Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2338392

Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8130 : 19 Februar 2012, 19:41:31
Dejansko ni "koristi" od take paritve in zato tudi povsem narazumljivo zakaj načrtovat taka legla.
Obstaja mit, ki nima nobene genetske podlage, da se najlepša blue barva dobi prav iz take kombinacije.
Vse je odvisno od kvalitete barve. Kako bi se naj izboljšala barva v pasmi, če očitno enim vzrediteljem
niti to ni jasno.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8131 : 19 Februar 2012, 20:18:12
Moj Frosty je rezultat 2 BM... in daje izjemno blue merle barvo..dokaz sta njegova sinova

Jack



in Tyr! In lepa, po standardu prava blue merle barve je najtežja barva za vzrejat! GG







GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8132 : 19 Februar 2012, 20:29:18
V psarni Rineweld iz Madžarske so imeli veliko legel BMXBM...

Ena iz take kombinacije je tudi Int.CH World Ch HCH CW Rineweld Awantgarde at Sheevenna, ki je zame ena od najlepših bm psic





v tem leglu je bilo poleg nje 
5 white-merle
1 blue-merle female-ona
4 tricolor- 1 male 3 female


GG



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8133 : 19 Februar 2012, 20:34:26
Če smo že pri besedi izjemna potem moramo tudi povedat, da je nima. Je sprejemljiva, izjemna pa ni.  :-X
črevesna gripa me daje, zato imam srce bolj na jeziku kot se spodobi. No, v glavnem je potrebno
pogledat (vsaj po mojem) cel rodovnik obeh staršev in potem postavljat teorije.

Saj dovolj žalostno...in še vedno trdim, da ni nobene genetske osnove. Rada bi videla neko literaturo kjer
je to zapisano, potrjeno.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #8134 : 19 Februar 2012, 20:34:45
No, če se pa dobi lepe merle, je pa to opravičeno. Bolano...  ::) ::)


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8135 : 19 Februar 2012, 20:37:06
No, če se pa dobi lepe merle, je pa to opravičeno. Bolano...  ::) ::)
očitno enim ja  :-\


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8136 : 19 Februar 2012, 20:49:08
Rekla sem samo, da je to razlog zaradi katerega nekateri grejo v take odločitve...
Razlog za lepšo, svetlješo bm barvo je pa to da večino BM iz kombinacija BMXBM so wf..in dajejo svojemo potomstvu veliko beline..tudi v blue barvi, ki je svetlejša in bolj izrazito modra! GG


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #8137 : 19 Februar 2012, 20:58:06
lepa bm barva je za moje pojme tista na Jacku (pa je kolikor razumem iz kombinacije mM&solid), nikakor pa ne tista na Int.CH World Ch HCH CW Rineweld Awantgarde at Sheevenna  ;)
Čisto preprosto je, da nekatere linije pač dajejo lepe merl vzorce, druge pa ne. In to nima veze z MM ;)



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8138 : 19 Februar 2012, 21:04:08
Zakaj bi MORAL biti wf? Halo, to je zdaj že spet neka nova moda. Izrazita ali boljša ne bo držalo in nasploh zakaj počet, če se iz klasične kombinacije da tudi dobit kvalitetno barvo?
Svetlejša...bi se morala poglobit, pregledat malo kakšno literaturo...v osnovi bi rekla ne, manreč bo taka kot jo imata starša, predniki...ne svetlejša.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #8139 : 19 Februar 2012, 21:08:06
GoldenGirl potemtakem, kdaj pa lahko potem v vasi psarni pricakujemo BMxBM kombinacijo?  :P

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #8140 : 19 Februar 2012, 21:22:41
Razlog za lepšo, svetlješo bm barvo je pa to da večino BM iz kombinacija BMXBM so wf..in dajejo svojemo potomstvu veliko beline..tudi v blue barvi, ki je svetlejša in bolj izrazito modra! GG

Zakaj je svetlejša barva lepša? In zakaj je veliko beline plus? Komu? Meni kot laiku je svetla siva neizrazita, belina me pa odbija (tako nekako kot me odbijata slepota in gluhota). Ja, to je čisto subjektivno mnenje, kot je subjektivno to, da je svetla in bela lepša in boljša. Stavek je treba oblikovati drugače: svetlejša barva in veliko beline je edina barva merlov, ki ta trenutek daje rezultate tam, kjer se belina pač nagrajuje (v veterinarski ambulanti že ne).

