Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325647

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7200 : 17 Januar 2011, 12:40:24
. Sedaj bo še veliko več ljudi imelo izgovor za nerodovniško leglo in se bo po mojem število nerodovniških legel še povečalo.
Argumenti da stroga selekcija pospešuje nerodovniško vzrejko me niso nikoli prepričali.  Bistveno je, da so raodovniški res tisto kar naj bi bili : preverjeni, zdravi stestirani , po karakterju ne samo zunanjosti pasmi podobni. Ker brez strogih zahtev v tem pogledu se res vprašaš zakaj zagovarjati rodovniško vzrejo? Če jih bo zato manj, jih bo pa manj. Zagotovo bo to začasno. Ostala bodo legla, ki so vredna vzreditelja.
Dejstvo je, da je cenovni razpon znotraj rodovniške vzreje minimalen do ničen ( realna vrednost pa je v razponu od cene nerodovniški do dvojne povprečne)ter da mora biti v uradni vzreji toliko kontrole (kvalitete), da tudi če en bummar kupi rodovnioškega psa eneke pasme čist na blef , mora dobiti soliden , zdrav in uporaben primerek te pasme.
Trenutno pa je tako,da je rodovnik samo študijski material  ::). Kar je žal trenutno nujno, ampak ni v redu da je temu tako. Vsaj za povprečnega kupca ne bi smelo biti tako. Če jaz kupim nov avto ene znamke z garancijo se mi re sne zdi prav,da bi morala naprej diplomirat iz mehanike in preverit verodostojnost tovarne in kvalifikacije vseh tam zaposlenih, da bi našla pravega proizvajalca.
Dopuščanje vzrejanja z nepreverjenimi psi dolgoročno samo slabša stanje na trgu.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7201 : 17 Januar 2011, 12:56:32
Našla nekaj kar všečnega

http://www.americancollie.ch/en/mercury_showres.htm

Meni so tudi testi fajn, da veš kaj imaš. Saj ni treba takoj zagnati panike...ampak z neko pametjo se je treba lotit zadev, izboljšav, razmišljat dolgoročno in imeti cilj, ki je realen in pasmi koristen. To je pa tudi vse kar je v vzreji pomembno-vzrejati najboljše kar je možno, po najboljših močeh in znanjih, v korist pasme. Klinc pa moda, popularnost in kupci blabla. Kvantiteta ni bila še nikoli sinonim za kvaliteto. In kvaliteto je treba cenit in spodbujat. Ne pa se držat minimum-ov.

Pri vzreji, ukvarjanju s psi je pomembna 100% predanost pasmi, zagnanost. In škoti so pač podvrženi PRA in CEA - če bi vsaj testirani bili psi, da bi se vedelo kaj kdo ima. Bi že bil korak naprej, tu je začetek. Šele takrat, ko se ve kaj kdo nosi v genih se lahko začne delo in garanje pri iskanju pametnih paritvenih kombinacij.

V vzreji je pomembno vse-zdravje, karakter, tipičnost izgleda. Nič se ne sme spregledati ali dati pod manjpomembno. V vzreji pač ne.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7202 : 17 Januar 2011, 13:17:45
Ne glede na to ali se bom kdaj ukvarjala z vzrejo ali ne sem mnenja, če že so testi naj veljalo za vso EU. Zakaj bo v Sloveniji nekdo moral delati vse možne teste, drugje pa parijo brez vzrejnega pregleda. Samo poglejmo koliko je križancev, pa točno vemo da vsi niso nastali po nesreči. Dokler bo povpraševanje po nerodovniških psih bo tudi njihova ponudba in od nas samih je odvisno kakšnega psa bomo kupili. Sama imam tudi mešanko in sem jo vzela po premisleku in sem vedela kaj sem vzela.



