Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325743

lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7860 : 22 Julij 2011, 15:27:29

NK glede crisinga ti ne znam nič povedat, mogoče se bo oglasila Maja. Ona trenira in ti bi dala kak nasvet. Sem pa jaz tudi kupila pas za krosing in ga uporabljam za dolge sprehode kadar hočem imet roke kolikor toliko proste. Zadeva mi je fil všeč, Maki pa je malo spredaj, malo ob strani... Tudi za kako hojo v hrib je super, ker lahko vzamem pohodne palice.Glej ko bosta z Jimmijem prišla do nas, bom jaz makija malo brzdala, in bomo imeli varnostno razdaljo, BP ima itak punčko, pa še moji dve frajli bosta zraven, tako da po mojem ne bo problemov.
 Sem pa prilepila dve slikici on blatno mokre Asi.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7861 : 22 Julij 2011, 16:12:44
Ana! Večino vzrediteljev ki jih pozam strmijo k izboljšanju pasme estesko, karakterno in zdravstveno.. ne vem kje dobite te ideje da hočejo vsi uničiti škota..če danes škot ni več Lassie iz filma to ne pomeni, da je pasma uničena... poznam veliko psov, ki so krasni predstavniki svoje pasme in se vsi skupaj trudimo narediti to kar si vsak predstavlja kot najboljše za pasmo... torej ne vem v čem je problem... Velki mladih vzrediteljev kot so katie, Urša Mojca se trudijo... če tebi "moderni" tip ni všeč ..to je samo estetski problem in imaš tudi klasične škote... tvoj bodoči pes bo zanimiva kombinacija bolj klasične mame in US/UK očeta... to je nekaj posebnega ..torej vse gre v pravo smer... moj Jack je mešanica francoskih in starih nemških linij... ne moreš rečt da je to   :) GG



Super, ker do zdaj je veliko preveč vzrediteljev pasmo kvarilo in pokvarilo v vse treh pomembnih vidikih-karakter, zdravje izgled! Če pogledaš kaj vse se vali naokoli pod kupom dlake imenovanih škotski ovčar, me kar glava boli!

Pri vzreji sploh ne bi smelo biti takih besed kot so : Meni so moji všeč takšni kot, so...jadijadi de. Vzreditelj mora biti nadvse objektiven kar se tiče kvalitete njegov psov in potomcev, sorodstva in se trudi samo eno stvar-vzrejat po standardu, karakterno stabilne in samozavestne pse, z vzemi možnimi zdravstvenimi pregledi in dobrimi rezultati. In če je v standardu nekaj jasno zapisano, se naj ne dela krivin, kako je nekaj "dolgočasno"...Prej je dolgočasno to, kako eni psi stopicajo povsem počasi, brez kakršnekoli zagnanosti, s kuuuupom dlake v ringu. Ko je treba pa laufat 50minut, podit žogo, frizbi, šibat agility, lazit po zavarovani poti v gore...pa vsa samozavest in vznesenost nekam izgine.
Pha tak pes ne sodi v vzrejo psov fci 1 grupe.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


NK

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
Odgovori #7862 : 22 Julij 2011, 16:47:57

Hahahahahahahahahahaha kakšna smeška je tale vaša Asi  :P :o :D Lušno.

Saj drugače tako hudo spet ni Lejdy, tudi jaz mislim, da ne bo problemov. Če pa slučajno bodo pa dam Jimmyja na povedec pa ga enostavno obvladam ;)
Za canicrossing sem računala, da mi bo Maja kaj svetovala, ja. Ker pasu v bistvu za kaj drugega ne rabim in ga ne bi kupovala "za brez veze" oziroma še preden bi se z Jimmyjem v tem preizkusila, da bi videla če nama leži. Za začetek ziher oba potrebujeva nabrati kondicijo  ;).

"Razlog za to, da ima pes toliko prijateljev, je v tem, da maha z repom, ne z jezikom."


