Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325693

Metuljčica

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #7530 : 30 Marec 2011, 22:18:00
Zdi se mi da jih je kar nekaj in od teh, ki jih lahko občudujem vsak dan lahko rečem, da moj Dandy, Moon, Lexy in tudi Jack  niso nek kup dlake in tudi nimajo težave glede gibanja in tudi karakterno čisto "standarno" škotska  ;)



Poleg tega jih je kar nekaj ki trenirajo agility, freeze, pašnjo ovac  ::)

http://www.youtube.com/watch?v=41UmsK8Tacc
http://www.youtube.com/watch?v=iyHHI7FrXqY

in naša Glory, ki pase  :o GG

http://www.youtube.com/watch?v=2CzupcrsRZE



Hmmm, sicer ne vem kaj natančno naj bi na teh videih videla, ampak tistega kar bi si jaz želela pri škotu, žal ne vidim. Te videi zame predstavljajo točno to česar sama pri njih ne želim (niti približno niso dovolj gibčni, ni pravega nagona,..). Zopet pa gre za moje osebno mnenje. 



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #7531 : 30 Marec 2011, 23:24:07
Škoda da Angela ni naredila kakšne bolj sproščene slike Khana, ko je bil ta še živ...sama ga opisuje kot zelo veselega, nasmejanega, živahnega psa s sanjskim gibanjem in popolnim telesom. Glede na to, da je pomagala napisati Mii knjigo collie standard verjetno ona res ve, kaj dobro telo pri škotih je. In tudi Moon in Dandy ne bi imela fantastičnih teles, če bi njun prednik Khan bil samo kup dlake. Za slike je bil natupiran, zato nepoznavalcem res deluje kot kup dlake;)

 :D :D škoda, da ne najdem tiste fotke


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #7532 : 30 Marec 2011, 23:56:56
glej, tako risanje ne vem...po mojem enostavno ni realistično...če hočem lahko tako naredim tudi pri keremu drugemu psu, z današnjimi možnostmi...
od povdarjanja dlake kje menim, da manjka, itd. in potem vidim nekaj kaj je vprašanje, če je tako...če se gre za kratkodlakega psa, ok...super...
verjamem, da je telo dejansko takšno kot so linije zarisane...tako pa pač ne...
lahko bi pomagala pri pisanju biblije, kljub temu imam lahko svoje mnenje in ga tudi izrazim...meni ta pes ni všeč, pa kaj...mene ne moti, če je drugim in
druge naj ne če meni ni...ali? enostavno ni takega stila kot je meni ok...in zato me ni potrebno poučevat, da verjetno že ve, ker je...
mislim, da sem bila dovolj stilna in nisem začela naštevat kaj vse vidim na slikah, kar pač meni ni všeč (meni tudi ne bi bilo fajn, da detaljno pišejo o napakah mojega psa) ...je samo moje objektivno mnenje...
tudi citiranje sodnikov ne potrebujem ali bi potemtakem takoj moral bit tudi meni všeč? tudi sodniki imajo osebne preference...točno to, preference ima vsak...če mu je nek "stil" všeč bo verjetno (če razume videt razlike v stilu) preferiral tiste pse, ki odgovarjajo temu...kar pa še vedno ni sigurno, da je ta stil tudi po standardu...ali? ta del se ne tiče na vzjrejo, psa...samo na to odvečno citiranje opisov sodnikov ...


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7533 : 31 Marec 2011, 06:03:13
Metuljčica.. ne vem kaj si tiželiš videti pri "pravem" škotu
Citiraj
ampak tistega kar bi si jaz želela pri škotu, žal ne vidim. Te videi zame predstavljajo točno to česar sama pri njih ne želim (niti približno niso dovolj gibčni, ni pravega nagona,..).


Kje piše da morejo biti škoto gibčni in imeti nagon... tukaj standard...

SPLOŠNI VTIS: Zelo lep pes, ki stoji z impresivnim dostojanstvom, tako da noben del telesa ni v nesorazmerju s celoto.
ZNAČILNOSTI: Telesna zgradba izraža moč in gibljivost, brez zbitosti in brez sledu obatosti. Izraz je najbolj pomemben. Značilen izraz je dosežen s popolno skladnostjo in ombinacijo čela in gobca, velikostjo, obliko, barvo in položajem oči, ter s pravilno nastavljenima in nošenima uhljema.

ZNAČAJ: Prijazen značaj, brez znakov nervoze ali agresivnosti.



