Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325756

Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #7950 : 05 September 2011, 20:46:20
nadiana, na koncu mora biti .jpg.
Drugače sem pa videla da se oddaja Dolly.. psička v lasti od GG.  ;) :-\

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7951 : 06 September 2011, 20:15:20
Apolon ( 2 meseca in dva tedna ) in njegova čreda ovc , fotke narejene v času odhoda ovc s pašnika domov ( fotke malo slabše kvalitete ) :)





GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7952 : 07 September 2011, 11:00:17
Pašna koz je čisto druga pesem kot pašna ovac  ::)

Naša Lily v akciji  :D






in tukaj z atijem  :D GG



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7953 : 07 September 2011, 14:57:23
Ne vem kaj zdaj pričakuješ od mene, da se bom šla kregat o tem kaj je težje, delo z ovcami ali s kozami. Mi je zelo žal, ampak jaz se tega ne grem. Lepo da je Lily uspešna pri svojih kozah.

Če pa namiguješ na to, da so koze bolj žleht kot ovce, in da lahko psa pošteno pobijejo, potem se tukaj zelo motiš, namreč tudi ovce znajo pošteno pobiti psa.

Bom pa napisala samo to, da je delo s čredo, ki je v ogradi dosti lažje, kot s čredo, kjer ograde ni in jih lahko pes, ki je eksploziven razžene na več strani. In tukaj se ''moj'' način pašnje razlikuje od tiste, ki se jo izvaja za ogrado, oziroma tam, kjer ni možno, da se ti čreda razbije na več delov in gredo vsaka po svoje. Če pa moraš pripeljati ovce ( ali odpeljati na ograjen travnik ) ( ali bilo katero drugo čredo ) iz ograjenega pašnika, kjer so čez dan, nazaj domov delno po gozdu, travniku in večino časa po cesti, takrat pa je delo s psom bistveno drugačno, posebno s tako mladim, ki še ne pozna določenih zadev.




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7954 : 07 September 2011, 17:34:49
Ana..sploh ni bil moj namen primerjati pašne sposobnosti ..lahko samo rečem, da doma imamo koze in ovce in tudi moji so šli skoraj vsi narediti test pašnih sposobnosti v Italijo, kjer so bili dokaj uspešni, zlasti Paris in Lexy... Lahko ti pa povem, da naših koz se pa vsi toliko bojijo da ne upajo niti 5 metrov blizu..morda imamo mi posebne koze ampak one gredo direkt na psa in ga ugriznejo  :o ... Najbolj smešne so bile v soboto, ko so napadle bokserko od naše inštruktorice jahanja...zelo je bilo zabavno jo gledat bežat pred 3 kozami  ;D ...

Kar se pa tiče tvojega znanja glede pašne pa ni dvoma, saj imaš ogromno iskušenj in sem prepričana, da bo tvoj mladič zelo uspešen ovčar.. Želim ti veliko sreče in uspehov! GG



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7955 : 07 September 2011, 19:14:47
Ana..sploh ni bil moj namen primerjati pašne sposobnosti ..lahko samo rečem, da doma imamo koze in ovce in tudi moji so šli skoraj vsi narediti test pašnih sposobnosti v Italijo, kjer so bili dokaj uspešni, zlasti Paris in Lexy... Lahko ti pa povem, da naših koz se pa vsi toliko bojijo da ne upajo niti 5 metrov blizu..morda imamo mi posebne koze ampak one gredo direkt na psa in ga ugriznejo  :o ... Najbolj smešne so bile v soboto, ko so napadle bokserko od naše inštruktorice jahanja...zelo je bilo zabavno jo gledat bežat pred 3 kozami  ;D ...

Kar se pa tiče tvojega znanja glede pašne pa ni dvoma, saj imaš ogromno iskušenj in sem prepričana, da bo tvoj mladič zelo uspešen ovčar.. Želim ti veliko sreče in uspehov! GG



Nikakor se nimam za poznavalko pašnje ,posebno ne tiste, ki se jo trenira. Moj/ naš način pašnje je drugačen od tiste, ki se jo trenira. Se pa vidi razlika pri vsakem psu posebej, nekateri so preeksplozivni in takšni za ''moj'' način niso primerni, prav tako niso primerni tisti, ki jim je ovca deveta briga, Apolon je pač zaenkrat tak kot mora biti škot ( oziroma pes ) za naš način pašnje. Spoštuje ovce, ob enem pa ve kdaj mora biti hiter, kdaj mora delovati bolj počasi, skratka zna se prilagoditi situaciji, in glede na to da je izredno živahen mladič, mi je pač pri njemu všeč ravno to, da je v trenutku, ko je videl ovce preklopil v psa, ki zna razmišljati z glavo in točno ve kako se mora do ovc obnašati.