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7863 : 22 Julij 2011, 18:30:48
NK (in lejdy), na temle forumu je bila pred nekaj meseci ustvarjena rubrika 'Vlečni psi'. Najdeš jo tukaj. Predvsem v temi 'Skijoring, canicross, bikejoring, rollerjoring' je o tem, kar te zanima, že kar nekaj napisanega. Še vedno pa se mi zdi najboljše, da se enkrat oglasiš na kakšnem skupnem treningu (zdaj imemo poletno pavzo s skupnimi treningi, ponovno se začnejo jeseni, datumi bodo objavljeni tudi v zgornji rubriki). Tam boš lahko videla, kako vse skupaj izgleda, poleg tega pa boš imela iz prve roke (pa tu ne mislim nase hehe) možnost dobiti nasvete (ki jih je vsaj meni veliko lažje povedati kot napisati). Psa je treba vleke tako kot vsako drugo stvar naučiti. Postopoma seveda, nič ne gre na hitro (Neli npr. še vedno večinoma rabi pred sabo t.i. 'zajca'; če greva sami na tek, kmalu upočasni in neha vleči). Začneš lahko tako, kot si že napisala - pred tabo nekdo teče/kolesari in pes tako dobi motiv, da vleče. Sprva delaš kratke razdalje (npr. parkrat 100m), kasneje postopoma podaljšuješ. Naj dobi občutek, da je to cel žur (če mu je res, boš pa sama ocenila). Pomembno je, da pes od 'štarta' do 'cilja' res vleče (drugi psi ipd. ga ne smejo motiti - pač mu ne dovoliš, da se gre med vlečenjem ovohavati z drugimi psi itd.). Ko štartata in se zažene naprej, lahko vsakič uporabiš npr. besedico 'GO!' (sčasoma bo pogruntal, kaj ta 'ukaz' pomeni). Na 'cilju' seveda psa vedno izdatno pohvališ (če sestra teče pred tabo zaradi motivacije, ga pohvališ ti in ne ona). Zelo, ampak res zelo na grobo je to to. Res priporočam, da prideš na kakšen trening pogledat. Kompletna Manmat pasja vlečna oprema (pas za tekača, oprsnica za psa in poseben raztegljiv štrik) stane cca 70-80€ (je pa ta oprema zelo kvalitetna, vrhunske kakovosti, jaz sem z njo zelo zelo zadovoljna). Če pa rabiš dva štrika (za canicross je krajši kot za ostale vlečne športe), pa je cena pač malo višja (cenik je na zgornji povezavi). Seveda se lahko opremo uporablja tudi za hojo oz. dogtrekking (razen v gorah, kjer je lahko nevarno, če je pes navezan na vodnika).

Razumljivo? :)



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7864 : 22 Julij 2011, 18:35:55
Aja, še nekaj. Pred treningom naj vsaj eno uro ne je. Po treningu ni treba čakati eno uro, da mu daš jesti - lahko že prej, če se že prej dovolj umiri (jaz ji običajno dam čez cca pol urce, pač odvisno, kdaj vidim, da se je 'nadihala'). Čim prej, tem bolje (seveda pa je treba paziti, da ne prehitro, pač ko se pes umiri; če je pri tvojem psu to ena ura, potem pa ga pač nahraniš po eni uri - razumljivo?) - da mišice čim prej dobijo nazaj pokurjeno energijo.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7865 : 22 Julij 2011, 18:39:04
Asi je pa cela frajerka. :D Pa raste res kot trava. :o Jimmyju se res prav vidi, da rad pozira - no, ko ni tortice zraven. ;D



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7866 : 22 Julij 2011, 19:48:27
Evo po dolgem času še malo Neli (fotke so sicer tokrat bolj tako-tako, v zadnjem času nisem bila kaj preveč motivirana za fotkanje :P).

