Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325634

Midnight Lady

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #8010 : 17 Oktober 2011, 15:07:46
Je uganka kaj ima na gobcu, mislim, uganka je izvor, vzrok. Zato je tipal vse možne variante. Zaenkrat kaže da je bilo bakterijskega vzroka. Začelo se je kot hud srbež, potem pa se naredila rana na gobcu, nad smrčkom v roku treh dni (vikend!) in v takem obsegu in tako grda, da bljak, tudi smrdela je po ribah. Zdaj je OK, se celi, suho je, antibiotiki in injekcija so zalegli. Je pa tako v zraku možnost, da bi se ponovilo, v tem primeru pa bi lahko šlo za kako avtoimunsko bolezen, se bodo takrat delale bolj podrobne preiskave in pregledi, da bo točna diagnoza. Zato sem mislila, da mogoče kdo od vas ve za kako tako kožno zadevo, ki se pojavlja pri škotih in drugih pasmah z dolgim gobcem. hmmm

Za hrano v tem primeru zagotovo ni šlo. Je pa čisto možno kaj iz okolja, kaka trava, zemlja, iglica-tu bi pa res lahko bla kaka alergija posredi in potem taka reakcija. Bom dala v primeru da se ponovi tudi testirat alergije-okoljske in prehranske alergene, škodit ne more, razen denarnici.  :)

Na narkozo je tudi moja občutljiva, to vem od sterilizacije. Pa saj če mojega rukslja pogledaš ti ne deluje kot škot, ima pa neke lastnosti in obarvanost, pa morda ušesa, da bi škot lahko bil vmes, zato bom odslej previdna pri zdravilih in narkozi.


Pozdravljena Čara in vsi ostali,

po dolgem času se javljam in ne morem mimo tega problema.. najverjetneje gre za DEMODEX oz. po naše Demodikoza: http://pesjanar.si/index.php/2007/632 . To so drobne pršice, nahajajo se v foliklih dlake, so prisotne pri vseh psih, vendar se pri padcu imunskega sistema le-te lahko namnožijo do te mere, da pride do neravnovesja na koži in izbruhnejo takšne rane. Bolezen Demodex se začne z odpadanjem dlake, srbečico, v par dneh pa lahko pride do odprtih ran.. Demodex se je pojavil tudi pri naši psički, vendar samo en majhen krogec pri repu.. baje se pojavi, ko pade psu imunski sistem - ponavadi pred gonitvijo psice oz. krvavenjem, stresu ipd. Nekaj o tem je že napisanega tudi tukaj http://pesjanar.si/forum/index.php?topic=9696.new
Vendar pazljivo z uporabo zdravil (predvsem sestavina IVERMECTIN ipd.!), treba opozorit vete na mdr-1 gen!

Lady M.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8011 : 17 Oktober 2011, 20:07:40
To demodex ni!.. Demodex niso rane, ne smrdi, se ne gnoji... Demodex se pokaže kot krogec brez dlake okoli oči, po telesu, po tacah... dlaka odpade ..se vidi roza koža in pršice izgledajo kot kakšen prhljaj... to ne boli in tudi ne srbi... pomaga 1 ampula Advocata na teden...2 meseca in ce je slučajno kakšna ranica ..samo razkužiti z jodom ..nekateri veterinarji priporočajo tudi kuro antibiotikov da se ne bi rane vnele... ampak to ni dobro ker še dodatno oslabiš imunski sistem... Če je juvenilna oblika... mine sama po sebi..če je pa pes starejši je pa lahko v ozadju kakšna druga bolezen... ki je tirjala da imunski sistem popusti! GG


Midnight Lady

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #8012 : 17 Oktober 2011, 23:04:02
Nisem strokovnjakinja na tem področju, vendar kar sem napisala, so besede našega veterinarja, tako da se pri demodexu pojavlja srbečica, se praskajo (naša psička se tudi je), v hujši obliki oz. zadnji fazi (če se pravočasno ne pozdravi) pa lahko pride do takšnih ran, kot je čara prikazala na sliki. To je moje zadnje mnenje o tem.
Pa lahko noč.

