Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325571

lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7410 : 08 Marec 2011, 15:28:24
Lepe fotke od vseh  :P. Glede srečanja še ne vem kdaj in kako, ker imam trenutno očeta v bolnici v zelo slabem stanju in težko kar koli napovem. Obljubim pa da srečanje bo. Maja tudi mene zanima zakaj imaš Neli vedno na povodcu? Jaz Makija spustim na preglednih travnikih. Takrat mu treba metati karkoli je pri roki. Zvečer pa greva obvezno na frizbi parti. Mi je pa res zadnjič pobegnil direkt domov, to pa samo zato, ker je Zina zelo lepo dišala in je mislil, da bo prišel na svoj račun.  Sicer pa ga takrat res zanima zgolj frizbi, nekajkrat se je sicer za trenutek ustavil in preveril če je koga slišal samo vedno pride na moj ukaz.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7411 : 08 Marec 2011, 16:05:32
lejdy, za srečanje ni nikoli prepozno, tako da... Sicer pa imam jaz tudi kar natrpan urnik zadnje čase.

Večinoma jo imam privezano, ker ni še dovolj skulirana, da bi jo brez skrbi spuščala. Spuščam jo na določenih travnikih (tudi na tem, ki je na fotkah) oziroma kadar ocenim, da jo lahko spustim. Pa še takrat ves čas oprezam naokoli, da jo še pravi čas pokličem in privežem, če je treba. Če npr. mačka prišiba ali kakšen spuščen pes ali pa srna, ona bolj ali manj preklopi na nagon. Se zapodi za bežečo stvarjo in me ne sliši (ali pa me noče slišati?). Skratka te stvari jo čisto prevzamejo, odpoklic pa (še) ni dovolj spiljen (mislim ob motečih dejavnikih), tako da ni druge, da jo imam do nadaljnjega več ali manj na povodcu. Že ko v gozdu zavoha divjad, se ji čisto odpelje. Jo navajam na to, da se obvladuje, ampak to je dolgotrajen proces. Danes začnemo spet s šolo - komaj čakam, da bova pilili poslušnost še ob prisotnosti motenj. V bolj urbanih okoljih je pa itak ves čas na povodcu. Skratka, pri tem se zanašam na občutek. Sploh pa mineva šele (no meni se zdi že) pol leta, odkar je pri meni. Nekatere njene reakcije na različne stvari šele spoznavam. Napredek je na vseh področjih že ogromen, bo pa verjetno preteklo še kar nekaj vode, preden bo iz 'pretežno navezana' postalo 'pretežno spuščena'.



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7412 : 08 Marec 2011, 17:06:21
Maja, tudi jaz spustim Makija le na preglednih travnikih. Po gozdu, poteh ipd. je pa vedno na povodcu. Sicer pa je njegova glavna skrb hoja, muc in srn sploh ne porajta, edino kakega kužka tu pa tam nadere. Me pa uboga tudi ko ga kaj zmoti, oziroma vem da nekaj sliši pa mi vseeno raje frizbi prinese. Ko mu je igre dovolj mi pa tudi pokaže in ga dam na povodec. V glavnem da vidve uživata in mi vsi a ne.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7413 : 08 Marec 2011, 21:14:21
Nekateri dražljaji so zanjo pač še premočni. Pa ne vedno. Ko je skoncentrirana name, je kar ok. Če pa ravno po žogo teče ali za miško skoči in vmes zagleda npr. mačko, ki se je vzela od ne vem kod, je pa konec. Ravno danes, ko sem prišla domov iz šole (pasje), mi je ušla. Ko sem odprla prtljažnik, se mi je izmuznila in šibnila za kdovečem. In to čez cesto. Drla sem se za njo (videla itak nisem ničesar, ker je bila tema), na srečo je po 15s (meni se je zdela večnost) prišibala nazaj in k sreči tudi nobenega avta ni bilo. Aja, v šoli se je pa prav lepo obnašala. Itak da nama še veliiiiko vaje fali, ampak če se spomnim, kako je bilo še v mali šoli, je to kot noč in dan. Ni se pol ure drla, lepo je delala, ni pretirano silila k drugim psom, pozornost je 100x boljša kot pred 3 meseci,... Vsakodnevne vaje so očitno koristile. Najbolj me veseli, ko vidim, da sva na pravi poti...