Poleg tega standard zahteva :
Citiraj
moč in gibljivost, brez zbitosti in brez sledu obatosti.
to je bistveno.. nekjer ne piše da more biti škot hiperaktiven, kot en border  :) Tudi Lassie v filmij je bila cool in samo vzdržljiva nikjer hiperaktivan...

Zame so Moon, Lexy in Dandy dovolj gibčni ...več kot oni bi bilo že preveč... in če bi želela več bi si izbrala drugo pasmo  ;D GG


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #7534 : 31 Marec 2011, 07:54:36
Ko so že filmčki škotov, evo enega sem jaz tudi našla od mojega Jaya :) No, tudi 2 leti kasneje (sedaj ima 6,5 let) ni nič manj navdušen nad listki :)
http://www.mojvideo.com/video-jay-in-listki/faaef3ddf90aca872719

Kar pa se samega standarda tiče, pa se meni zdi logično, da nekoč delaven pes bi moral biti gibčen in z nagonom....ne rečem, da kot border, tudi pri borderjih se sprašujem, kaj je tista normalna aktivnost in koliko je živčnosti in nezdrave hiperaktivnosti, ki jo tako cenimo agilitaši za večjo eksplozivnost in noro mahnjenost na delo.

Meni je žal vsake pasme v I. FCI skupini, ki nastaja to kar škot. Pa ni zastonj v tej skupini.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #7535 : 31 Marec 2011, 08:58:24
Ana, Felina, Metuljčica... lepo napisano in se res strinjam z vami. Ko sem že obupala in mislila, da ni nikomur več mar :) In res je, da gredo pri nekaterih pasmah kar se tiče hiperaktivnosti že v skrajnosti, to spet ni dobro, v tem se strinjam z GG, da mora biti delovni pes cool, vzdržljiv in gibčen ;) nikoli živčen. Tista histerija, ki jo lahko vidimo pri nekaterih spet ni ok. Eno samo lajanje pa mencanje, ko mora nekaj pokazat pa nič ni za videt :) Zame je delovni pes umirjen, ko se ne dela, saj varčuje z energijo za čas, ko bo moral delati na polno. Ko se dela pa naj bi delal s polnim nagonom, natančno in do konca. Tako si jaz predstavljam :)
In res moraš biti kritičen do svojih psov, ko je govora o vzreji. Vsak pač ni za to. Sem imela že kar nekaj psov, tudi dve psički pa nobenega nisem dala v vzrejo, pač ni bilo tistega kar naj bi imeli. Edino pri Ambi zdaj vidim vse kvalitete, res je vse kar si želiš, ampak je še mlada in niti slučajno ne vem kaj še bo. Mogoče, pa še to če bom našla primernega samca za njo, še to je veliko vprašanje... To je taka odgovornost in nekateri jo jemljejo preveč zlahka.
In ja, psi v FCI I. naj bodo taki kot so bili mišljeni, upam da tudi bradice ostanejo take, zdi se mi da jim zaenkrat kar dobro kaže :) pri avstralcih je že druga zgodba, čeprav še ni kritično, borderji tudi, za škote pa vsi vemo kako je. Najbolj žalostno je to, da imajo premalo nagona. In če ni nagona se ne da delat. Pa z nagonom ne mislim to, da malo skače za ovcami ali se podi za žogo dokler se ne naveliča in pride mimo kaj bolj zanimivega ;)
 

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #7536 : 31 Marec 2011, 09:27:25
Felina, listki so hudi  :o to meni tudi Sena
smo začele bolj aktivno s agilityjem...Ora je navdušena, skače prav iz srca...saj logično ane...za
poskakovanje, divjanje še pohvalo dobit to je super zadeva  :D Zitka in jaz imave malo slabšo navezanost...
njo vse drugo tudi zanima, zato malo počasneje napreduje...očitno bom morala tudi Seno sabo jemat...
je začela tako navdušeno, da skoraj nisem mogla verjet  :) zdaj, ko jaz več vem je njena navdušenost
tudi večja
danes bo še Bamči poskusil  :D  končno lepše vreme in se da kaj počet
btw. slutim, da bom pre počasna  :D


Metuljčica

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #7537 : 31 Marec 2011, 09:36:47
Vidim, da se da razumeti kaj pišem, če sta me razumeli Sana in Felina.