Čakamo na žooogooooo!! :o






Takole postavco imamo :):


Hrane ni nikoli dovolj... ::) Si kar sama postreže z jabolki in ostalim sadjem. :P


In še Nelin pogled :-*



NK

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
Odgovori #7867 : 22 Julij 2011, 22:27:15
Maja ful hvala, je vse razumljivo, verjamem pa, da se mi bodo sproti pojavljala še mnoga vprašanja ... Bom prebrala rubriko, pa tudi treninga bi se z veseljem udeležila, ko bodo. Sva danes šli s sestro (ona je tekla in imela Jimmyja, jaz pa spredaj s kolesom), samo na kar dolgo razdaljo, tako da ga nisva vmes nič silili, da bi vlekel. Je pa ziher sposoben, ker takoj, ko vidi kaj zanimivega, začne res ful močno vleči. Samo moram še ugotoviti, kaj bi ga najbolj motiviralo (ker se mi zdi, da mu ni fora, če sem jaz na kolesu - mogoče se sliši smešno, samo imam občutek, da se mu zdi, da "goljugam" ker ne tečem sama  :D Mogoče kakšna žogica, ki jo obožuje.

Neli je pa kot iz pravljice, prava lepotica, ful ma lepo dlako se mi zdi  :)

"Razlog za to, da ima pes toliko prijateljev, je v tem, da maha z repom, ne z jezikom."


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7868 : 22 Julij 2011, 22:34:10
Je pa ziher sposoben, ker takoj, ko vidi kaj zanimivega, začne res ful močno vleči.
Ja, ko hočejo, znajo ful povlečt. Ampak ko vidiš ta pravega vlečnega psa (ptičarji, greyhoundi itd.), ti pa zastane dih. :D Kako pa si ga mislila motivirati z žogico? Si ne predstavljam, kako bi jo pri tem lahko uporabila... Ga imaš na oprsnici?



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7869 : 22 Julij 2011, 22:35:22
Neli lubica moja zlata  :-* :-* :-*


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7870 : 22 Julij 2011, 22:51:13
Neli pravi, da komaj čaka, da spozna še Apolona! ;D



NK

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
Odgovori #7871 : 22 Julij 2011, 23:08:17
Ja, ko hočejo, znajo ful povlečt. Ampak ko vidiš ta pravega vlečnega psa (ptičarji, greyhoundi itd.), ti pa zastane dih. :D Kako pa si ga mislila motivirati z žogico? Si ne predstavljam, kako bi jo pri tem lahko uporabila... Ga imaš na oprsnici?

Ja, to pa verjamem  ;D Imam ga na eni oprsnici, ki sem jo imela že za prejšno psico, je čisto taka navadna (ne vem kako bi jo opisala). Če greva rolat mu dam kar to gor, da ga ne zateguje ta ovratnica... Jah ne vem z žogico pred njim da bi tekel za mano pa vlekel mojo sestro al ne vem kako  :D Mogoče malo neizvedljivo, ha? :D

"Razlog za to, da ima pes toliko prijateljev, je v tem, da maha z repom, ne z jezikom."


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7872 : 22 Julij 2011, 23:09:13
Neli pravi, da komaj čaka, da spozna še Apolona! ;D

Bomo sporočili, kdaj sprejema obiske  :P :D


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7873 : 23 Julij 2011, 10:24:35
Ja, to pa verjamem  ;D Imam ga na eni oprsnici, ki sem jo imela že za prejšno psico, je čisto taka navadna (ne vem kako bi jo opisala). Če greva rolat mu dam kar to gor, da ga ne zateguje ta ovratnica... Jah ne vem z žogico pred njim da bi tekel za mano pa vlekel mojo sestro al ne vem kako  :D Mogoče malo neizvedljivo, ha? :D
Glavno da ni na ovratnici (kadar vleče). Z žogico ga boš na tak način mogoče lahko bolj zmotivirala, ampak problem je pohvala - v opisanem primeru naj bi ga pohvalila tvoja sestra in ne ti z žogico. Običajno so psi izredno motivirani, če pred njimi teče drug pes. Če imaš možnost, lahko poskusiš. Pri Neli to najbolj deluje. ;) Mislim, da je zdaj pa res že čas, da nadaljujemo s tem v 'vlečnih temah', da se ne bo tukaj preveč smetilo. Naj ti ne bo nerodno tam zastavljati vprašanj, kvečjemu več koristnih informacij boš dobila. :)