In če je pot do take barve to, da sta v rodovniku le dva pradedka... Včeraj sem več ur brala blog, ki ga je linkala Jean o precej belem in rahlo modrikastem škotu, ki je zmagal v Westminstru, ob majhni nevčečnosti, da je njegov oče zelo gluh in še bolj slep (važno, da je skoraj bel in da daje izključno modrikaste plemenjake). Sem si rekla, samo v Ameriki.



masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #8141 : 19 Februar 2012, 21:58:36
In lepa, po standardu prava blue merle barve je najtežja barva za vzrejat! GG

Zgovorno. Jap, važno je, da se vzredi barvo. Kaj to pomeni za psa in pasmo je čisto nerelevantno. Saj, če bi jih imeli zgolj za krzno, bi skoraj razumela. Skoraj.

"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8142 : 20 Februar 2012, 07:41:55
V te ekstreme so vzreditelji pripeljali kupci mladičev... trenutno vsi hočejo blue merle mladiče, zlasti psičke..jaz imam več kot 10 rezervacij za bm punčke..ostale pa noben noče  :'(.. poleg tega vsi hočejo gromozanske bele ovrantike ..Alma zato potreba po wf  :D ..pač to je trg povpraševanja... in če si vzreditelj je smisel, da lahko prodaš mladiče in ne da ti vsi ostanejo doma  ??? ... 

No če te slučajno zanima Ovčka...jaz v bmXbm paritev ne bi nikoli šla, ker se maksimalno trudim spraviti na svet zdrave mladiče in se vsakič borim, da jim maksimalno preživi, in ne da bi že v štartu jih par kar odpislala ...cela vzreja ...gonitev, uspešna paritev, brejost, kotitiev in preživetje mladičev je po navadi nočna mora..ne da bi še v štartu odločil jih odšisat 20-50%  :'( Poleg tega, ker imam kar nekaj psov, ki so wf sploh nisem v tej "dimelmi", ki zame sicer sploh ni delama  :P ...

Drugače pa planiram, če bo vse pos sreči, uvoziti v kratkem prvega US/UK samca, ki je CEA carrier..in ker ima moja prijateljica v Avstriji 2 psici qui so tudi CEA carrier..bo mogoče v Sloveniji v roku 1 leta tudi nekaj CEA free mladičev ...  ;) GG


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8143 : 20 Februar 2012, 08:07:38
V te ekstreme so vzreditelji pripeljali kupci mladičev... trenutno vsi hočejo blue merle mladiče, zlasti psičke..jaz imam več kot 10 rezervacij za bm punčke..ostale pa noben noče  :'(.. poleg tega vsi hočejo gromozanske bele ovrantike ..Alma zato potreba po wf  :D ..pač to je trg povpraševanja... in če si vzreditelj je smisel, da lahko prodaš mladiče in ne da ti vsi ostanejo doma  ??? ... 

No če te slučajno zanima Ovčka...jaz v bmXbm paritev ne bi nikoli šla, ker se maksimalno trudim spraviti na svet zdrave mladiče in se vsakič borim, da jim maksimalno preživi, in ne da bi že v štartu jih par kar odpislala ...cela vzreja ...gonitev, uspešna paritev, brejost, kotitiev in preživetje mladičev je po navadi nočna mora..ne da bi še v štartu odločil jih odšisat 20-50%  :'( Poleg tega, ker imam kar nekaj psov, ki so wf sploh nisem v tej "dimelmi", ki zame sicer sploh ni delama  :P ...

Drugače pa planiram, če bo vse pos sreči, uvoziti v kratkem prvega US/UK samca, ki je CEA carrier..in ker ima moja prijateljica v Avstriji 2 psici qui so tudi CEA carrier..bo mogoče v Sloveniji v roku 1 leta tudi nekaj CEA free mladičev ...  ;) GG
[/b]

No tole je pa zdaj res preveč - halooo iz dveh carrierjev dobiš FREE potomce ? No če vsi vzreditelji premorejo toliko znanja, potem ni čudno, da so škoti tam kjer so.. nepojmljivo in nepojmljivo, da nihče na te bedarije ne odreagira  ??? Nihče, ki tole bere NIČ ne reče.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8144 : 20 Februar 2012, 08:11:51
Zaradi takšne bm barve gredo vzreditelji v bmXbm kombinacijo GG




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8145 : 20 Februar 2012, 08:14:59
Draga Martina ... ja CEA free je +/+, carrier je +/- in affected je -/- ..

In če pariš +/- in +/- ..imaš 25% statistične možnosti da dobiš +/+ mladiča  ;D .. ampak za škote je že CEA carrier waw, ker jih je 90% affected!