GoldenGirl, se boš morala enostavno sprijaznit, da vsem tvoj "tip" škota ni všeč in jaz sem med njimi. Žal si zatiskaš oči, če misliš, da obstajajo le taki kot jih imaš sama. Tebi se zdijo tvoji psi ravno prav gibčni, meni pa na videih, ki si jih dala delujejo okorni, brez pravega nagona. In ne govorim o nobeni hiperatkivnosti.  Kot sem že rekla, škot je bil prvotno delavni pes z nagonom in to bi se moralo ohranit. Od škota si želim veliko več kot imajo tvoji in hvala bogu se takega škota še da dobiti.  :)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7538 : 31 Marec 2011, 09:48:50
Matuljčica! Zakaj bi pa ti moji psi bi mogli bit všeč? Meni to sploh ni cilj, da bi ustrezali "tvojim" standardom  ;D Poleg tega, sem ti hotela, kakšnega psa prodati ??? Ne vem o čem je to sploh poanta... Poleg tega imam jaz doma 3 tipe škota... torej moraš biti bolj precizna kateri tip ti ni všeč..ali pa vsi po spisku samo da so moji  8)

Ana.. vsi mi smo "amaterji" kar se tiče resnega dela in je zelo malo škotov, ki so pravi delovni psi... to da skače za listi ali pa, da trenira agility še ni delo... vprašanje je ..ali so bodoči lastniki pripravljeni na tekšnega delovnega psa, oziroma ali iščejo takšne lastnosti ..mislim DA NE... vsaj jaz takih nisem srečala.. pes je tako "mehkužen" ali delaven kot so lastniki... oziroma vsak pes je izraz svojega načina življenja...

Mene kličejo ljudje, ki hočejo neproblematičnega družinskega psa, ki je lep  ;) ... samo to dan danes iščejo v škotih...ali pa spomine na otroštvo in na zvesto lassie  ::) ...


Edini pravi delovni pes, ki ga poznam je naša Lily, ki pase 24 ur na dan čredo koz... in njen lastnik pravi da je super delovni pes...in sem prepričana, da on ve o čem govori saj se ukvarja s panšo in z vzrejo več kot 25 let... ampak to je edini primer, ker noben drug ne želi delovnega škota! GG


Metuljčica

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #7539 : 31 Marec 2011, 09:58:41


Zame so Moon, Lexy in Dandy dovolj gibčni ...več kot oni bi bilo že preveč... in če bi želela več bi si izbrala drugo pasmo  ;D GG

S tem si vse povedala, tako, da ne potrebuješ nobenih dodatnih obrazložitev.  ;D Čeprav je tvoja izjava, da tebe kličejo ljudje, ki želijo neproblematgičnega psa, ki je lep, zelo zanimiva. Ljudje smo si različni, nekaterim je dovolj, da je pes lep, nekaterim drugim, pa to še zdaleč ni dovolj.  :)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7540 : 31 Marec 2011, 10:17:44
Vidim, da je tvoja pasma sheltie... torej je res, da je to čisto drug svet  :)
In še to .. namen foruma ni, da se blati pse od drugih članov..saj kot sem ti že napislal :

Citiraj
Matuljčica! Zakaj bi pa ti moji psi bi mogli bit všeč? Meni to sploh ni cilj, da bi ustrezali "tvojim" standardom   Poleg tega, sem ti hotela, kakšnega psa prodati  Ne vem o čem je to sploh poanta... Poleg tega imam jaz doma 3 tipe škota... torej moraš biti bolj precizna kateri tip ti ni všeč..ali pa vsi po spisku samo da so moji 
  :o GG


Kirsikka

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
  • Viivi & Roni
Odgovori #7541 : 31 Marec 2011, 10:30:16
Očitno je, da si (nekateri) lastniki oz. ljubitelji škotovi želimo drugačnega psa kot vzreditelji. Če vzreditelji ne strmijo k temu, da morajo biti škoti gibčni in imeti nagon (ne glede na »tip« ::)), ampak želijo samo marionete za razstave oz. za izpolnjevanje svojih ambicij, pasmi ne more iti dobro :-\

Mia Ejerstad pravi: »…the most important question we need to ask ourselves is what type of breed is the Collie? Everyone knows it is a sheepdog and we must bear this in mind at all times. Even though the vast majority of  Collies do not work sheep, the Collie is a sheepdog and should forever remain so.«

Morda bi bilo smiselno se tega držati, tudi z dejanji… v dobro pasme… Drugače si pa bomo, tisti, ki želimo s psom kaj počet, omislili drugo pasmo, škote pa bodo imeli samo za okraske na vrtovih, namesto palčkov ;D :-\ :'(