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #7203 : 17 Januar 2011, 13:38:02
OK, potem pa mora obstajati možnost odvzema vzrejnega (če ta možnost že obstaja, naj se to začne izvajati), ne pa da se izkaže da pes prenaša neko hibo, lastniki pa veselo parijo z njim v nedogled. Dejmo zaostrit do maksimuma, pregled oči ne sme biti starejši kot eno leto... ne obstajajo samo bolezni, ki se jih da DNA preveriti.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7204 : 17 Januar 2011, 13:54:45
OK, potem pa mora obstajati možnost odvzema vzrejnega (če ta možnost že obstaja, naj se to začne izvajati), ne pa da se izkaže da pes prenaša neko hibo, lastniki pa veselo parijo z njim v nedogled. Dejmo zaostrit do maksimuma, pregled oči ne sme biti starejši kot eno leto... ne obstajajo samo bolezni, ki se jih da DNA preveriti.
Ja se čist strinjam. Morala bi bit ne možnost, ampak obveza odvzema vzrejnega dovoljenja. Če se izkaže napačno dedovanje ali če se ugotovi, da ima nek plemenjak, plemenka ali njuni potomci predolgo kartoteko zdravstvenih težav, bilo kakšnih.
In ne, ne bi zmanjkalo vzrejne baze, če bi na račun tega mal popustili pri kakšnih lepotnih napakicah in se malo manj obešali na "šampinjonske " nazive pri izbiri kombinacij  ;)
A ni čudn, za zdravstvene teste in preglede je tolk težko dat 50 ali 100 EUR, zapravit za letanja po vseh mogočih razstavah za nabijanje bednih šampionatov pa desettisoče EUR ni nikol problem  :-\
In ja bilo bi smiselno, da FCI postavi enotne zahteve za vse, ki vzrejajo neko pasmo z njenim blagoslovom  ::).
Samo o FCI raje ne bi, ker bom glih kar kozlala, če še enkrat napišem to kratico  :'(
FCI , AKC, itd so politične ne strokovne organizacije, temu primerno delujejo  >:D.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Kirsikka

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
  • Viivi & Roni
Odgovori #7205 : 17 Januar 2011, 14:19:18
Se popolnoma strinjam, zaostriti je potrebno do maksimuma.
Za začetek bi jaz uvedla pregled CEA/PRA z lučko tako mladičkov, kot pred paritvijo (res mi ni jasno, zakaj ni že obvezno ???) in slikanje kolkov in komolcev, da ne bo postalo v prihodnosti še to problem. MDR-1 je pa itak smiseln podatek za vsakega psa, ne samo za tiste namenjene vzreji. Glede DNA testov, ne vem, če so res tako pomembni, saj so evropski škoti (skoraj) vsi CEA DNA affected. Tisti, ki mu ni vseeno, bo itak testiral. Po drugi strani pa, dokler ne vemo realnega stanja, ne moremo pričakovat izboljšav. Po moje bi bilo smiselno uvesti tudi karakterne teste kot jih imajo Skandinavci.

Pri taki vzreji kot je sedaj, zakaj bi kdo sploh kupil rodovniškega škota? Samo zaradi rodovnika? :-\ Vedno manj obsojam ljudi, ki pravijo, da jim tisti papir prav nič ne pomeni… Dokler nisem poznala situacije, sem jim zatrjevala, da je rodovnik »garancija«, da dobiš zdravega psa :-\ :-[



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7206 : 17 Januar 2011, 14:38:46
Problem CEA/PRA z lučko se vidi samo od 6-8 tedna starosti kasneje se te "nepravilnosti" skrijejo..in se ne vidi nič..torej ...
Poleg tega vsi psi ki so bili CEA pregledani z lučko so genetsko affected torej je to brez veze..zame pregled z lučko je bolj pomemben za RD in HR... kar se pa kolkov in komolcev tiče ..imamo enega NO doma ...5 generacij kolki in komolci A..on pa komolci D (sehr schwer) ....  torej ... veliko držav v Evropi in tudi UK nimajo vzrejnih pregledov ... ampak trg in kupci naredijo svoje in takrat pridejo do izraza vestni vzreditelji... jaz ko me kličejo ljudje za mladiča in jim začnem razlagati o CEA, MDR-1, kolki... točno čutim, da jim je to TOTALNO indiferentno..to zanima samo tujce ..torej samo če prodajaš mladiče v tujino..za Slo je to absolutno brez pomena! GG