Bomo sporočili, kdaj sprejema obiske  :P :D
Bomo čakali na sporočilo njegovega visočanstva o pripravljenosti na sprejemanje obiskov. :D



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7874 : 23 Julij 2011, 10:31:57
Bomo čakali na sporočilo njegovega visočanstva o pripravljenosti na sprejemanje obiskov. :D

Apolon pravi, da bo sprejemal obiske od vsega začetka, oziroma jih že, ampak trenutno še pri Urši  :P :D


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7875 : 23 Julij 2011, 10:37:08
Apolon pravi, da bo sprejemal obiske od vsega začetka, oziroma jih že, ampak trenutno še pri Urši  :P :D
Uuu, mamljivo! :D Lahko pa tudi kontra obrnemo, Neli bo z veseljem sprejela njegov obisk. Ampak res, če se boste kaj potikali po naših koncih - dobrodošli! :)



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7876 : 23 Julij 2011, 10:48:12
Uuu, mamljivo! :D Lahko pa tudi kontra obrnemo, Neli bo z veseljem sprejela njegov obisk. Ampak res, če se boste kaj potikali po naših koncih - dobrodošli! :)

Mogoče nas pa pot res kdaj zanese v vaš konec, tistega dela še nismo raziskali, zaenkrat smo bili bolj na relacijah Ljubljana, Celje, včasih Maribor, pa Primorski konec seveda  :D :D


NK

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
Odgovori #7877 : 23 Julij 2011, 12:19:46
Mislim, da je zdaj pa res že čas, da nadaljujemo s tem v 'vlečnih temah', da se ne bo tukaj preveč smetilo. Naj ti ne bo nerodno tam zastavljati vprašanj, kvečjemu več koristnih informacij boš dobila. :)

Ja res je, bomo tam nadaljevali. Bom poizkusila zrihtat kakšnega pasjega prijatelja, čeprav se v tem koncu z nobenim prav preveč ne družimo.

Kala, runo, bella, komaj čakam kakšne slikice Apolona v novem domu ;D To je pa vedno tak užitek gledat.

"Razlog za to, da ima pes toliko prijateljev, je v tem, da maha z repom, ne z jezikom."


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7878 : 23 Julij 2011, 13:19:58
Kala, runo, bella, komaj čakam kakšne slikice Apolona v novem domu ;D To je pa vedno tak užitek gledat.

Še najmanj en mesec bo treba počakat  :P , pol bomo pa videli kolk bo kaj časa fotkat  >:D :D


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7879 : 23 Julij 2011, 15:36:20
Z drugimi besedami-tisti ki bote šli na obisk nesite fotkič zraven in fotkajte.  :P

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7880 : 23 Julij 2011, 19:14:54
Lep pozdrav s stola! ^-^


Najprej en pomežik za ogrevanje. ::)


Zdaj pa ta zaresne vaje. 8) Prosim, daj mi briket!


Kaj? A to da ni dovolj dobro za briket? Proooosiiiimmm, daj mi briket! A bo zdaj v redu?


Evo, tole je pa škaf, ki je bil še pred nekaj meseci poosebljenje strahu in trepeta. ^-^


Za konec pa še ena pozerska...


... in pa priklonček. :)


Do naslednjič... papa... :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7881 : 23 Julij 2011, 19:17:51
Čudovit je!  :-* Ta pravi maneken, rojen za poziranje in pozornost! Blazno luškano "fehtari", ko bi moja imela pol tolk elegance pri tem.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


NK

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
Odgovori #7882 : 23 Julij 2011, 19:55:43
Čara Neli je punčka  ;) Drugače pa lušno ful, ta druga je najbolša, ko ji tako repek zadaj dol visi :D Meni pa Jimmyja ne uspe pripraviti do vaje "prosi"  :-\

"Razlog za to, da ima pes toliko prijateljev, je v tem, da maha z repom, ne z jezikom."