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #7542 : 31 Marec 2011, 10:47:23
Eh, listki niso bili za pokazatelj delovnega nagona, čeprav je pa pokazatelj nečesa ;) Video sem pred kratkim dobila od kolegice po par letih in sem ga želela pokazat in je slučajno sovpadal z vašo temo ;)

Kar se pa tiče agilityja kot dela (za tiste, ki vam ta šport ni blizu), če želiš dobro in varno za psa delat, je ogromno dela za tem, ki je ločeno od ovir. Od vsakodnevnih kondicijskih vaj po minimalno 2 uri, vaj za nadzor telesa, vaj za eksplozivnost, miselnih vaj, vaj za koncentracijo in šele na koncu so na vrsti ovire, tisto kar ljudje vidijo in rečejo, ah ja.....to pa sploh ni tako težko in s takšno predstavo tudi pridejo na tečaje, kjer pa jih neprijetno preseneti, ko dobijo navodila za razvoj mišic pri psu, hujšanje predebelih psov, ki nima kaj iskat na ovirah, naloge za koncentracijo, naloge za hitrost in samokontrolo, naloge za nadzor nad telesom in posledično gibčnost, ter neodvisnost dela in razmišljanja psa in predvsem fokus.

Tudi to, za marsikoga nesmiselno letanje na posnetku http://www.youtube.com/watch?v=TD4snfDLNkU  ima svoj razlog, tako kot listki ;)

Poznam nekaj psov, aktivno pašnih staršev, ki so definitivno bolj stabilni in lažje za živet z njimi, kot agilitaški psi, kjer so cenjene druge kvalitete kot pri pašnji. In ni bistvo, da ti delaš pasmo, ki bo požrla družino, če ne bo vsak dan minimalno 18 ur na polno delala (to mislim, da ni zaželeno niti za še tako aktivno delovne pse, ker ceni se fokus, ne nenadzorovana hiperaktivnost), bistvo je, da ima pes nagon (če je bil narejen zato), ima stabilnost karakterja, da se zna umirit in ga delo veseli, ne pa da samo pogleduje in kot je že nekdo omenil, pusti delo, ko pride prva boljša stvar mimo. Pa vem kaj govorim, ker to doživljam pri vedno več ovčarskih pasmah (in ni vedno vodnik kriv za to, jim je pa skupno to, da so  takšni resnično lepi in ponavadi zelo lepih in netipičnih barv :D).

Je pa zame zaskrbljujoč stavek, da hočejo ljudje samo lepe in vzreditelji se temu uklanjate...ja, pa naj si kupijo kakšno drugo pasmo, ki je dejansko bila narejena za to in naj dobijo ovčarje aktivni ljudje, ne vem od kod ideja, da je vsak pes za vsakogar. Pasem, katerih funkcija je bila biti lep, je ogromno, eno imam sama doma, pa še tej se zmeša od sreče, ko vidi, da imam kliker v roki in da se gre delat. In žal mi je vsakega psa, vsake pasme, ki je samo zato, da je.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7543 : 31 Marec 2011, 10:58:16
Kirsikka! Vzreja je isto kot vsaka druga tržna dejavnost... gledaš povpašejane trga in na podlagi želje trga obikuješ svojo "ponudbo"... v čem je smisel vzrejati takšne pse, ki jih noben noče in pol jih imaš lahko vse doma  ??? ... jaz gledam, kaj je meni všeč, fizično in estetsko, ker poskušam vzrejati pse takšne kot jih imam tudi doma in s katerim želim živeti vsak dan.

Lahko ti pa zagotovim, da Aishe, njenega sina Jacka, Dandy-ja, Lexy in Moon res ne moreš imeti namesto vrtnih palčkov..edino če ni jih prilimal na tla...  ;)

Mia, Angela in tudi predsednica našega SKBOP pravijo ... da mora škot imeti vse atribute, da bi lahko delal cel dan kot njegovi predniki... in jaz poznam kar nekaj takih... kar se pa tiče pašnega nagona, je pa druga stvar, ker ga dan danes škot ne potrebuje... in Kot sem že napislala  :
Citiraj
Edini pravi delovni pes, ki ga poznam je naša Lily, ki pase 24 ur na dan čredo koz... in njen lastnik pravi da je super delovni pes...in sem prepričana, da on ve o čem govori saj se ukvarja s panšo in z vzrejo več kot 25 let... ampak to je edini primer, ker noben drug ne želi delovnega škota!

