Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325679

Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6690 : 06 September 2010, 13:14:47
to je res čudno, da ne vedo...samo tudi ni logično, da test delajo samo v enem laboratorju ali je?
vedno je tako, da začnejo eni in kasneje postopoma tudi drugi ...


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #6691 : 06 September 2010, 13:47:08
Ma ne, fora je v tem da en lab razvije test - zbirajo vzorce in raziskovalci delato na tem da najdejo recimo gen. In valda potem to tudi patentirajo, v končni fazi imajo vso pravico, saj so oni vložili denar in čas v to.
Tako da vsi ki nimajo pravice uporabljati patentiranega postopka, delajo na črno ali pa razvijejo svoj način - ki ga v tem primeru niso, saj nobeden drugi ni zbiral vzorcev in iskal gen :) Tako da si predstavljam da so na črno dobili postopek izolacije... ne vem, ker se toliko pa ne spoznam. gre pa recimo za to da nekdo nekaj izumi, patentira in nekdo drug to ukrade in prodaja po nižji ceni :) samo vem da izvornemu labu lahko zaupam, ta drugemu pa že bolj težko... posebno po tem ko sem našla ta madžarski lab kjer veselo testirajo madžarski vzreditelji. sem jim pisala 1x in dobila odgovor takoj nazaj - sem spraševala če delajo teste. potem pa na naslednje 4 maile ni odgovora, ko sem dejansko napisala da do sedaj sem testirala pri optigenu in aht in če mi lahko povejoa ali oni to sami testirajo ali pošiljajo ali kako je - pa vedno se naredim bolj glupo, da ja nebi izpadlo da preveč vem :):) samo to je bilo že preveč :) in to je bil višek, mislim veš da nekaj ne štima no.

Alma lahko bi jim ti tudi informativno pisala :) naj bi delali vse sorte testov, ampak na spletni strani nimajo gor.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6692 : 06 September 2010, 14:02:13
pa madžari delajo vse na črno...halooo  :D pošlješ link da vidim?
ti nisi živela v Jugoslaviji? hmmm, tam si brez tega ne bi vedela predstavljat život  :D v Rusiji bi ti "propadla" tam vse funkcionira na črno...

Genomii bi lahko pisala in vprašala, če so pridobili patent ali so sami razvili?? Na zadnje so mi rekli, da en čas ne bodo imeli...pa bi zdaj lahko
povprašala kako to, da zdaj imajo.


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6693 : 06 September 2010, 14:08:21
 V zavetišču Meli http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.meli-center.si%2F%3Fp%3D23&h=83674 se nahaja 2 leti stara psička, mešanka med škotskim ovčarjem, zelo prijazna vendar nezaupljiva, rabi nekoga, ki bi ji posvetil veliko časa ... je kje kdo, ki bi ji ponudil nov dom ? ...


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #6694 : 06 September 2010, 14:30:12
V zavetišču Meli http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.meli-center.si%2F%3Fp%3D23&h=83674 se nahaja 2 leti stara psička, mešanka med škotskim ovčarjem, zelo prijazna vendar nezaupljiva, rabi nekoga, ki bi ji posvetil veliko časa ... je kje kdo, ki bi ji ponudil nov dom ? ...


Hvala za informacijo, jo bom imela v mislih...



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #6695 : 06 September 2010, 14:33:30
pa madžari delajo vse na črno...halooo  :D pošlješ link da vidim?
ti nisi živela v Jugoslaviji? hmmm, tam si brez tega ne bi vedela predstavljat život  :D v Rusiji bi ti "propadla" tam vse funkcionira na črno...

Genomii bi lahko pisala in vprašala, če so pridobili patent ali so sami razvili?? Na zadnje so mi rekli, da en čas ne bodo imeli...pa bi zdaj lahko
povprašala kako to, da zdaj imajo.

he he :) ja saj vem, to ti je vzhodna europa :):):) samo ko se gre za moje pse raje dam po uradni poti, ziher je ziher :)

jao zdaj šele vidim da sem zeznila...jaz sem tele mislila... http://www.prcdtest.com/en/
na njihovi strani je tudi napisano da patent ne velja za nekatere eu države, med njimi tudi slovaška. zato oni to kao lahko delajo. samo pač jaz temu ne zaupam :)

genomia pa ne dela nič za kitajce, imajo samo link do te slovaškega laba. genomio sem samo gledala in pol jim nisem zatežila ker ne delajo za kitajce :)


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #6696 : 06 September 2010, 16:05:03
Hvala za informacijo, jo bom imela v mislih...