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7883 : 23 Julij 2011, 20:03:12
Čudovit je!  :-* Ta pravi maneken, rojen za poziranje in pozornost! Blazno luškano "fehtari", ko bi moja imela pol tolk elegance pri tem.  ::)
Hja to je pa škotska uglajenost. :D

Čara Neli je punčka  ;) Drugače pa lušno ful, ta druga je najbolša, ko ji tako repek zadaj dol visi :D Meni pa Jimmyja ne uspe pripraviti do vaje "prosi"  :-\
Meni je tudi druga všeč - ravno zaradi repa. :P Neli je blazno požrešna, tako da pri učenju te vaje ni bilo večjih problemov. No, na začetku je bila precej štorasta (sem jo morala podpirati tako, da se mi je s hrbtom naslonila na noge), ko pa je dojela, kaj pravzaprav hočem od nje in ko je enkrat ujela pravo ravnotežje, sva pa samo še pilili detajle (oz. jih še vedno). :)



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7884 : 27 Julij 2011, 13:02:02
Tale lepotička mi deluje kot škot mix. Išče posvojitelja.



Melody

  • Gost
Odgovori #7885 : 27 Julij 2011, 13:41:50
ja tudi men se zdi da ima mal škota v sebi:)



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7886 : 27 Julij 2011, 16:32:31
Verjetno mešanka s kakim NO. Izgleda zelo lepo in upam, da najde nov dom.
Danes ne bom objavila nič slikc. Nismo imeli časa fotografirat, ker se nam dogaja preveč zanimivih stvari. Včeraj smo lovili kobilice in metulje, danes smo pomagali pri pometanju dvorišča, pujenju plevela in prekopavanju. Po dolgem sprehodu si je Asi privoščila blatno kopel in valjanje v travi  :P, kakšen je bil rezultat postulovščine prepuščam vaši domišljiji. Če nas ne bo prehitela kaka nevihta nas zvečer čaka še malo igranja s frizbijem in igrica ti loviš v kateri sodelujeta Asi in Zina. skratka zelo zanimivo in zabavno. Kosmatincem sem obljubila tudi izlet z avtom  :o. Maki in Zina že komaj čakata, Asi pa se tudi ne pritožuje nad vožnjo, čeprav ji ovinki povzročijo bruhanje. Upam, da nas ta nadloga čimprej zapusti.



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7887 : 06 Avgust 2011, 09:36:01

Mi smo pa imeli obisk. Obiskala nas je Katarina in z njo so prišle tudi Ruby, Amber in Blaze. In tukaj sta dva utrinka našega druženja na travniku.



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7888 : 08 Avgust 2011, 12:06:52
Kalči je bila ponovno na terapiji gongov  :D (jaz pa tudi s svojo roko  ;D ) (obe fotki sta by Diana A.)

po končanem gonganju


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #7889 : 09 Avgust 2011, 20:08:58
Pozdrav...kopiram oglas:
Tora je ženka škotskog ovčara stara 4-5 godina, spašena iz šinteraja u vrlo lošem stanju. Bila je vrlo plaha i nepovjerljiva i nije htjela hodati na lajni, no sada je puno bolje, opustila se i naučila na lajnu. Bila bi idealna za mirniju obitelj, dovoljno joj je nekoliko laganih šetnji dnevno, jer nije jako aktivna. Dobra je s ostalim psima i nije agresivna prema ljudima. Brzo uči, naučila je naredbu sjedni u par dana. Cijepljena je i sterilizirana, a poklanja se uz potpisivanje ugovora o udomljavanju kao kućni ljubimac.
Kontakt: 091 5164-765 (Ana)
Zares simpatična trikolorka s lepimi očkami  :)