Uživajte v lepem sončnem vrmenu! GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #7544 : 31 Marec 2011, 11:01:51

Kar se pa tiče agilityja kot dela (za tiste, ki vam ta šport ni blizu), če želiš dobro in varno za psa delat, je ogromno dela za tem, ki je ločeno od ovir. Od vsakodnevnih kondicijskih vaj po minimalno 2 uri, vaj za nadzor telesa, vaj za eksplozivnost, miselnih vaj, vaj za koncentracijo in šele na koncu so na vrsti ovire, tisto kar ljudje vidijo in rečejo, ah ja.....to pa sploh ni tako težko in s takšno predstavo tudi pridejo na tečaje, kjer pa jih neprijetno preseneti, ko dobijo navodila za razvoj mišic pri psu, hujšanje predebelih psov, ki nima kaj iskat na ovirah, naloge za koncentracijo, naloge za hitrost in samokontrolo, naloge za nadzor nad telesom in posledično gibčnost, ter neodvisnost dela in razmišljanja psa in predvsem fokus.


Če imaš volj bi mi lahko to malo bolj podrobno (s primeri  ::) ) napisala? Aja, v soboto in nedeljo smo bile prvič na tečaju...torek same na vadbišču povadile preskakovanje in tunel...
tako, da ...počasi  :)


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7545 : 31 Marec 2011, 11:04:11
Žalostno je, da gre vzreja v to smer, glavno, da je lep, ostalo ni pomembno. Vzreditelji, ki ljubijo pasmo, bi se morali zavzemati za to, da škotski ovčarji ostanejo škotski ovčarji, to, kar so bili leta nazaj, ne glede na to, kakšno je povpraševanje. Kdo je pa rekel, da mora, kar vsak imeti škota, če se ljudje ne morejo sprijaznit s tem, da je škot ovčar, naj ga pač nimajo, oziroma naj njegov nagon usmerijo drugam, v drugo dejavnost, ne pa da vzreditelji spreminjajo pasmo iz delovne pasme v salonsko, ker pač kupci to želijo.





GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7546 : 31 Marec 2011, 11:39:16
Ana! Tole piše na spletni strani SKBOP, ki je naša krovna, pasmeska organizacija ... torej to naj bi bil današnji škot !  ;D GG

Citiraj
ŠKOTSKI OVČAR DANES: Nekoc je bil collie delovni pes in njegova telesna zgradba je bila grajena temu namenu. Vendar v današnjih casih njegova vloga ni vec namenjena preganjanju cred ovac. Seveda so še izjeme, ki uporabljajo to pasmo za cuvanje svojih cred, je pa zato odlicen pes za agility in zadnje case tudi popularen šport obedience.

Danes Škotski ovcarji z svojo intelegenco, gibcnostjo, živahnostjo, nedolžno ljubkim pogledom in neizmerno zvestobo svojemu cloveškemu partnerju in njegovi družini še vedno osvaja srce ljubiteljev te cudovite pasme.


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7547 : 31 Marec 2011, 11:51:27
Ana! Tole piše na spletni strani SKBOP, ki je naša krovna, pasmeska organizacija ... torej to naj bi bil današnji škot !  ;D GG


Ja na žalost je temu tako... kar pa še ne pomeni, da se moram jaz s tem strinjati... kdo je pasmo pripeljal to tega se pa itak ve, vzreditelji, ki jim je bolj pomembno, to, da ustrežejo vsakemu, namesto, da bi gledali na pasmo, še malo pa bo prišlo do tega, da si bo kdo zaželel imeti škota z ušesi dol in kaj kmalu, bomo imeli takšne škote, saj kot si sama rekla, vzreditelji gledate na to kakšno je povpraševanje....


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #7548 : 31 Marec 2011, 12:33:46
Kirsikka! Vzreja je isto kot vsaka druga tržna dejavnost... gledaš povpašejane trga in na podlagi želje trga obikuješ svojo "ponudbo"... v čem je smisel vzrejati takšne pse, ki jih noben noče in pol jih imaš lahko vse doma  ??? ... jaz gledam, kaj je meni všeč, fizično in estetsko, ker poskušam vzrejati pse takšne kot jih imam tudi doma in s katerim želim živeti vsak dan.