Maja ni za kaj, jaz si srčno želim, da bi ta nežna pasja duša, dobila lep skrben dom in da bi ji nov lastnik  povrnil lesk v očeh... če bi bila možnost, bi jo vzela jaz, tako pa mislim nanjo in ji želim en lep topel dom... pri tebi vem, da bi to dobila  ;)


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!

Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #6698 : 06 September 2010, 21:38:06
Wow, prav užitek ju je gledat!  :D



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6699 : 07 September 2010, 06:12:25
botticelli! glede testov in patentov...itd... sem prepričana, da izolacija enega gena ni patentabilna novost...ket to ni nič posebnega ..torej Optigen brez dvoma to ni patentiral..če bi, sem prepričana, da bi kot dober američan tožil vse, ki kršijo njegov patnent in nimajo z njim sklenjeno licenčno pogodbo  ;) ..torej te "tati" intelektualne lastnine, ne bi uradno objavljali, ker bi bilo prelahko jih poloviti  ;D ... Meni se zdi tale Gemonia kar ok... in ne vem zakaj bi njihovi rezultati bili nevredni zaupanja... saj izolirat en gen v letu 2010 ni nek nobelov dosežek  ;D GG


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #6700 : 07 September 2010, 09:06:56
Kopiram iz strani www.prcdtest.com:

PRA-prcd tests are done by Slovak laboratory Dajbych Slovakia. Diagnostic method is based on determination of G/A 1298 mutation in canine prcd gene. There is a patent for PRA-prcd testing in some countries – for example USA, EU. European patent EP1609876 – Identification of the gene and mutation for progressive rod-cone degeneration in dog and method for testing same – has been granted in all designated contracting states excluded Lithuania, Rumania, Slovakia, Greece, Cyprus, Slovenia, Bulgaria, Monaco and Iceland.


seveda se da vse patentirati - kot sem že napisala, fora je v tem da določen lab vloži veliko denarja in časa v nekaj in logična poteza je da se ta postopek, če je inovativen, tudi patentira. v bistvu so oni tisti ki so našli mutacijo in oni so tisti ki so razvili inovativen postopek.

Kot sem že napisala, v tem primeru za prcd pra ta slovaški laboratorij dela to po istem postopku kot optigen. ampak gleden na to da v optigenu dejansko podpirajo nadaljne raziskave in tudi potega recimo za kitajčke raziskava za identifikacijo mutacije tudi druge oblike pra - medtem ko slovaški lab služi na tuj račun in dejansko ne izvajajo ničesar kar bi dolgoročno koristilo pasmi. tako da dam pač tistih nekaj 10 € več in naredim nekaj za svoje pse in podpiram nadaljne raziskave. mogoče gledam drugače na to ker sem dejansko v tej zadevi domača.

je pa tako, ko ti bo genomija tudi za vaše teste uradno vedela povedati na podlagi česa oni lahko delajo to raziskavo - ok. ampak že samo priemer tega madžarskega laba mi je dal tako slab priokus vsem ostalim da sama v to nikoli nebi šla, enostavno ker nikoli ne veš ali je rezultat dejansko pravilen ali ne...


lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #6701 : 07 September 2010, 12:29:53
Samo neki glede patenta s teoretiče strani. Podjetjem se dost stvari ne splača patentirat ker je to zlo drag špas pa še zelo ozko zavaruje neko inovacijo, mora bit podjetje res veliko in bogato da se jim splača, ja pa tudi veliko drugačnih poti kako priti do patenta.... brezveze o tem.
Glede generikov pa tko lahko so isto dobri lahko pa da ne stvar presoje, jst vrjamem da zna bit stvar dobra samo način obdelave-postopek je malo drugačen od patenta.