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7207 : 17 Januar 2011, 14:42:14
Jaz sem seveda ZA preglede, ki so za pasmo potrebni - za vsako je  malo drugače. In če se je pri nekaterih pasmah pojavil visok % določene dedne hibe/bolezni, se je ravno zato, ker pregledov ni bilo oz. se niso delali ali pa so vzrejali samo za določeno lastnost. Saj ni treba  kar vse iz vzreje potegnit - po pameti. Sploh če gre za recesivne gene. Ampak vedeti je treba status posameznega psa, da veš izbrat paritveno kombinacijo - da ne podvajaš. Ampak osebki s "slabimi" rezultati pač niso ravno zaželeni, oni drugi imajo prednost. Tukaj je morda resnica, zakaj nekateri nočejo testov delat.

Mislim, da ne gre za strošek testa - nekaterim je težko izločiti iz vzreje pse/psice, ki jih imajo v lasti , ker bi testi pokazali, da je to potrebno storiti. Zato bolje glavo v pesek - kar ne veš, ne boli. :(

Je tudi problem bolezni, kjer se točno ne da dokazati kako /pri kom je tveganje. N. pr. epilepsija - testa ( še ) ni. Jasno da se izloči vse bolane pse - je pa velik vprašaj kako daleč in na široko greš z izločanjem sorodnikov. Pa epi  je grozna bolezen - tuid težko dokazljiva, kdaj/če je dedna.
V nekaterih državah imajo nekaj obveznih testov - ostalo po želji - ampak pes/psica, ki ima opravljene še dodatne teste ima pač označeno to -  in ob tem se ve, da ima pač višji status. Enako mladiči.

Jaz delam vse mogoče teste in jih zahtevam tudi od samcev, s katerimi parim - pa mi ne bi bilo treba delat prav nič po vzrejnem parvilniku. Pač moja odločitev, ker hočem čisto, kar se da tudi za naprej.  
Žal se mi pa zdi, da je osveščenost bodočih lastnikov premajhna in premalo vejo o vsem tem - morda ravno zato, ker so pravilniki za vzrejo tako, kot so. No je pa vsaj nekaj - nihče ne more rodovniško štepat 6-7 legel z eno psico, kot se dogaja tam, kjer ni vzrejnih dovoljenj - pa važno pod katero " zastavo se vzreja" FCI, AKC, ASCA..


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #7208 : 17 Januar 2011, 15:46:02
OK, potem pa mora obstajati možnost odvzema vzrejnega (če ta možnost že obstaja, naj se to začne izvajati), ne pa da se izkaže da pes prenaša neko hibo, lastniki pa veselo parijo z njim v nedogled. Dejmo zaostrit do maksimuma, pregled oči ne sme biti starejši kot eno leto... ne obstajajo samo bolezni, ki se jih da DNA preveriti.
Bay, tole je pa zelo umestna pripomba.
Ne vem, zakaj nekdo enkrat dobi vzrejno dovoljenje A in ga ima potem za večno, samo da plača takso, čeprav se kasneje izkaže, da pes/psica prenašajo neke dedne bolezni in hibe.
Po drugi strani pa se mi zdi že omenjeni pravilnik pomanjkljiv v delu, ki določa B vzrejno dovoljenje - bom ta del kar citirala:
"Oceno B dobi pes, ki odgovarja pasemskemu standardu, ima primeren značaj, ima pa morebitne dedne hibe, ki bi jih lahko prenesel na potomce."
"Dedne hibe" v pravilniku (ali še kje) niso natačno definirane ???. Pes lahko dobi začasno vzrejno dovoljenje tudi, če ima samo telesno oceno dobro in nobenih zdravstvenih testov, ne more pa dobiti niti A niti podaljšanja B v nobenem primeru tisti, ki ima dokazila o boljših telesnih ocenah in cel kup zdravstvenih testov z odličnim rezultatom.
To je pa tisto, kar bi rada videla, da bi pravilniki bolj natančno določali, ne pa zgolj subjektivne ocene v določenem trenutku. Mislim, da bi morali biti kriteriji za dajanje vzrejnih dovoljenj le nekoliko bolj natančno opredeljeni, tako za A kot B, pa mogoče še novo C kategorijo - ozaveščeni kupci mladičev bi se tudi tako lažje odločali za prave vzreditelje.