V čem je smisel, da vzrejaš škote. Izumi svojo pasmo in jo vzrejaj, ker škoti kot so tvoji in v bistvu skoraj vsi današnji niso podobni škotom nekoč. In če "oblikuješ" svojo ponudbo glede na povpraševanje trga je še bolj žalostno. Ker več kot očitno ne delaš v dobro pasme (vzreditelj naj bi pasmo poznal, vzrejal tipične pse (pri škotih mislim pse z manj dlake in tako naprej) in tudi bodočim lastnikom pač povedal, da je škot takšen kot je, če želijo odlakanega psa naj vzamejo ne vem kaj, ker škot takšen ni bil). Tudi Lessi ni bila tako odlakana kot so tvoji in marikateri škoti danes. In vsak pravi vzreditelj, če ti kupec reče, da bi mel Lessija mu ga ne bo prodal, ker po vsej vrjetnosti tak kupec pričakuje, da bo pes že sam po sebi vzgojen in priden. Kar pa vsekakor ni res. In strinjam se s Felino, Kirsikko in misleče podobnim. In mislim, da se še marsikdo strinja, pa se mu ne da pisat, ker sem že sama mela marsikdaj kakšen post napisan pa sm ga zbrisala, ker se mi ni dalo. IN tako GG kot ti razmišljaš kot vzrediteljica bote takšni vzreditelji škote peljali v pogubo, tako kot to delajo z nemškimi ovčarji.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7549 : 31 Marec 2011, 13:05:22
Vzreja je isto kot vsaka druga tržna dejavnost... gledaš povpašejane trga in na podlagi želje trga obikuješ svojo "ponudbo"...

Vidim da me je rapgirl prehitela... vzreja ni trzna dejavnost ampak ljubezen do pasme in zelja, da bi k tej pasmi nekaj doprinesel, ali vsaj ohranil neko kvaliteto... ce ze startas s tem, da povprasevanje oblikuje ponudbo, potem res... seveda ti potem ni v interesu opravljat prevec zdravstvenih testov ;)

battito animale


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7550 : 31 Marec 2011, 13:08:55
V tujini so zdravstveni testi pogoj za prodajo mladičev, zlasti če ti jih kupujejo vzreditelji in jaz ciljam na tujino... Slovenija sploh ni zanimiv trg za mojo pasmo  ;D GG


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7551 : 31 Marec 2011, 13:11:23
Ja sej... ti opravljas zdravstvene teste zato, ker to hocejo tuji kupci. Ne zato, ker bi se tebi zdelo pomembno ohranjat zdravo pasmo. V tem je cel point :)

battito animale


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #7552 : 31 Marec 2011, 13:19:56
Ja ravno v tem je štos, da vzreja dejansko je postala tržna dejavnost, to je tako zelo žalostno. Vzreditelji ne vzrejajo več tistega v kar tako goreče verjamejo ampak se prilagajajo trgu, gledajo trenutno povpraševanje in potem prodajajo pse kot vroče žemljice. S tem se je uničilo mnogo pasem, mnogo se jih še bo. Tudi avstralce nekateri že kupujejo zaradi raznih barv in barvnih kombinacij in žal se nekateri vzreditelji že prilagajajo temu in ''ponujajo'' na trgu netipične pse brez nagonov. Tega ni še toliko, ali pa jaz ne vem za veliko primerov, a v tujini se že dogaja. Pri škotih pa tudi pri nas...

GG, nekaj me zanima, si nisem znala razložit? Kakšen nagon pa naj bi imel škot, če ne pašnega? Lovski ;) Ok, v bistvu nekako vse izhaja iz lovskega, ampak če začnemo nekje na sredini, škot naj bi imel pašni nagon, iz tega se pa potem da potegnit marsikaj. Ampak v štartu mora imet nek nagon, če želiš z njim kaj resno delat. Zaenkrat res še nisem videla škota, ki bi bil tako osredotočen, recimo na igračo in tako v nagonu, da ne bi opazil prav ničesar okrog sebe. Če je kateri od vaših škotov tak, se lahko zmenimo in se dobimo, da vidim... pa ni mišljeno kot provokacija, nikakor ne, res si želim enkrat videt škota, ki je v polnem nagonu. Ker nisem šeimela priložnosti. Videla sem že borderje pa avstralce, birdije,...škotov pa ne. Pa so vsi v istem košu, v isti skupini mislim :), so ovčarski psi, neke stvari naj bi jim že bile skupne.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #7553 : 31 Marec 2011, 13:30:55
obračanje ušes poglej...to je znak, da čekira vse okoli...makar misliš, da je fokusiran le na eno in po mojem mora vedet kaj se okoli dogaja...
to ne pomeni, da tistega dela ne dela dobro...ker ni kao videt hipnotiziran
btw. če imam žogo v rokah moji Adrii nič drugo ne zanima, torej ja...so taki škotki piškotki...in to zdaj ni bilo vabilo, imam dovolj dela in nimam
časa, da nas nekdo čekira, če smo dovolj zmešani, nagonski