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #6702 : 07 September 2010, 12:54:39
Ne vem kako deluje dotični laboratorij ampak ponavadi se dela po določenih standardih, ki se kupijo in tisti laboratoriji, ki uporabljajo to metodo, delajo natančno po standardih. Ponavadi laboratoriji sodelujejo v medlaboratorijskih preskusih, s čimer preverjajo svoje metode. Če gre za tak laboratorij, kot sem ga zgoraj opisala, so napake skoraj nemogoče. Vzorce se testira v več paralelkah, ki se morajo ujemati. V standardu je napisano kakšna mora biti ponovljivost in kakšna je obnovljivost.
Na dnu strani http://www.prcdtest.com/en/ piše tole: Results reports are in accordance with ISO17025. To je oznaka standarda po katerem delajo, in tam je do vse določeno kako se metoda izvaja, kako se pripravi in standardizira reagente. Preden začnejo uporabljati standard, ga morajo validirati še v svojem laboratoriju, da vidijo, če so sposobni s tem standardom dobiti prave rezultate. Če sodelujejo v medlaboratorijskih preiskavah, ves čas dobivajo vzorce, ki jih morajo določiti in poslati rezultat. Ko zberejo vse rezultate, šele vidijo kako so se odrezali v primerjavi z drugimi. In tukaj gre za veliko vzorcev skozi celo leto.
Na strani od genomie piše: Genomia lab takes part in official comparison tests every year.
Za leto 2008 in 2009 so pridobili certifikat. Ker je ta certifikat v češčini pojma nimam, če je verodostojen. Ampak to bi se dalo preveriti. V glavnem če je ta certifikat ok, potem ni nobenega razloga, da laboratoriju ne bi zaupali.


dule

  • *
    • Prispevkov: 249
    • Točke: 0
Odgovori #6703 : 07 September 2010, 14:49:40
Certifikat po ISO 17025 je v bistvu akreditacijski certifikat za kalibracijske in preskusne laboratorije. V bistvu - za laike - je certifikat pokazatelj, da je laboratorij zaupanja vreden.
V samem standardu pa NI določeno po kakšnih postopkih delajo, je pa preverjeno da so postopki po katerih delajo natančno zapisani in da jih tudi upoštevajo. Seveda pa so preverjeni tudi s strokovnega stališča, tako da omogočajo veliko stopnjo zaupanja v skladnost rezultatov. Nisem sodeloval v nobeni presoji preskusnih laboratorijev, vendar je standard isti za kalibracijske (tukaj pa sem) in usklajenost vseh zahtev pomeni tudi letno medlaboratorijsko primerjavo, ki je le en delček skrbi za kakovost rezultatov.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6704 : 07 September 2010, 20:12:51
Kaj to pomeni..da so testi pri Gemonia zaupanje vredno  ??? GG



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6706 : 07 September 2010, 21:50:03
LEPO !!!  :D GG


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #6707 : 08 September 2010, 08:26:45
Pa še Skyči na agilityju:)
http://www.youtube.com/watch?v=MMN90ndr8Es
Super sta!  :D Lepo vama gre in videti je, da Sky res uživa pri tem. :)



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #6708 : 08 September 2010, 11:11:54
http://www.youtube.com/watch?v=k3DGr6gpo-k

Pa še Jay na agility tekmi v Krimu, kjer se je vlekel kot megla  >:(, kjer je naredil prvi pogoj za trojko  :o  :o  :D  ;D in bil edina nula v tem teku. Na koncu sva bila druga :D

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6709 : 08 September 2010, 11:58:41
Saj sta šla lepo. Je sestra rekla, da ga je videla in da ji je res všeč :)

A Sky pa ne skače na normalni višini, ali se samo tako čudno vidi na posnetku?

Sem hotela samo še nekaj glede teh genetskih testov povedat... Ne vem zakaj se razume, da jih zdaj nekateri poveličujemo in zato pozabljamo na vse ostalo. Normalno, da mora bit tut ostalo ok, oziroma se trudiš in izbiraš take kombinacije, da je. Je treba celostno gledat. In, če že so na voljo, ne vem zakaj jih ne bi izkoristili, a ni tako? Lahko pa veliko pripomorejo.

In še enkrat bom opozorila na nekaj na kar sem že velikokrat: mogoče ima res dosti psov CEA in še vidijo, nekateri med njimi tudi oslepijo. In preden kdo reče še kaj v tem smislu, da redki, se vprašajte kaj, če bi bil med temi redkimi primerki moj škot?? Takrat pa verjemite, da bi se še kako požvižgali na statistiko in bi vam bilo vseeno koliko je tistih, ki kjlub temu vidijo, ker je slep tisti, ki je moj.