Nikakor pa ni bil moj namen ( z objavo fotk ) blatiti kakršnegakoli psa, ker pač vsak posameznik sam ve, kaj je njegov pes sposoben in kaj ne.
Si pa moramo vsi priznati da se pri škotih izgublja pašni nagon in bi morali biti vsi ponosni na to, da se še  sem pa tja najde kakšen pes, ki ima nagon, tako kot Lily pa še kakšen drugi tudi verjetno  ;)



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #7956 : 07 September 2011, 21:59:34
Ana, mali izgleda super  :-* :-* :-* Komaj čakamo, da ga še v živo spoznamo  :o

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7957 : 07 September 2011, 22:03:04
Ana, mali izgleda super  :-* :-* :-* Komaj čakamo, da ga še v živo spoznamo  :o

Hvala  ;D ... mi vas nestrpno čakamo  8)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7958 : 08 September 2011, 06:07:34
Ana..Res je pri škotih se izgublja pašni nagon, ker ga ne potrebujejo, oziroma nočemo, da ga imajo... ampak ga skoraj vsi imajo v sebi..jaz imam vedno dosti dela, ko smo mladi, da mi otroke ne spravljajo v čredo s tem da jim ščipajo noge  :P ..ča pa ima pes pogoje in ti to žališ od njega sem prepričana, da jih je še veliko takih, ki so lahko odlični ovčarji  ;D GG


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7959 : 08 September 2011, 08:15:08
Škotski ovčar ne sme ščipati v noge in to ni odraz pašnega nagona, vsaj ne pri škotih. In definitivno mladiči ne ščipajo tvojih otrok zato ker bi jih radi držali v čredi, ker to njihov način dela in ne sme biti to njihov način dela. Njihov način dela se bistveno razlikuje od borderjev, avstalcev in drugih.

Ja se izgublja, na veliko škodo pasme ( kot sem že stokrat rekla). O tem koliko je še škotov s pravim pašnim nagonom, no v to debato se pa ne bom spuščala.




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7960 : 08 September 2011, 10:34:27
Želja skoraj vsakega škota po tem da spravi vse v čredo če so to ljudje ali živali je to ostanke pašnega nagona..ker na primer to nisem opazila pri drugih pasmah... ne glede za današnji svet in družbo je to dovolj in mislim, da večino ljubitelj škotov ne želi več pravega pašnega nagona pri svojih ljubljenčkih... ker pravi očarski pes ni salonski, razstavni pes, kot ga želijo večino ljudi...

Ampak brez veze spet o tem..to je bilo že napisano x krat! Veliko užitkov pri vzgoji in šolanju tvojega korenjaka!  ;D GG   


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7961 : 08 September 2011, 11:17:30
Ravno to je problem, ker vzreditelji ne želite in nočete vzrejati škota takšnega kot je bil, ampak mu rajši ''ubijete'' njegov nagon, ga ''uničite'' na celi črti, vizualno in karakterno ( plašnost !! ), namesto, da bi vzrejali tipičnega škota, tak kot je bil leta, leta nazaj. Tisti, ki želi imeti salonskega psa, pa naj si nabavi kakšno drugo pasmo, ki je bila za to namenjena. Saj ni treba da škot še vedno pase, njegov nagon se prav fajn da izkoristit v druge dejavnosti. Če se da z borderji početi marsikaj drugega, pa imajo od vseh ovčarskih pasem še najbolj razvit nagon, in redko kateri lastnik z borderjem pase - vsaj tako da bi to bila njegova redna zaposlitev - no če se da z njimi  se da tudi z drugimi pasmami.

Dokler pa boste vzreditelji vzrejali po principu - vzrejam kar želi potrošnik - do takrat se bodo pasme uničevale.

Drugače pa hvala, uživamo vsak trenutek z Apolonom  ;)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7962 : 08 September 2011, 11:55:32
Jaz vzrejam takšne pse, ki jih jaz želim imati doma..in meni so takšni škoti všeč! Jaz želim imeti in vzrejati družinskega psa. Osebno kar se tiče plašnosti nima težav, ker zelo delam na tem pri moji vzreji... in to je tudi razlog, da sem uvozila pse iz tujine, tudi če vam vizualno niso všeč so pa karkaterno 1A, kjer so karakterni testi ali test na pašno ovac predpogoj za vzrejo...