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7209 : 17 Januar 2011, 15:55:55

Meni so tudi testi fajn, da veš kaj imaš. Saj ni treba takoj zagnati panike...ampak z neko pametjo se je treba lotit zadev, izboljšav, razmišljat dolgoročno in imeti cilj, ki je realen in pasmi koristen. To je pa tudi vse kar je v vzreji pomembno-vzrejati najboljše kar je možno, po najboljših močeh in znanjih, v korist pasme. Klinc pa moda, popularnost in kupci blabla. Kvantiteta ni bila še nikoli sinonim za kvaliteto. In kvaliteto je treba cenit in spodbujat. Ne pa se držat minimum-ov.

Pri vzreji, ukvarjanju s psi je pomembna 100% predanost pasmi, zagnanost. In škoti so pač podvrženi PRA in CEA - če bi vsaj testirani bili psi, da bi se vedelo kaj kdo ima. Bi že bil korak naprej, tu je začetek. Šele takrat, ko se ve kaj kdo nosi v genih se lahko začne delo in garanje pri iskanju pametnih paritvenih kombinacij.

V vzreji je pomembno vse-zdravje, karakter, tipičnost izgleda. Nič se ne sme spregledati ali dati pod manjpomembno. V vzreji pač ne.

Se strinjam! Moje razmišljanje: http://windylands.com/mojcilj.htm
Pa ne pozabit - škot je ena najbolj zdravih pasem, kar jih obstaja z izredno visoko življensko dobo. Jaz ne poznam nobenega (pa 'poznam' okrog 2000 lastnikov škotov), ki bi imel probleme s kolki, očmi ali mdr1 genom (če seveda lastnik ve, katera so varna zdravila).

Našla nekaj kar všečnega

http://www.americancollie.ch/en/mercury_showres.htm  

- Čara, to je zelo znana psarna, sicer ameriški škoti, ampak kar zanimivi, meni je predvsem njihov blue merle Hurrican zelo všeč:) Mercury in njegova hčerka sta bila pa tudi na evropski razstavi v Celju.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7210 : 17 Januar 2011, 16:10:49
Oooo BP. Nameravaš s časom imeti še kakšno samičko ali samčka?
Meni je Mercury zelo všeč. Tako sem jih tudi našla. In potem na moje veselo presenečenje odkrila, da čeprav so ameriški psi, da izgledajo dobro. Pa tudi zdravstvene rezultate ima napisane, tam kjer so testirani in test karakterja.
In ja, ne sme se pozabiti na bolezni, stanja, kjer ni DNA testov.

Edinole sem drugačnega mnenja glede kolčne dispilazije kot ti. Paziti je seveda treba, da je mladiček v odraščanju kvalitetno hranjen, vendar suh. Gibanja čim več-na primernem terenu. Visoki skoki niso nekaj zaželjenega. Vendar, če je genetika OK, lahko mlad pes, mladič, skače, se kotali in hodi po stopnicah, pa bo imel A kolke.
agility lahko začnejo trenirat veliko prej, kot pri 18 mesecih, ampak je treba okrepiti mišice, skrbeti za pasjo kondicijo, predno se začnejo palisade, visoki prekoki (komolci tu najbolj trpijo).

puppy agility. :) je seveda bolj "pritlehen" nizke ovire, začne se pa itak na tleh.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7211 : 17 Januar 2011, 17:29:16
Ja, če bo narava naklonjena, se nam bo pridružil še kdo pri nas doma;)

In seveda glede kolkov ne mislim, da pes do enega leta ne sme se niti premaknit...pač neko normalno gibanje, tek, igranje s kužki, kakšen preskok čez deblo, če ga že najde mali kuža na sprehodu:) Po 6-ih mesecih tudi nižji skokci an agilitiju tu in tam, stopnice občasno že od malega, da se navadi, nikakor pa ne vsak dan v 4. štuk bloka 3x na dan. Če se pes ne dovolj giblje in ne razvije mišic, je še huje! Ne morem pa gledat, kako nekateri začnejo (sploh z agility/frisbee perspektivnimi pasmami ) že pri 4-ih mesecih intenzivno trenirat da potem pa psi pri 3eh letih ne morejo več hodit. Neko razumno mejo je treba najt, kot pri vsem.