Aja, pa Jazzy sem videla. Ful je lepa. Že na fotkah sem jo občudovala, v živo je pa 'za pojest'. :)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7414 : 09 Marec 2011, 06:09:41
Odpoklic je bistven... in ključen zlasti ko so moteči dejavniki... obstaja nek posebni tečaj za utrdit odpoklic, ki je dejansko povezan na povezavo pes/človek... in če to ne začneš pri mladiču (pri tebi je bilo to nemogoče) je to težko došeči... in se dreti ne pomaga...Urša in naš Osty tudi pri 2,5 leta dela na odpoklicu, ker jo Osty sploh ni upošteval  :P .. njej so svetovali hrano in pohvala... jaz delam takoj ko je star 2 meseca... grem na sprehod vedno brez povodca..tak kjer ni nevarnosti..in vsake par minut psa pokličem... in ko pride ga pohvalim... je tako vesel da mu kar žarijo oči.. Jack je star 4,5 meseca in ima izpiljen odpoklic... zame je to bistveno... ker v primeru nevarnosti te lahko reši iz težav ! Še veliko veselja! GG


lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7415 : 09 Marec 2011, 07:56:05
GG res je z mladičem lažje delati, čeprav je od psa do psa različno. Jaz imam to srečo, da ima Maki zelo izrazito telesno mimiko in takoj vem kdaj se v bližini kaj dogaja. Edini nepredviden pobeg se mi je zgodil med Zininimi vročimi dnevi, ko se ni zmenil za frizbi in mene ampak je dirjal direk domov. Sva pa bila na sreči v neposredni bližini naše hiše. Prestrašila sem se ravno dovolj, ker nisem vedela, kje je sosedov kuža. Na srečo je bil doma, pa še moja hčerka je bila ravno na dvorišču in je ubežnika takoj oštela.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #7416 : 09 Marec 2011, 10:21:59
Ko psa učiš odpoklica, je bistveno, da ga pohvališ in nagradiš, ko pride, kot je rekla GG. Naj ga je še tako prej sviral in se obotavljal - ko pride k tebi, ga moraš pohvaliti in nagraditi (hrana, igra, nekaj, kar mu veliko pomeni).

Če se jeziš nanj, ko pride, se bo naslednjič še bolj obotavljal priti.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7417 : 09 Marec 2011, 11:02:44
Se strinjam. Vadiva kadarkoli (tudi ko je npr. na fleksiju), brez torbice z briketi pa itak praktično ne grem nikamor več, če je Neli zraven. Včasih skoraj cel celodnevni obrok poje tekom dneva med piljenjem različnih vaj, odpoklica,...



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7418 : 09 Marec 2011, 14:47:06
Jaz delam ekskuzivno na pohvalo... hrano uprablja Lana samo za handling... za odpoklic je pa pohvala/čohanje tisto ki pri škotih najbolj zaleže... zlasti če jih je več... tekmujejo kdo bo prvi pri tebi  ;D da dobi največjo dozo  ;) GG


lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7419 : 09 Marec 2011, 16:09:59
Maki ima zelo rad čohanje. Briketov kot pohvalo ne porajta, nekajkrat sva delala s sirčki, potem pa sem ugotovila, da jih pozabim v hladilniku. Pri njem res naveč naredim s pohvalo, božanjem in raznimi pripomočki za metanje. Pohvalim ga vedno, tudi če se malo obotavlja, v glavnem da pride k meni.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #7420 : 09 Marec 2011, 16:20:00
Briketi so švoh za nagrado. Treba je izbrat nekaj veliko bolj slastnega: poli, hrenovko, kuhanega piščanca. Nekaj, da bo psu še kako v interesu, da pride.

Glede na to, da imate težave z odpoklicem, čohanje ni dovolj izdatna pohvala in bi treba stvar podkrepit. Lahko tudi z igro s cufo (vlečenje itd.).




Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7421 : 09 Marec 2011, 17:20:17
Seveda je lažje naučiti odpoklica mladička, kot pa odraslega psa, sploh zavetiščarja. Ampak sem prepričana da bo Maja uspela naučit Neli, saj vlaga veliko truda v to. Pri meni tudi samo čohanje ne bi zadostovalo, ko recimo Sky najde kaj odvratnega na tleh ji bo to bolj zanimivo kot čohanje. Pri nama najbolj deluje, da ji nekaj vržem, recimo na kamenčke je nora. Sem jo pa najprej učila s posušenim mesom, ki ga je dobila samo za to priložnost, tako da ji je to dišalo bolj kot vse drugo:)


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7422 : 09 Marec 2011, 17:56:03
Ma jaz sem poskušala in poskušam z vsem tem - priboljški, pohvala, igra, božanje,... Vsekakor pa so pri Neli (pri osvajanju novih in utrjevanju že poznanih veščin mislim) na prvem mestu priboljški (vsaj zaenkrat oz. še vedno). Vse pogosteje je blazno vesela tudi res iskrene pohvale, vendar brez priboljškov še ne gre. Končno je  tudi igro (beri metanje žogice ali vlečenje žogice na vrvici) začela v procesu osvajanja novih znanj dojemati kot nekaj, kar je fajn. Kot priboljške uporabljam brikete, ker jih obožuje (ma sploh ne vem česa za jesti ne obožuje, blazno požrešna je), ker so vedno na zalogi in jih imam lahko vedno s seboj in ker hkrati z njimi dobi snovi, ki jih potrebuje. Ne predstavljam si, da bi hrenovko, sir ipd. trenutno uporabljala kot priboljšek. To bi zanjo trenutno pomenilo, da bi živela predvsem od hrenovk npr. Seveda pa težim k temu, da bo nekoč v prihodnosti drugače, da bo šlo tako kot zdaj počasi vedno na boljše. Hvala vsem za vse nasvete in izkušnje, tega res ni nikoli preveč. Ko bi le bilo v praksi tako enostavno kot izgleda na papirju (čeprav bi bilo potem že skoraj preveč dolgočasno :P).



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7423 : 10 Marec 2011, 07:44:35
 Jah Maja teorija in praksa sta dve različni stvari. Pa še pes se razlikuje od psa. Moja sestra ima dva novofudlandca in sta čisto drugačna karakterja. Maki brikete sicer poje, ampak za nagrado mu pa niso primerni, ker se mi je že zgodilo, da je vajo opravil, dobil briket in ga spustil na tla in je tam tudi ostal  :P. Tako, da je najbolje, da delaš po sistemu ki deluje.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7424 : 10 Marec 2011, 10:20:47
Zdi se mi najbolj pomembno da učvrstiš "vez" med psom in človekom... zlasti če dobiš že odraslega psa... če te pes priznava kot alfa bo tudi bolj z veseljem prišel k tebi tudi v trenutkih ko so drugi moteči faktorji...   posebnost škota je to, da je ovčarski pes, ki živi za človeka ne za čredo ... saj tudi ko gledaš stare slike je škot vedno ob nogi pastirja... jaz to opažam ko delam na ranču...tudi mladič ti stalno sledi in ti "pomaga" ob opravilih... in takrat je vsak trenutek pravi, da ga pokličeš in pohvališ... tako, da bo z veseljem vsakič prišel na tvoj odpoklic  ;D ..želim vam lep dan  8) GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7425 : 10 Marec 2011, 12:36:08
Ma jaz sem poskušala in poskušam z vsem tem - priboljški, pohvala, igra, božanje,... Vsekakor pa so pri Neli (pri osvajanju novih in utrjevanju že poznanih veščin mislim) na prvem mestu priboljški (vsaj zaenkrat oz. še vedno). Vse pogosteje je blazno vesela tudi res iskrene pohvale, vendar brez priboljškov še ne gre. ...........Seveda pa težim k temu, da bo nekoč v prihodnosti drugače, da bo šlo tako kot zdaj počasi vedno na boljše.
ma kaj  pol, če prihaja za priboljške vse življenje, glavno da pride. Koga briga za kaj pride  ;).
Jaz se vedno sprehajam z briketi v žepu in pse občasno nagrajujem na sprehodih za odpoklice, pa za usedanje, uleganje ..itd, karkoli.
A ni bolj preprosto dat pest briketov v žep,kot pa en sveženj vrvic za vratom nosit po terenu?
Nikakakor ne razumem poante kaj bi bilo lahko na nagrajevanju kadarkoli slabega, pa bilo kakšno je  8). Je pa že zaradi vztrajnosti in intenzivnosti dobro, da je nagrajevanje variabilno, tako po obliki nagrade kot pa vzorcu nagrajevanja v kasnejših fazah.
Pod variranje nagrade sodi variranje vrste hrane ( občsno daš kakšen drugačen  briket, piškot, sirček, meso,ki je ostalo od kosila), nagrajevanje z različno igro ( metanje, puljenje, tekanje, ) in socialne nagrade ( božanje, crkljanje, verbalna pohvala) pod variablo v pogostosti pa od vsakič za mlade pse in začetnike prideš kmalu na 2/3 od česar je 1/3 taboljših in ostalo po nkaljučju in kar se mene tiče za odpoklic vedno obdržim nad 50 % nagrajenih akcij.
In če je komu smešno,da jaz pse veliko futram na sprehodih, je meni še bolj smešno kako se v določenih situacijah po možnosti isti brezupno derejo za svojim psom, medtem ko jaz elegantno tiho enkrat pokličem in so vsi z raketno brzino pri meni  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #7426 : 10 Marec 2011, 12:49:38
Ma, še bolj je pa smešno, da tisti, ki šolamo pse in tisti, ki tudi tekmujejo in so pri tem zelo uspešni pse nagrajujejo in hodijo okrog s polnimi žepi, pa imajo za to kaj pokazat, drugi, ki se s šolanjem ne ukvarjajo in ki imajo težave z osnovami, so pa strašno pametni o tem, da s priboljškom (nagrado) pa že ne. ;)