In še to...škoti so tam kjer so in so SUPER in vsak dan boljši ...zlasti zaradi vzrediteljev kot Angela Harvey iz psarne Wicani, ki ima povolj poguma da je uvozila 3 samce iz Kanade, ki sicer niso v standaru FCI in jih parila s svojimi UK psicami..in sedaj ima že prvo generacijo 1/2 US/ 1/2 UK mladičev, ki so po FCI standadru in še CEA carrier   ;) GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8146 : 20 Februar 2012, 08:33:19
Moraš res biti pogumen, da uvoziš US pse in da jih poskusiš "spraviti" v FCI standard  ::) GG

http://easytospot.blogs.com/easy_to_spot/2009/08/my-history-in-collies.html



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8147 : 20 Februar 2012, 09:41:12
Kakšna logika in veselje, da pariš 2 carrier in dobiš nekaj free potomcev
- kaj pa , če bi raje uvozila free in parila s free, pa dobila vse DNA free by parentage
- ali parila freexcarrier in dobila večji % free
ker CEA je avtosomatsko recesiven, imate srečo - če bi bil dominanten.. je pasma totalno uničena že zdavnaj

- in kaj zdaj  parite  - kar affected  ali kaj in so potem vsi potomci affected


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #8148 : 20 Februar 2012, 09:57:49
Večinoma so žal affected ja in je to, kar planira GG (uvoz carrier samca) definitivno edina prava pot. Da bi našla primernega normala je trenutno res malo utopično.

Se pa nikakor ne strinjam glede beline ... četudi trg to trenutno požira se je treba zavedati, kaj lahko to potegne za sabo.

GG tudi z drugo psičko me ne prepričaš glede lepe barve (wf mi je moteč), Jack-ova mi je še vedno dosti dosti  lepša ;)



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8149 : 20 Februar 2012, 10:05:09
Zaradi takšne bm barve gredo vzreditelji v bmXbm kombinacijo GG


Ta?  Me čisto nič ne impresionira  :D oh, očitno moram izkopat nekaj lepih bluejev, da se bo vidla razlika.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8150 : 20 Februar 2012, 10:06:49
glede beline - vidiš alenka, pri moji pasmi je zelo strogo določena in zminimalizirana - celo v popravek standarda bo šlo za še manj dovoljene beline.

in affected osebki se niti slučajno ne smejo pariti

Ali ni vsaj VDH bolj striktna glede zdravja in kombinacij - pri ostalih pasmah namreč je.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Blue Pearl

  • *
    • Prispevkov: 1.076
    • Točke: 0
  • The Pearl of my heart!
Odgovori #8151 : 20 Februar 2012, 10:18:12
Skandinavci imajo krasne blue merle škote pa nikoli ne parijo merle x merle...
Na primer psarna Carnoustie:




Ali houm tete a tete


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0

Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8153 : 20 Februar 2012, 10:22:31
Kdo je ta drugi Mojca? Ni mi preveč vredu barva, mogoče jo svetloba v sobi kvari. Daj prosim neko drugo sliko o tem psu.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8154 : 20 Februar 2012, 10:36:13
Ekstremi vzreje: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=11957.new#new odlična oddaja v ogled in razmislek.




alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #8155 : 20 Februar 2012, 10:43:35
Meni sta oba lepa merla, morda še bolj taprvi. A pri škotih so lahko dilute fleki (tole rjavkasto-sivo nad zadnjo tačko)? Ker kolikor imam v spominu so pri merle aussijih nezaželjeni

Martina kaj je VDH?



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8156 : 20 Februar 2012, 10:46:55
VDH je nemška kinološka zveza : http://www.vdh.de/



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8157 : 20 Februar 2012, 11:13:34
Ja VDH ima generalno pravilo o nedovoljenih paritvah ne glede na pasmo zato sem spadajo tudi škoti
se mi zdi zelo pametno tudi prepoved AI paritve za prvo paritev obeh, samca in samice

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8158 : 20 Februar 2012, 11:27:36
Martina kot je bilo že xxx napisano... je pri škotih CEA 90% affected psov.. torej če bi želeli parit clear/clear bi lahko nehali parit na sploh... v Evropi je mogoče enih 10 CEA free in enih 30 carrier... in tukaj se zaključi... Drugače pa menim,da CEA ni največji problem škotov kar jih poznam kar nekaj ki so dočakali 14-15 let starosti...bili so skoraj brez dvoma CEA affected in noben ni bil slep...

Drugače pa Skandinavci..tudi če ne parijo BMXBM imajo druge težave  kot so RD in MD ..torej so problemi povsod! GG


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #8159 : 20 Februar 2012, 11:36:28
Zadeve, ki jih sprejme matična organizacija, so kinološke zveze posameznih držav obveznane upoštevat. V primeru škotov njihova matična organizacija tega ni omejila, zato po mojem tudi niso dolžni upoštevati. Poleg tega je važno tudi to, če imajo v določeni državi vzrejne preglede - v teh primerih ponavadi vzrejne komisije diktirajo način dela (kaj je treba dati pregledat, testirat, kateri izvidi veljajo in kateri ne, ...).