Meni je ključno to, da so moji psi in njihovi lastniki srečni in zadovoljni skupaj... ti si pa tudi našla vzreditelja, ki vzreja pse po tvojem okusu... torej je vse v najlepšem redu! GG


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7963 : 08 September 2011, 12:13:00
Ne nikakor ni vse v najlepšem redu, ker point mojega pisanja ni bilo to, ali sem našla pravega vzreditelja ali ne. Sem ga, ampak je to tudi ob enem žalostno, da moraš v Sloveniji iskati pravega škota skoraj z lupo, da ga najdeš.

Mah ta debata je očitno popolnoma brezplodna, ker se pač ne sprejema dejstev, tako da se umikam iz tega, kompletno !

Vse srečo vsem s svojimi škoti in lep pozdravček!


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7964 : 08 September 2011, 14:44:29
Mistična jesenska jutra... ;)




:-*



Mimogrede, kaj naj bi pomenilo, če pes (škot) ščipa v noge? Mi ni več čisto jasno...



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7965 : 09 September 2011, 10:14:36
Danes je 9.9.! To pomeni, da mineva že eno leto od trenutka, ko sva z Neli stopili na skupno pot. :D Kako hitro je šlo mimo! :o ;)



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #7966 : 09 September 2011, 14:59:53
Maja res neverjetno, kako hitro teče čas  :P. Pred enim letom ,s i tudi jaz nisem niti v sanjah predstavljala, da bom imela tri kosmatince. Moram pa reč, da se je z Makijevim prihodem k nam, moje življenje bistveno spremenilo. Vsakodnevni sprehodi, potepanja, veselje, smeh in zadovoljstvo. Pa tisti nežni pogledi, gmota dlake, ki se pritihotapi za mano in se stisne k meni.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #7967 : 10 September 2011, 21:45:11
Čist preveč sem navdušena in ponosna in se morem považit z mojim špičastim škotom :) Jay je postal državni prvak v agilityju v A2 large :)   :o

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!

Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #7969 : 11 September 2011, 10:03:35
Jay je postal državni prvak v agilityju v A2 large :)   :o
A samo on al' kaj? :D Bravo, tako se dela, čestitke obema! :)

Z Neli sva bili včeraj na 1. slovenskem dnevu psov pomočnikov v Idriji. Sodelovali sva pri predstavitvi SKVVP-ja. Večino časa (se pravi nekaj ur :P) sva pa ždeli v senci v odlični družbi. Fajn je bilo. :)

Aja, tam sta bila še dva odrasla škota (no, dva sem videla) - Melly in še ena psička. Urša pa je poskrbela še za to, da niti škotska mladina ni manjkala. ;D Malčki so cukri na kvadrat! :)



Melody

  • Gost
Odgovori #7970 : 11 September 2011, 12:27:50
Maja3000 tudi vaju je bilo lepo videt... krasne sta skupaj...

GG vsak ima svojo vzrejo in vsak vzreditelj skrbi posvoje...
je pa tako, da se trudim ohran pasmo taka k je bila prvotna, kar se karakterja tiče in zgleda, da ne govorim o zdravju...
seveda ima vsak vzreditelj svoje poglede na pasmo, samo upam, da sem z svojo paritvijo sporočila vzrediteljem, da ni potrbno samo kupovati pse iz tujine ampak razkirati kaj več in oditi malo dlje parit... res je riskantna zadeva samo, če naletiš na take super vzreditelje kot so iz psarne Pahlex, se nimaš česa bati...
in vsak kvaliteten pes, ki pride iz take kombinacije, smo lahko vzreditelji samo ponosni. S tem dajemo tudi sporočilo v svetu, da imamo v Sloveniji tudi kvaliteto....
če ima kdor koli pripombe glede moje vzreje, pa naj meni pove direktno in naj ne kritizira mladiča lastnikom "mojih" psov...



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7971 : 11 September 2011, 22:28:39
Malody..Kritike ni bilo nobene..želela sem povedati samo to (ker so me lastniki drugih mladičev opozorili  :P ), da se vzreja kvalitetnih škotskiv ovčarjev ni začela in končala s tvojim prvim in trenutno edinim leglom! So že bili in še bodo kvalitevni mladiči v Sloveniji... vse je tudi odvisno, kaj si ti osebno in lastniki tvojih mladičev predstavljajo pod pojem "kavliteto"...kot pri vsaki stvari je stvar zelo subjektivna! In še veliko vzrejnih usehov še naprej! GG