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7427 : 10 Marec 2011, 13:03:22
Vsak naj zbere svoj način...in tudi odvisno je od psa do psa... za Dandy-ja in Moon je dovolj prijazna beseda in čokanje... na primer tudi ko jih Lana handla za razstavo..njim najboljša klobasa nič ne pomeni...

tukaj Dandy..mu je čohanje bolj pomembno kot priboljšek ...  ;)

http://www.youtube.com/watch?v=GfuuTuhIVk4


oni delajo ker hočejo zadovoljiti Lano ... drugi kot Dolly bi pa prodali dušo za hrano..tretji kot Layla pa žogico, Lexy pa na primer naše kokoši  ;) ..vse je odvisno od psa in odnosa, ki si ga razvil z njim  :) GG


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #7428 : 10 Marec 2011, 13:09:34
GG, več kot očitno psa nagrajuješ. Če boš še enkrat prebrala, z Deteljico ne vztrajava samo pri eni vrsti nagrade (v enem postu sem napisala, da pač nagradiš s tem, kar psu najbolj pomeni), niti se moj post ni nanašal nate, temveč na druge, ki imajo problem z odpoklicem (ti, kot praviš, ga nimaš). ;)

To, da nekdo napiše, da priboljški pač ne pridejo v poštev/ne delujejo, ker jih vedno pozabi v hladilniku je malo ... hm ...  ::)

Ali se potrudiš in psa naučiš odpoklica, ali pa pozabljaš na osnovne pripomočke. Oboje hkrati ne bo šlo.



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7429 : 10 Marec 2011, 13:46:24
Pri meni briketi ne delujejo, ker Maki ni požeruh. On za žogico, frizbi, povodec naredi kar hočeš. Brez veze se mi zdi nagrajevati z nečim kar mu ne pomeni veliko. Sirčke bi pa morala imeti vedno pri sebi. Jaz sem zunaj in maki je kot senca vedno za mano in samo čaka kdaj bo dobil kakšen ukaz. In res se vedno človek ne spomni, da bi ieml sirčke v žepu, še posebej če kaj delam. Jaz grem recimo pometat dvorišče in se pojavi Maki za malo s svojo igračo, mi jo spusti k nogi in me pogleda z najbolj milim pogledom na svetu. Igračo poberem, mu jo vržem, on mi jo prinese in zato dobi pohvalo. Pohvala pri nas deluje. In nikjer nisem napisala,da ne dobi nagrade. Dobi pač tako nagrado ki pri njem deluje.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #7430 : 10 Marec 2011, 15:02:40
lejdy, nihče ti ne vsiljuje načina nagrajevanja, ki pri Makiju ne deluje. Nihče ni napisal, da je treba na vsak način z briketi nagrajevat. Celo napisala sem, da so briketi na splošno bolj švoh nagrada in da je treba vzeti kaj bolj slastnega, nekaj, na kar je pes dobesedno nor. ;)