Lady M.


Midnight Lady

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #8013 : 17 Oktober 2011, 23:32:53
Najbolje, da se gre na pregled-se odvzame vzorček in se preveri..
Čara, upam, da boste hitro pozdravili težavo!
Lp

Lady M.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8014 : 18 Oktober 2011, 06:25:11
Iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da imajo veterinarji zelo malo znanja o demodexu in tudi način zdravljenja je neprimeren... GG


lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #8015 : 18 Oktober 2011, 15:26:52
[
Mi z veseljem lovimo sončne žarke. Kraška pokrajina se je odela v čudovite barve jeseni. Na travniku se zelo radi valjamo, poseben užitek je valjanje po kopanju. Verjetno se kosmatinca bojita, da bosta preveč lepo dišala po šamponu.  Tudi tekanje po travnikih je zelo zabavno.Asi je že prava škotska dama, zelo pridna in nežna psička. Občasno si za svojo prepreko izbere Zino in jo veselo preskakuje, kar pa Zini ni niti malo všeč  >:(.



Midnight Lady

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #8016 : 19 Oktober 2011, 21:33:01
Tukaj pa naša zaljubljenca: Midnight Lady (italijanskoslovenska linija; potomka prvakov Slovenije, Nemčije, Italije) + Eastwood Leawrey (iz Češke; starši so prvaki Velike Britanije, Madžarske, Češke).
Slikca ni najboljša, pa vendar.


Lady M.


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #8017 : 20 Oktober 2011, 22:08:42
Luškanega samčka si izbrala ;D Srečno pri leglu pa da boš poročala :)
Pa lahko pošlješ kakšno slikico tudi letos za koledar!!!


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #8018 : 20 Oktober 2011, 23:16:19
Iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da imajo veterinarji zelo malo znanja o demodexu in tudi način zdravljenja je neprimeren... GG

Zato pa se dobro, da imamo take strokovnjake med sabo ::)

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #8019 : 21 Oktober 2011, 08:50:20
anedeee  :D  ;)



Midnight Lady

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #8020 : 21 Oktober 2011, 12:36:25
Včeraj je ultrazvok potrdil, da lahko pričakujemo mladičke ob koncu novembra (okrog 22. novembra)!
So pa predniki od obeh CEA/PRA/KAT free, tudi kolki samca so super, čvrsti, pravilno gibanje itd. - starši so HD A, kolki naše Lady so (spet po besedah veterinarja) vredu, zato nismo delali dodatnih testov, kajti njeni starši so imeli tudi vredu kolke HD/A.

V strokovnih knjigah piše, da se lahko nekje v 4., najkasneje v 5. tednu brejosti zamenja hrana psičke z bolj kakovostno hrano-npr. brikete za breje psice. Kako pa kaj vi prakticirate to s hrano?
Upamo, da se bo do kotitve vse lepo razvijalo! Sem pa že kar nervozna in se že pripravljam na dan D (kotitev) tako, da prebiram strokovne knjige o breji samički...

Lady M.


Midnight Lady

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #8021 : 21 Oktober 2011, 12:59:09
Mojca, hvala! Seveda bom poročala, sem pa zadnje čase kar veliko tu na forumu, prebiram razne teme, sploh o kotitvi! ;)

Lp vsem! :)

Lady M.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8022 : 21 Oktober 2011, 14:25:15
maja01, resa ! Saj na žalost se more vsak sam kaj naučit..ker na žalost so naši veterinarji..tudi največji strokovnjaki preveč teoretični...na žalost..glede vseh težav, ki sem jih imela s psi sem se veliko bolj pomagala z nasveti dolgoletnih vzrediteljev kot s pomočjo uradne veterine  :'( Počasi si pa tudi človek sam nabere lastne izkušnje, ki so najbolj dragočene...  ;)

Midnight Lady..veliko srečo z mladiči..bo pa konece leta kar kriza glede prodaje mladičev ... ker bo v Sloveniji kar nekaj legel! Trenutno vem vsaj za 4, oziroma s tvojim 5 ! Uživajte! GG   


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8023 : 21 Oktober 2011, 14:40:13
Včeraj je ultrazvok potrdil, da lahko pričakujemo mladičke ob koncu novembra (okrog 22. novembra)!
So pa predniki od obeh CEA/PRA/KAT free, tudi kolki samca so super, čvrsti, pravilno gibanje itd. - starši so HD A, kolki naše Lady so (spet po besedah veterinarja) vredu, zato nismo delali dodatnih testov, kajti njeni starši so imeli tudi vredu kolke HD/A.