Melody

  • Gost
Odgovori #7972 : 11 September 2011, 22:32:51
to vem da ni moje leglo prvo in ne zadnje... obstajajo vzreditelji, ki gledajo na kvaliteto škotov.... na srečo... drugače bi se lahko zgodile stvari, ki se dogajajo pri drugih pasmah...
GG tudi tebi veliko uspehov pri vzreji...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7973 : 11 September 2011, 22:58:18
Kaj pa vem, če je kvaliteta res toliko subjektivna, kot si nekateri predstavljajo. Niti ne more biti. Povsod kjer so neki standardi (pa naj se gre za certifikate ali pa živa bitja), kriteriji...Kaj ima to veze z subjektivnostjo? Do neke določene mere še lahko, vendar prevladovati pa ne more.  :-\

Če ne bi bilo takih vzrediteljev, ki ohranjajo škota kot je bil pred desetletji (ja, tudi v naši mali državici se najdejo  :-*), potem bi šla kvaliteta psov strmo navzdol, kot se je zgodilo že pri drugih.

Nepravilnosti pri izgledu potegnejo za sabo tudi druge reči. In čim se začne forsirat in poveličevat zgolj eno lastnost, ostale pa zanemarjati, se kaj hitro zgodi, da se porazgubi in poslabša še tisto kar je dobrega ostalo od recimo telesne zgradbe, kvalitete dlake, zdravje in stabilen karakter.

Melody-čudovit pes je oče tvoje mladine! Sem kar oči na ekranu pustila.  :-*

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #7974 : 12 September 2011, 07:14:03
Se popolnoma strinjam s Čaro.
Kvaliteta je subjektivna ( "subjektivna" ) zgolj takrat, ko nekdo npr. preferira ali manj ali bolj dominantnega mladiča, pa katero barvo bo izbral ipd. Se pravi ko se posameznik odloča katera lastnost je bolj "kvalitetna" oz. bolj ustreza njegovemu življenjskemu stilu.
Ko pa se gre za pasmo kot celoto kvaliteta ne bi smela biti nek subjektiven pojem. Standard je jasno zapisan in opredeljen- torej se ga objektivno upošteva- gleda se, da pasma po zunanjosti spada v meje standarda (ter da tudi z videzom ohranja funkcionalnost- ne preveč odlakanosti, ne slabih kotov,...). Karakter in zdravje sploh ne bi smela biti vprašljiva in kompromisi zaradi videza bi morali biti v to smer zelo redki. Škotski ovčar je vendarle ovčar in bi moral to tako po videzu kot karakterju tudi ostati. Kdor ga noče takšnega kot je v originalu, naj si omisli kakšno drugo pasmo  ;)
Melody- tudi meni je bilo tole tvoje leglo zelo všeč in se mi zdi dober korak k bolj kvalitetni vzreji v Sloveniji ;) Da uvoziš deset psov iz tujine in jih veselo pariš med sabo- ko pa niso več reproduktivno sposobni ali pa ti več ne ustrezajo jih pa oddaš... Zame pač ni kvalitetna vzreja in tudi nikoli ne bo  ;)



Melody

  • Gost
Odgovori #7975 : 12 September 2011, 11:35:43
Hvala obema, če mi vrjameta sem tudi jaz pustila oči na Danskem. Ko sem ga zagledala v živo je bil še lepši kot na sliki:) res je krasen samec z krasnim karakterjem... :)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #7976 : 12 September 2011, 11:51:42
Da uvoziš deset psov iz tujine in jih veselo pariš med sabo- ko pa niso več reproduktivno sposobni ali pa ti več ne ustrezajo jih pa oddaš... Zame pač ni kvalitetna vzreja in tudi nikoli ne bo  ;)

Se podpisem...  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #7977 : 12 September 2011, 20:40:50
Da uvoziš deset psov iz tujine in jih veselo pariš med sabo- ko pa niso več reproduktivno sposobni ali pa ti več ne ustrezajo jih pa oddaš... Zame pač ni kvalitetna vzreja in tudi nikoli ne bo  ;)

Tudi jaz se podpišem ! ;) Predvsem zadnje me zelo zmoti ! Ne razumem kako lahko "ljubitelj" psov tole naredi !  ??? :-X

:)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #7978 : 12 September 2011, 20:48:24
Nickolas & Diva & Capri  ;D ... GG















Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #7979 : 14 September 2011, 12:09:24
 http://collieclub.ch/txt/Ich%20heisse%20Olli_d.html

8 let star smooth collie samec išče nov dom, ker je lastnica pristala v domu za starejše. Ollie ima
opravljen finski mentalni test. 172 točk, vse kar je nad 120 je lep rezultat.
Po tem se lahko sklepa, da ima super stabilen značaj.
Meni krasen samec, res lep predstavnik pasme  :-*

Čaka v Švici v zavetišču  :'( btw. Švica ni na koncu sveta.