi cene segale ufff nočem pomislit.
vsak zakelj, vsak kg mesa, itd. je aktualen strošek, ki ga vzreditelj mora pokrit v času ko ima leglo...mora imet neko zalogo, da to zmore, ta - na računu pa pokrije z kupnino mladiča...seveda, če mu to uspe...
eni res precej šparajo tako na psicah, izbiri samca, gledajo na vsak km, ne dajo max za mladiče, ...mogoče tako...ne vem, če delajo obratno je tako kot sem rekla...

bi kupila yorkija za 1000€ -1500€? ali kero drugo majhno pasmo? zakaj pa imajo ti tako ceno? ker jih je malo v leglu, itd.? ne vem...taka je cena ...pa še vedno potem ne vem povedat zakaj je nek jazbečar 400€, yorki pa 1500€ (cene sem tako okvirno napisala, kot sem pač kje pobrala) ...tako je...kot je ena znana vzrediteljica rekla...vsak kupi za koliko se mu zdi prav ali koliko diktira tržišče, vsak vzreditelj pa odloča (da lahko pokrije svoje stroške) sam koliko ima ceno za posameznega psa, leglo  ;) če kaj ne paše kateremu je to že njegov problem



Kirsikka

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
  • Viivi & Roni
Odgovori #6656 : 03 September 2010, 16:39:51
Sem pozabila... nekateri primerki nekaj let nazaj so imeli pa res super karakter. Škoda da se to ni obdržalo in razvijalo naprej.

Sana, a mi lahko prosim točno poveš kaj te pri karakterju sedanjih škotov moti? Koliko škotov poznaš oz. iz katerih vzrej in kaj te pri njih moti?
Ne vem, jaz, kot sem že napisala, poznam boljše le še Sky, tako da o celotni populaciji ne morem sklepati…



Melody

  • Gost
Odgovori #6657 : 03 September 2010, 20:50:35
Sem pozabila... nekateri primerki nekaj let nazaj so imeli pa res super karakter. Škoda da se to ni obdržalo in razvijalo naprej. Temu lahko potem rečemo slaba vzreja.

Ko so bili naši mladički še skupaj, lahko rečem da je imela Foxy zame najboljši karakter... neustrašna, pogumna, raziskovalna za moje pojme suer psička glede karakterja...

Melly ni dobra samo na področju terapije, je tudi pogumna in neproblematična... glede pašenskega nagona pase vse, kar ni v čredi.
Na testiranju za pašnjo, sta oba z Ironom pokazala zanimanje in se udi mislimo še kaj udeležiti.
Kar se karakterja tiče, pri tej kombinaciji, je super.
Jaz pa vem, da bom gledala na to, da ima še kaj pašenjskega nagona v sebi in pa seveda zdravje, da bojo mladiči prišl čim boljši ven.
Je pa tako, da je genetika totalno nepredvidljiva... je ne moreš načrtovati.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6658 : 03 September 2010, 22:27:14
Če kupiš psa in psico kot mladič za 1000€ in pol daš še 300-500€ za prevoz za vsakega .. ne vem zakaj ne bi mogla čez 2-3 leti po vseh stroških (razstave, pregledi, testi, šolanje), truda itd... prodati njihove mladiče po isti ceni... saj rough collie je tako posebna in imenitna pasmo kot vsaki goli pes ali pa maltežan  ;) .. in naj vsak kupec odloči kaj hoče...

Primer..včeraj dobim mail in klic iz Italije..(blizu Lago di Garda)... sprašujejo me za tricolor psičko (imajo blu samca in želijo kasnjeje pariti)... vprašajo za ceno, jim povem... dobim mail da oni več kot 600€ ne morejo dati..to je njihov problem, ne moj  ::) ... ker v Italiji v dobri psarni.. nič boljši od naše vzreje, ne dobiš mladiča pod 1000-1200€  ;) torej če želijo lahko gredo kupiti tam  ;D GG


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #6659 : 03 September 2010, 22:35:52
lucky7, kateri samec pa je to?

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...