V strokovnih knjigah piše, da se lahko nekje v 4., najkasneje v 5. tednu brejosti zamenja hrana psičke z bolj kakovostno hrano-npr. brikete za breje psice. Kako pa kaj vi prakticirate to s hrano?
Upamo, da se bo do kotitve vse lepo razvijalo! Sem pa že kar nervozna in se že pripravljam na dan D (kotitev) tako, da prebiram strokovne knjige o breji samički...

Aja tale CEa PRA KAt je najbrž kliničen - smem vprašati kdaj pregledan??? kako pa kaj DNA status??
Pa kako lahko veterinar ugotovi, da so kolki "čvrsti" in .....gibanje in v redu  in bla bla - ta veterinar je res super, a ima dipčomo? - mi ga lahko priporočiš - da ne grem NIKOLI k njemu. Kolke se ocenjuje z rentgenskim slikanjem pod sedacijo in ocene so od A-E. In prav nič drugače - vse kar je drugače je čisto zavajanje - tudi bodočih lastnikov

Pojma nimam kdo si - ampak tole pri škotih je pa res preveč.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8024 : 21 Oktober 2011, 14:45:30
martina o.

Prosim gelde CEA/PRA ..prosim ne več komentirati pri škotih, ker vsi vemo koliko je ura...glede kolkov mi je pa tudi meni šlo na smeh ampak nisem ni komentirala... Imela sem isti primer "strokovnjaka" na VP, ki je po stoji in gibanju ugotovil, da ima pes kolke fuč..smo šli slikati in ima pes kolke A/A  ;) GG


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8025 : 21 Oktober 2011, 14:58:55
Ne komentiram vetov, ker ne verjamem, da je to vet rekel v zvezi s kolki ( mislim, da je to ker eno pisanje, ki sicer pokaže popolno neznanje) - če pa je, naj se mu vzame diploma -

CEA in ostalo, kar našteva zgoraj - vidim celo piše predniki da so free halooo
enim se pa znanje o vzreji konča pri tem - da je vzreja to, da spariš psa in psico  :(

Želim veliko (neosveščenih) bodočih lastnikov.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8026 : 21 Oktober 2011, 15:58:54
Kot sem že večkrat omenila..ko bodočim lastnikom omeniš kolke, CEA/PRA, MDR-1 in ostalo jih prav nič ne briga... na žalost! Tudi za vzreditelje iz tujine so rodovniki, linije, tip in razstavni upehi ključni pri nakupu mladiča! GG


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #8027 : 22 Oktober 2011, 16:29:54
Jerneja, preberi si knjigo Moja Psička, pa piši za kakšen nasvet na zs vzrediteljico Andrejo iz Androme, je imela že zelo veliko legel in ti bo znala svetovat. Na forumih se boš bolj malo naučila;)


lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #8028 : 27 Oktober 2011, 14:49:08
Jerneja, jaz pa sem pravkar izvedela da je tvoja psička Makijeva sestrica  :o.



Midnight Lady

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #8029 : 27 Oktober 2011, 23:14:30
Res?? ;D Je Makijev oče iz italijanske psarne, ime mu je "El Condorpasa della Corona Ferrrea"? Mama pa "Brigoree Angelina"? Ja lepo!! :)

Lady M.


lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #8030 : 28 Oktober 2011, 06:53:53
Jap, točno tako. Vzrediteljica je Lidija Korun, 21.1 pa bo dopolnil 3 leta. Njegovo rodovniško ime je Merlin in je glede na to, da je k meni prišel ko je imel 1 leto in pol krasen kuža.