Mercury je zelo poseben pes ja, predvsem je OGROMEN. In res imajo psi v tej psarni za ameriške pse dokaj sprejemljive glave, sploh pa potem druga generacija, ko parijo z evropskimi psi, pride zelo lušna ven.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7212 : 17 Januar 2011, 17:46:37
Na zgornji meji je. 61CM in celih 31kg  :o, če sem prav preračunala (32pounds) če je napisano pravilno, predvidevam, da psa kdaj na razstavah tudi zmerijo. Ampak ko pogledaš "piščančke" zraven njega, ne moreš verjeti, da je pes lahko po standardu.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7213 : 17 Januar 2011, 18:00:58
Ja tudi jaz sem bila zelo presenečena, ko mi je lastnica Corinna povedala, da je še v standardu. Verjetno naredi tak vtis njegov ogromen kožuh, verjemi da ga ima res VELIKO!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #7214 : 17 Januar 2011, 18:03:24
Na zgornji meji je. 61CM in celih 31kg  :o, če sem prav preračunala (32pounds).



32 pounds = 14,5 kg

ampak na spletni strani piše 62 pounds, kar je 23,5 kg

http://www.digitaldutch.com/unitconverter/mass.htm



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #7215 : 17 Januar 2011, 18:19:08
Ne morem pa gledat, kako nekateri začnejo (sploh z agility/frisbee perspektivnimi pasmami ) že pri 4-ih mesecih intenzivno trenirat da potem pa psi pri 3eh letih ne morejo več hodit. Neko razumno mejo je treba najt, kot pri vsem.

Jah, sicer ne vem točno kaj si s tem mislila, ampak da ne bo napačnega razumevanja, večina lastnikov, ki ima psa s katerim bo delal agility, zelo načrtno in intenzivno začne delat že ob pasjem prihodu in sicer predvsem na igri in odnosu (kar bi moral v bistvu vsak lastnik,ampak če nimaš cilja, tudi motivacije ni).  V bistvu je v vsem igra, igra, igra. Kaj je sedaj za nekoga intenziven trening je tudi deljeno, če pogledaš agilitaša z mladičkom, je za nekoga, ki ima doma recimo kavč shih-tzuja, že to intenziven trening, zame ni, zame je to igra, ki gradi pasjo konstitucijo in psa uči zavedanja telesa, ki je še kako pomembno pri varovanju psa pred poškodbami (tudi za naše otroke je zelo zaželeno, da se ukvarjajo s športom, da si izoblikujejo telo in se pravilno razvijejo, pa ne čakamo, da se bodo hrustančne vezi zaprle ali da bo otrok star 21 let in šele potem lahko gre trenirat košarko in bo ob prvem padcu čist polomljen, da ne govorim o nespretnosti). Tukaj je vprašanje pretiravanja (isto pri otrocih ali jih boš gnal do mrtvega ali jim boš šport podal skozi igro, pa se bodo znali sami namatrat svojim sposobnostim primerno in se ob utrujenosti usest, malo počakat in nadaljevat) in mislim, da niso v večini ljudje, ki bi gnali pse prekomerno in bi jim že mladi propadali, vsaj jaz jih ne poznam. 

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #7216 : 17 Januar 2011, 20:06:52
Kolikor poznam agilitašev, nisem še videla stvari, ki bi me motile glede varnosti. Žal ne morem enako reči v zvezi z frizbijem. Nekateri zelo pretiravajo, ne znajo pravočasno odnehati, z odraslimi kakor tudi z mladimi psi ((kar je še hujše). Smo se že kregali zaradi tega. Ampak to je druga tema.




Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7217 : 17 Januar 2011, 20:07:25
Felina, saj isto razmišljava:) Seveda boš treniral, ampak boš delal trikce, skozi igro navajal na ovire, pač brez palic...tudi jaz sem to že takoj ko je imela Sky 3 mesece začela, pa potem pri 6ih dala zelo nizke palice in potem postopoma višaš. Jaz sem mislila bolj na tiste, ki že pri 4ih mesecih dajo na najvišjo višino ovire, ker so tolk navdušeni, koliko pes skoči že in potem terajo terajo vsak dan da skače...to pa pripelje do displazije, natrganih vezi itd. Ko sem bila na Slovaškem, je bil en fantek z 6 mesečno borderko in je treniral z nami vsak dan cel teden po 4 ure na dan. Men se je tako smilila tista psička ker sem kar videla kam ju bo pripeljalo. Sem se mu sicer nekaj trudila razlagat, ampak ni imelo nekega učinka...

Če pa se pes ne bo dovolj gibal, pride lahko do hudih deformacij nog, to je sigurno, psu moraš omogočit dovolj gibanja za njegovo starost in pasmo.


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #7218 : 17 Januar 2011, 20:37:50
Ko sem bila na Slovaškem, je bil en fantek z 6 mesečno borderko in je treniral z nami vsak dan cel teden po 4 ure na dan.

Kako da so inštruktorji/odgovorni to dovolili ???



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7219 : 18 Januar 2011, 09:47:03
Da ne bomo ugibali..tukaj malenkostno spremenjen Vzrejni Pravilnik za Britanske pasme...

10. člen

VP se lahko udeležijo psi s telesno oceno najmanj DOBRO (3).
Slikanje kolkov in komolcev je priporočljivo, ko je ugotovljeno gibanje, ki kaže na sum kolčne ali komolčne displazije. To je bil primer našega Osty-ja... kolki so bili slikani in so HD-A, ne glede, da ima "kravjo" stojo in nečvrst zadnji del telesa...

Ampak tisit, ki je napisal te spremembe absolutno ne pozna znake kolčne/komolčne dipslazije ... "ugotovljeno gibanje, ki kaže na sum kolčne ali komolčne displazije".. displazija povroča bolečine..in se huda displazija najbolj opazi ko pes n.p. ostaja ... ker ga zaboli, so znaki bolečine vidni... ko se pes "ogreje" se lahko čisto normalno giblje... kolčna displazija nima veze s kravjo stojo in podobne napake.... 

Slikanje kolkov pa je obvezno za pse pasme bobtail v naslednjih primerih:
•  če se v vzreji uporabljajo večkrat,
•  za pse pri katerih se na VP ugotovi funkcionalno kakor koli omejeno gibanje, česar ni moč pripisati dokumentirani poškodbi
•  za pse ki so dali že več potomcev z ugotovljeno hujšo obliko displazije ( D, E).

11. člen
Vzrejno dovoljenje (v nadaljevanju VD) velja dve leti. VD se podaljša po pošti, oz. se pes na zahtevo SK ponovno pripelje na VP.
VD začne veljati, ko je pes/psica dopolnil predpisano minimalno starost.
VD preneha:
•  če se ne podaljša,
•  če se ga na osnovi določil pravilnika odvzame.


GG




inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #7220 : 18 Januar 2011, 14:36:55
GG, bom še dopolnila tvoj post, saj tole tudi mene zanima. Vzrejni pravilnik za britanske ovčarje je praktično identičen tistemu za ostale ovčarske in pastirske pasme:

12. člen

SK ovrednoti primernost psa za vzrejo z naslednjimi ocenami:
A - PRIMEREN ZA VZREJO
B - POGOJNO PRIMEREN ZA VZREJO
C - VZREJNA PREPOVED

Oceno B dobi pes, ki odgovarja pasemskemu standardu, ima primeren značaj, ima pa morebitne dedne hibe, ki bi jih lahko prenesel na potomce. Psu z oceno B lahko SK podaljša vzrejno dovoljenje le na osnovi najmanj prav dobre ocene vsaj treh mladičev pri starosti najmanj 9 mesecev.