To je najlažja pot, da se psa nauči odpoklica. In ja, ne boš verjela, smo taki norci, ki sem nam vedno nekaj v žepu valja, ko smo zunaj s psi. Ker vedno obstaja priložnost za učenje česarkoli, vzgajanje ali mogoče reševanje določenih situacij, pri katerih ti priboljški ali recimo psu ljuba igrača še kako prav pridejo. Učenje in utrjevanje odpoklica med vsakdanjimi situacijami je nedvomno ena od njih.

To je bilo vse - pač dobronameren, tisočkrat preizkušen nasvet na množici psov številnih lastnikov in nič drugega, sploh, ker je odpoklic nujna veščina, ki lahko psu marsikdaj reši življenje. ;)

Metanje in prinašanje igrače pa ni učenje odpoklica, o čemer je tekel pogovor.



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7431 : 10 Marec 2011, 16:43:14
Saj sem razumela  :P. Pač nagrajuješ s tistim, kar deluje. Im recimo pri nas deluje pohvala, čojanje, pa igrača. Pri Maji so to briketi. Pri nas briketi niso tisto naj, naj.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7432 : 10 Marec 2011, 18:55:35
Hja, ''vsako tele 'ma svoje vesele''. :P Potem je pa tu seveda še vztrajnost in vaja, vaja, vaja,... Mi je všeč, kar je nekoč rekel C. Reade: ''Posej dejanje in požel boš navado. Posej navado in požel boš značaj. Posej značaj in požel boš usodo.'' Se mi zdi, da se da to lepo (vsaj en del) prenesti tudi na tole področje...

Aja, GG, a tisto na slikah z razstav nisi ti ampak je Lana? :o Sem vedno mislila, da si ti.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7433 : 10 Marec 2011, 19:12:39
Maja..ta je dobra..to je super Lana  :D prava profi handlanja !GG


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7434 : 10 Marec 2011, 19:29:14
Maja, GG bi lahko bila Lani skoraj mama, a ne GG?:)
Drugače pa je Lana res neverjetna, izjemno potrpežljiva in nežna s psi, kako jih razume, vsakega posebej, in obenem ima vedno avtoriteto. Malo off topic - danes je z eno psičko dobila BOB na Cruftsu  :o


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7435 : 11 Marec 2011, 06:15:21
BP! Res je  :o ... Maja..če bi bila jaz Lana, ki ima komaj 20 let in je v prvem letu faksa  ... ne vem kako bi uspela imet 2 sinova (9 in 12), 9 škotov, 9 konjev in cel živalsi vrt na ranchu..mogla mi začet tam pri 3 letih  ::) GG


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7436 : 11 Marec 2011, 10:49:13
Zgleda da sem Lano malo postarala (mlajša od mene mi pa res ni izgledala :o), tebe pa malo pomlajšala. :P Saj glede na dejstvo, da imaš dva že kar velika otroka, mi nišlo vse čisto skupaj, ampak... Jah nič, zdaj moram pa še ugotoviti, kako ti izgledaš. :P



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #7437 : 11 Marec 2011, 11:25:53
Vidis Maja,ko nisi na facebooku;) Drugace pa se nama z Neli kdaj pridruzita na ranchu od GG pa bos za vse videla,kako izgledamo,s psi vred:):)


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7438 : 11 Marec 2011, 12:08:56
Vsekakor rajši na ranč pridem kot da se spet na FB prijavim. :P :)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7439 : 11 Marec 2011, 12:55:34
Maja... da ti ne bo treba se prijaviti na FB  ::) GG