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7554 : 31 Marec 2011, 13:33:14
Lilit! Kako pa ti veš zakaj jaz delam teste, oziroma, kaj je vizija moje vzreje? Me sploh poznaš, poznaš moje pse ? Jaz sem bila prva v Slovenii, ki je šla kupiti pse v tujino, kjer so imeli vsi mladiči pregledane oči in vsi starši 3-4 generacije kolke slikane! Šla sem tudi iskat pse v tujino zardi temperamanta..v Franciji od leta 1980 vsi plemenjaki in plemenke, da bodijo vzrejno dovoljene morajo opraviti TAN (karakterni test ) ali CANT (test of Sheepdog Natural Aptitudes)... Poleg tega sem še vedno mnenja, da je škot ZELO zdrava pasma in se vsi trudimo vzrejati škota zdravega v duhu in telesu  :o   ;D  

Sana! Škot s pretiranim nagonom pa ne obstaja ozirmo ni nikoli obstajal, mogoče so kakšne izjeme... škot je scooliran pes, ni hiperaktivec, kot so borderji ali avstalci in nima smisla mu prepisat tašen temperament, ker to ni del njega..oziroma ni bil vzrejen za isti namen kot na primer border... očitno ste zgrešili pasmo  ;)  GG


kris

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #7555 : 31 Marec 2011, 13:38:55
Ste napadli GoldenGirl, pa saj ma ze v profilu napisano "For your eyes only"  :D No ampak v mojem primeru tile "novodobni" škoti tudi za oči niso več. (btw se samo meni zdi, da ko pogledaš večino izmed njih v obraz, da zgledajo kot da so prišli veliko preblizu čebeljemu panju?) Ja, še veliko nas je, ki nam gre razvoj te pasme zelo v nos pa se nam ne da preveč bojevati na internetu..

Saj večino so že moji predhodniki vse napisali kakšne naj bi bile prioritete tapravega vzreditelja in očitno je tu zgodba zelo drugačna. Bi pa dodal še samo nekaj, kar mi je enkrat rekel zelo priznam nemški vzreditelj ene druge pasme.

Kirsikka! Vzreja je isto kot vsaka druga tržna dejavnost... gledaš povpašejane trga in na podlagi želje trga obikuješ svojo "ponudbo"... v čem je smisel vzrejati takšne pse, ki jih noben noče in pol jih imaš lahko vse doma  ???

Neodgovoren vzreditelj pari psico, naredi leglo in se ob skotitvi mladičev začne ukvarjati s tem, komu bo poizkušal pse prodati. Odgovoren lastnik že vnaprej zbira povpraševanja in ima v rokavu kupce, preden sploh gre v paritev. In ja, tudi na našem malem trgu bi bilo to mogoče. Bi pa to potem zate verjetno pomenilo kakšno leglo manj tu in tam. Ampak ja,  tole bi bil pa nasploh problem, ker pri vas je vzreja biznis, ne? Tržna dejavnost?

"Vzreja je isto kot vsaka druga tržna dejavnost.." Tržna dejavnost?! For the love of God..  :-\ Če bodo kupci kdaj hotel kupirane repe pri škotu jih bodo tud dobil? Žalostno, zares žalostno..



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7556 : 31 Marec 2011, 13:49:20
Malo za hec, malo pa morda tudi zares... Na trenutke, ko berem takele debate, si skorajda oddahnem, da imam mešanko. :D Zdaj pa resno. Misel na vzrejo kot tržno dejavnost mi sploh ni prijetna. :-\ V ostalo se pa ne bom vtikala.

Pa še nekaj malega izven te žgoče debate. Zadnje čase nekam sumljivo veliko o agilityju razmišljam. ::) Hja, bo treba poskusiti... Magari pri Mojci. :D Tuneli, gugalnice in podobne zadeve bi bili ziher v začetku en velik bav bav, kolikor poznam mojo afno, ampak vseeno se mi zdi, da bi ji znal biti ta šport v splošnem všeč. Bomo videli, vse ob svojem času. ;)



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #7557 : 31 Marec 2011, 13:50:03
Hehe nagon in hiperaktivnost pa nimata nobene zveze. Sem že sama rekla, da se strinjam s tabo in hiperaktivnost pri škotu nima kaj iskati :) Nogon je pa druga stvar, to naj bi imel.