13. člen

Vzrejno prepoved dobijo psi, če so na vzrejnem pregledu ugotovljene naslednje hibe:
•  nepopolno spolovilo
•  nepravilen ugriz
•  izrazita plahost, nemirnost ali popadljivost
•  hibe, ki so v standardu navedene kot izključitvene
•  gluhost
•  nemost
•  znani prenašalci prirojenih hib
•  kolčna displazija D ali slabše

Moji komentarji:
Kar se tiče določil 12. člena, se mi zdi pogojno vzrejno dovoljenje zelo problematično, ker so kriteriji premalo definirani (kaj so dedne hibe, ki ne spadajo v kategorijo tistih za vzrejno prepoved) in ga je tudi zelo težko podaljšat - ob dejstvu, da mora pes/psica imet mladiče že v prvem letu po prejemu tega dovoljenja in nato kar tri že odrasle mladiče pripeljat pred komisijo. Kakšen pes lahko dobi A dovoljenje, ki si ga morda ne zasluži, a ga lahko obdrži za stalno brez konkretnega preverjanja in dokazovanja o njegpvi upravičenosti.

13. člen pa bi bil čisto v redu, če bi ga bilo sploh možno izvajati v praksi, kar je bilo tu predlagano. Kriteriji sicer so podani, ne pa tudi postopek preverjanja. Kako naj vzrejna komisija ugotovi, da nek pes, ki je nekoč dobil A vzrejno dovoljenje, nima ene od teh dednih napak? To bi bilo treba nujno urediti z dodatnimi določili oziroma zahtevami do lastnikov psov po dokazilih ;).



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7221 : 18 Januar 2011, 21:04:49
inka... vse kar si ti dodala ni novo... edina sprememba je glede "Slikanje kolkov in komolcev je priporočljivo, ko je ugotovljeno gibanje, ki kaže na sum kolčne ali komolčne displazije."

Kar si pa napisala glede B ocene pri VP se pa strinjam s teboj.. To dejansko nič ne pomeni :
Citiraj
ki odgovarja pasemskemu standardu, ima primeren značaj, ima pa morebitne dedne hibe, ki bi jih lahko prenesel na potomce.

Moj pes Frosty ima vzrejno oceno B... Telesno oceno odlično ampak vzrejna komisija mu je prisodila vzrejno oceno B, zaradi tipa... on nima nobene dedne hibe..samo drug tip škotskega ovčarja je... tako imenovan modern tip... ko sem se pritožila na vzrejno oceno so mi odgovorili, da to ni nič takega..to je na primer isto kot previsok sheltie ali beagle ki dobijo tudi vzrejno oceno B .. in da je dovolj, da ima 3 mladiče pri starosti 9 mesecev..ki nimajo več te "hibe", kot jo ima on...  ;) GG


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #7222 : 19 Januar 2011, 09:42:36
Ja, GG, saj to "novost" pa so itak prepisali iz Vzrejnega pravilnika za ovčarske in pastirske pasme  ;), le da so tam omenjene druge pasme, za katere je tudi zaželjeno slikanje komolcev in kolkov zaradi določene stopnje displazije pri teh pasmah.
Praviš, da je Frosty modern tip škotskega ovčarja - predvidevam, da je kljub temu še v skladu s standardom glede telesnih mer, sploh, če ima odlično oceno zunanjosti 8).
Ker če je pes previsok, v primeru, ki ga ti omenjaš za dve pasmi, tak pes ni v skladu s standardom pasme in potemtakem vzrejnega sploh ne bi smel dobiti ???



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7223 : 19 Januar 2011, 09:49:53
Ni nujno, da drugačen "tip" pomeni, da je v skladu s standardom. Dosti "modernih" škotov ima močan stop (nasplošno močno glavo)-v standardu je napisan rahel stop, pojavlja se, da nimajo pravilno nošenega repa. In vse to so odmiki od standarda, pa četudi je le "močno izražen stop".