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #8031 : 28 Oktober 2011, 15:03:56

Mi pa smo malo jesenskih barv ulovili. Ruj se je oddel v čudovito barvno mavrico. Med sprehodom pa smo nabrali tudi marele. Skratka prijetno smo povezali s koristnim.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #8032 : 28 Oktober 2011, 15:45:48
Aja tale CEa PRA KAt je najbrž kliničen

Za dolocene pasme se ne da narediti DNK analize za npr. PRA (pa ce bi si lastnik se tako zelel). Za skotske ovcarje sicer ne vem.


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #8033 : 28 Oktober 2011, 15:52:35
Končno izgleda da je nastopil čas za naše srečanje, ki ga načrtujemo 22 ali 23 oktobra v Lipici. Začeli bi s sprehodom po tekaško rekreacijski poti in nadaljevali po željah. Več nas bo, bolj lušno bo. Sedaj pa samo na plan s "prijavami" in z informacijo kateri dan vam je bolj dostopen. Sprehod po tej poti s fotografiranjem traja cca 2 uri, je pa povsem po ravnem terenu, če je res kdo z malo kondicije pot lahko skrajša
Tole se je že izvedlo?

Luštne slikce. Asi je že prava dama. Malo me spominja na Lesi v njeni mladosti. :-*



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #8034 : 28 Oktober 2011, 16:52:41
Maja srečanje smo prestavili na nedenljo 30.10. Dobimo se ob 12h, tako da če imata z Neli čas vabljeni. Zaenktar imamo potrjenih 8 škotkov, upam pa da pride tudi sky.Vabilo velja tudi za vse ostale



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #8035 : 28 Oktober 2011, 19:01:42
Maja srečanje smo prestavili na nedenljo 30.10. Dobimo se ob 12h, tako da če imata z Neli čas vabljeni. Zaenktar imamo potrjenih 8 škotkov, upam pa da pride tudi sky.Vabilo velja tudi za vse ostale
Mislim, da nama bo tokrat uspelo. :o Kje točno se dobimo (lahko tudi na ZS)? Ne poznam dobro tistih koncev...



lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #8036 : 28 Oktober 2011, 21:26:28
Sem ti poslala ZS. Če ti še kaj ni jasno me pa jutri pokliči (tel.št je v ZS).



Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #8037 : 28 Oktober 2011, 23:56:02
Sky ima narejen genetski test za PRA in je clear non carrier:)

Zelo lepe slikice, Lejdy!! Komaj čakam da v nedeljo vidim Asiko! :-* Maja, super da prideta!!!!!!


lejdy

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 0
Odgovori #8038 : 29 Oktober 2011, 17:17:17
Mojca tudi mi komaj čakamo jutrišnji dan, ko se bomo srečali in kakšno rekli. Upam da bo Sky zraven, ker če bo tako imamo uradno sedaj napovedanih 10 škotkov. Maja je sicer rekla, da je Neli podobna škotku, pa jo bom vseeno prištela med škotsko plemstvo. Z nami pa pride tudi Zina, ker nje pa se res ne spodobi doma pustiti. Lastnikov nas bo pa malo manj kot kužkov saj imava jaz in Katarina po 3 pesjanarje.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #8039 : 29 Oktober 2011, 17:37:37
Maja je sicer rekla, da je Neli podobna škotku, pa jo bom vseeno prištela med škotsko plemstvo.
Boste jutri lahko ugotavljale/ugibale, koliko % škota ima v sebi. :P :D Jaz ji pravim škot z dodano vrednostjo. :o ;)

p.s.: A kakšen od vaših škotov z veliko vnemo lovi male glodalce? Nelč ima že celo vrsto miši na vesti, voluharja... Pa celo ptička je ujela med letom (imel je srečo, je preživel). Za vevericami bi šla najraje kar na drevo, pa seveda ne more, mačke so itak oh in sploh za preganjanje (vsaj ona tako misli), pa srne in še kaj... Še v šoli so ji miši (oz. karkoli že je pač pod zemljo) pogosto bolj zanimive od žogice, ki jo sicer obožuje. ::)