In Alma ne vem zakaj vedno skočiš v zrak, ko nekaj vprašam ali predlagam... :) Verjamem, da nimaš časa, tudi se nisem vabila k tebi na obisk ;) Sama sem trenutno verjetno bolj zaposlena kot marsikdo (3 psi, otrok, služba, izobraževanja,...) pa še vedno najdem čas za stvari, ki so mi pomembne. Če kdo želi prečekirat nagone mojih psov, ni problema, nimam težav s tem ker vedno povem po resnici. In nekdo, ki se ukvarja z vzrejo bi moral biti toliko odprt in zrel, da sprejme vsakogar, ki se želi nekaj naučiti ali samo ugotoviti, kakšni psi so v resnici. Čudno, da se tebi ne zdi vredno, pač nimaš časa se s temi stvarmi ukvarjat, vzeto na znanje :)

Tisto o ušesih je malo mimo. Potem še nisi videla psa, ko zares pade v nagon, takrat ne ''čekira'' kaj se okrog dogaja, to je preverjeno :) Ambi bi lahko zraven bombe metal pa ne bi dojela :), oziroma bi vedala ampak ne bi prenehala, tudi Flo je podobna, Mike pa ne, on nima toliko nagona in res dela tisto z ušesi :) preverja okolico in kaj se še okrog dogaja pa če je treba komu slučajno vmes kaj pomagat ;D



dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7558 : 31 Marec 2011, 13:53:13
V tujini imaš profesionalno ali "amatersko" vzrejo! V Sloveniji imaš samo "amatersko", ker se od tega ne da živeti... Jaz menim, da vsako stvar je ključno narediti "profesionalno", to je razlika med rejo/štepanjem in vzrejo! Vsako "stvar", ki jo prodajaš je tržna in jo narekuje povpraševanje trga..v napsotnem primeru imaš lahko vse mladiče doma  ;D

Kris! V sedmih letih sem imela 4 legla in vse skupaj 14 mladičev ..se ti zdi to štepanje  ;) .. poleg tega dokler bodo v Sloveniji 2 trga ... lesiji za 250€ z ali brez rodovnika, brez vseh testov itd in tisti za 800€-1000€... bo težko imeti

Citiraj
Odgovoren lastnik že vnaprej zbira povpraševanja in ima v rokavu kupce, preden sploh gre v paritev.

Poleg tega pri škotih se vsi vzreditelji po svetu borimo z drugimi težavami  in vzreja ni tole
Citiraj
Neodgovoren vzreditelj pari psico, naredi leglo in se ob skotitvi mladičev začne ukvarjati s tem, komu bo poizkušal pse prodati.
... ker preden so mladiči za prodajo je še zelo dolga, trnava pot  :'(


Sana ..na naš ranch je vsak dobrodošel, ampak ne vem če boš ti kje našla takšnega škota ki ga iščeš... 4 od mojih lahko norijo 3-4 ure zapored kot norci, Aisha je ista kot Aidria ko vidi žogo je vse drugo nezanimivo in lahko traja ure, Layla je ista... ampak tukaj se konča..jaz ne želim nič več pri mojih pseh so mi takšni najboljšiGG


kris

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #7559 : 31 Marec 2011, 14:02:07
V tujini imaš profesionalno ali "amatersko" vzrejo! V Sloveniji imaš samo "amatersko", ker se od tega ne da živeti... Jaz menim, da vsako stvar je ključno narediti "profesionalno", to je razlika med rejo/štepanjem in vzrejo! Vsako "stvar", ki jo prodajaš je tržna in jo narekuje povpraševanje trga..v napsotnem primeru imaš lahko vse mladiče doma  ;D

Bullshit! Edina stvar kateri se prilagajaš je pasma sama in niti približno ne kupec. Ni kupcev za pasmo, ni mladičev, ki bi ostal doma. Zakaj pa je tako nujno TREBA imet mladiče?  ??? Noben odgovoren vzreditelj ki ga poznam se ne prilagaja "trgu" in kupcem. To delate samo amaterji.

Pri vseh dobrih psarnah se moraš kot kupec hudičevo izkazati in dokazati, da ti prodajo psa, ne pa da se vzreditelj trudi in prilagaja, da se znebi psov. Lepo prosim no