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7224 : 19 Januar 2011, 10:07:39
Da ne bomo ugibali..tukaj malenkostno spremenjen Vzrejni Pravilnik za Britanske pasme...

10. člen

VP se lahko udeležijo psi s telesno oceno najmanj DOBRO (3).
Slikanje kolkov in komolcev je priporočljivo, ko je ugotovljeno gibanje, ki kaže na sum kolčne ali komolčne displazije. To je bil primer našega Osty-ja... kolki so bili slikani in so HD-A, ne glede, da ima "kravjo" stojo in nečvrst zadnji del telesa...

A lahko nekja pripomnim?
Ni ga mojstra, ki bi lahko ugotovil displazijo ali sum na displazijo preko gibanja. No ja mogoče pri psu, ki ima že posledično tolk artritisa, da ne more več ustat. Samo ta ne gre na vzrejno ampak k veterinarju po rimadyl  :D. Če bi se res dalo ugotavljat displazijo preko gibanja potem mečemo denar stran za slikanja  :P
Moj border ima kolke D/D , pa ima krasno gibanje, ki mu ni kaj očitat. Tudi skače kot kobilica in teče kot raketa. In če bi šel na vzrejno, bi ga gladko dobil. In ni edini border ,ki ga poznam s tako stopnjo displazije (bodisi dvostansko , bodisi enostransko) , ki ga ni specialista, da bi na pogled kaj opazil, niti v kasu, niti v delu.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #7225 : 19 Januar 2011, 10:18:04
Deteljica, ja, itak ;). Saj zato me pa to moti, da ne šteje kaj dosti, če imaš slikane kolke z rezultatom A, zdravstvene teste in telesno oceno prav dobro ali celo odčilčno, vzrejno pa dobi pes samo B zaradi nekega subjektivnega kriterija, ki nima veze z dednimi hibami ali pomanjkljivo skladnostjo s standardom.

Čara, kot se jaz spomnim še izpred 25 let, je bilo že takrat precej problemov pri škotih s stopom in tudi z nošnjo repa, ki je bila pogosto previsoka. Za razliko od danes pa je bil takrat nezaželjen prenizek stop :D. Pa to ni bilo omenjeno, da ni v skladu s standardom ampak je bilo bolj "stvar okusa" posameznega lastnika in sodnika že takrat in je tako še tudi danes ...



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #7226 : 19 Januar 2011, 11:00:21
Koliko se meni zdi se je približevanje k standardu v celi populaciji zelo poslabšalo...in ekstremalen izgled je večinoma to kar vidimo...
in plemenjaki takega tipa lahko še dodatno na to vplivajo. Mogoče zato, mogoče ker ima oba starša blue. Mislim, da je odvečno
komentirat posameznega psa.

Kot žalostno čutim najbolj to, da me na "veliki" razstavi kot je bila za vikend sploh ne vleče k gledanju dolgodlakih...seveda je to
stanje tudi eden izmed glavnih vzrokov...od majhnih nog ljubiteljica škotov, si nikoli nisem predstavljala da se mi bo nekdaj to zgodilo.

tako smo se pa mi imeli v soboto...fotki od Maje

Zitka načmiguje samčku

bom jih objavila pri kratkodlakih, je kar zanemarjena tema

btw. če ima kdo kakšno fotko Bamčija se priporočam


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7227 : 19 Januar 2011, 11:17:55
Tudi jaz sem na vsaki razstavi bolj razočarana nad stanjem dandanašnjih škotov ...

Moja mala seniorka  :-*



''davnega'' leta 2002 , ko sem še imela 3 škote  :-*



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #7228 : 19 Januar 2011, 14:47:50
Vauu, tale ta zadnja slika, je krasna  :-* :-* :-* . Imela si lepo škotsko triperesno deteljico :).



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7229 : 19 Januar 2011, 14:51:05
Res so bili najboljši, mama in njena dva mulčka  :-*  :-*