GG, nekaj časa nazaj si napisala, da so hoteli od tebe psičko, ki bi bila primerna za njihovega samčka. Bi jo dala samo zato, da bi bila v neki psarni za paritve? Če je to glavni razlog, zakaj bi jo vzeli, je jaz ne bi nikoli dala pa bi lahko še toliko eurov pokazali. Že tukaj so stvari zgrešene, ko ljudje kupujejo psičke/pse samo zato, da bodo lahko parili.


dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6710 : 08 September 2010, 14:10:07
sana... če tako razmišljaš ne bi nikoli potem prodal psa, psico psarni ali vzreditelju, ker oni kupujejo SAMO zaradi vzreje ne da ga imajo na vrtu... in če smo iskreni je to največji dosežek tvoje vzreje če ti kupi mladiča priznana psarna...

In kar je bistveno..na tem forumu je 99% pesjanerjev in mogoče 1% vzrediteljev...in vzreditelj nikoli ne razmišlja na isti način kot pesjaner... ne glede, da je lahko 100% ljubitelj svojih psov in pasme..ampak ko izbiraš psa za vzrejo gledaš stvari iz drugačnega zornega kota.. kot takrat ko kupuješ hišnega ljubljenčka  ;D

Jaz sem kupila 7 od mojih 8 psov za vzrejo! Prva psica moja Aisha je bila kupljena kot hišni ljubljenček..nato me je prevzela želja po vzreji in vsi nasednji psi so bili kupljeni s tem namenom, oziroma z namenom, da dopolnjujejo pse, ki sem jih že imela tako, da imam komplementarne pare, rodovniško, po izgledu, značaju... itd ! GG


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6711 : 08 September 2010, 14:17:14
Ok saj ne rečem, da ga ne bi nikoli dala v psarno, sploh če je poznana in je v redu...ampak ne bi ga dala izključno za vzrejo, to pa ne. Saj tudi v psarnah kaj počnejo s svojimi psi in mogoče ga želijo za neko delo, potem pa če je vse v redu, če ugotovijo kako ima fajn značaj ima pa lahko leglo zakaj pa ne. Da bi ga pa dala primarno samo za vzrejo to pa ne pa naj se še tako čudno sliši.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6712 : 08 September 2010, 14:22:36
Sana ti si pesjaner in ne boš nikoli vzreditelj..tudi če boš nekoč vzrejala...  ;)

Zadnjič sem imela super debato z dolgoletno vzediteljico... in mi je rekla..če se odločiš vzrejati moraš nekatere stvari sprejeti/preboleti... na primer imaš 5-6 psov in nenadoma iamš tečne sosede ki te prijavijo... kaj narediš... na daš pse v solastništvo in doma obdržiš 1-2...

samo na ta način da nekatere mladiče daš v solastništvo in da živijo pri drugih lahko razvijaš tvojo vzrejo in poskusiš vzrediti najboljšega psa zate  :D ... če imaš doma 1-2 psici ne boš nikoli pripomogla k razvoju pasme  :) GG



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #6713 : 08 September 2010, 14:35:09
Joj tole glede vzrediteljev... osebno vse velike psarne z znanimi imeni... vsaj rpi moji pasmi, ne vem če bi jim prodala psa. Mislim da bi moral biti vsak vzreditelj najprej pesjanar, nato vzreditelj. in tudi če imaš leglo na 5 let in je to res premišljena kombinacij in ima psica samo 1 leglo, lahko doprineseš k izboljšanju pasme. Ne rabi to biti masovna vzreja, par legel na leto. važna je kvaliteta. Se pa strinjam, da če pol gredo ti psi smao za ljubljenčke, potem to ni vzreja, če se dobri geni ne producirajo dalje.
Samo jaz dajem velik povdarek še vedno temu, da je vzreja mala ampak kvalitetna, da so psi najprej ljubljenčki nato razstavani/vzrejni psi in da živijo ko člani družine. in velikokrat pri velkih psarnah to žal ni tako in tega ne podpiram. še vedno so manjše psarne, mladi navdušenci nad pasmo, ki jo lahko promovirajo. No to je moj pogled :)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6714 : 08 September 2010, 14:58:45
Botticelli! se 100% strinjam s tabo! ;D V tujini se takimi reče "družinska/amaterska" vzeja  ;) GG


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #6715 : 08 September 2010, 15:34:13
No jaz ne vidim kaj je pri tem amaterskega... za mene je amatersko da ima nekdo, ki ima doma 1-2 psice z njima leglo, kar tako, brez znanja, brez izbire prave kombinacije, se pravi sicer z dobrim namenom ampak še daleč ne toliko imputa kot vzreditelj.
Jaz posvečam dejansko dnevno ure za mojo pasmo, študij rodovnikov, linij, vzrej drugih, anatomije, napak, bolezni,... in še bi lahko naštevala. Se pravi zadeva je daleč od amaterske in marskikateri veliki vzreditelj ki šopa legla mesečno z svojimi 20 psicami verjetno ne posveča temu toliko časa... Je pa razlika v tem, da če veš da na našem mini trgu pasma ne gre, nebom producirala legla, razen zelo zelo premišljeno.

