Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325727

Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7170 : 06 Januar 2011, 15:14:24
Menda kolki, mdr ter cea in pra. Bomo videli. Itak če ti je pomembno, boš to vseeno naredil.

Lejdy, spremljaj legla  ;)


lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7171 : 06 Januar 2011, 16:13:59
Maja in kaj naj naredim? Enostavno pokličem vzreditelja in ga vprašam, če je za solastištvo? Si ravno ne predstavljm, kako bi izgledalo.... Sem sicer že nakajkrat zasledila oglase v smislu, da iščejo solastnike za psa.



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7172 : 06 Januar 2011, 17:26:02
Menda kolki, mdr ter cea in pra. Bomo videli. Itak če ti je pomembno, boš to vseeno naredil.

Huh, to pa ne verjamem. SKBOP je pred cca 1 letom predlagal za kolke in za borderje še pregled oči, pa ni bilo sprejeto s strani vzrejne. No, pustimo se presenetiti...
Sicer pa tudi osebno nisem za preiti takoj na vse te teste kot obvezne.



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7173 : 06 Januar 2011, 19:10:07
Menda so zdaj sprejeli sklep o tem, ampak bomo videli, ko bo 100% sprejeto.
Odgovoren vzreditelj pa tako vse tesira in se trudi da pari čimboljše kombinacije, vendar z razumom, ne smeš na račun zdravstevih testov (sploh nekaterih, ki niso tako zelo pomemni) zanemariti karakterja in kakšne hujše pomankljivosti v zunanjosti.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7174 : 06 Januar 2011, 20:30:24
Saj pravim, pred letom ni šlo skozi pri vzrejni za škote niti slikani kolki (za borderje npr. je bilo poleg kolkov predlagano še pregled oči ne starejši od dveh let) sedaj pa čisto v drugo skrajnost. Sedaj so se spomnili dati celo DNA teste, poleg tega za PRA (če res drži, da naj bi se zahteval) npr. za borderje kolikor vem ni DNA testa (razen če so ga naredili v zadnjem času, na Optigenu ga ni še vedno). Kaj bo z affected in carrier psi? Vzrejna prepoved? Pred časom ste pisali, da normal škota za oči skoraj ni?

No, saj forum berejo člani vzrejne za britance, tako da ne dvomim, da nam bodo dali bolj natančne podatke.



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7175 : 06 Januar 2011, 20:35:13
Bay, jaz sem samo nekaj slišala (tudi mogoče kaj narobe razumela), ne me vzet za besedo. Bomo videli, kaj bo čas prinesel. Sama mislim, da bi bilo dobro teste delat za orientacijo, ne pa da se da vzrejno prepoved, ker potem ne bi imeli več kaj parit, ampak da veš kaj imaš in se glede na to usmeriš kam boš paril. Preden bomo izkoreninili Cea bodo pa pretekla desetletja. Mdr1 bo lažje, če si to res zastavimo cilj. S kolki pa ne bi smel biti problem, je pa dobro slikat.

Za pra za škote je test pri Optigenu in menda pri Genomii že tudi, za borderje ga še ni?


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7176 : 07 Januar 2011, 18:20:32
Ko začnemo z genetskimi bolezni, je ena od hudih varijat DM... ki je najbolj pogosta pri NO, Shelties, škotih..in še 40 drugih pasmah...

http://en.wikipedia.org/wiki/Canine_degenerative_myelopathy

Zdi se mi da je to bolj problematična zadeva kot CEA ali pa MDR-1 .... GG


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7177 : 07 Januar 2011, 19:23:59
Bolezni je 1000 in 1, potem so še nesreče, ki jih ne moreš predvidet...tako da paničarit nima nobenega smisla, bit ozaveščen pa je druga stvar.

Že če bomo mdr1 izkoreninili, bo veliko!



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #7178 : 07 Januar 2011, 19:43:05
Nekaj slik našega Lin_a.. :)



To pa je Jayev brat ali polbrat....ne vem točno :D  Morem neke fotke izbrskat in prilimat, da vidim, če sta si kaj podobna :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7179 : 07 Januar 2011, 19:46:28
To pa je Jayev brat ali polbrat....ne vem točno :D  Morem neke fotke izbrskat in prilimat, da vidim, če sta si kaj podobna :)


A res?  :o  Noro ;D


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7180 : 08 Januar 2011, 18:02:31
PB.. meni MDR-1 je pa še najmanjši problem..tudi psi ki so +/+ jim ne bom nikoli dala ivermectina in ostalih zdravil, ki ga vsebujejo...tako da je dobro vedet kaj je tvoj pes ampak to je vse ..CEA in PRA je pa bolj problematično ampak tudi to ni razlog da izločiš nekega psa iz vzreje če ima druge vrline ... zdi se mi da vse temelji na vzreditelje..ker skoraj vse druge države sploh nimajo vzrejnih pregledov..ali pa če so bolj temeljijo na standard in karakter...kar se tiče zdravja je to stvar odločitve vzreditelja in tisti ki imajo CEA clear ali samo carrier pse..so samo nabili cene in to je to  ;) GG


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7181 : 09 Januar 2011, 00:18:59
Na razstavi v Ljubljani bo naslednji vikend na voljo fantastična knjiga 'Collie Standard' - priporočljiva za tiste, ki želite izvedeti vse o standarju škotskih ovčarjev. Napisala jo je dolgoletna vzrediteljica in prava poznavalka škotov, Mia Ejerstad.



Če bi jo želel kdo izmed vas, naj me kontaktira na zs, da jo naročimo še za vas!

Na voljo je tudi še nekaj koledarjev škotskih ovčarjev, če bi ga še kdo rad imel ;D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7182 : 09 Januar 2011, 14:07:54
Kolk stane ta knjiga?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7184 : 15 Januar 2011, 17:13:45
Izvedela sem, da so se danes na razstavi odlično odrezali GG in njeni ljubčki. Čestitke njej in vsem ostalim. Mi se imamo fanj in uživamo, naročila in dobila sem pas za canecrossing (uporabljala ga bom za sprehode po gozdnih in višinskih poteh), na žalost ga še nisem uspela preiskusit, ker imam nekaj problemov v družinskem krogu, pa še vreme je bolj ali manj čudno....



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7185 : 15 Januar 2011, 19:37:21
Psička stara 11 mesecev, mešanka med škotskim ovčarjem, zelo prijazna in igriva, išče nov dom, trenutno se nahaja v zavetišču Meli.

Pes star 8-10 let, mešanec med škotskim ovčarjem, zelo prijazen in igriv. Tudi on se nahaja v zavetišču Meli in išče nov dom.

VIR


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7186 : 15 Januar 2011, 20:06:10
Še en revež, mešanček med škotom, star cca 4-5 let, kastriran. Trenutno se nahaja v Gmajnicah.

VIR


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7187 : 15 Januar 2011, 20:27:51
Grozno koliko zapuščenih 'škotov'. :( :'( Upam, da bodo vsi kmalu dobili nove, ljubeče skrbnike. :-*

Če koga zanima, si lahko fotke z današnje razstave ogleda tule. (te ki so vsaj približno ok)



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7188 : 16 Januar 2011, 07:10:01
Vseh zapuščnih živali je preveč. Ne vem kako ima človek lahko 7 let psa in ga potem odpelje v zavetišče...... Najbolj pa me razjezijo oglasi : zaradi pomanjkanja časa in prostora in zaradi prihoda dojenčka. Saj točno vsak ve, da žival potrebuje prostor in če si jo nabavil moraš imeti tudi nekaj prostega časa. Nekoč pred davnimi časi sem tudi sama dobila dojenčka, pa nisem niti pomislila, da bi pes šel od hiše. Zdaj pa te uboge nosečnice, strašijo z vse sorte okužbami.... Žalostno res



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7189 : 16 Januar 2011, 15:13:18


Današnjo sončno nedeljo smo izkoristili za raziskovanje travnikov, odkrili smo ribnik in srečali prvega metulja. Kot ponavadi, smo doma pozabili žogico in smo se morali zadovoljiti s prinašanjem palic.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7190 : 16 Januar 2011, 20:05:20
Krasne slike! :o Z Neli moram enkrat nujno priti v vaše konce. Naravnost obožujem travnike - primorske pa še posebej. Tako da če vas ne bi motila najina družba, se priporočava za en doooooolg sprehod, spomladanski mogoče? :) Pravzaprav bi bilo idealno, če bi bila tudi Mojca za. :)



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7191 : 16 Januar 2011, 20:39:36
Aja...

Neli je včeraj končno dobila svojo 'posteljo' (jaz pa sem tako končno prišla do moje ta boljše telovadne blazine, ki sem ji jo začasno odstopila). ;)

Prvič na novi blazini:


Menda da je udobna, danes je samo eno užitkarsko godrnjanje slišat:



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7192 : 16 Januar 2011, 21:16:35
Jaaaa pridite, tu bo upam kamlu bolj pomladansko, pa gremo na en dolg sprehod, pa še mal agilitija lah sprobate:)

Lejdy, Makija prav ni za spoznat, vedno lepši kožušček ima.

Maja, super so te posteljice, tudi Sky ima tako in jo obožuje! Vsako jutro se cartava na njej skupaj;)

'Naši' škoti so se super odrezali v Ljubljani, tako psi od GG kot od Lucky7. Saj ne more bit drugače ko so eden lepši od drugega ♥.