Američani so pa dejansko razred zase in mi osebno 95 % stari ki se jih tam gredo ni všče sploh. delajo enako kot pri večini ostalih stvari ki nima veze z kinologijo, velika usta mini izplen, no vsaj to sem jaz ugotovila :) Tako da američani so res zadnja referenca :)

Moroče malo burno odreagiram samo dobim pikice ko slišim ˝veliki˝ vzreditelji, kar ni nujno isto kot priznani vzreditelji. Samo kruta realnost je da večina ˝velikih˝ vzrediteljev ima pse v kletkah in meni to ne sede in za nobenega psa ne želim tako življenje. no kot rečeno, mogoče je to bolj pri malih pasmah, ne vem. Samo vseeno verjamem velika/priznana vzrej ni vedno tudi kvalitetna vzreja.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #6716 : 08 September 2010, 16:00:54
sana... če tako razmišljaš ne bi nikoli potem prodal psa, psico psarni ali vzreditelju, ker oni kupujejo SAMO zaradi vzreje ne da ga imajo na vrtu... in če smo iskreni je to največji dosežek tvoje vzreje če ti kupi mladiča priznana psarna...


ni to največji dosežek...jaz npr. nisem dala enga psa (celo dva) vzrediteljem in to so bili eni zelo znani, ker sem ugotovila, da tam ne bosta v takih dobrih rokah kot sta zdaj ...en je šel v pet dom, drugi k amaterskemu vzreditelju...in to nisem, ne bom nikoli obžalovala...moj "sloves" je manj pomemben kot kvalitetno življenje mojih psov ... pri velikih vzrediteljih zares kvalitetnega življenja ni...kot rečejo za vsakim velikim imenom se skriva velika grob, beda ...ali kako že?


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #6717 : 08 September 2010, 16:13:20
Jaz tudi ne bi dala v neko "kvazi ugledno" veliko psarno, sem tudi že odklonila. Me zanima aktivno življenje mojih mladičev, nič drugega. Sploh velja to za mojo pasmo in moj tip vzreje, ker si ne predstavljam, da bi moji mladiči preživeli svoje življenje v pesjaku in brez dela namenjeni reprodukciji.
In se zgodi, da ti vzreditelji ne znajo nič povedati o svojih psih, ki so namenjeni vzreji - nič o karakterju, nič o temperamentu.. kr neki.
Morda o številu CAC-ov ampak samo to, prav gotovo ni izboljševanje pasme.
 Mogoče ravno zato pride pri nekaterih pasmah tako daleč.....

Vzgojiti leglo zahteva ogromno energije - in časa - zato si ne predstavljam, kako nekateri to zmorejo.. kaj počnejo z mladiči - če sploh kaj.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6718 : 08 September 2010, 16:39:55
Botticelli miščljeno je bilo amatersko v. profesionalno  ;)

Zame edina prava refernca za mojo psamo je Angela... http://www.wicani.co.uk/

Ima tam okoli 20 psov ampak že 30 let živi in diha za izboljšanje in dobrobit škotskega ovčarja!
Poznam veliko francoskih vzrediteljev, ki imajo 15-20 psov doma ampak imajot tudi pasje šole, pasje hotele, handling šole, grooming... ampak način da razvijajo svojo pasmo je da imajo večino psov v solastništvu.. prodajo mladiča in si obdržijo pravico do skokov ali pa 1 legla..drugače je pa pes hišni ljublječek enega zasebnika.. to je morda tudi rešitev  ;) GG


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #6719 : 08 September 2010, 17:04:12
Solastništvo je dobra rešitev - ampak v SLo  komaj da bi bili zreli za to. :( Moraš imeti srečo.
In potem ne vem, zakaj bi moral imeti 15 psov pri sebi.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.