O teh revčih iz zavetišča pa se para srce....da bi le čimprej našli topel, ljubeč dom!


lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7193 : 17 Januar 2011, 07:47:23
Maja ta travnik, ki smo ga včeraj odkrili sprejme še kakšnega več kot tebe pa Neli pa Mojco in Sky. Po dogovoru sem vedno pripravljena na pasje vragolije. Mojca k tebi pa moram še po koledar. Ne vem ali se mi samo zdi ali je Maki iz dneva v dan lepši. Če ga Mojca pohvali je nekaj res. Je pa res en tak prisrčen kuža, ki je na trenutke zelo umirjen hkrati pa nabit z energijo in samo čaka kdaj lahko eksplodira.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7194 : 17 Januar 2011, 07:59:29
Huh, to pa ne verjamem. SKBOP je pred cca 1 letom predlagal za kolke in za borderje še pregled oči, pa ni bilo sprejeto s strani vzrejne. No, pustimo se presenetiti...
Sicer pa tudi osebno nisem za preiti takoj na vse te teste kot obvezne.
Zakaj pa nisi za teste  ??? Predvsem borderji imajo popolnoma dovolj visoko ceno, da si vzreditelji lahko privoščijo res čiist vse preglede. Jaz bi naštetemu dodal še OECD in še kaj.

Meni se zdi neumno NE izkoristiot vse,kar znanost ponuja. Potem lahko pariš skupaj najmanj rizične kombinacije.
Npr pri NLT jih je PLL očesna bolezen, ki se izrazi samo, če sta dva recesivna gena skupaj. Če testiraš starše že v prvi generaciji ni več obolelih psov.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7195 : 17 Januar 2011, 10:15:51
Maja ta travnik, ki smo ga včeraj odkrili sprejme še kakšnega več kot tebe pa Neli pa Mojco in Sky. Po dogovoru sem vedno pripravljena na pasje vragolije. Mojca k tebi pa moram še po koledar. Ne vem ali se mi samo zdi ali je Maki iz dneva v dan lepši. Če ga Mojca pohvali je nekaj res. Je pa res en tak prisrčen kuža, ki je na trenutke zelo umirjen hkrati pa nabit z energijo in samo čaka kdaj lahko eksplodira.
En dan se bova sigurno odpravili na izlet na Primorsko. Seveda se prej najaviva. Mojca, tudi agility bova z veseljem sprobali. :)

lejdy Maki je res vse lepši. Skoraj ga ni za spoznat. Če bi nekdo tretji objavil slike, sploh ne bi vedela, da je to on. ;)



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7196 : 17 Januar 2011, 11:09:43
Maja, dajem ti častno besedo, da je na sliki Maki v vsej svoji lepoti. Pa tisti moder avto na fotki ni niti slučajno naš, smo kar lepo prepešlili ene 3km do travnika, potem sta se še na travniku zletala in potem še domov. Neli je tudi prava lepotička, se ji prav vidi, da se ji dobro godi. Glede testov, pa jaz osebno mislim tako, nekatere države niti vzrenega pregleda nimajo... In zdi se mi, da ljudje z znanostjo vse bolj posegmo tja, kamor ne bi smeli....



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7197 : 17 Januar 2011, 11:46:30
Tukaj naše slike iz 2X CACIB Ljubljana

Dandy 2x. 1od. CAC in R-CACIB.. s tem nazivom je postal Slovenski Mladinski Prvak  :o






Lexy 3. odlična v soboto ...(gospa ni hotla tečti  ;) )v nedeljo 1 od. CAC, R-CACIB in tudi ona je postala Slovenska Mladinska Prvakinja






in moja Moon 1 od. CAC in CACIB v razredu prvaki





Razred Prvaki psice 


CACIB psice


Za  BOB


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7198 : 17 Januar 2011, 11:56:22
In še to.. glede obveznih testov... jaz sem proti, ker bo to samo stimuliralo nerodovniško vzrejo... vsak vzreditelj naj se odloči pri sebi kakšno vzrejo želi imeti... Poleg tega za škote kolki sploh niso problem in tudi nikjer ni slikanje obvezno... (razen Nemčije), MDR-1 zame sploh ni relevanten podatek za vzrejo, ker tudi psi ki so MDR-1 +/+ jim ne bi dala "nevarna" zdravila... kar se pa tiče pregled CEA/PRA z lučko je pa itak brez veze..ker vsi psi free z lučko so dejansko genetsko affected torej ... GG 


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7199 : 17 Januar 2011, 12:05:41
Zakaj pa nisi za teste  ??? Predvsem borderji imajo popolnoma dovolj visoko ceno, da si vzreditelji lahko privoščijo res čiist vse preglede. Jaz bi naštetemu dodal še OECD in še kaj.

Sem za teste in sem jih tudi naredil za mojo psico (vsaj večino), vendar kot obvezo bi uvajal postopoma. Že kakšno leto nazaj sem sam predlagal, da bi se uvedlo obvezne teste (kolki in pregled oči) na skupščini SKBOP in smo to tudi predlagali vzrejni komisiji, ki je zadevo zavrnila. Sedaj bo še veliko več ljudi imelo izgovor za nerodovniško leglo in se bo po mojem število nerodovniških legel še povečalo. Pri borderjih ni težav dobiti normal pse za vse bolezni, ki se jih lahko DNA testira. Kot so pisali za škote, pa je zadeva zelo drugačna. Ne vem kako je z bobtaili, korgiji, bradami.

V kolikor se je vzrejna komisija res odločila za uvedbo obveznih testov, bi bilo fer, da vse spremembe objavi TAKOJ in ne tik pred zdajci.